verkoop. De Groote Oorlog. rden, NV 151 Donderdag 23 December 1915. Elfde Jaargang. leus 1915, hlen te verkoopen Verschijnt eiken MAAHDAG-.JVQENSDAG- en VRtJDAGAVOND ANNEVIS' Zaadhandel, L F T. verkooping. verkoopen n Merrieveulen, artij Varkens Verkooping. ecember 1915, open: In de Twintigste Eeuw. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben binnenlandT jouwers. tl in puike 'waar eer per Kilo f 18. :h -10.- )d -10.- troogele 16. >een 8.— Betaling contant. W. NEERVOORT te op 121/, uur aan de schuur acobs, aan den 'sGra- ■aatweg, onder Kloetlnge van bedrijf, tegen con- t partij Planken, Touwen, ers, Maljenierswaren, linden, Jalouzieën, en Winkelkast met ischuifdeuren, ijzeren o r t s: ijzeren assen, Snij- en Ploeg, Egge, Harnas- ine met kunstmoeder, r d e r: kening Januari, twee n, drie Graskalvers e 1 ij k kleine Loopvarkens, dikke Zeug. HOLLMANN VER- len m 10Vi uur op het inigingsdienst te Goes e heeren M. REIJERSE 'aar leeftijd, divers Har- raagkussens, 7 Ga- jen, dubb. en enkele lelflaarzen, zoo goed Kammen, Borstels, akken IJsschroeven, n, Koebak, Stalge- enlichter, Bagger- rtsl partij Hooi, Stroo, een, partij Planken lantaarns en 500 en WETHOUDERS Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C [2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in bet bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandscbe Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1 jf|f% gulde,u biJ fö 100 60 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. eer Hendrikskinde- Sectie C No. 1069, ning en het naast- ohs. de Kok, bekend 3. en moeten ter secre- en vóór of op 24 ~n verschaft de Ge- r 1915. ethouders van Goes, E BEAUFORT. Secretaris, JENIUS. Zooals het vorig jaar, stellen wij ook nu weer onze postabonné's in de gelegenheid, het abonnementsgeld over 1916 ineens bij vooruitbetaling te voldoen. De prijs wordt dus voordeeliger, en is vastgesteld op f3.50 voor een abonnement GEDURENDE HET GEHEELE MAP. Verschillende blsden hebben hun abonne mentsprijs tegen I Jan. a. s. moeten verhoo- gen. Door verschillende omstandigheden gedwongen, zullen wij ook hun voorbeeld moeten volgen. Zij, die echter een geheel jaar vooruit betalen, vallen in ieder geval voor 19)6 buiten deze verhoogingen zouden dus met een vooruitbetaling groot voordeel doen Zij, die zich thans wenschen te abonnee ren voor 1916, ontvangen de courant van af heden tot Nieuwjaar gratis. Men zende dan f3.50 -f- 10 cent voor poliskosten dar aan ons blad verbonden GRATIS VERZEKERING TEGEN ONGELUKKEN aan De Administratie. Rondom den boom des ongeloofs was' de woekerplant van het bijgeloof. Neem het geloof aan de mysteriën van Gods openbaring weg en het men- schenhart zoekt naar andere mysteriën, al krijgt bet dan ook steënen voor brood. Wij dachten hieraan, toen wij gisteren in „Ue Tijd" bet onderstaande artikel lazen Onlangs smaadde een vrijdenkers- orgaan, dat het geloof in de goddelijke zending der Katholieke Kerk een treurig verschijnsel was in unzen beschaafden tijd, en dat -liet geloof in de z.g. boven natuurlijke waarbeden, welke zij leert, een schande is voor de verlichte twin tigste eeuw. Maar wat zegt bet vrijdenkerdom wel van bet geloof" in de waarzeggerij, dat zich sterk uitbreidt voornamelijk in die kringen, waaraan de vrijdenkerspers den christelijken godsdienst ontnomen heeft. In een der jongste nummers van een vrijzinnig Rotterdamsch blad der vorige week, telden wij een- en-twintig advertenties van waarzegsters. Mej. A. belooft daar de „voorspelling der toe komst van alle geheimen. Zij heeft tal van wonderlijke dingen ontsluierd door aangeboren aard. Ook per brief of por