410e Staatsloterij. Gemengd Nieuws. VISSCH ER IJ. Laatste Berichten. Correspondentie SPORT. KERKNIEUWS. tedio Land- en Tuinbouw. Burgerlijke Stand. Marktberichten. - in stil- en schilderde ons daarna den priester en leviet, en hun houding jegens den hulp behoevende, ons uit hun gedrag aantoo: nende de verzaking van plicht en liefde, waaraan ook zoowelen onder ons schuldig staan, die de barmhartigheid het liefst door anderen zien beoefenen, en er zich afmaken met te «rijzen op de vele dingen, die er te doen zijn, en de vele aanvragen om steun. Hierop volgde een opwekkend woord naar aanleiding van de handeling des Samaritaans, er op wijzende dat de ware barmhartigheid niet vraagt, in de eerste plaats, is de hulpbehoevende van mijn geloof, van mijln rang of stand? maar gedrongen door liefde en plicht de helpende hand uitstrekt, gedenkende aan het woord, doet wel aan allen. De spreker eindigde zijn met groote aandacht gevolgde rede, met de vermaning Ga heen en doe gij des gelijks. Er was een flin ke opkomst. Kats. Op de groote tentoonstelling van „Ornithophilia" te Utrecht op 18 Dec. werden door den heer M. J. Rottier al hier met een konijn Haaskl. VI. Reus Voedster 2 eereprijzen en le prijls behaald, ttevens zilveren Ornithophiliabeker voof 1915; in concurrentie met ruim 50 mede dingers, voor den besten Vlaamschen reus. (Z.) lerseke. Maandagmorgen had de klein- landbouwer D.V. het ongeluk dat zijin paarden voor een sleeper gespannen, op hol sloegen en hij1 zelf er onder kwam te liggen. Spoedig werden de paarden tot staan gebracht en de man er van on der gehaald. Daar hij niet naar huis loo p-en Kon, werd hij per sleeper naar huis gebracht. Nu doet zich het merkwaardig geval voor dat de man geen letsel beko men heeft, maar alleen niet loopen kan door den schrik. Baarland. Bij' IC. B. is aan A. Brugge- man op zijn verzoek met ingang van 81 D'ec. eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Baarland met dankbetuiging voor de langdurige dien* sten door hem in die betrekking bewezen. Rilland-Bath. Bij de politie alhier was het reeds lang bekend, dat er in die gemeente op groote schaal landbouw producten waren gestolen. Maandag mocht het gelukken den hoofddader C. J. B. en den medeplichtige M. T. in handen te krijgen. Een groote hoeveel heid mosterdzaad werd ten huize van B. in beslag genomen. Mede werd be kend, dat hij een partij van 400 K G. verkocht had aan een graanhandelaar in die gemeente. B. is gevankelijk naar Middelburg over gebracht en na verhoor door den rech tercommissaris in verzekerde bewaring gesteld. (M. Ct) Heinkenszand In de openbare Raads vergadering van 21 Dec. waren tegen woordig alle leden Op een ingekomen verzoek van het muziekgezelschap „Euter pe" om ontheffing van vergoeding van een schoollokaal over het 4 e kwartaal 1915, werd goedgunstig beschikt. De be grooting dienst 1916 werd gewijzigd en nader vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 17526.51. Nadat op 2 reclames H. O. dienst 1915 afwijzend werd beschikt, werd de verga dering gesloten. Kruiningen. In eene daartoe belegde vergadering van de Dorpsvereeniging ICruiningen zijn tot bestuursleden geko zen in de ontstane vacature tengevolge van periodieke aftreding de heeren D. Lindenbergh, A. van Hootegem eu .T. Visser. Aangewezen tot afgevaardigden naar de vergadering van 27 Dec. a s. te Goes ter bespreking van de stichting eener coöp, superphosphaatfabriek in Zee land werden de heeren D. Liudenberg, J. Kooyman en A. van Hootegem (M. Ct.) Schore. Een kleinzoon van den land bouwer Br. alhier ontving zulk