De Groote Oorlog. IOOL Losse Oorlogsberichten. anvang van het jat De Hatdeisooriog. en onaergexeeKentht bark°met hni^stoomvermogen, groot Chten Vrienden ei 227 ton) is gezonken. De kapitein en 1 de tweede stuurman zijn gered. veel geluk en voor Goes. ddeiburg. venpolder. renhoek. iisse. BINNENLAND. ezand. TENTIEN EKKER, GOES ijving te koop UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben TH. HENDRIKSE. P- f •jaar aan familie, vriend J. VAN OESSEI. ava), 1 Jan .1916 en Echtgenoot l)e De operaties in Meeopotamië. Generaal Townshehd meldt: De aanval en het bombardement zijn sinds 25 December geheel gestaakt. pn nniWnptftplfpnri. Ret Enigelsche s. s. ,,Mortring (een hou- D» dienstplicht in Engeland. Het offieieuse blad „Westminster Gazet- te" schrijft over de jongste kabinetbeslis- sing om gedwongen dienstplicht in te voe ren, dat dit besluit geen breuk in de regeering of algemeene verkiezingen ten gevolge zal hebben en alleen oppositie zal ondervinden van een zeer kleine min derheid in het Lagerhuis, waaraan het moet worden voorgelegd. andel in Meubelen. N, Mr. Slager, Voorstal "V. K. Grafdelver, Westwa Schoenmaker, Voorstal, Boek- en Papierhand. A.z., Groentehandel, traat. E, Koster. Groentenbandelaar. EN, Schoenmaker en Lij TRIEN, Rijwielhandel, THOÜT. Magazijn „De Groenen aajihandelaar, Langeviel Mr. Bakker, Gravenstrar in Goud en Zilver, Lange Del PERS, Zeeftienm,aker, St. Janstrv I 53/5. CK, Opticien, Lange Burg JCKE, in Manufacture) Krommeweele. Zadelmaker, Vlasmark in Galanteriën, Gravel straat. NDEL, Schoenhandel, Lange D,elf EINDE, St. Jansgang. Mr. Schoenmaker, Oud Winkelier, Gravenstraa andelsreiziger, Nieuwe voorm. arb. S.S., S L, Noordpoortstraat. ONGEN, Mr. Kleermakei Schilder, Wal B 7 w- en St. Joosland, in Zeeuwsche eiere PPER Wz., in Hoe E, Mr. Wagenmaker. inkelier. "ier. cboenmaker. nmak-er. Met de pen gedood. Onder dit opschrift lezen wij in de Belg. Legerbode"De lijst van die welke in de pers worden gedood, en die daarom niei min gaaf en gezond zijn, wordt eiken g wat langer... Zoo had men den dood aangekondigd van commandant Lemaire: Hij is zoo ge zond als een visch. Van volksvertegen woordiger MassonHij was nooit zoo kloek en gezond als thans. Van professor Brants, van de hoogesohool van Leuven: Hij heefl liet bericht van zijn overlijden met de grootste verbazing gelezen. De oorlog, die alles verwart, brengt ook de krantenschrijvers in verwarring. Een uitvinding. „Central News" seint uit Rome: De „Corriere del Polesina" maakt mel ding van eene uitvinding van den pastoor van Ariano, welke bestaat uit een on doordringbaar weefsel. Bij eene proefne ming heeft men talrijke revolver- en ge weerkogels op het weefsel afgeschoten, die er niet doordrongen en er zelfs geen merk op achterlieten. De pastoor zal zijn uitvinding aan de regeering aanbieden. (Hbld.) BERLIJN, 29 Dec. (W. B.) Een spe ciale berichtgever va;n den „Berl. Lok Anz.", die het verlaten kamp te Aanforta an de Etngellache depots te Kemikli Li man bezocht, bericht daaromtrent uit Ga- dpeli: „Overal kan men op-merken, dat 'Je terugtocht veel' op een vlucht moet jjebben geleken. Veel onbegraven lijken, •eusachtige hoeveelheden conserven, zij •n spek, meel, pioniersgereedschap, ten- n, prikkeldraad en verplegings'materi- ,fj. zijn achtergelaten. De Eingefeche loopgraven, die tot op M. afstand van de Turksche stellin- ;n vooruitgeschoven waren, waren met ■mderdduizenden zandzakken versterkt. In de Soevla-baai zijn vier Engelsche iransportschepen op het strand gezet", erbergier. IPPER, Kleermaker. SEL, Kleermaker, elier. Tweede Kamer. (Zitting van Woensdag.) Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van Suriname Minister Rambonnet bestrijdt de motie van de Commissie van Rapporteurs, die bedoelt den Minister van Koloniën een deuk te geven (protesten) en die spr. niet in 's lands belang acht. Alleen van verandering in het bestuur van Koloniën is verbetering te wachten. Dhr. Van Vuuren stelt voor de behan deling van de motie te verdagen, totdat minister Pleijte zijn functie zal hebben hervat. Dhr. Kleerekoper komt op tegen het opblazen van de zaak door den minister, die gisteren tot tweemaal toe verklaarde, lat hij bereid is over de motie het ge- REN bespannen, klink (venschte overleg te plegen Dhh. Rutgers, Fock en Scheurer ont kennen, dat de Commissie van Rappor teurs een politieke strekking aan de motie heeft willen verbinden en verkla ren zich tegen uitstel. Nadat de minister had herhaald, dat '■lij overleg wil plegen met den gouver- leur van Suriname en desnoods met een mppletoire begrooting zal komen, trekt llir. Fock zijn motie in. Dhr. Lohman komt op tegen de rede Violen en Viool j prachtige kwaliteit ei| ooveel verkocht. tot de hoveniering vai omen, staande an genoemden dijk a/u ij en tot gemelde hove etten, afzonderlijk te leveren vóór of »P kantore van Notaris te Goes, alwaar in- men zijn. ntant geld A. TRIMPE BURGER t 'an dhr' Fück- dle felle afkeuring Tan het beleid van den Minister van voloniën noemde en die wilde dat de boomen, staande aai Minister den gouverneur zou verklaren, an den^dgk vanaf .de Jiat hij gedwaald had. Dhr. Fock verklaarde, dat de grief riet was, dat de minister veranderingen ol! d(! begrooting bracht, maar dat hij dit Tieed zonder raadpleging van den gou verneur. De begrooting van Suriname en het departement van koloniën werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Tweede Kamer heeft aangenomen de wijziging van Art. 100 der Militiewet, ten einde aan matrozen met kort dienst verband vrijstelling van militie- en land- weerdienst, na hun ontslag, te verzekeren. Daarna kwam de Oorlogsbegroo- ting aan de orde. Tal van leden hadden op- en aanmer kingen op het beleid van den minister en de legerautoriteiten, over de legering der troepen in de Betuwe, over de rechtspositie der militairen, over het ge mis aan uniformiteit in de militaire kleeding, over de hooge toelage der officieren, terwijl door een paar leden op bezuiniging in de uitgaven werd aan gedrongen o.a. door den bouw van een graansilo (f150.000) uit te stellen. Ook de Tilburgsche militaire opstootjes kwa men ter sprake en de anti-papist Eerd- mans vond het vreeselijk, dat een mili taire H. Mis in de Sr. Jozefkerk te 's Bosch was opgeluisterd met muziek en het presenteeren der wapens. De woordvoerders behoorden tot alle politieke partijen. De socialist Ter Laan wees er nog op dat zijn fractie de ver antwoordelijkheid voor het beleid van den Minister ten aanzien van de mobi lisatie niet wenscht te dragen. Spr hand haaft het standpunt, dat de landweer in eens en geheel naar huis gezonden moet worden, waardoor de finantieele bezwa ren van de mobilisatie zeer zullen ver in inderen. De heer Duymaer van Twist (A.R) vroeg een regeling ten bate van de ge zinnen, waarvan alle zoons bij den land storm zijn, om althans één voor hi t ge zin werkzaam te doen zijn. De heer Beumcr (A.R.) besprak de maatregelen tegen het vloeken in het leger en hoopt dat de Minister zijn aan dacht zal blijven wijden aan deze belang rijke aangelegenheid, daarbij aandringen de op krachtige maatregelen. Minister Bosboom, de verschillende sprekers beantwoordende, verzekert, dat de ontslagaanvrage van den comman dant van het veldleger uitsluitend ge daan was op grond van ziekte. De scholen zullen ontruimd worden als de gemeentebesturen daarop aan dringen. Wegens de bekende relletjes te Apel doorn moest de Ie Brigade naar Mil- lingen worden verplaatst. De Militaire Tehuizen zullen vergoe ding krijgen naar gelang van de gemaakte kosten. Mocht de oorlog uitbreken, dan zal liet aantal aalmoezeniers uitgebreid worden. Wat de veldpredikers betreft is de zaak nog in bespreking. Voor de bestrijding van het vloeken verwacht de Minister het meeste iuvloed van onderwijzers, priesters