No. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 8 Januari 1916. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Landbouw en Veeteelt UIT ZEELAND. Mr. Kolkman. Over de verkiezing van den bekwamen oud-minister van financiën, mr. Kolkman, tot lid der Tweede Kamer voor Nijme gen schrijft „De Tijd" Reeds lang hadden wij het betreurd, dat mr. Kolkman zijn krachten niet meer kon geven aan de algemeen© landsbelan gen; heel zijn loopbaan en zijn beproefde talenten maakten het wenschelijk, dat hij weer een ruimer terrein van ^werkzaamhe den zou vinden, dan hem als lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland eigen kan zijn. Nu, zoo mag men ver trouwen, begint in zijn politiek leven een nieuw tijdperk. Als financieele specialiteit vooral zal hij onder de Kamerleden voor aan staan. Wie wellicht minder ingenomen zal zijn met dezen plaatsvervanger van jhr. Van Nispen? Minister Treub, en alle voorstan ders van diens belastingpolitiek. En met reden Jtir. Mr. Van Nispen tot Sevenaer te Rome. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" seint: De nieuwe Nederlandsche gezant in bui tengewonen dienst bij den H. Stoel, jhr. mr. Van 'Nispen tot Sevenaer is alhier aangekomen en door Z.Em. Kardinaal Gasparri ontvangen. Deze week zal hij zijn geloofsbrieven aan Z. H. den Paus overhandigen. De nieuwe gezant te 'Rome heeft voorloopig zijn intrek genomen in het Palace-hotel. [Toelage Staatsspoor. Door den lieer Directeur-Generaal der S.S. is bepaald, dat van af 1 Januari '16 aan gehuwd personeel op minimum ar beidscontract een toelage wordt verleend pd 7 cent per dag, voorzoover dat perso neel woont op standplaatsen waar woning toelage wordt gegeven. Engelsche onderzeeer gezonken. Het Departement van Marine deelt mede, dat Donderdag door Hr. Ms. „Noord-Brar bant", ter hoogte van het zeegat van Texel buiten de territoriale wateren een Engelsche onderzeeboot werd aangetroffen, die noodseinen gaf. De geheele bemanning, ten getale van 33 koppen, werd door den Nederlandschen kruiser gered en in den Helder aange bracht. De onderzeeboot is in zee gezonken. Nader blijkt, dat de Engelsche onder zeeër E 17 vermoedelijk door stroommis- leiding, op de Noorderhaaks was gestrand en door stooten zwaar lek was geworden. De bevolking van Amsterdam nam in 1915 toe met 6700 zielen en telt er nu 615.691. Het mijnengevaar. Gedurende de maand December van het vorige jaar zijn op de Nederlandsche kusten aangespoeld 28 mijnen, waarvan 8 Duitsche en 13 Engelsche, terwijl van 7 de oorsprong niet bekend werd. Thans zijn sedert het uitbreken van den oorlog op onze kusten 755 mijnen aangetroffen, zijnde 394 Engelsche, 57 Fransche, 120 Duitsche en 184 van on bekenden oorsprong. (Msb.) Belgische kamerleden in ons land. Donderdag vertrokken uit 's-Graven- hage, waar zij eenige dagen vertoefden, de Belgische socialistische kamerleden C. van der Velde, Minister van Staat, C. Anseele en Cam. Huysmans tot het be zoeken van de verschillende interneerings- kampen in ons land. De zending van kolonel Blokhuis. Naar men ons van bevoegde zijde me dedeelt, staat de zending van den kolonel Blokhuis, van de artillerie, naar Parijs, waarover in sommige bladen eene mede- deeling is gedaan, nog volstrekt niet vast. (Msb.) Afschaffing Kermis. De gemeenteraad te Haarlem heeft met 22 tegen 9 stemmen besloten tot afschaffing der kermis. De „Leto" Hierover meldt menDe sleepbooten „Witte Zee" en „Oostzee" die vertrokken waren om de „Leto" op te sporen,hebben mets gerapporteerd en [dus blijkbaar hun reis naar Engeland voortgezet [zonder de Leto te hebben gevonden, zoodat naar alle ■waarschijnlijkheid dit schipj[met de drie personen die nog aan boord waren, is gezonken. