IDU ::r-.lull OU 0e Groote Oorlog. No. 154 Donderdag BO December 1915 Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-.JVQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganxepoortstraat C ,2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oogI duim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 11" gulden bij' A fik gulden bij' jfl ft— fl B verlies van een jB fl B B B verlies B fl B gulden bij verlies van een wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zeeuwsche Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Voor eenigen tijd werd uit de vertegen woordigers der R. K. Centrale Kiesver eenigingen in de districten Goes en Mid delburg een commissie samengesteld, die het initiatief zou "nemen tot de oprich ting van een Zeeuwschen Bond van R. K Kiesvereenigingen. Tot de Centrale R. K. Kiesvereenigin gen in de overige districten van Zeeland zond zij een schrijven, waarin om samen werking tot de oprichting van genoemden bond werd gevraagd en een concept van statuten van den eventueel op te richten bond werd bijgevoegd. De strekking van een en ander is om met behoud van de zelfstandigheid der verschillende centrale's te komen tot meer centraliseering van de Katholieke poli tieke krachten in de provincie. Ook zal getracht worden de verspreide Katholieke kiezers op Schouwen en Tholen te orga- niseeren, om ook die bij den Bond te kunnen onderbrengen. Mocht het plan slagen, dan zou het in de bedoeling liggen om jaarlijks een Katholieken partijdag te houden, beurte- linngs in een der hoofdplaatsen der ver schillende districten. Naar wij vernemen moet bereids bij de hoogere geestelijkheid in Zeeland het plan met sympathie zijn ontvangen. Onnoodig te zeggen, dat de tot stand- koming ervan zeer veel zal bijdragen tot nauwere aaneensluiting en meer systema- tischen arbeid der Katholieke partij in deze provincie, wier invloed, al is zij numeriek bij de andere politieke partijen in de minderheid, zeer zeker niet mag worden onderschat. Wij hopen van harte, dat de Bond er moge komen en bij de gewichtige Staten verkiezingen van 1916 aan de- politieke werkzaamheden vruchtbare leiding moge geven. Godsdienstwaanzin. Door cl e overbrenging vau de acht mede plichtigen aan de kannibaal se he moord partij op de logger „Noordzee" naar Me demblik vindt dan 'het gruwelijk drama van godsdienstwaanzin, waarvan de tij ding een schok deed gaan door ons volk zijn slotbedrijf. Vreeselijke ziekte die verbijstering, des verstands, die storing in de normale func tie der hersenen, welke, door dweepzucht en godsdienstige waanvoorstellingen ont staan, de bron wordt van euveldaden en gruwelen, wier afschuwelijkheid ze'.fs die van de oorlogsgruwelen overtreft. De Geschiedenis heeft er afschrikwek kende voorbeelden van bewaard zooals b.v. in het schrikbewind der Wederdoo pers te Münster en dat ook in onzen tijd dergelijke religieuze ontaardingen voorkomen men denke b.v. aan do godsdienstmoorden te Appeltern in 1900 bewijst weer, waartoe godsdienstig fa natisme en geestdrijverij den mensch kun nen voeren. Hoe gelukkig mogen wij Katholieken ons achten, dat wij tegen dergelijke uil spattingen van een tot waanzin geprik kelde fantazie beschut worden door onze Moeder de H. Kerk, die niet ajl-een als leerares, .maar ook als geestelijke opvoed ster haxer kinderen optredende, de Hei lige Schriften niet aan den individuee- len uitleg van Jan en Alleman prijs geeft, maar het lezen der H.H. Boeken zóó heeft geregeld, dat wij aan Hare hand ge leid, zoowel van dwaalleer als van geest drijverij vrij blijven, zonder iets te be hoeven in te boeten van de troost en zalving van het woord Gods. Uit het drama van de logger „Noord zee" ziet men, wat er worden kan van hen, die den vasten bodem van het kerke lijk leergezag missende, in godsdienstza- ken het drijfzand van eigen subjectieve meening betreden. Jaaroverzicht van den Oorlog. 26 December 1914. De Vereenig- de Staten richten aan Engeland een nota over de sluiting der Noordzee. 2 7 December, Een Engelsche torpe dojager strandt op de Schotsche kust. 2 9 December. De bondgenooten bezetten St. Joris bij Lombaertszijde. 3 0 December. De Oostenrijkers sla gen er in in de Westelijke Karpathen door te dringen. 