(Je Groote Oorlog. No. 158 Dinsdag 28 December 1915. Elfde Jaargang, Verschijnt eiken MAANDAG-,J0EISD1G- en VRIJDAGAVOND De Kerstrede des Pausen. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 100 H 60 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Zooals het vorig Jaar, stellen wij ook nu weer onze postabonné's in de gelegenheid, het abonnementsgeld over 1916 ineens bij vooruitbetaling te voldoen. De prijs wordt dus voordeeliger, en is vastgesteld op f3.50 voor een abonnement GEDURENDE HET GEHEELE JAAR. Verschillende bladen hebben hun abonne mentsprijs tegen I jan. a. s. moeten verhoo- gen. Door verschillende omstandigheden gedwongen, zullen wij ook hun vourbeeld moeten volgen. Zij, die echter een geheel jaar vooruit betalen, vallen in ieder geval voor I9l6 bulten deze verhooging en zouden dus met een vooruitbetaling groot voordeel doen. Zij, die zich thans wenschen te abonnee- ren voor I9l6, ontvangen de courant van af heden tot Nieuwjaar gratis. Men zende dan f3.50 -j- 10 cent voor poüskosteri der aan ons blad verbonden GRATIS VERZEKERING TEGEN ONGELUKKEN aan De Administratie. Volgens oucl gebruik komen met Kerst mis de te Rome aanwezige kardinalen den Paus de Kerst- en Nieuwjaarswen- schen van het H. College aanbieden, welke wenschen in een toespraak door een der kardinalen worden vertolkt. Vrijdag j.l. deed dit kardinaal Vannu- telli. Z. H. Benedictus XV antwoordde op de toespiaak van den kardinaal met een vrij uitvoerige rede, waarvan „De Maas bode" ons het navolgende telegrafisch uittreksel mededeelt In zijn rede, uitgesproken in antwoord op het adres van den kardinaal-deken, begon de Paus met er op te wijzen, hoe ook dit jaar een droevig beeld de plech tigheid van het gelukkige Kerstfeest overschaduwt. „Indien Wij toch onze blikken wenden naar naburige en ver afgelegen streken, worden wij getroffen door een wreed schouwspel van men schelijke slachting en indien Wij verleden jaar, bij dezelfde gelegenheid de uitge strektheid en de wreedheid der gevoigen van het conflict betreurden, zoo moeten Wij heden klagen over de uitbreiding en de uiterste hardnekkigheid dezer ge volgen, die van de wereld eeii hospitaal en een knekelhuis maakten en van den schijnbaren vooruitgang der menschelijke beschaving een anti Christeiijken achter uitgang." JJe Paus voegde er aan toe, dat Hij met welwillendheid en vaderlijke toe genegenheid de wenschen van het tl. College betreffende een minder nood lottige toekomst voor den Paus, de Kerk en de maatschappij aanvaardt en dit met destemeer vreugde, daar Hij in die wen schen de waarde ziet v;ui vuriger ge beden, waarin gedurende den storm het H. College volhardt, zich bewust van de uiteiste noodzaak deze op te zenden tot Hein, Die alleen den oikaau bezweten kan. „Hoeveel malen in de maanden van Ons Pomiffcaat, lang geworden door liet noodlottige uitstel van iedere uiteen zetting der menschelijke conflicten, vluchtten Wij met het hart tot deze gebeden als tot ons eenig heil I" De Paus zeide veider: „Tot het be stieren der Kerk geroepen m de ©ogen blikken van de grootste schokken der geschiedenis, verheugden Wij er Ons in te hopen, dat de goede wn van den ader niét zonder vruchten zou gebleven zijn voor de ongelukkige kinderen, doch helaasdeze hoop bleek ïjdel. Krachtig gedurende zestien maanden Uns uiensch il© vend doei nastrevend, zagen Wij Ons optreden voor het grootste gedeelte vruchteloos en zelfs Onze stem, die ge hoorzamend aan het „clama ne cesses" mtt wilde zwijgen, totdat zij een echo zou hébben gevonden in minder verharde harten, zagen Wij te dikwijls weerklinken in het ledige als de stem „clamantis lil deserto" (roepende in de woestijn). En wat zuilen Wij zeggen van deze idealen, van deze goederen, die het Ons met blijdschap toescheeD, misschien te kunnen verschaffen als vruchten en ge volgen van den vrede aan de godsdien stige en burgerlijke maatschappij In tegendeel iedere wil, iedere bedoeling, ieder idéaal brak door de vijandige om standigheden en ook onder dit gezichts punt moeten Wij erkennen, dat Wij weinig of niets vermochten. Ons vertrouwen echter is niet geschokt. Wij hebben, gelijk aan den Apostel der Heidenen, een groote hoop in het hart boven alle menschelijke hoop. Wij stel len al Ons vertrouwen alleen in God." De Paus wees