0e Groote Oorlog. No. 2 Dinsdag 4 Januari 1916. Twaafde Jaargang. Immer bestaat 6 bladzijden. EERSTE BLAP. Verschijnt eiken MAANDAG-, «DAG- en VRIJDAGAVOND. ATTENTIE! Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Garuepoorlsfraaf C 2o% GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 4 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 1001? 60 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De abonnementsprijs voor Goes en Middelburg bedraagt bij vooruitbetaling f3,— en niet f3,50. (De Administratie) 0e toestand Tegengesproken wordt, dat de Oos tenrijkers Skoetari hebben bereikt en dat de Bulgaren naar Wallona opruk ken, integendeel hebben de laatsten van de Serviërs die te Elbassan liggen, klop gekregen. De geallieerden hebben het hun toe gewezen operatiegebied rondom Salo nika geheel volgens de nieuwste eischen van den vestingsoorlog versterkt, de loopgraven moeten een model van kunstvaardigheid zijn. Men heeft gebruik gemaakt van de door de Turken in den Balkanoorlog op de noordelijke helling der heuvelen aan gelegde loopgraven, waar zelfs het prik keldraad nog ongeschonden werd aan getroffen. Enorm veel materiaal wordt aange bracht en men begroot het aantal ka nonnen op 1200, die voor den eersten verdedigingsgordel bestemd zijn. Achter den eersten gordel is men nu bezig een tweede verdedigingslinie te maken. 'tDoet eenigszins komiek aan te ver nemen, dat te midden van die toebe reidselen der Franschen en Engelschen op Griekschen grond, Griekenland heeft geprotesteerd tegen het aanleggen van nieuwe versterkingen. Alsot de gealli- neerden zich daaraan storen zullen. In de Zwitsersche pers duiken her haaldelijk berichten op van vredesvoor waarden door Duitschland te stellen Die berichten worden dan wel door het Duitsche nieuwsbureau Wolff aanstonds tegengesproken, maar het bureau geeft die berichten altijd eerst uitvoerig weer. Dit geeft te denken. Onlangs gaf de „Neuer Züricher Zei- tung, naar de Tijd mededeelt, de volgende voorwaarden van Duitschland, die, zoo zegt het blad, de geallieerden serieus moeten overwegen, willen zij zich niet later veel strenger eischen zien voorge legd en die het kan mededeelen op ge zag van welingelichte Duitsche kringen. lo. het behoud van België's onafhan kelijkheid en zelfstandigheid, mits dit land door tractaten (wat is sinds Aug. 1914 een tractaat 1 misschien ook door onderpanden, eene herhaling der gebeur tenissen van het jaar 1914 onmogelijk maakt. Een volkomen opslorping van België zou zelfs door de Duitsche groot industrie krachtig bestreden worden, omdat het verdwijnen der tolgrenzen tot onhoudbare toestanden zou leiden, zoolang de arbeidsvoorwaarden in Bel gië, tengevolge van het ontbreken van eene voldoende labriekswet, zoo ver bij die in Duitschland achterstaan. Zelfs voor een tol-unie eischt men een over gangstijdperk van minstens vijf jaren. België zou echter aan Duitschland eene jaarlijksche oorlogscontribulie, die even groot moet zijn als de vroegere oorlogs- begrooting, moeten betalen, terwijl Duitschland daarentegen de politiemacht zal uitoefenen, tot deze contributie ten volle betaald zal zijn. Vervolgeus zou den de Fransche departementen zonder mi er aan Frankrijk worden terug ge geven, zonder dat Duitschland schade vergoeding eischt, miis Frankrrijk zijn schuldvorderingen op Rusland, ten be drage van ongeveer achttien milliard francs, aan Duitschland afstaat. Een van zelf sprekende voorwaarde voor deze overeenkomst zou zijn, dat Engeland de Duitsche koloniën terug geeft en Calais ontruimt. Russisch-Polen zou komen onder een Duitschen vorst als koning van Polen en volkomen onafhankelijk en zelfstandig worden; daarentegen zou het een oor logscontributie op denzelfdep grondslag als die van België aan Duitschland moe ten betalen. De historische drang naar de zee, die Rusland's politiek sedert eeuwen beheerscht, zou in dier voege bevredigd worden, dat aan het Tsaren rijk een uitgang naar de Perzische Golf toegestaan wordt. Italië zou afstand moeten doen van de bezette Turksche eilanden, terwijl zijn „status quo ante"1) gehandhaafd zou worden; Bulgarije zou Macedonië krijgen en tevens een van Nisj tot