laai, Goes, De Groote Oorlog p No. 150. Dinsdag 21 December 1915. Elfde Jaargang. ANK OUT BUITENLAND. BINNENLAND. per stuk |tuks f3.90. f2.75. itore der BOTER, soort. chrijving en Olme- len. Vsrschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- tn VIM. Losse Oorlogsberichten. Rechtszaken. M" rkbanken, enz enz. ondheid Pnt gij, die het Iiofdpijn, eetlust, middel Iterkt en levens- li ;emeene Haag. Iling 10 cent kmaarsche MINNE. en zonder inste Goud* bruikbaar |ag en Zater- Tandziekte. [Idelburg. In hef ffectenzeken ■mi md. iddelburg. nd. 3TING. ~W| IENhUiJSE Pz. i onder 's-fi re de hofstede timen, perc. 2 hen, perc. 4, Olmen, onderlijk of in vóór of op 4 kantore van L te Goes, omen bij den m genoemden UWE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C [2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering g* A gulden bij ft gulden bij gulden bij H jfl L 8 I verlies van een M I 11 I verlies 8_ I verlies van 8 1 ll 9 hand, voet 1 I 11 I van een 8^ I I een M I (^8 of oog8 duimwijsvinger duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. I-I i i. i i Zooals het vorig jaar, stellen wij ook nu weer onze postabonné's in de gelegenheid, het abonnementsgeld over 1916 ineens bij vooruitbetaling te voldoen. De prijs wordt dus voordeeliger, en is vastgesteld op f3.50 voor een abonnement GEDURENDE HET GEHEELE HAR. Verschillende bladen hebben hun abonne mentsprijs tegen I Jan. a. s. moeten verhoo- gen. Door verschillende omstandigheden gedwongen, zullen wij ook hun voorbeeld moeten volgen. Zjj, die echter een geheel jaar vooruit betalen, vallen in ieder geval voor 1916 bulten deze verhooging en zouden dus met een vooruitbetaling groot voordeel doen. Zij, die zich thans wenschen te abonnee- ren voor 1916, ontvangen de courant van af heden tot Nieuwjaar gratis. Men zende dan f3.50 -f- 10 cent voor poliskosten der aan ons blad verbonden GRATIS VERZEKERING TEGEN ONGELUKKEN aan De Administratie. De toestand Het bekende woord van Bilderdijk: „in 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal", blijkt thans ook van toe passing, nu de huidige strategische toe stand Duitschland reeds verleidt tot het houden van toekomstbespiegelingen. Als •het nu maai' niet blijkt, dat de huid verkocht is alvorens de beer is gescho ten. Toch is het merkwaardig te verne men wat „de Tijd"-correspondent uit Ber lijn schrijft naar aanleiding van hetgeen de rijkskanselier onlangs heeft gesproken over „invalspoorten" waarover de vijand niet meer mag beschikken. Als men zoo schrijft die correspon dent in bevriende militaire kringen iets te weten tracht te komen over de beteekenis van den Duitschen eisch, ver neemt men, dat niet zoozeer bedoeld is het sloopen dan wel het in bezit nemen van zekere vestingen. Met name is dit het geval ten aanzien der Belgische Maas linie. Algemeen is de overtuiging niet en kel in de hoogere officierskringen, maar ook bij de politieke partijen het Cen trum allesbehalve uitgesloten I dat de in het begin van den oorlog ten koste van zooveel bloed bemachtigde Maaslinie voor eens "en voor goed aan België ontnomen moet worden en in Duitsche handen blij ven. Indien het op het oogenblik tot vre desonderhandelingen zou komen, zou dit van Duitsche zijde een absoluut besliste eisch zijn. De woorden van den Rijks kanselier over het-niet langer dulden, dat België nog ooit een opmarschgebied voor Engeland en Frankrijk zou kunnen wor den, en de door hem geëischte „waar borgen" laten op dit stuk geen twijfel over. Dat in den eisch ook de Fransche vesting Belfort