en predi kanten. Het geval van de Tilburgsche onge regeldheden is door den Minister zelf onderzocht. Bij de censuur is van misbruik geen sprake, meent de Minister, die met de regeering wil raadplegen omtrent de over legging van de instructie van den opper bevelhebber. Inlichtingen omtrent reden van ontslag aan officieren zoudeu in dezen ti,d aller minst in 's lands belang zijn. Wat zijn algen, een beleid betreft, er kent spr. dat er fouten begaan zijn, doch als de Kamer meent, dat de Minister niet tegen zijn taak is opgewass n, moet zij hem geen dag langer aan laten blijven. De Voorz. zegt voornemens te zijn de Kamer weder bijeen te roepen tegen 25 Januari, ter behandeling vandeeedswet en voor het afdeelingsonderzoek voorde grondwetsherziening en de belasting- ontwerpen. Hierna wordt voortgezet de beraad slaging over de oorlogsbegrooting. Na verdere debatten worden de algemeene beschouwingen gesloten en aangevangen met artikelsgewijze behandeling. Bij de replieken, gehouden door de reeds bovengenoemde heeren, diende de heer Patijn een amendement in, toen art. 175 aan de orde wa«, om den post met f 15000 te vermeerderen en den eer sten termijn voor een graansilo terug te nemen. Dit amendement nam de mi nister over. De heer Lohman (C.H.) herinnerde aan de woorden van den Minist r, dat, als men hem niet voor zijn taak berekend acht men hem geen dag langer aan de groene tafel moet laten. Spr. deelt mede, dat hjj voor de begrooting zal stemmen ter wille van een goeden gang van zaken, doch daaruit geen andere conclusies mogen worden getrokken. De heer Ter Laan (Den Haag) wil ver klaren, dat hij het beschouwd wil heb ben alsof hij tegen de begrooting had gestemd. De begrooting wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen de ontwerpen tot wijziging Hoofdstuk VIII Staatsbegrooting 1915 eD aanvulling wet tot regeling militair onderwijs bij de landmacht. Verder nog de ontwerpen betreffende de vestingbegrooting en de begrooting van het fonds voor de kustverdediging. De ontwerpen tot bestendiging van den staat van beleg worden aangehouden. Daarna was aan de orde het wetsent werp tot heffing van vergoeding voor uitgifte van concenten voor uitvoer. De heeren Aalberse en Lohman be twistten de grondwettigheid van 's mi nisters opvatting in deze. Midden in de behandeling werd de zitting geschorst en ging de Kamer tot nadere bijeen roeping uiteen. Monument de Wet. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de beeldhouwer Mendes da Costa de op dracht gekregen voor een monument ter eere van generaal De Wet De lastgeef- ster, de bekende kunstbeschermster mevr. Kröller te 's Graven 'age, laat den beeldhouwer in het onlwerpen van dit huldeblijk geheel de vrije hand. Het zal geplaatst worden op de hei nabij Hoen- derloo. Men verzoekt ons het navolgende mede te deelen De Nederla ïdsche Plantenboterfabrek te Amsterdam wordt geliquideerd, doch het bedrijf zal onder dezelfde directie en op gelijke wijze worden v-oortgezet door een Naamlooze Venootschap, voor welke de Koninklijke bewilliging is aangevraagd. Het kamp van Zeist. Naar men aan het „Centrum" mede deelt, hebben de bewakingstroepen in h-. t kamp bij Zeist Woensdag een groep Belgische geïnterneerden overvallen, die zich in het kamp schuldig maakten aan dobbelspel. Op een van hen werd zelfs 400 guluen gevonden, meert-ndeels door dobbelen gewonnen. Uok in de Delgisehe cautine zijn eenige ongeregeldheden voorgevallen. De dienst doende sergeant werd met ledige bier fleschjes geworpen, waarop deze een schot in de lucht loste. De hierop af- kumende marechaussé's hebben daarop met de blanke sabels de cantine ont- ïuinid. Engeland en onze Maildienst. Over het inbeslaguemen van de mail der llollandsche fflbomschepen door En geland schrijft „De Tijd o in. Dit optreden van Engeland is, vooral na liet pi oLest van onze regeeriug, vlak weg onbegrijpelijk Het is wel