No. 3. Landbouw en Veeteelt Rechtszaken. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. Marktberichten- Burgerlijke Stand. Posterijen en Telegrafie. Correspondentie 410e Staatsloterij, Geestelijke Scl Een gevaarlijk, heer. De justitie te 's Bosch heeft de hand gelegd op een zeer berucht individu, die reeds verschil lende jaren gevangenisstraf heeft uitge zeten. Het is zekere H. M-erks uit het eertijds zoo beruchte Wijbosch onder Sohijndel. Hij wordt thans, weer verdacht Van diefstal in de goederenloods van het station te Schijindel. Het is een zeer ge vaarlijke robuste boet, die tegen geen enkel gerucht vervaard is. Nachtelijke in braken en diefstallen, zelfs met bedrei ging, zijn zijn fort. Hondenbelasting. In een dorp van Noord-Brabant was pias belasting op het houden van honden ingevoerd waaraan vollgens do H. Ct„ de boeren enorm 't land hadden en daarom werd Hannes Wonders door den veldwachter, die hem in 't veld aegenkwam, aango sproken. Die hond is toch van jou Wonders? Vaan wie zou-ie aanders zien? Hij lupt me toch nao. Ja, maar geen gekheid. Hij heeft geen medalje. Die medaillie verliest-ie ieleke keer, zei Hannes kortaf en wou doorstappen. Ja, maar je betaalt toch voor 'm? Wei-wis en zeker. Ik hè de cento bij den ontvaanger gebrocht. Heb je nog hondén thuis? Ja maar dè zijn mar klèn dinger. Doet er niet toe. Bè, die komme nooit 't huis uit Hat's de helft, dat weet je toch Honden die vastleggen. Ze liggen niet vast. Of die nooit op straat komen, be talen de helft. Mar ik vertik 't dan toch om veur die twee hundjes te betalen. Bè ze zén gin haand groot I De veldwachter had, al pratende, het zoo angelegd, dat hij vóór het huis van Wonders stond. Brutaal ging hij m<ee naar binnen. Waar zijn die hondjes? Kum mar mee ge bent 'n onge- loovige Thomas gij, mar ge zult zien dè ze het aankèke niet werd zèn. Toc.h mot je betalen, jongen. Dat is volgens de wet. Mar ge zult van mijn veur die beesjes gin cente zien daar hedde Ze. Waar? vroeg de veldwachter. Beide mannen stonden in een achter kamer en Hannes Wonders wees ze aan. Smeerlap, bulkte de veldwachter. Want Hannes wees hem naar den schoorsteenmantel, waarop1 twee porselei nen hondjes den veldwachter met oogen als groot-e krenten aankeken. Het ongeluk in den Haag se hen dierentuin. Ongetwijfeld her innert men zich 't ontzetlende ongeluk dat in den Dierentuin te 's Gravenhage een juffrouw is overkomeneen beer greep haar rechterarm en veïrslond dezen. Het slachtoffer is dank zij haar krachtig gestel en goede verplegitig genezen en dezer da gen uit het ziekenhuis vertrokken, naar hare moeder te Heemstede. Ze mist ech ter den rechterarm totaal, zoodat zij nu enkel den linkerarm tot haar beschik king heeft. Zij kan reeds enkele hand werkjes daarmede maken en oefent zich in het links schrijven. (Vad.) De elect rische draad. Een dertienjarige jongen uit de Belgische ge meente Waehtebeke, was in den Moerpui polder bezig aan de grens rapen te ste ken. Hij sloeg met een raap tegen den electrisehen draad en viel onmiddellijk dood ter aarde. Zuster Dorothee f. Zaterdagmor gen overleed te Etlen (N.