daarna op het Kerst feest en zeide, een bron van onfeilbare verwachting te vinden in den terugkeer van dezen dag, waarop in eenzelfde barbaarsche en heideiische wereld onder het meest teedere uiterlijk de Koning verschec-n, Die bij uitstek de Koning des Vredes is. De Paus sprak vervolgens over Maria, Moeder van den Vorst des Vredes, Mid delaarster tusschen den weerspannigen mensch en den God vol barmhartigheid. Zij, Die altoos Haar tusschenkomst schonk voor het heil der weeklagende mensch- heid in de ure ven het grootste gevaar, zal heden onze beden inwilligen. Daarom stemde de Paus er in toe, aan de Litanie van Loreto een aanroeping aan de Koningin des Vredes toe te voeren. De Paus uitte liet vertrouwen, dat Maria in den Kerstnacht niet zal weige ren te glimlachen tot de onschuldige stemmen der kinderen, die Hij en het Episcopaat geroepen hebben tot het Eu charistisch maal op dit dierbare feest, Nu de mensch zijn hard verhard heeft en de haat de aarde heeft vervuldnu bloed en vuur heerschen en de wereld weergalmt van wapenen en tranen nu de menschelijke plannen valscli bleken en ieder burgerlijk welzijn verdwijnt, wij zen het geloof en de geschiedenis ons als het eenig heil aan de smeekende Almacht van de Middelaarster van alle genaden, Maria, en dan zeggen Wij met zeker vertrouwen ,.Regina Pacis orapio nobis" (Koningin des vredes, bid voor ons). De Paus eindigde met het uiten Zijner wenschen en gaf den Zegen. De toestand. Een zekere P. in „het Centrum" waar achter zich blijkbaar een militaire mede werker verschuilt, bt weert o.a. dat zoo wel op psychologische als strategische gronden toch ten slotte op het Weste lijk front een doorbraak der Duitschers waarschijnlijk moet worden geacht, al zal het een ontzaggelijke taak zijn en tot reusai htige offers leiden. Als psychologische factoren, die een slagen der Duitschers begunstigen, noe men we op de eerste plaats het inzicht der leiding, dat liet moet lukken. Ofschoon de hulp der Turken in mi litair opzicht „onschatbaar' is zooals de Rijkskanselier liet uitdrukte in zijn jongste rede, ons inzicht ten deze be vestigend moeten de leiders van het Duitsche volk toch wel inzien, dat hun land aan totale economische verwoesting en hun volk aan uitputting uioet be zwijken, wanneer de loopgravenoorlog niet tot een eind komt. De Duitscher is ie koel redeneerend, om de kans dat het anderen everizoo zal vergaan, te aanvaar den als voldoende reden, om af te wach ten. Liever zal hij een zorgvuldig voor bereid plan van aanval uitwerken, om zoodoende te trachten den tegenstander tot staking der vijandelijkheden te nopen. De keus gaat tusschen het gevaar van ondergang en kans op groot succes. De keuze kan niet twijfelachtig zijuhet moet... voorwaarts dus 1 En juist nu, nu de troepen uit Servië het zoet der overwinning gesmaakt heb ben, en, evenals de veteranen van het Oostelijk front, tot grootere dingen in staat zijD, dan troepen, die in de loop graven veel van hun élan en initiatief hebben ingeboekt. Dit is de tweede psychologische factor, die de onderneming zou begunstigen, Als strategische overwegingen zullen voor de Duitsche leiding gelden lo. dat een groot deel der Engelsche troepen nog in Engeland zelf staat en dus niet snel kan ingrijpen; 2o. dat de Engelsehen en Franschen worden afgeleid door de expeditie naar Saloniki, de bedreiging van Egypte en den tegenslag van liet Engelsche expe- ditieleger in Mesopotamië 3o. dat de verliezen van een door braak, al worden ze bijv. op '/2 millioen gesteld, beter resultaat zouden opleve ren dan de weliswaar over een langer tijdperk verdeelde, maar op den duur toch minstens even zware verliezen van den loopgravenoorlog. En nu de reeds gestelde vraag: of het van de Franschen en Engelschen niet het verstandigst zou zqn schijnbaar een doorbraak toe te laten, om, onder voor" hen gunstige omstandigheden, tot een slag iu het open veld te geraken? Meerdere strategen, die ernstige stu die aan den modernen loopgraven-oor log hebben gewijd, zijn van oordeel, dat deze slechts tot een beslissing kan wor den gebracht door een schiju-aftocht, ge volgd door een tegenstoot. De eer van dit het eerst beproefd te hebben, komt aan de Russen toe. Men herinnert zich, dat de Duitschers bij Lowilsj doorbraken en begonnen de Russische