Grafmonumenten Groote Afslag! SPEK!! SPEK!! Gemengd Nieuws. 410e Staatsloterij. Burgerlijke Stand. Marktberichten. stedi Correspondentie Steenhouwerij. Hardsteen m sluizen, bruggen gebouwen C. MOISON. UIT DE PERS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS Rechtzaken. Laarste Berichten. Van het Oorlogsveld. ADVERTENT1EN. PEDICURE. j. buts - nun. Een geheimzinnig geval. Aan boord van Jnet Woensdagmorgen te Am sterdam binnengekomen stoomschip ,,Tu- bantia", van den Kon. Holl. Lloyd werd in do iuitreis van Falmouth naar Buenos- Ayres een zeer geheimzinnige vermissing van leen belangrijk bedrag aan goud ge constateerd. Aan boord bevonden zich na- gelijk 5 kisten Engelseh goud een aan zienlijke waarde vertegenwoordigend. Een der kisten nu, waarvan de inhoud werd geschat op een waarde van 63.003 gul don, moet op1 onverklaarbare wijze ver dwenen zijn. Een naar alle zijde ingesteld onderzoek heeft tot nu toe niet het min ste resultaat opgeleverd. 3e kl., 4e lijst, f 452803 3908 Van 23 en 24 Dcc. GOES. Geboren: 24, Nceltje Pieter- nella, d. V. Philippus Paauwe en Jaco- mina van de Schraaf; 24, Marinus, z. v. Jan Dalebout en Maatje Verboom. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. M. Jansen, 27 j. jm. en E. Gabriëlse, 26 j. jd.; B. L. Krook, 28 j. jm. ,en G. J. Damane, 28 j. jd.J. P. Schot, 22 j. jm. en J. Verrijk, 19 j. jd. Gehuwd: A. Melis, 25 j. jm. en J. Kaste- leijn, 25 j. jd. Bevallen: Hendrika Ouwerkerk, geb. Timmer, z. Van 1522 Dec. ZIERIKZEE. Getrouwd; S. Zoeter, jm. 23 j. en M. C. van der Werve, jd. 24 j. Bevallen: C. W. van der Schelde, gëb. Bolle, d.; G. C. Brons, geb. v. Hoorn, d.; J. A. Muste, geb. Blok, z. Overleden: K. J. v. Kooten, vrouw van J. van Vessem, 32 j. Van 1622 Dec. KRUININGEN. Ondertrouwd: Johannes Cornelis Martinus Maria Harskamp, 23 j. jm. en Geertruida Coimnoe, 22 j. jd. Geboren: Framboise, d. v. Christiaan Adriaan Cornelis en Geertruida Cathelina Dieleman; Anthonius Cornelis, z. v. Jo- haimis Dommanschet en Antina Sponse- lee; Matthijs, z. v. Jan Waverijn en Pie- ternella Traas; Johanna Jacomina, d. v. Adriaan Francois de Hitter en Maria Die- leman; Jan Cornelis, z. v. Cornelis Kant en Dina. Cornelis Filius; Adriaan Jaco- bus> z. v. Pieter van Leeuwen en Elisa beth Judoca Maas. Overleden: Pieter, 6 m., z. v. Adriaan Mieras en Lena Hamelink. K. C. Zierikzee, 23 Dec. 1915 Tarwe f 11 75 a 112.10, Haver f 12. a f 12.50, Win tergerst faf—. Zomergerst fa fChevaliei f 14.50 a f 15.—per 100 K.G.Rogge f 0.a fBruine Boonen f22. af23. Witte boonen f—a f Kookerwien f ai .-Kroonerwteu f a f Schokkers f 20.af 22. Aardappelen 12.50 a 13.per ll.L. Karwij t a f Ajuin f 4.50 a f 0. per 50 K.G. Koolzaad 1 af Zierikzee, 9 Dec. 1915. Boter f 0.70 a f 0.80, rekenpr. f 0.75, per '/a K.G. Kieren 12.a f2.50, kleine Kieren f0.Eendeieien 10.a f0. per 25 stuk. Aanvoer Boter 90 K.G. Aanvoer Eieren 275 stuks. Nisse. Woensdag werd alhier in de her berg van C. de Blaeij, door de diakonie der Iïerv. Kerk te Ellewoutsdijk publiek verpacht voor den tijd van 7 jaar 5 per- ceelen bouwland onder Nisse, voor de som van f 147 per H.A., aan J. Kegel alhier. £Z.) Op Maandag 27 Dec. 1915 hopen onze geliefde ouders C. BAL en CORNELIA VAN GESSEL, hunne vijf en twintigjarige echtver- eeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Hocdekenskerke, Dec. '15. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Stationstraat L 5 en 6. Tel. Int. 146 BERGEN-0P-Z00M. Zandsteenen, Slijpsteenen, Trottoirbanden, Straatkelen, enx. Groot Magazjjn van marmeren schoorsteenmantels In alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. Als gij neerslachtig wordt, vindt dan uit waarom. Neerslachtigheid komt gewoonlijk voort uit een slechten toestand van .het gestel, en indien gij er niet in slagen kunt o-m uw zwartgalligheid te verdrijven' door te letten op wat gij eet en drinkt, door vol doende te slapen, voldoende lichaams oefening en frisscbe lucht, bestaat er aan leiding om aan overtollig urinezuur in het bloed te denken. Gewoonlijk wordt gij hiervoor gewaar schuwd door pijn in den rug, duizelig- heia, hoofdpijn en waterstoornissen. Bekamp dit urinezuur door licht ver teerbaar voedsel te gebruiken, voldoende nachtrust en lichaamsbeweging te nemen, door u niet op te winden en door de nieren op te wekken tot grooter werk zaamheid en het beter filtreeren van het bloed. Er bestaat hiervoor een veilig ge neesmiddel: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen zijn een speciaal nier- geneesmiddel, dat de nieren helpt om overtollig urinezuur cn andere vergiften, die nierkwalen veroorzaken, uit het bloed te filtreeren. Ongetwijfeld verdienen zij geprobeerd te worden, want zij hebben tal van personen in gevallen van nier- gruis, niersteen, waterzucht en andere nierkwalen geholpen. Een verstandig rnensch zal door een eenvoudige, zorg zame leefwijze zijn genezing bespoedigen. Te Goes verkrijgb. hij de h.h. de Paauw Co.; le Middelburg bij dhr. Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 'd f 1.75 voor één, of f v) f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, weigert lie^e doos die niet voorzien is van ne- venstaand handels- merk. 13 Ondergeteekende geeft langs dezen weg kennis, dat hij Zaterdag 25 December a.s. zijn „Café" voor het publiek openstelt en hoopt zich door een nette bediening de gunst van liet geacht publiek waardig te maken, Heinkenszand, 23 December 1915 Schoondijke en WaterlandkerkjeDonder dag 13 Januari te 9.30 uren vm. voor Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat en IJzendijke; te Sluis in de School: Vrijdag 14 Januari te 9.30 uren vm. voor Aarden burg, Cadzand, Eede, St.-Kruis, Nieuw! vliet, Oostburg, Retranchement, Sluis en Zuidzande; te Neuzen in het Stadhuis: Maandag 17 Januari te 2.30 uren nam. voor Zaam- slag; Dinsdag 18 Januari le 9.30 uren vm. voor Neuzen en Hoek; te 2 uren des nam. voor Philippine, Sas-van-Gcnt en Westdorpe te Axel in de School: Woensdag 19 Januari te 11 uur vm. voor Axel, Koe wacht, Overslag en Zuiddorpe; te Hulst iu het Stadhuis: Donderdag 20 Januari te 9.30 uren vm. voor Bosch- kapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, St. Janssteen, Ossenisse en Stopipeldijk; t» 11 uren voor Hulst en liontenisse; te Vlissingen in het Stadhuis: Vrij dag 21 Januari te 10 uren vm. voor Vlis singen; te 1.30 uren inam. voor Koude- kerke, Ritthem en Oost-en-West-Souburg; te Middelburg in liet Gymnastiek lokaal aan de Nieuwe Haven: Zaterdag 22 Januari te 9.30 uren vm. voor Middel burg; te 1-30 uren nam. voor Arnemui- den en Nieuw-en-St.-Joosland. 