De Groote Oorlog a n k. Zaterdag 25 December 1915. JRlfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. iGAZJJN >tletoe len. O >PEK. Dit Burner Maat uit 6 Maflziiöen. KERSTMIS. f No. 152. 7 Mme- en len. Losse Oorlogsberichten. |Goes en O." fiber geslo- 1). brrespondent P. v. HEST. 8 ct. per ons Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. IJ n 10 n ii 10 H ii 10 n 11 10 n n 10 n 10 li 10 n n 6 n 11 7 n 1TI orting. »TRAAT, G. Im voorzien van f. GUYOT. fchrijving VENrtUiJSE Pz. onder 's-Gra- |U de hofstede Jlmea, perc. 2 Icheu, perc. 4, 1 Olmen (onderlijk of in vóór of' op 4 i kantore van L'L te Goes, tomen bij den n genoemden P: Middelburg. bejegend had. CT?" •ak de andere of niets, mijn die erfgenaam geweest zijt misschien wei lude mevrouw tn. „Zij daar", laten wijzend, het zoo was, ik zie, heeft n dameszadel antwoordde ken, en waar moeder ook vraagt gij mij 't hoop," ant- met zulk-een re oogen, dat id, „omdat ht als zij zon- zal zij1 zich it herinneren, r verdreef, ien op een der It vervolgd.) De abonné's op dit blad, in het bezit der do'or de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering jpS A gulden bij J gS8| «fe gulden bij gulden bij A jfl L I I verlies van een j| I 11 I verlies M I I verlies van S 11 hand, voet 1 I 11 I van een 1% I I een of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Zooals het vorig jaar, stellen wij ook nu weer onze postabonné's in de gelegenheid, het abonnementsgeld over 19(6 ineens bij vooruitbetaling te voldoen. De prijs wordt dus voordeeliger, en is vastgesteld op f3.50 voor een abonnement GEDURENDE HET GEHEELE JAAR. Verschillende bladen hebben hun abonne mentsprijs tegen I Jan. a. s. moeten verhoo- gen. Door verschillende omstandigheden gedwongen, zullen wij ook hun voorbeeld moeten volgen. Zij, die echter een geheel jaar vooruit betalen, vallen in ieder geval voor 1916 bulten deze verhoogingen zouden dus met een vooruitbetaling groot voordeel doen. Zij, die zich thans wenschen te abonnee- ren voor 1916, ontvangen de courant van af heden tot Nieuwjaar gratis. Men zende dan f3.50 10 cent voor poliskosten der aan ons blad verbonden GRATIS VERZEKERING TEGEN ONGELUKKEN aan De Administratie. De mystieke beteekenis, zoowel als de ontroerende schoonheid van het Kerst feest vermag alleen de geloovige christen in alle volheid te smaken. De ongeloovige vindt het wel „een aardig winterfeest". Hij wil zich ook wel tuoien met een hulsttakje in het knoopsgat, is er niet op tegen den kerst boom in zijn woonkamer te doen behan gen met versierselen en geschenken, maar 't zijn voor hem niets dan uiterlijk heden, die hij accepteert als een welkome afleiding in het monotone leven van den triesten wintertijd. Meer is het Kerstfeest hem niet. Hij blijft hangen aan de schors, tot de kern der zaak dringt hij niet door. Het liefe lijkste aller christelijke feesten draagt niets bij tot verkwikking zijner ziel religieus-dor als een zandwoestijn niets tot versterking van zijn levensmoed, niets tot verrijking van zijn geest arm aan kennis van het ééne noodige, ondanks alle wetenschap, die er wellicht in is opgehooptniets ten slotte tot stilling van den honger, die zijn hart gelijk elk menschenhart heeft naar het goede, ware en schoone, gelijk het gevonden wordt in den Schepper van dat hart, die de Bron van alle goed, de Eeuwige Waar heid en de Oneindige Schoonheid zelve is. De chris'en daarentegen, die leeft in en door het geloof, ziet in het Kerstfeest de herinnering aan de heerlijkste open baring van Gods goedheid en liefde