1 Sociale Bcrich op het spel staat. Het Linksche bloc, liberalen, vrijzinnigen en socialisten, zal alle krachten inspannen om de Rechtsehe Eerste Kanier „om" te krijgen. Daarom, „alle hens aan dek". Als wij ons een drachtig verzetten, zal de zege ons zijn, Om ons doel te bereiken moeten op de eerste al onze mannen, die daarvoor in aanmerking komen kiezer gemaakt worden. Er zijn in deze stad nog ver schillende personen, die zeker kiezer zouden zijn, zoo zij er slechts werk van maakten. Immers, bijna iedereen kan kie zer worden, doch men weet in den regel niet welken weg daarvoor te bewandelen. Daarom stelt de propagandaelub zich wederom gaarne beschikbaar U hierin te helpen en 'vraagt 'zij daarvoor slechts Uwe medewerking, (leeft ons uw naam en adres zoo gij zelf geen kiezer zijt en anders van hen, van wien gij weet dat zij hief niet zijn, en wij zulien de zaak verder in orde brengen. Gelieve er echter aan te denken, dat men vóór 16 Mei a. s, 25 jaar en Nederlander moet zijn. Dus zijl, die vóór 16 Mei nog 25 j a. a r worden kunnen ook kiesrecht verwerven. Ziendt ons s. v. p. zoo- spoedig mogelijk uwe opgaven, want tusschen 1 en 15 F-ebr. moet idles geregeld worden. Ook zijn wij gaarne bereid tot het ge ven van inlichtingen betreffende deze zaak. Namens de Algem. R. K. Propaganda Club „St. Paulus", .1. C. DROOG, Voorz., St. Pieterstraat F 37. JOH. M. MERK, Secr., VTissingsche Straat I 175. Middelburg. Dinsdagavond had in de so ciëteit „St. Joris" een vergadering plaats van leden en genoodigden van de Melk- vereeniging „Onderlinge Samenwerking" waarop de heer O. K. A. Nonhebei een lezing hield over het onderzoek van melk en boter, waarover meer in volgend num mer. Te Roosendaal is door de politie aldaar aangehouden een minderjarige, woonachtig alhier. De jongen werd naar hier gebracht en door de politie naar de ouders teruggebracht. Door de politie alhier werden gis teren aangehouden A. L. en A. F. I., terwijl op haar verzoek door de poli tie te Rotterdam werd aangehouden P. J. B., die zich tezamen hebben schul dig gemaakt aan diefstal van zilveren broekstnkken, iwelke reeds hier, waar zij door twee der mannen waren verkocht, zijn in beslag, genomen. P. J. B. werd heden door de Rotterdamsche politie naar hier overgebracht en het drietal na ver hoor en opgemaakt proces-verhaal der justitie voorgeleid. .De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen A. Z., welke vrouw in het „Gat van Ponze", ten huize van vrouw T., een glasruit stuk sloeg en het huis raad vernielde. Een tweetal onbekende jongens heb ben gisteren de baldadigheid uitgehaald om van twee rijwielen, die in een niet gesloten stal stonden opgeborgen, de bui ten- en binnenbanden door te snijden. (Z.J De St. Petrus kring zal den 31 Januari en 2 Februari a.s. een t o o n e e 1- voorst e 11 ing geven in het St. Vin- centiusgebouw. Het welvoorziene program heeft als hoofdnummer „Priesterlijke heldenmoed", tooneelspel i n 5 bedrijven. De zangnummers zullen op het klavier begeleid worden door een Belgischen pianist uit Brugge, die sinds zijn 4e jaar blind is. Gemeenteraad van Mlddelbnrg. Vergadering van hedenmiddag te twee uur. Aanwezig 13 leden, afwezig de hee- ï'en Boasson, Boudewijnse, Van Teijlingen en Zijlstra. Alvorens met de gewone werkzaam heden aan te vangen sprak de burgemee ster, de heer P. Dumon Tak, de leden als volgt toe: Mijne heeren, Waar wij heden onze eerste vergade ring in het nieuwe jaar hebben, wil ik, der tradite getrouw, eenige