De Groote Oorlog No. 4. Zaterdag 8 Januari 1916. Twaafde Jaargang. Verschijnt eiken MAAHOAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit flDBiffler liestaat pit 6 bladziiden. EERSTE BLAD. Losse Oorlogsberichten. B U I T E N L A W D. DIME IEEUMSCHE CODRflHI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prip. Advertentiën van 15 regels 0.60; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij J g\ A gulden bij A gulden bij A |H M fi B verlies van een jB B B B B verlies B_ I B verlies van B mtl B ÉS hand, voet 1 I 11 I van een I I een M of oog; I Up duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. De eigenaardige toestand waarin Grie kenland verkeert, blijft nog steeds de aandacht vragen. Hoe eigenaardig en ingewikkeld die toestand is, moge uit liet volgende blijken De Grieksche prefect te Saloniki heeft volgens bet „Giornale dTtalia", in op dracht zijner regeering, de overgave van de consulaatsgebouwen der centrale mo gendheden geëischt. De Engelsche en de Fransche generaal moeten dit beslist hebben geweigerd. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar beeft de opperbevelhebber van de Griek sche troepen te Saloniki, generaal Mo- schopoulos, aan generaal Sarrail een brief gericht, waarin hij den Franschen offi cieren en manschappen de beste wen- schen voor het nieuwe jaar biedt. Generaal Sarrail heeft dit schrijven onmiddellijk opgenomen in een dagorder aan zijn troepen. Generaal Moschopoulos zelf heeft aan zijn troepen een dagorder uitgevaardigd, waarin hij o a. zegt: „Ons vaderland is tengevolge van een abnormalen toestand door zijn erfvijan den omringd." Dan herinnert hij aan de beide vorige oorlogen van Griekenland en besluit „Als het oogenblik daar is, zal onze roemrijke koning en chef zich weer aan het hoofd van het leger plaatsen, om de rechten van het vaderland te handha ven en ons nogmaals ter overwinning te leiden". 7.00 ziet men uit alles hoe Griekenland zich bevindt tusschen hamer en aambeeld. Les voor de andere neutrale landen om op hun hoede te zijn. Geeft men van zijn neutraliteit aan de oorlogvoerende landen een vinger prijs, dan nemen zij de geheele hand. Naar de „Times" meldt, wordt de in hechtenisneming van de Duitsche en Oostenrijksche consuls in Saloniki te Parijs beschouwd als een aanduiding, dat de geallieerden thans beseffen, hoe hal ve maatregelen niet langer toereikend zijn in het Middellandsche Zeegebied. Men hoopt, dat ten opzichte van het duikbootengevaar eveneens niet langer met halve maatregelen zal worden vol staan. Neutrale landen kunnen na de gevallen met de Persia en de Ville de ia Ciotat niet meer verwonderd zijn, dat de meest energieke middelen worden toegepast, zelfs op gevaar af. eenige moeilijkheden te scheppen voor de on- zijdigen. Er zijn vele eilanden in de Mid dellandsche Zee met een internationalen status, die niet nauwkeurig kan worden bepaald, en welke dienen kunnen als voorraadbasissen voor duikbooten. Deze eilanden moeten streng bewaakt worden en desnoods bezet. Door de laatste schen dingen van het volkerenrecht is het niet wel mogelijk, in den strijd tegen de duik booten de rechten der onzijdigen immer te ontzien. Het „Giornale d' Italia meldt, dat En- geland voornemens is liet Achilleion (het bekende buitenverblijf van den Duit- schen keizer op Korfoe) „over te nemen", onJ als hospitaal voor gewonde Servische S0J™m in te richten. Het „Giornale" acht de uitvoering van dezen maatregel geschikt, om aan het vermoeden een eind te maken, dat Duitsche duikbooten een basis op Korfoe hebben. Essad Pacha, do bekende Albaneesche roervink, heeft aan Duitschland, Oosten rijk en Bulgarije den oorlog verklaard. Een deel van het Italiaansche leger, naar Valona werd gebracht, is na een moeilijken marsch te Durazzo aan gekomen. De Italiaansche bevelhebber bracht eerst een bezoek aan Essad pacha, die alle Oostenrijksche en Duitsche onder danen uit het land heeft verbannen. De berichten over een bezetting van Czernowitz door de Russen is voorbarig gebleken, al blijft het mogelijk dat de stad op bevel der Oostenrijksche mili taire autoriteiten door de burgerlijke be volking is ontruimd. Wel oefenen de Russen op de Oosten rijkers bij Czernowitz eeu geweldigen druk uit en wordt Czernowitz. ernstig bedreigd. Aan de Strypa over een front vijftien mijlen noord- en zuidwaarts