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht: vu' ^ej.zake van- bet verblijf in werke- Rjken dienst van de ingelijfden bij de u t!^e' ongeacht de lichting, waartoe zij 10°ren, mag als maximumvergoeding -ln ,Paats van 1 worden toege kend m de gevallen, waarin dit noodig en o. a. in verband met art. 54 van het Militievergoedingsbesluit mogelijk is. b. ter zake van het verblijf in werke- lijken dienst van de dienstplichtigen bij de landweer, die hun normalen landweer diensttijd hebben vervuld mag als maxi mum-vergoeding f2, in plaats van fl.50 worden toegekend in de gevallen, waarin dit noodig is, en o. a. in verband met art, 4 van het Landweerbesluit 3, mo gelijk is. Van kracht blijft, dat in geen geval meer dan f 1 vergoeding per dag mag worden uitgekeerd wegens den wer- kelijken dienst door dienstplichtigen bij de landweer vervuld vóór 1 Januari 1915; en dat vergoeding van meer dan f 1.50 per dag ten aanzien van dienstplichtigen bij de landweer bovendien slechts mag strekken ter zake van verblijf in werkeh lijken dienst vallende na den datum, waar op in normale tijdsomstandigheden de landweerdiensttijd ten volle zou zijn ver vuld. Kalender der Week. Van 9 tot 16 Januari 1916. Zondag 9 Jan. Eerste Zondag na Drie koningen V (bi. 181), D (bl. 385); 2de gebed v. Driekoningen V (bl. 176), (hl. 379). D© gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater V (bl. 10), D' (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. 53), D (bl. 122). Vespers op bl. 388. Maandag 10 Jan. Dag onder het Oc taaf v. Driekoningen. De H. Mis op bl V 176, D 379); 2de gebed v. d. H. Maagd V (bl. 155), D (bl. 371); 3d© gebed voor Kerk of Paus; 'V (bl. 156), D (bl. 101 of 102). Dinsdag 11 Jan. Mis als gister; ge dachtenis v. d. H. Ilyginus V "(bl. 1467 en 1002), D (bl. 1074 en 172); 3de ga- bed v. d. H. Maagd V (bl. 155), D (bl. 371). Woensdag 12 Jan. Alles als Maandag. Donderdag 13 Jan. Octaaf v. Driekonin gen V (bl. 186 en 175), D (bl. 388). Vrijdag 14 Jan. II. Hilariusl V (bl. 1467 en 1080), D (bl. 1074 en 222); gedach tenis v. d. H. Felix V (bl. 1468), D (bl. 1075). Zaterdag 15 Jan. II. Paulus V (bl. 1469), D (bl. 1076); gedachtenis V. d. H. Maurus V (bl. 1470), P (bl. 1076 en 235); 3de gebed voor den Paus V (bl. 156), D (bl. 102). De gewone orde der H. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op biz. V 11, D 71. De bladzijden met V geteekend verwij zen naar het „Volksmisboek" en de blad zijden met D geteekend naar het „Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag 9 Januari. Eersten Zondag na Driekoningen, Epistel: Hom. XII 15. Evangelie: Luc. II 4252. De Aalmoes voor den Paus. In het nummer van 19 Deo. 1915 ver meldt het weekblad „St. Bavo" dat to taal in het bisdom Haarlem f91000 voor den Paus is verzameld. De bedragen worden verder in dat nummer specifiek opgegeven en zoo .vinden wij1 vermeld' voor het dekenaat MiddelburgGoes f 310, Hansweerd f 105, 'sHeerenhoek f855, Heinkenszand f300, Kwadendainm© f300, Ovezand f 200, Middelburg f 54, Oud-Vos- semeer f 77.50, Rilland-Bath f71.37V2, Vlissingen f 325.27, Zieribzee f 165, totaal f2763.141/2- Na de verschillende in het Haarlem- sche diocees verschijnende bladen te heb ben opgenoemd, die een inschrijving in hun kolommen op bisschoppelijk verzoek hadden geopend, gaat „St. Bavo" aldus voort „Aandachtige lezers zullen hier wel licht missen „De Nieuwe Zeeuwsche Cou rant" te Goes. Daar echter op 'de Zeeuw- s'che eilanden d? inzameling voor den, Paus door dit blad warm gesteund