No. 7. Zaterdag 15 Januari 1916 Twaalfde Jaargang. De Groote Oorlog. BIN N EN LA N D7 UIT ZEELAND. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben? NIEUWE ZHUWSCHE COUM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraaf C [2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prns. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de Wm gulden bij verlies van beide M gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl I 11 I handen, voeten of oogen. jfl I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke fl fl hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. P" gulden bij J A A gulden bij A gulden bij mm jfl L_ I I verlies van een I K 3 13 verlies fl_ I fl verlies van I I fl hand, voet 1 H 11 fl van een B% I I een M of oog; fl^vvj duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Onlangs schreven wij dat het land, dat van zijn neutraliteit een vinger prijs geelt, weldra de geheele hand verliest. Griekenland ondervindt dit nu weer met het gebeurde ol Korfoe. Dit Grieksche eiland, oudtijds Corcyras geheeten en be kend door het buitenverblijf van keizerin Elizabeth van Oostenrijk, dat in 1907 door keizer Wilhelm werd overgenomen, is door de Fransche troepen bezet. De ontscheping begon Woensdagmorgen. De prefect van het eiland protesteerde bij den bevelhebber der troepen tegen de bezetting van het eiland. In het Achilleion zoo is de naam van het buitenverblijf werden 100 man ingekwartierd. Daar en aan de kade, zoo wel als in de stad, werd de Fransche vlag geheschen. De gezanten der entente hebben aan de Grieksche regeering een nota over handigd, waarin wordt verklaard, dat de geallieerden het hun plicht achten om in het belang der menschelijkheid ton spoedigste het Servische leger uit Albanië weg te brengen, teneinde het voor hon gersnood en. vernietiging te vrijwaren. Korfoe alleen was geschikt gelegen voor het transport en de voorziening met le vensmiddelen. De entente is van oordeel, dat de Grie ken zich niet zullen verzetten tegen de overbrenging van hun Servische bondgo- nooten, die er slechts kort zullen vertoe ven. Er is geen sprake van bezetting van het eiland. De waarborgen die ten aan zien van andere gedeelten van het Griek sche grondgebied, tijdelijk in gebruik bij de geallieerden, zijn gegeven, dat ze niet bezet zullen blijven, gelden ook voor Kor foe. De Grieksche regeering zal wel pro testeeren, maar vermoedelijk niets anders doen, wijl er groot gebrek is aan graan en de Engelschen elk oogenblik een hon gersnood zouden kunnen veroorzaken. In Montenegro schijnen de Oostenrij kers succes te hebben. Vooral hun ver overing van den Lacvenberg, die Cettinje beheerscht, trekt de aandacht. De macht van Oostenrijk aan de Oost kust van de Adriatische Zee wordt door het bezit van deze stelling zeer vergroot, en in zoover is de bezetting ervan vooral een klap voor Italië. De „Daily New" vindt het voor de bondgenooten een beschamend feit en be grijpt niet, dat Montenegro niet door Italië werd geholpen. Montenegro is niet ver van Italië. Een Italiaansch leger is, vol gens de berichten, al sedert eenige weken in Albanië. Met de vermeestering van de Lovcen is de val van Cettinje zeker. Het koninkrijk Montenegro is dan feite- lijk ingekrompen tot de omstreken van Skoetari. Het zal weder opstaan, gelijk België en Servië. Maar het valt te be treuren, dat het een val heeft moeten verduren, die door zeer bescheiden, maar tijdige hulp had kunnen voorko men worden. Van Italië gesproken. Daar schijnt de volksstemming lang zoo geestdriftig niet meer te zijn als in het