voor den mensch. En hij moge al belmoren tot de meest eenvoudigen, de minst ont wikkelden, onervaren in de kundigheden waarop de ongeloovige, de vrijgeest zich trotsch verheft, één blik op de Kribbe, waarin het Heil der wereld in kinderge stalte neder ligt, ontvouwt hem een we reld van de liefelijkste en zaligste ge dachten, opent hem een hemel van ziels- genot. Hij viert geen Kerstfeest met hulst, mistletoe en roode linten in de warme kamer of in het upper-ten restaurant, waar de directie voor „attracties" zorgt aldus adverteert een groote-stads- restauiant in een onzer liberale bladen maar met het evangelieboek in de handen en de blijdschap Gods in het hart. Gewis de plechtigheden en uiterlijke feestteekenen. waarmede zijn goede Moe der, de Heilige Kerk, de jaarlijksche her innering der gebcorte des Heeren als Godsmensch viert, zijn voor hem geen zinledige vormen, maar helpen zijn ziel om als langs de ladder der geschapen dingen opwaarts te stijgen tot het gees telijke en zoo te smaken 's Heeren on eindige liefde en goedheid, die het niet beneden zich achtte onze knechtsgestalte aan te nemen, teneinde ons te redden en een plaats te verzekeren in het Va derhuis hierboven. En zijn ziel jubelt uit wat de Kerk in haar Kerstliturgie ver tolkt met het psalmwoord: „Zingt den Heer een nieuw lied, want wonberbare dingen heeft Hij gedaan" en ook te mid den van den strijd en de ellende en jammer dezer tijden blijft zijn ziel on geschokt in het zoet geloof aan Hem, die vrede kwam brengen aan degenen, die van goeden wille zijn. En niet trotscher, niet eigendunkelijker willende zijn dan de Meester, die zich ons ter minne ten diepste wilde vernederen en, naar het wooid van den al ouden lofzang, den schoot eener maagd niet heeft geschuwd, werpt hij zich in den geest deemoedig neder met de arme herders van Bethle hem, om het Goddelijk kind te aanbidden en te huldigen als zijn God en zijn Ko ning. En de strofe van het ontroerende oude kerstlied welt hem als vanzelf naai de keel Och Kindjen, och Kindje dat heden In 't nederig s'alletje kwaamt, Och, leer ons Uw paden betreden, Want Gij hebt de wereld beschaamd. Gij kwaamt om de wereld te winnen, Den machtigsten vijand te slaan. De kracht Uwer liefde van bin pen Kan wereld noch hel weerstaan 1 Ja waarlijk, dat Goddelijk Wicht, door Maria en Jozef als hun dierbaarste schat bewaard en verzorgd, heeft de wereld beschaamd en beschaamt haar voortdu rend haar hoogmoed, haar zinnelijkheid, haar boos begeeren, haar haat en haar wraakzucht vinden in Jezus' leer en in Jezus' liefde hun straf en beschaming. En al de machten, die de geest des af- gronds oproept om dien .Jezus te bekam pen en te vervolgen in Zijne dienaren, gelijk Herodes het weleer den kleinen Jezus deed, ondervinden vroeg of laat dat hun pogingen ijdel zijn en alle knie van wie in den hemel op en onder de aarde zijn zich moet buigen voor den Naam van Hem, die onder den vredeszang der Engelen zijn intrede deed in de wereld en daarmede de boeien der geestelijke slavernij verbrak waarin de mensch sinds Adam's dagen lag geklonken. Voor wie zoo het Kerstfeest beleeft, wordt dit liefelijke feest een bron van rijke troost en verkwikking, ook al be zoekt hem de Voorzienigheid met ongeluk en smart, ja, naar mate de mensch meer en beter geleerd heeft den Heer te vol- fen op Zijn Kruisweg, naar die mate zal ij ook te intenser de geestelijke genie tingen van het Kerst mysterie kunnen smaken. Moge een dergelijke stemming de onze zijn in de heilige dagen die voor de deur staan. Moge