De Groote Oorlog. No. 3 Donderdag 6 Januari 1916 Twaafde Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Geestelijke Schoonheid. Een nobele daad en een mooi voorbeeld. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben BUITENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGangepoorfstraaf C [209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 1 gulden bij J gulden bij gulden bij j£% BM jl I I verlies van een jl I 11 I verlies I I verlies van fl^. II hand, voet 1 I 11 I van een 1% I I een JB of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. „Kennis kweekt liefde" en „ongekend maakt onbemind". Deze zegswijzen zijn ook van toepassing op de geestelijke schoonheid van onzen godsdienst, zooals die zich openbaart in de feesten van het kerkelijk jaar. Hoe menigen Katholiek, He laas., die men op> onze feestdagen de gods dienstoefeningen ziet bijwonen, kan men het aanzien, dat hij niets of althans maar zeer weinig begrijpt van hetgeen de Kerk, tot wier mystiek lichaam hij behoort, her denkt of van wat hij aan het altaar ziet geschieden en op den kansel hoort ver kondigen. De beteekenis en waardij1 van het hoog heilig Misoffer gaat schier onopgemerkt aan hem voorbij, niet slechts wat be treft de kern dier heilige handeling, het onbevlekte offer zelf, maar ook wat de gebeden en ceremoniën aangaat, die die gewijde handeling des priesters begelei den en daaraan de diepzinnige beteeke nis geven van een algemeen smeekgiet- bed, een collectieve geloofsbelijdenis van gansch de christenschare, die daar samen met den gezalfde des Heeren in Gods huis is vereenigd. Daarom is dan ook de liturgische op leving onder ons Roomsche volk een feit van zoo groote beteekenis, wijl «enerzijds in geest en hart van den enkeling met een hetere, meer grondige kennis van de plech tigheden en gebruiken der Kerk een groo- tere liefde wordt gekweekt voor Haar, die onze geestelijke moeder in dit leven en de uitdeelster is van Christus' genadet gaven, terwijl aan den anderen kant de band tusschen priester en volk nauwer wordt aangehaald en bij de verschillende acten van Godsvereering, vooral in H. Mis en Vespers, het „één voor allen en allen voor één" volgens den geest en de be doeling der Kerk schitterend uitstraalt. Het: „prate fratres, ut meum ac ves- trum sacrificium etc" („bidt broeders, opdat m ij n en u w offer behagelijk zij bij God den Almachtigen Vader") uit de II. Mis blijft hiervoor altijd het meest door slaande argument. De kennis van de liturgische beteekenis en den mystieken zin der kerkelijke feesten opent niet alleen geest en hart voor de geestelijke schoonheid van den godsdienst, maar geeft ons ook een helder inzicht in de waarachtigheid zijner belijdenis. De opwerping, ons door niet-katholieke broederen vaak gemaakt, als zou de Roomsche Kerk onder allerlei uiterlijk heden de figuur van den Christus als eenigen Middelaar van ons heil wegdoeze len, wederlegt de liturgisch ontwikkelde Katholiek zegevierend met te wijzen op de „collecte", het plechtig gebed, dat de priester in iedere heilige mis, met pas senden eerbied en aandacht uit naam der geheele Kerk Gode toestiert en dat steeds en onveranderlijk sluit met een beroep op de verdiensten van den Goddelijkeo Middelaar, Jezus Christus, zonder Wien geen enkele hulde, geen enkel verzoek voor God eenige waarde heeft en op Wien, als op haar Hoofd, de H. Kerk haar gebeden doet steunen.1) Eene andere opwerping, die vaak ge hoord wordt, als zou de Roomsche Kerk hare kinderen verre houden van Gods Woord, zooals het is neergelegd in de Heilige Schrift, wijst de liturgisch ont wikkelde Katholiek van de hand met een beroep op de lessen, die iederen Zon en Feestdag uit het Oude- zoowel als uit het Nieuwe Testament door den priester in de volkstaal worden voorgelezen en uitgelegd, verder in de talrijke gezangen, lecties, antiphonen, versetten en hoe ver der de gewijde liederen en gebeden dei- verschillende godsdienstoefeningen mogen heeten, die het gansche jaar door in onze kerken weerklinken en die tezamen een kort begrip vormen van gansch den Bij bel, van Genesis tot den Apocalyps: Ook morgen, op het feest van Driekonin gen, straalt de mystieke schoonheid van onzen godsdienst wederom zeldzaam heer lijk uit in het officie van dit feest, dat den eigenlijken