-B.) in het instituut St. Jozef, de Eerw. Zuster Dorothée, in de wereld mej. Anna Hojel. Jarenlang gaf de overledene les in de Fransche taal- en letterkunde. In Zuster Dorothée is heengegaan een religieuze van groote verdienste, een Zuster, die algemeen bemind en geacht werd door iedereen, die haar kende, Dat zij bij velen in groot aanzien stond bleek wel voor twee jaar, bij de luister rijke viering van haar 40-jarig professie- feest. Zeker zal de nagedachtenis van deze alom beminde Zuster blijven voortleven in de dankbare herinnering van hare medezusters, leerlingen en oud leerlingen. („Msb.") Doodgestoken. Te Erp (N.-B.) is Zaterdagavond een zekere J. v. E. bij een woordentwist doodgestoken. De overledene was gehuwd en vader van twee kinderen. De dader is gearresteerd. Romantisch. Enkele uren voor de Rulgaarsche troepen hun intocht in Monastir deden, had in de stad nog een romantische gebeurtenis p-1'aats. Toen de Serviërs, evenals de huitenlandsche con suls de stad verlieten, bleef alleen de Ëngelsche consul achter. Zijn bruid, een jonge Grieksche, was n.1'. uit Kruscovo naar Monastir overgekomen om daar te trouwen. Het paar begaf zich door de verlaten straten naar de kerk en daa!ï werd het huwelijk door den geestelijke vol trokken. Het bruidspaar steeg daarop in een automobiel, die het een paar uur voor de aankomst der Bul-gaarsche troe pten naar Fiorina in Griekenland voerde. Hiel was het laatste huwelijk in het Ser vische Monastir en de laatste ambtsver vulling der Servische besturen. Uit en aan, uit en aan. Men kent de anecdote van het Poolsche kaap- je dat zijn vader liet vertellen van hel genot va,n den rijkdom? Zijn vader zei: Wij arme mensohen, trekken nooit een schoon hemd aan. De veldwachter trekt er elk jaar een aan(, de burgemeester elke maand, de minis ter elke week, de stadhouder eiken dag, maar do keizer trekt -uit en aan, uit en aa,n, den heelen dag maar door. Alls dat zoo was, zou rijk wezen een dubieus genot zijin, want naast bewon tiering voor, voelen we toch ook mede lijden met den tooneelspeler, die bij het jongejannen op dit gebied nog heel wal meer presteert. Toch schijnt er wel een kern van waarheid te liggen in de me dedeeling van den ouden Pool, tenminste het volgende verhaaltje, dateerend uit 1853, geeft hem bijna gelijk. Do geschiedenis speelt in Olmütz, toen de latere keizer Wilhelm als Prins van Pruisen de Oostenrijksche manoeuvres moest bijwonen. Toen hij 's morgens naar de stad ver trok, droeg hiji de Pruisische uniform, maar trok eenige stations vóór Olmiitzi zijn Oostenrijksche uniform aan, omdat de keizer'hi em op het station zou verwel komen. In zijn hotel aangekomen, wacht te hem daar een groote groept officieren van het Vie legercorps, die uit Sileziö waren overgekomen, eveneens om de ma noeuvres te aanschouwen. De prins ont ving in de parade-uniform verschenen of ficieren, maar daartoe moest hij eers( weer de Pruisische uniform .aantrekken Nauwelijks waren ze weg, of het heet te: „De keizer van Oostenrijk rijdt voor", en fluks schoot Wilhelm weer in het Oostenrijksche pak. Direct moest een tegenbezoek gebracht worden