De Groote Oorlog. No. 6. Donderdag 13 Januari 1916. Twaafde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. WAAKT Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. Wetenschap en Kunst. Abonnementsprjjs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraat C [209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Deze kreet klinkt ons tegen uit de artikelen van de vooraanstaande organen onzer pers, naar aanleiding van het Zater dag en Zondag te Arnhem gehouden bui tengewoon congres der Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij. Wij nemen dien kreet over en roepen ook onze politieken geestverwanten, vooral onzen Katholieken kiezers toeWaakt en weest op uw hoede. Want dat congres der S. D. A. P. kan in 't kort worden samengevat als een oor- logs verklaring aan de Rechterzijde en het uitroepen der bloc-politiek, waarbij geheel de Linkerzijde als één blok reeds bij de eerste stemming in Juni a. s. zal trachten ons den voet te lichten in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer moet „om"; zij m-oet om den sociaal-democratischen spreektrant te bezigen „onschadelijk" worden gemaakt, en derhalve moest het Congres zich bereid verklaren tot „dus danige samenwerking met die politieke partijen (de liberale natuurlijk), die in zake de grondwetsherziening bereid zijn de re geering te steunen". Het partijbestuur kwam er bij monde van Vliegen rond voor uit, wat het van de vergadering ver langde: in één gareel gaan met de libe ralen tegen de Rechterzijde. Was het eigenlijk wel noodig, daaraan nog zuik een vloed van woorden te verspillen, als over de aanwezigen werd uitgestort? vraagt terecht „Het Centrum". Zijn de bewuste „proletariërs" der S. D. A. P. niet reeds lang. gewend aan en ver trouwd met het anti-clerieale „bloc" aan de stembus? Slag op slag ging men im mers samen met de liberale, of de con- servatief-liberale „bourgeoisie", en het eenige verschil met sommige vroegere stembussen is, dat men zich thans ook, zooals Vliegen het uitdrukte ,bij eer ste stemming in herstemmings po sitie zal hebben te stellen. Anders ge zegd, men zal, waar dit noodig wordt geoordeeld, terstond naast en met de liberalen hebben op te trekken en op liberale candidaten zijn stem moeten uit brengen. „Wij moeten aldus de spreker van het Partijbestuur links stemmen bij de Staten-verkiezingen. Het eenige wat men aan de liberalen kan vragen is: zijt gij voor de regeeringsvoorstellen Dat spreekt echter vanzelf." Nu, „Het Volk", hoofdorgaan der roode broederen, dat verleden Woensdag vaor het roode congres de groote trom roerde, wond er ook geen doekjes om. Hoor maar: „Waar het Staatspensioen en de Grondwetsherziening gevaar 1 o o - pen, moet geen politiek gevoerd wor den, die tot machteloosheid leidt. De zaken staan zóó, dat ten aanzien van de Provinciale Statenverkiezingen een open, een zeer duidelijke houding moet worden aangenomen. Reeds in 1914 werd door het Congres der S. D.A.P. een resolutie aangenomen, waarin het zelfde stond, als wat thans wordt voor gesteld. Het partijbestuur wil den aan staanden zomer bij de Statenverkiezin gen die stukken op het schaakbord zet ten, die noodig zijn. Wij willen de rechtsche meerderheid uit de Eerste Kamer weg hebben en, als het noodig is, de vrijzinnigen zelfs bij eerste stemming steunen. „Om er geen doekjes om te winden, wij zijn van plan te doen datgene, wat gedaan moet worden om onze eischen door te zetten en de Eerste Kamer zóó samen te stellen, als wij ze noodig hebben." Er wordt weer druk geschermd met Staatspensioen. Dat er een stel gpede sociale wetten voor het volk door mi nister Talma zijn tot stand gekomen, die nog altijd op uitvoering wachten, weet het roode blad heel goed. Maar het is juist zooals dezer dagen de Haagsche correspondent van „De Tijd' 'schreef: „De sociaal-democraten en de liberalen hebben in dezen met elkaar gemeen, dat zij; de invaliditeits- en ziekteverzekering alleen mooi vinden als reclame voor eigen zaak. Zij zijn van dergelijke sociale maatregelen voorstanders geweest, zoolang zij er niet waren. Met het verbinden daaraan van den naam van Minister Talma en een rechtsche meerderheid is de aardigheid eraf. Men kan zich toch niet op een wet-Talma be roepen, om socialisten en liberalen in de gunst en recommandatie van de kie zers aan te bevelen? De