0a Handelsoorloy. Het Fransche s. s. „Ville de la Ciotat" (3570 ton) is in den morgen van 24 De oember gezonken. Een gedeelte der equi page en passagiers is gered en door hel ss. „Merve" aan land gebracht. Tach tig 1 -e d e n der bemanning en passagiers zijn omgekomen. Verder zijn gezonken: Het Engelsche ss. „Yeddo" (2928 ton) van Glasgow, (be manning opgepikt.) Het Engelsche ss. „Cottingham" (221 ton) (7 mannen, zijn gered), het Belgische stoomschip „Minis tr-e Beernaert" (2713 ton) (7 leden dei bemanning gered) en het ss. „Hadley" (1102 netto ton) van Londen. (Bemanning gered.) LONDEN, 28 Dec. (R. O.) Lloyds meldt: Het Engelsche stoomschip „Van Stirum" (1900 tons) is gezonken. De bemanning werd gered. LONDEN, 28 Dec. (R. O.) De Zweedsche stoomboot „Nereus" (711 netto-to-ns) is den 25sten December gezonken. De beman ning is gered, na twee dagen in de booten rondgezwalkt te hebben. Branden in Hannover. De talrijke branden, die den laat- sten tijd hebben plaats gehad in fa brieken, bergplaatsen en schuren, heeft den autoriteiten in Hannover aanleiding gegeven, de inwoners te waarschuwen. In deze waarschuwing wordt gezegd, dat van de meeste branden geen oorzaak kon worden vastgesteld en dat de vrees be staat, dat van vijandelijke zijde in zen dingen per spoor ontstekingsmiddelen wor den aangebracht, die in onbewaakte oo- genblikken op zekere plaatsen worden uit gezet. Een aanval door wolven. In de „Berliner Zeit. am Mitt," lezen wij uit een soldatenbrief het volgende merkwaardige verhaal Na drukke dagen aan het Russische front, was onze afdeeling in goed gedekte verblijven teruggetrokken om uit te rusten Het was nacht. Buiten heerschte over do met sneeuw bedekte velden een krachtige vorst. Wij hadden het echter warm en sliepen den slaap "der rechtvaardigen Plotseling maakten de voorposten alarm In het donker zag men gedaanten zich aft-eekenen, die met gehuil naderden, maar nog niet goed te onderscheiden waren Alle manschappen raakten in opgewonden beid en grepen naar de wapenen. Het gehuil en de gedaanten kwamen naderbij. Eindelijk zagen we wat daar over de be sneeuwde vlakte aankwameen troep wol ven. „Opgepast, dichterbij laten k,omen," riep een van ons, die verstand had van de jacht. „Nu vuur!" De geweren knetterden en spoedig lagen enkele wolven te ver bloeden in de .sneeuw, terwijl de andere vluchtten. De ontploffing te Münster. Omtrent de ontploffing te Munster wordt nader gemeld, dat de oorzaak van de ramp moet worden gezocht in een begin van brand dat des namiddags ontstond in een artillerie-depót. Het vuur, dat men meende volkomen te hebben gebluscht, schijnt we der aangewakkerd te zijn en zich te heb ben medegedeeld aan een nabijgelegen, amunitie-magazijn, tengevolge waarvan tel kens hevige ontploffingen van kartetsen en granaten plaats hadden. Het springen der kruitfabriek had des avonds plaats. De uitwerking was ver schrikkelijk; alles in de omgeving werd vernield en, hoewel de inrichtingen op pl.m-, 2 K.M. afstand van Münster waren gelegen, stortten in het gedeelte der $tad, gelegen aan de zijde der fabriek, zeer vele woningen in, terwijl andere zwaar werden beschadigd. Een derde Be gisch grijsboek. De Belgische regeering zal kortelings een derde grijsboek uitgeven. Het dient als antwoord op het Duitsohe witboek oyer de legende der Vrijschutters en zal trachten alle lieden ter goeder trouw van de valschheid dezer legende te overtui gen. De houding van Griekenland. Omtrent de houding van Griekenland tegenover de oorlogvoerende partij-en is nog niet veel licht gekomen. Zullen de Centralen de Grieksche grenzen al of niet overschrijden? De berichtgever van de „Frankfurter Ztg." meent, dat de Griek sche regeering inziet, dat de troepen der Centrale mogendheden en van Bulgarije hetzelfde recht hebben Grieksch Macedo nië als oorlogstooneel te bezigen, als de Engelschen en Franschen, die zich in Sa loniki en een begrensd gebied op voet van oorlog inrichten en versterkingen aanleg gen. De Grieksche regeering is eveneens besloten de zeer bijzondere onzijdigheid, waartoe de nood haar tot nog toe ge dwongen beeft, ook tegejioVer de troe pen der mi-dden-Ewopeesche mogendhie den in acht