in-zaad. Ier goedkoop plionfa De Groote Oorlog. uw es Wauters, KOOP: V. KOOMAN. ssellooper No. 9. Donderdag 20 Januari 1910. Twaalfde Jaargang. lerschijnl eiken MAAH1AG-. 10ENSDAG- tn ÏRIIDAGAVGND De Zuiderzee. worden ïkbinderij van 46 cent pond BEEM GOES. iburger f13 kilo de 12 he bruine - 11 shrijving te koop vart Ruinpaard, 'KASTELEIN. R |L R R verlies van een R R R R R verlies R_ R H verlies van M L 1 C 1 hand> voet I R RH I van een H H een M Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben 3 mnd. nd. ins. prijzen en prospectus van e „Hercules" IVlaalmolcns met steenen. Onovertrefbaar gang en meelopbrengst )Ien en motor. Getuigschrift agent voor Zeeland Westsingel, Goes. 3 pCt. korting. voorraad strekt, prima gegarandeerd 39 39 Hoogachtend, Wemeldinge. eeverzekering voor Zuid-Beve- ivestigd te Heinkenszand. Te bezichtigen bij den heer „Mon PlaisirWolfertsdijk. igsbiljetten 111 te leveren op lan. precies om 12 uren op stende" te Goes,waar de brief- ;opend worden. Namens het Bestuur, SERRARENS Jr., Agent. ij voorkeur iemand, die pen- FRANSEN VAN DE PUTTE oes. GEHUWDE LIEDEN zon- voor Hötel Café Restaurant hoofdsteden van Zeeland, de letters A 14, Boekh. DERNISSE, Middelburg. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C (2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor J)5 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de MM MM gulden bij verbes van beide m» A gulden bij directie uitgereikte pobs, zijn, overeenkomstig de R I 11 I handen, voeten of oogen. R R- I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, R R Voorts bij ongeneeselijke I B I B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; R tU 00S De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' |M gulden bij gulden bij gulden bij MM I W W of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Met het meedoogenloos geweld, da.t den ontketenden natuurkrachten eigen is, wierp de storm van 13 Januari jl. het water der Zuiderzee in de vette polders van Noord-Holland en herschiep duizen den bunders vruchtbaar land in een zilt moeras. Geen wonder, dat alom stemmen op gaan, roepende: „dempt de Zuiderzee en voorkomt de herhaling van een dergelijke ramp I" En het wetsontwerp' tot droogmaking der Zuiderzee, door minister Lely inge diend en thans bij de Raad van State in behandeling zijnde ter fine van advies, heeft door den stormvloed van den 13en ji. niet weinig aan belangrijkheid ge wonnen. „Ziet", zoo schrijft mr. G. Vissering, voorzitter der Zuiderzeevereeniging, in „Het Handelsblad", „alleen de schade, welke thans in één nacht is toegebracht, zal misschien gelijk zijn aan de totale kosten van de afsluiting met een dijk van Wieringen naar Piaam (Friesche kust), die gebouwd wordt op een wijze, dat soortgelijke .storingen zonder bezwaar kun nen werden weerstaan". Mr. Vissering toornt dan verder in zijn artikel tegen de twijfelmoedigheid, de traagheid, het vasthouden aan het oude, altemaal lee- lijk op den voorgrond tredende eigen schappen der Nederlanders. Dit is zeker: komt het plan tot droog making der Zuiderzee thans tot uitvoe ring, dan zijn wij, Nederlanders, daar mede niet over één nacht ijs gegaan. Reeds jaren geleden deed de overweging, dat de Zuiderzeevisscherij slechts ©en vrij armelijke opbrengst geeft (23V2 millioen gulden per jaar) terwijl een vruchtbare bodem onder het zeewater blijft bedolven, plannen geboren worden tot geheele of gedeeltelijke afdamming der Zuiderzee en tot inpoldering der drooggemaakte gron den. Do Waterstaatsingenieur B. P. G. van Diggelen deed in 1849 een voor stel, dijken te leggen van Den Helder naar Terschelling en van Terschelling naar de Friesche kust. Doch technische bezwa ren, verbonden aan de groote en diepe vaargeulen tusschen de Noord-Holland- sche eilanden, maakten dit plan onuit voerbaar. In 18GG ontwierp de Water staatsingenieur J. A. B e ij