linie om te buigen. Maar de Russen hadden hun een valstrik gespan nen Zij hadden achter het doorbraak punt zakvormig hun troepen opgesteld en toen Van Mackensen meende de Rus sische linie te kunnen opheffen, signa leerden zijne verkenners van alle kanten den opdnngeiiden vijand. De Russische zorgeloosheid, gepaard met liet te laat arnveereu van het leger corps van Rennenkampf, dat den „ijzeren ring" moest sluiten, waieu oorzaak, dat de mooie manoeuvre mislukte. Wat echter den Russen, tengevolge van zorgeloosheid en onvoldoende nauwgezet heid in de uitvoering mislukte, zou een scherper oplettend en intelligenter leger wel eens kunnen gelukken. Vooral in Frankrijk, waar een goed spoorwegnet een snelle concentratie mo gelijk maakt en de l'ront-terkte zeer zeker een dagenlange beschieting eischt, zoodat het punt, waarop een doorbraak zal wor den beproefd, met vrij groote zekerheid kan worden vastgesteld. Daarmede beweren wij nog niet, zegt P. verder, dat een dergelijke operatie door de Frausch Engelsche iegers zal be proefd worden. We hebben alleen willen wijzen op liare mogelijkheid en behoeven er wel met bij te voegen, dat die moge lijkheid ook aan Duitsche zijde bestaat. lil ieder geval schijnt de toenemende hevigheid \au het artillerievuur aan het Westelijk front de verwachting van groote gebeurtenissen, die op td zijn, te recht vaardigen. Losse Oorlogsberichten. Een adres van dank aan den Pans WEENEN,24 Dec. (W.B.) De duoruit- wisseling uit de Russische krijgsgevan genschap vrijgelaten invalide officieren en soldaten richtten aan den Paus, als den bewerker van hun bevrijding, ten adres van dank. De tsaar naar het front. PEliiOGRAD, 25 Dec. (Westnik De tsaar vertrok heden van Tsarkoje Selo naar het leger te velde. Een ontploffing in Amerika. NEW-YORK, 21 December (O.V.) Gis teravond had te Brooklyn een ontploffiing plaats op de munitiefabriek van de Bitss- Maatschappij, waarbij een peisooti werd gedood en 10 gewond. De levens van 5000 arbeiders werden door deze ontploffiing in gevaar gebracht De politie stelt een onderzoek in. Oostenrijk en de Vereenlgde Staten. Naar de Weensche correspondent van de „Frankf. Ztg." verneemt, zal het antwoord op de Amerikaansche nota geenszins aanleiding tot het afbreken van de diplomatieke geven, indien tenminste een breuk door Amerika niet wordt ver langd. Von Bülow. LONDEN, 25 Dec. (R. O.). De bladen deelen een telegram mee uit Ziirich van 24 dezer, meldende, dat Von Bülow gis teren, vergezeld van tal van secretarissen, typisten en stenografen Zwitserland heeft verlaten en naar Duitschland vertrok ken is. De Zwitsersche bladen drukken hun voldoening uit over de mislukking van zijn vredes-intrige. Uit Rusland. PETERSBURG, 25 Dec. (Westnik). De Duitsche pers publiceert telegrammen, die zoogenaamd uit Stockholm komen. Deze deelen valsche geruchten mede over het aftreden van generaal Roessky. Het Westnik-bureau is gemachtigd ten stelligste te verklaren dat het aftreden van generaal Roessky uitsluitend aan zijn ziekte te wijten ;s. Alle andere rede nen, die door de Duitsche pers wotden aangegeven, zijh aldus slechts de gewone kwaadwillige verzinsels. (Maasbode.) De Hartmannsweilerkopf. PARIJS, 26 Dec. (Havas). De Duitsche communiqué's van 22 en 23 December geven een onjuist verhaal van wat zich op den Hartmannsweilerkopf afspeelde Geduiende den aanval op 21 December waren enkele afdeelingen van den Fran schen linkervleugel, niet tevreden met het bezetten der hun als doel aangewezen Duitsche verdedigingswerken, verder voortgetrokken. Deze afdeelinüen moesten op 22 December door een tegenaanval naar de loopgraven, vanwaar zij gekomen waren terugkeeren. Op den rechtervleugel hebben de Fran schen niet alleen het op 21 December veroverde terrein behouden, doch d t nog belangrijk uitgebreid. Iu tegenspraak met de beweringen van het Duitsche communiqué, bedraagt het aantal der door de Franschen gemaakte niet gekwelste gevangenen 1300. Het aan tal der door de Franschen geleden ver liezen aan dooden gewonden en gevan genen gaat de 1300 niat te boven. Geen enkele Fransche aanval mislukte te Metzeral om de eenvoudige reden, dat geen enkele aanval werd ondernomen, evenmin als op den Kilsentirst. Qp het Westelijk front. PARIJS, 26 Dec. (Havas). Hetnamid- dagconununiqué meldt De nacht was kalm op het geheele We-telijk front. BERLIJN, 26 Dec. (W. B.) Het groot- hoofukwartier meldt: Bij voortdurend regenweer was de activiteit op het grootste gedeelte van het front slechts gering. Meer levendigheid heer.