en de prins was blij! zich daar voor tenminste niet te hoeven verklee d-en. Maar een bode kwam aanrennen met de boodschap dat de keizer van Rus land direct in de stad zou arriveeren En toen moest hij weer de Oostenrijksche uniform uittrekken en verwisselen vooi d-a Russische met alle daarbij behooren- de ordeteekenen. Na terugkeer van de begroeting van keizer Nicolaas, moest de Russische uniform uit en de Oostenrijk sch-e aan voor het tegenbezoek aan den Oo-stenrijkschen keizer. Daarvandaan komend moest de Prui sische uniform weer aangetrokken, ter wijl voor ,het diner weer een verkleed partij noodig was. Zevenmaal verwisse len vóór het diner; 't is geen kleinig h-eid. (Hbl1.) Van generaal tot redacteur. Nog altijd interesseert men zich in Frankrijk voor de lotgevallen van gene raal Percin, die, in 't begin van den oor log, ontheven werd van zijn commando. Anti-ma<,onnieke bladen hebben thans ontdekt, dat de vrijmetselarij den gecom- promitteerden generaal heelt opgeborgen in de redactie-bureaux van de „Bennet Rouge", waar de dood van Pellian een redacteurszetel had opengelaten, 't Schijnt echter, dat zelfs zijn logebroedeis den generaal niet meer geschikt achten voor 't openbare leven en hem 'n soort huisarrest hebben opgelegd. Want de lezing, die Percin 28 Dec. a.s. zou hou den in een der loges van Parijs, is op 't laatste oogenblik afbesteld. („De Tijd".) Hygiënische werking van vruchten. Het overmatig gebruik van vleesch wordt allengs minder, evenals het misbruik van alcoholische dranken; de menschen beginnen hoe langer hoe meer te hegrijpen, dat groenten en vruchten voedzaam en gezond, een eereplaats ver dienen op onzen disch. .Zij-, die aan sport doen, hebben sedert jaar en dag begre pen en ondervonden, dat melk, limonade en chocolade heilzamer zijn voor spieren en zenuwen dan alcohol. Menschen, die den middelharen leeftijd naderen, kunnen ruimschoots volstaau met ééns per dag weinig vloesch te nuttigen. Voor jichtlijders wordt rood vleesch uit den booze geacht; hun wordt voorgeschre ven uitsluitend wit vleesch, kip-, kalfs- en varkens vleesch te gebruiken, ook geen bouillon of soep te nuttigen, getrokken van rundvleesch. Het „Wiener Fremdenblatt" verklaartDe citroen is d-e parel der vrucht ten. Deze vrucht, gerijpt ónder de Zuider zon, reinigt het bloed, werkt heilzaam op de slijmvliezen en klieren. Voortdurend en matig gebruikt, herstelt citroensap af gestorven weefsels, (grijze) plekjes in de slijmvliezen. Gunstig werkt citroensap op de bloedvaten, op rh-eumatische- en jieht- aandoeningen. Vijgen en dadels z-ij-n voor treffelijke voedingsmiddelenhun heilzame- werking vermindert door het conserveeren der vruchten. De korreltjes van v-ersche vijgen zijn onschadelijk, van gedroogde kunnen zij verstoppend werken op lever en nieren. Zacht is de werking van sinaasappelen, ook die ageeren gunstig op de slijmvlie zen. De appel, een der edelste vruchten, bevat veel ijzer en komt dus in aanmer king om bloedarmoede te bestrijden. De appel is rijk aan zuurstof, die door 't bloed wordt opgenomen, waardoor bij asthmalijders -de functie der longen wordt