De Groote Oorlog. JSo. 15. Donderdag 3 Februari 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoortstraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel "meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide M gulden bij handen, voeten of oogen. M S— fj I verlies van een Voorts bij ongeneeselijke I E H hand, voet verstandsverbijsteringg of oog De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank am gulden bij A| A gulden bij gulden bij gH M B— I verlies van een M I 11 I verlies I verlies van B fi IB llaiKÏ' voet 11 11 I van een I I een 1 %Jr B»l of oog; 1^#^# duim; wijsvinger; y te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Een aanslag. In ons vorig nummer hebben onze lezers wellicht de waarschuwinggelezen van een te 's Gravenhage in garnizoen liggend militair aan zijn wapenmakkers met betrekking tot de gevaren voor ge loof en zeden, die de, wat uitspanning en vermaak belreffen, zeer wufte resi dentiestad opleveren. Die waarschuwing treft ten slotte slechts hen, die zich vrij willig aan die gevaren bloot stellen. Wie de verkeerde vermaken en ver dachte uitspanningsgel egenheden ver mijdt, zal vanzelf vrij blijven van het bederf dier publieke „vermakelijkheden" der groote stad. Erger wordt het, wanneer jonge lieden als vanzelf naar zulke gelegenheden wor den heengevoerd en nog wei onder leiding van meuschen, van wie men kon ver onderstellen, dat zij in de keuze der ontspanning voor jongelui van 19 a 20 jaar een zekere kieschheid zouden aan den dag leggen. Zoo iets nu is onlangs te Amsterdam geschied. Op uitnoodiging van den secretaris der „Militaire Commissie tot ontwikkeling en ontspanning van Gemobiliseerde troe pen te Amsterdam" zijn onlangs 2000 jonge soldaten te Amsterdam, meest van de lichting 1916, „onthaald" op een ver- tooniug iu het Circus. Die vertooniug bestond onder meer in het voor het voetlicht brengen van een operette, getiteld„Des nachts tus- schen twaalf en eeu uur". De titel alleen reeds zegt, dat men hier te doen heeft met een dier schunnige, scabreuze thea terproducten, die de tooneelkunst ver pesten en niet slechts alle godsdienstig en moreel gevoel doodelijk kwetsen, maar het gewoon menschelijk fatsoen tot in den grond bederven. De 2000 jonge mannen, door hun ouders aan het land afgestaan in de overtuiging, dat in ruil voor het offer dat zij brengen toch minstens hun de gerustheid worde gegeven, dat het godsdienstig en zedelijk bewustzijn hunner zonen zal worden geëerbiedigd, hebben van dat tooneelstuk mogen „genieten" en degemeene dialogen en vieze zinspelingen moeten aanhooren, die „zelfs eeu op den Amsterdamsclien Zeedijk weibevaren matroos het schaam rood op de wangen zou jagen" zegt „De Ty d En als „waardig" slot van die „waar dige" vertooning, gegeven tot „ontwik keling" en „ontspanning" der gemobili seerde troepen te Amsterdam, sprong een kapitein op het tooneel om het gezelschap De la Mar, dat de operette had uitge broed en gespeeld, namens de aanwezi gen te danken voor „het aardige stuk". En als apotheose kwam een omhelzing van den kapitein door alle dames-artis- ten van het gezelschap. Wat daar in bet Circus te Amsterdam is geschied, is niet anders dan een bru tale aanslag op het christelijk geweten en de christelijke moraliteit der jonge militairen, die men, een, op zijn zachtst ge zegd, hoogst afkeurenswaardig vermaak heeft geboden en bittere ergernis heeft gegeven. Het is ook een grof misbruik van het vertrouwen dat de ouders en voogden dier jonge soldaten stellen in hen, die met de leiding en het toezicht der ge- mobiliseerden zijn belast Er mag niet gerust worden, alvorens hier volledige voldoening worde gegeven en gewaarborgd dat in de toekomst der gelijke schandalen niet meer plaats grijpen. De toestand Jjh^f Standaard" dezer dagen ot£ens«9: verplaatst naar 't Zuiden, m t Oosten stüstand, en in 't Westen een heen en weer schuiven over een vijftigtal kilometers, dat stroomen bloeds kost, maar geen 't minste uitzicht op een deci sie geeft. Hoe nameloos wreed, als wel eer nooit, er ook gevochten wordt, men komt niet verder. Een veldoorlog kan be slissing geven, een positiekrijg zooals thans zoo goed als nooit. En al wint nu de ééne en dan weer do andere partij, de winst, aldus behaald, blijft zoo klein en