de blijde viering van 's Hee ren komst op aarde, gepaard aan het geluk van Zijn komst in onze harten door een waardige Kerstcommunie die dagen voor ons stempelen tot dagen van echt christelijk genot en ge< stelijke vreugde. Nog maar enkele ureu en ons klinkt uit 's Engels mond de blijde tijding te gen „Zie ik verkondig U een groote vreugde Want heden is U geboren de V erlosser, die Christus de Heer is Mogen de smeekbeden der gansche Christenheid, die in deze dagen ten he mel worden gestierd, van dien langver- beiden Verlosser de wedergeboorte dezer wereld afbidden, een wedergeboorte in liefde en in vrede. Onzen lezers een Zalig Kerstfeest I Jaaroverzicht van den Oorlog. 14 December 1914. In het Westen hernemen de Ententetroepen het offen sief en behalen kleine voordeelen. De Serviërs hernemen Belgrado. In Polen zijn de Duitschers den be nedenloop van de Bzura genaderd. Het Turksche oorlogsschip Messoedieh wordt door een Engelsche duikboot tot zinken gebracht. 15 December. De Russen beginnen tegenover de Oostènrijkers terug te trek ken en in Zuid-Polen ook tegenover de Duitschers. 16 December. Ten Zuiden van den Weichsel in Polen vallen de gevechten ten gunste der Duitschers uit, waardoor het Russisch offensief tegen Silezië is is gebroken. De Russen trekken terug doch bieden in de Karpathen nog krach- tigen tegenstand. Duitsche oorlogsschepen beschieten Hartlepool en omliggende plaatsen van Engeland's oostkust. 17 D e c e m b e r. De Russen trekken in Polen steeds verder terug en in Ga- licië tot over de Dunajec, waar zij voor- loopig stand houden. Piotrkof en Prezdbore worden door de Oostenrijkers genomen. De Duitsche kruiser Friedrich Karl zinkt in de Oostzee. Generaal Jeffre herneemt het offensief. 18 December. Samenkomst der drie Skandinavische koningen te Malmö. 19 December De Russen hernemen in de Karpathen het offensief. 20 December. De Engelschen in- stalleeren in Egypte, dat tot Engelsch protectoraat is verklaard, een nieuwen sultan. 22 December. De Fransche duik boot „Curie" wordt 'in de Adriatische Zee in den grond geboord. 25 December. Een Duitsch vlieger vliegt over Scheerness, Engelsche vliegers vallen Cuxhaven aan De Italianen bezetten Walona. De Paus en de Vrede Dinsdag j.l. heeft in den Duitschen Rijksdag de socialistische afgevaardigde Ebert een woord van hulde gebracht aan de vredesbemoeiïngen van den Paus, over wiens streven de Duitsche sociaal democratie zich „ondanks alle verschil van wereldbeschouwing" verheugt. Generaal von Emmich, bekend door zijn verovering van Luik en zijn optreden in Galicië na de doorbraak aan de Dunajec is te Hannover op 67 jarigen leeftijd overleden. Onder Engelsch toezicht. KOPENHAGEN, 22 December (W.B) Naar „National Tidende" meldt moest het Deensehe stoomschip „Frederik VIII" op weg van Amerika naar Denemarken, op bevel der Engelsche autoriteiten in Kirkwall zijn paketpost afladen. De landing te Varna. Van een landing der Russen te Varna, waarvan niet-officieele berichten melding maken, spreken de officieele berichten niet, wel van een actie van eenige Rus sische torpedobooten, die in de buurt van Varna een Bulgaarsche torpedoboot achterna zetten. Het vluchtende Servië. Over de vluchtende burgerlijke bevol king in Servië schrijft de oorlogscorres pondent van het „Berliner Tageblat" Een treurig tooneel, deze tocht van een vernietigd volk door zijn verwoest land. En wat is dit 'n door de natuur rijk gezegend land. In zijn vlakten rijpen druiven en de veldvruchten van het Zuiden. Op zijn bergen groeit nog koren en