UIT ZEELAND. KERKNIEUWS. Rechtszaken. aris voor haardstede en altaar was de leuze onzer voorvaderen. Maakt gij U zelf groot en krachtig in de versterking uwer ziel, en het stalen van uw Katholiek ka rakter. Dan zult gij den moed hebben om de banier des kruizes te grijpen en in eigen levenspraktijk dat zegeteeken voor u uit dragen al uwe dagen. Onder die banier zult gij elkander dan terug mogen vinden en waar zal het zijn. Zij weten van wijken noch wankelen, die biddend verbeiden den Heer! Door den praeses werd de heer J. W. Vienings met eenige toepasselijke woorden welkom geheeten, waarna de spreker zijne rede aanving, over Galileï. De spreker behandelde in keurige taal en met groote duidelijkheid de vraag of er wezenlijk conflict mogelijk is tusschen Geloof en Rede (Wetenschap). In verschil lende punten besprak de redenaar de ons ingeschapen zucht naar kennis; de Rede als kenbron van de dingen der natuurlijke) orde; het Geloof als kenbron der dingen van de bovennatuurlijke orde. Daarna toon de spreker aan, dat tusschen Geloof en Wetenschap geen ware tegenstrijdigheid kan bestaan, dat Geloofsgeheimen geen absurditeiten zijn en wonderen niet on wetenschappelijk. Na de pauze werd het voorafgaande practisch Toegelicht in de befaamde Ga- lileï-kwestie. "Eerst werden meerdere noti ties gegeven over ons zonnestelsel en, over het systeem van Copernicus. De per soon van Galileï, zijn werk op astrono misch gebied werd geschetst en het con flict van Galileï met de kerkelijke over heid in 1616 en 1633 breedvoerig bespro ken. De Galileïfabelen passeerden de re vue en werden voor ons althans voorgoed begraven. Aan de leer der pau selijke onfeilbaarheid werden de vonnissen van Inquisitie en Index-Congregatie in zake Galileï getoetst en als absoluut staan de buiten het gebied der onfeilbaarheid aangetoond. Aan het slot van zijne hoogst interes sante en met buitengewone aandacht ge volgde rede wist de heer Vienings in een gloedvolle peroratie de aanwezigen te be zielen voor hun heilig Roomsch ideaal. In bewoordingen, levend door eigen diep gevoeld godsdienstig bewustzijn, goot hij in allen over het onwrikbaar besluit, om nu en later te zijn en te blijven trouwe zonen der aloude Moederkerk. Nadat de toejuichingen bedaard waren stond do praeses op om namens allen den heer Vienings den hartelijfcsten dank te brengen voor het hooge genot en de buitengewone leering dezen avond geboden. Onder ap plaus der vergadering verzocht de praeses aan den spreker, dat Sanctus Ignatius nod meermalen zal mogen leeren en genieten van de talenten des heeren "Vienings. Alvorens de vergadering te sluiten met den Christelijken groet, mocht Sanctus, Ignatius een tiental der ter kennismaking uitgenoodigde nieuwe cadetten, als aspi rant-lid inschrijven. Een prachtig resultaat- waardoor Sanctus Ignatius een nog nim mer bereikt aantal leden thans telt. Hierna sloot de praeses met dank voor de zoo talrijke opkomst de vergadering. Godefroid Kurth. j Te Assche bij Brussel overleed dezer dagen de bekende Katholieke historie schrijver Godefroid Kurt.li, gedurende lan gen tijd professor aan de universiteit van Luik. Voor de wetenschap in het algemeen en voor België in het bijzonder is dit een groot verlies. „Godefroid Kurtli" zoo schrijft „Het Centrum" was een geleerde en geschied- kenner en als zoodanig overzag hij de taak der Kerk van de eerste eeiuven af en be greep en doorvoelde hij meer en beter dan vele anderen, welke groote rol Zij ook in het hedendaagsche leven te vervul len had. Ilij vreesde de nieuwe tijden niet, want overtuigd katholiek als hij was, bleef onwrikbaar zijn geloof in de macht ert de zegepraal der Kerk, die bij de keer punten der geschiedenis steeds haar groot heid en goddelijken oorsprong had getoond. „Ook van louter menschelijk standpunt beschouwd is de zegepraal der Katholieke Kerk zeker" schreef hij, een paar tien tallen van jaren geleden. .