niet de eerste maal, dat een kleine staat zich door Enge and op alles behalve vrten le lijke wijze ziet bejegend, doch wij meen den toch, Uat Engeland te onzen opzichte meer égards in acht zoude nemen, dan thaus het geval is. De wegueming der brievenmalen is onrecht, niets minder. Bij verihag van 18 October 1907, met 40 andere staten, waaronder Engeland, gesloten, werd o m bepaald Art. 1. De brievenpost van onzijdigeii of oorlogvoerenden, welte ook haar amb telijke ot particuliere aard zij, die op zee op een onzijdig of vijandig schip wordt gevonden, is onschendbaar. Indien het schip wordt genonn n, wordt zij met zoo mui mogelijke vertraging door den prijsmaker verzuilden. De bepalingen van vor. nstaaud lid zijn niet van toepassing, in geval van blok kade-breuk op de brieven bestemd voor of herkomstig uit de geblokkeerde haven. Art. 2. De onschendbaarheid der brie venpost onttrekt de postbooten van on- zijdigen niet aan de wetten en gebruiken van den zeeoorlog betreffende onzijdige handelsvaartuigen in het algemeen. Ech ter behooren zij slechts in geval van nood zaak te worden onderzocht en niet alle mogelijke voorbehoedmaatregelen - spoed De brievenpost is dus bij tractaat on schendbaar verklaard; niettemin neemt Engeland, steunend op zijn overmacht, en wetend, dat het van een kleinen staat niets anders te vreezen heeft dan wel licht een ommekeer iu de publieke mee ning, eenvoudig de brieven weg en schendt aldus het tractaat. Wij herhalen het is ons onbegrijpelijk van een land, dat om een andere trac- taatschennis de wapenen zegt opgevat te hebben. Goes. In de gisteren(Donderdag)avond gehouden vergadering van het Plaatselijk Comité der K. S. A. alhier werden dooi den waarnemenden voorzitter Mr. J. Stieger de nieuwe geassumeerde leden, de weleerw. heer M. v. d. Eem en de heer J. W. Vienings als dusdanig geïnstalleerd waarna de keuze van een voorzitter plaats had. Met nagenoeg algemeene stemmen werd als zoodanig gekozen dhr. Mr. J. Stieger, die verklaarde voor den geble ken wil der vergadering te zwichten en de benoeming te aanvaarden, daarbij een beroep doende op den steun en de voor lichting der heeren en dames (van haar was Mevr. v. Acker ter vergadering, Mevr. Knitel was door ongesteldheid verhinderd.) Daarna besprak de vergadering ver schillende maatregelen in het belang van het Kath. sociaal welzijn, over wier uitkomsten en resultaten wij spoedig nader hopen te berichten. Er zal hier geen tentoonstelling worden gehouden van de teekeningen van Leo v. Gestel. De plannen daartoe zijn niet doorgegaan. Donderdagavond vergaderde in de gezellige Kolf zaal van de „Prinse" de coö peratieve Kolenvereeniging „De Bijenkorf", onder voorzitterschap van den heer C. den Boer. De zeer groote opkomst er waren ongeveer een honderdveertig le den van de ruim 500 aanwezig toonde dat er op warme discussies gerekend werd, en dat er iets broeide. In een vergadering van malcontente-^ den op 13 dezer waren enkele grieven te gen de administratie ingebracht, en men had het Bestuur per aangeteekenden brief beteekend een vergadering te beleggen, op den 30en. De formuleering van dit „verzoek" aan 't Bestuur bleek niet gelukkig, want 't Bestuur had er in gelezen dat gevraagd werd de October-vergadering te doen hou den, waarin dan verschillende grieven zouden worden geuit. De woordvoerder der malcontente-leden vroeg of deze ver gadering nu dè halfjaarlijksehe was of de protest-vergadering door de 36 „belegd", waarop de voorzitter antwoordde: beide. Dit dualisme, zoowel in den aanvraags- brief der protesteerenden als in het stand punt van '1 bestuur was oorzaak dat partijen elkander niet verstonden, en ruiim een uur lieten verloren gaan in een debat naar aanleiding der vraag. De protestee renden eischten dat 't zou zijn de pro- bestvergadering, en het bestuur hield vol dat 't de gevraagde halfjaarlijksehe verga dering was. Ten slotte nam