oogenblik- ken wijden aan het verleden. Den kring van Raadsleden ro-nlziende, mis ik den heer Verhage. Gezondheids redenen noopten hem zich het vorig jaar niet meer herkiesbaar te stellen. Lelo jaren maakte hij deel uit van Uw College. Bij ons allen zal nog lang in herinnering blijven de aangename ,en vriendschappe lijke wijze waarop hij zijn lidmaatschap heeft bekleed. De heer Vertregt nam zijn plaats in. Rij zijne installatie zeida ik reeds het een voorrecht te achten hem wederom in deze vergadering terug te zien. Natuurlijk heeft de vreeselijk-e oorlog, die nog steeds over een groot gedeelte van Europa woedt, een stempel gezet op veel van Uw arbeid in het. afgeloo- pen jaar. Ik behoef slechts onder Uwe aandacht te brengen de besluiten inzake toeslag op de loonen, verkrijgbaarstel ling van goedkoope cokes, uitbreiding van het rioolstelsel, grootendeels als werkverschaffing bedoeld, terwijl andere besluiten indirect ook. door den oorlog het aanzijn erlangden, als instelling van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ©n de Gemeentelijke Werkloozenverzekering Ve le van deze hesluiten zullen niet onbe langrijke iinancieele offers voor de ge meente tengevolge hebben. Ter zijner tijd zullen U de noodige voorstellen bereiken om in de door die uitgaven ontstane tekorten te voorzien. Daardoor in .staat gestelei door de van wege den Minister an Landbouw aan de hand gedane middelen, is het mij gelukt verschillende voedingsartikelen met. Regeeringshulp tegen lagere prijzen voor de ingezetenen beschik!) lar te stel len. Ik noem U als zoodanig: brood, var- kensvleesch, uien, zuurkool en pronk- snijboonen, terwijl bruine boonen en erwten, reeds lang geleden door mij be steld, eergisteren gedeeltelijk zijn aan gevoerd. Het past hier zeer zeker een woord van dank uit te spreken aan de Bakkerspatioons, den ICoopmansbond en Slagerspatroons vereeniging, voor de goede hulp die deze corporation hebben be wezen bij de di.strubutie van bovenge noemde levensmiddelen De gezondheidstoestand was gedurende het afgeloopen jaar goed. 'Besmettelijke ziekten kwamen zeer sporadisch voor. Het grootste deel van de Delgen die in 1914 hier een toevlucht vonden, is weer vertrokken. Toch is nog een aantal hier gebleven, die vanwege de Regeering worden ondersteund. Al is dan ook voor het plaatselijk Comité de arbeid, in ver gelijking met 1914, minder geworden, toch is haar werk nog van tamelijken omvang. Hetgeen door haar is en wordt gedaan, wordt zeker door ons allen groo- telijks gewaardeerd. Zeer zeker is het afgeloopen jaar voor vele onze ingezetenen een moeilijk jaar geweest. Ook handel en industrie onder vonden in groote mate den terugslag van den oorlog: als zoodanig moet ge noemd worden b.v. de groote moeilijk heid om zich in vele zaken van de be- noodigde artikelen te voorzien. Toch zijn te dier zake ook lichtpunten te noemen Om met onze eigen bedrijven te be ginnen, kan ik U zeggen dat, waar om trent de Jinantiëele resultaten van de Gasfabriek nog weinig te zeggen valt, daar eerst door U zal moeten worden uitgemaakt of de buitensporig hooge kolenprijzen geheel voor rekening van de Gasfabriek zullen komen, de Duin waterleiding zijn gestage uitbreiding ook ditmaal te zien geeft. Het Eleclrisch bedrijf heeft zich zeer sterk uitgebr 'id, zoodat, zonder voor tie rij ers precies in te staan, ik kan mededeelen, dat dit be drijf een winst heeft opgeleverd van circa f 7000, terwijl bij de begrooting geen winst is geraamd. Ook de