van Buczacs zijn de Oostenrrijkers terug gedreven en bevinden de Russen zich weder aan den linkeroever der rivier. Wanneer zij nog verder kunnen door dringen, bestaat de kans dat zij, behalve dar Tsjemowitsj hun in handen valt, de Oostenrijksche troepen in de Boekowina kunnen afsnijden van de overige strijd macht. Naar de (Duitsche) Telegraafunie uit Boekarest verneemt, is er in alle ge meenten van Bessarabië een manifest van den tsaar aangeplakt, waarin hij de Russische tioepen aanspoort te zorgen, dat met (Russisch) Kerstmis Czernowitz veroverd is. Het schijnt dat Rusland met zijn ver woed aantasten van de Oostenrijkers bij Czernowitz indruk wil maken op Rumenië. In Engeland zijn weer vier jaargangen ongehuwden der laatste werving opge roepen; in 't geheel dus acht; hun bewa pening ligt klaar. Te Londen had Donderdag j.l. de vergadering plaats van de arbeiderspartij waarvan ook vertegenwoordigers deel uitmaken van de regeering des lands, om de dienstplichtvoorstellen te bespre ken. De redevoeringen der leiders waren matig van toon, maar er bleek een mach tige oppositie in de vergadering te zijn tegen het regeeringsvoorstel. Sprekers, die de voorstellen der regeering verde digden, werden herhaaldelijk onderbroken. Hodge, een der leiders, diende een motie in, waarbij uiting werd gegeven aan de oppositie der werklieden tegen den dienstplicht en blijdschap wordt uit gesproken over het schitterende succes van het vrijwilligersstelsel, doch tevens aan de leden der arbeiderspartij indivi dueel het recht gegeven wordt te stem men, gelijk zij noodig oordeelen. Hodge zeide, dat indien de wet niet aangenomen werd, er volledige dienst plicht komen zou en dat zou de slechtste dag zijn voor de arbeiderspartij. De vergadering was het woeligst, toen minister Henderson sprak. Hij weigerde zich tegen de wet te verzetten. Sexton zeide, dat de oorlog gewonnen moest worden op zulk een wijze, dat hij nooit zou kunnen worden herhaald. Daar om wilden zij iedere regeeriDg steunen, die den oorlog tot een einde zou brengen. De conferentie nam met 1 715.000 tegen 934.000 stemmen een amendement der spoorwegarbeiders aan, waarbij de con ferentie wordt uitgenoodigd, tegen de wet stelling te nemen. Deze beslissing werd genomen in weerwil van de vooraf gaande verklaring van Henderson,Roberts en Brace, dat zij zouden aftreden, indien hun geen vrijheid werd gelaten. Het gevolg is dan ook, dat Henderson, Brace en Roberts, leden der arbeiders partij in de regeering, die de wet op den dienstplicht steunden, zijn afgetre den. Om de waarde der stemming te kunnen bevoordeelen, moet nog gewezen worden op het gezegde van kolonel John Ward, een lid der arbeiderspartij, dat, waar bijna de helft der leden van vakvereenigingen in het leger waren, de beslissing van de conferentie der arbei derspartij niet de meening zelfs van de meerderheid der leden van vakvereeni gingen vertegenwoordigt. Een Witboek is verschenen over de blokkade van Duitschland. Er wordt nadruk op gelegd, dat al het mogelijke is gedaan, om neu tralen ieder ongemak te sparen. Bondgenootschap tusschen Duitschers en Slaven. Mgr. Ferdinand Strizik te Kranichberg, Gloggnitz, in Neder Oostenrijk, bepleit in de „Tijd" zijn denkbeeld om tot den vrede te geraken door te streven naar een bondgenootschap tusschen Duit schers en Slaven. In het Slavische ras, zegt hij, steekt iets vrouwelijks, in het Germaansche iets mannelijks. Die twee rassen zouden elkaar aanvullen. Rusland, Duitschland en Oostenrijk moesten een bondgenootschap sluiten, waar omheen zich andere staten kunnen groepeeren. Een voorwaarde zou moeten zijn, dat Duitschland Turkije laat schieten. De H. Stoel en de Vrede. De Parijsclie correspondent van De Tijd bericht: De strikte neutraliteit, waarin Z. H. Paus Benediclus op bewonderenswaardige wijze blijft volharden en die door het universeel karakter van zijn kerkelijk bestuur geboden is, sluit geenszins uit, dat hij in zijn vertrouwelijke betrekkingen en diplomatieke relaties met de regee ringen in Europa niet partij kiest in be paalde gevallen, waarin hij meent zijn zedelijken invloed tot gelding te doen brengen. Door eene hoogstaande kerke lijke persoonlijkheid, die onlangs van het Vaticaan terugkeerde, is mij bekend ge worden, dat langs diplomatieken weg de H. Vader veel meer actie in verband