„Want evenals in alle vroegere tijdperken, toen de Kerk steeds krachtiger uit den strijd te voor schijn kwam, bestaat er ook nu een won derbare overeenstemming tusschen haar en de toekomst. De Kerk scheidt hara zaak af van de belangen eener klasse, die haar geheel aan zich wil binden Zij laat de dooden hunne dooden begraven en sluit een verbond met de levenskrach ten der twintigste eeuw. Zij' geeft een program aan die volksmassa's, die zich verheffen en hunnen weg zoeken. Dit program is niet dat der Revolutie, gelijk hare lasteraars wel eens zeggen, maar dat van het Evangelie, van den II. Thomas van Aquinen, van Leo XIII". Dergelijke woorden teekenen den man, die het schoone en grootsche van het verleden wist te waardeeren, maar even zeer oog had voor de noodzakelijkheid der vernieuwing en de rijke beloften der toe komst onder de zegende actie der Kerk. Hij wekte de Katholieken op, het nieuwe leven mee te leven an aldus den triomf der Kerk te verhaasten. En zoo heeft hij als man Van wijsheid, studie en weten schap ongetwijfeld veel mannen van d o daad gevormd, wier arbeid beantwoordde aan de eischen van den nieuwen, tijd, welke aan het volk een zoo groote taak heeft toebedeeld." Goes Zondag 9 Januari vergaderden de leden der St. Josefsvereeniging a.ls naar gewoonte in het café Boudeling alhier. De voorzitter opende de vergadering, met een heilwensch aan de leden met het jaar 1916. Na voorlezing der notulen, welke in orde werden bevonden, werd door den penningmeester rekening en verantwoor ding gedaan van het 4e kwartaal, hetwelk sloot met een nadeelig saldo van f 12.35. Verkiezingen hadden plaats wegens pe riodiek aftreden van den len secretaris en den penningmeester; beiden werden herkozen en namen hunne benoemingen aan. Na nog eenige voorkomende zaken behandeld te hebben, werd de vergade ring onder dankzegging voor de trouwe opkomst gesloten. Middelburg. Dinsdag herdacht mej. de wed. van der PoelHartman alhier, haar lOOsten geboortedag. Zij verheugt zich in eén vrij goede gezondheid. Reeds is Dinsdagmorgen 1050 liter melk per boot naar Rotterdam verzonden ter doorvoer naar Leiden om aldaar te worden verwerkt. Naar wij vernemen be staat er geen vrees voor gebrek aan melk voor de burgerij. (Z.) In de Maandagavond gehouden ver gadering van de afdeeling „Schuttevaer" werd de rekenjng aanwijzende ben batig saldo van 15.70 goedgekeurd. Besproken werd de wenschelijkheid van betere aankondiging aan de brug bij den Keersluis te Vlissingen of het al of niet spoortijd is, vooral bij avond. Verder zal o.a. worden aangedrongen op het wegne men der stopboeien beneden do brug bij Dordrecht. Daar gebleken is, dat ons be richt betreffende het bijna op hol slaan van een paard op Zaterdag j.l. zie het nummer van Maandagavond tot misverstand aanleiding heeft gegeven, ver melden wij thans, dat dit paard niet van den stalhouder Wielemaker was, doch alleen dat een zijner zoons het paard tot staan bracht. Vlissingen. Voor de leerlingen