een trap van een paard, dat hij bewusteloos moest worden weggedragen. (M. Ct.) IJzendijke. Tot ontvanger te Baarle Nassau is benoemd dhr. P. van Remortel alhier. Tot voorzitter van den Adviesraad der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. is benoemd dhr. J. Neeteson alhier, tot vice-voorzitter dhr. Wolfert te Hoek en tot secretaris dhr. J. den Hollander te Axel. Cadzand. Het geschut is de laatste dagen weer zeer hevig. Vooral 's nachts wordt geschoten. Oostburg Gedurende het speelseizoen werden door de duivenclub „De Snel- vliegers" te Oostburg 1219 duiven ver zonden. Er werd gewedvlucht naar Roo- zendaal, Gilze Rijen, 's-Bosch, Arnhem, Deventer, Meppel, Assen en Roodeschool. Hulst. Bij K. B. zijn benoemd: tot ont- vianger der directe belastingen, invoert rechten en .accijnzen te Hufet, J. van 't VVesteinde, ontvanger der invoerrechten te St. Pieter. Koewacht. Hier zou een zekere B. begraven worden. De klerk staat op Bel gisch gebied. De wachtcommandant wei gerde bij de draadversperring het lijk te laten doorvoeren en wilde de kist zelfs laten openbreken om zich. te vergewissen van den inhoud. Natuurlijk verzette de familie zich daartegen met hand en tand Nadat de pastoor herhaaldelijk had ge telefoneerd kon het lijk na meer dan een half uur wachtens worden vervoerd. Men zal1 voortaan de lijkdiensten in een nabijzijnd Hollandsch klooster doen ge schieden. (Z.) De Breede Watering. Voor ongeveer 2 jaar bood het be stuur der Breede Watering bewesten ler seke den raad van lerseke aan het on derhoud van den Ouden dijk van af den. Kaasgatdijk tot de Wellevate voor zijn rekening te nemen, mits' de gemeente voor onbepaalden tijd een jaarltijfcsche bijdra ge van f 15 Overgoedde. De raad bood aan de genoemde bijdrage 25 jaar lang uit te keeren, doch onder voorw aards dat de Oude dijk tot aan de Langevil'l© aan het polderbestuur zou komen. De voorz. deelde nui mee, dat B. en W. met het polderbestuur een conferentie gehad heb ben, waarin behoudens nadere goedkeu ring het volgende werd overeengekomen: de Br. Wat. zal in onderhoud nemen ge noemden dijk van af den Kaasgatdijk tot bet kantoor der Mij. Eendracht, benevens den oprit aan 't eind der Langeville en edien bij de Wellevate en de gemeente verbindt zich 40 jaar lang tot een bij- flragie van f200 per jaar. Met alg. st. nam de raad van Kruinin- giejn heden dit voorstel aan. (M, Ct.) 3e kl. 2e lijst. f25000: 17588 f 2000: 19568 f 1500: 19635 f 1000: f 400: f 200: f 100: Trekking 21 Dec. 1915. 4688 14957 6644 1656 4946 4215 10137 12602 13779 14018 18917 2832 4080 4083 4133 9224 9507 10430 10492 10500 12615 12626 12637 13109 18873 18876 3e kl. 3e lijst. Trekking van 22 Dec, 1915 f 5000: 14221 9849 9795 13795 f 45: f 1500: f 1000: 200: 18412 f 100: 2276 17866 18605 f 45: 1454 1462 1473 1492 2812 4017 4033 4101 9228 10406 10419 10433 12605 16458 Bovenstaande trekking heeft voor zoover het de prijzen beneden f 100 be treft alleen betrekking op de nummers die in Zeeland zijn geplaatst. De Kerstboom. Vroeger is wel eens gemeend, dat de Kerstboom eigen lijk een heidensch gebruik was, en in on zen tijd weer werd ingevoerd met de geheime bedoeling om de Kerstkribbe te weren. Maar de zoo pas overledeu liturgische schrijver, pater Nieuwbarn, neemt in zijn mooie Kerst-liturgie den Kerstboom in bescherming. „Hoewel de „Kerstboom" niet op li- turgischen bodem is gewassen", zegt hij, maar slechts tot de prijsbare, christelijke familiezeden behoort, heeft hij allengs door de aangehechte, mystieke beteeke- nis een zekere wijding verkregen Hij herinnert