invaliditeits- en ziekteverzekeringen, na zooveel inspanning in het Staatsblad verschenen, mogen dan ook tot geen prijs worden ingevoerd. De werklieden kunnen wachten dagen en nachten. Zoodra echter de aangenomen wetten zijn vermoord, zult gij: eens zien met welk een geestdrift zich de heeren weer opmaken, om aan de arme werklieden een uitkeering te verzekeren bij ziekte en invaliditeit." Wij slaan onze christelijke arbeiders te hoog aan, dan dat zij zich door het boerenbedrog van de liberaal-socialistische volksmenners dezen zomer zullen laten bedotten en zich steenen voor brood in de hand zullen laten duwen. Intusschen zoo zeggen wij „De Maas bode" na hebben we de roode partij van harte dank te zeggen voor de klin kende waarschuwing, die zij aan onze kiesvereenigingen heeft gegeven. Deze kunnen het zich nu voor gezegd houden, dat straks in Juni alles op haren en snaren gezet zal worden om de Eerste Kamer te vermeesteren. Aan onze mannen dus de taak om geen uur te verzuimen, maar terstond den ar beid wakker aan te vatten. Moeite noch offers mogen worden ont zien om vooral in die provincies, waar de gevoelige plekken in ons bolwerk zitten, den aanval totaal af te slaan. Waakt en werkt, roepen we den recht- schen besturen toe. Maakt u gereed tot een krachtigen, be slisten afweer tegen, den aanval van een steeds radicaler linksch blok en vergeet ook de kansen om winst te behalen in verschillende districten niet. Een Oostenrijkse!) succes. WEENEN, 11 Januari. (W. B.) Het staf- communiqué van hedenmiddag luidt: De Lovcen is genomen. In een verwoed gevecht'van drie dagen overwon onze dappere infanterie in schit terende samenwerking met de zware ar tillerie en de oorlogsmarinie, den verbit terden tegenstand van den vijand en de geweldige moeilijkheden van. een winter- gebergte, dat, als pen mum- van 1700 M. hoogte uit de zee opstijgend, sinds jaren voor de verdediging ingericht was. 26 kanonnen, waaronder twee 12 c.M.- kanonnen, twee moderne 15-o.M. en twee 24 c.M.-mortieren, munitie, geweren en verplegingsmateriaal zijn onze buit. Een deel' der kanonnen, dat ongeschon den is, wordt tegen den vijand gebruikt. In het Noord-Oosten van Montenegro is de vijand, die gisteren vlak voor Berani tegenstond bood, teruggeworpen. De stad en de beheerschende hoogten ten Zuiden en ten Westen daarvan zijn in ons bezit. Door snel' optreden slaagden wij1 er in de brandende Linibrug in Berani voor algeheele verwoesting te bewaren. Bij Ipek zijn nog 13 Servische kanonnen met veel munitie opgegraven. De Paus en België. Onlangs hebben wij melding gemaakt van een onderhoud, dat de aalmoezenier bij het Belgische leger, pater Henusse, met den H. Vader zou hebben gevoerd en waarbij de Paus zou hebben ver klaard, dat geen vrede mogelijk was zonder het volkomen herstel van België. In een predikatie voor de troepen heelt nu naar wij in de „XXe Siècle" lezen pater Henusse de verklaringen des Pausen herhaald en nader uiteen gezet. Hij zeide „De Paus heeft mij gezegd en opge dragen te herhalen in de Belgische loop graven van Nieuwpoort tot Yperen, te herhalen tot de soldaten, de burgers, de aalmoezeniers, de regeerders en den ko ning zeiven, dat hij v an meening is, dat Belgie reclit heeft op volkomen herstel van de zijde van Duitschland en dat Hij er nooit in zou stemmen, Zijne goede diensten aan te bieden om te helpen voor het herstel van den vrede, dan indien minstens België worde hersteld met zijn grondgebied in Europa en in Afrika, zooafs dit was voor den oorlog, in het vol bezit zijner vrijheid en al zijne oude internationale rechten, geheel en al on geschonden tegenover alle volkeren, zon der vooibehoud betreffende een recht vaardige schadeloosstelling, die zou wor den vastgesteld na een nauwkeurigen inventaris van het herstel van alle monu menten, den herbouw van alle fabrieken en woningen en de restitutie der parti culiere bezittingen." Ik zou niet anders kunnen spreken, heeft de H. Vader er aan toegevoegd, want dan zou ik tegen de wetten der moraal inspreken. (Maasbode VreeselijKe bommenaanslag op de Panne De Belgische correspondent van „De Tijd"meldt uit de Panne Tijdens de Hoogmis in de parochie-kerk aan den Adenktrkscken weg, waar het Koninklijk Echtpaar den dienst bijwoonde, hebben Duitsche vliegers Zondagochtend bommen op De