begin. In verband' met de positie van Z. H. den Paus ont leent „De Maasbode" aan de „Neue Zür- cber Nachrichten" eenige belang wekkende beschouwingen, o. a. Bevoegde toeschouwers geven reeds de verzekering, dat het jaar 1916 ook voor de kerkelijke geschiedenis van groote be- teekenis zal zijn. De grond voor een der gelijke veronderstelling is reeds voorhan den door de gevaarlijke positie, waarin zich op het oogenblik het Vaticaan be vindt. Voor enkele maanden was het vertrou wen op den oorlog nog groot. Nu gelooft de verbitterde veldheer niet meer aan pen eervol einde, gezwegen nog van een overwinning. Wie heeft de schuld? De regeering na tuurlijk niet, want het volk heeft immers oorlog gewild. In geen land is de onwilligheid en moedeloosheid der sol daten en officieren grooter dan in Ita lië. Ja, het grenst aan oproer en revolutie, wat men tegenwoordig van zieken en ge wonde krijgers te hooren krijgt. Zoo kan het niet langer duren. Het volk lijdt verschrikkelijk. De vrijmetselaars nu trekken de teugels naar dien kant over, waar het oproer lichter kan oplaaien, naar de zijde van het Vaticaan. liet mag on- geloofelijk klinken, maar het is waar, dat het Italiaansche volk nu -reeds, voorgehou den wordt, dat de Paus de schuld van den geheelen neteligen toestand is. Dagelijks verschijnen in dezen zin zoo genaamde „Italiaansche aanteekeningen," in de Italiaansche vrijmetselaarsbladern Maar de bemoeiingen van de vrijmetse laars gaan nog verder. Helaas is het hun gelukt, in het Vaticaan zelfs op een Judas de hand te leggen, wij willen niet zeggen, tot welk ambt hij behoort, maar helaas verstaat hij zijn werk 'maar al te goed. Niet alleen is de Italiaansche regeering thans over de geringste gebeurtenissen in het Vaticaan óp de hoogte, maar juist de Kerk vijandig gezinde bladen zijn over alle audiënties, gesprekken en handelin gen in het pauselijk paleis wonderlijk goed op de hoogte. Er heerscht een eigenlijk systeem van spionnage. In de pers wordt dagelijks voorgesteld, dat het pauselijk hof op de zijde der Duit- schers is, en deze meeningen ?ijn onjder het volk ongelooflijk snel verspreid gewor den. Even snel zal het gaan, als het de Italiaansche regeering invalt, het ge peupel tegen het Vatikaan op te hitsen. De Voorzienigheid heelt het zoo be schikt, dat wij, Katholieken, onzen Op perherder in nood zien, maar hem geen hulp kunnen brengen. (Zie verder laatste berichten.) Een voorstel van het Belgisch aan het 0ult8Ch en Qastenrijksch Episcopaat. Naar „De Tijd" verneemt zal1 spoedig de Nederlandsche en Belgische tekst ver schijnen van een protest der Belgische Bisschoppen tegen de bekende beschuldi ging van het Duitsche Witboek. Het blad werd van dit protest inzage verstrekt. Het draagt tot titel „L'Episcopat Beige k l'Episcopat Allemand": „Het Belgische Episcopaat aan het Duitsche Episcopaat". Het wordt ingeleid door een voorwoord van „een groep Belgen", en bestaat uit een omstandig protest tegen de beschul digingen, uitgebracht in Duitsche offici euze bescheiden, in het opzienbarend te legram van den Duitschen Keizer aan President Wilson en in uitingen der Duit sche pers. Het bevat vier toevoegsels, waaronder brieven van Z. Em. Kardinaal Mercier en Mgr. Heylen. In het geschrift gaat het Belgisch Epis copaat zóóver, dat het aan het Duitsche Episcopaat als een verplichting aan wijst, mede te werken tot een commissie van Duitsche en Belgische Bisschoppen onder voorzitterschap van een neutra len, om de Duitsche beschuldigingen te onderzoeken. „De Maasbode" van gisteren (Donder dagavond bevatte het bewuste