zoowel aan den zondeval onzer eerste stamouders, als aan de verlossing, welke de Zaligmaker daarna door zijn dood aan „het hout des kruises" heeft verworven. De boom der kennis van goed en kwaad had aan Adam en Eva en bei der nakomelingschap vloek en verderf aangebracht. „Maar Christus, „den tweeden Adam", heeft God de Vader als „den nieuwen levensboom" in den heiligen Kerstnacht uit den „wortel van Jesse" doen ont spruiten en geplant in het midden van zijn vruchtdragend Paradijs (de H. Kerk). Uiteraard heelt dan de „appel" onder de vele aanhangende goud- en oranje vruchten een symbolieke beduiding, daar hij in heugenis brengt den paradijs appel van den z--ndeval en tevens het doel van Christus' geboorte op aarde. „Lichten gloeien er in dien gesierden denneboomzinnebeelden der waarheden, welke aan Christus' leer ontstroomen Ook geschenken en vruchien draagt de vredevolle Kerstboom: symbolen der ge nadegaven van de barmhartigheid en liefde van het goddelijk Kindeke. Oud tijds inzonderheid leidde die gedachte tot een christelijk navolgen in het afstaan van het Godsdeel op dezen dag, namelijk het schenken van vrome „liefdegaven" aan de behoeftigen en kranken, in her innering aan Hem, die ons eenmaal ver zekerde „Wat gij aan deze Mijner ge ringste broeders hebt gedaan dat hebt gij aan Mij gedaan"." Zoo bloeie dan in feesttooi de vroolijke Kerstboom ook in onze Katholieke ge zinnen, maar vergeten wij daarbij ook het kribbeke niet, opdat onze kinderen, niet geheel opgaand in het feestelijk ver toon, de ware beteekenis en de heiiige wijding van het Kerstfeest wel mogen begrijpen. En denken wij vooral ook in deze da gen van schrille armoede ook naar oude christelijke zede aan het Godsdeel voor de armen. Met de gedachte aan een stille weldaad aan hen, wier woning anders in die dagen donker blijft en koud, zal voor u de fees telijke Kerstboom schitterender lichten, (Maasbode,) De auto-beschieting te Breda. De heer F. van Dijk heeft het St. Luciagasthuis te Princenhage nagenoeg geheel hersteld verlaten. De toestand van den eerw. heer Melsens is van dien aard, dat binnen weinige dagen de ko gel uitliet lichaam zal kunnen verwijderd worden. Geen misses naar Egypte. Wegens het groote aantal Engelsclie dames, die naar Egypte wenschun te gaan, heeft de Engelsclie regeenng op verzoek vaD het Britsche opperbevel besloten, geen vergunning meer te ver- leenen aan dames om naar Egypte te gaan. Dogenen, die reeds in het bezit zijn van paspoorten voor Egypte, worden gewaarschuwd, dat zij zonder vergunning van den bevelhebber in Egypte' toch geen voet aan wal mogen zetten. Den Haag. De Tweede Kamer heeft de motie Ter Laan. om het huwelijksverbod van belastingcommiezen beneden 28 ja ren in te trekken, aangenomen met 51 tegen 7 stemmen. Den Haag. Het vertrek van H. M. ge zant in tijdelijke zending bij den Paus, dhr. Jhr. Mr. O. van Nispen, zal den 28en dezer plaats hebben. Lelden- H. M. de Koningin bezocht -heden de gemeente. Van het Oorlogsveld. 22 December 5 uur 's namiddags Berlijn. (OIL). In het westen hebben de Franschen een aanval gedaan op den Hartmannsweilerkopf en den top daarvan benevens een klein stuk van een naburige hoogte weten te bemachtigen. Een deel der veroverde stellingen is a-lweer in ons bezit. Op het oostelijk en Balkanoorlqgstooneel geen bijzonder nieuws. Munster. In een rijlksmunitiefabriek op drie kwartier afstand van de stad gelegen, heeft een ontploffing plaats gehad, ter wijl de werkzaamheden nog aan den gang waren. Men zegt, dat er 400 slachtoffers zijn, meest vrouwen en kinderen. Oorzaak en