de vergadering met 117 tegeip 9 stemmen, en 1 blanco het voorstel van een -der leden aan, om met in-het-midden lating der vraag de ver gadering te doen doorgaan en allereerst te behandelen punt 8 voorkomende zaken Hierop gaven verschillende leden hun hart lucht over hetgeen zij beschouwden als feilen en misstanden. De oppositie was vaak zeer heftig, en op bepaalde punten eenzijdig of onjuist; 't bestuur antwoord de kalm en zakelijk; doch bleef op een der rechtmatigste klachten het antwoord schuldig. Er werd namelijk gevraagd waar om de kolen te Nieuiwdorp aan een ver- eeniging van 200 leden minstens 20 cent goedkooper konden geleverd worden dan te Goes aan een vereeniging van ruim 5U0 Hierop was 't antwoord niet afdoende. Ook werd, met positieve ontkenning dat men 't Bestuur van oneerlijkheid verdacht, aanmerking gemaakt op de controle waar tegen 't Bestuur zich ook slechts zwak verweerde. De vergadering had deze goede zijde dat nu aan lo opende legenden de kop kon worden ingedrukt, als o. m. dat de Vereeniging kolen geleverd had aan Kat- tendijke, dat de kolen zonder gegronde aanleiding naar 't pakhuis in plaats van bij de leden thuis zouden zijn gebracht; dat liet permanente kolengebrek aan na latigheid van 't bestuur zou zijn te wij, ten geweest; enz. De overige punten der agenda: notulen, jaarverslag, enz., werden vervolgens af gehandeld, opi één punt na: de verkiezing van een secretaris. Te middernacht, wegens 't sluitingsuur, ging de vergadering -uiteen, nadat nog op voo-rstel van het bestuur bij monde van den heer Nieuiwenhuijse door de ver gadering besloten was om een accountant te benoemen. De -agenda zal nu in een volgende ver- De -agenda zal nu in een volgende vergadering afgehandeld worden. De opkomst zal' dan wel niet zoo groot zijn; wat zij trouwens nooit geweest is, en de voorzitter had dan ook gelijk de le den op te wekken in wat grooteren ge tale de Jaarvergaderingen bij te wonen. (Z.) Middelburg. Door het bestuur van de Brandweer alhier is ontvangen een pre mie van f 25 van de Brandwaarborg maatschappij A. G. te Brussel voor be wezen diensten bij den brand in de Lange viele. De bakkers zullen van Maandag a.s. af, met toestemming van den bur gemeester, de prijzen van het brood met 1 cent verhoogen. Vlissingen. De broodprijlzen worden van af (a. isi. Maandag met 1 cent verhoogd Schore. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd de nieuwe secre taris, dhr. Chr. Glerum geïnstalleerd, en werden hartelijke woorden vau af scheid gesproken tot den aftredenden secretaris, den heei Dominicus. (M. Ct.) Zierikzee. De heer J. Bolt, directeur der gemeente-gasfabriek alhier, staat no. 1 op de voordracht voor directeur der gasfabriek te Assen. (Z.) IJzendijke. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor 1 vacature in den raad waren van de 467 kiezers er 382 opge komen. Deze brachten 367 geldige stem men uit, waarvan 163 op den heer M. J. Quaak (a.-r.) en 204 op den heer A. L. Theri. De heer Theri is dus gekozen tot lid van den raad. (M. C.) Hulst. Hoewel met alle beschikbare mid delen wordt gewerkt, is men nog steeds bezig met het vervoer per tram van de voor de suikerfabriek „Witboven" te Selzaete (B.J bestemde, ie Hontenisse (Kruisweg) geleverde suikerbieten. Zijn alle bieten weg wat volgende week het geval zal zijn, dan zijn met de tram HulstWalsoorden ruim 50 milioen kilo grammen bieten vervoerd. (M. Ct.) Verwachting tot den avond van I Jan.: Matige tot krachtigen, Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind Betrokken of zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring. Waar schijnlijk eenige regen. Stijging van tempe ratuur, vooral in het noorden. Steeds wordt liet lastiger om een pas machtig te worden om naar België te reizen. Duidelijk moet aan de met de afgifte der passen belaste ambte naren worden getoond dat de reis nood zakelijk moet geschieden. Tevens