algemeene economische toe stand onzer stad is wat. gunstiger gewor den. Ik wijs op de weinig ledigstaande groote panden een groot verschil met een half jaar geleden en de gegronde verwachting, dal 1916 een nieuwe indus trie, nl. een koporpletterij, hier zal* vvor- opgericht. Ik -dank U voor het vertrouwen en de medewerking, in het afgeloopen jaar aan het d agelijkse,h Bestuur geschonken. Moge het U en ons gezamentlijk gegeven zijn, dit jaar veel tot stand te brengen tot wel zijn en bloei van Middelburg. (\Vae is die Gever? Mocht Hij niet genoemd worden? Of ig de Naam van Hem „aan Wiens zegen alles is gelegen" op het stadhuis te Middelburg contrabande? Red. „N. Z. Crt.") Ik wenseh 'U allen, en onzen Secre taris, met Uwe gezinnen een gelukkig en voorspoedig jaar toe. Ingekomen waren de volgende stukken: Een schrijven van den heer L. Hamel berg, ontvanger der registratie, waarin hij herinnert aan het door hem in de „Midd. Crt." vermelde ergerlijke geval waarbij iemand door een zeer grooten hond werd aangevallen. Dit geval staat volgens adressant niet op zichzelf, dat hem uit ervaring is geble ken, alsmede uit de vele feiten, die hem naar aanleiding van bedoeld ingezonden stuk zijn medegedeeld; er loopen hier tal van groote honden rond, die herhaaldelijk menschen en dieren (speciaal kleine hon den) aanvallen, bijten en overlast aandoen. Het komt adressant voor dat een derge lijke toestand niet bestendigd mag blijven, redenen waarom adressant verzoekt de noodige maatregelen in deze te willen nemen en op voldoende wijze te zorgen, voor de openbare veiligheid inzake de groote honden, die zich zonder behoorlijk geleide op de openbare straat bevinden. Een adres van het bestuur van Handels belang, waarin het mededeelt, dat door de vereeniging ter voldoening aan "den wensch van het ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid een bureau van advies voor den Handeldrijvenden en In- distrueelen middenstand in de provincie Zeeland beeft opgericht, welk bureau zal gevestigd zijn te Middelburg en waarvan de voorgenomen werkzaamheden blijken uit een bij het adres gevoegd reglement. Verder wijst het bestuur er op, dat van Rijkswege aan de vereeniging tegemoetko ming in de kosten, welke het bureau met zich mede zal brengen, een subsidie zal worden toegekend van 50 pCt. der kosten, overeenkomende m.et f 1150, en dat blij kens de overgelegde begrooling voor ae kosten van bet bureau van Advies voor het jaar 1916 het bestuur behoefte zal hebben aan subsidie ten bedrage van f 1500. Redenen waarom het bestuur den gemeenteraad verzoekt een subsidie toe ie kennen van 5 pCt, der geraamde kosten, zijnde f 115. Een adres van het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Opzichters- en Teekenaarsbond, met verzoek met het oog op de stijging der prijzen van levens- i behoeften de salarissen der opzichters en teekenaars in dienst der gemeente zoo spoedig mogelijk met minstens 15 pCt. te verhoogen. De rekening van het Boinme-van den Broeckefonds, aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 2290.02; aan de drie gesubsi dieerde vereenigingen is f 2289.09, dus aan ieder 1763.03 uitgekeerd. Een afschrift van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken aan Ged. Stalen, waarin wordt medege deeld, dat H. M. de Koningin de goed keuring heeft onthouden aan de verorde ning op heffing van rechten voor het gebruik van sommige openbare gemeente werken, mede, omdat de gemeente geen kosten heeft wegens het hebben