bijzonderheden van de ramp worden geheim gehouden. Berlijn. De Socialistische rijksdags fractie heeft de houding der minderheid in hare fractie een inbreuk op- de partijs discipline genoemd en alle verantwoor delijkheid voor de gevolgen afgewezen. Londen. Het parlement heeft het re- geeringsvoorstel aangenomen, om het le ger met één millioen man te vermeerderen. Parijs. (Officieel Avoiiidcommuniqué.) De operaties werden op een groot ge deelte van het front door het slechte weer belemmerd. Toch heeft de Frapsche ar tillerie de Duitsche verbindingsloopgraven op- het noordelijk deel van het front be schoten en .approviandeeTingscolonnes uit een gedreven. De Franschen beschoten met goed gevolg een vooruit springende stel ling van den vijand aan de Rupthoogto noordelijk van Pont-a-Mousson. De artil!- lérievoorbereidi'ng werd door een aanval gevolgd, waardoor de Frajnsehen oen aan zienlijk deel Van, ide Duitsche verdedi gingswerken bij den Hartmannsweilerkopf kolnden bezetten, terwijl krijgsgevangenen werden gemaakt. Petersburg. Onze vliegers hebben met succes bommen geworpen op de achter hoede van den vijand in de streek van Godutsyski eki Komay ten Oosten vald Swientsjany, waardoor een paniek onder de coinvooien ontstond. In Galicië heeft 'de vijand aan het nieuwe front Alexi- ■netz-Buitsjatz en ten zuidoosten van Za- lyohtyki getracht met kleine detachemen ten tot het .offensief over te gaan, het geen door ons vuur werd verijdeld. Op het Kaukasisch front geen nieuws. Londen. (Legerbericht.) Om in het be zit te komen van de kuilen, veroorzaakt door de ontploffing van Duitsche mijnen, tegenover Armentdères werden velschil lende gevechten geleverd. De vijand heeft twee heftige pogingen gedaan om de kuilen in bezit te krijgen. Rommengevechten wierden daarbij gele verd. Beide aanvallen zijn afgeslagen. Dq vijand leed zware verliezen. Konsfantlliopel. (Legerbericht.) Darda- nellenfront. De telling van het bij Ari- Burnu en Anaforta door den vijand ach tergelaten oorlogsmateriaal en uitrusting's- Istukken van verschillenden aard is nog niet geëindigd. Vijandelijke schepen heb ben gisteravond met groote hevigheid ver schillende kampementen beschoten, om de achtergelaten buit te vernielen, wat den vijand evenwel giet gelukt is. Kaukasus. Een vijandelijke aanval in de streek van ld op- ons centrum werd zon der moeite afgeslagen. Mesopotamia .Aan het Irakfront duren (de gevechten jmjet onderbrekingen voort bij Kut-ol'-Amara. Correspondent Ossenisse. Vlak voor het afdrukken van ons blad ont vingen wij uw gemeenteraadsverslag, dat te uitvoerig is om 't nog heden in ons num mer op te nemen. Redactie. Oestercultuur. In een gehouden vergadering te B e r- gen op Zoom is opgericht de Coöpe ratieve Vereeniging „Centraal Bu reau tot verkoop van Zeeuwsche Oesters". Van de f700.000 pacht is reeds f 560.000 aangesloten, De voorzitter wees in de vergadering er op, dat het zeer gewenscht is, dat nog meerdere pachters zouden aansluiten om de markt te kunnen beheerschen. (M. Ct.) Voetbal. De Neuzensch© voetbalvereeniging „Sparta II" speelde Zondag op haar ter rein te Neuzen tegen de voetbalvereeni ging „T. D. II" uit Hulst. De rust ging in met 10 in 't Voordeel van Sparta, terwijl de uitslag' was 22. De Hulstersche V.V. „Scolto II" soeelde te Sas van Gent tegen de V.V. „OJranje" aldaar en verloor met 11. (M. C.) Voor den Vrede. „St. Bavo" bevat het volgende bisschop pelijk besluit Krachtens Apostolische Volmacht Ons den 16den November 1915 welw 1 end ver leend, staan Wij toe bij1 dezen, dat in Ons Diooees bij het bidden der