Semendria naar den Do,au loo penden doorgang. Het vroegere oud Ser vië moet zelfstandig blijven óf met Mon tenegro tot een koninkrijk vereenigd worden; Albanië zal de vroeger reeds toegestane zelfstandigheid onder een zelf gekozen vorst metterdaad verkrijgen, terwijl de aanspraken van Roemenië en Griekenland op het oogenblik nog niet geheel vast schijnen te staan. In verband met de vredesgeruchten een enkel woord over de vredesexpedi tie van Ford. Henry Ford, een schatrijk Amerikaansch automobielenfabrikant, meenende, dat,, waar de Amerikaansche dollar zich zoo vaak deed gelden voor den oorlog, er nu ook eens voor den vrede moest wor den gewerkt, rustte een schip uit waar op hij en vele vredesvrienden naar Europa zouden stevenen, om daar een vredes- kruistocht op touw te zetten. Het was voor dit plan a la Barnum en Bailey al direct een teleurstelling dat Bryan, oud-minister van buitenlandsche zaken, die gezegd had te zullen mede gaan, zich terugtrok. Daarna schijnt er onderweg ruzie te zijn geweest tusschen de vredesvrienden aan boord van Ford's vredesarke, de ultra pacifisten konden het niet vinden met de meer gewone, wij zouden zeggen, de meer verstandige pacifisten. Nu is wel aan de vredesexpeditie een welkom onthaal te Stokholm bereid, maar toch wordt over het algemeen het succes der expeditie niet hoog aangesla gen, er wordt meer mede gelachen dan mee gesympathiseerd. Men vraagt zich natuurlijk af, of 1916 ons niet eindelijk den vrede zal brengen. De „Zeit" schrijft, dat de omtrekken van den vrede nog niet zichtbaar zijn, maar er vertoonen zich voor het speu rend oog, zoo schrijft hel blad, toch tee kenen dat de vrede nadert. De entente koestert de verwachting door een groot offensief in het voorjaar, den oorlog een wending te haren gunste te kunnen doen nemen. Misschien krijgt, als deze ver wachting 'ongegrond blijkt, het verlangen naar vrede meer uitzicht op vervulling. In de „Neue Freie Presse" schrijft graaf Andrassy, dat de wijze, waarop de vredesdebatten te Berlijn en Boeda pest in Engeland en Frankrijk zijn ont vangen, leert, dat den centralen, om vrede te verkrijgen, slechts twee moge lijkheden openstaan, namelijk óf de voor naamste tegenstanders een verpletteren den slag toe te brengen, óf zich met succes totfjiet defensief te bepalen, om hun vijanden te overtuigen, dat de uit slag van den tot dusver^gestreden strijd niet meer te veranderen is. De nieuwjaarsboodschap van den pre sident der Fransche republiek bevat deze zinsnede „Het jaar dat begint brengt u de trots, de nederlaag van den vijand te voltooien, de vreugde naar uw li aardste den terug te keeren euerde over winning te vieren met hen die gij lief hebt;'. Uit die woorden zou men kunnen op maken, dat de beëindiging van den oor log binnen dezen jaarkring niet tot de onmogelijkheden wordt gerekend. Mocht dit eens waar zijn J) „De staat van zaken, zooals die voor den oorlog was." De „Persia" getorpedeerd. Wij lezen in de morgenbladen van 2 Januari LONDEN, 1 Jan. (O.V.) Het stoomschip „Persia" van de Peninsular and Oriental Company (4155 netto tons) zonk Don derdag. De meeste passagiers en bijna alle leden der bemanning zijn omgekomen. LONDEN, 1 Jan. (R.O.) De bemanning yan de „Persia" bedroeg tusschen de 200 en 300 man, vooral Indiërs. Zelfs indien dus de reddingsbooten het maxi mum aantal personen 60, opgenomen hebben, moeten er ongeveer 200 dooden zijn. Onder de Amerikanen aan boord bevond zich ook Mc. Neeley, de consul te Aden. En in de morgenbladen van heden, 3 Januari, lezen wijDe „Persia" is zon der voorafgaande waarschuwing getor pedeerd en zonk binnen enkele minuten. De „Persia" werd dwars getroffen aan stuurboordzijde om 10 minuten over éèn in den namiddag en was om kwart over één reeds in de diepte verzonken. Het is bijna een wonder, dat er nog iemand gered isvier reddingsbooten werden echter met den grootsten spoed te water gelaten. 