>0 EVEN, i De Groote Oorlog. BRIJEN No. 16. Zaterdag 5 Februari 1916. Twaalfde Jaargaiig. paar: en. M, Goes. srkoopen; erij onder en Diessen, oonhuis mer en Erf, Verschijnt eiken MAANDAG-JTQEIiSDAG- en VRIJDAGAVOND. 1 fl handr voet lllll van een 1% I I een M ^1 Katholieke kiezers J. K. RIBBENS Losse Oorlogsberichten. BUITEHLflHD. BINNENLAND. SPORT. 100 ons Hordijk's Bank Motor, banden, als nieuw, heel JANSTRAAT, LAARS lit per half pond, onder Diessen rgestel. te Oirschot, zal ten lilie QOOSSENS te van der Meijs, in totaal groot 20.42.07 e Bruijn, in koop en ot 27.62 26 Hectaren 9 Februari, bij J. C nscag 16 Februari tij JOKT te Diessen, tel-i t genoemde NotarL- inschrijvingi and, groot 0.03.37 jnd door den heel veer 15 Mei 1916. te voren belet woner. leveren bij den heel ir, vóór II Februari a s en tempels en gode te vernietigen", 'oorddo zij kortaf, ,fi goeden wil, maar voe' en wij hierover maai God zal eens uitspra-» en dan zult gij )v® wie van ons beid® jnst bezit. Nu zijt 6' dit gewichtig punt IJ zie nu eens, ik h® ien, dat zij den heel® branden, en voedsj dit tafeltje. Ik zal t' iw bed zetten, zoo® ts hebt uit te stel® jedieuen. En nu n# t zeggen; morgen v°f wel weder bij u zij11., u hebbende, wat ebt® haar vragen kon, VEI terville de kamer l zij zou gedaan hebt®, woorden van den zoo geschokt, en gebracht hadden looveel mogelijk (Wordt vervolgd) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij, abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de BM gulden bij verlies van beide gjH gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I II I banden, voeten of oogen. m I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, B Hg 9 Voorts bij ongeneeselijke 1 B handr voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; U duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gAB gulden bij g* gulden bij A gulden bij A |M M Sa. I I verlies van een lllll verlies B_ I verlies van M l^g of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. van Hansweerd en Kruiningen, kent uw plicht en gaat Maandag a. s. als één man uw stem uitbrengen op den heer opdat hij met verpletterende meerderheid tot lid van den gemeenteraad van Kruiningen worde gekozen en zijn verkiezing het verblij dend bewijs zij, dat de coalitie te Hans weerd onverbrekelijk is en de Katholieken haar trouw blijven. Volgt den raad uwer kiesvereeniging, wier ijverig bestuur u Ribbons voorhoudt als den man, die het best uwe belangen In den raad zal behartigen. Zegt het voort en leest de advertentie uwer kiesvereeniging in dit nummer. Jaaroverzicht van den Oorlog. 3 Februari 1915. Aau de drie schuldigen in het hoogverraad-proces van Serajewo wordt het doodvonnis voltrok ken. In Zuid-Afrika geven Kemp en een troep van Maritz' volgelingen zich over. Aan het Suezkanaal hebben gevechten plaats. 4Tebruari. De Duitsche marinestaf verklaart de Engelsche wateren plus het Kanaal tot oorlogsgebied. Alle vijande lijke koopvaardijschepen door Duitsche duikbooten daarop aangetroffen zullen worden aangehouden en, hebben zij ver boden waar aan boord, getorpedeerd. Neutrale schepen houden zich dus voor gewaarschuwd die wateren te vermijden. De „Appam". WASHINGTON, 2 Februari. De Eu- gelscbe gezant verzocht formeel de „Ap pam" volgens de bepalingen der Haagsche Conventie vrij te laten. WASHINGTON, 3 Februari. De Duit sche gezant Bernstorff heeft Lansing formeel medegedeeld dat de „Appam" als prijs in Hampton Roads is binnenge bracht