Panne geworpen. Het kleine kerkje aan zee, waarvan ik vioeger een beschrijving gaf en waar gewoonlijk het Koningspaar komt, werd gedeeltelijk vernield, de groote kerk bleef gespaard, al vielen in de nabijheid twee obussen. Een 50-tal dooden vielen er te betreuren. Er ontstond een groote paniek, maar de Koning voorkwam door zijn groote kalmte eu zijn bezadigd optreden erger. Vluch telingen en inwoners beliooren onder de dooden, onschuldige burgers en krijgslial'te soldaten. Onder het pum werden de lijken soms weggehaald, maar een oude man en vrouw vond men wonderlijk ongedeerd onder hun ingestort huisje. Naar de „Temps" meldt heeft de koning van België een besluit onderteekend, volgens hetwelk de Belgen die tusschen 1890 en 1896-geboren zijn en geen gevolg geven aan den oproep om onder de wa penen te komen, als deserteurs beschouwd zullen woiden. De toestand in Rusland. De „Times" verneemt uit Peters burg dat, hoewel de jongste sneeuw val de beweging belemmert, de Rus sen in Galicië voortdurend en syste matisch blijven oprukken :en het bezette gebied tijden hun opmarsch ^versterken. Aldus wordt het Russische front langza merhand uitgebreid. Het omvat thans ovei een afstand van 39 mijlen den Oostelijken oever van de midden-Strypa, die krach tig versterkt is pn beveiligd tegen her overing. Tel'. Op den Balkan. Uit Rome wordt gemeld: Duizenden Grie ken verlaten Saloniki. De geallieerden lan den voortdurend troepen te Saloniki en Or- vano. Een bende Bulgaarsche commitad- ji's die een Albaneesche patrouille bij Elbassan heeft aangevallen, is geheel af gemaakt. Op den geheelen Balkan heerscht stren ge koude. Die themometer daalde tot 24 graden onder nul. Er wordt vneeselijk geleden. Ook de Bulgaren krijgen gebrek aan levensmiddelen. Berichten uit Tur kije melden, dat de bevolking van een geheele provincie van honger dreigt om te komen. liet Eerste Kamerlid voor Noord-Hol land, de heer P. B. J. Ferf (u.l.) heeft wegens voortdurende ongesteldheid ont slag als zoodanig genomen. Bij Vlieland zijn Dinsdagmorgen acht mijnen aangespoeld. De plannen der Ford-expeditie. Van welingerichte zijde verneemt de Maasbode: Het schijnt dat de Ford-expeditie thans een vast plan van actie heeft Toen de Amerikanen in Scandinavië aankwamen, onibrak ten eenenmale een basis van werken. De Nooren, Zweden en Denen hebben daarin verandering gebracht; zij eischteu een vasten grond voor ver deren arbeid, minder bombastische rede voeringen, doch positieven arbeid. Het plan is liet eerst besproken dooi de Deemsche leden der expeditie en draagt de goedkeuring weg van Ford's intieme vrienden en raadgevers. De voorstellers wenschen, dat, zoo snel als mogelijk is, in eik neutraal land vijf beduidende, competente persoonlijkheden worden gekozen, die in Den Haag of Stockholm bijeen zullen komen en blijven tot een permanent comité zoolang de oorlog duurt. Dit comité moet langzamerhand het concentratiepunt worden, waar alle vre- deswenschen der tot nu toe onmachtige volkeren der oorlogvoerende landen zullen verzameld worden. Het verkregen agita tiemateriaal moet door compeieiue per sonen aan de regeeringen der oorlogvoe renden worden voorgelegd teneinde den vrede te verhaasten. Um de handen van dit comité niet te voren te binden wil de Ford-expeditie geen besluiten nemen of proclamaties uitvaardigen. Het comité wordt geheel vrij in zijn arbeid gelaten en de Ford expeditie zal zich voorlooP'g ook niet uitgelaten over kwesties als scheidsge recht, ontwapening enz. De nieuwe gezant bij het Vatlcaan. Men seint d.d. 10 dezer aan de Maas bode: Z.H. de Paus ontving heden den nieu wen gezant van Nederland, jhr. Van Nis ben tot Sevenaer, in bijzondere audiëntie waarbij deze den H. Vader zijn geloofs brieven overhandigde. De nieuwe Nederlandsche gezaut arri veerde te kwart voor twaalf op het Vati- caann in gezelschap van zijn secretaris, den heer Schuilei- tot Peursum. Z. E. begaf zich naar de Pauselijke ver trekken, waar hij in de Clementijnsche zaal opgewacht werd door den secretaris der Congregatie van het Ceremonieel, die den gezant begeleidde naar de zaal der Gobelijns, vanwaar hij de Troonzaal be trad. Hier bevond zich de H. Vader, om geven door zijn hofhouding. .De nieuwe gezant schreed nader tot den Pauselijken troon en kuste Je hand van den H. Va der. Vervolgens