De Groote Oorlog. No. 8. BINNENlfl NP. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Op hun Kop. Losse Oorlogsberichten. BUiTEKLAND. Watersnood. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3maanden voor Goes /0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraaf C [2o9, GOES. Tel. interc.: Directie 110. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering A gulden bij B É&k gulden bij A gulden bij A BV jfi 1 B verlies van een I 11 I verlies B B verlies van Jf I. a '.rjg g li hand, voet ■Bill van een 1% I I een M H 1^1 1^1 of oog; ^J| duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens uitgebreide berichten over den watersnood heden geen feuille ton. Red. In oorlogstijd komen alle dingen op hun kop te staan, ook in neutrale landen. Daar werd zoowaar in „Het Handels blad" dezer dagen een standje toegediend aan degenen, die over vrede spreken. In antwoord op een ingezonden stuk, waarin eenige klemmende vragen wor den gesteld, hield de Van Dag tot Dag schrijver een betoog, hierop neerkomende dat, zij, die aldus op vrede aandringen, de begeerte naar spoedige demobilisatie aanwakkeren in het eigen land, en ver volgens, dat het „drijven der pacifisten in Nederland" door Frankrijk, België en Engeland aan ons geheele volk kwalijk genomen wordt. Ziedaar, zegt „Het Centrum". „Wij zouden dus zelfs niet meer luidop voor den vrede, voor het spoedig beëin digen van den mensch-onteerenden oor logsgruwel mogen getuigen. Het buitenland althans .een gedeelte van het buitenland wil dat niet, en bovendien zou onze mobilisatie er door in moeilijkbeden kunnen komen. Heeft men ook gedacht dat een der gelijke redeneering in een Nederlandsch blad, met een idealistisch schrijver als hoofdredacteur, mogelijk kon zijn Wat wil men dan eigenlijk en hoe stelt men zich voor, dat er een einde zal komen aan dezen oorlog, die een schande is en een ramp, niet slechts voor een paar landen, maar voor de geheele mensch- heid „Zonder voortgezetten strijd kan on mogelijk beslist worden, dat een der partijen gewonnen geeft", zegt het „Hbld". Alsof niet aan beide zijden tegenover eenige militaire of andere voordeelen groote nadeelen staan 1 En alsof niet nog jaren lang zou moeten worden doorge vochten, om het zoogenaamde „einddoel" van den oorlog, de verplettering der tegenpartij te bereiken 1 In naam der mensehelijkheid moet daarentegen ten krachtigste worden ge protesteerd. Eiken dag, dat de oorlog langer duurt, wordt de schade grooter, het verlies schrikwekkender, de haat dieper gewor teld. En wij begrijpen er eenvoudig niets van, dat ook in ons land, na zooveel oorlogsjammers, nog voortzetting van den strijd als iets wensehelijks of noodzake lijks kan worden bepleit en niet allen de handen ineenslaan, om te roepen om en te werken voor den vrede". De toestand Over het algemeen weinig nieuws. Get- tinje, ide hoofdstad -van Montenegro is thans in handen der Oostenrijkers. Dat is al zoowat het voornaamste dat uit den Balkan wordt gemeld. Dan is er nog een bericht over het Vernielen van een. onderzeeër door Rus sische torpedobooten bij de kust van Ana toli© en over het torpedeeren van een Oos- teniijkschen kruiser door de Franschie duikboot „Fouoanlt." Ook heeft de Czaar een boodschap aan zijn troepen gericht hij gelegenheid van het Nieuwjaarsfeest, dat in Rusland, doordat men daar vast houdt aan den Verouderden Juliaaaschen kalender, 15 dagen later Valt dan bij ons. In die boodschap wordt gesproken van volhouden tot het einde ondanks alle of fers. Zoo spreken ze allemaal. Uit ©en soort misplaatste-n trots durft geen der strijdende partijen het eerst te zeggen nu is het genoeg. En. toch begint bij hienigen strijder het zelt vertrouwen te wankelen. Ook in JUuitschland. Een correspondent van „De graa ^'e in Diuitschland tal van per sonen §prak, kreeg de fndruk, dat het pessimisme er veld wint. O zeker zoo söhrijït hij men stohep. nog wel op over het feit, dat men zoo ver in „Feindesland" staat, dat men heel België, 1/3 van Frankrijk, een groot deel van Rusland in bezit heeft en nu door Servië naar Turkije en daarna naar het Suez-kanaal wil marcheeren, maar achter deze openlijke flinkheid en dit ver trouwen verbergt men voor den opmerkza- rnen bestebouwer, wien het er om te doen is, nu ook eens het innerlijke gevoel der