e r i n c k het plan .tot het leggen van een dam, die beginnende bezuiden den Ketel-mond bij Kampen, over het eiland Urk naar Enk- huizen zou loopen. Dit plan, door den ingenieur T. J. Stieltjes nader om gewerkt, werd in handen gegeven van een ad hoe benoemde Staatscommissie, met den ingenieur W. F. Leemans tot secre taris, die namens de commissie den 21en April 1873 verslag uitbracht van hare studie. Verder werd bij wet van 5 Juni 1875 -een nader onderzoek van het moge lijke der Zuiderzeedrooglegging gelast en werden daarvoor de noodige gelden toe gestaan. Een gewijzigd ontwerp, bevat tende o. a. den aanleg van een dam van Ketelmond naar het Gooi, bood de heer Leemans aan op 22 November 1875 en den 18en April 1877 bood Koning Willem III den Staten-Generaal een wetsontwerp aan tot droogleg ging van het zuiden der Zui derzee met vrijlating van de uitwate ring van den Gelderschen IJsel. Na af treding van het ministerie-Heemskerk (Sr.) in 1877 werd dit ontwerp ingetrokken. Daarmede was echter de zaak niet van de baan. Want de te Amsterdam in 1886 opgerichte Zuiderzeevereeniging bleef door onderzoek en bespreking van de technische zijde van het vraagstuk zoowel als van de economische gevolgen eener Zuiderzeeïnpoldering, de belangstel ling voor deze kwestie levendig houden en de civiekingenieur C. Lely, die na mens de Zuiderzeevereeniging een groot aantal boringen verrichtte en in verschil lende technische nota's, dóór kaarten pn teekenin-gen toegelicht, de mogelijkheid van een gedeeltelijke drooglegging der be faamde binnenzee had aangetoond, ont wierp het plan, dat thans nog van kracht is en, wordt het door minister Lely in gediende ontwerp wet, zal1 worden ver wezenlijkt. Dit plan komt in hoofdzaak hierop neer: Van de E w ij ks sluis bij Wieringerwaard in Noord-Holland zal over Wieringen een zware afsluitdijk worden gelegd dwars door de zee naar Piaam aan de Friesche kust en al-zoo de kom der Zuiderzee afsluiten van het Noord zeewater, dat vanuit de zeegaten der Noord-Hollandsche eilanden er in binnen dringt. Wijl in die besloten kom de IJsel voortdurend zijn water binnenvoert, zal spoedig die kom veranderen in een zoet- watermeer. Tien groote uitwateringsslui zen, op Wieringen te bouwen, moeten dienen om het peil van dat zoetwater- meer te regelen en daardoor ook de re geling van den waterstand in de aan grenzende provinciën mogelijk te maken. Binnen den bovenvermelden afsluitdijk zouden dan vier groote stukken kunnen worden ingepolderdeen noordwes telijke polder, Ioopende van Wie ringen met een bocht naar Medemblik, groot 21.700 H.A.; een zuidweste lijke polder, Ioopende van bezuiden Enkhuizen met een zuidoostelijk omgaande bocht naar Marken en Monnikendam, groot 31.520 H.A.; eenn zuid-ooste lijke polder, Ioopende met een noord- oostwaartsche bocht van Muiderberg tot bezuiden den Ketelmond bij Kampen, groot 107.760 H.A. en een noord oostelijke polder, gaande van de kust bij Blokzijl naar Schokland en zoo om Urk heen naar Gaasterland aan de Friesche kust, groot 50.850 H.A. De vier polders alzoo met het respectabele opper vlak van 21 1.830 H.A. Het overblijvende binnenmeer zal een vermoedelijke oppervlakte hebben van 145.000 H.A. Als men nu nagaat, dat de afsluitdijk in 9 jaar zou klaar komen, de noordweste lijke polder in 14 jaar zou zijn droogge legd, de zuidoostelijke in 24 jaar, de zuidwestelijke in 28 jaar en 'de noord oostelijke in 33 jaar, dan zou dus, na aftrek van de noodige H.A. voor nieuwe wegen en vaarten en anderszins, na een arbeid van 33 jaren een oppervlakte vruchtbaar land worden verkregen ter grootte van 1 9 4.4 10 H.A., grooter alzoo dan de provincie Zeeland, dat 179.555 H.A. meet. Te begrijpen is het, dat de heer Visse ring in zijn hierboven genoemd artikel' schrijft „Velen blijven zich blind staren op de tegenwoordige gebrekkige visscherij van een 3000 man, die ongeveer