De Groote Oorlog. Donderdag 27 Januari 1916. Twaalfde Jaargang BINNENLAND. uiTZEELAND. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. De Watersnood. JSo. 12, Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering p gulden bij J A gulden bij A A gulden bij g* mm jfi B fl verlies van een verlies B_ I B verlies van Jj 1 H B hand, voet B B B B van een B% fl B een M Ij of oog; I duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Plaatsgebrek noodzaakt ons het feuilleton en de aanduidingen voor de kiezerslijst tot een volgend num mer uit te stellen. Red. De operaties in België en Frankrijk. De Fransche lezing. PARIJS, 25 Jan. Het staf comuniqué meldtIn den loop van den nacht bleef de artillerie in Belgie wederzijds actief in de streek van Nieuwpoort. Nieuwe bijzonderheden bevestigen, dat de Uuitsche aanval van gisteren, welke een poging was om bij den Yser door te breken, door het vuur der Fransche artillerie werd afgeslagen. De Duitschers konden slechts op één punt met eenige troepen een vooruitgeschoven loopgraaf binnendringenzij werden er dadelijk weer uitgeslagen, iia een zeer levendig gevecht met handgranaten, waarbij de Duitschers gevoelige verliezen leden. In Artois richtten de Duitschers giste ren hun aanvallen tegen de Fransche posities ten Oosten van Neuville St. Vaastzij mislukten volkomen. Zij deden vandaag een aanval die nog heviger was. Na een nieuwe reeks mijnontploffingen en een zeer hevig bombardement deden de Duitschers een aanval op een front van 1500 meter in den hoek tusschen den weg van AtrechtLens en den weg Neuville St. VaastThelus. De Duitschers werden teruggeslagen en door ons vuur in hun linies terugge dreven. Op twee plaatsen konden zij kraters bezetten, waarvan het grootste gedeelte bijna dadelijk weer hernomen werd.. Inde Vogezen bombardeerden de Fran- schen op krachtige wijze de Duitsche werken bij Ban de Sapt. De Duitsche lezing. BERLIJN, 25 Jan. (W.B.) Het groot- hoofdkwartier meldt: In Vlaanderen heeft onze artillerie de vijandelijke stel lingen onder krachtig vuur genomen. Onze patrouilles, die op sommige plaat sen de sterk in elkaar geschoten loop graven van den vijand binnendrongen, ontdekten groote verliezen bij hen, namen eenige gevangenen en maakten 4 mijn- werpers buit. De toren van de kathedraal van Nieuw poort, die den vijand een goeden waar nemingspost bood, is omvergeschoten. Ten Oosten van Neuville hebben onze troepen in aansluiting op geslaagde mijn- ontploffingen een van de voorste loop graven van de Franschen aangevallen. Zij maakten 3 machinegeweren buit en namen meer dan 1Ü0 gevangenen. Herhaaldelijk ondernomen tegenaan vallen van den vijand tegen de door ons genomen stellingen kwamen niet verder dan een jammerlijk begin. Slechts enkele moedige lieden verlieten hun loopgraven en werden neergeschoten. Een Duitsch vlieger-eskader heeft de militaire inrichtingen te Nancy het vliegveld en de fabrieken van Baccarat aangevallen. Een Fransche tweedekker viel bij St. Benoit, ten Noord-Westen van Tri- aucourt, met de inzittenden, onbeschadigd in onze handen. LONDEN, 25 Januari (R.O). De ad miraliteit meldt: Twee vliegmachines wierpen heden morgen om 6 uur bommen op Duinkerken. Een Duitsche hydroplane werd door een Engelschen vlieger gedwongen ten Noord-Oosten van het Nieuwpoort-licht te landen. Het volle gewicht. LONDEN, 25 Januari. In een interview verklaarde Lloyd George, dat Engeland zich gereed maakt om het volle gewicht van den oorlog op Duitschland te doen neerkomen en dat dit tijdstip nabij is. De Montenegrijnsche koningsfamilie. Koning Nikita van Montenegro is Maandagavond met twee prinsen en een prinses te Lyon aangekomen. Uit naam der Fransche regeering werden zij ver welkomd. Volgens een Reuterbericht uit Lyon moet de reis bijzonder gevaarlijk zijn geweest, zelfs in de Adriatische Zee. Verscheidene keeren werden zij achter volgd door duikbooten en vliegmachines. Generaal Poetnikf In de „Dimineaca" van Boekarest wordt gemeld dat generaal Poetnik, die met de Servische regeering op Korfoe is aangekomen, aldaar is overleden. Generaal Poetnik was als chef van den generalen staf van het Servische leger een van de meest bekende generaals van dat leger. Duitsche vliegers