Duitsöhers en Oostenrijkers te kennen in den regel zeer veel twijfel, maar vaak zelfs ronduit pessimisme. De opmerkelijke manier, waarop, zoodra men hoort, dat men Hollander is, gevraagd wordt: „Hoe lang denkt men in Holland, dat 't nog zal duren?" spreekt boekdoelen. Over de ka.ns van verliezen voor Duitschland sprekende, kreeg ieder verleden jaar onmiddellijk 't bruuske: „Ausgeschlossen." te hooren) thans het„Ja, Gott weisz wie das noch enden wird" en dergelijke uitingen. Op het westelijk front heeft de storm der vorige week zoo goed als stilstand gebracht in de gevechten. De Fransohe artillerie moet anders wonderlijk juist weten te treffen. Nog dezer dagen deelde een gewond Duitsch officier aan een jour nalist mede, het bevel over 80 man ge voerd te hebben, om ergens een post op een weg te bezetten; hij had geen Franschman gezien, niets terug kunnen over gehouden. De Fransche artillerie had' de 78 anderen doodgeschoten. De expeditie tegen Egypte vanuit Syrië schijnt te verloopen. Onder de Arabieren in Syrië moet hierover groote ontevreden heid heerschen. De successen van Oostenrijk in Monte negro blijken Italië zwaar op de maag te liggen. De ltaliaansche minister van spoorwegen, Bazilai, heeft in een zeer bloemrijke rede te Bologna, getracht de successen weg te praten door te beweren, dat de krijgskundige beteekenis van de verovering van het Lovcengebergte door de Oostenrijkers welke verovering de inname van Cettinje voorafging vree- selijk overdreven was. De minister vergat blijkbaar, dat toen indertijd tusschen Italië en Oostenrijk nog onderhandeld werd over het bewaren der neutraliteit door Italië, een der eischen van Italië was: Oostenrijk mag het Lov cengebergte niet bezetten. Dien minister zou men met den dichter kunnen toe voegen: „Er zijn woorden genoeg gewis seld, laat-ons eindelijk daden zien". Op weg naar Rome. Z.Em. Kardinaal Mercier heeft op weg naar Rome, ook Milaan aangedaan, waar hij een nacht de gast was van Z. Em. Kardinaal Ferrari, met wien hij door banden van bijzondere vriendschap ver bonden is. Te Rome. Zondag, na de H Mis te hebben op gedragen, steeg kardinaal Mercier in een automobiel, hem door een Amerikaan- sGhe dame aangeboden. De automobiel was van binnen met bloemen versierd eu droeg een kleine Belgische vlag. Kardinaal Mercier, vergezeld van zijn vicaris, begaf zich naar het Vaticaan, waar hij door den Paus ontvangen werd. De kardinaal had een dosier papieren en documenteer bij zich. Daar de audiëntie een persoonlijk karakter droeg, de audiën tie een persoonlijk karakter droeg, bleef de vicaris van den kardinaal in een aangrenzenden salon. (Maasbode) De operaties tegen de Belgische kust. Uit Londen: Particulier. Commandant Bacon verklaart in zijn rap port over de operaties .aan de Belgische kust, dat in alle gevallen de meeste voor zichtigheid was in acht genomen, om al leen punten van militair belang onder vuur te nemen, teneinde de burgerlijke! bevolking: zoo min mogelijk verliezen toe te brengen. De operaties zijn op aanzien lijke schaal uitgevoerd. In zes gevallen was het richten van het vijandelijke vuur juist geweest. De verliezen, den vijand toegebracht, zijn bekend; o.m. werden tot zinken gebracht een torpedoboot, tweq duikbeoten en een groote baggermolen. Verder werden geheel vernield drie mili taire fabrieken, terwijl gïoote schade werd1 aangericht aan de sluizen van Zeebrugge. 13 kanonnen van groot kaliber werden, ver nield en ook aan de werven, hoofden, etc. werd schade aangericht. De vijand had ook een groot aantal doodefa. en gewonden. De Franschen en Engelsehen. verloren ie der drie patrouillevaartuigen. Van de En- gelschen werden 34 man gedood en 24 gewond. (Z.) Spionnage in Zwitserland. PARIJS, 16 Januiari (Havas.) De Zwit- sersche kolonels Wattenwyl en Egli, be schuldigd van het verstrekken van mili taire inlichtingen, die zij door hunne func ties kenden, aan de centrale mogendheden, zijn gearresteerd. De „National Suisse" bevat hierom trent de volgende mededeelingen ,udt de beste bron: Wattenwyl', chef van den inlichtingendienst, wordt beschuldigd van iederen avond door een militairen wiel rijder geheime inlichtingen van den ge- neralen staf aan Duitsche en Oostenrijk- pche militaire attaché's te hebben ver strekt. (Maasbode.) HlITSCIII.A.Yl» De storm