tret." Mej. B. „werkt met portret en spiritisme. Ook voor lieereu." C „werkt met geheime macht en somnambulisme, heeft vorsten voorspellingen gedaan." Mej. D. „werkt met spiritisme voor afge broken liefde, ook een groote linnenkast en kaïnerkacliel te koop." Mej. E. „spe ciaal voor ziekten en ongesteldheden, geeft alle opheldering volgens geboorte." Vooral voor damqs. Mej. F. is „alleen voor dames". Mej. G. is „dagelijks te consulteeren, ook Zondags, consult 25 ets." Mej. H. „is geooren met den helm, voorspelt het heden, verleden en toe komst, werkt met poeder en portret en met spiritisme.' Mej. I. is „werkzaam met 3 spel kaarten! Mevr. J. verzekert geheimhouding en succes. Geen bedrog Onovertrefbaar. Een juffrouw met Itaii- aanschen naam is ook per brief te con sulteeren eu beschrijft dan uw levens loop voor 4U ct. Een heer, die zich maestro Giovanui noemt, „werkt absoluut niet met kaarten". Mej. K. vermeldt, dat zij uit den Heider komt. Mej. L. „geeft volkomen raad en daad", doch Mej. M. „is de eenigste helderziende kottidikkijkster, ook per brief eu pertiet", Mej. N. „heelt de eer mede le deelen, dat zij dagelijks te spre ken is" enz. enz. En het vrijzinnig ver lichte en voorgelichte volk, betaalt zijn kwartjes. In „de twintigste eeuwl" ja, in de twintigste eeuw I De toestand. Het groote nieuws is thans, dat de Engelsche troepen een gedeelte hunner stellingen op het schiereiland Gallipoli, namelijk aan den kant van de Egeïsche Zee en de Golf van Saros hebben ont ruimd. De wijze waarop dit geschiedde wordt door de Turken anders voorgesteld dan door de Engelschen. Eerstgenoemden melden: C'ONSTANTINOPEL, 20 Dec. (W.B.) Het communiqué van hedenavond 8 uur meldt: In den nacht van den 18den op den 19den en in den morgen van den 19den 'begonnen onze troepen bij- Anaforta en 'Ariboeroe na een hevige artillerievoor- bereiding aanvalsbewegingen tegen de 'vijandelijke stellingen. Om deze beweging tot staan te bren gen ondernam de vijand in den namid dag hij Sed-ul-Bahr met alle kracht een aanval, die volkomen mislukte. De vijand moest inzien, dat het suc ces van onzen naar het Noorden op- dringonden aanval onvermijdelijk was en, scheepte in den nacht van don 19den op den 20sten in allerijl een deel zijner troepen in. Desniettemin kon de vijand niettegen staande den dichten nevel de achter volging onzer troepen gedurende zijn terugtocht niet verhinderen. De laatste berichten van heden mel den, dat onze troepen Anaforta en Ari- boeroe zoo grondig van vijanden gezui verd hebben, dat er geen enkele vijande lijke soldaat meer is achtergebleven. Onze troepen drongen tot de kust door en maakten een zeer grooten buit aan munitie, tenten en kanonnen. Bo vendien schoten wij een vijandelijke wa tervliegmachine neer, welke in de zee viel. De vlieger en de waarnemer wer den gevangen genomen. Het Engelsche ministerie van oorlog publiceert ide volgende mededeeling om trent het wegtrekken der troepen: Zonder door de Turken opgemerkt te worden is een groot leger uit de bezette zones van Gallipoli weggenomen en dat niettegenstaande het feit, dat het le ger op sommige punten in contact was met den vijand. Als gevolg van de verkorting van ons front zullen de operaties op andere pun ten van de linie met meer kracht ge voerd worden. Generaal Monro prijst ten zeerste de generaals en de commandanten van de marine, die de troepen met zooveel kunde hebben overgebracht. Men ziet, het verschil tusschen beide berichten is groot. Toch wijst de vermel ding uit Turksche bron, dat wel groote buit is gemaakt, doch geen verliezen aan de Engelschen zijn toegebracht er op, dat de Britsche voorstelling van het gevai het meest