f2 millioen kunnen besommen en hadden ,dan geen oog meer voor da breede toekomst van welvaart, welke openge legd wordt in de nieuwe drooggelegde gronden voor meer dan 250.000 men- schen, die jaarlijks zeker meer dan 70 •millioen gulden kunnen produceeren, afgezien van de nieuwe zoetwatervis- scherij, die dan binnen de afgesloten ruimte systematisch kan worden ge kweekt." De kosten van het plan Lely worden besomd op 240 millioen gulden, waar van ruim 40 millioen voor rekening ko men van den afsluitdijk. Wanneer die kosten verdeeld worden over een groot aantal jaren, zal de financiëele druk, die daardoor op de natie wordt gelegd, ge ring zijn. Dat geld, zegt Vissering, wordt dan niet besteed voor improductieve uit gaven, maar 194.000 Hectaren zeer vrucht bare grond wordt daardoor verkregen, terwijl de productiekracht aanmerkelijk wordt verhoogd, terwijl volgens anderer meening de graanopbrengst bij da in cul tuurbrenging der nieuwe polders ons onafhankelijk zou maken van buitenland- sche markten, een voordeel, waarvan de waarde in deze oorlogstijden bijzonder in het oog springt. jWa-t er van zij, bovengenoemd plan, in zijn groote lijnen hier ontwikkeld, werd onderworpen aan het onderzoek eener Staatscommissie van 28 leden, ingesteld bij Koninklijk besluit vgn 8 September 1892, van welke commissie de vroegere ingenieur Lely, intusschen minister van Waterstaat geworden, het presidium be kleedde. Slechts 6 leden dier commissie hadden bezwaar tegen de uitvoering van het plan omwille der financieele gevol gen voor den Staat; met algemeen© stem men echter besliste men, dat het werk eventueel' door het rijk moest worden uitgevoerd. Rij Koninklijke boodschap van 7 Mei 1901 bood H. M. Koningin Wil'helmina den Staten-Generaal een wetsontwerp aan tot droogmaking der Zuiderzee, volgens het plan van den heer C. Lely, di© ten tweede male minister van Waterstaat was geworden, doch met dien verstande, dat voorhands alleen het leggen van den af- sluitdam en de inpoldering der twee weste lijke polders zou worden onder handen genomen. De Zuiderzeevereeniging liet zich inmiddels niet onbetuigd. Dezelfde heer Vissering, waarvan wij boven spra ken, schreef in 1898 met den heer H. C. v. d. Houven v. Oordt een verhandeling over ,De economische beteekenis van de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee", die later als bijlage de memorie van toe lichting tot het wetsontwerp in zake de droogmaking vergezelde. Het ministerie-Kuyper trok 18 Septem ber 1901 het wetsontwerp in; niet uit antipathie er tegen, maar wijl de nieuwe minister van Waterstaat, De Marez Oyens, eerst nog een nader rapport verlangde van het College voor de Z-e-evisscherij over de eventueel© schadevergoeding aan de Zuiderzeevisschers uit te keeren en van de inspecteurs-generaal' van 's Rijks waterstaat over de technische uitvoering der plannen. t Die rapporten, welke successievelijk in kwamen, zijn door de nimmer stilzittende Zuiderzeevereeniging in Dec. 1905 met een nota van beantwoording gepubliceerd. Thans is het ontwerp opnieuw inge diend. Zal het nu „post varios casus", na allerlei lotswisseling, ongehinderd zijn weg naar het staatsblad vinden? ,Dit hangt af van de vraag of er tegen het plan tot (gedeeltelijke) droogmaking der Zuiderzee ook ernstige bezwaren be staan. Pe heer D. R. Mans holt hield ver leden jaar voor de Maatschappij van Land bouw en Nijverheid te Groningen een voordracht over de droogmaking der Zui derzee. Hoe hij er over denkt, moge blijken uit hetgeen hij Maandagavond schreef in de „N. R. Courant". De zaak komt hierop neer, zegt hij, „dat de minister van Waterstaat van plan is een bijna waardeloos moeras met ontzaggelijke kosten on der water weg t'e pompen en daaren tegen en daardoor de vruchtbare en ,met groote kosten door de ingelanden ingedijkte polders langs onze Noordzee kusten te verzuipen." Dit klinkt