in de eikenbosschen, op zijn bloeiende weiden vindt het vee de rijkste voeding. De diepte bergt kolen en ertsen. Bijna niet een onder de officieren en manschap pen, heb ik ontmoet, die niet zei, nadat hij gevloekt had op de verschrikkelijke wegen wat een wondermooi land is ditHet ware reis-Iand. Wat zou men daaruit kunnen makenEu op dit land zat de boer, zonder zorgen en in goeden doen. Een verstandige wet uit den tijd der Obrenowitsj bepaalde, dat zijn huis, zijn werktuigen en twintig aren gronds hem nooit ontnomen mochten worden. Maar wanneer de mensch geen zorgen heeft, dan maakt hij zich zorgen. Alles is nu vernietigd, de heele wel stand, het vroolijke, vriendelijke leven, het sympathieke streven naar hoogere ontwikkeling en fijnere beschaving, dat in veel grootere mate aanwezig was dan men, naar de beschrijvingen te oordee len, verwachten zou. Wat gaan de gevangenen moe huns weegsWat zou er binnen bij hen omgaan Ik zag, hoe een der gevangenen plot seling staan bleef. Het schelden van den soldaat scheen hij niet te hooren, hij keek onbewegelijk naar een passee rende colonne. Daarna stak hij de vuis ten omhoog en sprak verwenschingen uit. Ik vroeg den tolk, wat dit te betee- kenen had. De boer, zei de tolk, had voor een wagen zijn ossen gezien, die men van hem gerequireerd had. „En nu vloekt hij zeker op de vijan den „Neen" zei de tolk glimlachend, hij vloekt op koning Peter." De Duitsche verlieslijsten, welke worden uitgegeven in den vorm van een krantje, nemen tot en met no. 399 10.610 dichtbedrukte bladzijden in beslag. In boekvorm zou dat op ziju minst 45,000 bladzijden zijndus het deel gerekend op 450 blz, e<-n w rk van honderd deelen, niet anders bevattend dan de getuigenissen van de barbaarsch- heid dezer eeuw! (N. R. C.) De Amerikaansche vlag beleedigd. Bulgaren zouden te Monastir het huis van een Amerikaanschen agent voor uit- deeling van levensmiddelen aan de be woners zijn binnengedrongen en de Ame rikaansche vlag hebben neergehaald. Van het gebeurde is rapport gezonden naar Washington. 0e Handelsoarlog. PORT SAID, 23 Dec. De Paketboot „Yasakama" is gezonken. De opvarenden zij'n gered. Het verlies is het grootst, dat tot heden in den oorlog door assura deuren is geleden. Het wordt op 25 mil- lioen francs geraamd. Het schip mat 10932 ton. Nader wordt gemeld, dat het schip zon der voorafgaande waarschuwing is tot zin ken gebracht. In 50 minuten was alles gebeurd. Alle passagiers en de bemank ning zijn gered, opgepikt door een Fran sche kanonneerboot, en landden D-onder- Idag te Port Said. De meest volmaakte orde werd gedu rende de ontscheping gehandhaafd. De Ancora-nota. LONDEN, 23 December. (R. O.) Den tekst van die tweede Amerikaatlsohe nota aan Oostenrijk besprekende, verklaren de New-Yorksch© ochtendbladen eenstemmig, dat de regeering het laatste woord tot Oostenrijk gesproken heeft, en dat het behoud der vriendschappelijke betrekkrnl- gen nu, afhangt van het aanvaarden der Amerikaansche eischen en het ackeurert van het doen zinken der „Ancona". Het gevecht bij Hartmannsweilerkopf. Hiervan gaven wij in de laatste be richten in ons vorig nummer de Duitsche lezing. Thans volge de Fransche lezing van het gevecht. PARIJS (23 Dec.i. De Fransche artil lerie behaalde opnieuw successen en deed o.a. bij de Maashoogten een Duitsch mu nitiedepot in de lucht springen. De vij and heroverde een klein deel der loop graven, welke wij bij de Hartmannswei lerkopf hadden genomen en die door Fransche voorposten waren bezet. Totaal werden 1300 Duitschers krijgsgevangen