vergemakkelijkt. Vóór alle dingen voedt de appel de milt en daardoor de hersens. Bij zenuwlijders roemt men de gelukkige resultaten verkregen door een diëet van zure appelen en bruin brood. Ook werkt de appel kalmeerend en bevordert den slaap. Zeer werkzaam is de peer, die veel kalk bevat en daardoor zeer dienstbaar is voor het beenderenstelsel. Onvoldoende gekauwd, werkt de peer nadeelig op maag en darmkanaal. Pruimen zijn voedzaammet haar sterk laxeerende werking moeten menschen met gevoelige ingewanden rekening houden e-n slechts een matige hoeveelheid pruimen gebruiken. Het is beter pruimen, evenals aardappelen en peren, van de schillen te ontdoen. Perziken en abriko/en ageeren op maagwand, long en lever. Druiven zijn heilzaam voor het bloed, longen, lever en ingewanden. Schillen en pitjes moet men onder 'I nuttigen ver wijderen. Aardbeien zij-n rijk aan phosfor en der halve een goede spijs voor zenuwlijders. Do tomaal staat tussehen groenten en vruchten in; zij werkt Sterk op nieren en milt: reinigt het bloed, kalmeert de zenu wen. In geval van uitslag en allerlei ver ontreiniging van 't bloed wordt 't gebruik van tomaten geprezen. Voedzaam zijn noten: amandelen en walnoten bevatten een weinig blauwzuur in hun schalen, waaraan men de kriebe lende werking op de stembanden, soms tof heeschheid overgaande, toeschrijft. Hazelnoten zijn 't minst schadelijk, daar na staan beukennootjes gunstig aange schreven. Gelukkig voor kinderen, die zich niet de weelde kunnen veroorloven, zich te onthalen op hazelnootjes. Hengstenkeuring. De Minister van Landbouw enz. heeft bepaald, dat in Zeeland de gewone Rjjksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1910 gehouden zul len worden: op 1 Februari te Hulst; op 2 Februari te Kattendijke; op 19 Fe bruari te Oostburg. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegensovertreding leer plichtwet: J. W. 's Gravenpolder, C. v K. Rilland-Bath, M. H. Krabhendijke, J. V. Kamperland, M. D. L. aldaar, L. N. 's Heer Arendskerke, D. N. Kruiningcn 2 maal gepl. allen f 1 b. s. 1 d. h.P V. J. S. Rilland-Bath, M. v. H. Waarde, N. L., D. S. Krabhendijke, D. V., G. S II. v. d. W„ A. v, d. W„ W. Z., A. d. B., Kamperland, S. F., A. P. D-., J. d. W., G. J. Colijnsplaat, C. M. 's Heer Arendskerke, C. Al., L. W. Kruinin- gen, G. A. Driewegen, J. M. Kats, J. v H. Goes, allen f2 b. s. 2 d. h.; P. V, Kat» f2 b. s. 2 d. h.; J. IC. Kapelle bij le herh. f4 b. s. 3 d. h.A. d. S Kamperland 1*6 b. s. 4 d. h.; jagen zonder akte en vergunning: D. B. 's Heer Arends kerke 2 maal f2 b. s. 2 ftiaal 2 d. h uitl. geweer of f 2 h. s. 2 d,, h., 2 fasanten verb, verkl.; niet beletten dat hond wild opspoort: J. A. d. R. Biezelinge, fib. s. 1 w. tuchtschool, F. S. S. Kruiningen, J. v. d. D-. Ovezande, J. N. 's Heer Arends kerke allen f2 b. s. 2 d. h.z. V. wild vervoeren buiten openb. wegen en voet paden: J. v. 'tW. 