van 13 januari. In Duitschland richtte de storm aan de beneden Elbe groote verwoestin gen aan. Glückstad werd voor het grootste gedeelte ver nield. De waterstand hereikte daar een hoogte van 20 voet boven den nor malen stand. Te Wilster is de kerktoren verscheidene meters .onder den top afge broken. De kogel, het kruis, en de blik semafleider hangen over de markt. Door den stormvloed staat de beneden-stad ge heel onder water. Bet verkeer moet in de overstroomde straten door bootjes on derhouden „worden. Op een scheepswerf werden boomstammen van buitengewone dikte door het water meegesleurd. De storm heeft ook in Engeland een abnormaal hoogtij veroorzaakt. Te Lowestoft, dat voor een deel onder water stond, begon het water te zakken, toen de storm bedaarde. Te Great Yar mouth had het water in de straten een hoogte van 18 inches bereikt. De elec- trisehe 'lichten gingen uit. 1 II A K It I.I H. Een Nederlandsch weldadig heidsbureau. Door verschillende vooraanstaande personen der Nederland- sche kolonie te Parijs is ter ondersteu ning van hulpbehoevende Nederlanders in Frankrijk een bureau van wel dadigheid opgericht. Het comité, dat hier toe het miatief nam, heeft in een circu laire den toestand uiteengezet,waarna er van rijke Nederlanders te Parijs ongeveer 40.000 franc zijn ingekomen. Naast dit comité arbeidt ook met suc ces een Commissie van Werkverschaf fing, die een band heeft geschapen tus schen de Nederlanders, die werk kunnen geven en de naar werk zoekende Hol landers, hierin wederom geleid en ge holpen door de enquête-commissie. CHINA, J o e a n t s j i - K a i zal den 9 Febru ari tot Keizer van China worden gekroond Duitschland en Oostenrijk zullem hem erkennen. Wat Japan zal doen is nog niet bekend. Zoolang Nederland Nederland is, heeft het te vechten gehad tegen den roofgie- rigen waterwolf, die het vanuit zee be dreigt. De namen St. Elizabethsvloed, Allerheiligenvloed, de verzwolgen stad Roemerswaal in Zeeland, het in de ba ren omgestorte huis te Britten bij Kat wijk herinneren ons aan dien geweldigen worstelstrijd onzer 'vaderen tegen den grooten algemeenen vijand: de zee. De overstrooming, waarmede de storm van j.l. Donderdag een groot deel van ons land teisterde, moet helaas onder de groote waterrampen der geschiedenis worden gerangschikt, al bleef zij droe vige troost achter bij de groote over- strooming van 1825, toen 800 menschen en 46000 stuks vee stierven en een schade werd aangericht van circa 30 millioen gulden. Zeeland, dat nu gelukkig gespaard bleef, leed in dat jaar ook betrekkelijk weinig van de overstrooming, Meer had het te lijden in 1808, toen op 15 Januari ver schillende dijken in Walcheren doorbra ken, zoodat Vlissingen, Middelburg en Ar- nemuiden zwaar werden geteisterd. Thans is het vooral Noord-Holland en speciaal de streken langs de Zuiderzee kust, die het zwaarst getroffen zijn. Talrijk en aangrijpend zijn de verhalen over den strijd der boeren tegen het ver nietigend element, waaraan zij den vee stapel, iiun rijkdom, hun bestaan, trachten te ontrukken en al werd veel, dank de ijverige pogingen van uit Amsterdam en elders opgedaagde redders, gered, er is toch ook veel vee omgekomen. De zieken huizen te Amsterdam, die hun melk uit Noord-Holland betrekken, bemerken dit het best; reeds kwam 10.000 L. minder in. Die boer verloor 40, een ander 50 schoone melkbeesten, en 'n rijke veeboer stond uren tot aan den hals in het water om te helpen bij het redden zijner beesten. En zoo dikwijls men hem aanmaande toch te denken om zijn eigen gezondheid, zei hij: laten wij het nog eens probeeren die ééne koe dan nog, het is toch zoo'n prachtig dier. Behalve het verlies aan vee, komt er nog bij', dat de grond door het zilte water veel van zijn goede kwali teit heeft verloren. Wie benoorden het IJ Noord-Holland overziet, staart op één uitgestrekt meer-, zoover zijn oog reikt, waarboven wat kale boomtoppen en de spitse daken van boerenwoningen uitsteken. Het water reikt hier en daar zelfs tot aan de porseleinen potjes der telegraafpalen langs de tram baan. De overstroomde streek behoort tot het waterschap, of zooals het officiëel heet het hoogheemraadschap Waterland, om vattende 9900 H. A., waarvan 7500 H.A. bouw- en weiland. Alle zeven droogge maakte polders van dat waterschap: de Buikslotermeer, de