schrijven in de Nederlandsche vertaling. Verklaringen van Mgr. Heylen. Van Belgische zijde wordt aan „De Maasbode" het volgende gemeld: Mgr. Heylen, bisschop van Namen, werd op zijn reis naar Rome in Zwitserland geïnterviewd. Z. D. II. bevestigde, dat hij in November j.l. aan Von Bissing, gouverneur-generaal van het Duitsche Rijk in België, alsmede aan al de vreemde consulaten in dit land gevestigd, eene gedetailleerde weerlegginng voorlegde van het derde Duitsche witboek, betreffende de legende der Belgische franc-tireurs. Naderhand zonden kardinaal Mercier en H.H. D.D. II.H. de bisschoppenn van Na men, Luik en Doornik een gezamenlijk schrijven aan het Duitsche episcopaat, met verzoek bij de keizerlijke regeering aan te dringen tot het instellen vau een onderzoek over de Duitsche beschuldi gingen ten opzichte der Belgische bur- l gers en geestelijkheid. Deze stap bleef onbeantwoord. De openbare en bijzondere liefdadig heid verrichten nog immer wonderen in België, zoo zeide de bisschop. Op Kerst dag zond Mgr. Heylen pakjes met ge schenken aan iederen krijgsgevangene van zijn bisdom. Mgr. Heylen bevestigde do algemeene en onwankelbare trouw der Belgische be volking aau het vaderland. Niettegenstaan de al de pogingen door de Duitschers aangewend en in strijd met al hun toe- komstdroomen, blijft zij hopen in de eind overwinning der geallieerden. Geen en kele rechtzinnige Belg, zou den vrede willen zien teekenen vóór de verwach te zegepraal, die de veiligheid en de on afhankelijkheid van het vaderland moet verzekeren. De dienstplicht in Engeland. De conferentie tusschen minister Asquith en de parlementsleden en leiders van de Arbeiderspariij, welke Donderdag werd gehouden te Londen en een half uur duurde, liep bijna uitsluitend over de mogelijke toepassing van de dienstplicht wet bij de vakvereenigingen. Asquith gaf de besliste verzekering, dat deze toepassing geheel tegen de bedoeling der regeering zou zijn en be- loofdè de voorgestelde waarborgen in overweging te nemen. Een gift van den Paus. Mgr. Dcploige is te Havre aangekomen, om aan de Belgische regeering een gift van 5.000 frankes over te brengen, die door den Paus geschonken is voor de slachtoffers van de ontploffing te Graville. Generaal Joffre. Generaal Joffre vierde Woensdag zijn Olsten verjaardag. Eerste Kamer. De behandeling van de begrootingsont- werpen zal waarschijnlijk niet voor Februari ter hand worden genomen. SS. „Maashaven" op een mijn geloopen. De Maasbode meldt: Het s. Maashaven is bewesten het lichtschip Galloper vermoedelijk op een mijn geloopen en door de bemanning verlaten. Het sehip was drijvende, terwijl het voorschip in brand stond. Het s. Goentoer redde 11 man benevens het journal en de scheepspapieren, de Prinses Juliana redde S man. s.s. Maashaven is 2689 bruto en 1689 ons groot, in 1906 bij Bonn v. Mees te Rotterdam gebouwd en behoorde aan de N' V. s.s. Maashaven (Gebr. v. Uden) te Rotterdam. (Red.) De storm. Door den stormwind is gisteren Rotter dam grootendeels overstroomdBeurs plein, Blaak, GrooteMarkt, waren even zoovele meren. Er is groote schade veroorzaakt door het overal binnenstroomende water, voor al aan koopmansgoederen op het noor dereiland. Op de Vl'asmarkt wees de peilschaal 3.91 boven het gewone peil iets wat nog nimmer te Rotterdam is waargenomen. Thans is het water overal veel gezakt. Hoezeer overal' de communicatie ver broken was, kan blijken uit het feit, dat een lezing voor „Katholiek Leven" niet kon doorgaan, daar het vergaderlokaal bovenzaal Suisse wegens den wa tervloed 'niet te bereiken was. Dan