2e Keuringsrnad te Zierikzee in het Stadhuis: Dins dag 11 Januari te 9 uren vm. voor Zie rikzee; te 10 uren vm. voor de overige gemeenten van Schouwen en Duiveland; te Kortgene in de SchoolWoens dag 12 Januari te 10 u. vm. voor Colijns- plaat, Kats, Kortgene en Wissekerko; te Heinkenszand in de school Donderdag 13 Januari te 10 u. voorm voor Baarland, Borsselen, Driewegen, Elle woutsdijk, 's Heer Arendskerke, 's Heeren- hoek, Heinkenszand, Nisse, Oudelande en Ovezande te G oe s in het StadhuisVrijdag 14 Januari te 10 u. vm. voor Goes, 's Gra venpolder, 'sHeer Abtskcrke, Kattendijkc, Kloetinge en Wolphaartsdijk; te Kapelle in de school: Zaterdag 15 Januari te 11 u. voorm. voor Hoede- kenskerke, Kapelle en Wemeldinge; te St. Maartensdijk in de bewaar school Dinsdag 18 Januari te 10.30 u. voorm. voor St. Annaland, St. Maartens dijk, Scherpenisse en Stavenisse; te Tholen in ,de bewaarschool: Woensdag 19 Januari te 10 u. voorm. voor Tholen, St. 'Philipsland, Poortvliet en Oud-Vossemeer; te Kruiningen in de schoolDon derdag 20 Januari 9 u. voorm. voor Krab- bendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Sc-ho- re, Waarde en lerseke. (Z.) Geen Oemobilisatie. De Nieuwe Ct. schreef vorige week naar aanleiding van de algemeen© beschouwin gen over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer: De algemeene beraadslaging is vanoch tend voortgezet, alsof er geen comitége- neraal van twee dagen tusschen lag. Slechts aan de redevoering van één der sprekers, den heer De Visser, heeft men kunnen bemerken, boe het met de ge heime beraadslaging over beperking der mobilisatie zoo ongeveer is afgeloopen. De regeering heeft blijkbaar tegenover de Kamer het standpunt weten te hand haven, dat de internationaal-politieke toe stand verlichting van den mobilisatie-druk niet gedoogt. Bedenkt men hoe sterk de aandrang in tegenovergestelde richting is geweest, die zoowel in de pers als in de Kamer op haar geoefend is, dan moet men aaii- (nemen, dat de regeering door een zeer krachtige houding het comité-generaal overtuigd heeft van de juistheid barer inzichten. Niets althans in de beraad slagingen van heden duidde op eenigen lust bij welke partijgroep ook, om haar door een motie of andere beslissing in do richting van geheele of gedeeltelijke demobilisatie te dringen. Veeleer gaf de heer De Visser te kennen, dat do samenstelling van het kabinet zelf voldoende waarborgen bood, dat kosten of lasten voor militaire doeleinden neen oogenblik langer zouden worden besten digd, dan met het oog op den buiten- landschen toestand onvermijdelijk is. Wij hebben dat altijd zoo ingezien; wat men noemt militaristische neigingen" kunnen iri het ministerie niet overheerschend zijn Zelfs den tegenwoordigen minister van oorlog zijn zij vreemd. Do heer Bosboom moet dus zeer krach tige argumenten in de geheime verga dering hebben gebezigd om d© algeheele kalmte te weeg te brengen, die ter zake van de mobilisatie in de Kamer is te ruggekeerd. Doet het ons leed dat een toestand moet voortduren die de schat kist dagelijks eenige tonnen kost en tien duizenden manschappen oogenschij nlijk zonder nut aan hun werk en gezinnen blijft onttrekken, aan den anderen kant is hel zeer bevredigend te mogen consta- teeren, althans met voldoenden grond sup- poseeren, dat minister Bosboom de moei lijkheden die een deel der Kamer ge neigd scheen allengs op zijn weg te sta pelen, is te boven genomen, en dat zijn positie in het Kabinet haar volle sterkte heeft herwonnen of liever behouden. Het is duidelijk: bet comité-geueraal heeft het ministerie in geen enkel op zicht verzwakt. Kalender der Week. Van 26 Dec. 1915 tot 2 Jan. 1916. Zondag 26 Dec. H. Stephanas V '(bl. 130), 1) (bl. 352); 2de gebed Kerstmis uit de 3de Mis V j(hl. 125), D (bl. 348). De gebeden na de stille 11. Mis op lil. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wij water V (bl. 10), D (bl. 69); na de Hoog mis gebed voor de Koningin V bl. 53), D (bl. 122). Vespers op bl. 356 en 350. Maandag 27 Dec. H. Joannes, Apostel en Evangelist V (lil. 135), D (lil. 357); 2de gebed als gister. Dinsdag 28 Dec. II. II. Onnoozele Kin doren (bl. 140), I) (bl. 360); 2de gebed als Zondag. Woensdag 29 Dec. II Thomas van Kan telberg V (bl. 150), I) (bl.365); 2de ge bed als Zondag. Donderdag 30 Dec. Mis <L Zondag onder het Octaaf v. Kerstmis (bl. 155 en 145); D (bl. 367); 2de gebed als Zon dag. Vrijdag 31 Dec. 11. Silvestei V (lil. 158), D (bi. 371); 2de gebed als Zondag. Zaterdag 1 Jan. De Besnijdenis des Heeren en het öctaal Kerstmis V (bl. 163), D (bl. 371). Vespers op bl. 371 en 372. N. B. lederen dag Credo, Praelatie v. Kerstmis V (bl. 28), D (bl. 94) cn Com- municantes V (bl. 28), 1) (bl. 95). De gewone orde der H. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op biz. V 11, D 71. De bladzijden met V geteekend verwij zen naar het „Volksmisboek" en de blad zijden met D geteekend naar het „Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag Hoogfeest van Kerstmis, in de eerste H. Mis, Epistel: Tit. II 11—15. Evangelie: Luc. II 1—14. In de tweede H. Mis, Epistel: Tit. Ill 4—7. Evangelie: Luc. II 1525. In de- derde II. Mis, Epi stel: Hebr. I 1 12. Evangelie: Joan. I 1- 14. Maandag Tweede Kerstdag, St. Stepha- nus, Epistel: Hand. VI 8 10 en VII 54 59. Evangelie: Matth. XXXIII 34—39. Pastoor A. B. Trautwein f In het St. Anthonius-G asthuis to Utrecht is Donderdag overleden de Zeer- eerw. heer A. B. Trautwein, in leven pastoor te Westwoud. De overledene .werd in 1849 geboren en in 1876 tot priester gewijd. Men verzoekt ,ons te willen vermelden dat de Retraiten van 10 tot 13 en van 17 tot 20 Jan. in het Retraitenhuis „De Thabor" tie Rotterdam voltallig zijn. Liturgische vereeniging bisdom Breda. Dinsdagnamiddag had te Roosendaal de propaganda-vergadering van de Litur gische vereeniging in het bisdom Breda plaats. Voorzitter was de Z.Eervv. heer J. Oomen. De zaal was gotd bezet. Afgevaardigden der andere diocesane vereenigingen ware mede aanwezig- Het verslag van den secretaris, den W.Eerw. heer Verheijden vermeldde een steeds krachtiger Liturgische beweging in het bisdom. De cursussen in den Gregoriaansclien zang, waaraan van de 100 kerkkoren in het Bisdom er ongeveer 90 deelnamen, de cursussen in Liturgie in H. Familie, congregatie en patronaat gegeven, de verspreiding \au 1100 Zondags-misboe ken, 1300 Saciauientsboekjes en 350 exemplaren van de Liturgie der overle denen door het bureau der vereeniging, liet tot stand komen der Diocesane Fe deratie en van het Liturgische maaud- schrift, ten slotte de groote sympathie die de Vereeniging van allen mocht on dervinden, getuigen zulks Hierna gaf de voorzitter liet woord aan den Z.Eerw. heer F. C. Beukenng, pastoor te Rotterdam, die