de waarheid nabij komt. Met de terugneming van zijn troepen maakt Engeland een begin met het her stellen van een strategische fout en het opgeven van een nuttelooze expeditie, die veel offers eischte. De Engelsche generaal Monro, die er de troepen commandeert, heeft zelf zijn regeering indertijd geadvi seerd de expeditie op te geven. Toch blijven er nog 'troepen aan de zuidwestpunt van Gallipoli, zooals het avondcommuniqué van 21 December j.l. uit Parijs meldt: De geallieerden houden nog steeds het Westelijk uiteinde van het Gallipoli- schiereiland bezet. Sinds het laatste uitvoerige bericht ondersteunde de Fransche artillerie den 19den met succes een Engelschen aanval op de Turksche loopgraven. Zinspelende op het wegnemen der Engelsche troepen van de Anzac-linie, wijst het communiqué er op, dat het strategisch belang dezer positie vermin derd was, door de nieuwe ontwikke lingen in het Oosten. Het communiqué bevestigt, dat het terugnemen dezer troepen geschied is niet toestemming van de staven dei- geallieerden. Er is geen materiaal ver loren en de Turken legden den terug- trekkenden geen moeilijkheden in den weg. Waarheen de door Engeland terugge nomen troepen nu worden heengebracht? - Dat is nog niet bekend. In het Lagerhuis deelde Tennant mede, dat de verliezen der Engelschen op den Balkan tot 11 December 32 officieren en 1246 man hadden bedragen, van wie slechts één officier en 85 man waren gedood. In Montenegro komen de Oostenrijkers nog steeds vooruit en behalen ze ook eenigen oorlogsbuit. In Albanië zijn kleine gevechten ge. loverd tusschen Grieken en Bul- gare n. Volgens de „Secoio' 'hebben de Engel schen opnieuw honderd kanonnen te Sa- loniki aan land gezet. Het aantal verde digers bedraagt 160.000 man. In de ha ven zijn tien groote oorlogsschepen aange komen, om de stad te verdedigen. De vliegtuigen hebben hun verkenningsvluch ten weer hervat en Strumnitza, Doiran en Gjewgieli gebombardeerd. Duitschland dringt er intusschen bij de Grieksche regeering op aan, dat Grie kenland Duitschland zal toestaan het Grieksche grondgebied te betreden. De Duitsche plannen van een hevigen aanval op het Westelijk front worden door sommigen ontkend, door anderen voor zeer waarschijnlijk geacht. Ook in Frankrijk rekent men op een laatste krach tige inspanning van Duitsche zijde. Kueble, de secretaris van het Beiersche fabrikantenverbond heeft in een rapport zeer pessimistische conclusies aangaande den toekomstigen finaaciëelen toestand van het Duitsche rijk opgesteld. Dit stuk vormt een treffende tegenstelling met do rede van staatssecretaris Helfferich in den Rijksdag. Kuehle verklaart, dat niet te zien is, hoe Duitschland de ontzaglijke uitgaven zal kunnen bestrijden, voort vloeiende uit de rente en de aflossing van de oorlogsleeningen, uit de pensioenen van invaliden en weduwen en kinderen van gesneuvelde soldaten en eindelijk uit de hernieuwing van de wapening. Want het is twijfelachtig, dat de vijand, zelfs als hij overwonnen is, aan het rijk een behoorlijke schadeloosstelling zal betalen. Een nieuw offensief aan het Wustelyk front? Van de Belgische grens wordt aan „de Tel." gemeld: Een goed ingelichte Dui'tscher heeft ge meld, dat er binnen 14 dagen groote dingen zullen gebeuren op het Westelijk front. De Duitschers moeten alles wat ze op het Oostelijk en Zuid-Oostelijk front maar even kunnen missen, naar het Weste lijk front overbrengen, met zeer groote massa's munitie en wapens. Mijn zegsman meende, dat het nu binnen 14 dagen „er ;op of er -onder" zou gaan. Naar de „Gaulois" uit Züricli verneemt, wordt liet geheele Duitsche spoorweg verkeer weer door militaire treinen in