160 personen zouden gered zijn van de ongeveer 550. De ka pitein is verdronken. Nadat het schip gezonken was, zag men hem zwemmen. Daarna verdween hij in de diepte. Bevestigd wordt, dat Mc Neeley is verdronken. Men zag hem in het water, nadat de „Persia" gezonken was. Geen der overlevenden heeft den on derzeeër gezien, maar een officier van de „Persia" zag het spoor van de tor pedo, welke het schip trof. De ontruiming van Gallipoii. In een uitvoerige beschrijving door Reuter -van de ontruiming der Brit- sche posities aan de Soevla-baai, wordt nogmaals verzekerd, dat alle uitrustings stukken, transportmiddelen en ammunitie konden worden ingescheept, en bijna alle voorraden met de geheele troepen macht, die geheel gereed is voor dienst aan een andere frontstelling Achterge laten werden slechts 3 stukken veldge schut en 2 versleten houwitsers, die ver nield waren. Tegen het prikkeldraad. Men is nog niet uitgeput in middelen ter vernieling van prikkeldraad. Een Amerikaan, Wiener genaamd, keert hier voor terug tot den tijd der kettingkogels, met een ketting gekoppelde projectielen, die o. a. in den zeeoorlog ten doel had den het want te verwoesten. Wiener wil de kogels der shrapnells twee aan twee met een kort kettinkje verbinden. Het complex draait al vliegend om het gemeenschappelijk zwaartepunt waarbij de kans een prikkeldraad te treffen en te doen afknappen, natuurlijk grooteris dan voor de afzonderlijke kogels. Van da Zeeuwsch-Belgische grens. WATLRVLILT. De laatste dagen zijn weer veel gewonden aangekomen te Ecloo. Ze worden ondergebracht in open bare gebouwen en particuliere woningen van vluchtelingen, die nog afwezig zijn Ze worden verpleegd door Duitsche zus ters In den omtrek werken Russische gevangenen aan den weg Eecloo-Malde- ghem. Ze staan onder strenge militaire controle. Z. E. Kardinaal Gasquet over den oorlog. Bij gelegenheid der inbezitneming van zijn nieuwe titelkerk hield Z. E. de Brit- sche Kardinaal Gasquet op 27 Dec. een redevoering, waarin bij aan het slot ver klaarde, dat „Rome met vertrouwen de zegepraal afwachtte van de kracht van het recht over het recht van de kracht," De Romeinsclie berichtgever van de „Echo de Paris" verzekert, dat deze woor den de toehoorders van den Kardinaal sterk ontroerden. „De Tijd". Tegenspraak. ROME, 31 Dec. De „Osservatore Ro mano" schrijft: Eenige bladen publiceer den als voortkomende uit goede bron, verschillende berichten over de actie, welke de Paus zou gevoerd hebben ten gunste van den vrede, en over zekere woorden welke de Paus zou gesproken hebben, waarvan wel het meest merk waardige zijn de volgende„Indien de entente-mogendheden bereid waren tot vredes onderhandelingen, zouden deze morgen kunnen beginnen." Wij kunnen verklaren dat deze berich ten, evenals het bericht over de pogingen welke kardinaal Von Hartmann zou ge daan hebben om den Paus te bewegen het voorzitterschap van het komende vredescongres te aanvaarden, van allen grond ontbloot zijn. Ook zijn valsch de beschouwingen, welke in de bladen naar aanleiding van bovengemelde berichten geschreven zijn (De Maasbode.) Het antwoord van Oostenrijk op de Ancona-nota. LONDEN,, 31 Dec. (Reuiter)Aan de nieuwsbladen, wordt uit Washington ge seind „De autoriteiten verklaren, dat Oos- tenrijk-Hongarije vrijwel' aan alle eischeln van Amerika ter zake van de „Ancoïra" Is tegemoet gekomen en dat een afbre king der diplomatieke betrekkingen thans thans onmogelijk is". Een groot gevecht aan den gang. Uit Petrograd meldt Reuter, dat op het Zuidwestelijk front een. groote slag, of liever een reeks' slagen geleverd wordt. De Russische deskundigen schatten het aantal der Diudtsch-Oostenrijksche troepen, die onder aanvoering van Mackensen en Pflanzer, van de Pipjet af tot aad de Roe- meensohe grens opereeren, op anderhalf millioen man. Er is hier nog slechts weinig nieuws omtrent het resultaat der gevechten aart- gekomen, maai' ujt gezaghebbende bron verneemt men, dat de vijand geene vor deringen, maakte. De Rupsen zijn, nergen teruggeslagen en waar tot dusverre front- wijzigingen .plaats hadden, was dit altijd in het voordeel' der Russen. Koning Peter van Servië. Over de aankomst van koning. Peter te Durazzo' meldt de correspondent van het „Parijsche Journal" onder meer: „De 'koning kwam van Tirana te Du razzo aan in zulk een toestand van uit putting, dat hij aan boord van het schip, dat hem naar Italië zou overbrengen, ge dragen moest