gering, dat ze op geert manier het vergoten bloed waard is". De Zeppelinaanval op Parijs wordt na tuurlijk druk in de pen der entente be sproken. Het „Journal" publiceert een inter view met een van de vliegeniers; die deel namen in den jacht op de Zeppelin. Hij zeide, dat van de dertig vliegmachines!, die binnen twintig minuten na het alarm sein opstegen, vijf den Zeppelin ontmoet ten, maar slechts een erin slaagde, dicht bij genoeg te 'komen om, het luchtschip te bestrijden. Hij was echter overtuigd, dat de verrichtingen van het luchteskader den Zeppelin belet hebben zijn voornemens te volbrengen. Duizend meter 'heneden ons, moet een ander vliegenier gezegd hebben, volgens inrichten aan de Engelsche bladen, lag een dikke wolk van mist, die de zoek lichten verhinderde, ons hun maximum hulp te verleenen. Parijs zag; er uit als een donker hol te midden van de beter verlichte voorsteden. Ook deze vliegenier verklaarde, dat het optreden van het lucht eskader den vijand in zijn bewegingen heeft belemmerd. De neergeworpen bommen moeten bui tengewoon krachtig zijln geweest. Het merkwaardigste effect van de ontploffing van een bom is voorgekomen in een werkmanshuis van vijf verdiepingen. Het gebouw was geheel iu tweeën gespleten en een .stuk van een bed werd wegge slingerd en iviel op een huurauto, die juist passeerde. Het stadsgedeelte, dat ge troffen werd, is niet groot, slechts onge veer een halve mijl. Het ligt in een van de buitengedeelten van do stad, waarin voornamelijk werklieden wonen. De bom men vielen in ,een tijdruimte van onge veer 2 3 minuten. De eerste trof een straat, die onmiddellijk boven den Me tropool-spoorweg ligt en sioeg een krater in het macadam van vijf ellen diepte. Op den bodem zag men de verlichte tun nel van den ondergrondschen spoorweg. Enkele minuten te voren was, nog eeu trein voorbijgegaan langg de thans ge kronkelde rails, die door allerlei puin ge blokkeerd waren, nadat de bo,m getrof fen had. President Poincaré keerde pas om 1 uur van zijn bezoek aan de doo- den en gewonden op het Ëlysiée terug. Uit Athene wordt aan Duitsöhe bladen gemeld, dat de zittingen der ICamer, die voornamelijk aan financieel© kwesties ge wijd zijn, een rustig verloop hebben. De laatste energieke verklaringen van den koning over het optreden van de entente ten opzichte van Griekenland, hebben niet nagelaten in parlementaire kringen grooten indruk te maken; in het algemeen kan men zeggen, dat 'skonings verklaringen met grooten bijval zijn. be groet. De vertegenwoordiger te Sofia van het „Wiener Abendbfatt had een onder houd met den Bulgaarschen minister van Arbeid, Petkow, die verklaarde, dat 'geen directe berichten meer uit Griekenland werden ontvangen, daar de Engelsohen en Franschen bezit hebben genomen van den telegraafdienst. Ook het bestuur van het land is gedeeltelijk in handen der Engelschen en Franschen overgegaan. Griekenland verliest dage lijks meer van Zijn zelfstandigheid en kan, naar deze berichtgever meent, nau welijks als een zelfstandige staat wor den beschouwd. Maandagavond zijn er eenige Zeppelins in Engeland geweest. Ze hebben dm Engelschen weinig schade gedaan, maar aan Duitschland groot nadeel toege bracht. Wiant het laatste verzet tegen den dienstplicht is daardoor natuurlijk gebroken en den wil, om door te zetten, versterkt. De „Bjaseler Nachrichten" geeft een commentaar op een artikel in het „Ba seier Tageblatt", het partijorgaan van de nationaal-liberalen in het Groother togdom Baden, waarin de verklaring van Bailinger wordt onderschreven, die zeide, dat Duitschland den tegenwoorcligen oor log begon, omdat het het juiste oogenblik voor den aanval gekomen achtte. Het Zwitsersche blad constateert, dat dit de eerste keer is, dat een invloedrijk Duitsch blad erkent: Duitschland voert geen defensieven oorlog. Fransche priesters aan het front. In het geheel' zijn in Frankrijk 25500 geestelijken (priesters of seminaristen) on der de wapenen geroepen, zoo dat er nog slechts 8000 voor de zielzorg in de steden en dorpen overgebleven zijn. Dat aldus een groot gebrek aan priesters ontstaan is, valt gemakkelijk te begrijpen. De toe- 'stand wordt echter des te kritieker, wijl nu reeds de 18-jarigen onder de wapenen geroepen zijn en altdus ook de opleiding van nieuwe