Broekermeer, de Bei- mermeer, de Monnikenmeer, de Noord- meerpolder, de Beukmeer en de Blijkmeer zijn door het Zuiderzeewater overstroomd. Omtrent Marken ontvingen wij het na volgend draadbericht MARKEN. Op het eiland Marken is de toestand uiterst kritiek. Veertien huizen, zijn verwoest en vele schepen in de haven stuk geslagen. Alle verbindingswegen zijn verbroken. Vijftien personen zijn er ver dronken. Het eiland dat vröèger veel grooter was is in den loop der eeuwen zeer afgeno men tengevolge van de overstroomingen, in 1700 b.v. verdwenen 4 v,an de 16 buur ten. Ook te Edam en Monnikendam is lie toestand treurig. Zaterdagmiddag brachten de Commis saris der Koningin in Noord-Holland, jhr. Roël1, en verschillende leden v,an Ged. Staten, alsmede de griffier en de procu- reur-generaaal een bezoek aan Edam en Volendam en aan de dijken in den omtrek. Verwachting tot den avond van 18 Jan.: Matige, later wellicht krachtige Zuidelijke tot Zuldwestelijken windtoenemende bewol king, later waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. Uit Edam worden brood en andere levens middelen naar Volendam gebracht. Het geredde vee der geteisterde streken is naar Amsterdam en Zaandam gebracht; allerwege zijn comité's van hulp en on dersteuning gevormd. Overal is de naastenliefde zoo schrijft „De Tijd" vol ijver bezig het leed van anderen, te verzachten, de ongslukkigen te helpen. Kerken en gestichten werden opengesteld. Te Volendam beijverde de geestelijkheid zich de menschen in alles te helpen. Te Monnikendam, waar zelfs het water over den dijk is gestroomd, die voor enkele jaren werd opgehoogd en dwars door het plaatsje loopt, stelde de pastoor met groote bereidvaardigheid de katholieke gebouwen open ten dienste der vluchtelingen en ter. berging van het vee, voor zoover dit natuurlijk doenlijk was. Het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente maakte bezwaar, het mooi ge restaureerde aloude kerkgebouw open te stellen, jnaar nood brak wet. De particuliere secretaris vau H. M. de Koningin, Baron Van Geen bezocht de streek ten Noorden van het IJ, om maatregelen te treffen ten behoeve van de door den storm getrof fen bevolking. De heer Van Geen had opdracht, om desnoods het Paleis op1 den Dam ter beschikking te stellen van door de ramp getroffenen. Betreffende de ramp in den Varken- oordschen polder te IJsselmonde moet he laas ook het treurig nieuws van verlies aan menschenlevens bericht worden. De trein rangeerder Van Etten, die met zijn twee kinderen voor het .aanstroomende water vluchtte, viel in een diepte en zag. zijn kinderen uit zijn armen weggerukt, en met den stroom voortgesleurd, terwijl een juffrouw Smit haa.r zoontje Piet en dochtertje Anna zag verdrinken. Zaterdagnamiddag was de geheele stremming in het spoorwegverkeer tus schen Rotterdam en Dordrecht opgehe ven. Er wordt tusschen Rotterdam Beurs en IJsselmonde weder op 'dubbel spoor gereden. Wat het goederenvervoer betreft, was de toegang van IJsselmonde naar het Staatsspoorterrein Feijenoord nog ver sperd. In Anna Paulowna zijn 1800 bunders land onder,geloopen. In Noord-Brabant brak de buitendijk bij Ma.de-Drimmelen door. Oud- en Nieuw- Drimmelen staan blank. Naar de ochtendbladen vernemen zal de Koningin per motorboot de overstroom de streken bezoeken en zou Prins Hen drik vandaag in opdracht der Koningin naar Marken gaan. In Edam en Punnerend waar de polder Zeevang dreigt onder te loopen, is de toestand kritiek. Het spoorwegverkeer met Purmerend is verbroken. De burgemeester van Edam berichtte, dat hij van Prins Hendrik een groot aan tal dekens en kleederen voor de daklooizen heeft ontvangen welke zeer welkom wa ren. Het vee is in de Lutherschfe kerk ondergebracht. (Zie verder Laatste Berichten), Eerste Kamer. Vergadering van Vrijdag 14 Januari. Nadat de Eerste Kamer Vrijdagmorgen eengroote dertig kleine ontwerpen zonder stemming had aangenomen, is zij uiteen gegaan tot op z'n vroegst 15 Febr. Tweede Kamer. Naar uit vooraanstaande parlementaire kringen wordt vernomen, staat op het oogenblik niets vast omtrent dén gang van zaken en hét tijdstip, waarop het afdeelingsonderzoek terzake Grondwets herziening en belangsting-ont werpen zal worden aangevangen, hetwelk bij de aan

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1