's Heerenlioek, B-. IC. Borss-ele, f2 b. s. 2 d. h.pogen met wildstrik wild te bemachtigen: M. d. J. te Hoedekenskerke, f 10 b. s. 5 d. h., 2 strikken verbeurd verkl.kustvisscherij uit oefenen zonder consent: A. K. Czn., A. B. Az., te Ierseke, fl b. s. 1 d. h.; strooperjj: C. P. S. Ovezand, f2 b. s 1 w. tuchtschool, L. B>. te 's Heerenhoek f2 b. s. 2 <d..h.; dier vervoeren op noode- looze pijnlijke en kwellende wijze: A. I). Goes f2 b. s. 2 d. h.z. v. vee laten loopen op bezaaiden grond: J. W. Krui ningen terug aan ouders; z. v. loopen over grond die bepoot is: M. G. Wol- phaartsdrjk, f2 b. s. 2 d. h., A. K„ J. J. N., Wolphaartsdijk ieder f2 b. s. 1 Cv. tuchtschool; z. v. loopen over verboden grond: J. L. Hoedekenskerke f3 b. s. 2 d. h.; overtreding boterwet: E. v. B Rilland-Bath (2 ii. s. 2 d. h., J. M. K. hvr. v. P. M. '«Heer Arendskerke f3 b. B. 2 d. h., C. K. Rilland-Bath fö b. s. 3 d. h.; over openb. overweg gaan wanneer overweg gesloten is: J. V. Schore fl b. s. 1 d. h.; belemmeren doorvaart Rijks kanaal en niet verhalen op bevel van beambte: F. i'i. Rotterdam f 10 b. s. 5 d. h.; overtreding reglement beveiliging spoorbrug over het kanaal: J. v. d. S. Rotterdam 1'10 b. s. 5 d. li.; wielen van voertuig niet reinigen: A. V. 'sHeer Arendskerke, J. H. Kruiningen, J. v. d' G. Heinkenszand allen f 1 b. s. ld. h., G. L. Koudekerke f 2 b. s. 2 d. h.na sluitingsuur gelagmakend persoon in tap- perjj ontvangenP. P. Wissenberke, f 3 b. s. 1 d. li.; op openbare plaats luid ruchtig schreeuwen: J. v. D. Ellewoutsdijk f 1 b. s. 1 w. tuchtschool, L. d. P. Dd., C. V., J. v. d. W. Hd„ J. A. K. te Colijns plaat allen fl b. s. 1 d. h.; op openb plaats kar laten staan: W. F. II. A. M. L. Krabhendijke, f 2 b. s. 1 d. h.i. d. kom der gemeente anders dan stapvoets rijden: J. A- V. Colijinsplaat fl b. s 1 w. tuchtschool, P. d. L. aldaar f 1 b. s. 1 -d. h.; 'savonds rijden zonder licht: J. v. B. Krabhendijke, H. W., P. M. O., N. de K. Wjaarde ieder fl b. s>. 1 d. h.; 'savonds fietsen zonder lantaarn: A. J. S. Goes, A. v. F. Waarde, C. B. Ovezande, M. T. Rilland-Bath, P. V. Biezelinge, W. V. v. R., W. W. Krabbendijlke, I. W» 's Heerenhoek, F. v. d. V. Haarlem allen f2 b. s. 2 d. h.; dronkenschap: M. R Goes, f2 b. pi. 1 w. tuchtschool, M. P. hv. v. J. V., J. II. Wemeldinge, J. Z. Hansweerd, J. V. Woerden allen f2 b'. ,s, 2 d. h., IJ. .M. Aliddelburg f3 b. s, 3 d. h.; J. d. R. Biezelinge f5 b. s. 3d. h.; Vrijgesproken: beklaagd yan over treding Leerplichtwet: H. v. d. W., J. J. K., J. H., Colijnsplaat, G. K. Kloetinge, J. W. 's Gravenpolder; ontslagen van rechtsvervolging, beklaagd van wielen van wagen niet van slijk zuiveren: P. W. V., J. Al., E. de R. Wissenkerke; graven in dijk H. v*. d. M. ICats. Voor de rechtbank stond hedenmorgen terecht F. de B., 35 jaar uit Hulst, thans gedetineerd, beklaagd van terugkeer te Hulst op of omstreeks 14 December j.l., nadat hij in September door den territoria- Jen bevelhebber was uitgewezen. Bekl. bekende; de eisch luidde 14 da gen met. aftrek voorarrest en onmiddellijke invrijheidstelling van bekl. De rechtbank wees direct vonnis en veroordeelde bekl. overeenkomstig den eisch. y mul den. Hedenmorgen vergaderde de bemanning der stoomtrawlers onder lei ding van den Algemeenen Nederlandschert Zeemansbond en de vereeniging „Vol harding". Besloten werd niet uit te varen