Jboven Dover. Het persbureau mmdt: Een Duitsche' watervliegmachine verscheen Maandag middag 4 uur boven Dover. Dadelijk wer den alle kanonnen op den. vlieger ge richt, die door twee Engelsche vliegers achtervolgd werd. Het raadsel van Montenegro. Uit Weenen wordt gemeld, dat ko ning Nikita van Montenegro de onvoor waardelijke overgave niet heeft ingetrok ken. Hoe dit ook ,zij, aan. den toestand verandert het niets, zoo wordt er bij geseind, want het Montenegrijnsche leger is eenvoudig niet langer jn staat tegenweer te bieden: negen tienden wan het geschut is reeds in handen (Ier Oostenrijkers en invoer van munitie of levensmiddelen is onmogelijk. Inmiddels zijn den Oostenrijkers de ver sterkte plaatsen op het gebergte Tarabosch en bij Scutari zonder noemenswaardig ver zet in handen gevallen. Ook op andere punten, die daarvoor1 in aanmerking zouden kunnen komen bo den de Montenegrijnen gëen tegenstand, zoodat de Oostenrijkers in Montenegro zelf tot de versterkingen-linie tusschen Pod gorica en Niksic zijn voortgedrongen en enkele punten van die linie reeds bezet hebben. Tweede Kamer. Onder den druk der Linkerzijde zou nu de Ouderdomsrente aan de orde ko men, of beter gezegd de Staatpensioeus- wet, die als lokaas moet dienen tegen den tijd der Statenverkiezingen. Maar de heer Treub aldus de Haagsche briefschrijver van „De Tijd" is teveel staatsman en redeneertaldusik mag niet medewerken tot de openbare behan deling van het ontwerp Ouderdomswet, zoolang niet de voorloopige ver=lagen zullen zijn uitgebracht over belastingont- werpen, die, wet geworden, naar schat ting te zamen f30 millioen in de schat kist brengen. Het hangt dus van den Minister zeiven af, om door spoedige in diening der Memorie van Antwoord op de uitgebrachte Voorloopige Verslagen de in de afdeelingen behandelde belas- tingontwerpen in een stadium te bren gen, waarin zij door de Commissie van Rapporteurs in staat van wijzen kunnen worden verklaard. En de Minister van Financiën kan er dan maar ook al leen dan voor zorgen, dat de behan deling der Ouderdomswet, in de openbare vergadering van de Eerste Kamtr niet zal plaats hebben, dan nadat de noodige belastingontwerpen in openbare verga ring door de Tweede Kamer behandeld zullen zijn. Maar hij wil de Ouderdomswet in de Eerste Kamer niet behandelen, zoolang niet bij de Tweede Kamer harerzijds al thans de middelen heeft bewilligd tot dekking van het gewone tekort en tot voorziening van de nieuwe uitgaven. Het is een loyaal standpunt, dat alle waar deering verdient, maar dat ieder Minis ter van Financiën, die zich zijn verant woordelijkheid bewust is, dient in te nemen. Het werpt echter alle vrome plannen der linkerzijde geheel omver. De kans, dat de Ouderdomswet vóór de Statenverkiezingen zal zijn aangenomen, is niet groot meer. In ieder geval zal tegelijkertijd aan het Nederlandsche volk worden gezegd, hoeveel het kost en hoe het die kosten zal moeten betalen. Minister Treub heeft, wat anders zoo goed als nooit voorkomt, vorige week met den voorzitter der Tweede Kamer schriftelijk van gedachten gewisseld over de regeling der werkzaamheden en ondanks het tegenspartelen van Goeman Borgesius doorgedreven: de belastingen gedeeltelijk voor, anders behandel ik de Ouderdomswet niet. Gisteren, Dinsdag, moest die zaak in de Kamer worden behandeld, een leelijk karweitje voor links. Ofschoon zegt de Kameroverzicht- schrijver van „De Maasb." met goeden wil Dinsdag nog wel een voorstel tot rege ling der werkzaamheden ware te doen ge weest, is ze uitgesteld tot Donderdag, op voorstel der g e h e e 1 e linkerzijde, dat bij monde van den heer De Meester werd gedaan. Men begrijpt den wensch van het, zooals nu weer blijkt (steeds in niger vereenigde), linksche blok. Komt tijd, komt raad. Waar de heeren van links inde voor hen zeer pijnlijke sinuatie zooveel raad van noode hebben, mag men hun een paar etmalen voor gezamenlijk overleg gerust gunnen. Rechts liet liet dan ook zoo. Minister Treub kreeg echter reeds nu een voorproefje van de nootjes, welke uien Donderdag met hem hoopt te kra ken Reeds nu wenschte de liberale woordvoerder te verklaren, dat de wei gering van den Minister om voorloopig de „ouderdomsrenten" in openbare