te nemen, en de onderhan delingen, welke op het oogenblik nog tus scben deze mogendheden en Athene gaan- here, zijn, worden klaarblijkelijk niet meer om het beginsel, maar slechts hierover gevoerd: hoe het onvermijdelijke op-tre den met de grootst mogelijke inachtnc ming van de gevoelens der 'Grieken ge schreden kan, op-dat incidenten veonre- den worden, welke van geen van beide zijden gewenscht worden. („De Tijd".) De Castelnau ATHENE, 28 Dec. (Havas). Bij de ont vangst van de Fransche kolonie gedurende zijn bezoek aan Athene zeide generaal De CastelnauMogen uw gedachten steeds vertoeven bij hen, die op het front vol moed het vaderland verdedigen. Hebt ver trouwen. Gij kunt met mathematische zekerheid op de overwinning rekenen. Al dus zullen wij een einde maken aan het spookbeeld van een overrompelend Duitschland. De Castelnau verklaarde, dat hij zeer tevr-eden was -over zijn bezoek aan Salo- niki, welks verdedigingswerken hij on neembaar achtte. U Hi 4) 11 li A S II Storm. LONDEN, 27 Dec. Een lievige storm, zooals men in jaren niet heeft gekend, woedde in Engeland, waardoor groote schade werd aangericht. Telegraaf- en teb foonvei biudingen zijn vermeld. Van vele huizen zijn de daken weggeslagen. Veel schipbreuken hebben plaats gehad. De kust is met wrakken als beza.ud. ITALIË. De vrijheid van den H. Stoel. Hoezeer de H. Stoel lijdt onder do eenzijdige Italiaansche -garantiewet, blijkt ook uit het feit, dat hij sedert een haII jaar geen enkel bericht meer heeft ont vangen van, noch heeft kunnen zenden naar Mgr. Camassei, patriarch van Je ruzalem, wijl de Turken, als vijanden van Italië, deze telegrammen niet doorlaten Ware de garantiewet internationaal door de mogendheden gewaarborgd, dan zou den zulke feiten zoo goed als onmogelijk zijn. („De Tijd") Spoorwegongeluk. ROME, 28 December (R.O.) Heden nacht is een sneltrein uit Ancoua op het staiion San Lazzaro bij Bologna in botsing gekomeb met een goederentrein. Er zijn 12 dooden, 20 ernstig en 50 liebt gewonden. CHINA. De Opstand. Uit Peking wordt ge meld: De militaire gouverneur van de provincie Yunnan heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de onafhankelijkheid van de provincie Yunnan geproclameerd wordt. De proclamatie zegt, dat Yuan Shikai zijn eed als president gebroken heeft eri in gebreke is gebleven gehoor te geven aan de aansporingen om de republiek te herstellen. Groote versterkingen der Noordelijke troepen worden naar het Zuiden gezon den. Men verwacht, dat nog andere goever- neurs het voorbeeld van dien van Yunnan zullen volgen. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag. Blijkens het afd.-verslag der Eerste Ka mer over de Indische Begrooting werd do Tweede Kamerbeslissing in zake de Djambi-conoessies door enkele leden be treurd, daar deze de mijnwet heeft ont wricht ion waardeloos gemaakt. Gevraagd werd of de Regeering ge poogd heeft, de bestaande vrijheid in hel tel. verkeer met de gezanten ook tot bet verkeer met den Gouverneur-Geme- raai uit te breiden. Algemeen werd een woord van lof ge bracht aan d-eii aftredenden Gouv.-Gene- raai. De beweging over de facultatief-sletling bij het onderwijs werd door enkele le den genoemd een storm in een glas water Dhr. Diepen, afgevaardigde voor Noord- Brabant wordt geïnstalleerd waarna de Kamer in de afdeelingen vergadert. Na heropening der openbare vergade ring deelt de Voora. mede, dat de Cen trale Sectie besloot, de vim de Tweedq Kamer ontvangen ontwerpen in de afdee lingen te doen onderzoeken. Als tijdig eindversiag wordt (uitgebracht kan de In dische begrooting nog aan de agenda toe gevoegd worden. De vergadering werd daarop tot Don derdag-ochtend 11 uur verdaagd. Tweede Kamer. (Zitting van Dinsdag). Besloten werd, nis d-e agenda Woensdag middag niet is afgedaan, ook Woensdag avond te vergaderen. Aan de orde .was de begrooting van het Dep. van Koloniën met de begroo tingen van Suriname en Curasao. Op een desbetreffende vraag ,van dhr Lohman verklaarde Minister Ram-bonnet, dat thans ook door het Dep. van Koloniën de betaalde abonnementen op de „Gazette de Hollande" zijn opgezegd. Dhr. Kleerekoper oefende uitvoerige cri- tiek op het beleid ten aanzien van Su riname, waar