De Groote Oorlog. No. 14. Dinsdag l Februari 1916 Twaalfde Jaargang Mijnt eiken MAANOAG-.JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND De val van Treub. BUITENLAND. BINNENLAND. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Soes f 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 2o9> GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim 60 gulden bij verlies van een wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Een bekwaam landsdienaar, een knap jurist, een tinancieele specialiteit, een werker eerste klas, zo.o stond de minister van financiën, Mr. Treub, bij alle partijen te boek. De linkerzijde mocht er fier op gaan dezen bewindsman onder haar ge trouwen te rekenen en men zou zoo denken, dat de Concentratie (vrijzinnigen van diverse pluimage plus socialisten) in de Tweede Kamer alles zou vermijden in het welbegrepen landsbelang, wat een botsing tusschen dien minister en de Kamer zou kunnen veroorzaken. Maar ongeloofelijk en toch waar het partijbelang weegt bij de heereu der Concentratie zwaarder dan het landsbelang. Daar zijn Statenverkie zingen in aantoci. t, die misschien kunnen leiden tot een omzetting der in meerder heid Rechtsche Eerste Kamer en nu moet er een lokaas zijn voor den on noozelen kiezer, een erkiezingsleus die inslaat bij den minderen man, den „arre- beider", en zoo moest en zou dan met alle geweld de Ouderdomsrente of liever het wetsontwerp op den Staatsaalmoes in behandeling genomen worden, zooals de Concentratie met het Socialisme als kemphaan dat wilde. Er is ook nog wel een rechterzijde in de Tweede Kamer, maar die wordt als „non-valeur" be schouwd en in den hoek gedrongen. Toen nu minister Treub, die niet als ledepop der Concentratie, maar als be windvoerder met eigen meening de Ouderdomsrente wilde zien vastgekoppeld aan de Pensioenbelasting, daar hij de laatste beschouwde als een aequivalent van premiebetaling voor ingezetenen met kleine inkomens, verkoos de Concentratie of liever de S. D. A. P., want de vrijzinnigen zijn in de handen derS. D. A. P. als een duif in de klauwen van den havik, volgens het snedig en rake beeld van den heer Lobman den mi nister niet op dien weg te volgen, en zoo werd Donderdagavond door de 4 partijen van luiks de motie bekokstooïd, üie üen dag daarop door Schaper iS. D. A. P.) met genoeg durf om de kat de bel aan te binden, werd ingediend. Die motie luidde „De Kamer, van oordeel, dat de dwang, die de Minister van Financiën uitoetent op de Kamer, om een on verbrekelijk verband te leggen tusschen liet ontwerp-Ouderdomswet en het ontwerp-Pensioenbelasting niet kan worden aanvaard, gaat over tot de orde van den dag". Men kent het lot der motie. Zij werd aangenomen met 45 tegen 42 stemmen. Van rechts stemden vóór de heeren v. Vliet, Oosterbaaii, Aalberse, De Wyker- slooth, v. Best, v. Wijnbergen, Duynstee, Bogaardt, Arts, de beiden eersten A. R., de overigen K. K., Van links stemden tegen de heeren Ter Spill, v. Hamel, Rink, Hubrecht, Visser v. iJzendoorn, Liefliuck, Patijn, Vollenhoven, Nierstrasz, Boissevam, Kno bel, Drion, v. Doorn, de Voorzitter. De heer Aalberoe had tevoren ver klaard, dat de omstandigheden niet van dien aard waren om hem tot verwerping der motie te doen medewerken. Het ware misschien beter geweest indien rechts één lijn had getrokken, door zich bij de ininisterieele regeling neer te leggen, nu in de motie geen oordeel over de wetsontwerpen zelve werd geveld. Maar wanneer men de motie lezende op de woorden let „dat de dwang dien de minister van fiuaticiën uitoefent op de Kamer" dan is het be grijpelijk dat de rechtsche heeren, die vóór de motie stemden, dit deden, omdat zij het zwichten voor de eischen van minister Treub niet overeenkomstig de waaidigheid der Volksvertegenwoordi ging actiiten. Het zou evenwel dwaas zijn den val van Treub aan rechts te wijten. In werkelijkheid schrijft „De Tijd" heeft geen groepeering een zoo loyale politiek gevoerd als die der rechterzijde. Alleen de meest zuivere reden van het landsbelang hebben daar de meerderheid geleiden alle politieke hartstochten of everwegingen, om van de voor links inoeielijke situatie gebruik te maken, teneinde partij-voordeelen te behalen, zijn er vreemd gebleven. De houding der rechterzijde was wijs en behield alle