van liet Belgische Athenaeum zal Mr. P. Diele- man, advocaat te Middelburg, eene lezing houden over Dr. H. J. A. M. Schaepman: mijn leven en zijn werken. (Maasbode) Alhier is op last van den com missaris van politie aangehouden Se gewezen politie-beambte J. J. M. D., ver dacht van oplichting en valsehheid in ge schrifte. Hij zou op een stuk door hem valscholijk onderteekend met den naam Casinet, commissaris van politie en voor zien van diens ambtzegels, geld hebben weten los te krijgen. Vermoedelijk zal D. ter beschikking Van den officier van justi tie worden gesteld. (Z.) Alhier worden binnenkort onge veer 500 geïnterneerde Duitschers uit Zuid-Afrika verwacht, onder wie zich een groot aantal zendelingen bevinden. Deze personen zijn uit Afrika uitgewezen. (Z.) De stoomtrawler Neeltje Catharina, toebehoorende aan de N. V. Mij. De Ver wachting te IJmuiden, is door de rederij als vermist opgegeven. Aan boord bevonden zich .o. a. de 38- jarige J. I3. de R„ vader van een talrijk gezin en J. de J., 18 jaar, beiden uit de ze gemeente. (M. Ct.) De melkslijters alhier hebben be sloten den prijs der melk op 10 oent per liter, 11 cent per heele en 6 cent per halve flesch te stellen. Wemeldinge. Maandagmiddag ontstond ineen bovenkamer van het huis van den heer M. N. Kriense Lokker alhier brand welke zoo snel om zich heen greep1, dat de kamer een ware vuurzee geleek en de vlammen reeds naar buiten sloegen. Door het kordate optreden van den bewo ner en eenige buren wist men met em mers water den brand te beperken tot de bovenkamer. Alles, wat in die kamer stond, zooals tafel, stoelen, orgel en klee- ren is geheel of gedeeltelijk verbrand, terwijl een benedenkamer veel waterscha de bekwam. Ooorzaak onbekend. Alles was verzekerd. (Z.) Waarde. Maandagavond hield de ko- lenvereeniging „Algemeen Belang" haar gewone jaarlijksche vergadering, onder voorzitterschap van dhr. J. .T. Mol, wel ke door 59 van de 111 leden, waaruit do vereeniging bestaat, bezocht werd. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er waren aangevoerd 3448V2 HL. kachelkolen, II871/2 H.L. eierkolen en 97 ILL. antraciet. De som der inkomsten was f 7197.53 en die der uitgaven f 6676.32 alzoo een goed slot van f521.11, welke som aandeelsgewijze verdeeld werd, zoo dat de kolen der leden gekost hebben fl.20 per II.L. vrij thuis. Het aan de beurt van aftreding zijnde bestuurslid L. de Looze werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. (Z.) 's Gravenpolder. In de Maandag gehou den raadsvergadering is tot kantonnier op de wegen benoemd dhr. L. Hoekman Lz. Verder is besloten een lantaarn te plaatsen in den achterweg. Een verzoek van het onderwijzend personeel om ver hooging van jaarwedde is aangehouden tot eene volgende vergadering. (Z.) Baarland. Maandag vergaderde de raad der gemeente. Alle leden present. Voorzit ter de waarnemende burgemeester C. van Damme. Secretaris A. Bruggeman. De no tulen der vorige vergadering na lezing onveranderd vastgesteld. Vóór dat wordt overgegaan tot de mede- deelingen vraagt de secretaris het woord. Hij vraagt aan den voorzitter sedert wan neer de betrekking van gemeente-secretaris vacant is, aangezien op het convocatie biljet als punt van behandeling voorkomt „beëediging waarnemenden secretaris", terwijl hij toch geen ontslag als gemeente secretaris heeft gevraagd, noch gekregen. De voorzitter antwoordt, dat het ambt van gemeente-secretaris niet vereenigbaar is