reeds met schitterend succes was be kroond, toen half October de andere bla den de inzameling van „St. Bavo" kwa men steunen, heeft dit blad geen afzon derlijke inschrijving meer geopend." Besloten Retraiten, te houden in het St. Qerardushui8 te Seppe. In de loop der maand Januari. Mannen en Jongelingen van 15 Jan. 18 Jan. Zaterdagavond tot Dinsdagmiddag. Vergoeding f 4. Heeren Van den Middenstand van 22 Jan.25 Jan. Zaterdagavond tot Dinsdag middag. Vergoeding f6. H. Familie (Mannenafd.) van Fij-naart van 28 Jan.31 Jan. Vrijdagavond tot Maandagmiddag. Vergoeding' f 4. De Directie van het Retraitenhuis „De Thabor" te Rotterdam maakt bekend, dat de Retraite van 24 tot 27 Jan. voltallig is. Nieuwe hulpkerk. In de grensgemeente Koewacht, welke gedeeltelijk op Belgisch en gedeeltelijk op Nederlandseh grondgebied ligt, zal in laatstgenoemd gedeelte met toestemming van Z.D.H. den Bisschop van Breda, een houten hulpkerk worden gebouwd. .Vóór den oorlog gingen de Nederlanders in Bel gië ter kerk, maar dat ging nu niet meer. Huldiging I. G. J. Kakebeeke. Blijkens een mededeeling in het „Z. Landbouwblad" werd op initiatief van den heer K. van der Slikke te Wolphaarts- dijk 'Woensdag 29 December jongsleden te Goes een bijeenkomst gehouden van de Zeeuwsche" landbouwonderwijzers, om afscheid te nemen y.an hun supérieur wegens aanstaand vertrek naar 's Gravan- hage. Met uitzondering van enkele verhin derden, waren allen opgekomen. Boven genoemde heer sprak den' heer Kaka- beeke, die met zijn echtgenoote aanwe zig was, een woord van afscheid toe. Als bewijs van hoogachting en als blij vend aandenken werden aangeboden een eikenhouten bureaustoel, een koperen pen dule met candelabers en een album met de nameu van al de Zeeuwsche land bouwonderwijzers; en van mej. Van Prooye, landbouwhuishoudfcundig onder wijzeres, en voorzien van een prachtig geteekend titelblad en andere teekienin- gen van den heer L. K. van Dijk, land- bouwonderwijzer te. Tholen, die er een waar kunststuk van gemaakt had. De heer Kakabeeke dankte voor het gesprokene en voor de aangename wijze, waarop hij steeds met de Zeeuwsche landbouwonderwijzers mocht samenwer ken en aanvaardde daarom met een dank baar hart het aangebodene. Nadat nog een foto genomen was, bleef men nog een paar uur gezellig bijeen. Men meldt uit Hoek: Als een bewijs van de zeer hooge prij zen der bieten, diene dat er tegenwoor dig in deze streken gecontracteerd wordt tegen den ongehoorden prijs van f 23. (M. Ct.) Mond- en klauwzeer. In antwoord op de vraag van dhr Duymaer van Twist, of de minister voort gaat met het toepassen van het afmaak- systeem, zegt deze, dat dit inderdaad het geval is> en dat hij zich niet verantwoord acht, onverwijld de wijze van bestrijding geheel te veranderen. Elke wijziging .van gedragslijn, aldus gaat ZEx. verder, zal tot noodzakelijk gevolg hebben, dat de veehouders; een veel grooter aandeel in de bestrijding voor hun rekening moeten nemen, dan tot nog toe het geval was, en daarom zal hun een termijn van voorbereiding moeten worden gegeven. Het Nederlandseh Landbouw Comité tverd den 24sten December door den minis ter uitgenoodigd de noodige stappen daar toe te doen. Intusschen is de algemeen© machtiging aan de districtveeartsen om tot afmaking van ziek en verdacht vee te adviseeren, ingetrokken. Thans wordt in elk bijzonder geval, waarin door hen deze maatregel noodig wordt geacht, een met redenen omkleed voorstel daartoe ingediend, waar op door den minister wordt beslist. Op de overweging, dat een behoorlijke isolatie niet mogelijk was, werd de machtiging om het afmaken van vee