eer aan zich. Doch zelfs schrijft „Het Handels blad" al hadden de negen leden van Rechts, die voor de motie-Schaper stem den, tegen gestemd, zoodat de motie ware verworpen met 51 tegen 36 stem men, de positie van den minister zou toch onhoudbaar zijn geworden. Immers, hij zou dan toch het overgroote deel der Linkerzijde tégen zich hebben gehad. „Welk een positie", zegt de schrijver van het Kamer-overzicht, „zou het voor dezen minister geweest zijn, wanneer hij een redding hoofdzakelijk te danken zou hebben gehad aan de rechterzijde en de meerderheid van links hem feite lijk een votum van afkeuring zou zijn blijven geven? Men zou, naar wij ge- looven, stoelvaster moeten zijn geweest dan men van den heer Treub pleegt aan te nemen, om ook nazulkeen „redding" nog te blijven zitten Up het laatste oogenblik kregen som migen der Concentratie het te benauwd en kwam een groot deel der unie-libe ralen (bij monde van den heer Van Hamel) en van de vrije liberalen (bij monde van den heer DnonJ verklaren, dat zij om toch maar den minister te behouden zouden stemmen tegen de motie. „De Maasbode" merkt hierbij op „Zij die verklaarden te zullen tegen stemmen meenden dat gerust te kunnen doen, ofschoon zij le. hadden verklaard bij monde van Siun aller woordvoerder, den heer De Meester, niet verder te zullen gaan; 2e. in stilte hadden saamgewerkt tot en ingestemd met de motie, woordelijk dezelfde, welke zij nu zouden trachten te verwerpen. Wat zegt men van zulke politiek? Kan ze ook iets met gekonkel gemeen hebben Treub is het slachtoffer geworden van de zeer inferieure Concentratiepolitiek. Treub was te eerlijk en Treub was te stroef voor de Concentratie en daarom moest hij weg en zal hij vervangen worden door een gewilliger en meer plooibaar man. 5o. „Niet echter aan mr, Treub's stroefheid alleen, en niet in hoofdzaak daaraan vait zijn nederlaag van gisteren te wijten, schrijft „De Residentiebode' „Wij gelooven, dat daarbij nog iets anders in het spel is geweest, n.l. een stuk^ van de nationale fout, welke zoo meuige zaak hier te lande heeft bedor ven en die zooals Felix Dahn getuigt reeds het euvel der Batavieren geweest is: de onderlinge naijver, die het zoo moeilijk zetten kandat een groot man, niettegenstaande zijn groote gebreken, groot is eii misschien in de gelegenheid komt, groot werk te verrichten". Voor de rechterzijde, zoo besluiten wij met „Het Centrum", bestaat geen reden, om over het heengaan van den heer Treub erg rouwig te zijn, al zal zij de groote werkkracht en onbetwistbare be kwaamheid van dezen bewindsman zeker niet ontkennen. Maar zoowel zijn belasting-voorstellen als zijn sociale ontwerpen en het omver halen der wetten-Talma ontmoeten rechts te ernstige bezwaren, dan dat men daar zijn aftreden zou kunnen betreuren. Wei wekt de toestand van onzekerheid, waarin het land én ten aanzien der soci ale verzekering én ten aanzien der voor ziening in den nood der Schatkist geko men is, ook aan deze zijde gevoelens van groote onbehagelijkheid, maar dat alles gaat echter buiten de verantwoordelijk heid der Rechterzijde om, die, door den afloop der verkiezingen in 1913, zich de de leiding van 'slands zaken zag ontnomen De rechterzijde zal daarom, naar wij met reden kunnen veronderstellen, ook in de toekomst zich bereid toonen mede te werken om de zaken zoo goed moge lijk in 't spoor te brengen en te houden. Het algemeen belang staat bij haar voor op. Maar zij mag er dan ook aanspraak op maken, dat met hare billijke wenschen behoorlijk rekening zal worden gehouden. De toestand. Veel groot nieuws is er niet. De En tente mogendheden hebben Kaap Boer- noe, die de baai van Saloniki belieerseht bezet met hunne troepen. De commandant van het Grieksehe fort aldaar heelt slechts kunnen protesteeren. Zoo wordt het voor Griekenland al hoe langer zoo las tiger ten opzichte van zijn „welwillende neutraliteit.' Dan zijln er op' het Westerfront hevige gevechten gaande en Duitschers in Klem Azië bezig een veldtocht met behulp der Turken voor te bereiden tegen Egypte en het kanaal van Suez. En dan hoeft Zaterdagavond een Zep pelin van den mist weten gebruik te maken om boven Parijs te verschijnen en 13 bommen te werpen op de Fxansche hoofdstad, waardoor 24 personen zijn ge dood en 28 gewond. Onder de dooden