onder de bepalingen van het Pruisisch-Amerikaausch verdrag, dat het schip aan de prijsmakers toekent. WASHINGTON, 2 Februari. Hetstaats- departement heeft de douane-autoriteiten gevraagd de passagiers van de „Appam" van boord te laten gaan om verder de immigratie-autoriteiten over hen te laten beslissen. LONDEN, 3 Februari (H. N De corres pondent van de „Daily Tel." te Washing ton verneemt, dat na een conferentie tus- schen Lansing en Spring Rice op de „Appam" beslag zal worden gelegd en de boot niet meer zee zal kiezen. De beman ning zal geïnterneerd wordende passa giers zullen allen te Norfolk landen. Kardinaal Mercier, die met zijn bezigheden te Rome zoo goed als gereed is, zal binnen kort, waarschijnlijk einde dezer maand, naar België terugkeeren. Door de Duitschers zal aan zijn reis geen moeilijkheid in den weg worden gelegd. Een Entente-conferentie. PARIJS, 3 Februari. (HAVAS). Eer- gisteren is te Parijs de eerste conferentie der geallieerden voor het organiseeren Van den sanitairen dienst bijeengekomen. Verklaringen van President Wilson. TOPEKA (Kansas), 2 Februari (R. O.) President Wilson hield hier een rede voor bewapening. Hij verklaarde onder meer: Het zou noodzakelijk kunnen zijn, dat de gewapende maeht van de Veree- nigde Staten moest gebruikt worden, teneinde de rechten der Amerikanen overal ter wereld te handhaven en de bescherming der internationale wet te verzekeren. De Amerikanen zullen het niet verdra gen, dat deze rechten voortdurend met voeten worden getreden Vrijgesproken. De pastoor van Montalieu, de eerwaarde heer Chavet, heeft eenigen tijd geleden een preek gehouden waarvoor hij voor de rechtbank is geroepen Thans is hij door het bof van appèl vrijgesproken. De „Action franchise" toont zich hierover zeer verheugd en betreut het, dat de partijhartstochten zelfs in deze tijden de lieden nog zoozeer verblindde. Een kennismaking. Twee Duitsche onderofficieren in den slag gewond lagen naast elkander in een lazaret in de Karpathen. De een vraagd den ander vanwaar hij afkomstig was. „Uit Plauen," klonk het antwoord, daar ben ik voor twee maanden gehuwd." „Zoo dan zal je haar wel kennen, ik ben ook uit Plauen." „Hier heb ik haar portret, dat draag ik altijd bij me; een aardig meisje nietwaar?" Menschen- kinderen, dat is mijn zuster!" Zoo maakten de zwagers, die elkaar niet kenden, kennis in het lazaret. De directeur zorgde voor een flesch rooden wijn, om op de gezondheid van het „aardige meisje" te drinken. Gift van Z. H. den Paus. Voor de bewoners der Oostenrijksche Ukraine, die verschrikkelijk lijden onder de gevolgen van den oorlog, heeft Z. H. de Paus, volgens de Weener „Reichspost" een som van 10.000 kronen beschikbaar gesteld. D» Apostolische Pronuutius te Weenen, Kardinaal Rafael Graaf Scapi- nelli di Leguigno, heeft dit bedrag aan den Ukrainer Bisslicop, Mgr. Chomij- schijn, overgemaakt. De Paus schenkt dit bedrag uit persoonlijk initiatief, zonder er zich aan te storen^ dat juist nu weder de Italiaansehe pers Z. H. van partijdigheid voor de middelstaten beschuldigt. Een waarschuwing. De „Osservatore Romano" herinnert er de Katholieken aan, naar aanleiding van de jongste berichten over het bezoek van kardinaal Mercie ite Rome, dat de „Vaticaansche berichten", de z.g. „zekere inlichtingen uit Vaticaansche bron", de „geruchten uitVaticaansche kringen" enz., welke men vaak in de bladen ontmoet, zeer vaak of liever gezegd bijna altijd geheel verzonnen berichten