te adviseeren, tot op heden 'steeds verleend. In één geval, waar het een groote boer derij betrof werd op verzoek van den burgemeester om isolatie inplaats van af making toe te passen, de volgende mach tiging verleend: „Kunt gij gedurende vier weken of zoolang als de districtsveearts dat noodig acht, de hoeve met voldoend betrouwbaar personeel zoodanig afsluiten, dat noch mensch noch dier, incluis hond, kat of pluimvee, noch eenig Voorwerp de hoeve verlaat; zoo niet, geef dan ge volg aan advies districtsveearts." Waarop het volgende bericht inkwam: Referten uw telegram gisteravond heb ik besloten tot afmaking vee. De burgemeester De minister meent in dezen te hebben gehandeld in den geest van de voorstel lers der motie, die toch, zooals bij 'de gevoerde discussie duidelijk in het licht werd gesteld, allerminst bedoelden de bestrijding van het mond- en klauw zeer te laten rusten. Afdeeling Zeeland van het Stamboek voor het Nederlandseh Trekpaard (Belgisch Type). In het hotel „du Commerce" te Middel burg werd Donderdag een algemeene ver- bezocht© vergadering van bovengenoemde afdeeling gehouden, onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken van Wil- helminadorp. Bij de benoeming van bestuursleden bleek, dat slechts twee kringen voldaan hadden aan de bepaling van een drietal in te zenden. Na bespreking werd besloten, dat voor kringen, die geen vergadering hielden en geen drietal inzonden, een vrije stem ming /zal worden gehouden. Hierna werd tot stemming overgegaan pn de biljetten na afloop door een stem bureau geopend. Besloten werd ;de jaarwedde van den secretaris-penningmeester te bepalen op f 4D0 en f 100 voor onkosten. Eveneens was voorgesteld den contro leur f 100 gratificatie toe te kennen, maar besloten werd te zorgen, dat hem over 1915 f 600 zal worden betaald, te weten hetgeen hij van het hoofdbestuur krijgt, aangevuld door de afdeeling. De voorloopige begrooting voor 1916 werd goedgekeurd met een post voor on voorzien ad f375. De begrooting was voorüloopig, in af wachting van de regeling met de nalaten schap van wijlen den heer van Oyen vastgesteld. In verhand daarmede werd het bestuur gemachtigd geld op; te ne men omi in de l'oopende uitgaven te voor zien. Bij de rondvraag werd erop1 gewezen, dat er leden zijn die het Landbouwblad niet ontvangen. De heer Lako deelde me de, -dat opgaaf aan den heer Kielstra vol doende is om daarin verbetering te bren gen. De voorzitter zegde toe in het vervolg bij uitschrijven van vergaderingen reke ning te zullen houden met de katholieke feestdagen. De heer Lako drong er bij de leden op aan bij ontvangst van eten veulenbewjjs goed op te letten of het opgegeven signa lement overeenkomt met het veulen, daar bij niet kloppen van een en ander moei lijkheden kunnen voorkomen. De heer Van Dixhoorn wees op de wenschelijkheid, dat alle leden den gang Van zaken goed nagaan om bij' even- tueele statutenwijziging van het stamboek te kunnen aangeven welke grieven en wenschen er bestaan. Na een korte pauze werd de uitslag derstemmingen bekend gemaakt. Deze is, dat gekozen en herkozen werden: Tot commissaris van het hoofdbestuur de heer P. Vael-Ysebaert. Tot bestuursleden de heeren Ph. J. van Dixhoorn, C. A. de Buyckere, C. A. If. Waghto, J. Wisse en P. Dekker. Tot lid van de jury voor de inschrij ving van hengsten de heer B. C. Puylaert en tot plaatsvervanger de heer J. Q. C. Peman Kakebeeke. Tot lid van de jury voor de inschrij ving van merries de heer G. Luyk en tot plaatsvervangend lid de heer Iz. de Wilde. Voor zoover aanwezig namen alle hunne benoeming aan. De vergadering werd hierop