rompslomp en bureaucratie voortduren zonder dat de Minister ingrijpt. Bij de begrooting van Curasao wijst de heer Kleerekoper op de ontstellende be richten over den nood der kolonie bij1 den aanvang van den oorlog, welke voorkwa men in de Katholieke pers en in het vei slag van het interview van -een Ameri kaansch journalist met Mgr. Yuylsteke den Apostolischen Vicaris van Curasao terwijl toch verschillende feiten er op zouden wijken, dat het met den nood .niet zoo erg ivas. Spr. wil daarom een onder zoek naar de besteding der gelden, welke Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 30 Dec. Zwakke tot matigen, later wellicht toe nemende Oostelijke tot Zuidelijken wind nevelig tot zwaarbewolkt; wellicht eenige regen of sneeuw. Daling van temperatuur, in het noordoosten. voor de bevolking zijn ingezameld, daar er twijfel k!an ontstaan of er nu geld is ingezameld voor de noodlijdende bevolking of voor den bouw van R. K. kerken. De heer De Meester verklaart dat hij ten aanzien van de onderwijstoestanden de resultaten van het opzettelijk deskundig onderzoek zal afwachten. De heer Van Vuuren protesteert tegfen de insinueerende redevoering van den heer Kleerekoper, die in vragenden 'vorm een beschuldiging uitbracht, welke hij- had moeten bewijzen. Spr. verklaart dat Mgr. Vuylsteke niet naar Amerika is gegaan om geld in te zamelen voor de noodlij dende bevolking doch wel voor den bouw van R. K. kerken. Terwijl hij er verder op wijst, dat de Apostolisch Vicaris zelf heeft verklaard, dat de Amerikaansehe journa list, die hem interviewde, sferk overdrev'en heeft en dat uit verklaringen in den Ko lonialen Raad blijkt dat de nood inderdaad hoog was op Curasao. Ten aanzien van het onderwijs wijst spr. er op, dat het onderwijsverslag on gunstig oordeelt over de openbare Prins Rendrikschool, doch niet ongunstig over het bijzonder onderwij-s. Zoowel de heer Kleerkoper als de heer Van Vuuren repliceerden. Pastoor Voogel. Aan een hoofdartikel, onderteekend door N. den Haag, voorkomende in hel „Bat. Nbld." van 5 November 1.1., ont- teenen wij om. het volgende: Wie, die in 1894 op Lombok streed en eerst den tegenslag en later de eind overwinning medemaakte, zal de reuzen figuur van den Roomsch-Katholieken gees telijke vergeten hebben? Reuzenfiguur niet alleen in letterlijken, maar ook, neen voor al, in geestelijken zin. Heeft Verbraak, zijn Atjehsche collega, altijd bekend ge staan om zijn echt Christelijke nederig heid, in ofttmoed en deemoed vond hij zijn gelijke in Voogel. Mannen, die met beide geestelijken kennis maakten en hen in hospitalen en op slagvelden bezig za gen, hebben daarvan zeker een groote waardeering medegedragen van de wij-ze, waarop die eenvoudige dienaren Gods zich onder moeilijke en zeer gevaarvolle om standigheden van hunne taak kweten. Rustig ging hij zijn gang, sprak hij gewonden moed en troost in en voorzag hij stervenden van de hulpmiddelen van dc kerk. Nog zie ik hem, in een ernstig gevecht, waar het kogeis regende en de eene na den anderen van onze soldaten werd neergeveld, gebogen liggen over een slachtoffer, wiens oogen reeds braken en wiens korte doodsstrijd was aangevan gen. De ernstig gewonde lag op een uiterst blootgesteld punt, dat geen enkele dek king bood en waarop de vijand zijn vuur wel scheen geconcentreerd te hebben. We legden de hand op de schouders van den rustig zijn ambtsplicht vervullen den geestelijke en wezen hem op het van alle kanten dreigende gevaar. En voor een oogenblik aan zijn vrome aandacht onttrokken, zag hij op, liet ons nog eens onze woorden herhalen en zeide toen, dat hij voor zich geen schooner lot zou wenschen, dan bij de uitoefening van zijn christelijk beroep te sterven. En rustig vervolgde hij in den kogelregen zijne taak en stond hij pas op, toen hij den in middels overleden militair de oogen had toegedrukt. Hij zocht zijn kracht in de alleronbe- rispelijkste uitoefening van zijn dienstwerk en verzekerde zich daardoor niet alleen de achting en medewerking van den gehee- len staf, maar ook die van alle officieren en minderen. Hij woonde in een allerprimitiefste ba rak samen met een kapitein van den

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1