is nog een stuk van den Spoor dijk tuisscben Rotterdam en Dordrecht weggespoeld, zoodat het treinenverkeer met het Zuiden is verbroken. De be woners van den nabij'zijnden Varkenoord- schenpolder moesten in overhaaste vlucht het veege lijf redden. Te Maassluis is de nieuwe verkeers weg, die van den Dijk naar het stati on liep, onder de kracht van het opstu wende water bezweken. De weg was eerst een half jaar geleden voltooid. Ook Dordrecht en vele andere plaat sen in Holland en Friesland zijn door watersnood geteisterd. (Zie verder laatste berichten.) Vliegmachines. Men meldde Woensdag uit Ylissingeu aan „de Telegraaf": Hedenmiddag viel een Dnitsch water vliegtuig, genummerd 505, bij het licht schip „Noordhinder" in zee. De twee in zittende aviateurs werden aan boord van het lichtschip opgenomen. De kapitein van de Zeeland-boot, die juist naderde, bood aan, hulp te biedeu, hetgeen echter niet noodig was. Nader verneemt de correspondent, dat een torpedoboot de beide vliegers heeft afgehaald. De mail. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat van de laatstelijk uit Amerika aangekomen stoomschepen „Rotterdam" en „Noordam" in Engeland de mail niet van boord is gehaald, maar de Engelsche autoriteiten deze booten ongehinderd hebben laten doorreizen, zoodat genoem de schepen de mail zelf aan land heb ben gebracht. Nederl weesjes uit Duitschland. Onder leiding van den Eerwaarden pa ter Capucijn Emmanuel arriveerden Dins dagnamiddag te Leiden voor het huisves- tings-comité de vijf Nederlandsche weesjes uit Duisburg Markulo (vier jongetjes en een meisje in den leeftijd van 2 tot 7 jaar). Van Zevenaar af werden kinderen en geleider op kosten van het ministerie van binnenl. zaken vervoerd. Aan het station te Leiden namen de heer en mevrouw Kellenaers de weesjes in ontvangst. De kinderen zullen voor altijd in Hol land kunnen blijven en kunnen aange nomen worden door gezinnen, die voor altijd eon kind wenschen. Goes Een waardige bekroning van het zilveren jubilee der orkestvereeniging „Do Symphonie" alhier vormde het groote con cert, door de jubileerende vereeniging Woensdagavond j.l. in de groote tot con certhal gepromoveerde sociëtedtszaal „Van Ongenuchten vrij" alhier gegeven. Het Concert was inderdaad groot zoo wel van opzet als van beteekenis en de Symphonie, haar wakkere directeur de heer F. X. Mannhardt op de eerste plaats, mag er met groote voldoening en recht- matigen trots op terugzien. Het was reeds een hulde voor de ver eeniging, da,t zooveel muzikale krachten van elders aan dit concert belangloos medewerkten, zooals de heer Horst uit Bergen op Zoom, mejuffr. Dhont uit Mid delburg, eenige stafmuzikanten van de kapel van den heer Van der Glas enz. Het program was ook in grooten stijl werken van de eerste meestersBeet hoven, Rubinstein, Schubert, wier na men wel een Duitschen klank hebben, doch wier geestelijke wetenschap het ge meengoed is geworden der gansche kunst lievende menschheid, waarbij alle natio naliteit verdwijnt. Het feestcomité uit den boezem der ver eeniging had. ook nog voor een verras sing gezorgd. Onder directie toch van den heer S. J. Tamminga, voorzitter der feestcommissie, werd vóór en ma het con cert een heel aardige flotte marsch ten gehoore gebracht als blijk van hulde aan, den heer Mannhardt en de Symphonie. Die marsch van heel eigenaardigen opzet, "begint met een langen triller in de eerste violen en houten blaasinstru menten, terwijl hij bij de overigen forsch spel laat klinken. Daarna komt een ge syncopeerde periode voor melodie met Verwachting tot den avond