Kerstring sluit. Het feest klimt op tot de hoogste chris telijke oudheid en nam in de vierde eeuw onzer jaartelling het karakter aan van een aparten feestdag. Wel is de openbaring van Gods mensch- geworden Zoon aan de Wijzen uit het Oosten en in hun persoon aan de heidenen de voornaamste openbaring van 's Heeren liefde, die de Kerk den 6en Januari viert, gelijk de Hollandsche be naming van „Driekoningenfeest" aangeeft, maar volgens de bedoeling der Kerk heeft het feest een ruimere beteekenis, gelijk uit de Latijnsche en Fransche benaming „Epiphania", „Epiphanie" (openbaring) blijkt. De Kerk wil eigenlijk de verschijning van Christus aan de wereld vieren in de voornaamste gebeurtenissen van Zijn leven: lo. de roeping der Wijzen, 2o. Zijn H. doop in de 'Jordaan, 3o. het wonder op de bruiloft van Kana. De eerste openharing wordt voornamelijk in de H. Mis van dezen dag herdacht, de beide andere openbaringen worden aangeduid in de Vesperhymne en den antifoon (het voorgèzang) van den „Magnificat". En over het geheel werpt de Kerk het krach tig licht harer belijdenis van Christus ais Gods waarachtigen, voor ons mensch- geworden Zoon, in Wiens Naam alleen der menschheid redding en zaligheid is ver zekerd. Ook aarzelt zij niet den hongerigen van geest het brood te breken van Gods woord; in den epistel houdt zij aan de vrome aandacht harer kinderen Isaïas (Jesaja) LX 16 voor, waarin de pro feet den geestelijken luister voorspelt, die aan het nieuwe Jeruzalem, de Kerk Gods, ten deel zal vallen hij de verschijning, des Zaligmakers, tot wien alle volkeren zullen toestroomen met hun voorgangers, de Wijzen uit het Oosten, dragende de symbolische geschenken: goud, wierook en myrrhe. En om ons de geestelijke heduidenis dier mystieke offergaven in te prenten, bidt zij in het z.g. „Stilgebed" bij monde harer priesters: Wij bidden U Heer, zie genadig ne der op de offergaven uwer Kerk, waar door U geen goud, wierook en myrrhe wordt aangeboden, maar waardoor dat gene wat die giften beteeke- n e n wordt geofferd en genuttigdJ e - zus-Christus, uw Zoon, onze Heer, die met leeft en Jieerscht in de eenheid des H. Geestes door de eeuwen der eeuwen Amen. In het evangelie wordt de attentie der geloovigen gevraagd voor het ongekun steld, aangrijpend verhaal van het bezoek der Wijzen aan den „pasgeboren Koning der Joden" (Matth. II 112), waarvan eenige verzen in het Offertorium (offerge bed) en de Communio (Nuttigin-gsgebed) worden herhaald. In haar avonddienst (Vespers) wekt de Kerk ons op tot dankbaarheid aan den Zaligmaker, die ons geroepen -heeft tot het licht des waren geloofs, terwijl zij ons uitnoodigt Hem te smeeken, dat die genade ook geschonken worde aan de volkeren, die nog rondtasten in de geeste lijke duisternis van het heidendom. Dit alles in bijzonderheden hier te ont vouwen, zou ons echter te ver voeren. Wij koesteren de hoop, dat wij door deze, zij het ook onvolledige en -als couranten artikel wat vluchtige beschouwing van de liturgische beteekenis onzer kerkelijke feesten, speciaal dat van „Driekoningen", iets mogen hebben bijgedragen tot het streven onder onze geloofsgenooten naar meer kennis van de geestelijke schoon heid van onzen godsdienst, opdat boven den topgevel van het geestelijk gebouw van het Katholicisme met recht en reden allen het opschrift moge tegenstralen: „In liefde bloeiende". Wanneer dus de R [Katholieke Kerk de H. Maagd Maria en de he.iigen als vrienden en vooreprekers bij God aamoept, beschouwt zij die eLkel en alleen nis middelaars onzer s m e e k i n g, lerwijl zij Ch. istus enkel en alleen beschouwt als Middelaar onzer zalig heid. Als Godmensch is Christus verder voor de Kerk, naar Johannes' woord, de groote voor spreker bij den Vader Een onzer correspondenten liet 50 pCt. van zijn correspondentienota vallen ten bate van ons blad, dat evenals de andere persorganen met dezen oorlog zorgvolle tijden doormaakt. Wij meenden niet te mogen nalaten deze daad, getuigende van een warm mede leven met de Pers, te publicee-ren en huldigen haar gaarne als een bewijs van echt Katholieke offervaardigheid. Moge het nobele voorbeeld van dezen Persvriend onze geloofsgenooten aanspo ren tot versterking hunner sympathie en medewerking voor de R. K. Pers in het algemeen en ons orgaan in het bijzonder. Jaaroverzicht van den Oorlog. 