van bui zen, geleidingen, kabels of rails door par ticulieren in of op gemeentegrond, voor zoover de gemaakte bepaling daarop be trekking heeft. Immers de kosten van aanleg en onder houd worden betaald door den concessio naris. Mitsdien kan er geen reden zijn om zoodanige heffing te beschouwen als een retributie volgens art. 238 der ge meentewet en kan daaraan derhalve geen goedkeuring worden verleend. Mede is overgelegd een brief van Ged. Staten over deze kwestie aan 'den Mi nister gericht, waarin zij er o. a. op wij zen, dat zoowel de commissie van finan ciën als B. en \V. van de gedachten uit gingen, dat het hier alleen aankomt op de vraag of er is „gebruik van openbare gemeentewerken" en dat in dat geval de weg tot retributieheffing openligt, onver schillig of het beschikkingsrecht ten op zichte van die werken geheel of slechts ten deele of wellicht in het geheel niet aan de gemeente behoort. Als de wet aan de gemeente de be voegdheid geeft om retributie te heffen van het gebruik vau eenig openbaar ge meentewerk, dan ligt het in de reden, dat de gemeente ook dat gebruik moet kunnen geven; kan zij dit niet, zooals b.v. ten opzichte van de wegen in kwestie het ge- yalis; waar immers het gebruik ten slotte afhankelijk is van eene vergunning van hooger gezag en van door dit gezag te stellen voorwaarden, dan is gemeentelijke belastingheffing uitgesloten, daar de ge meente uit den aard der zaak geene ver goeding kan vorderen voor iets, dat haar niet behoort. Het gemeentebestuur zoowel als de com missie van financiën verkeeren in dwaling waar zij meenen, dat het „werk", de „weg" of de „grond" in plaats plaats van het „gebruik" van een en ander het belasting-object vormt. Ged. wijzen hierbij nog op een Kon. Besluit waarbij is aangenomen, ten aan zien van het leggen van een sterkstroom kabel door een dijk, waartoe door een Waterschapsbestuur vergunning was ver leend, dat bij die vergunning geen retribu tie kan worden opgelegd. Vervolgens werd overgegaan tot het doen van eenige benoemingen. Ten eerste van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school B, waartoe werden aanbevolen de dames M. S. Bourdrez, H. van der Does en J. A. Oldeman, allen te Middelburg. Benoemd werd mejuffrouw Bourdrez. Vervolgens van zes leden der commissie tot wering van schoolverzuim. In de vaca ture L. A. E. van der Leij werden aan bevolen de heeren G. W. den Boer en J. W. van de Kamer. Benoemd werd de heer Den Boer. Herbenoemd werden de heer J. Vreeken, met wien was aanbevolen de heer J. A. Jangejan; de heer F. E. M. Viseur, met wien was aanbevolen de heer H. J. Vroom; de heer A. J. Rem ij n, met wien was aan bevolen de heer P. M. Crobeel; mevr. P. S. H. Chijsen-Proos, met wie was aan bevolen mevrouw M. J. W. Hartman-Wisse en ten slotte de heer J. R,. Domenie. met wien was aanbevolen de lieer P. Adriaanse. Vervolgens kwam aan de orde het voor stel van B. en IV. om afwijzend te be schikken op het bekende adres van brand stofhandelaren inzake hunne uitschakeling bij de distributie van goedkoope cokes. Dit werd aangenomen met de wijziging, da,t, wanneer de steenkolenhandelaren in het vervolg weer schade mochten onder vinden, zij zich weer met een request tot den raad mogen wenden. Alsnu kwam ter tafel het voorstel tot uitgifte van gemeentegrond in huur en erfpacht aan de N. V. Houthandel v. h. G. Alberts Lzn. en Co. Dit werd aangenomen. B. en W. stelden voor aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het rijksbureau