-chte in de streek ten Noorden van Albert; op enkele plaatsen in |Champagne en in de Vogezen ten Noorden vau Sennheim. Da dwalende kening Volgens 'n bericht uit Sofia bevindt koning Peter van Servië zich te Saloniki, waar hij langdurige conferenties met de comman danten van de geallieerden gehouden en de bij het leger der geallieerden ingedeel de Servische troepen geïnspecteerd heefl Naar verluidt, zal koning Peter voorloo pig te Saloniki blijven. Onderscheiding voor Koning Peter van Servië PARIJS, 26 Dec. (Havas1.) Generaal Mondesir heeft zich naar den koning van Servië begeven, om hem een brief te Welk weder zuilen wij hebben Verwachting tot den avond van 25 Dec. Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind. Betrokken of zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaringwaarschijnlijk regen buien. Iets kouder in het oosten. overhandigen van den president der re publiek, benevens het oorlogskruis, als blijk van hulde aan zijn groote militaire kwaliteiten. Griekenland's moeilijkheden. Reuter meldt uit Athene, dat aldaar groot gewicht wordt gehecht aan de bij eenkomst van den ministerraad, die Dins dagavond zou worden gehouden en waar in, naar men verwachtte, belangrijke be sluiten zouden worden genomen. De Centrale mogendheden trekken troe pen samen te Gevghelï. jilen verwacht te, dat zij deze week tot het offensief zouden overgaan. Skoeloedis; die oud is en den last der regeering erg voelt, zou gaarne aftreden, nu de verkiezingen voor bij zijn; maar Goenaris wil', onder de gegeven omstandigheden, liever een ka binet steunen uit de leiders v.an alle par tijen samengesteld, dan zelf de regeering te aanvaarden. Freiherr von Bissing over België. De heer Landauer, de correspondent van „Az Est" had te Brussel een onder houd met den gouverneur-generaal, Frei herr Von Bissing, die hem meedeelde, dat de gewone toestanden in België lang zamerhand terugkeeren. De gouverneur- generaal beschouwde het als zijn voor naamste taak om de verkeerswegen te herstellen en de werkloosheid op te hef fen. Nu verdienen vele Belgen hun brood in Duitschland. Vele Belgische staats ambtenaren zijn in hun betrekking geble ven en de rechtspraak wordt door Belgi sche rechters gevoerd. De taalquaestie eischte alle aandacht. Ten slotte vroeg de correspondent of Duitschland België slechts bezet zou houden of wilde inlij ven. De gouverneur-generaal antwoordde: met betrekking tot deze vraag duiken er vele wenschen op welke echter voorloq- pig niet anders zijn even zoovele wen schen. i De quaestie behoort tot het machts gebied van den rijkskanselier en hoe. hij over de zaak denkt blijkt uit zijn laatste rede. 't Zijn droeve tijden Uit een brief van een Belgisch soldaat: Geloof me er zijn soms oogenblikken dat ik mezelven betast, twijfelend of ik nog besta of niet; is het geest-verbij- stering of wat? 01 het is me soms zoo naar, zoo vreeselijk koud om het harte, als al omdomme de granaten losbarsten, als vrienden stukgeslagen neervallen, af grijselijk verminkt, en als je dan die weeklachten en het geroep om moeder, van de minder gekwetsten hoort, die hier en daar bang in de loopgracht liggen, dan moet je een wezenlijk sterke kerel zijn om je zenuwen in toom te houden. De weerbaren trappelen op hun plaats, al hun leden beven en als dan het com mando klinkt van met gevelde bajonet op den vijand los te stormen, worden we schier bezeten om uit de nauwe loop* grachten te springen in het opene veld, waar donderend lawaai de kreten der zieltogenden en verminkten smoort, we zijn dan doll Sommigen brullen als bees ten, anderen vloeken aanhoudend, 't ra telt van hun lippen als geknetter der mitrailleuzen. Ilooren en zien vergaat je. Neen, nn ik hier in kalmte zit te pen nen, kan ik je geen idee geven van die slachterij, 't schijnt me een droom, een akelige bange droom.Na zoo'n strijd, zijt ge zoo lam, zoo neerslachtig, zoo uitgeput dat je moeite hebt om je ge dachten samen te houden. Slapen kun je in 't eerste niet, je zijt er te moe

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1