met dezen oorlog heeft uitgeoefend, dan be kend is geworden of voorloopig bekend worden zal. De algemeene beginselen van recht en de protesten tegen de schen ding van het recht, die de Paus in con sistoriale toespraken deed verluiden, zijn door hem ook toegepast. Met name was dit het geval ten aanzien der schending van België's neutraliteit, het Engelsche uithongeringsplan, het gebruik van ver stikkende gassen enz. Algemeen is in de jongste pauselijke toespraak opgemerkt de uitlating over de noodzakelijkheid van een vrede, „die rechtvaardig en duurzaam is, en niet ten voordeele van slechts een der oorlogvoe rende partijen." In dit verband moet op merkelijk genoemd worden de herderlijke brief, die mij zooeven wordt toegezonden door den secretaris van Mgr. Lenfant, bisschop van Digne, en door dezen kerk voogd aan zijn diocesaneh gericht ter gelegenheid van zijn terugkeer uit Rome. Ik geloof, dat het in de bedoeling ligt van het bisschoppelijk ordinariaat, om de bijzondere aandacht van neutrale Ka tholieken op dit schrijven te vestigen. „In een onderhoud, dat langer dan een kwartier duurde", schrijft Mgr. Lenfant, heeft de PJaatsbekleeder van Jesus Chris tus mij met warmte over Frankrijk ge sproken; hij heeft mij zijn persoonlijke herinneringen verteld, welke hem aan Frankrijk binden, sedert hij de H. Mis in 1883 in de Notre Dame te Parijs op droeg, tot de ontvangst van Z. Em. den Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs, Mgr. Guibert, en van diens toenmaligen coad jutor, Mgr. Richard. Hij heeft zijn vreugde erover geuit, dat hij zich dertig jaar later in 1913 met vijf bisschoppen wederom in Frankrijk mocht bevinden aan de voe ten van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. „Toen ik den Heiligen Vader over onze huidige beproevingen sprak, uitte hij woorden, welke mij duidelijk deden zien, dat hij vurig den vrede verlangt, maar een rechtvaardigen, redelijken, roemvollen vrede voor Frankrijk! „De Kardinaal-Staatssecretaris, Z. Em. Kardinaal Gasparri gaf niet minder leven dig uitdrukking aan zijn gehechtheid aan ons vaderland." Ik voeg hierbij, dat Pater Hènusse, Belgisch aalmoezenier, onlangs mede deelde, hoe de H. Vader hem in den loop van een gesprek „had gemachtigd zijn landgenootente zeggen, dat er van vrede beslist geen sprake kon zijn vóór de scha deloosstelling en de bevrijding van België." De ondergang der .„Persia". Volgens een Reuter bericht uit Alexan- drië kunnen de geredden van de „Per sia" over de ramp slechts weinig mede- deelen, daar alles zoo snel werd afge speeld, dat zij zich zelfs thans nog ter nauwernood rekenschap kunnen geven van het gebeurde. Men was juist begonnen met de lunch, toen een hevige ontploffing plaats had. Het geheele schip trilde geweldig en begon het volgende oogenblik aan bak boordzijde over te halen. Degenen, die van hunne stoelen waren opgestaan en zij, die nog niet in den salon waren, hadden eenige hoop om te ontkomen Vele anderen schenen verlamd en ble ven zitten, alsof zij aan hunne stoelen vastgenageld waren. Hun besluiteloos heid was hun noodlottig, daar het schip hoe langer hoe meer overhelde en het water binnenstroomde. Enkelen, die het dek nog hadden kun nen bereiken, konden zich niet staande houden en gleden in zee, terwijl anderen door de golven werden medegesleurd. Men kon slechts vier booten aan de eene zijde strijken en dit geschiedde op voorbeeldige wijze. Er heerschte geen spoor van paniek, alles giDg snel en rus tig in zijn werk. Grant, de geredde Amerikaan, verhaal de „Ik werd naar beneden gezogen en raakte met mijn schoen verward in het touwwerkdit ging echter los, ik kwam weer aan de oppervlakte en klampte mij vast aan eenige wrakstukken. Het laat ste, dat ik van de „Persia" zag, was, dat de boot omhoog stak en dit was eerst vijf minuten na de ontploffing." „Toen de „Persia" zonk," aldus ver haalde Grant verder, „zag men een ijse- lijk tooneel. Het water was zwart als inkt, sommige menschen schreeuwden, anderen zeiden elkander vaarwel. „Ik had drie uren in het water door gebracht, vóórdat ik opgepikt werd." Qs strijd in de Koloniën. Het Engelsche persbureau meldt officieel: Een marine-expeditie naar het Tangany- aka-meer (Oost-Afrika) heeft op 26 Decem ber het gewapende Duitsche stoomschip Kingani aangevallen en het tot overgave gedwongen. Na een