voor drinkwatervoorziening, ie machtigen zich te heiasten met het adviseurschap voor de prise d' eau der gemeentelijke duinwaterleiding tegen eene jaariijksche vergoeding van f 600. Dit werd aangenomen. Het laatste voorstel, waar de heide com missies zich mede vereenigd en was om afwijzend te beschikken op het verzoek om verhooging van het loon der straat vegers. Dit voorstel werd bestreden door den heer Onderdijk en verdedigd door den Burgemeester, terwijl de heer De Veier de vraag stelde of het niet Wenscibelijk is dal B. en W,. niet langer wachten met plannen tot een algemeene loonsver- hooging. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemden Gratama, Adri aanse, Onderdijk en Van der Harst. Behandeld werden eenige reclames te gen aanslagen in de,n Hoofdelijfcen Omslag. Vlissingen. Tot adjunct-commies ter gemeentesecretarie te Vlissingen is door Burg en WVth. benoemd de heer R. A. Hageuieij'er, klepk ter gemeente secretarie te Assen. Maandag brandde de lading van den lichter Elize nog steeds; een brand spuit stond gereed om zoo noodig te helpen Nog immer werden kolen uit het schip gedragen. Hedennacht is wederom gepoogd in te breken; ditmaal in het kantoor der bierbrouwerij „De Meiboom". De beide die ven werden in hun werk gestoord. De politie hield twee mannen aan, één van deze was in het bezit van een revolver met patronen. De andere hoeft dezer da gen veel Engelsch geld gewisseld, het geen in verband wordt gebracht met den diefstal die plaats heeft gehad in het kan toor van het Belgisch consulaat bij het station, in den macht van 12 op 13 de zer, waarbij veel Engelsch ge'.d werd ver mist. Zierikzee. Hier arriveerde Woensdag 26 Januari een hoogaurts uit Stavenisse ge laden met vaten vet, naar men vernam een 65-tal, door de beurtschipper Van Rotterdam tot daar aangevoerd, waar zij in beslag werden genomen om thans on der beheer van de rechtbank te Zierikzee te worden gesteld. Van de eigenaars geen spoor. (M.C.j In verband met de stormschade ont staan in het niet verdedigde dijksgedeel- te, heeft de vergadering van ingelanden van den polder Borrenbrood te Brou wershaven met algemeene stemmen be sloten den dijk verder geheel te verdedi gen volgens hel systeem-De Muralt. (Hand.) Biezelinge. Maandagavond hield de ver eeniging „Ziekenzorg" haar jaarvergade ring in het lokaal. Opgekomen waren 67 leden. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen deed de penning meester zijn jaarverslag hooren. Ont vangsten waren: Saldo 1914 f70.83, ont vangen aan contributiën f241.25 plus 50 cent aan verkochte emballage, totaal 312.58. Uitgegeven aan verplegingsma- teriaal f 143.76, aan versterkende midde len en voor aankoop wijnen f86.53. Di verse uitgaven: als bodeloon, aan den. bewaarder van 'tverplegingsmateriaal, lo kaalhuur enz. i 31'07^totaal uitgegeven f 261.361/2- Alzoo een goed saldo van f51.21V2- De rekening wordt, nadat de heeren J. J. Hollebrands en E. Vervaat die nagezien hebben, in orde bevonden. De voorzitter spreekt vervolgens een woord van welkom aan onzen nieuwen dokter de)) Weled. heer Pfeiffer, benoemd tot eere-voorzitter der vereeniging op de laatste bestuursvergadering. Dr. Pfeiffer dankt daarvoor en zegt, zijn medewerking toe. Besloten wordt door de vergadering om den vertrokken eere-voorzitter den Weled. heer B. Knaap een dankbetuiging te zenden voor zijn bewezen diensten. Het jaarverslag van den secretaris meldt, dat er op 31 Dec. j.l. 211 leden waren, dat er dit jaar aangeschaft