i 1011 "özur 1UU DU - SOES. De Groote Oorlog. I No. 17. Dinsdag 8 Februari 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND BUITENLAND. happij „De DA. enschen. Inguinose. 7, Tel. 436. In. f. groot. ssing Attentie s. v. p. Rood en Rose. Losse Oorlogsberichten. |rsoneel tegen L PIJPERS. rW I, Kerkbanken, nken enz enz. jitgeput zijn, Ifluenza, voor |ten hergeeft, doctoren in waarin een t aangewezen or de zwakste od, wekt den bvordert eene ban 300 gram. sn. Den Haag. stigd: 1ST. ening-Courant ite. I «Zo- opzegging 2 °/o 3 °/o •K. I lere if het I strekt K., de Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 1 F" gulden bij A gulden bij ft ft M jjjL». H 9 verlies van een 9 9 9 9 9 verlies M I I gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. - In het perceel der drukkerij v/'d firma Oos- terbaan Le Cointre, Lange Vorststraat, Goes, is wel het redactiebureau der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" geves tigd, maar niet het Advertentie- en Administratiebureau. Dit is en blijft in de Ganzepoortstraat bij den heer ios. Witkam Alle brieven enz. de administratie betreffende, benevens alle advertentieop- gaven en veranderingen gelieve men, teneinde vertragingen en vergissingen te voorkomen, te bestellen in de Ganze poortstraat. Gevraagd voor 'sHeeronhoek en Borsselen tegen 1 April een pderdeelen gehe*' werk". en van Kerkorgels- Brieven aan de Redactie der „Niewe Zeeuwsche Courant" te Goes. Het christ. dagblad „De Nederlander" betreurt de aanneming der motie Schaper, welke Treub ten val bracht, wijl geheel de politieke leiding van ons land in deze benarde tijden daardoor in groote moei lijkheden wordt gebracht. „Ën dat alles" zegt het blad „omdat eenige sociaal democraten, die de kunst verstaan van schreeuwen en razen, den Minister wil len wegjagen, zoodra deze niet naar hun pijpen danst. En geheel de liberale con centratie behalve de vrij-liberale groep die echter slechts zeer zwak zich verzet heeft loopt in het gareel! 't Is be droevend". Zeker, het is bedroevend voor de eens zoo lier-onafhankelijke liberale partij, die in haar gloriedagen met Lodewijk XIV kon zeggen: „1' état c' est moi", „de Staat ben ik". Maar te verwonderen is het geenszins. Want de liberale concen tratie kan niet anders dan de roode sleep boot volgen waaraan zij is vastgemeerd. „Wees U zelf, sprak ik tot iemand" Maar hij kon niet, hij was niemand. Zoo is het ook met de Concentratie, sinds zij in 1913 de huig naar den wind hing en zich met gebonden handen en voeten aan de Sociaal-Democratie over leverde. Ja reeds vóór dien, in 1912 sprak Mr. Troelstra in zijn Kerstrede te Am sterdam over de vrijzinnigen in dezer voege „Zij mogen nu trotsch tegen ons doen en zalvende gezichten zetten tegen eerzame kruideniers. ..Zonder de sociaal-democraten krijgen zij nooit hun plaats achter de regeeringstafel. Zij moe ten btj ons te biecht komen. Zjj zuilen niet kunnen doen wat z ij willen. De Coalitie kan maling aan ons hebben en heeft maling aan ons, maar de Concentratie moet reke ning met ons houden". De Concentratie bestaat feitelijk alleen by de gratie der Socialisten. Wel zet zij soms een liooge borst en neemt liet het air aan van alleen de politiek te be- heerschen, maar zoodra zij maar een stap te ver gaat, brengt de sociaal-democratie haar tot het besef van haar toestand terug: n.l. die van een gevangen vogeltje in een rood kooitje. Het geval Treub is er een bewijs te meer voor en de roode broeders laten niet na de liberalen van diverse pluimage hun afhankelijkheid van de socialisten te doen gevoelen. „Ongetwijfeld is de tijd gekomen, dat Wij hebben te beslissen, of wij dit Kabinet in stand willen hou den, ja dan neen". Zoo schrijft thans 't socialistisch Kamer lid Schaper die de motie tegen Treub, door de vier linksche groepen opgesteld indiende, toen de Concentratie terug krabbelde in De Socialistische Gids". Wat is dat anders dan het befaamde „nous traitons chez vous, de vous, sans vous" („wij onderhandelen bij u, overu, zonder u") waarmede de gezanten van den Zonnekoning de magistraten onzer decadente republiek begroetten? En met het sarcasme, waarin de socialisten mees ter zijn, herinnert Schaper het huidige kabinet er aan, „dat het zich beschik