zijn. Deze hebben slechts ten doel den H. Stoel te compromitteeren, door hem voor een der oorlogvoerende mogendhedengroepen partij te doen kiezen. De H. Stoel is niet van plan, de ab solute onpartijdigheid, welke hij sinds het begin van dit verschrikkelijk conflict bewaard heeft, op te geven, daar zij hem door de natuur van ziju apostolisch ambt opgelegd is. BGLOIË. Brand bjj een mijn. Een vreeselijke brand is, naar „I'Hol- lando-Belge" meldt, uitgebroken in de bijgebouwen van de kolenwasscherijen van schacht no. 10 der mijnen van Mon- ceau-Fontaine. Het vuur, dat vreeselijk woedde, dreigde een oogenblik naar de gebouwen bij den mijningang over te slaan. Men heeft dan ook bij wijze van voorzorgsmaatregel de werklieden, die in de diepte waren, onmiddellijk naar boven doen komen. Dank zij de koelbloe digheid van den bestuurder der werken, een ingenieur en een chef,slaagde men er bijtijds in om de ramp te beperken, waarvan de oorzaak onbekend is. De schade wordt op meer dan frs. 50 000 geschat. Het bestuur doet alles, opdat de werklieden binnen een paar dagen het werk weer zullen kunnen hervatten. (Maasbode.) FORTU6AL. De ongeregeldheden te Lis sabon. In zekere vakken is te Lissa bon staking afgekondigd. Woensdagmiddag ontploften in verschil lende straten van Lissabon bommen. Er hadden persoonlijke ongelukken plaats. Tweede Kamer. (Zitting van Donderdag). Aan de orde Bespreking van den toe stand spoorwegpersoneel. Dhr. Van Hamel is de verbetering van dien toestand gunstig gezind en acht 's ministers tegenspraak van des heeren Kleerekopers voorstelling van aan een ambtenaar te Rijsen toegekend niet eer vol ontslag volkomen juist. Hij bepleit de verdere uitbreiding van de keuze van leden van het scheidsgerecht, eenige permanentie in het voorzitterschap en huldigde den minister, uit wiens rede reeds was gebleken dat hij de belangen van het personeel wil voorstaan en de herziening van de dienstvoorwaai den tot een goed einde zal brengen. Daarna repliceert dhr. Kleerkoper uit voerig. Na de pauze worden de repliekeD voort gezet. Dhr. Kleerkoper zegt o. a. dat de in 1913 afgelegde beloften moeten worden nagekomen, of de dwang wetten moeten worden ingetrokken. Ook dhr. Koster betoogt, dat uit het geen in 19Ü3 is gebeurd, de zedelijke plicht voortspruit te zorgen voor de rechts positie van het personeel. Dhr. Jansen (Maastricht) bepleit nog maals de verbetering van dienst- en rust tijden. Dhr. Böhmer bepleit o.a. meer Zondags rust voor het personeel 0e Watersnood. De gezanten te 's Gravenhage der Re publiek Argentinië «n Columbia hebben namens en in opdracht hunner Regee ringen den Minister van Bujtenlandsche Zaken doen blijken van deelneming in verband met dein watersnood. Na de gift van 5000 francs, welkel de Belgische gezant te 's Gravenhage reeds als een persoonlijke gave van ko ning Albert had ter hand gesteld aan den Minister van Bujtenlandsche Zaken heeft baron Fallon, thans namens de Belgische re geering, een gift van 10.000 francs geschonken ten bate van hen, die door den watersnood zoo zwaar zijn getroffen. Onze gezant bij het Vatikaan, Jhr. O. ran Nispen tot Sevenaer, is, naar „De Tijd" aan de „Osservatore Ro mano" pntleent, met zijne echtgenoot» den 25en Januari j.l. door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. De suppletoirs landbouwbegroting betreffende het beschikbaar stellen van goedkoope melk is ingetrokken. De bestuursleden van de Vereeni- ging tot Dienst weigering zijn