Litanie van Loretto, zoolang deze oorlog duren zal, aan den laatsten aanroep van Konin gin van den Allerheiligsten Rozenkrans, de volgende wordt toegevoegd: „Konin gin des Vredes, bid voor ons", opdat al- 'dus het Christenvo'k, door dit aanroepen fier Allerheiligste Maagd, gemakkelijker de zoozeer gewenschle gave des vredes ver krijg©. Gegeven te Haarlem, den lien Decern- 'hgr 1915 f AUGl STINUS, JCSEIHUS, Bisschop van Haarlem. D© aalmoes voor den Pa us. Nederland en de H. Stoel Volgens berekeningen, die echter met talrijke factoren geen rekening houden voor hetgeen de diocesane indeeling be treft, heeft de inschrijving in de bladen voor den H. Stoel opgebracht in de Bis dommen Utredht Haarlem Roermohd Den Bosch Breda f 51.000 f 90.000 f 40 500 f 4,9 0,0 f 40000 f267.500 (De Tijd.) Middelburg. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier is heden aan besteed a. Het aanbrengen en onderhouden van beplantingen met bijkomende werken op den westelijken dijk van het kanaal door Walcheren, tusschen Vlissingen en West- Souburg. Raming f 2350. Inschrijvers de heeren: G. Duindam, Kruiningen, f2635; L. Eversdijk, Bieze- linge, f2445.96; J. va.n Drongelen, Hoek, f2290; J. de Koek, Weert, f2134; J. J. Jonk, Goes, f2698; firma A. Eykhoven, Apeldoorn, f2061 en C. B. Hak, Oud- Gastel, f1890. b. Het verbeteren van het jaagpad langs de westzijde van het kanaal door Walche ren tusschen Vlissingen en Oost- en West- Souburg. Raming f 7600. Inschrijvers de heeren II. Kosten, We- meldinge, f8262; L. Verschelling, Temeu- zen, f7800; J. de Bree Tzn., Terneuzen, f7580; A. van der Straaten Jr., Hans- weerd, f7470 en L. G. J. van de Ven, Koudekerke en J. H. van de Ven, Mid delburg, f7149. W,a 1 c h e r s c h e T e 1 e r s b o n d. Van de gisteren in het Schuttershof gehouden vergadering van Walcbersch Te- lersbond kunnen wij het volgende melden. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer A. Abrahams©, mei een woord van dank aan den vroegeren voorzitter den heer B. M. Bakker, voor hetgeen hij voor den hond heeft gedaan en spreekt de hoop uit, dat deze in rust zijn algeheel herstel moge vinden. Aan het jaarverslag van den waarne mend secretaris, den heer Bloeimsma, ont- leenen wij het volgende: De aanvankelijk bestaande vrees, dat veel schade door de tijdsomstandigheden zou worden geleden, is niet gegrond ge bleken, wel was de opbrengst van en kele producten aanvankelijk laag, maar ten slotte mogen de telers dankbaar zijn Onrechtvaardig worden de zoo nu en dan vernomen klacht, dat men te wei nig van de vereeniging hoorde. Sedert 22 Februari, den datum der vorige alge meene vergadering, werden niet minder dan 11 bestuursvergaderingen gehouden en 7 propagandalezingen. Het ledental bedraagt thans 107. In zake de mandenkwestie werden door den waarnemend Rijkstuinbouwleeraar allerlei gegevens verstrekt en werden op een bij eenkomst met het bestuur der Middelburg- sche veiling en de marktcommissie te Vlis singen ©enige .ontwerpen ingediend tot regeling van de „mandenkwes tie". Het verststrekkende, wat betreft het aankoopen van eigen manden door de vereeniging, ontmoette bezwaren in ver band met het benoodigde kapitaal en hel feit, dat. Vlissingen dit niet wilde doen zonder dat Middelburg in dezen meeging Van Middelburg werd toentertijd echter niets vernomen. Verwacht wordt van het bestuur der Middelburgsche veiling een voorstel om de kooplui voortaan een of meer pro centen van het statiegeld te doen betalen voor het gebruik van de manden van de telers. Overwogen werd en op de urgentie ge wezen van federatie