priesters de ernstigste moei lijkheden ondervindt. („Maasbode") Bommen op Salonikl. LONDEN (Part. Telegraaf). De „Times"- correspondent te Saloniki meldt: Hedenmorgen om 3 uur werd een lucht aanval op de stad gedaan; er werden 16 bommen geworpen, waarvan er eenige op de haven. Drie Griekse,he, twee Brit- sche en één Fransche soldaat werden ge dood, terwijl 20 Grieksche en Joodsche burgers gewond werden. Verscheidene huizen en winkels en een iposkee zijn verwoest, terwijl een groot magazijn tot den grond afgebrand is. De Handelsoorlog. LONDEN, 1 Febr. (R. O.) Lloyds meldt: De Belgische trawler „Marguérite", de sloep „Hilda" van Lowestoft en de sloep „Radium" zijn gezonken. De bemanning is gered. De Polen en de Paus. De katholieke bisschoppen van Polen hebben een schrijven tot hun geloovigen gericht, waarin zij wijzen op de buiten gewone liefde van den Paus voor het Poolsche volk. Tegelijkertijd verzoeken de bisschoppen, dat in geheel Polen op een door hen te bepalen datum een biddag voor den Paus zal gehouden worden, ge lijk de geheele wereld onlangs op verzoek van den Paus een biddag voor Polen gehouden heeft. De duisternis in Venetië. Volgens den Milaneeschen correspon dent van „La Suisse", is Venetië de donkerste stad van alle steden iu het geheele oorlogsgebied. Daar is volstrekt elke verlichting verboden en het is zelfs niet veroorloofd, een sigaar buitenshuis aan te steken. De vensters zijn overtrok ken met gekleurd papier, waardoor on mogelijk een lichte schijn naar buiten kan komen. De ongelukken zijn daardoor ook sterk toegenomen en in de maanden, die de oorlog geduurd heeft, zijn 85 per sonen in de kanalen gevallen. Van het front in België- Oiize correspondent schrijft: lk, was een dezer dagen in Zeewsch-Vlaanderen en vernam daar van personen, die met België in verbinding staan het volgende: Het was geen geheim meer dat de Duit schors vandaag of morgen een hevigen aanval op het Yseriront zouden onder nemen. Reeds maandenlang was men met 'die voorbereiding bezig, en groote reserves munitie en soldaten waren in het operatiegebied, vooral achter de duinstreek achter dat gedeelte van het front waarge nomen. Door hun dagelij'klsche vliegtoch ten bleven de verbondenen blijkbaar voortdurend en volledig op de hoogte van een en ander en hun herhaalde aanval len vanuit zee, vernielden telkens do steunpunten en depóts der Duitsehers, ter- wijt de vliegeniers de rest deden. Verwacht werd dat het offensief reeds vroeger zou aanvangen, doch het nood weer dat half Januari ook België teisterde dwong zeker tot uitstel. De geheele vorige week voerden de Duitsehers een hardnekkigen mijnoorlog. In den nacht van 23 op 24 begon de artellerie te werken. Dat de Duitsehers dien nacht en dag 20000 granaten ver schoten, zooals het Fransche legerherioht zegt, is stellig niet overdreven. In maan den is hier zulk een ontzettend bombar dement niet gehoord. Doch gelijktijdig kruisden de gevreesde Engelsche monitors langs de kust, en dwongen de Duitsehers aan die kant waak zaam te zijn. Vliegeniers hadden juist enkele dagen te voren meerdere Duitsch© waarneandngs- ballons vernield .en losgeschoten. Reeds op den ochtend begonnen de in- fanterie-aanvallen der Duitsehers waarbij de mannen meermalen tot aan het mid del in het water moesten vooruitdringen. De veelal verdekt opgestelde machine-ge weren der verbondenen maaiden hen weg. Slechts hier en daar kwamen zij in de loopgraven. Eerst jitaandag tegen het val len van den avond hield de Duitsehe artillerie stil. Den geheelen nacht reden hospitaal- treinen en auto's van achter het front naar allerlei plaatsen daarachter. De ver liezen moeten geweldig geweest zijn. Renkin, de Belgische minister van koloniën, zal dezer dagen naar Londen gaan, waar hij een .groote vergadering zal voorzitten en een redevoering houden over de vooruitzichten van de Belgische regeering inzake kolonisatie. De duur van den oorlog. Generaal Hutton, sprekende op een ver gadering te Chertsey zeide, dat men hem dikwijls gevraagd had, hoe lang de oorlob nog wel duren zou. Volgens hem was de schatting van lord Kitchener, die dacht, dat in 3 jaren de oorlog zou zijn afge- loopen, veel te laag. Hij kon niet aanne men, dat in de eerst volgende 18 maan den Duitschland's kracht voor goed ge