is opgenomen, h^hoeft geen betoog voor wie weet hoe deze „invals poort" den Franschen gelegenheid gaf da delijk naar Thann op te rukken. In het Oosten gaan de Duitsche eischen, in overeenstemming met de nog grootere successen aldaar, en de nog dreigende grootere gevaren, natuurlijk nog iets ver der. In het algemeen komen zij neer op het bezit der Narew-, Njemen- en Weich- sel-linie. Ieder, die op het oostelijk oor- logstooneel eenigen kijk heeft, ziet dade lijk het waarom. Van de oorlogsfronten weinig nieuws, tenzij van België. Immers werd Zaterdag en Zondag in geheel Zeeland, te Roozen- daal, te Breda, ja zelfs te Rotterdam het kanongebulder vernomen uit bet Zui den, wat dóet vermoeden, dat het in België en Frankrijk gaat spannen. Zou het nu „erop of eronder" gaan, zooals de zegsman van „De Telegraaf" beweert? Zeker is het, dat in de laatste weken te Antwerpen en omgeving duizenden Duit- schers zijn aangekomen. Aan de grenzen o. a. te Capelle, Stabroek en Lillo worden in allerhaast groote werken aangelegd, vooral loopgraven gemaakt. Ook voor deze gemeenten is de tijd van rekwisities, waar van zij tot op heden verschoond waren gebleven, aangebroken. Van de Belgische grens. De heer C. Monbaiin van Westcapclle (België) is op beschuldiging van spionage tot 5 jaar- gevangenisstraf en 5000 ilk. boete veroordeeld. Tot 5 jaar gevangenisstraf is veroor deeld uit dezelfde gemeente bijgenaamd „Witte Jules", die langen tijd koeriers diensten verrichtte. De waardin uit het café „De Vrede" te Knocke is wegens beleediging van den Duitschen Keizer tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. VAN DE GRENS, 18 Dec. Door kort sluiting heeft een ontploffing plaats gehad in een munitie-depót te Kortrijk. De ma- terieeie schade is groot. Eenige Duitsche soldaten zijn aangekomen. French als opperbevelhebber afgetreden. Het Engelsche ministerie van oor log meldt: 'French heeft uit eigen beweging het opperbevelhebberschap neergelegd en is tot veldmaarschalk-op perbevelhebber van alle troepen van het vereenigde koninkrijk benoemd. De koning maakte hem vicomte. Douglas Haig is tot opvolger van veld maarschalk French benoemd als opper bevelhebber van het leger in Frankrijk en Vlaanderen. De verdediging van het Suez-kanaal. Naar de „Vossische Ztg." verneemt, heeft Kitchener in de laatste zitting van den Engelschen kroonraad, die door den koning werd gepresideerd, mededeelingen gedaan over de verdedigingsmaatregelen in Egypte. Kitchener sprak in zeer o-ptii- mistischen zin. Hij heeft alles in de beste orde gevonden, vooral de versterkingen bij het Sneskanaal, de waterwerken, waar door het gebied van het kanaal onder water kan worden gezet, en de opstelling van het leger, dat met inbegrip van inboor lingen, Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Indiërs 400.000 man telt. Kitchener sprak als zijn meening uit, dat de Duitsch- Turksche aanval op Egypte in Januari zal beginnen. Een Duitsche kruiser getorpedeerd. BERLIJN, 18 Dec. (W. B.) De marine staf meldt: Gistermiddag zijn in het Ooste lijk gedeelte van de Oostzee de kleine kruiser „Bremen" en een der begeleidende torpedobooten door een aanval van een onderzeeër in den grond geboord. Een aanzienlijk gedeelte der bemanning is ge red. De Italianen in Albanië. Men bericht uit Rome De ontscheping van de Italiaansche troepen in Albanië is voltooid. Als nadere bijzonderheden wordt er aan toegevoegd, dat het stoomschip „Um- bitto" en de torpedobootvernieler „Intre- pido" op mijnen zijn geloopen, tengevolge waarvan 40 personen