gemaakt. (De lezer zal zich herinneren dat er inderlijd over de vraag wie den top van den Iiartmannsweilerkorf in bezit had, in de Fransche en Duitsche communique's nog al druk gekibbeld is. Beide partijen Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 25 Deo. Matige tot krachtigen, Zuid Westelijks tot Zuid Oostelijken wind. Zwaarbewolkt of betrokken lucht. Tijdelijk opklarend. Waar schijnlijk regenbuien. Aanvankelijk eenige stijging van temperatuur in het Noorden. hielden staande, dat zij den (op in hun macht hadden, zoodat 'liet de vraag werd wat men eigenlijk onder den top moest verstaan. Neutrale beoordeelaars moesten toen tot de slotsom komen, dat de Fran sehen langs de westelijke helling vooruit gekomen en den top bereikt hadden, maar de Duitschers, die op de oostelijke stelling hun voornaamste stelling hadden, zich nog aan een stuk van de kruin vast klampten, en waar zij nu afgeworpen zijn. Red.) Inmiddels bevatten de morgenbladen van hedietn een nieuw bericht van het Diu-itsche hoofdkwartier, waarin staat: fn een vurige worsteling heroverden gisteren de dappere regimenten van de 82ste landwieerbrigade den top van den Hartmaninsweilerko-p-f. De vijand leed bui tengewone zware verliezen en liet 23 of ficieren en 1530 man al-s gevangenen in onze handiexi. Met de ontruiming van en kele stukken loopgraaf op de Noorde lijke helling-, waarin de Fran-sohen nog genesteld zijin, zijn wij bezig. E--n het Fra-ms'öh-e hoofdkwartier meldt nader In de Vogezen op den Hartmannswei lerkopf is de toestand op onzen linker vleugel, waar een vijandelijke tegenaan val plaats had, onveranderd. Daarentegen ging onze rechtervleugel in den loop- van den dag van gisteren verder vooruit. Een postoorlog tusschen Zweden en Engeland 7 Rieeds eenige malen hebben zich ge durende den loop van dezen oorlog on aangenaamheden voorgedaan tuisschen Zweden en Engeland in zake het door zoeken van de Zweedsche post door de Engielschen. Het geval, dat thans weer aanleiding tot wrijving h-eeft gegeven, is dat van de aanhouding van de post aan boord van het Zweedsche stoomschip „Heilig Oliad". In Z wieden schijnt -de zaak nogal' op gewarmd te worden, vooral door hel Diuifsehgezinde deel van de pers en ei werden dan ook krasse tegenmaatregel ten aangekondigd. Zelfs -de bladen te Stockholm, wel ke de entente welgezind zijn, hechten hun goedkeuring aan de Zweedsche re presaille-maatregelen. Het Engelsche ministerie v.a,n buitein- land-S'Cbe zaken heeft intusschea bekend gemaakt, dat van de 300 zakken post pakketten, die aan boord van het Zweed sche stoomschip Heilig Olad zijn aan gehouden,' er 109 niets anders bevatten dan rubber, geschat op een gewicht van 8000 pond, -alle geconsigneerd aan een bekend agent van Dnitschland in Zweden. Kerstfeest aan het front. Reuter meldt dat, ofschoon het weder zeer slecht is, het Kerstfeest in de loop graven op het Westelijk front toch zeei opgewekt belooft te worden. De loopgraven zijn thans zeer comfor tabel, vergeleken bij- 1914, terwijl de troe pen bovendien zich bewust zijn van hum ne meerderheid op dén vijand in man schappen, kanonnien en ontploffingsmid- dellen. Er zijn maatregelen getroffen om eeirt Kierstmenu aan de troepen te verschaffen. Er zullien echter geen vriendelijkheden ge wisseld wórden rnet vijandelijke gebu- r-en, en van iets; dat op- wapenstilstand lijkt is g-'een sp-rake. Aan de militairen v-an alle rangen is in herinnering gebracht te bedenken -dat oorlog nu ee.nmaal oorlog is.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1