een door wrochte rede hield over de Liturgie van den Advent en Kerstmis Ter illustreering van en in aansluiting met het gesprokene zong het jongenskoor van den eerw. broeder Leo uit Ouden bosch enkele liturgische gezangen, niet name „Alma redemptoris mater" en „Hodie Christus nalus est." De knapen zang werd zeer geroemd. De weleerw. heer De Meulemeester hield ten slotte nog een pittige rede over kerkzang en de voorschriften voor kerkkoren. De vergadering mag als uitnemend geslaagd worden beschouwd. Over de gevolgen van het decreet van Pius X over de veelvuldige H Communie, gegeveii 20 December 1905 lezen wij o.a. in „De Tijd". Hoezeer het getal Communiën is toe genomen, blijkt wel uit het feit, dat dit getal in het kleine Bisdom Breda van 19061911 verdubbeldedat in 't zooveel grootere Bisdom Den Bosch van 1906 1914 zelfs vervierdubbelde (n.l. in 1906 ö'/j millioen, het vorig jaar 22 milliuen). Ook in de andere Bisdommen onzer Kerk provincie was de toeneming even ver blijdend. Nadat in het Bisdom Haarlem tijdens het eerste jaar, waarin het Decreet betreffende, de veelvuldige H. Communie zijn werking begon uit te oefenen, slechts 3.303.112 H. H. Communiën werden uit gereikt, breidde zich dat getal sedert dien regelmatig uit, en wel in 1911 tot 91/4 mdlioen, in 1912 tot 93/i millioen, in 1913 tot 14 millioen, terwijl het vorig jaar liet cijfer van 14.676 845 werd be reikt. Het spreekt van zelf, dat cijfers maar een gebrekkige aanwijzing zijn voor het schaiten dergeestelijki- zegeningen, welke aan de veelvuldige H. Communie zijn verhouden. Zelfs de parochiale zielzorg is nauwelijks bij machte, de omvang dezer zegeningen te benaderen, Maar terecht zijn in het Gedenkboek van het Katholieke Nederland voor den bewon- derenswaardigen opbloei van ons gods dienstig leven als oorzaken opgegeven de veelvuldige Communie en de Com munie der kinderen, naast het Werk der Retraiten en Patronaten. Geslaagd voor examen L. O. Wiskun de de Jieer J. M. Roseboom van Me- liskerke; doctoraal ex. rechtswetenschap do heer L. E. de Brakke van Middelburg. (M, Ct.) De Kantonrechter te Middelburg deed Donderdag uitspraak in de zaak te gen A. M. P., pandhuishoudster te \lissingen. Wegens overtreding der pandhuiswet werd beklaagde vcroor- 'tlceld tot drie maanden hechtenis, zulks overeenkomstig den eisch van het U. M. In de zaak tegen A. Z., vrouw van H. P., die in. verzet was gekomen tegen het verstekvonnis, waarbij zij tot 2 maal f 20 of 2 maal 10 dagen hechtenis was veroordeeld, werd overeenkomstig den eisch van het O. M. het verstek-vonnis bekrachtigd. Vlissingen. De mailboot bracht geen geïnterneerden mede. Amsterdam „Het Volk" noemt het bericht van „De Telegraaf," als zouden Woensdag socialistische afgev aardigden uit allo oorlogvoerende landen niet oen afge vaardigde der Xederlandsclie socialisten te 's Gravenbage besprekingen hebben ge- liouden over den vrede, onjuist. New york. listeren heeft in ©en mu- nitietabriek te Brooklyn een ontploffing plaats gehad, waarbij één persoon werd gedood en 10 personen werden gewond. New york. ivónig eu Leiendecker, die volgens aangifte der politie hebben ge tracht liet Welland-kanaal in Canada op te blazen, zijn naar de openbare terecht zitting verwezen, onder beschuldiging van samenzwering. Hun wordt ten laste ge legd in de Vereenigde Staten een militair onderneming tegen Canada op touw te willen zetten. 