met het raadslidmaatschap en dat hij meende, dat er geen gemeente-secretaris was, omdat alle stukken, die hij van de secretarie kreeg, niet door den secretaris waren geteekend en daarom teekent de voorzitter ook niets. Hij heeft aan den oud-burgemeester, thans secretaris, ge vraagd om hem te helpen, maar, zegt de voorzitter, ik kreeg op die vraag niet veel antwoord. De secretaris merkt op, dat hij volgens art. 14 zijner instructie de door hem opgemaakte stukken niet eerst mag tee kenen, doch slechts dan teekont als de voorzitter ze heeft geparafeerddat hij alle stukken heeft gereed gemaakt zoo als het behoort en dat hij heeft geant woord op het verzoek van Van Damme om hein te helpen, met een „waarom niet". De voorzitter zegt, dat A. Bruggeman wel degelijk de gemeentesecretaris is. Van den secretaris is aan den raad in gekomen een schrijven meldende, dat hij met zijn ontvangen eervol ontslag a!s bur gemeester rechtens ophoudt lid van den raad te 'zijn. Ten overvloede leest da secretaris art. 25 der 'Gemeentewet voor, waarvan hij veronderstelt, dat de inhoud ook wel aan den voorzitter, die al zoo veel jaren wethouder is, bekend zal zijn. Thans wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. Ingekomen zijn: lo. Van den Commissaris der Koningin, dat aan A. Bruggeman met ingang van 31 December 1915 eervol ontslag is verleend, met dank voor de bewezen diensten. De voorzitter zegt zich bij dit schrijven aan te sluiten en dankt den heer A. Brugge man voor de bewezen diensten. De oud burgemeester dankt de leden van den raad, die hunne medewerking in al die jaren aan hem hebben verleend. 2. Ken nisgeving van A. Bruggeman, dat hij heeft opgehouden lid van den raad te zijn. (Géén ontslagaanvrage). 3. Een verzoek van den wegwerker L. Wisse om verhoo ging van dagloon. .4. Een mededeeling van C. Poortvliet, dat hij zijne benoeming tot lid van het Burgerl. Armbestuur niet aanneemt. 5. Een nieuwe aanbeveling voor lid van het Burgerl. Armbestuur, bestaan de uit de heeren H. Buteijn en J. F. Daalman. 6. Verzoeken om ontheffing aan slag II. O. van de militairen A. M. J. Pompoene, D. de Regt, J. Allemekinders en J. Acda Mzn. 7. Bericht van Ged. Sta ten, dat de begrooting voor 1916 is goed gekeurd. 8. Verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1915. Wordt medegedeeld, dat voor het straat- vuil 1916 is ingeschreven door J. Brugge man voor f 10, Aangezien de begrooting f 15 lis, hebben B. en W. niet gegund. Besloten wordt opnieuw te doen in schrijven en B. en W. te machtigen over de al of niet gunning een beslissing te nemen. De gevraagde ontheffingen aanslag H. O. worden toegestaan. De heer Huijzen stemt tegen het verleenen van ontheffing aan D. de Regt en J. Allemekinders, om dat deze steeds vergoeding wegens kost winnerschap hebben genoten. De benoeming van voorzitter en secre taris der commissie tot wering van school verzuim heeft de voorzitter van den raad thuis laten liggen. De goedkeuring van de wijziging der begrooting 1915 door Ged. Staten heeft hij ook thuis laten lig gen. De secretaris merkt op, geen man daten klaar te kunnen maken voor den bode der brandweer, als die goedkeuring niet is ontvangen en meegedeeld. De bode is al eens wezen informeeren. De voorzit ter zal den bode zijn loon bij voorschot uitbetalen. Het punt der agenda „Beëediging waar nemend secretaris" wordt van de agenda afgevoerd. Na 4 stemmingen wordt bij loting tus schen de heeren