verdronken zijn. Een Oostenrijksehe turpedoboot heeft zonder succes de convooien beschoten. De Grieken uit Saionlki. Een uit Saloniki verzonden Reuterte- legram dd. 14 December, zegt: De hachelijke faze van den terugtocht der Fransch Engelsche troepen is nu ge heel achter den rug en voltrokken tot volkomen tevredenheid der aanvoerders. In verband met de overeenkomst tus- schen de entente mogendheden en Grie kenland is het terugtrekken der Griek- sche troepen uit Saloniki en de zóne tusschen Saloniki en Doiran vanochtend begonnen. Het grootste deel der Grieksche troepen uit Saloniki trekt naar Sorovvits en Kozand in Grieksch West-Macedonië. Derhalve is, uu ook de Grieksche divisie van Langaza naar Serres is terug getrok ken, feitelijk het geheele oostelijk deel van Grieksch Macedonië aan de gealli eerden gelaten. In entente-kringen heeft dat veel vol doening en ontspanning veroorzaakt. LONDEN, 18 Dec. Uit Athene: De ge zanten der Entente hebben met den Griek- schen premier gesproken over de moei lijkheden, die tusschen de Grieksche mili taire autoriteiten en die der geallieerden zijn gerezen, omtrent de versterking van Saloniki. Deze kwestie is op bevredigende wijze opgelost. Genoeg bloed gevioeid. In de Hongaarsche Kamer riep dezer dagen Stephan Rakowsky onder applaus der linkerzijde uit: „Ronduit verklaar ik, dat er genoeg bloed is gevloeid en dat de vrede, tot welken prijs ook, den al- schuwelijken oorlog behoort te beëin digen". (De Tijd.) BimCHLAND. Koning Lodewijk van Beieren heeft gis teren plechtig de kardinaalsbaret aan dr. Andreas Frühwirth, den nieuw-benoemden kardinaal en nuntius te München op gezet. Het was de eerste maal, dat een re geerend vorst uit het huis Wittelsbach deze plechtigheid verrichtte. JL, rx JE .11 B U II Gr. Een bijzondere Luxemburg- sche gezant. De Luxemburgsche prof. Jacob Meyers, die in Duitsche katholieke kringen zeer bekend is, reisde, zooals het „Berl. Tageblatt" meldt, voor eenige da gen naar Berlijn als buitengewoon gezant der Luxemburgsche regeering, ter vervul ling van een bijzondere opdracht. A31EB1K1 Het hu wel ij k van president Wilson. WASHINGTON, 19 Dec. (Reuter). Het huwelijk van Wilson met mevrouw Galt is zonder ceremonieel gisteren voltrokken. Het paar is voor veertien, dagen naar het Zuiden vertrokken. Zomerdienstregeling. Buitengewone omstandigheden voorbe houden zal de Zomerdienst op de Neder- landsche spoorwegen wederom op den normalen datum, 1 Mei, aanvangen. De rechtbank te Middelburg heeft Vrij dag veroordeeld wegens: Niet voldoen aan het bevel tot inkwar tiering: A. v. U*., 27 jaar, bankier te Oostburg, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, veroordeeld tot f50 b. s. 15 d. h. Diefstal: G. d. W., 25 j., arbeider te Hontenisse, thans gedetineerd, 2 rnnd. ge vangenisstraf, met aftrek van het voor arrest; F. C. M., 47 j., werkman, verblij vende te Middelburg, f7 b. s. 7 d. h. P. iS., 75 j., stroodekker te Terneuzen, f5 b. s. 5 d. h. Eenvoudige beleediging: A. J. v. V., 51 j., landbouwer te Sas van Gent, fö b. s. 5 d. h. Poging tot uitvoer: M- v. G., 42 j., zonder beroep te Clinge, 3 d. gev.straf. Poging tot uitvoer en poging tot om- kooping: M. R. B., 34 j., zonder be roep te Clinge, en A. C., 43 j., landbou wer te Wachtebeke, ieder tot 5 d. gev. straf. Vervoeren van herkauwende dieren bin nen verboden kring bij veeziekte: I. V., 29 j., slager te Sluis, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, veroordeeld tot f50 b. s. 1 d. h. en verbeurd verklaring van de in beslag ge nomen ossen. Beleediging ambtenaar: G. S., 21 j., visscher te Middelburg, f 10 b. s. 10 d. h. Mishandeling: J. M. M., 23 j., zonder beroep te Goes, f3 b. s. 3 d. h. Wederspannigheid.