baar stelde, om een gewichtig deel van het politiek program der sociaal-democratische be weging door te voeren." Hier geldt alzoo voor de Concentra tie, „to be or not to be" öf meehollen met de socialisten óf ophouden als poli tieke partij te bestaan. Zóó deed zij reeds in 1913, toen zij haar beginselen ver loochende, zoo zal zij ook thans doen in het gezicht der Statenverkiezingen en huilend met de wolven waarmede zij in het bosch is, stemt zij in met het socialistische koor, dat den werkman allerlei fraaie beloften toezingt en zijn smaadliederen uitbuldert tegen de „reac tie", de „klerikale partijen" enz. De overwegend rechtsche Eerste Kamer, dat „bolwerk der reactie" moet om of verdwijnen 1 Zoo roepen de socialisten op allerlei toonaarden in hun pers, op hun meetings en congressen, 'i Is de roode strijdkreet voor Juni 1916. „Weg met de Eerste Kamer" razen de liberalen, „zij past niet meer in ons staatsstelsel." 't Is de rose echo van dienzelfden strijd kreet. Weliswaar gold voor een twintig jaren „De Standaardherinnert er terecht aan de Eerste Kamer in hun oog als een zeer gewenschte schakel in ons constitutioneel Staatsverband. Maar toen waren de liberalen heer en meester in de Eerste Kamer. Vat ge de kneep En zoo staat dan de gansche linker zijde in het teeken van rood rose, twee schakeeringen van een en dezelfde kleur. Feitelijk behoeft ons dat niet te verbazen. Is het socialisme niet „het liberalisme van den vierden stand"? Is het libera lisme niet innerlijk nauw verwant aan socialisme? Heldere geesten, vrijmoedige naturen onder de liberalen men zou hen „les enfants terribles" der partij kun- noemen erkennen dit onomwonden. De vrijzinnige Dr. Colenbrander schreef in „De Gids" van 1912 „Het verschil tusschen so ciaal-democratie en libera lisme is minder diep, dan dat tusschen liberalisme en clericalisme. Wij hebben ons die verwant schap niet te schamen, wij hebben er onze glorie in te zoeken." En in de beginselverklaring van den Vrijzinnig-Democratischen Bond (Jan. 1903) lezen wij „Zijn roeping is, wanneer pogingen van reactie tegen den vrijzinnigen geest onzer staatsinstellingen worden gedaan, die pogingen te helpen weerstaan. In zoover gevoelt hij zich één met de liberalen van verschillende schakeerin gen, zoowel als met de sociaal- democrate n". „Mcin Liebchen, was willst du noch mehr?" De verwantschap is duidelijk. Alleen is het kind den vader boven het hoofd gegroeid, het liberalisme is de slip- pendrager geworden van het socialisme. Wat is tegenover dit rood-rose verbond der linkerzijde de plicht der christelijke partijen die, ofschoon gecoaliseerd, noch tans niets van hun eigen zelfstandigheid prjjs gaven noch politieken zelfmoord behoefden te plegen om wille der coalitie Eensgezind front maken ter handhaving der rechtsche beginselen, ter verwezen lijking der rechtsche idealen. Wij hebben in deze benarde tijden, nu nog steeds het oorlogsgevaar als een Damocles- zwaard boven ons vaderland hangt, geen politieken strijd gewild. Zoolang het Kabinet Cort van der Linden afzag van het oprakelen van het politieke twist vuur om alle aandacht te wijden aan de oorlogsverwikkeliugen en ons land in een eerlijke neutraliteit te bewaren, ver van de gruwelen van den krijg, had het 't volste vertrouwen der rechtsche partijen en stond dan ook ongemeen sterk'Maar toen het in September het regeerings- program der Concentratie en Sociaal- Democratie ter hand nam moge die onzalige daad het kabinet nimmer be rouwen verbrak het op ruwe wijze het bestand en wierp den rechtsclien partijen den handschoen toe. Het recht op zelf behoud dwong hen dien op te nemen en zoo aanvaardt thans de rechterzijde iii parlement en volk den politieken strijd, noodgedwongen, maar, waar het moet, met vertrouwen. Want zij weet, dat door rechts de nationale belangen niet die van een groep of een partij het best behartigd worden. In zake liet alge meen politiek beleid staat de rechter zijde op gezonde basis Links', dat slechts negatieve leuzen heelt, mist die basis ten eenenmale. Ten slotte is het haar diepgevoelde overtuiging, dat Nederland het best ge diend is door een Christelijke politiek. Dat alles doet haar met vertrouwen de toekomst tegenblikken. Mits ons volk liet