zit ting te verdedigen voor de geheele linkerzijde een onverwachte en groote teleurstelling be- teekende. Dat begrijpt men schoon. Wat overigens met den Minister van Finan ciën gebeurde (bij diende aanwezig te zijn als medeonderteekenaar van eenige ontwerpen), bepaalde zich tot wat men op het tooneel het „stille spel" noemt. Bijna alle leden der Kamer bewaarden tegenover hem een opmerkelijke reserve. We hooiden de geruchten, dat 'sMinis ters persoonlijk leven hem noopt of doet verlangen naar het eind van zijn minis terschap, bevestigen. Voor dat geval is de jegens hem bewaarde afstand geheel verklaarbaar. Slechts enkele leden kwa men hem de hand drukken. Wachten we de ontknooping van dit politiek drama op Donderdag af. Tot zoover de man van „De Maasbode." Naar wij van zeer bevoegde zijde ver nemen, bestaat er bij de geheele linker zijde der Tweede Kamer de overheer- schende meening dat niet moet worden toegegeven aan den eisch van Minister Treub en de behandeling van de ouder domsrente uit te stellen tot na de behan deling der belastingplannen. Indien Minister Treub niet alsnog op dit punt tot overeenstemming weet te geraken met de meerderheid der Kamer, dreigt er onvermijdelijk een politiek con flict. Koninklijk bezoek aan Nijkerk. In weerwil van den regen heeft H. M. de Koningin Maandag den deerlijk ge- havenden dijk bij Nijkerk bezichtigd. Overal waren groote keien uit het pad geslagen en meer dan eens moest H. M. door het water waden, terwijl bovendien het loopen in de kleffe, weeke modder allesbehalve aangenaam was. De handen in de zakken van haren donkeren regen mantel, een pelsmuts over het hoofd getrokken, vervolgde de Koningin haar weg. Herhaaldelijk informeerde jonkheer Van Citters, of het, gezien het slecht begaanbare pad en den steeds dichter vallenden regen, niet beter zou zijn te rug te keeren, doch de Koningin ver klaarde lachend, dat ze er zeer goed tegen kon en achtte het zelfs overbodig van den haar aangeboden wandelstok gebruik te maken. Den door den watersnood getroffenen sprak zij troostende woorden toe. Koninklijk bezoek aan de overstroomde streken In Noord-Holland. H. M. de Koningin is Dinsdagnamid dag '2 uur met een gewonen trein uit den Haag te Amsterdam aangekomen. Per auto vertrok H. M. naar de over zijde van het Y en is toen verder over Buiksloot in de richting Oostzaan gereden. H. M. de Koningin-Moeder heeft naar Volendam een partij wol gezonden, waar van de vrouwen kousen zullen breien. Maandag heeft de minister van bui- tenlandsche zaken, jhr. dr. Loudon, het overstroomde gebied in Noord-Holland bezocht. Heden (Woensdag) brengt de minister van landbouw, nijverheid en handel een bezoek aan Zaandam, waar de toestand ongeveer hetzelfde is. Het water is Maandagnacht een weinig gezakt. Maandagmiddag is bij Durgerdam aan den binnenkant van den dijk een nieuwe breuk ontstaan over een lengte van 50 meter. Er werden terstond meer dan 200 zakken zand in het gat geworpen, doch dit baatte niet veel. Men vreest voor nog meer veiwoesting aan de bin nenzijde van den dijk. De toestand te Edam blijft gunstig. De toestaud te Monnikendam is ook veel verbeterd. De Itnmerhornpolder bij Enkhuizen, die door overstrooming van den te lagen zomerdijk geheel was ondergeloopen, is thans van het meeste water bevrijd. De militairen, die werkzaam zijn ge sttdd aan liet herstellen van de dijken van bedreigde polders in Noord-Holland, krijgen sinds eenige dagen daarvoor ar beidsloon uitgekeerd. Stellendam. Dank zij de goede polder- sluis is de Scharrezeepolder, welke bij hoogen vloed was volgevloeid, door loo- zing weder geheel van het zeewater ont daan. Te Nieuwendam is tengevolge van de vele vluchtelingen zoo'n overbevolking, dat velen, met het oog op de volksge zondheid aanzegging hebben gekregen om naar Amsterdam te verhuizen. In de Nieuwendammermeer is de groote boerderij van den heer Abbring geheel door het water vernield. Buitenlandsche deelneming. Paus Benedictus XV, smartelijk ge troffen bij het vernemen van de tijding van de overstrooming, die een gedeelte van Nederland heeft verwoest en wen- schende bij te dragen tot leniging van de veroorzaakte ellende, heeft onmid dellijk mgr. Vallega, secretaris der