zijn 9 vrouwen en 2 kinderen. Reuter meldt dienaangaande nog het volgende: In strijd met de gepubliceerde voor schriften stroomde een groote menigte naar id© boulevards om getuige te zijn van hetgeen men een bezienswaardig schouw spel achtte. De menigte groeide aan tegen elf uur, toen de schouwburgen uitgingen. Nergens werd de voorstelling onderbro ken. De Parijzenaars legden bij het alarm- blazen volstrekt geen ontsteltenis of vrees, doch veeleer nieuwsgierigheid aan den dag. Op één punt werden 15 slachtoffers geteld; op een ander werden zes man, twee vrouwen en twee kinderen gedood. Verscheidene anderen kwamen onr het leven of werden gekwetst door het in storten van door bommen getroffen hui zen. Gedurende den Zeppelin-aanval hing boven de stad, op een hoogte van 2000 voet, een dikke mist, die de doordringende kracht der zoeklichten verzwakte en het werk der an li-1 uchtvloot-kanonnen belem merde. Tal van vliegtuigen stegen op ter achtervolging van den op groote hoogte wegvluohtendeu Zeppelin, en schoten erop. 0e Paus en België. Men schrijft uit Rome aan „De Tijd". Z. H. Paus Benedictus XV heeft zich gewaardigd, aan Mgr. Heylen drie audiën ties toe te staan, welke welwillendheid aldus de Bisschop voor België het bewijs is, dat het op werkelijke genegen heid van den H. Vader kan rekenen. Indien Z. H. tot scheidsrechter over den vrede wordt benoemd, zal de Paus als eerste voorwaarde voor bet begin der vredesonderhandelingen de algeheele ont ruiming van België eischen, zijn herstel en zijn militaire, economische financieele onafhankelijkheid zonder eenige verplich ting ten opzichte van üuitschlaud. Het zal natuurlijk van dc Belgische regeering afhangen, om nog bijzondere eischen te stellen. Tijdens het verblijf te Rome, heeft Mgr. Heylen, vergezeld van diens secretaris en ook aan jhr. van Nispen tot Sevenaer zijn opwachting gemaaktlater heeft hij den bijzonderen gezant bij den H. Stoel ont moet bij een ofieieel diner ten Vaticane, waar ook de Kardinalen aanzaten. Jhr. van Nispen was zeer verrast een Neder lander (den zeereerw. heer Bootsma uit Nijmegen) te ontmoeten als secretaris van Mgr. Heylen. Hier loopen hardnekkige geruchten, volgens welke Z. H. de Paus op eigen iuitiatief een commissie zou benoemen volgens den wensch van het Episcopaat, om de gebeurtenissen in België te onder zoeken De geruchten moeten worden tegengesproken, ofschoon deze tegen spraak met wil zeggen, dat de quaestie blauw blauw wordt gelaten. Een onderhoud met de Belgische bisschoppen te Rome. Fernand Neuray, de directeur van de „XXe Siècle", verblijft thans te Rome en is daar door Z Etu. kardinaal Mercier ontvangen. „Met welk eene ontroering zoo schrijft hij ik neergeknield ben om zijn zegen te ontvangen, zal ik niet trach ten u te schetsen. Zijne gezondheid is goed, de beproevingen hebben hem niet verandeid; in zijne oogen schittert nog de schoone vlam, wier glans allen aan trok, die tot hem kwamen. De overheerschende trekken van zijn gelaat waren vroeger de intelligentie en de eenvoudthans is het de majesteit een onbewuste majesteit en daardoor des te indrukwekkender. Het is een onver getelijke herinnering. Ik zal heel mijn leven dit oude salon van het Belgisch College vóór mij zien de verjaarde meu belen, de vermolmde deuren, die niet meer sluiten en de dienaar, die een weerspannig vuur aanwakkert, metgroote houtblokken onder den arm. In dit kader verscheen voor mij d< kardinaal, onze kardinaal. Er is niets op dit oogenblik te Rome zoo schoon. De edelste pracht der stad verbleekt bij dit tafereel". Ook Mgr. Heylen heeft Fernand Neu ray ontvangen. „Zijn eenvoudige goedheid heeft aller hart gewonnen wat men van zijn moed weet en men weet niet alles heeft hier ieders bewondering afgedwongen. Arm diocees van Namen; arme provincie Luxemburg I Kort na den inval heeft Mgr. Heylen alle dorpen, die geleden hadden, bezocht, een voor een, oural hulp en troost brengend. Zijne mededeelingen maken hier veel indruk". (Maasbode.) Een Russisch generaal opgegraven. In den slag aan de Masoerische meren is o a. de Russische generaal Somssonoff gevallen. Zijn weduwe had de Duitsche overheid verlof gevraagd, onderzoek te doen naar het lijk van haar man, dit op te graven en naar Rusland te mogen over brengen. Dit verlof werd