met verschillende an dere vereenigingen. Onderzocht werd de mogelijkheid van oprichten van een Zeeuwsoh tuinbouw blad, tot heden nog niet met het ge- wenschte resultaat. De rekening wijst een batig saldo aan van f 10.06. Aan het einde van bet verslag zegt dhr. Bloemsma, dat gebleken is, dat de vereen, zou kunnen groeien tot een Zeeuwsche tuinbouwmaatschappij, dus tot één groot centraal lichaam, waarmede door de re geering rekening zou gehouden worden. Hiertoe behoeft de vereeniging meer steun en moeten alle belanghebbenden Worden opgewekt als lid toe te treden. Het jaarverslag van den penningmeester wordt nagezien en de rekening goedge keurd. De heer Abrahamse werd als bestuurs lid herkozen en gekozen de heeren P. Ton .en D'. J. de Visser. Door den heer Bloemsma werd vervol gens de wenschelijkbeid van coöperatie uiteengezet, bijv. op het gebied van ex portartikelen, als vroege aardappelen, kool, boonen, bessen, fruit enz.; op het gebied van aankoop van meststoffen e.a. tuinbouwbenoodigdheden en ander gebied. Met eenige jaren zouden deze werkzaam heden kunnen uitgebreid worden tot over geheel Zeeland en zou een jonge krach tige tuinbouwmaatschappij veel kunnen doen. Vóór deze inleiding werd nog de can- didaatstelling besproken voor bestuursle den der Middelburgsche veiling. In een „verkiezingsmanifest" zullen de kweekers worden opgewekt de oandidaten door den Walcherschen Telersbond gesteld, te steu nen. Men bleek het niet eens over het al of niet wenschelijke van het samen vallen van het bestuurslidmaatschap van den Bond en van de Veiling. Genoemd werden de namen van de heeren Abra hamse, die echter geen candidatuur wenschte te aanvaarden en van de heeren Sianderse te Oostkapelle, P. Dekker te 'tZand, C. Louwerse te Grijpskerke en A. yan Oosten. Na nog enkele besprekingen werd de vergadering gesloten. Het eerste secretariaat nam de heer J. D'. de Visser, Boschweg, Vlissingen, op zich en wij voldoen gaarne aan het verzoek de telers in hun eigen belang en gedachtig aan het „Eendracht maakt Macht", zich bij den heer De yisser als lid aan te melden. Van 21 en 22 Dec. GOES. Geboren: 22, Helena, d. v. Wil lem Laurens Kalkman en Leentje Goe-d- knegt. MIDDELBURG. Bevallen: M. P. Bou- mans, geb. Castenmiller, d. Overleden: W. C. van Ekelen, 73 j., ongeh.; A. Leijnse, 44 j., man v. B. Heuseveldt; Joh. de Baare, 1 j. Oostburg, 22 Dec. 1915. Oude Tarwe faf"Jieuwe Tarwe f 12.25 a f 12.50 per 100 K.G. Rogge per H.L, f0.—Nieuwe wintergerst f 14.25 a f 14.40, Zome gerst f 14.25 a f 14.40, Haver f 12.25 a 112.50 per 100 K.G. Kookeiwten f27.— a f28.50, Paardeboonen f23.a f24.Maan zaad fbruine boonen f24.a f26. per 100 K.G. Ruime aanvoer, handel goed. IJzendfike, 18 Dec. 1915. Ter graanmarkt van heden was de aan voer ruim niet flinken omzet en onveranderde prjjzen, behalve de tarwe, die 30 a 40 cent lager liep en bruine boonen 50 centhooger. Jarige tarwe f a f nieuwe tarwe f 12.a f 12.50. nieuwe wintergerst f 14.a f 14.25, nieuwe zomergeist f 14.a f14 25, haver f 12.50 a f 13paardenboonen f 20. a f21.groene erwten f22.a f23. kroonerwten f22.75 a f24. Hulst, 20 Dec. 1915. Per 100 KG. Tarwe f 11.50 a f 11.75, rogge f 11.50 a f wintergerst f 13.a f 13.25 zomergerst f 13,a fhaver fll.75 a f 12, erwten f25.— af 28.50, paardenboonen f21. a f22.duivenboonen f 20.— a f witteboonen f30.— a f .- bruineboonen f 26.a f 29.—, Ljjnzaad f 40.— a f42. aardappels f2.75 a f3. Koolzaad ter zak van 106 L. f Aangevoe d 15 siuks rut dvee, vei kocht 9. Varkens 38, verkocht 26.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 3