J. F. Daalman en M. Timmerman, de eerste als lid van het Burgerl. Armbestuur gekozen verklaard. De ka.ntonnier L. Wisse krijgt thans f 1 dagloon, waarvan hij nog 4 cent pen sioenbijdrage moet laten vallen. De heer De Mol, van oordeel dat zulk loon te min is, stelt voor om aan L. Wisse een dag loon uit te keeren van f 1.25, ingaande 1 Januari 1916. Hiertoe wordt met al- gemeene stemmen besloten. Bij de voorkomende zaken merkt Huij zen op, dat wethouder Van Damme nu waarnemend burgemeester is geworden en hij acht het noodzakelijk, dat er in zijn plaats een tijdelijk wethouder zal wor den benoemd, vooral ook met het oog op de in den laatsten tijd voorgekomen moeilijkheden. Hiertoe wordt met alge- meene stemmen besloten. Na 4 stemmin gen wordt bij loting aangewezen tot tij delijk wethouder de heer C. Poortvliet. Besloten wordt de gebruikelijke gratifi catiën van f 10 en f 5 ook nu weer aan den gemeente- en rijksveldwachter te ver leenen. De heer Schout houdt een plei dooi over den hoogen waterstand in de Bakendorpsche vate. Gevolg hiervan is, dat zal worden onderzócht of een afvoer- slootje kan worden gegraven tusschen het erf van C. Riemens Sz. en het „Oude Kerkhof". (Z.) lerseke. óooals indertijd werd gemeld zijn in het begin van October te Gent drie Ierseksche visschers als verdacht v'an spi- onnage gearresteerd. Na enkiele dagen wer den twee hunner vrijgelaten, maar moch ten sedert niet meer in België komen) De derde, G. Paauwe, werd te St. Gilles in de militaire gevangenis opgesloten. Se dert vernam men niets meer van hem, totdat gisteren zijn vrouw uit St. Gilles een briefkaart van hem ontving waarop hij meldde, dat hij den 23en December tot zes maanden gevangenisstraf Was ver oordeeld en in Juni hoopte.naar huis te komen. Uit dit laatste valt af tg leiden, dat zijn voorarrest niet in mindering van, de zes maanden komt. Het eenige, dat de beide mode-opva renden van het vergrijp van G P. mcenen te weten is, dat deze te Gent ©en te Neuzen aangenomen adres bij iemand te Gent had bezorgd. Daarop stond de naam van een persoon te Folkestone vermeld. (M. Ct.' Sf. Maartensdijk. Maandag werd in de jaarï. algem. ledenvergadering der ver eeniging „Het Groene Kruis" besloten tot statutenwijziging en uitbreiding van het werk der vereeniging door speciale be strijding der tuberculose, eventueel met Rijkssubsidie. (Z.) Domburg. Benoemd tot agent van poli tie te Almelo, A. Dommisse (gediplomeerd) wonende alhier. Terneuzen. S p i 0 n n a g e. Sedert den oorlog vestigde zich hier in woonwagens het echtpaar Ch. Sch., wenende te Gent en van Duitschen oorsprong, met gezin. Blijkens de vele reizen die de leden van dat gezin over de grens .maakten, onder hielden zij voortdurend concessies in het buitenland wat de aandacht trok. Zater dag hieldtn militairen en marechaussees bij hen een huiszoeking Naar het schijnt wilden man en vrouw Maandag de grens over, doch werden in Sas van Gent door de marechaussees aangehouden en naar Middelburg overgebraclit en ter beschik king van den ofticier van justitie geleid. („Maasbode".) Nader meldt men ons: Het Duitsche echtpaar te Ter Neuzen dat Zondag te Sas van Gent werd gearresteerd nadat Zaterdag in hunne woonwagens een on derzoek was ingesteld is na verhoor door den officier van justitie te Middelburg in vrijheid gesteld en weer teruggekeerd. Oostburg. In de gehouden Bestuursver gadering der V. P. N. Oostburg en Om streken is het plan gekozen voor het