we gens het mijnengevaar. Aan de reede- rijen zullen meerdere eischen worden ge steld betreffende de veiligheid. Amsterdam. Hedenmorgen werd de re dactie van het „Volksblad" door de Ned. Persvereeniging, de werkgeefster van ge noemde redactie, medegedeeld, dat haar met ingang .van >1 Febr. a.s. .collectief ontslag werd verleend. Nader vernemen wij, dat de directie, van het „Volksblad" zich met de redactie, die door de uitgeefster is outslagen, solidair heeft verkl,aard, en eveneens met ingang van 1 Februari ontslag heeft genomen. 3 Januari 5 uur 's namiddags. Londen. De, Ëngelsche stoomboot „Glengyle" is gezonken. Honderden zijn gered. Londen. Do Japansche stoomer „Keu kokoemaroe" is gezonken. De bemanning is gered. Londen. De „Daily Chronicle" deelt mede, dat minister John Simon om wille van de dienstplichtkwestie is afgetreden Athene. Koning Peter van Servië is te Saloniki aangekomen en door den pre fect dier stad hartelijk welkom geheeten De correspondent va.n „De Tijd" in Bel gië meldt, dat mgr. Heijlen, bisschop van Namen, met gewichtige mededeelingen naar het Vaticaan vertrekt. Omtrent zijn reis zijn onderhandelingen met het Duitsch bestuur aangeknoopt, die gunstig verliepen. Parijs. (Communiqué van gisteren avond 11 uur). Door een hevige- beschieting van de vijandelijke loopgraven in heit gebied van de Belgische duinen werd zware- schade aangericht en werden twee branden ver oorzaakt en twee munitiedepóts tot ont ploffing gebracht. De Fransche artillerie heeft in de Argoinnen de Dnitsche loop graven i:n het Ruiterboisch beschoten en verscheidene blokhuizen vernield. Door de hevige beschieting van den Hartmanns- weilerkop-f door de Diuitschers, waren de Frans-chen genoodzaakt eeinigszins terug te trekken. De vijiand heeft echter geen infanterieaanvallen gedaan. Londen. (Officieel.) Op het geheelo front duurt de gewone artillerieactivit-eit voort. De vijand heeft ten oosten van Guinc-hy een mijn doen springen, doch trachtte niet den nntstanen trechter te bezetten. Wij hebben drie mijnen doen ontploffen. Rome. (Officieel.) Er hadden weinig beteekenende aanvallen plaats, welke zon der veel moeite afgeslagen werden, bij Mori, aan den Col di Lana en de hellin gen van den Rombom. In het Karstge bied hebben de Italianen Oostenrijkers gevangen genomen en wapens en mu-nii tie buitgemaakt. Vijandelijke vliegmachi nes hebben gisteren op- Marco, Stringno en Borgo bommen' geworpen, welken geen schade aanrichtten. Konsfantinopel. (Officieel.) Bij Sedul Bahr werden de artillerie- en bommenge- vechten voortgezet, terwijl een kruiser en een monitor eenigen tijd aan het vuur gevecht deelnamen. Deze werden echter genoodzaakt door ons vuur zich terug te trekken. Eeu monitor heeft gedurende een uur zionder resultaat onze batterijen aan de zeeengte beschoten,. Ter hoogte van B-eschika werd een torpedoboot door een onzer projectielen getroffen en op den vlucht gedreven. Eenj vau onze watervliegj- machines heeft op het vijandelijk kamp bij- Sedul-Bahr hommen geworpen. Onze batterijen hebben met succes de landings plaats en de pakhuizen van den vijiand te dul'-Bahr