gevecht van 10 minu ten waren alle Duitsche officieren gedood. Het stoomschip is, hoewel in zinkenden staat verkeerende, aan wal gebracht. De strijd bij Czernowitz. WEENEN. Uit het oorlogsperskwartier seint het correspondentiebureau, dat het bericht uit St. Petersburg dat Czernowitz door de Oostenrijkers ontruimd zou zijn en de Russen de hoogten van die stad be- heerscht zouden hebben bezet, volkomen onjuist is. Er is in Czernowitz niets gebeurd wat maar eenigzins op ontruiming kan wijzen. De Russen staan ten Noorden van Czerno witz niet verder dan zij sedert maanden hebben gestaan. Een onderhoud met Koning Konstantijn. De bijzondere correspondent van de „Daily Chron." te Athene heeft naar Reu- ter's bijzondere dienst weet mee te dee len, een onderhoud gehad met koning Konstantijn. De koning merkte op, dat hij nog altijd Engeland niet begreep en dat het hem niet kon schelen, dat hij werd aangevallen, maar hij verlangde, dat er eerlijk tegenover hem werd gehandeld. Critici wijzen er op, dat ik de schoon broeder van den keizer ben, maar zij vergeten, dat ik de neef ben van den koning van Engeland. Ik. heb mijn wo.ord gegeven, dat een welwillende neutraliteit zal worden gehandhaafd en zoo zal het geschieden ook. Noch mijn meeningen, noch mijn beloften zijn eenigszins gewij zigd. Mijn plicht tegenover mijn land is deze, dat we onzijdig moeten blijven. De belangen van Griekenland zullen het best gediend zijn als het in dien strijd ter zijde blijft staan. Als soldaat kom ik er rond voor uit, dat ik terugschrik voor Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 8 Jan.: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtelijk Westelijke tot Zuidwestelijken wind, betrokken of zwaarbewolkt, met tij delijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. het denkbeeld Duitschland aan te vallen, omdat Duitschland een zoo machtige mi- militaire natie is. Aan den anderen kant echter zou ik met nog meer vrees het vooruitzicht van een aanval op Engeland beschouwen, want ik besef volkomen de kracht en de macht van zijn vloot, en het zou de kuststeden in de lucht kun nen doen springen en spoedig een einde maken aan den Griekschen handel. Heb ik geen gelijk, dat ik tracht zoowel de gevaren van de Duitsche Charybdis als die van de Engelsche Scylla te vermijden? BELGIË. Herderlijk schrijven van de Belgische Bisschoppen Volgens de „Echo de Paris" zouden de zes Bel gische Bisschoppen (van Mechelen, Brug ge, Gent, Luik, Namen en Doornik) een gezamenlijk schrijven hebben gericht aan de Duitsche Bisschoppen. Het blad ver wacht, dat dit schrijven den diepsten indruk zal maken. Knoeier ij en te Gent. Een cor respondent in België bericht aan „De Tijd" Te Gent zijn groote knoeierijen ont dekt bij het Prov. Steun- en Voedings comité. Een bakker uit de Hoogstraat, De Smith, werd verdacht en in zijn huis werd alles onderzocht. Er werden 350.000 valsche broodbons in beslag genomen. Ook had deze bakker een geheim maga zijn. waarin duizenden K.G. bloem werd gevonden, die hij a 150 frs. de 100 K.G. verkocht. ITALIË. Kerk-ontwijding. Evenals in 1877 geschiedde, is de basi liek van St. Pieter ontwijd door de bloed-vloeiïng bij een poging tot zelf moord. Ditmaal had de moordaanslag geen doodelijk gevolg. De waanzinnige jonkman Giovognoli, die reeds enkele weken in een zenuwlijdersgesticht had doorgebracht, richtte, achter een der pilaren van St. Pieter, een revolver op zijn hoofd, maar er volgde slechts een schampschot, en binnen een week zal hij het hospitaal van den H. Geest kun nen veriaten. Intusschen is de St. Pieter, volgens de kerkelijke wetten, opnieuw geconsacreerd. („De Tijd".) DBIVEIHABKEX. Te Aarhus is de oliemolen afgebrand die nagenoeg alle Skandinaafsche mar- garinefabrieken van margerineolie Voor zag. De schade wordt op twee millioen kronen geschat. Men meent, zegt „Poli- tiken", dat er in Denemarken nog slechts voor een week margarine is. CHI1VA. Een Exchange-telegram uit Peking meldt, dat te Nanking op groote schaal terechtstellingen aan soldaten voltrok ken zijn en dat vele anderen als onbe trouwbaar ontwapend zijn. 1HEB1H A. Het Pa nam ak anaal, Volgens een telegram uit New-York aan de „Frankf Ztg." heeft kolonel Goethals, onder wiens toezicht het Panamakanaal gegraven is, geraamd, dat

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1