1 Januari 1915. Het Engelsehe oor logsschip „Formidable" wordt in het ka naal door een Duitsche duikboot tot zin ken gebracht. De Turken bezetten Ardahan. 3 J a n u a r i. De Turken worden uit Ardahan teruggeworpen. De Fransehen do-en westelijk van Sennheim ©en inval in den Opper-Elzas. De Russen'bezetten opnieuw Boskowi- na. 4 Januari. Nadat de Turken gerui- men tijd in den Kaukasus voortgang maak ten, worden zij thans door de Russen, die versterkingen hadden doen aanruk ken, bij Sarykamisj .verslagen. 6 Januari. De Turken bezetten Oer- mia en behafen voordeelen bij- Miandoab in Perzië. Vrijgelaten. Toegevend aan de vertoogen der Ver eenigd© Staten, heeft Frankrijk de vrij lating gelast van verscheidene Duitschers, onlangs door een Franschen kruiser aan boord van Amerikaansche schepen in de nabijheid van Portorico gevangen ge nomen. L'Agence Havas verneemt, dat de ver schrikkelijke ontploffing, die de munitie fabriek van Haskent, bij Constantinopel, vernielde, veroorzaakt werd door bom men uit een Fransch vliegtuig. Engelsehe treinen op elkaar geloopen. Az Est verneemt uit Athene, dat bij het station Salamis, aan de lijn Saloniki Dedeagatch twee Engelsehe militaire trei nen op elkaar geloopen zijn. Een groot aantal soldaten vonden daarbij den dood. Negen wagons werden geheel en al ver brijzeld. Te Saloniki is men van meening, dat de botsing, aan een aanslag moet worden toegeschreven. De neutraliteit van Beigië. Fransche bladen hebben gemeld, dat ook België mede de verbintenis aangaan zou, onder géén voorwaarden alléén vrede te zullen sluiten. De krant, die het eerste dit nieuws publiceerde, verzekerde, dat ze 't hoorde van een zeer hooggeplaatst poli tiek man in België. Nochtans is het, volgens den Belgi schen Katholieken afgevaardigde, dr. Van de Perre, van allen grond ontbloot. Indien België nu de verbintenis van Londen mede onderteekenen zou, dan zou België door dit feit verklaren, dat het buiten de grenzen van dit recht treedt en zijn onzijdigheid verloochent. Met andere woorden, zou zulks aan Duitschland het recht geven, België als vijand te behandelen, en zijn gedrag ook daarnaar te regelen bij de bespreking over de vredesvoorwaarden. De Dienstplicht in Engeland. LONDEN, 4 Jan. (R. O.). De bladen melden, dat nog vier groepen onder het Derby-stelsel vóór 8 Februari zijn opge roepen. LONDEN, 4 Jan. (R. O.). Het o-proepen van vier nieuwe groepen onder het Derby stelsel wordt bevestigd. Het geldt de niet- gehuwde mannen tusschen 23 en 26 jaar. In het Lagerhuis zeide Asquith, dat Simon zijn ontslag had geno me n. De aanwezigheid van Mac Kenna in de bank der regeering schijnt aan te dui den, dat niet méér ministers hun ontslag zullen nemen. Griekenland en de Entente. De Grieksche regeering heeft tegen do inhechtenisneming der vreemde consuls een scherp protest tot de entente-mogend- heden gericht. Bovendien werd geprotesteerd tegen hel gevangen nemen van Grieksche onder danen. Na de arrestatie der vijandelijke con suls is ook de consul van een on- zijdige-n staat gevangen geno men, volgens Reuter op grond van de bescheiden, in het Duitsche en Oosten- rijksche consulaat gevonden. Deze consul, die een Duitschen naam heeft en vol gens de Star de Noorsche consul is zou medeplichtig gijn aan spionnage. Het Wolff-Bureau deelt beslist mede, dat werkelijk de Noorsche consul gevan gen genomen is. Het zal nu wel van de vraag afhangen of deze consul (hij heet'Seefelder) werke lijk spionnagediensten heeft verricht, of de Grieksche regeering opnieuw aan 'tprotes- teeren zal slaan. De geallieerden verantwoorden zich mét zich te beroepen opi den vliegeraanval te Saloniki. Yperen met den grond gelijk gemaakt? De „Lokal Anz." verneemt, langs een omweg, uit Havre, dat in den krijgsraad te Parijs besloten is, de stad Yperen om strategische redenen met den grond gelijk te maken en dezen sector zoo uit te bou wen, dat de verdedigers voor het Duit sche vuur beter beschut zijn, dan tot dusver het geval was. Wat er aan kunst schatten in Yperen nog over is gebleven, zal naar Parijs worden gebracht en in het Petit Palais worden opgeborgen. De stelling zal door Engelsch-Belgisehe troe pen worden bezet. De aanhoudingen aan de grens. Van de Belgische grens wordt aan „De Tijd" d.d. 