tegen 24 Febr. voor de rechtbank ge dagvaard. Minister v Financiën. Onder de candidaten voor het minister schap van Financiën wordt o. a. genoemd de heer W. H. Vliegen, wethouder van Amsterdam en een der leiders der S. D. A-P. I lllil IJLltf Het stoomschip Artemis" door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Het ,ss. „Artemis'" van de Petroleum Company te 's Gravenhage, op weg van Rotterdam met waterballast naar Tha- meshaven, is, blijkens de berichten in de dagbladen, Woensdagmorgen half drie uur op acht mijlen afstand ten zuiden van het Noord-hinder-vuurschip; door eetn Duitsche torpedo-boot -getorpedeerd. Het geval' heeft, naar wij in „De Maas bode" l'ezen, zich als volgt toegedragen: Het schip verliet Dinsdagavond Rot terdam. In den nacht van Woensdag ver toonden zich omstreeks 12 uur voor den boeg van de Artemis" plotseling vier Duitsche torpedobooten, die op vriend schappelijke wijze met den kapitein van de Artemis" onderhandelden en den koers aangaven, waarin gevaren moest worden. Na ongeveer 1 uur doorgevaren te hebben vertoonden zich wederom twee torpedo-booten die in het Engelsch het schip aanpraaiden. Dat het echter Duitschers wareu kan o.m. blijken uit de order naar Zeebrugge af te houden. Nadat order was- gegeven alle lichten te blusschen en in de duister nis verder door te stoomen, werd daarna wederom de order gegeven het anker te laten vallen, waaraan de stuurman ge volg gaf. Of deze order verkeerd gegeven of ver keerd begrepen is, valt nog niet uit te maken, maar van de torpedo-boot werd geroepen: „5 minuten urn von bord zu ge-hen." Dadelijk werd begonnen met de booten uit te zetten, maar -daar het volslagen duisternis was, kon men dit onmogelijk in 5 minuten klaarspelen laat staan in 10 minuten, zooals in dergelijke gevallen gebruikelijk is. Op eens werd een hevige knal gehoord, en het schip helde ongeveer 30 graden naar stuurboordzijde over, waar het middenscheeps getroffen was, vlak onder de kapiteinsbrug, waarop zich de kapitein en stuurlui bevonden. Doordat weldra de ruimen volliepen, kwam het schip weer vlak te liggen. De bemanning, die uit 33 koppen bestond, redde zich in twee booten, en dreven in de nabijheid van het schip rond tot ongeveer 7 uur 's morgens. Ze wisten dat het schip niet zinkien zou, maar durfden niet aan boord, om dat ze bang waren, dat wederom Duitsche onderzeeërs zouden opduiken. Eerst toen het -dag begon te worden, als de Duit schers de zee voor hen niet meer veilig achten, begaven zij zich weer aan boord, en zetten koers naar Rotterdam, begeleid door het S.s. „Drechterland", dat op weg was van Amsterdam naar Buenos-Ayres. De „Artemis" heeft een groot gat aan stuurboordzijde, waardoor de tanks 4, 5 en G zijn volgeloopen. Het schip kjvam eergisterenavond om 7 uur den Waterweg binnen en stoomde zonder assistentie met water in de rui men op naar Rotterdam. Door het defect raken van ee-n der machines, raakte het schip zijn roer kwijt en raakte bij: Vlaardingen aan den grond. Kwart over elf kwam het schip weer los, en stoomde op naar Rotterdam, waar het om ongeveer half 'twee aan boei 17 k^vam. Was aanvankelijk gemeld, dat de gehee- le bemanning van het ss. „Artemis" on gedeerd was gebleven, thans blijkt ons dat dit bericht onjuist is. Donderdagmorgen werd dr. M. v. Sel'ms aan boord ontboden. Een der machinisten was tengevolge van den schok tijdens het torpedeeren met een arm door een ruit gevallen, waardoor hem de pols na genoeg werd