beslag genomenmen zou zich in liet begin van den oorlog wanen. Het blad bericht, dat 6U0.0Ü0 man naar het Weste lijk front worden gezonden, in het bij zonder naar Vlaanderen. Van deze nieuwe troepenmacht komen 180.000 man van het Russische, 50.000 van het Servische, 50.000 van het Oostenrijk-llahaansche irout en de overige uit de depóts in Pruisen, Beieren, Würtemberg eu andere kleine staatjes. LONDEN,'22 Dec. De „Daily Chronicle" meldt uit AtheneEen Russische expeditie is te Varna geland. De vloot bombardeerde de stad, die in puin ligt. De verliezen van het garnizoen zijn zwaar. De Russen ontscheepten hunne infanterie zonder ver liezen. Een neutraal consul te Warna seint, dat de Russen over voldoende strijd machten beschikken om Varna tegen die Bulgaren te handhaven. Het streven van de Fransche regeering om de Mohammedaansche onderdanen zooveel mogelijk terwille te zijn en te Parijs een moskee te bouwen, wordt in do „Libre Parole" door Albert Mouniot aan ernstige critiek onderworpen. Men toont den Muselmiumen een ver draagzaamheid, die aan de Katholieken in Frankrijk onthouden wordt en het is smartelijk om te lezen, dat voor de pel grims 'naar de heilige plaatsen van den Islam, verblijfplaatsen, en in de lazaret ten kapellen worden ingericht, terwijl aan de Katholieken de gelegenheid wordt he men, bun godsdienst behoorlijk uit te oe fenen. SALONIKI. Volgens officieele berich ten uit Janina zou er een bloedige botsing hebben plaats gehad tusschen Bulgaren en Grieken in Albanië. Een Grieksch offi- Icier en verscheidene soldalen zonden ge dood of gewond zijn. Do uittocht uit Saloniki. Magrini seint aan de Secoio, dat de uittocht van inwoners van Saloniki is begonnen. Alle naar Wolo en Kraeus vertrekkende stoomschepen zijn stampvol. Er zijn veel Duitschers, Oostenrijkers en Hongaren onder hen, die de stad ver laten, doch ook tal van Servische vluch telingen. De godsdienst van Generaal Joffre. In een artikel over Joiïre schrijft de „Köln. Ztg." In een bepaalde groep vormen de religieuze overtuigingen van Joffre een zeer gewaardeerde stof tot gesprekken. Het staat vast, zegt men, dat de opper bevelhebber Katholiek gedoopt, maar steeds slechts een lauwe kerkganger is geweest. Hierin is sedeit het begin van den oorlog geen verandering gekomen. Op een goeden dag, aan het einde van den grooten terugtocht van het Fransche leger, toen de Duitschers op schrikba rende wijze Parijs naderden, moet gene raal Castelnau Jofl're hebben opgezocht en in bitteren ernst tot hem hebben gez gd: „Gelooft uwe Excellentie niet, dat ihans het oogenblik is gekomen, waarop liet goed zou zijn tot den God der veldslagen te smeekenVolgens ooggetuigen moet Joffre niets hebben geantwoord, maar na een oogenblik van overpeinzing den raad van Castelnau hebben opgevolgd, de ML hebben bijge woond en hebben gebiecht. Den volgen den dag heeft het wonder aan de Marne plaais gehad. Van dit oogenblik af heeft Joifre eiken Zondag de godsdienstoefe ning bijgewoond en biecht hij ook ge regeld. De stemming in Portugal. Ter eere van de geallieerden werd verleden Vrijdag te Lissabon een groot banket gehouden. De coi respondent van de „Morning Post" te Lissabon deelt mede, dat ae minister-president eu de minister van buitenlandsche zaken, de voorzitters van de beide kamers en alle gezanten van de mogendheden der En tente present waren eu toosten werden gehouden, waarin vooral de Engelsche vloot werd geroemd. Het doel van 't feestmaal was, om 't volstrekte vertrou wen in de eindoverwinning van de ge- aliiëerden uit te drukken. De Wet vrijgelaten. JOHANNISBURG, 20 D«c. (Reuter) Generaal De Wet en 118 gevangenen, die veroordeeld waren wegens hoogver raad en rebellie, zijn in vrijheid gesteld. JOHANNISBURG, 20 Dec. |Reuteij. De in vrijheid gestelde gevangenen heb ben moeteh beloven tot aan liet verloopen van den straltermijn niet deel teuemen aan openbare vergaderingen en hun district niet zonder verlof te verlaten. Generaal De Wet, die vóór zijn vertrek naar zijn hoeve in den Oranje Vrijstaat, werd geïnterviewd door een correspon dent van „Reuter", zag er goed uit. Een Verwachting tot den avond van 23 Dec. Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen. Aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt. Wellicht nog eenige sneeuw. Lichte tot matige vorst in het Noorden, in het Zuiden om en bij het vriespunt. van de voorwaarden van zijn vrijlating was, dat hij niet over politiek zou spre ken, doch de grondtoon van liet interview was, dat De Wet er den nadruk op legde, dat de Nederlandsche en Engel sche samenleving behoefte had aan vrede en eendracht en dat het misverstand moest ophouden. De Wet verklaarde, dat er tusschen hem en Hertzog geen verschil van meening heersclile. Hij be- •schouwde Hertzog als ten der grootste mannen van Zuid-Afrika. Tweede Kamer. Het voortgezet debat over het Lager Onderwijs in de zitting van Maandag, leverde niet veel nieuws en ook geen resultaten op. Op den aandrang van ver schillende sprekers om salaris-verbetering der onderwijzers, antwoordde de Minister dat hij daarvoor eerst het geld moet hebben voor hij met een voorstel komt. Op de voorstellen der bevredigings com missie moeten verschillende maatregelen wachten. In de avondvergadering was aan de orde de begrooting posterijen, telegrafie en telefonie. Ook hierbij wederom een aantal op- en aanmerkingen en verzoeken om lotsverbetering, eveneens zonder resultaat, omrede ook de positie van het post- en telegraafpersoneel voor latere behandeling gereserveerd blijft. De Min. hoopt, dat spoedig de toestanden zoo danig zullen worden, dat hij zijn vroegere toezegging kan gestand doen. Uit het debat zij aangestipt, dat de Minister krachtig de Nede 1. Postadmi nistratie heeft verdedigd tegen de ver dachtmaking inzake een neutrale behan deling der buitenlandsche post. Er was ook nog gesproken over het inkrimpen van portvrijdom voor militai ren. Ook dit werd door den Minister nader verdedigd. De begrooting werd ten slotte z h. st. aangenomen. Nog een zestal wetsontwerpen werden z. h. st. aangenomen, waaronder het ontwerp ten behoeve van uitbreiding van het havet,emplacement Veghel van de Noord Brabautsch Duitsche Spoorweg Maatschappij. Zitting van Dinsdag. De beraadslaging over de begrooting van binnenlaiidsche zaken wordt voort gezet. De lieer van Wijnbergen (r.k. Eist) be- spteekt de subsidievoorwaarden der cursussen voor de opleiding voor de hoofdacte. Tegenover dhr. Van Wijnbergen ver klaart de Min. niet te kunnen breken met liet beginsel dat aan de gesubsidi eerde opleidingscommissie voor de hoofd acte niemand om zijn godsdienstige richting mag werden geweigerd. Dhr. Coster houdt uitvoerig een plei dooi voor rijkssteun en wijziging der subsidiaire lichamelijke opvoeding, daarbij kritiek oefende op den Bond voor Licha melijke opvoeding. Dhr. de Visser critiseert de examen- eischen voor de voorgeoefendlieid en de desbetreffende bepalingen Dhr. Eland constateert de tegenwer king, die een inspecteur van de licha melijke opvoeding ondervond. De Minister vereenigt zich met de uit gebrachte klachten. Zoodra de tijdsom standigheden gunstiger zijn, zal hij een regeling voor de subsidieering van sport en spel ter hand nemen. Dhr. Van Wijnbergen vraagt der re

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1