beschoten en een aantal pak huizen vernield. Overigens jiiets bijzon ders. Veilingsvereeniging „Walcheren". Middelburgs 31 Deo. 1915. Zure Bellefleur 69, Goud Reinette 7, Campagne 67, Rood Ribbing 7, Court Pendu 6, Grauwzoet 67, Witte Ribbing 6i/2, Reine d'Or 5, Roodbakker 6, Ster- appels 7, Kleiperen 5, Gieser Wildeman BVa51/2, Curé 7, Spruiten 920, Peen 22V2, Karoten 3i/2, rapen 111/2, kool rapen 11/2, uien 79i/2, poters 21/2, wit lof 3237 ot., alles per K.G.; bloem kool 112, roodekool 29, savoijekool 141/2, boerenkool 1li/2, andijvie 1/2— I1/2 ct„ alles per stuk; spiuazie 1627 molsla 5882, veldsla 419, zuring 6, spruitenkoppen 1933 ct., alles per mand; prei 351/2, rapen 13V2, radijs 11/2» schorseneer 47, selderij 25, pieterselie 1, kervel li/22 ct., alles per bos. Hulst, 3 Jan. 1916. Ter graanmarkt van lieden was de aanvoer ruim; prijzen onveranderd. Tarwe f 12.50, wintergerst f 14 a f 14.25, rogge i' 12.haver f 12.25, erwten f 29.bruine boonen f28.50, lijnzaad f42.—. (M. Ct.) Van 30 Dec.3 Jan. GOES. Geboren: 1, Hilda Klazina, d. v. Klaas Kranenborg en Hiltje Heslingaj Alaatje, d. v. Pieter Hijman en Maatje Meulbroek. MIDDELBURG, ondertrouwd: K. K. A Aeilkema, jm. 24 j. en G. M. Bergman, jd., 22 j. Gehuwd: L. jVleijers, jm., 33 j. en G. Goedbloed, jd., 30 j.; B. Jans% jm., 23 j en M. C. Brouwer, jd., 25 j. Bevallen: F. Bosschaart, geb. Holle brandse, 2 'd. AL A. Willemsen, geb. Lam brechts, d.; C. Meeuse, geb. Sturm, z. Overleden: Chr. Bravenboer, 4 d. Over de maand December. KRABBENDIJKE. Gehuwd: Lion Samu el Bonnet, 27 j. te Vlissingen en Sara Agatha Eienbaas, 23 j.; Arie Biesheuvel, 22 j. te Nuniaasdorp en Maatje Geense, 25 j.; Jakob Cok, 23 j. en Maria van Els- acker, 28 j. Geboren: Cornelia, d. v. Abraham Loua en Janna Jacoba Duijnhouwer; Jacob Jan z. v. Jan Haverhoek pn Neeltje van Bo ven; Cornells Marinus, z. v. Adriaan van Hoepen en Celina Oostdijk; Kornelis Jan, z. v. Frans Calvijn en Jacoba Balk; An. thonia, d. v. Laurens van Pagee en Jo hanna Wes-tstrate; een levenloos kind van Augestinus Koster en AVilhelmina Corne lia Nieuwenhuijze. Overleden: Lena Zweedijk, 69 j., ongeh Kr. Crt. OVEZAND. Geboren: 14. Cornelia, d.v- Jacob Rentmeester en Clasina Josephina Adriaanse. .Overleden7. Cornelia de Vos, 4 mnd.; 7, Cornelis Pieter d-e Jonge, 1 mnd. DRIEWEGEN. Gehuwd: 2. Willem van Waarde, 29 j. en Jacoba Koeman, 25 j. NISSE. Gehuwd: 15, Jo-hannes Jacobus Bakker, 27 j. en Dina Moerman, 26 j Geboren: 11. Jan, z.v. Gerard Nieuwen- huijse en Maatje Slabbekoorn; 23. Jaco- mina, d.v. Marinus Rijk en Johanna Boon man. Met ingang van 16 Januari a.s. is de brievenbesteller B-. A. van Geijn benoemd tot assistent op het postkantoor te Qoes. (M. Crt.) Abonnement voor 1916 in dank ont vangen van: A. v. H., H. A S., Krui ningen J. P Kloetinge C. B. Cz., 's Heer Arendskerke C. d. B. Cz.. Heinkenszand E. d. D. O., BiervlietB. R, 's Heeren hoekP. v. S., B. V., OvezandP, T. D., Hoofdplaat; J. C. d. R.,Walsoorden W. B., ZierikzeeC. de J., Kees G., A. Th., E. R., E. H., P d. M.. E. R., TJi. B., Th. W.. E. W., IJzendijkeA. 