- J. d. B., 34 j., werk man te Middelburg, 14 d. gev.straf, en Th. J.. A. S., 30 j., werkman "te Vlissingen, met bekrachtiging van het vonnis, waar van verzet, 1 mnd. gev.straf. Poging tot omkooping: J. P. F. L., 28 j., pulphandelaar te Voorburg, f20 b. s. 20 d. h. Vernieling: LC. v. H., 43 j., werkman te Middelburg, 14 d. gev.straf. Rechtbank te Middelburg. Wegens bedelarij stond terecht D. M., wonende te Amsterdam, die vroeger vrij gesproken werd van oplichting, en wel voor het aanbieden van kaartjes, waarop steun voor werkloozen werd gevraagd, terwijl hij het geld ten eigen bate aan wendde. De getuige D'. Valkenrek te Domburg heeft zoo'n kaartje als bovenbedoeld vaD hem gezien, maar heeft hem niets gege ven, vragen deed hij niets. De officier meende ook nu, dat bekl zal moeten worden vrijgesproken. De rechtbank wees direct vonnis, sprak bekl. vrij en gelastte zijn invrijheidstel ling. j De volgende bekl., Chr. v. K., zonder bekende woonplaats,' stond ook terecht wegens bedelarij. De getuige E. Wondergem, dienstbode bjj den heer Smits in de Langedelft, al hier, verklaarde, dat bekl. op 4 December aan de woning van den heer Smits belde en een kleinigheid vroeg. De officier meende, dat niet te zware straf moet worden opgelegd om bekl. in de gelegenheid te stellen na ontslag uit de werkinrichting zijn voornemen om weer werk te zoeken moet kunnen volbrengen en eiscbte twee dagen hechtenis en 1 jaar en 3 maanden opzending. De rechtbank wees direct vonnis en veroordeelde bekl. tot 2 dagen hechtenis en drie jaar opzending. Wegens landlooperij te Sluis stond terecht C. J. I., zonder bekende woon- of verblijfplaats. Daar het de eerste maal is dat deze man voor landlooperij terecht staat en hij ook nooit voor bedelarij terecht stond, luidde de eisch 2 dagen hechtenis en op zending voor 3 maanden. De rechtbank veroordeelde bekl. direct overeenkomstig den eisch. Alsnu werd behandeld de zaak tegen P. C. M. en A. I. J. D., beiden kapi tein te Dordrecht, bekl. van mishande ling van J. G. Baas, machinist, even eens wonende te Dordrecht. Getuige Baas lag op 3 October op een sleepboot te Terneuzen te slapen, toen hij leven hoorde; hij ging naar boven en daar waren beide bekl., die hem mis handelden o.a. door hem tegen den ijze ren kant van de kajuit te gooien, en later mede naar beneden te gaan en hem in zijn kooi te gooien. De beide bekl. ontkenden volledig, zij zijn zelfs niet aan boord geweest. Getuige bekende op den bewusten avond in een café te zijn geweest en op verzoek door zekeren Maartensdijk te zijn aan boord gebracht; hij ontkende dronken te zijn geweest, zooals de verdediger mr. Adriaanse vroeghij is slecht van gezicht. De .tweede getuige, P. Nieuwkrimpen, heeft beide bekl. aan boord doende ge zien met Baas, die dronken was. Bekl. bleven ontkennen. De officier meende, dat vast staat, dat de bekl. aan boord van de boot herrie hebben gemaakt en dat Baas mishandeld is. Zooals meermalen, is ook nu niet uit te maken welk deel ieder aan de mishandeling had. Trouwens niet is be wezen wat in de dagvaarding ten laste is gelegd, het duwen tegen de kajuit, en daarom vordert de officier vrijspraak. De verdediger sloot zich bij dit laatste aan, en wees erop, dat de kapiteins, ma chinisten en stokers uit waren geweest; dat Baas 'dronken was. De kapitein van de boot van Baas heeft gezegd, dat deze bekl. de aanvoerders waren, omdat