marktgeschreeuw der linksche demagogen in üe komende verkiezingsdagen op de juiste waarde weet te schatten: woorden en beloften waar de lommerd geen cent op geelt, mag een blijde uitkomst der verkiezingen voor rechts als zeker verwacht worden. Ook mi nog ia het vertrouwen der rechter- zijde in het buitenlandsch beleid der regeering ongeschokt. Da „Lusitanla '-kwestie. WASHINGTON, 5 Febr. Bernstorff heeft minister Lansing de jongste Duitsche nota over het „Lusitania"-geval overhandigd. PAKIJS, 5 Febr. De Parijsche editie van de „New-York Herald" meldt uit Nieuw-York, dat de Duitsche regeering geweigerd heeft het torpedeeren van de „Lusitania" te desavoneeren, zoodat de toestand thans zeer critiek is en een breuk onvermijdelijk wordt geacht. Ofschoon otlicieel nog niets bekend is, bereidt Amerika zich voor tot den beslis- senden stap. NEW]-Y0RK, 6 Febr. (R.O.) De Asso ciated Press verneemt uit Washington: De vooruitzichten, dat er een overeen komst in de „Lusitania"-kwestie tot stand zal komen, zijn verbeterd, ofschoon het woord „onwettig" waartegen DuitsohLand bezwaar maakt, niet voorkomt in de mede- deeling, door von Bernstorff aa,n Lan sing overhandigd. Naar verluidt bevat deze nota uitdruk kingen waaruit blijkt, dat het dooden van Amerikanen op de „Lusitania" buiten de bedoeling van Duitschland lag, wijl de vernietiging van het stoomschip een ver- geldingsdaad was en Duitschland erkent, dat represaillemaatregelen niet van toe passing zijn op de neutralen. Duitschland betreurt daarom, dat ei- Amerikanen op de „Lusitania" gedood zijn en biedt een vergoeding aan in den vorm. van geld. PARIJS (Officieel). Communiqué van Zondagmiddag drie ,u|ur; Zwakke activiteit der artillerie in den loop van den nacht. In Champagne heb ben wij gisteren op het einde van den dag verscheidene vjjandeljjke loopgraven vernield in de buurt van Maison de Champagne. Gisteren heeft een onzer af- weerkanonnen ten Zuiden van Peronne een vjjandeljjken vlieger aangevallen, die in vlammen is neergevallen. VLISSINGEN, 5 Febr. Vanaf heden ochtend negen uur wordt hier weer Bij zonder zwaar kanongebulder uit het Zuid-Westen gehoord. Vermoedelijk een aanval op de Belgische kust of nieuwe actie op het front in Vlaanderen. Den kleine Engelsche kruiser gezonken KEULEN, G Februari (W, B.) De „Köln. Ztg." verneemt d.d. heden van de Hol landsche grens, dat bij den jongsten lucht aanval op Engeland de kleine kruiser „Ca roline" door een bom getroffen werd en zonk. Talrijke mensohenlevens (zouden hierbij verloren zijn. Verdwenen. Een der Zeppelins, die vorige week de Engelsche kust bestookten, kreeg op de thuisreis averij. Het luchtschip viel in het water. Een Engelsche stoomtreiler trof-het luchtschip aan, dat halverwege boven water uit stak en waarop zich de iuchtvaardersi vastklampten. Daar zij- Veel talrijker waren dan de bemanning van de visschersboot, durfde de kapitein der boot de Duitschers er piet afhalen maar stoom de s;nel naar Engeland terug om het geval te melden. Twee torpedobooteu stoomden toen ijlings naar de bewuste plek, maar vonden niets meer. Uit Londen meldt Reuter: De openbare meening verdedigt de daad van den treiler „Kink Stephen", welke weigerde de bemanning op te nemen van den buiten gevecht gestelden Zeppelin. De huidige oorlogvoering der Duitschers heeft den geallieerden geleerd, dat men onmogelijk hun woord kan vertrouwen of de eerbiediging mag verwachten van de gewone algemeen-menschelijke principen. In Duitschland denkt men er anders over. De „Frankfurter Zeit." en de „Berliner Zeit. a. M." schandvlekken de houding van de „Stephen" en het gebeurde met de „L 19". Als de Engelschen weer eens iets durven zeggen over onmenschelijk oorlogvoeren, dan kan men hen aan de „L 19" herinneren, aan het feit n.l., dat de Engelsehen een bede om redding af wezen, alleen omdat het Duitschers betrof I De strijd in Kameroen. MADRID, 6 Febr. (R.O.) Officieel wordt gemeld9ÜU Duitschers en li.