van 15 Jan.: Krachtige tot matigen, tijdelijke wellicht nog verder afnemende noordwestelijke tot westelijken wind, aanvankelijk licht later toenemend bewolkt, weinig of geon neerslag. Koele nacht, overdag vrij zaoht ©en obligaat in de eerste violen, wat een verrassend effect maakt. Kortom een echte feestmarsch, al is hij dan hier en daar wat druk, die den componist, den heer K. H. Moed, staf muzikant bij het 3e regiment, tot eere strekt. Het eigenlijke concert onder de supe rieure leiding des heeren Mannhardt ver liep uitstekend en 't talrijk opgekomen ge hoor (onder de verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten, merkten wij op den heer burgemeester, eere-voorzitter der vereeniging) was een en al aandacht. Op het publiek scheen over het al gemeen de „paraphrase opi de Loreiey" als gevende bekende melodieën, den mees ten indruk te maken. Deskundigen en er waren velen in de zaal gaven de voorkeur aan Rubinstein's „melodie in F" en aan Kreutzer's Nachtlager in Grenada, welke nummers „main de maïtre" werden uitgevoerd. In de Loreiey was de consonans niet altijd even zuiver en kwam de hoorn nu en dan wat achteraan. Maar dat zijn onbeteekenende vlekjes in het licht van het succes, dat èn dirigent èn execu tanten zich in ruime mate met hun mag nifieke prestatie hebben verworven. De heer Tamminga, die zoo pittig den huldigingsmarsch dirigeerde, maakte zich nog op .andere wijze verdienstelijk door in het begin van den avond een huldi gingsrede uit te spreken die klonk als een klok. De heer'Tamminga memoreerde vooreerst het heugelijk feit van het zil veren jubilee der orkestvereeniging, ver volgens het schitterend succes, dat het beroep op de offervaardigheid der kunst lievende stadgenooten afwierp, waardoor de vereeniging financieel werd gesterkt en in staat gesteld zich nieuwe muziek aau te schaffen, waarvan een deel dan ook in het concert van dezen avond wordt verwerkt. Namens de geheele vereeniging bracht de heer Tamminga daarvoor aan de burgerij den besten dank. Groote hilariteit verwekte de aardigheid van den feestredenaar, dat de gemeente raad voortaan f 1000 jaarlijks als subsidie aau de Symphonie zal uitkeeren. Ook donateurs en kunstlievende leden werd dank gebracht voor hun steun en mede werking. Dan richtte zich de heer Tamminga in het bijzonder tot den directeur den heer F. X. Mannhardt en huldigde hem in ongekunstelde taal, toeken der oprechte waardeering, als den man die 25 jaren lang de vereeniging heeft geleid met be leid en ijver en opgewektheid tot aan dezen zilveren mijlpaal en sprak: den wensch uit, dat het hem gegeven moge zijn de Orkestvereeniging te brengen tot den gouden mijlpaal. Daarna overhandigde hij den heer Mann hardt een fraaien lauwerkrans onder luid applaus aller aanwezigen. Moge die lauwer voor Symphonie het symbool zijn van haar verderen arbeid: opgewekt voorwaarts op den roemrijken weg der onsterfelijke Kunst. Behoudens enkele afgewaaide sc-hoor- 'steenen en dakpannen is de vrij zware storm, die in den afgeloopen nacht hier woedde, voor zoover wij vernamen, nog al goed afgeloopen. Bij café „De Tol" werd de veranda in den tuin losgerukt en gedeel telijk vernield. Dat in de tuinen en plant soenen de hoornen het zwaar te verant woorden hadden, spreekt vanzelf. De morgenbladen die ons anders even tien uur bereiken, waren vandaag pas om half 4 in den namiddag in ons bezit. Oorzaak: de verbreking van de spoorwegverbinding met Rotterdam, als gevolg van den storm. Men zie verder onder Binnenland in dit nummer.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1