0.; BiervlietA. H. v. V„ Wateriandkerkje" le kwartaal 1916P. de T., Walsoor den J. B. R., BiervlietJ. Th. H., Wed. C. H., P. H. A., IJzendijke. De Administratie. 4e kl. le lijst. Trekking van .3 Jan. f 5000: 15226 f 2000: 3382 f 1000: 17472 f 400: 12823 19633 f 200: 6743 f 100: 2536 6604 20417 1 65: 2806 4102 4104 4119 4136 4703 9219 10397 10459 10462 12623 12635 12636 Bovenstaande trekking heeft yoor zoover het de prijzen beneden f 100 be treft alleen betrekking op de nummers dia in Zeeland zijn geplaatst. Abonnementsprijs p. 3 Afzonderlijke nummerj Advertentiën worden half drie en Vrijdag De abonné's op dit bl: directie uitgereikte poi daarvoor vastgestelde GRATIS verzekerd tei „Kennis kweekt liefde maakt onbemind". Deze ook van toepassing op schoonheid van onzen gi die zich openbaart in de kerkelijk jaar. Hoe menig- laas, die men op- onze fee] dienstoefeningen ziet bijv] het aanzien, dat hij niets zeer weinig begrijpt van tot wier mystiek lichaam denkt of van wat hij aai geschieden en op den k, kondigen. De beteekenis en waar heilig Alisoffer gaat sch: aan hem voorbij, niet treft de kern dier heilig- onbevlekte offer zelf, mi gebeden en ceremoniën gewijde handeling des den en daaraan de diepl nis geven van een bed, een collectieve gelol gansch de christenschare, met -den gezalfde des I huis is vereenigd. Daarom is dan ook di leving onder ons Roomse' van zoo groote beteekenii' in geest en hart van den betere, meer grondige ken tigheden en gebruiken de tere liefde wordt gekweek: onze geestelijke moeder de uitdeelster is van C gaven, terwijl aan den band tusschen priester wordt aangehaald en bij acten van Godsvereerin-g, en Vespers, het „één vool voor één" volgens den g doeling der Kerk schitta Het: „prate fratres, ut nl trum sacrificium etc" opdat m ij n en u w offe bij God den Almachtigen H. Alis blijft hiervoor altijd slaande argument. De kennis van de liturg: en den mystieken zin der k| opent niet alleen geest ei| geestelijke schoonheid van maar geeft ons ook een h de waarachtigheid zijner De opwerping, ons dooi broederen vaak gemaaki| Roomsche Kerk onder a heden de figuur van de eenigen Aliddelaar van ons len, wederlegt de liturgis Katholiek zegevierend met „collecte", het plechtig priester in iedere heilige senden eerbied en aandacl geheele Kerk Gode toestiei| en onveranderlijk sluit 11 op de verdiensten van Middelaar, Jezus Christus) geen enkele hulde, geen voor God eenige waarde Wien, als op haar Hoof- haar gebeden doet steune Eene andere opwerping hoord wordt, als zou de hare kinderen verre hou Woord, zooals het is ne Heilige Schrift, wijst de wikkelde Katholiek van de| beroep op de lessen, die en Feestdag uit het Oude- het Nieuwe Testament do- in de volkstaal worden uitgelegd, verder in de ta. lecties, antiphonen, versetl| der de gewijde liederen verschillende godsdienstoe) heeten, die het gansche ja kerken weerklinken en di kort begrip vormen van d bel, van Genesis tot den Ook morgen, op het feest gen, straalt de mystieke onzen godsdienst wederom lijk uit in het officie var den eigenlijken Kerstring Het feest klimt op tot di|

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 6