broken zou zijn. Deze opinie werd volgens hem door de meeste Engelsche generaals die in het veld stonden gedeeld. Een 13-jarige ridder van het IJzeren Kruis. Gemeld wordt, dat onlangs een 13-jarige jongen, Mustafa Oghlin Meh- med geheeteu met het ijzereu kruis en de ijzeren halve maan gedecoreerd is. Toen de troepen door zijn geboorte dorp trokken, had hij zich bij: deze aan gesloten; hij' maakte met hen eenige aan vallen mede en was vooral zeer handig in het werpen van handgranaten,. Zoo doodde hij eens twee vijandelijke offi cieren en een soldaat door een enkelen worp. Men voegt eraan toe, dat de regee ring den fanaap ;n <je gelegenheid zal stellen een hoogeschool te bezoeken. Zeppelin boven Engeland. LONDEN, 1 Febr. Gisterenavond heb ben zes of zeven zeppelins een aantal bommen geworpen op de oostelijke en noordoostelijke graafschappen van de Midlands. Voor zoover tot nu toe bekeud is, werd geen belangrijke schade aan gericht. Van de Zeeuwsch-VI. grens. In verschillende Belgische grensgemeen ten zijn de werkloozen door de Duitsehers opgeroepen om zich voor arbeid aan de tweede draadversperring aan te melden. Wie weigert zal van gemeentelijke onder steuning buitengesloten moeten wordem Grieksch protest. LONDEN, 31 Jan. De „Times"-cor- respondent te Athene meldt, dat de Griek sche regeering een krachtig protest heeft ingediend tegen de bezetting van Kara- boernoe, daar zij dit beschouwt als 'een Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 3 Febr. Matige tot krachtigen, Zuidelijke tot Wes telijken wind. Zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring waarschijnlijk eeni ge regen of sneeuw. Zachter. schending van de overeenkomst met ge neraal Sarrail. Een Duitsch onderzeeër in den grond geboord. Uit Marseille wordt aan de Matin bericht, dat de pakketboot Plata, gebruikt als transportschip en te Marseille uit de Levant aangekomen, een vijandelijke duikboot in den grond moet hebben geboord. Het was een Duitsehe duikboot, die door den uitkijk werd gesignaleerd, ongeveer achthonderd meter achter de Fransche boot. De duikboot wilde juist de Plata torpedeeren. De toestand in Polen. Volgens mededeeling van een Russisch journalist, die uit Warchau wist te ontsnappen, moet de toestand in het door de Duitsehers bezette Polen treurig zijn. Terechtstellingen zijn aan de orde van den dag en tal van personen sterven van honger. Het lot van de Appam NEW-YORK, 1 Febr. (R. O.). Een tele gram uit Norfolk (Virginia) meldt: Het Engelsche stoomschip „Appam" van West-Afrika, dat vermist werd, kwam he denmorgen in epiarantaine van Old Point aan. Naar gemeld wordt, staat het schip onder beheer van een prijsbemanning van een Duitschen onderzeeër. NEWPORT NEWS, 1 Febr. (R. O.) De „Appam" voerde de Duitsehe oorlogsvlag, in plaats van de vlag der koopvaardij vloot, ten einde, indien mogelijk be schouwd te worden als een Duitschen hulpkruiser. Naar gemeend wordt, zal de Duitsehe bemanning ongetwijfeld verkiezen te wor den geïnterneerd, dan het risico' te loo- pen, te worden buitgemaakt, wanneer het schip wederom vertrekt. De autoriteiten te Washington beraadslagen over de wet telijke hoedanigheid van het schip. NEWPORT NEWS. De namen van de stoomschepen, die door de duikboot, die ook de „Appam" heeft aangevallen, zijn getorpedeerd, zijn „Corbridge", „Arthur", „Trader", „Dromonhy" en „Clanmacta- vish". De duikboot zou de „Möwe" zijn. NEW-YORK. De „Associated Press" meldtHet kon no.g, niet worden vast gesteld of de „Appam" door een Duit se,hen onderzeeër of door een hulpkruiser werd genomen. De agent van de ree- derij v,a,n de „Appiam" meent, dat deze genomen is door oen klein vaartuig, dat sterk gewapend was. AI1ËR1H.1, De president van Gu atemala. De president van Guatemala Estrada Ca brera is voor den derden keer herkozen. De nieuwe periode waarvoor hij thans zitting heeft, duurt van 15 Maart 1917 tot 15 Maart 1923. FOHTII6A1. O p s too t j e s. Volgens 'n telegram uit Lissabon, zijn er opstootjes uitgebroken te Lissabon, Oporto en elders. Deze opstootjes zijn het gevolg van het opdrijven van de prijzen van levensmiddelen. Bakkerijen, winkels van kruidenierswaren, oliewinkels en graan- pafchuizen zijn bestormd. Te Lissabon zijn —IE-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1