3 Januari geschreven: Na de eerste geruchten, die liepen om trent het wegvoeren van mannen en vrou wen van het zoogen. neutrale terrein de Platluis, zijn we ter plaatse eens een kijkje gaan nemen. De toestand is daar sedert ons laatste bezoek veel gewijzigd, de drukke smokkelhandel heeft althans over dag geheel opgehouden. De bewoners van de „Platluis" konden wekelijks eenmaal hunne levensmiddelen op Hollandsch grondgebied komen halen, zij w-aren daarover zeer tevreden. En ziet, op eens in het vroege morgenuur, terwijl allen dog in diepe rust lagen, klonk op eens een signaal. De Duitschers hadden de neutrale strook, die gelegen was tus schen den electrischen draad en de ijzer- draadversperring op- Hollandsch grondge bied bezet, alle huizen werden doorzocht, de bewoners, zoowel mannen, w.o. grijs aards, als vrouwen, werden gevankelijk medegenomen. Wij troffen er o.a. eene moeder aan, wier zoon op het slagveld was gesneu veld. Thans werden haar drie knapen ontnomen, de troost van haar gezin. Zij, die couranten uit den vreemde in hunne woningen hadden, werden geboeid. Een zekere van K., die zich versoholen had in eene graangroeve, werd allesbehalve malsch voortgedreven. Zoo ging, nadat alles was afgezocht, ten ongeveer 4 uur 's morgens de treu rige stoet, omringd door Duitsche sol daten in de richting van Santvliet. Aan de vrouwen werd spoedig vergund huis- Verwachting tot den avond van 6 Jan.: Matige tot krachtigen, tijdelijk stormach tige Westelijke tot Zuidwestelijken wind, betrokken of zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. waarts te keeren. Het afscheid was ech ter voor velen eene marteling. De oorzaak van deze arrestatie is ge legen in het vermoeden, dat zich Bel gische soldaten onder de bewoners bevon den. Drie jonge mannen is het gelukt te ontkomen. Zij hadden zich verborgen op den zolder en hadden, toen de kans schoon was, den sprong van het dak gewaagd en, gedekt door 3e mastbos- schen, een veilig heenkomen gevonden naar Nederland. D-e Duitschers gaan voort met verster kingen langs de grens aan te UULOIE. De provincieraden. Men meldt uit Watervliet, dato 4 Januari. De Pro vincieraden der Belgische provinciën wa ren op heden den 4en Januari 1916, bij eengeroepen te 10 uur voormiddags. De Gouverneur der pro vincie ot de voor zitter van het b-urgerlijllc, bestuur waren niet verplicht de zitting bijl te wonen. De opening en sluiting voor de provin ciën Antwerpen, Braband, .Henegouwen, Limburg, Luik, Luxemburg en Namen zal geschieden in naam van den Keizerlijk Duitschen Gouverneur en in de provincie Oost- en West-Vlaanderen in haam van den opperbevelhebber van het 4de leger, hertog van Wurtemberg. De zitting wordt met gesloten deuren ge houden. De aanwezige leden nemen gel dige besluiten. Op de agenda staatopmaking der pro vinciale begrooting voor 1916. De provincie Brabant zal bovendien de provinciale begrooting van 1915 moeten bekrachtigen. (Maasbode). ITALIË. Een beeltenis in mo-zaïk van den H. Vader. Een particulier telegram uit Rome meldt ons, dat het Italiaansche ministerie van Openbaar Onderwijs (waar onder ook de afdeelïng „Oudheden en der B-iagetti heeft opgedragen een beelte- Sehoone Kunsten" ressorteert) den schil- nis in mozaïek te maken van Z. H. Be- nedictus XV, om het te doen p-laatsen in de reeks- portret-medaiflons in mozaïek der Pausen in. de basiliek van St. Pau- lus-buiten-de-muren te Rome. (Msbode.) OH I AA. Reuter seinde den 30 December uit Tsjentoe (prov. Setsjoean): Er zijn aanwijzingen, dat er ook in het Westen van China een opstand broeit. De opstandelingen treffen in het geheim toe bereidselen, maar het is onwaarschijnlijk, dat de opstand zal gelukken. De Chineesche minister van Financiën. Volgens het „Petit Jour nal" bevindt de Chineesche regeering zich in den zeer onaangenamen toestand te moeten constateeren, dat de minister van financiën spoorlo-os verdwenen is. Sederi eenige dagen i-s men totaal zonder berich ten van hem. Volgens andere berichten zou met hein de staatskas zijn verdwenen. AD1ËB1UA Een ontploffing. Een ontploffing, gevolgd door brand aan boord van het petrolëum-stoomschip Aztec in het droog dok te Brooklyn, heeft ©en twintig werk lieden, die in hgt ruim arbeidden gedood.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1