Veilingsgebouw. Binnenkort zal de aan besteding plaats hebben Voor het nemen van aandeelen voor het te stichten veilingslokaal der V. P. N. is zeer veel animo. Er is reeds pl.m. f 18000 ingeteekend. We vernemen, dat de bekende foto graaf Henning uit Middelburg een ate lier te dezer plaatse zal openen. Breskens. Door de soldaten is een duif gevangen afkomstig uit Frankrijk. Het diertje had een berichtje aan den poot voor een inwoner uit Mechelen. Op 15 Januari a. s. treedt een nieu we dienstregeling in werking op de tram lijn BreskensMaldeghem, correspondee- rende op de provinciale boot. Philippine. Heden kwam over onze ge meente een Duitsche vliegmachine gevlo gen op geringe hoogte. De machine werd raakgeschoten zoodat een lek in het ben zinereservoir kwam. Toch kon de vlieg machine nog op Belgisch gïbied landen in de buurt van Assenede. Bouchautsche Haven. In de gemeente Bouchaute (B.), heerschl do typhus. Reeds drie personen zijn overleden. Sedert ©enigen tijd watert het land, dat door de Isabellasluis «11 voor een groot deel op België loost, zeer slecht af. Er schijnt een defect aan de sluis t© zijn. IJzendijke. De machinist van de tram WatervlietEecloo wist door het open staande hek aan de grenzen te Veldzicht te ontvluchten en zoo naar Nederland te komen. Het moratorium (opschorting van betalingsverplichtingen) in België is ver lengd tot 31 Januari 1916. De varkens-assurantie Mij hield hier een algemeene vergadering. Aantal leden 107 met 182 verzekerde varkens'. Uitge keerd werd f G3.82V2- Maatschappelijk ka pitaal f 1451.28. Uitkeering per varken Voor 1916 thank 50 ct. Als bestuursleden werden herkozen A. v. d. Hootd en E. Marteyn. St-Kruis. Deze week zullen de in beslag genomen goederen door den ont vanger der registratie worden verkocht, die in het grensrayon zijn afgenomen van de smokkelaars o.a. 2000 K.G. steenkolen, 475 K.G. tarwe, 200 K.G. mais, 10 pak maizena, 64 L. olie, 6 zak gerst, 150 K.G. gort. 350 K.G. k!aas, enz. Priesterjubilea in het Bisdom van Breda. 50 jaar. 26 Mei C. Broeders, pastoor te Teteringen. 40 jaar. 10 Juni A. Geerts, pastoor te Chaam en P. Fransen, pastoor te Breda. 25 jaar. 22 Mei dr. Andr. Smits pastoor te Bosschenhoofd, A. v. Gastel, pastoor te Hoofdplaat, C. Mulders pastoor te N. Vossemeer en Aug. Pillot, Pastoor te Klein Zundert11 October 1916. C. Ver stegen, rector te Breda. 12'/2 jaar S. P. de Wit, prof. sem Hoeven, P. van Gils, regent sem. Upelaar Chr. Verbant, kapelaan Etten, Fr Vermeu len, kapelaan, Dongen, H. Looijmans kapelaan, Breda, C. van Dijk, rector Etten Nrêrland's priesters in den vreemde. Den 23en November 1915 stierf te Juiz de Fora in Brazilië, na 22-jarigen missie- arbeid, de Redemptoristenpater Mathias Tulkens, 17 Nov. 1844 geboren te Stamp- roy In Limburg. In welken uitstekenden roep van heilig heid en priesterlijke werkzaamheid deze Nederlandsche religieus stond, moge Hij ken uit hetgeen een courant dier stad: „Jornal do Commercie" van hem schrijft en Waaruit het volgende uit „De Tijd" is overgenomen: „Van de heiligheid zijns levens spreekt luide het stilzwijgen der goddeloozen en van de vijanden der priesters: van die heiligheid getuigt echter nog welspreken der de stem van het volk, die, zegt men, de stem Gods is. De achting, de eerbied, de liefde, de vereering, waarin hij stond, werd op on dubbelzinnige wijze getuigd door die groote, ontelbare scharen van volk, die naar de kerk der Gloria optrokken, waar