is 1 ruststoel, 2 rieten ligstoelen, rugsteunsel, spalken voor arm en beenbreuken, een draag- raam met onderstel en overkapping en enkele kleinere dingen; dat door 16 per sonen is gebruik gemaakt van het ma teriaal en dat 19 personen versterkend© middelen genoten hebben. Ook kan mee gedeeld worden een gunstig antwoord op subsidieaanvraag aan het 'Burgerlijk Arm bestuur tot een maximum van f 75 voor aankoop verplegingsmateriaal; dit. werd dankbaar door het bestuur aanvaard. Ech ter had ze wel wat milder de voorwaar den gesteld gehad en zou ze gaarne zien, dat het Burg. Armbest. in plaats van deze gift, in eens een jaariijksche subsidie gaf in 't vervolg. De bestuursverkiezing bracht geen yerandering. Met haast algemeene stemmen werden de heeren C. v. d. Linde, A. Slabbekoorn en P. v. Iwaarden herko zen. Na nog eenige bespreking over ©en te houden cursus voor eerste hulp bij ongelukken door onzen dokter, werd de vergadering gesloten. Heinkenszand. Dinsdagavond vergader de altiier de kolenveieeniging „Samenwer king" teneinde haar jaarverslag uit te brengen. Van de 191 leden waren ruim 60 leden aanwezig.. Verslag van Secretaris en Penningmeester werd onveranderd goedgekeurd. Ontvangen was over 1915 f5471.88V* ei uitgegeven i'5819.84(2. Al- zoo -een nadeelig saldo van f347.96. Dit tekort wordt evenwel gedekt door de re serve kolen welke nog ia de- bergplaats aanwezig zij.i. Aangekocht werden 293550 K.G. kolen en 27500 K.G. slolfen. Ah Bestuursleden worden herbenoemd de heeren M. de Wilde. M. Beaufort en AI. Zuidijk'. Gevraagd wordt ol hel niet mogelijk L, dat het bestuur eenige opheldering kan geven over het aanmerkelijke prijsver schil tegenover andere kolenvereenigingen. waarop de voorzitter antwoordt, dat de Vereeniging in het voorjaar en in het begin van den zomer niet die hoeveel heid kolen heeft ontvangen welke door haar ziju aangevraagd, waar vereenigingen in onze omgeving haar aangevraagde hoe veelheid steeds ontvingen. Vermoed wordt daarom, dat door de tusschenpersoon, met de leverantie belast, niet de noodige zorg is besteed in het belang van de Heinken zrndsche vereeni- niging waardoor het Bestuur genoodzaakt wordt hiermede rekening te houden. Op de v raag of bet mogelijk, is voor het ge- heele jaar een éénbeidsprijs vast te stelten voor alle leden moet het Bestuur, in ver hand met de tijdsomstandigheden ontken nend antwoorden. Op een voorstel om de kolen die uit de bergplaats worden ge haald met 5 cent per H. L. te ver ho ogen wordt overweging toegezegd. Daar de prijzen in hel afgeloopen jaar nu en dan stegen boven de prijzen bij de particuliere kolenhandelaars, mag het een verblijdend teeken worden genoemd, dat 191 leden voor het londs werden behouden. Daar- uit blijkt dat de leden inzien dat het fonds de kolen bij de particuliere ve?koopers oj> een peil houdt. Het Bestuur "deelde mee, dat de kolen binnen afzienbaren tij I aan merkelijk in prijs zullen kunnen worden verlaagd. Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Kapelle. Dinsdagavond vergaderde „de Groen tenk week vereeniging „Kapelle". Na voorlezing der notulen door den sec retaris werd rekening en verantwoording gedaan door den Peniiingun ester, waar uit bleek dat door de leden in 1915 ge teeld was voor een bedrag van f6800.20" aan boonen en augurken De aftredende bestuursleden dhrn. Q. van de Vrie en H. Eversdijk werden herkozen Van de gelegenheid om opgave te doen voor te zaaien boonen werd een matig gebruik gemaakt, van die van