moeten worden overgelegd twee fotografien, waarvan é- li op den pas wordt geplaatst en gestempeld en de andere gestempelde blijft berusten bij de grenscommandanten der Duitsche autoriteiten in België. In België zelf worden geen passen meer verstrekt dan uitsluitend aan vrouws personen, en nog wel orider voorwaarde dat de pashouder nimmer tijdens den oorlog meer in het bezette gebied in België terugkeert. (M. Ct.) Terneuzen. Door den Minister van land bouw enz. is de aanwijzing van den heer D. Buijze arts te Neuzen ah' deskundige belast met het onderzoek van hetgezichts- en gehoororgaan ingevolge de Schepen wet ingetrokken, en is in zijn plaats aangewezen de heer A. Spruitenburg, arts aldaai Deze lieer zal voor het instellen van het betreffende onderzoek zitting houden alle werkdagen des vooimiddags van 89 u. en des namiddags van 121 uur te zijnen huizo alhier. Oostburg. Gedurende het jaar 1915 kwamen ter eierveiling 1.810 980 kipei eren, 138.0S6 eendeneieren, 3069 gans eieren, 1709 kalkoeneieren, 453 parel- hoeneieren, waarvoor ontvangen werd fl 10.186.87. Op de boterveiliag kwam 11 141 K.G. buri-r, waarvoor ontvangen werd f 14.586.31. Op de gehouden vergadering d» r V P N. is besloten een gebouw te stich ten voor de eierveiling van f 15000 in aandeelen van f25. Reeds 2/3 gedeelte is geplaatst. Schoondijke. Wegens verhooging der bloem- en nieelprijzen door de regeering zullen de bakkers in Zeeuwsch Vlaan deren W. D. den broodprijs verhoogen. Hontenisse. Dondeidagna.middag viel C. Raman, wonende te Hengstdijk, ouid 27 jaar, nabij de halte Tasldijk van de in volle vaart zijnde tra.m HufetWalsoor den, en kwam zóó ongelukkig op de stee- nen te recht, dat zij- een kwartier later overleed, niettegenstaande dokter Cam- maert van Hontenisse zeer spoedig aan wezig was. S'uis. Te Brugge is overleden etui be kend Vlamin.', dr. Willem Maerten-s viee- voorzitter van den Bond van Belgische advocaten. Philippine. Uit Vlaanderen bereiken ons berichten, dat de Schelde, de Leie en de Dender op vele plaatsen buiten hare oevers getreden zijn. Breskens. De laatste dagen wordt op de haven veel tarwestroo en hooi per schip verzonden. Er wordt 20 tot 25 gulden per 1000 K.G. voor goed stroo betaald en 40 tot 45 gulden voor hooi. De bietencampagne is hier nu afgeloopen. Door de werf „Hollandia" te Spaarn- dam (N.H.) is afgeleverd de motorboot „Gideon'groot 100 ton en bestemd voor een geregelden dienst tussehen Breskens en Amsterdam. Het nieuwe schip is voorzien van een 45 P.K. Krom- houts motor. Op de gehouden duivententoonstel- ling te Zuidzande, verkreeg W Moelker al hier den e< rsten prijs met gouden m. daille. Cadzand. Reeds twee dagen dreunt het geschut met zijn dof-rommelende naklan ken. Ten zuiden van Ostende werd de Belgische kust weer beschoten. In de nabijheid van Knocke sur Mer kwamen twee mijnen aangedreven, die door de Duitschers gedemonteerd zijn. Hoofdplaat. Bij den landbouwer Dhondt alhier had zich een man des avonds in de keet doen opsluiten, waarschijnlijk met een misdadig doel. Toen de bewo ners in het gebouw kwamen, ontvluchtte de persoon. Bouchautscha Haven. Te Ertvelde zijn drie leden der familie Pottelsberghe door den krijgsraad veroordeeld tot 8, 6 en 2 jaren gevangenis, wegens het weigeren der betaling van opgelegde boete. Deze week kwamen twee Duitsche soldaten in burgerkleeren de grens over. IJzendijke. De bierbrouwers uit Zeeuwsch- Vlaanderen W.D. hebben besloten den bii rprijs niet te verhoogen, voor de ac cijns op het bier volgens de nieuwe be lastingwetten bekend is. Van landbouwers over de grens ver nemen we, dat groote partijen plant aardappels voor het voorjaar uit Ooot Pruisen zijn aangekomen. Groede. Door den burgemeester strand vonder werden hier aan goeden prijs verkocht eene partij aangespoelde platen, ribben en baddings, samen een 300 stuks.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 5