las hij een 'k'ort adres voor, waarin hij o.m. zijn wenschen uitsprak voor den vrede, en overhandigde daarna zijn geloofsbrieven. Z. H. Benedietus XV beantwoordde kor- telijk de toespraak van den gezant en noodigde hem daarna in zijn privé-biblio- theek, Waar hij met hemi een particulier onderhoud had. Toen de audiëntie was afgeloopen, begaf zich de gezant door de pauselijke vertrek ken, waar het pauselijk korps hem de gebruikelijke eerbewijzen bracht. Dan bracht de gezant, vergezeld van den se cretaris der congregatie van het ceremof niëel en geëscorteerd door de Zwitsersehe garde, een bezoek aan Z.Em. Gasparri, den staatssecretaris. Ten slotte begaf hij zich naar de basiliek van St. Pi-eter om er de graven der Aposte len te vereeren. De voorzitter der directie van de Staatsmijnen in Limburg, de heer Fro- Weik weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 13 Jan. Aanvankelijk zwakke tot matigen, later waarschijnlijk toenemende Zuidelijke tot Wes telijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Tijdelijk opklarend. Waarschijnlijk re genbuien. Iets zachter. wein, zal optreden als directeur voor de rijksdistributie vau steenkolen, welke aan de Staatsmijndirectie zal opgedra gen worden. Het bureau wordt te 's Gra- venhage gevestigd. Naar de bladen vernemen, is omtrent de distributie van soda van regeeringswege een regeling in voorbereiding, welke ieder oogenblik haar beslag kan krijgen. Het is zeer waarschijnlijk, dat alsdan de partij1 soda, bestemd voor de glasfabriek te Leer dam, terstond zal kunnen worden vrijge geven. R. K. Cadettenvereeniging „St. Ignatius". Wij lezen in „Do Maasbode" van heden morgen Voor het eerst sinds het begin der mobilisatie zijn alle cadetten wederom op de K. M. A. en kon „Sanctus Ignatius" alle Katholieke cadetten samengeroepen ter vergadering in haar gewoon vergader lokaal „De Beurs" te Breda. i Zondag 9 Januari, des avonds te half acht, opende de waaarnemende voorzitter, cadel-sergeant J. Marlet, de Vergadering met den Christelijfeen groet en riep den talrijken aanwezigen cadetten oen hartelijk) welkom toe op de eerste algemeene bijeen komst van alle studiejaren sinds de lu strumviering in 1914. Korten tijd daarna toch heeft de mobi lisatie de toenmalige leden verspreid over de verschillende onderdeelen van óns le ger, terwijl de jongere cadetten meeren- deels nog niet aan d-e K. M. A. verschenen waren voor 3 Januari 1.1. Met een woord van opwekking tot leden en aspirant-leden, om van nu af wederom met nieuwen ijver het doel vau „Sanctus Ignatius" te helpen bevorderen sloot de praeses zijn openings woord Door jLen secretaris werden de notulen der vorige bijieenkomst alsnog gelezen en goedgekeurd, waarna eenige huishoudelijke zaken werden besproken en gere-geld. Alvorens de spreker van dezen avond, d-e weled. heer J. W. Vienings, redacteur van de „Nieuwe Zeeuwsehe Courant" te Goes, zijne lezing over: „Galileï of het zoogenaamde conflict tusschen geloof en wetenschap" aanving, hield de moderator van „Sanctus Ignatius", de Weleerw. heer H. Looijmans, een korte toespraak tot de cadetten om hen op te wekken het volle leven hunner vereeniging mede te leven, door te trachten 'zich nu te vormen tot mannen, die in de toekomst zullen zijin mannen van waarachtig Katholiek geloo- ven, Katholiek belijden, van echt Katholiek karakter. Na dit eenigszins breeder te hebben uitgewerkt, besloot de moderator met eeu geestdriftige opwekking tot alle aanwezige cadetten om in het devies hun ner vereeniging „Vreest God, eert den, Koning" hunne levenstaak te zien afgeba kend. Staat Roomsch met Roomsch, zonder daarom uwe krachten te breken met uwe andersdenkende wapenmakkers. Op één punt geen transigeerenop het punt van uwe Roomsche beginselen. Wijkt nooit of nimmer af van uw heilig Roomsch ideaal. En wanneer na eenigen tijd gij zult zijn uitgegaan in uw levenswerk', hetzij hier, hetzij in Oost of West, dan draget gij altijd met U mede uw heerlijk .Roomsch geloof, dan draget gij altijd Voor u uit de openlijke overtuiging van uw Kajtholiek bewustzijn, den sohraget gij naast en met den troon van onze hooge Landsvorstinne ook overal, als chevaliers sans peur et saus reproche het altaar van uwen God, uwen heiligen godsdienst. Pro focis et

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1