gesloten. (M. Ct.) Men Schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaande- ren: De agenten der 'Belgische suikerfa brikanten 'zijn deze week begonnen met het afsluiten van contracten voor de levering van beetwortelen voor de volgende cam pagne. Men spreekt van zeer hooge prij zen. Toch zijn vele landbouwers nog niet genegen contracten af te sluiten, wijl om trent den uitvoer van bieten voor 1916 vooralsnog niets bepaald k.an gezegd wor den. In oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn sommige landbouwproducten nog belang rijk in prijs stijgende. Voor tarwestroo wordt niet minder dan f27 geboden, voor lijnzaad f53Y2 en voor gebookt vlas f 28, alles per 100 K.G. Men heeft er reeds; gelegenheid gehad suikerbieten te contracteeren tegen f21, op de gewone condieties. Goes. In de door de R.-K. Propaganda- clabi „Pius X" Donderdagavond gehou den vergadering werd o.m. ook de aan staande tooneeïopvoering van Mgr. Men- ten's „De held der H. Eucharistie" be sproken en dienaangaande door den gees telijken adviseur opgemerkt, dat het doel dier opvoering o.m. ook dit is, om Onze parochianen met de goede tooneelkunst vertrouwd te maken en te bewijzen, dat hoe meer strekking en inhoud van het te spelen stuk de idealen der Roomsch- Katholieke geloofs- en zedeleer vertolken, hoe hooger ook het kunstgehalte van het stuk zal ziju. Nog is besloten in diezelfde vergadering om volgende week bij abonné's der „Nieu we Zeeuwsche Courant" de gelezen num mers op gezette tijden op' te halen, ten einde die in de Katholieke huisgezinnen al hier ter lezing te brengen, waar nog geen Roomsch-Katholieke courantenlec- tuur voorhanden is en geacht kunnen wor den bij nader© kennismaking dit blad gaar ne in ruil te nemen voor een z.g. neutraal of niet-Katholiek nieuwsblad. Mogen de propagandisten bij hun aan vrage om die nummers overal een wel willend onthaal vinden. Naar wij vernemen, zou wegens in breuk op het auteursrecht door het op voeren van „Broeders Vrijmetselaars" bij het bestuur van de Tooneelvereeniging „Onderling Kunstgenot" een vordering zijn ingekomen van f25, den 7en Januari aan den rechthebbende te voldoen en bij ge breke waarvan tot rechtsvervolging z-ou worden overgegaan. Het door de „Symphonie" geannon ceerde concert zal worden gegeven op Woensdag 12 Januari a. s. in de groote Zaal der Soc. „V. 0. V.". Het programma luidt als volgt: 1. Sym phonie no. 1, Op. 21, L. van Beethoven; 2. Melodie in F, A. Rubinstein; 3. Ouver ture: „das Nachtlager in Granada", G. Kreutzer; 4. Paraphrasen über „die Lore- ley", J. Nesvadba; 5. Ouverture: „Rosa- munde", F. Schubert. De nos. 2, 3, 4 en 5 zijn die, welke zijn aangekocht uit het Muziekfonds der Vereeniging, gesticht uit de welwillende bijdragen der kunstlievende stadgenooten. De verlichting van het podium wordt welwillend aangebracht door dhr. W. Koe- voets alhier, en de harmonie „Euphonia" zal gratis d.e meerdere benoodigde lesse naars in bruikleen afstaan. In de Woensdagmiddag gehouden be stuursvergadering van de afd. Wiestelijlfe Zuid-Beveland van het Ned. Roode Kruis 'is behalve de voorzitter, dhr; I. D'. Fransen van de Putte, die volgens art. 11 van het Alg. Reglement afgevaar digd moet worden, als mede-afgevaardigde naar de vergadering van het Hoofdcomité aangewezen de heer H. Dronkers. Met ingang van 1 Febr. 1916 is be last met de waarneming van het rijkstuin- bouwleenaarscliap met standplaats Mid delburg de heer D. Bloemsma. alhier. (M. Ct.) Door den heer G. van der Hoek alhier is ontslag genomen als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Bij de brandweer alhier is