afgesneden. Aan beide zjjden van den polls! had de man een gapende wonde, welke zeer ern stig waren. Verder had d-e machinist nog eenige kleine verwondingen aan den arm. Ook eenigen der bemanning, die dooi den schok tegen verschillende voorwer pen werdein gesmeten, hadden min of meer belangrijke kneuzingen bekomen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 5 Febr.: Aanvankelijk meest krachtige, later wel licht afnemende Zuidoostelijke tot Zuidwes telijken wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Wellicht eenige regen en iets koeler. Donderdagmorgen kwam een marine officier met zijn adjudant aan boord om het geval te onderzoeken. De heeren Co-Ïijïi en Pleyte waren ook aan boord, in hun kwaliteit van bestuurs leden der maatschappij. De Hlma-rondrit. Woensdag. Het traject door Zuid-Beveland is een der zwaarste voor de renners geweest. Bij Krabbendijke kwam Straat in botsing met een der auto's waardoor zijn ma chine eenige spaken verloor en hij achter moest blijven om te repareeren. De eerste renners kwamen om 5 uur te Middelburg aan waai zij door den heer Adler werden opgewacht. Onmiddellijk werd doorgereden naar Vlissingen. In West-Souburg werd den heer Adler door eenige sportvrienden, die de renners per auto tegemoet waren gegaan, een krans aangeboden. Tusschen Middelburg en Vlissingen kwam van Nek te vallen over een hond, zonder eenig letsel te bekomen. Te ongeveer zes uur arriveerde men te Vlissingen. De Roos en Van Gent wa ren achter, doordat zij een verkeerden weg hadden gevolgd Roos had bovendien te 's Heer Arendskerke bandlek gekregen. Donderdag. Het was tien minuten na acht toen onder groote belangstelling vanaf het Bellamypark te Vlissingen werd afgere den. De wind woei sterk uit het Westen doch deed den renners geen letsel. Zij waren allen even fri?ch. Langs de ge bouwen der Maatschappij de Schelde, volgende de electrische baan naar Mid delburg, werd de tocht aanvaard. Voort ging het verder over de Groote Markt van Middelburg, langs het station den weg op naar den Sloedam. Daar werden de passen even gecontroleerd en toen ging het naar 's Heer Arends kerke, richting Goes en verder door de schoone polders naar Bergen op Zoom waar de renners even voor twaalven aankwamen. Vandaar ging het in snel tempo over Halsteren, Steenbergen, Oudenbosch, Etten naar Breda, waar men te 1.55, tien minuten over den aan gegeven tijd aankwam. Een uur om te lunchen en daarna op weg naar Rotterdam. Vrijdag, Vandaar vertrok men 8 uur v.m. uit Rotterdam via Delft, Leiden, Alfen a d. Rijn, Woerden, Utrecht, Amersfoort, La ren. Muiden, naar Amsterdam waar men te 5.05 moest aankomen. Het geheele in 6 dagen afgelegde tra ject is aldus verdeeld le traj. Amsterdam-Groningen 240 K.M. 2e Groningen-Enschede 181 3e Enschede-'s Bosch 194 4e 's Bosch-Vlissingen 168 5e Vlissingen-Rotterdam 197 6e Rotterdam-Amsterdam 170 Totaal +1150 K.M. Over de verzorging der renners schrijft de heer Verlinden te Bergen op Zoom die den tocht Bergen-Vlissingen in een auto mee maakte, het volgende in „De Zoom": Bijzonder werd gelet op het voedsel gedurende den rit. Bij de goede ver zorgde lunchen was 't zelfs verboden, dat de renners een enkel glas wijn gebruik ten. Gedurende den rit is daar trouwens geen gelegenheid voor; wel werden'hun sinaasappelen, appelen, koek en andere versnaperingen aangeboden, die zij gaarne tijdens den rit verorberen. Des avonds

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1