augurken zeer wei nig, zoodat de \ei wachting is dat er in 1916 merkelijk minder boonen en augur ken zullen verbouwd worden, wat hoofd zakelijk zijn verzaak vind in den hoogen bietenpiijs. Dit jaar zal door enkele leden een proef genomen worden met pronkboonen, waartoe het zaaigoed door door de vereeniging verstrekt zal worden. Voorts vroeg de voorzitter nog machtiging aan de vergadering om stappen te doen, die zouden kunnen leiden tot een bond van alle dergelijke vereenigingen op Zuid- Beveland, hetgeen werd goedgevonden. Verder deelde de voorzitter mede, dat tot 1 Maart gelegenheid bestaat om nieuwe leden aan te nemen, waarna hij de vergadering sloot. Westkapelle. Goed voorgaan doet. goed volgen. Dat er onder de arme dijkwerkersbevolking alhier, die voor den eersten keer dezen winter, na ettelijk» weken niets verdiend te hebben een volle week loon ontving, medegevoel bestaat met de door den watersnood geteisterde bevolking, Heek Zaterdagavond toen ieder, die zijn loon ontving een vrijwillige Bij drage naar vermogen afzonderde voor die noodlijdenden. Toen alle ploegbazen de bijdragen ter hand hadden gesteld aan dien ploegbaas, die zich daarvoor be schikbaar had gesteld, bleek, dat er ruim veertig gulden bijeen was gebracht, welke som aan het Watersnood-comité ter hand zal worden gesteld. (Z.) Poortvliet. Vrijdagavond overleed op ruim 63-jarigen leeftijd, de heer Joh. A. van Nieuwenhuijtsen, sedert jaren raadslid en eenige jaren wethouder dezer ge meente alsmede voorzitter van het vvee- zen-armbostuiur. (M. Ct.) St. Maartensdijk. Door den heer J. AI. Franke is bij het uitgraven eener fun deering aan zijn woning gevonden een aarden potje, waarin 10 oude Zeeuwsche rijksdaalders. De jaren van aanmunting varieeren van 1075 tot 1713. Alle zijn in meerdere of mindere mate besnoeid. Overigens is weinig slijtage te bespeu ren. De spreuk om het wapenConcor dia Res Parvac Crescunt, Door Eendracht groeien kleine dingen, is duidelijk lees baar. M. Ct.) Stavenisse. In de Zaterdag alhier ge houden vergadering van de aandeelhou ders de,r Weegbrug 1 bleek, dat er in 1915 op die brug gewogen zijn 6.940.511 K.G. beetwortelen. 3,239.656 K.G. aard appelen, 1.149.220 K.G. granen, steenkool enz., 867.461 K.G. pulp en 565.928 K.G. uien, totaal 122762.776 K.G. Den aandeel- houders werd 28 pCt. dividend uitge keerd. (M. Ct.) Terneuzen. In de vergadering van B. en W. is benoemd - - behoudens nadere I goedkeuring van den Inspecteur der Pos- terijen tot Telefoonhouder in het Tele foonkantoor te Sluiskil, de heer A. Brak- j itnan, thans brievenbesteller alhier. (Z.) Breskens. We vernemen, dat de firma Van Melle alhier een biscuitsfabriek gaal bijbouwen. De Stct. no. 20 bevat de akte van I oprichting .der N.V. Alotordienst Bres kensRotterdam. Poel is het onderhou den van een beurtvaart tusschen Bres kens—RotterdamAmsterdam met del motorboot „Gideon", met alles wat tol I de beurtvaart behoort. De N.V. zal nim j mer meer dan één boot in de vaart heb ben. Kapitaal f14000, verdeeld in 28 aan-1 doelen van f500. Directeur dhr. Iz. van: Melle, pommissaris&en dhrn. P. C. van Melle en J. B. Becu te Breskens. .Eede. Bij vele Belgen lieerscht onte vredenheid over do keuring van nieuw op- geroepen soldaten, die de vorig© week tel Oostburg plaats had op het Belgische vice-consulaat. Zoo werd o.a. een per soon met eene etterzwering in hel hoofd, j een met een dubbele breuk en een mei een tweetal stijve vingers goedgekeurd J[i voor militaire