verleend. Het heeft echter veel moeite gekost het lijk te vinden. De weduwe had kunnen vast stellen, dat haar man in den slag bij Dzialdowo was gevallen en op het slag veld begraven wasBij haar onderzoeking en hoorde zij echter, dat boeren na het gevecht toevallig in een bosch het lijk van een officier hadden gevonden, dat in der haast en zonder doodkist begraven was Het lijk verkeerde toen reeds in een tamelijk veivevorderden staat van ontbinding. De boeren hadden het lijk in den generaalsmantel gehuld en zoo begraven. Als eenig kenteeken had men een medaljon met de fotografie van een vrouw en eenige kinderen gevonden, Dit medaillon was bewaard en kon nu aan de weduwe worden vertoond, die het als het eigendom van haar man herkende. Daarop is haar vergunning verleend het lijk uit te graven en via Zweden naar Moskou doen vervoeren waar het thans ter aarde zal worden besteld i\OÖKWF«E*. De koning van Noorwegen in gevaar. BERLIJN, 29 Januari (O. V.) Uit Ko penhagen wordt aan het „Berliner Tage- blatt" geseind Koning Haakon van Noorwegen, die de verbrande stad Molke bezocht had, kwam op de terugreis naar Bergen ernst g in gevaar, doordat de kruiser „Heimdal" waarop hij zich bevond, in volle zee door een orkaan overvallen en genoodzaakt Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van I Febr. Zwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot zwaarbewolktweinig of geen neerslag temperatuur om het vriespunt. werd een noodhaven binnen te loopen, waar het schip thans nog ligt. UELtaË. Nestor Wilmart, de bekende Brusselsche financier, de man o. m van de stoomtramunderneming Gent-Terneuzen, is door het hof van beroep te Brussel tot acht jaar gevan genisstraf veroordeeld, d. w. z. tot twee jaar minder dan waartoe hij in eerste instantie was veroordeeld. In Maart zal Wilmart reeds vijf jaar in gevangenschap doorgebracht hebben. (N. R. Ct.) De Watersnood. Te Zijpe hebben tal van bewoners uit den overstroomden Anna-Paulownapolder een toevlucht gevonden. Vooral het dorp Oudesluis heeft zijin bevolking zeer zien toenemen. Verscheidene gezinnen zijin gehuisvest in de Hervormde en de Doops gezinde kerk. Langzamerhand zullen de vluchtelingen z-oo 'mogelijk .over de ge- heele gemeente verdeeld worden. Voor het vëe der noodlijdenden heeft de aid. Zijpe van de Hollandsche Maat schappij v. Landbouw ruim 64000 K.G. hooi beschikbaar gesteld, ingezameld bij de landbouwers .te Zijpe. Dit hooi is tegen een matigen prijs voor hulpbehoevenden in den Anna Paulownapolder verkrijgbaar; voor hen, die niet betalen kunnen, zal steun gevraagd worden bij de Waters- nood'commissie. Uit Enkhuizen: De Dreahterland- sche zeewering is reeds zloo ver her steld, dat bet rijtuagverkeer, dat over de kruin van den dijk onderhouden wordt tusschen Enkhuizen en de dorpen tot Me- demblik weder is toegestaan. Uit Made-Drimmelen: De toe,- stand 'is sinds de noodlottige doorbraak van den Buitendijk in dein nacht van 13 op 14 Jan. gelukkig veel verbeterd. Het water trekt langzamerhand terug, zoo dat de huizen weer vrij komen. De mees te menschen zijin in hun huis terugge keerd en het vee is weer ia de stallen. Alleen oud-Drimmelen is nog niet droog voets te bereiken. De verbinding geschiedt hoofdzakelijk pier roeiboot. Hofbericht. Naar de bladen vernemen, heeft de bof, waaraan H. M. de Koningin lijdende is, een zeer bevredigend verloop Inmiddels seint men ons hedenmiddag: Men meldt ons, dat bij H M. de Koningin zich verschijnselen van influenza hebben voorgedaan. Do doode hand Ds. Chr. Broekhuyïzen, predikant te Oostrum bij Dokkum, schrijft in het „Nieuwsblad van het Noorden" tegen do voorgenomen belasting der goederen in de doode hand. In een zijner stukken vermeldt hij een voorbeeld van een col lega, die f 800 trekt als Rijkstractement en voor het overige wordt gehonoreerd pastoralia of kerkbezittingen. Deze Iaat- sten met zijn traeteiment leveren hem een bruto inkomen op van f2300. Daarvan moet evenwel af f 433 voor grond- en polderiasten, f 96 voor personeel, f 80 voor hoofdelijken omslag, f 41 voor inkomsten belasting en f 150 voor rijden naar de combinatie. Na aftrek ook der verhurings- kosten gaan er van zijn £2300 niet min der dan f 990 weg. Moet ex nu nog 6

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1