het lijk van den heiligen priester stond uitgesteld. Maar wat nog langer uitweiden over den lof van pater Mathias, waar hijzelf dien lof schreef in het hart van allen door zijne deugden, door zijn grootheid van hart en verhevenheid van ziel? Eindelijk, na 22 jaren allcrvruchtbaar- sten arbeid in Brazilië, stierf hij op 23 November, 0111, gelijk wij wel kunnen ver onderstellen, op te vliegen Van uit den kerker, met de palmen van belijder en mis sionaris gesierd, naar het vaderland, waar de vruchten worden geoogst, die op de aarde werden gekweekt. En tot den grooten rechtvaardige, die wel de knecht der parabel was, zal de Heer zonder twijfel gezegd hebben: Welnu, goede en trouwe dienaar! Omdat gij over weinig zijl getrouw geweest, zal ik u over veel stellen, treed binnen in do vreugde ■uws Heeren". R. I. P. Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg wer den Dinsdagmorgen 54 zaken betreffende verboden uitvoer behandeld. Een dezer zaken betrof die tegen M. Ch. v. L., ingenieur te Gent, beklaagd Van poging tot uitvoer van 6 kazen. De verbalisant verklaarde, dat bekl. op 8 November j.l. een mand visch naar Gent wilde doorzenden. Toen men de mand onderzocht bleek er echter zes ka zen in te zitten. Bekl. bekende de mand te hebben ont vangen en te willen doorzenden; hij schreef zelf het uitvoerbewijs in de volle overtuiging, dat het yiscli was. De eerste getuige a décharge, de koop man, die uit Rotterdam de kazen moest verzenden aan een dame te Gent en die moesten aan bekt., die te Sas van Gent was, worden verzonden. De tweede getuige a décharge, de agent van den Provincialen Stoombootdienst te Terneuzen, heeft de mand gezien en niet anders gedacht dan dat er visch in was. De twee volgende getuigen a décharge waren bij de aankomst der mand te Sas van Gent en zeide, dat bekl. niet anders daicht of het was visch. De laatste getuige a décharge, de dame aan wie de kazen geadresseerd waren, verklaarde de kazen besteld te hebben en niet bekl. gewaarschuwd te hebben, dat hij kaas in plaats van visch kreeg. De officier meende, dat gebleken is, dat niet bekl., doch de laatste getuige eigenlijk de schuldige is en vroeg vrij spraak voor v. L. De verdediger, mr. H. J. C. Groot, vond naar aanleiding van dezen eisch geen reden tot een uitvoerig pleidooi. Een tweede zaak was die tegen B. J. C., kapitein van een motorboot te Rot terdam, bekl. van uitvoer te Hansweerd van 180 Liter petroleum. De eisch luidde twee maanden gevange nisstraf. De verdediger mr. Van Sant te Rot terdam zeide af te keuren iedere poging tot verboden uitvoer; zoo heeft hij niet willen optreden voor een schipper die petroleum verborg onder kleeden in het ruim van zijn schip. Hier geldt het echter een ander geval. Deze bekl. vaart gere geld naar Antwerpen en heeft dan petro leum in een vat aan dek, welke hij steeds mag medenemen. Verder heeft hij in een tank altijd petroleum voor de machine en om deze gaat het hier. Bij terug komst heeft bekl. meermalen petroleum over'; wel een bewijs het niet de bedoeling is de petroleum in België te verkoopen. Een fout heeft bekl. gedaan, hij heeft niet tegen den verbalisant gezegd, dat er ook petroleum in den tank was, maar het volgens pleiter minder goede optreden van den kommies was hiervan de oor zaak. De verdediger meende, dat deze fout echter geen twee maanden gevan genisstraf rechtvaardigt en hij vroeg vrij-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 2