worden. Op het laatste oogenblik weigerde hij den Balkan te ver laten en vroeg, naar Valona gebracht te worden. De koning werd geëscorteerd door een Italiaanschen kruiser en twee torpe dobooten. Hij had veel van. de reis te lijden en moest bij aankomst weder van het schip naar de kust gedragen worden. Aldaar werd hij na de eenige herberg ge bracht, waar hij mij ontving. Hij begon met te zeggen: „Ik ben geen koning meer; ik ben genei-aal Toptani (naam ©ener machtige familie uit Tirana, waartoe E,s- sad Pacha behoort). De prins-regent be veelt voortaan. Ik ben niets meer in de regeering; iki ben slechts een soldaat en heb te gehoorzamen". Van het leger sprekende, zeide de ko ning: „Mijne soldaten bezwijken van hon ger en vermoeienis. Zij moeten opnieuw van levensmiddelen voorzien worden; als dan zullen wij eens zién na eenige weken. In elk geval moet ik leven omi de over winning Van mijn volle pn den triumf van het recht te aanschouwen." „Ondanks zijn wemsohen om op den Balkan te blijven, wist men den koning over te halen naar Brindisi te vertrekken. Hij zal daar nu verblijf houden in het Casertapaleis, 15 mij'len van Napels." Een rede van Lloyd George. Lloyd George sprak Zaterdag te Glas gow 3000 officieele vertegenwoordigers der Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 4 Jan. Matige tot krachtigen, tijdelijk stormach tige Westelijke tot Zuidelijken wind betrok- kee of zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring regenbuien. Weinig verandering van tempe ratuur. vakvereenigingen toe over de absolute noodzakelijkheid van samenwerking tus schen geoefende en niet geoefende ar beiders. Lloyd George zeide dat hij gekomen was om voorstellen te doen, van wier aanvaarding niet alleen de overwinning doch het redden van ontelbare levens afhing. Het was hem onmogelijk door het par lement aan het Engelsche leger mede te doen deelen, dat geoefende werklieden weigerden de voorschriften te schorsen teneinde de levens van hunne medewerk lieden op het slagveld te redden. Hij weigerde te gelooven, dat de Engelsche werklieden minder vaderlandlievend zou den zijn dan de Fransche, wier toewijding en zelfopoffering Frankrijk in staat stelde met succes weerstand te bieden aan de verschrikkelijke machine, die met de hulp der Duitsche werklieden een groote over winning behaalde over de Russen. Doch de tijd drong en zonder uitstel moest hulp geboden worden. li 1 V K .11 IIIIK». Een betooging te Luxemburg. Naar uit Luxemburg aan de „Koln. Volkszlg" geseind wordt, heeft daar den 27sten December een grootsche betooging plaats 'gehad ter eere van de Groot-her togin. De Luxemburgsche Katholieke Volks- vereeniging, die in het geheel 14.575 leden telt, hield een meeting, waaraan 1200 personen deelnamen. Verschillende redenaars voerden het woord, o. m. vicaris Pfeiffer, die de groeten overbracht van den zieken aarts bisschop. Na afloop van de vergadering trok een dichte massa naar het paleis van de groot-hertogin, waar het volkslied gezon gen werd. De groot-hertogin verscheen op het bal- con en sprak met diep bewogen woorden haar dank uit voor de betooging haar gebracht. (Maasbode.) Mgr. Kop pes. Naar de bijzondere correspondent van „De Tijd" verneemt, laat de ziektetoestand van Mgr. Koppes, bisschop van Luxemburg, weinig hoop op herstel en wordt het ergste gevreesd. Een pijnlijk incident is nog, dat eenig anti clericaal janhagel, woedend door den uitslag der jongste verkiezingen, die voor de Katholieken zoo gunstig waren, voor het bisschoppelijk paleis zijn woede kwam betoogen. Bran d. Bij de meubelfabriek vau Pan der in Den Haag is een groote houten loods verbrand. De fabriek is niet zonder moeite gespaard gebleven. De 600 arbeiders kan nen dus hun arbeid voortzetten. De scha de beloopt een hllve ton. S c h e e p s o n g e 1 u k k e; n. Volgens pen 'draadloos telegr. is het Ned. s.s. Eilewouts- dijk (1412 ton netto) bij het lichtschip Gal loper op een mijn geloopen. De beman ning bevindt zich aan boord van de Ba* tevier III. Uit Terschelling meldt men: Bij paal 5 is de trawler IJM. 87 gestrand. De boot Neptunus verleent hulp.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1