inter- nunciatuur, opgedragen, aan den aarts bisschop van Utrecht een som van tien duizend Lires te zenden, om deze in naam van den Paus aan de Algemeene Watersnoodcommissie te doen toekomen. Ook heeft Z.H. telegrafisch aan H.M. zijn leedbeklaa geuit over de ramp. H.M. heeft langs telegrafisehen weg, Z H. den Paus voor Zijne deelneming bedankt. Ook de regeering van de republiek Brazilië heeft door haren gezant in Den Haag, den heer Gurgel do Amaral, hare meest hartelijke gevoelens en die van de Braziliaansche natie ten opzichte van de ramp, die Nederland heeft getroffen, doen betuigen. Evenzoo deed de Spaansche regeering. De Britsche regeering heeft door haar gezant te 's Gravenhage 200 pond ster ling ter ondersteuning doen aanbieden; Koning Albert door middel van zijn ge zant 5000 francs. Hofbericht. Naar .wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin zich verplicht gezien ten gevolge vian ipen lichte ongesteldheid haar reis Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Jan. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Weste lijken wind. Nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag. Weinig verandering van temperatuur. af te breken. Hare Majesteit is lijdende aan bof. Bevredigingscommissie. Verwacht wordt, dat de eerstvolgende vergadering van de Bevredigingscommissie op onderwijsgebied, wier bijeenkomsten, sedert de jongste vergadering in het pinde van 1915, wegens de pngesteldheid van haren voorzitter, dr. Bos, nog niet hervat konden worden, thans in het begin van Februari e.k. zal plaats hebben. Goes. De verknoping van den inboedel der tegenwoordige bewoners, van het „Slot Oostende," trok heden veel belangstellen den, waartoe de roep dat er veel „antiek" was, niet weinig bijdroeg. Er werden flink© prijzen besteed. Twee 'kannetjes van oud aardewerk, jaren geleden in de omstrek-an van Goes opgegraven, gingen weg voor f66. De bekende (antieke s'childerijklok met empirelijst in de gelagkamer bracht op f252 enz. Het „Slot Oostende" was vroeger de geliefde zetelplaats van allerlei boogschut- terij'en, duivenmaatschappijen en andere vereenigingen, wier vaandels, medailles, opgezette duiven enz. de wanden der groo te zaal versierden. Het vaandel, de me dailles en de kristallen beker op zilveren voet, inderiijld uitgelootd door burgemees ter Blauwbeen, welke behooreii aan de boogschutterij' „Jacoba van Beieren", zul len geplaatst worden in het stedelijk mu seum van oudheden, aan welk museum ze in bruikleen «uilen worden gegeven. D© vereeniging bestaat nog uit vier per sonen: de heeren Tas, Van Boven en da Gebr. De Valk. Die opgezette duiven, oude prijBwinners, waaronder een behoorend© aan den heer Timans, burgemeester van 's Heerenhoek zullen waarschijnlijk ook in ons museum een plaats vinden. Maandagavond hield de R. K. Kiesvereeniging alhier hare gewo ne jaarvergadering. Wijl militiepiichten den eersten secretaris, Aug. F. de t'aauw afwezig houden, werd het jaarverslag uitgebracht door den voorzitter, dhr. Vieuings. De rekening met een kassaldo van f 43.20 werd door eenige ledeu nage zien en in orde bevonden en de penning meester, de heer P. van Hest, gedechar geerd. De periodieke aftredende bestuursleden, Th. Van Veen en J. W. Vienings wer den met overgroote meerderheid van stemmen herkozen. Na bespreking van eenige aangelegen heden van huishoudelijken aard werd de vergadering tot nadere bijeenroeping voor de a.s. Statenverkiezingen door den voorzitter met den Chr. groet gesloten. Doodgevallen. Dinsdagmor gen is het 4-jarig dochtertje van den heer Schipper in de Wijngaardstraat alhier zóó ongelukkig van de trap gevallen, dat het kort daarop aan hersenschudding over leed. (Z.) Plaatsgebrek noodzaakt ons de verslagen der vergaderingen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Middelburg en van de Veilingsvereeniging Walcheren tot het volgend nummer uit te stellen. Bed. Middelburg, 25 Jan. 1916. Aan d© Katholieke mannen van Middelburg. De tijd, waarin men zich moet opgeven voor plaatsing op de kiezerslijst nadert. De aanstaande Statenverkiezingen ma ken het ons tot plicht dubbel waakzaam te fcjjm. Wijl weten allen wat er dezen zomer

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1