ÜUU inboor lingen uit huil kolonies zijn Spaansch Guinea binnengerukt, waar zij ontwapend en geïnterneerd zijn. De regeering houdt zich met hun ra vitailleering bezig. (De geïnterneerden waren gevlucht uit de DuitschAfrikaansche kolonie Kameroen. Red. N. Z. Crt Scheepsramp. Woensdagnacht heeft op 80 mijlen van Swatan een botsing plaats gehad tus schen het Engelsche stoomschip „Liuga" en het Japansche stoomschip „Daijin Maru". Laatstgenoemd schip zouk. Er zijn 21 personen gered en 160 verdronken. Ontploffing in de Skoda-Munltiefabrieken. PARIJS, 6 Febr. (Havas) Gemeld wordt, dat door ontploffing de bekende fabrie ken te Skoda gedeeltelijk zijn verwoest. Een protest van den H. Stoel LONDEN, 5 Febr. (H. N.) De „Osser- vatore Romona" publiceert een krasse pauselijke nota tegen het bombardement uit de lucht van steden en onverdedigd terrein. TLRKIJK De zelfmoord van den Turk- sohen troonopvolger. De bladen spreken hun groote droefenis uit over het einde vau den troonopvolger. De geheele natie ziet in den doode een dre beste en edelste leden der Turksche dynastie. De absolutistische regeerinig heeft den troonopvolger steeds buitenge woon zwaar gedrukt eu was wpllicht de Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 8 Febr. Matige tot krachtigen tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, met tij delijke opklaringwellicht eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. voornaamste reden van de zenuwziekte, die hem ten slotte er toe bracht de hand aan zichzelf te slaan. Over de ziekte van den troonopvolger schrijft de „Tanin" nog het volgende: De zelfmoord verwekte groote droefenis. Zij was voor niemand een verrassing, wijl iedereen wist dat daarvoor wel re denen bestonden, die in den laatsten tijd nog zeer toenamen. De prins leed sinds lang aan een on geneeslijke ziekte. De regeering, die Zulks wist, waakte voortdurend over den zieke. Vooral besteedde zij veel zorg aan de behandeling van dien zieke. Deizfe was. moeilijk, wijl het noodzakelijk was den zieke niets van zijn ziekte te laten bemer ken. Toen voor eenige jaren de ziekte van dien aard was geworden, dat ge neeskundige hnlp noodig was, werd den zieke geadviseerd een reis door Europa te maken. De prins achtte het toentertijd nood zakelijk de in het buitenland verspreide berichten, dat hij ziek was, tegen te spre ken. Sindsdien volgde de regeering met groo te opmerkzaamheid den loop der ziekte. Zij nam elke gelegenheid te baat den prins moed in te spreken en hem tot reizen aan te sporen. Het gezelschap van den prins werd steeds zoo gekozen, dat het een heilzamen invloed op hem kon uitoefenen. De regeering hield den prins steeds van de staataangelegenheden op de hoogte om zijn gedachten bezig te houden en hem niet in zwaarmoedigheid te doen vervallen. Sedert eenigen tijd had de ziekte een onrustbarend karakter aangenomen. De re geering verdubbelde de bewaking maar ten slotte gebeurde toch het feit, dat de geheele natie in droefenis heeft ge worpen. (Yoessoef Izzeddin, waarvan hierboven sprake is, was de zoon van den in 1876 aigezetten en is'poedig daarop gestorven sultan Abdoel Azis. Zelfmoord komt on der de Mohammedanen weinig voor. Red.) De prins, die zich. met een scheermes den pols heeft doorgesneden, is volgens de uitlatingen van den Turkschen gene raal Cheref Pacha te Parijs, door zijn omgeving vermoord op bevel van het Jong Tiirksohe Comité. Men koos voor hem een dood, die zou zijn toe te sfihrij1- ven aan zelfmoord volgens het voorbeeld van zijn vader en zou kunnen doen zeg gen: hij stierf op dezelfde wijze als zijn vader stierf op 6 Juni 1876, vier dar gen na van den troon gestooten te zijn. Wahi Effendi, de opvolger van Prins Yoessoef is een nog grooter vijand der Jong Turken. Men voorspelt hem - zoo wordt uit Fransche bron gemeld geen lang leven. De begrafenis van het lijk des prinsen heeft Woensdag onder grooten toeloop van belangstellenden plaats gehad. CitllfLDit. De brand in het Parlements- gebouw te O 11 o w a is van den be ginne af aan toegeschreven aan kwaad willigheid. Het ingesteld onderzoek heeft tot versterking van dit vermoeden geleid. De eenige persoon, die zich, toen de brand uitbrak, in de leeszaal bevond, was eene vrouw die de courantenleggers inkeek. Zij verklaart, dat zij plotseling een vlam zag en dat onmiddellijk daarop de couranten in brand stonden Zij hoorde glechts een zwakke ontploffing, maar jie was tóch nog krachtig genoeg, om (je deuren aan beide einden van de zaal, 11

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1