diensten. Waterlandkerkje. De bewoners van del Belgische grensgemeenten Sint-Marguéritef en Waterland-Oudema.u hebben van del Duitsche militaire overheid aanzegging ge kregen om een 100-tal meters van de" grens te gaan wonen. Sas van Gent. Allerwegen hi Vlaanderens weer opeisohingeJ appelen plaats, die naar Duitd voerd worden. Een nieuw provinciaal! België zegt, dat de gemeentel die moeten -aftreden, hun pin blijven bezetten tot nadere oJ IJzendijke. De laatste dagenj zicht weer veel strenger gei Duitsche zijde. Langs het tolkr tervliet gaan bijna geen per België 'in. Cadzand. Reeds twee dager ophoudelijk liet geschut met 1 nonde slagen. 'Denkelijk hep nieuwde laetie in België in Van 'Ostende plaats. Bouchautsche Haven Deze wper een Duilsch soldaat in b de grens over. Oostburg. .Onder presidiui D. van Zuijen, burgemeester werd Dinsdagmiddag j.l. in dhr. Duste een vergadering gd aandeelhouders van het te lingsgebouw der V. P. N. li werd vastgesteld op f 19000 deelhouders ,z.al steeds 5 pCt worden. Behandeld werden voor de N.V. Eierveiling, d: richt (Worden voor 50 jaren. 1 zijn dhr. .1. v. d. Bossche als commissarissen treden op leden. Het plan voor het, maakt |door de architecten 1, Oostburg en Sturm te Roosc goedgekeurd. De aanbestedin. bruari plaats hebben. Aan de eervol ontslagl zeres 0. Willemsen, alhier, is toegekend van f236 per ja Heden (Woensdag)mor;| in de bovenzaal van de K seeuw de Tentoonstelling Huisvlijt en schaduwbeeldt Willemsen te Middelburg. Door den Commissaris d is benoemd tot zetter van 's belastingen in de gemeente do lieer 1). Keur, ter vervan j heer .1. Rij'stenbil, dia overl Door Ged. Staten is aan Thomson) te Hoedekenskerko slag verleend als ontvanger vooi' liet gebruik van den steiger aldaar en als agent vai. cialen Stoombootdienst op Sch el do. Een prachtig res Bij het hoofdbestuur de: Landbouwmaatschappij is t lalvond, het oogenblik der de opgave, bericht ontvar Zeeuwsche landbouwers te veer 2000 runderen uit de streken tot den weidetijd o ien verschaffen. Dit is zeke, tig resultaat, waar slechts vo] sing was gevraagd. Alleen u werden 450 plaatsen aangef thans officieel, dat de S.£ extra-trein voor het vervoe heeft aangeboden. 1 Men schrijft uit Koewa „Dhld. v. N.-Brab" dd giste. Langs de Belgisch-NederlaJ (wordt door de Duitsche bezetl versperring ongeveer 2 meter wel met vlechtwerk, dat verf door den geleidingsdraad. 't 1 voorkomen, dat brieven of werpen over den draad wo Tevens is den Belgischen honderd meter van de gre. hun woning te verlaten, o weg zal worden aangelegd breed. Maatschappelijke ontas Hoe de oorlog de fundarl vreet waarop maatschappij volgens christelijke wetten steunen, moge blijken uit „De Tijd van iemand, die il nijverheid- en fabrieksstrekl tijd tijdens den oorlog doorj Hij schrijft o. m. „Ten allen tijde hebbel eminente katholieke geestelil telijke sociologen, en zelfs vil gen, die oog en hart lradihj sclraving van het menschdr# gewaarschuwd tegen den eerenden arbeid der vrou\ der vrouw en moeder in di Ieder katholiek socioloog 1 de meesterlijke redevoerii groote sociale apostel van wijlen Mgr. Von Kctteler tijd hield tegen dit versein den mensehheid En zelfs een ongeloovigc trad meermalen in 't openbas „vloek der moderne indust Met het gevolg, dat in jaren en dank zij het taai' vermogen van latere wetgev en volksvrienden deze arl meer beperkt werd. Ook in ons land. En ook vooral in D Nu dreigt echter tengey

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 2