eenigszins anders dan de taal van den heer Vissering, die van „uiterst vruchtbare gronden" sprak, ter wijl de heer Mansholt de Zuiderzee „een bijna waardeloos moeras" noemt. Welk bezwaar heeft dan laatstgenoemde tegen de drooglegging van onze binnenzee? Daarover in een- volgend nummer. De toestand. Montenegro heeft het opgegeven en de wapenen neergelegd. Terecht wees graaf Tisza in de Hon- gaarsche Kamer er op, dat deze gebeur tenis niet moet worden overschat, al noemde hij haar ook belangrijk en heu gelijk. De Times voorspelde reeds, dat Ko ning Nikita het opgeven zou. Voor Italië is het een onaangename geschiedenis, vooral wijl het nu zijn vij and Oostenrijk juist daar sterk ziet wor den, waar het zulks het minst van alles wenschte. In de landen en de pers der Centralen, heerscht natuurlijk blijdschap over den stap van Montenegro. Te Berlijn vlagde men als voor een overwinning. De Entente is inmiddels een stap ver der gegaan in Griekenland en heeft troe pen geland bij Athene. Zoowel in den Piraeus als bij Phale- ron zijn afdeelingen ontscheept, doch deze laatste hebben enkel de telegraafkabels in bezit genomen. De Grieksche troepen deden niets om deze landingen te beletten. Uit Sofia, wordt aan de „Berliner Ztg." geseind, dat in den Maandag te Athene gehouden kroonraad een nieuwe protest- nota aan de entente is ontworpen, ten gevolge van de landing van troepen te Phaleron. Een groot gedeelte van het rijksarchief moet naar Larissa, in het noordwesten van Griekenland zijn Over gebracht, waarheen bij gevaar ook de hoofdstad zal worden verplaatst. De Duitsche, Oostenrijksche, Turksche en Bul'gaarsche gezanten hebben hun ar chieven verbrand, om ze den geallieer den niet in handen te laten vallen. Griekenland zit wel in de knel. Het nieuwsbureau Havas verklaart: „De ontscheping van de Servische troe pen op Korfo© geschiedt overeenkomstig de schikking, dienaangaande tusschen de regeering van Griekenland en de entente getroffen." Als dat waar is, kan men zeggen, dat het met de neutraliteit van Griekenland reeds gedaan isl Uit Sofia wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind, dat de Franschen blijkbaar Ivor- foe tot operatiebasis' willen inrichten voor een landing van Fransche troepen in Albanië. Oostenrijk heeft tegen de bezetting van Korfoe geprotesteerd. De Engel-schFransche troepen in Ma cedonië zijn onder opperbevel geplaatst van generaal Sarrail. Hij was 't, die in den Marneslag den Kroonprins tegenhield en Verdun redde. Er zal dus nu éénheid komen in de operaties der entente daar. De Servische regeering heeft haar zetel' verplaatst naar Aix in het zuiden van Frankrijk. De algemeene aanval op Salonfki is begonnen met een beschieting der Brit- sche stellingen bij Doiran. De Centralen moeten 4 divisies aan de Grieksche grens hebben samengetrokken. De Italianen hebben een succesje be haald, dat door de Oostenrijkers wordt erkend. Want hun communiqué zegt: „De hoogte van Oslawij'a is, doordat de vijand er zijn artillerievuur op con centreerde, door ons weer ontruimd." Generaal Dimitrief, de bevelhebber van de legers aan den. Russischen rechter vleugel, heeft aan een correspondent van de „Petit Parisien" gezegdDe Duitschers kunnen Riga niet nemen; ik weet, hoe deze stellingen te verdedigen zijn, en ik; zal ze Verdedigen. De krijgsgevangenen, die wij dagelijks maken, geven bovendien allen den indruk, dat de kracht van den vijand afneemt." Van de Zeeuwsch-Belgische grens. Door de Belgische regeering zijn, zooals bekend, al de jongelui voor den mil. dienst opgeroepen, die geboren zijn in de jaren '90'96. Hieronder zijn ook begrepen de genen, die wonen op het afgesloten deel van België. Voldoen zij niet aan den op roep dér Belgische regeering, dan zullen zij, naar hun door den consul' te Terneu- zen is medegedeeld, beschouwd worden als deserteurs, geven zij daaraan gehoor, dan bestaat er gevaar, dat hunne ouders door de Duitschers gestraft worden. Zij v-erkeeren dus in een moeilijk geval. De Duitschers worden aan de grenzen steeds strenger. Dinsdag kregen een tweetal Belgen, wier woning aan de grens bij Overslag staat, den last om die woning binnen twee dagen te ontruimen. Tege lijkertijd werd den bewoners van de Bel gische straat te Overslag, die binnen de Verwachting tot den avond van 20 Jan. Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuide lijke tot Zuid-Westelijken wind. Nevelig tot zwaarbewolkte lucht, later waarschijnlijk weer regen. Aanvankelijk iets kouder. afsluiting ligt, aangezegd, hunnen voor deuren en vensterluiken te sluiten, om daardoor alle gemeenschap met de afge sloten Belgische en Nederlandsche dorps- genooten onmogelijk te maken. De Duitsche oorlogslasten. De „Frankf. Ztg." een waarschijnlijk heidsberekening makende omtrent de las ten, welke Duitschland in de toekomst te dragen zal hebben, komt tot de conclusie, dat het waarschijnlijke totale bedrag van de kosten tot herstel 40 a 50 milliard bedragen zal, met dus een jaarlijkschen rentelast van 2000 a 2500 millioen. Met inbegrip van de rentebedragen zouden rijk, staten en gemeenten een blijvend hoogere belasting van ten minste 3500, wellicht 4000 millioen hebben te dra gen Het bedrag der zuivere- oorlogskosten alleen (zonder renten) zal zóó groot zijn, als het vermogen van alle Duitsche mil lionaire te zamen. De jaarlijksche belas ting zóó groot als het gezamenlijk in komen van alle Duitschers met meer dan 30.000 M. jaarlij-ksch inkomen. De „Vorwarts" zegt naar aanleiding van deze berekening: „Wij vreezen, dat de berekening van het Frankfortsche blad bij de werkelijkheid nog achter blijft, want het staat vast, dat de kosten van de interesten veel hooger zullen zijn dan in deze berekening is aangenomen". Italië en de H. Stoel. De „Köln. Volksztg." wijst erop, dat het bericht van de „N-eue Zürcher Ztg.", volgens hetwelk Italië toegetreden is tot het Londensche verdrag voor het sluiten van den vrede tegen een voorschot van 2 milliard en op voorwaarde, dat het Rooms'cho vraagstuk niet ter sprake ge bracht zal worden, tot nu toe niet tegen gesproken is. De wereldoorlog wordt daar door, zegt het blad, een oorlog te-gen de vrijheid van het Pausdom, daar vier Staten zich vereenigd hebben met het standpunt van Italië tegenover den Paus. Dit alles noemt het blad een gevolg van de vrijmetselarij in Italië, Frankrijk en Engeland. In verband met het „aanstaam- de" wereldvredeseongres is deze aangele) genheid natuurlijk niet van belang ont bloot. Verliezen aan oorlogsschepen. Door het verlies van het Engelsche slagschip „King Edward VII" is het cijfer der in dezen .oorlog op verschillende wijzen (door mijnen, torpedo's-, ontploffingen) Ver loren gegane oorlogsbodems van d-ezq klasse gestegen |to-t 8; Frankrijk verloor er 1, Turkije 2. Aan pantserkruisers gingeq verloren: voor Engeland 7, voor Frankrijk 1, voor Rusland 1, voor Italië 2, voor D-uitsichlan-d 6; het verlies van kleinere kruisers bedraagt: voor Engeland 5, Ja pan 1, Rusland 1, Duitschland 13, Oosten rijk 2, Turkije 1. Aan torpedojagers verloor: Engeland ei 4, Frankrijk 2, Japan 1, Italië 1, Duitsch land 10, Oostenrijk 2, Turkije 1. Verlies van kanonneerbootenEngeland 2, Rus land 3, Frankrijk 1, Duitschland 10, Oos tenrijk 1, Turkije 1. Torpedobooten: Enge land 2, Italië 2; MijnenleggersRusland 1, Duitschland 1. Onderzeeboot-en: Enge land 9, 'Frankrijk 5, Italië 2, Duitschland 8 (voor zooverre bekend), Oostenrijk 2. Da onderwerping van Montenegro. WEENEN, 17 Januari. (VV.B.) Da „Neue Freie Press-e" meldt uit authentieks b-ron over de onderhandelingen met Montene gro: Den 13den verschenen hij onze voor posten twee Montenegrijnsche ministers, een majoor van de artillerie, en gaven den

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1