door B. en Wi. eervol ontslag verleend aan C. Reijerse Hz. als bode bij de brand weer en in diens plaats benoemd A. Non- nekes Pz. Verder aan D. Bruggeman als brand gast, en benoemd G. S. Kuijper en Z. de Hond. Middelburg. Donderdag is in het gebouw „Concordiia" op het Koorkerkhof alhier de Belgische leeszaal geopend. Alvorens tot die opening kon worden overgegaan is er heel wat te doen geweest. Leden der Belgische 'kolonie hebben de drie bene denlokalen geschilderd, behangen, met zeilen belegd, gordijnen opgehangen enz., in één woord de drie vuile lokalen zijn herschapen in gezellige verblijven. In de voorzaal zijn eenige tafels met stoelen geplaatst bestemd voor gezelligen kout en het leggen van een kaartje. In do tweede zaal staat een lange leestafel, rij kelijk voorzien van couranten en jllu- straties, terwijl langs den wand boven do lambriseering latwerk is aangebracht, waar achter tal van boeken en brochu res tot lezen en studeeren nooden. Wij twijfelen niet of vele (Belgen zullen hier een aangenaam tehuis vinden. Het derde lokaal is tot kantoor voor het co- miteit ingericht. In de conversatiezaal hangt een nieuw groot portret van ko ning Albert. (M. Ct.) Evenals vorige jaren munt ook thans weer de maand-scheurkalender der firma J. J. Ce uien, alhier, uit door fraaie uitvoering en practische in deeling, terwijl ©en bescheiden maar toch sprekende ruimte is uitgespaard voor de reclames dezer van ouds bekende en goed gerenommeerde firma in de Lange Delft alhier. Kortom, voor het kantoor een schier onontbeerlijke wandbekleeding. Donderdagmorgen heeft een schoor steenbrand gewoed in de woning van dhr, V. H. aan de Korte Giststraat, welke brand door de politie is gebluscht. Vlissingen. Zooals wij reeds meldden kwamen met de mailboot wederom Duit sche geïnterneerden mede, totaal 57. Over de behandeling in Engeland hoorden wij niet veel klagen al waren allen blij zich weder vrij man te weten. Een der terug keerenden passeerde juist voor elf jaar Vlissingen ook, toen hij onder weg was naar Engeland met ziju ouders, die thans in Amerika wonen. Een ander woonde reeds 27 jaar in Engeland en heeft een zoon in het Engelsche leger, hij werd echter geïnterneerd en mot ht nu naar zijn vaderland terug, maar liet vrouw en zeven kinderen in Engeland achter. Een der aangekomenen moest per braecard worden vervoerd, de man leed ondrage lijke pijnen. (VI. Crt.) Voortrein Vlissinge nB r e- da. Voortaan zal des Zaterdags van Vlis singen naar Breda loopen een voortrein van tr. 344, vertrek Vlissingen 4.40; ver trek Goes 5.19; aankomst Breda 7.14. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand December in de rijks postspaarbank ingelegd f 22052.24 en te rugbetaald f 17665.68. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 13093. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen ;een winkelier alhier, die voor zijn ramen bladen met postzegels had hangen, welke bladen het enbleem droegen van het Roode Kruis, waartoe deze winkelier niet gerechtigd was. Een |en ander is strafbaar gesteld bij de wet van 7 Januari 1911, welke wet 1 Januari 1914 in werking is getreden. (VI. Crt.) Woensdagnacht is hier we der inbraak gepleegd. Thans in het kantoor der firma Alberts Co. op de Dokkade. Er wordt niets vermist. De heer K. Groen, kommies 2e kl. bij de rijksbelastingen te Delft is met 1 Febr. benoemd tot kommies-verificateur alhier. Zierikzee. In de Dinsdag gehouden con ferentie der sigaren-fabrikanten met eenige leden van de hoofdbesturen der Sigaren- makersbonden zij'n beide partijen tot een

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 5