hij een veete heeft vooral tegen D. De volgende bekl. K., Belgisch schip per, was in verzet gekomen van het von nis waarbij hij tot 5 dagen gevangenis straf werd veroordeeld wegens poging tot uitvoer van 37.5 K.G. tarwebloem, die aan boord van zijn schip in de „hel" door de kommiezen te Hansweerd werd aangetroffen. Bekl. zegt, dat zijn vrouw vergeten had het aan te geven. De eisch luidde bekrachtiging van het vonnis. De verdediger, mr. Adriaanse, wees er op, dat de dagvaarding niet op; de wet telijke wijze is uitgereikt; hij is niet aan bekl. of aan diens woonplaats, maar aan een adres door hem opgegeven, namelijk bij den expediteur De Groof te Hans weerd afgegeven. Verder wijst mr. Adriaanse erop, dat er gesproken wordt van „Hansweerd, ge meente Kruiningen, nabij de Belgische grens", maar Kruiningen ligt niet nabij de Belgische grens, Middelburg ligt er veel dichter bij. Het vervoerde was eigenlijk geen tarwe, doch afval. Bekl. lag met zijn schip in de schutsluis van Hansweerd en dit is geen bewijs, dat hij naar België ging, hij kon nog naar tal van andere Zeeuw- sche havens als Walzoorden, Terneuzen, Hoofdplaat, Breskens, Hoedekenskerke enz. Als een schipper van Amsterdam naar Antwerpen vaart, kan hij wei te Rotterdam worden aangehouden als ver dacht van verboden uitvoer. De volgende bekl., J. C. v. d. H. te Terneuzen, stond terecht wegens mishan deling van Th. F. Dorleijn en G. Post, beiden soldaten. Getuige Dorleijn heeft een klap gehad, van wien kan hij echter niet zeker zeg gen; dat ook Post geslagen werd heeft hij niet gezien. Post weet niet van wien hij een klap kreeg, maar wel dat bekl. Dorleijn sloeg Bekl. bekende Dorleijn te hebben ge slagen, maar niet Post. Eisch f 10 of 10 dagen. Tegen E. L. uit Clinge, welke vrouw trachtte rijst uit te voeren en de verba- liseerende kommiezen heeft be.eedigd eD zich tegen hare arrestatie heeft verzet, werd f 10 of 10 dagen geëischt. De bekl. H. J. v. H. uit Goes zou naar aanleiding van een twist over de reparatie van een rijwiel, tegen den rij wielhandelaar hebben gezegd „oplichter en afzetter". Bekl. zegt, tegen de getuigen in, dat hij alleen heeft gezegd „afzetter". De eiscb luidde f 10 of 10 dagen. Tegen S. M. te Domnurg wérd bij ver stek wegens diefstal van aangespoeld hout f 7 of 7 dagen geëischt. Ten slotte werd tegen L. P. te Mid delburg bij verstek wegens diefstal van hout bij den Houthandel alhier en van paardentuig te Nieuwland f 15 of 12 da gen geëischt. Uitspraak Dinsdag 20 December. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Leer plichtwet: J. V., Goes, J. M., Iersefce, J. N., Wemeldinge, C. M., 's Gravenpolder, P. G., 'sHeer Arendskerke, A. v. d. G., Wolphaartsdijk ieder f 1 b. s. 1 d. h M. d. J., Goes, M. v. Z., Biezelinge, A. v. L., lerseke, C. v. H., Kloetinge, J. K d. J., A. M., Wemeldinge, F. V., W. N. s Gravenpolder, B. v. d. M., D. R., 's Heerenhoek, J. T., A. T., Heinkenszand, L. T„ Nieuwdorp', A. P., P. B., 'sHeer Arendskerke, K. S., R. R., F. v. d. K„ Wolphaartsdijk, A. G., Kloetinge, P. v d. Lv Wolphaartsdijk, H. M., S. H., Goes, allen f2 lx s. 2 d. h., C. v. d. Ri, Goies, A3 b'. s. 2 -d. h., J. v. d. P., Kloetinge, f5 bi. s. 3 d. h.; niet beletten dat hond wild opspoort: J. M., Nieuw dorp, J. d. J., Kloetinge, ieder f2 b. s. 2 d. h.; pogen met strik wild te bemachtigen: M. d. 'J., Hoedebens kerke, f 10 b. s. 5 d. h. buiten open bare wegen en voetpaden wild vervoeren zonder akte: J. S., Schore, f 1 b. s. 1 d. h.; strooperip:

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1