24 December 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Off.) Westelijk oorlogs toon eel. Het vijandelijk artillerievuur was plaatselijk lievig en nachtelijke hand granaten-gevechten tegen onze hoogtestel» tingen, noordoostelijk van Souain werden gemakkelijk afgeslagen. De stellingen op den Hartmannweilerkopf zijn gejieel ver overd. Parijs. (Officieel Avondeommuniqué van 23 December.) De Hartmannsweiier- kopt is op- jhjet oogenblik het belangrijkste punt; de Fransche linkervleugel heeft zich gedeeltelijk van de noordelijke helling ta. ruggetrokken. Het eeniruiii en de rechter; vleugel op- de zuidoostelijke helling hou den evenwel .al het veroverde terrein be zel over een front van 2 K.M. De ar tillerie van den, vijand blijft de noordelijke helling beschieten. Door den sneeuwstorm zijn de operaties belemmerd. Een mijn gevecht in -Woevre tien zuidwesten van Aprémont eindigde in het voordeel der Franschen. Sofia. Een buitengewoon coorespondenl deelt mede (aan het Wolff-bureau: De van do Dardanelien verdreven troepen der ge allieerden poogden bij Kavala te landden. De commandant van Kavala stond dit echter niet toe, daar hij eerst een mach tiging daartoe nioest liebbep. Pefrojrad. (Officieel). In de Zwarte Zee hebben onze torpedobooten de bat terijen van Warna beschoten. Ons vuur werd beantwoord. Onze duikboot heefl een groot zeilschip, geladen met steen kolen, in den grond geboord. Galpcië. Ten oosten van Padhajee kleine gevechten met vijandelijke afdoe lingen, die trachtten onze loopgraven te bezetten. Iedere keer werden zij door ons vuur teruggedreven naar hun stellingen P-erzië. In den nacht van den 19en verdreven wij de opstandelingen uit de buurt van het dorp Aibarik ten noordwes ten van Hamadan. Ten zuiden van deze plaats hebben wij de Assabadad bezet Den 20en veroverden onze troepen al vorens ze Koein binnentrokken het dorp Save. Ongeveer 600 gendarmen te paard, infanteristen en opstandelingen werden op de vlucht gejaagd. lvaukasus. De Turken hebben den geheel-en nacht van den 21en op den 22-en onze nieuwe stellingen bij het dorp Asja beschoten. Aan den noordelijken en zuidelijken oever van het Wanmeer wis selden patrouilles schoten. Het abonnementsgeld voor 1916 in dank ontvangen van: J. de B. Jzn., Heinkens zand; Wed. N. v. d. P., Hansweerd; T. D., Oostburg; A. B. Th., Hoofdplaat; 'Wed. J. H. jv. |S-, Graauw; J. D., Hulst; A. de M., Goes; B. M. W-, Vlissingen; voor le kwartaal 1916: L. V., Goes. De- Administratie. Verslag R. K. Volksbon i in rolgend nummer. Red. Inzender ingezonden stuk over den oorlog, te Oostburg. Ingezonden stukken die niet geteekend zijn en waarvan ons de afzender onbe kend is, worden door ons niet opgenomen. Copie wordt in geen geval teruggegeven. Redactie. F. J. MURK, Lange Delft B 121, Middelburg, Buitenlandsch Spek! Gerookt f 0.95 per K.G. Gezouten (blank) f 0.90 Iffffr Per origineele kist 230 K G.) a f 0.86 per K.G. Netto contant. Gesmolten Reuzel ,,prima" in vaatjes van 25 K.G. f 0.90 per K.G. in bussen van 10 en 14 KG f 0.92 p. KG Gezouten Krabbetjes 10.55 per K.G Rundvet, Zult, Rookworst, Plockworst, Rookvleesch, Ham, enz. „Af Utrecht" onbekend rembours met I °/0 korting. Spek- en Vethandel.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 6