No. 149. Zaterdag 18 December 1915. Elfde Jaargang. Mijnt Ellen MAANDAG WOENSDAG- en VMIUCM. ANKEN.j 9 A, GOES. JG TE KOOP JONIEN, BINNENLAND. Gemeenteraad van Goes. Welk weder zullen wij hebben ''vGïldorp 3er flesch 35 ct. 77 75 i) n 75 n 70 77 85 es 100 52% ns 100 52 95 50 120 60 90 45 3kend, doch aan nd, iu het Oudelaud pacht bij Wed. en wórden iuge- a. 8. bij den heer eens. Mijne moe ten einde onze zamelen en zoo- ngen ais ons in 1". al zij mij mede- lolseling uit, ter- uitdrukking van ieen, die treffend lieve meesteres, men". met een mede 'aan. Zeker, niets hebben, dan dal ikkiger dagen mei allingschap; maar jogen door zorgen r een dwaasheid sest zijn haar aan gaan naar het Het zou echter lit der oude aan en daarom zeide voedertje, zal het daarover te spre- als gij dan nog om het te doen." 'ordt vervolgd.) i MM ZEEUWSCNE COUMHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Ganzepoortsfraat C [2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; I of oog; duim; wijsvinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. |H gulden bij. J A gulden bij A A gulden bij A |M M I I verlies van een M I 11 I verlies I I verlies van B Tg 0 a hand, voet 1 I 11 I van een I I een M I U of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens overvloed van adverten tiën moeten vele nieuwsberichten alsmede oologsoverzicht en feuille ton worden uitgesteld tot het vol gend nummer. Red. W Den abonné's in het buitenland wordt eraan herinnerd, dat het abonnementsgeld moet worden VOORUIT betaald. De Administratie. Aanbieding ambulance-treinen. Te Amsterdam is Woensdag door Prins Hendrik het Nationaal Comité tot aan bieding van ambulance-treinen aan de regeenng geïnstalleerd. De voorzitter, de heer S. P. van Eeghen, hield daarbij een rede, waarin hij als doel stelde een of twee huspilaal-lreiueu met operatie-wa gen, keukenwagen enz. aan te bieden. Tot de cuniué-ieJen behoort o. a. uir. H. J. Dijckmeesler, commissaris der Ko ningin in Zeeland. UTRECHT. In de vergadering van den Middenstandsbond is besloten een monu ment voor den heer Meuwsen te stich ten. 16 December. Voorzitter de heer J. B. de Beaufort, burgemeester. Afwezig de heeren Donner en Risch, met kennisgeving. Na aflegging der veneischte eeden wordt de heer K. Brants als raadslid geïnstal leerd en door den voorzitter gecompli menteerd. I. Ingekomen stukken: Schrijven van den heer A. de Dreu, naar aanleiding van zijn benoeming tot baas-opzichter der gem.-reiniging. Naam lijst leerlingen Rijksiandbouwwinterschooi over het halfjaar 19151916bericht van aanneming van de benoeming van dhr. Pilaar tot regent van het gasthuis; id. van mevr. RajeniusSmit tot regentes van het gasthuisj dankbetuiging van mej. J. M. v. d. Velde c.s. voor de gunstige salarisregeling bewaarschool-personeel goedkeuring 2e suppl. kohier school A; id. wijzigingen begrooting 1915; id. Ie suppl. kohier H. O. 1915; schrijven van den heer L. Snoep, waarbij hij bij herha ling verzoekt de waranda voor zijn winkel met ongeveer 3 M. te mogen verlengen; verzoek van M. van Waarde om pensioen als oud-agent van politie. Het verzoek van dhr. Snoep wordt gesteld in handen van B. en W. ten fine van advies; het laatste eveneens. II. Op het verzoek van F. W. O. Wis- kerke tot afschrijving ,van 3 maanden H.O. ad f3.05 wordt conform het advies van de financieele commissie, gunstig be schikt. Benoemingen. III. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur (vacature I. G. J. Kakebeeke) wordt benoemd de heer A. J. van Nieuwen- huijzen met algemeene (11) stemmen. Met hem was aanbevolen de heer J. A. v. d. Broek. IV. Tot lid in de commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs wordt benoemd de heer G. A. Hajemus met algemeene (11) stemmen. Met hem was aanbevolen mr. J. A. A. Fransen van de Putte. De heer Hajenius neemt de benoe ming aan. V. De benoeming van een lid in de commissie voor de strafverordeningen (wegens bedanken van dhr. J. Donner) wordt vervallen verklaard, daar deze voor slechts 14 dagen zou geschieden. Bij de periodieke verkiezingen zal tegelijk in deze vacature worden voorzien. VI. Tot leden van de financieele com missie worden benoemd de heeren jhr. J. ,W!. jï. von Schmidt auf Altenstadt (aftr.) met 10, E. C. van Dissel (aftr.) met 10 en A. S. J. Dekker met 7 stem men, de laatste in de plaats van dhr, iV. Kakebeeke, die 5 stemmen verwierf. Do heer Dekker weigerde de benoeming te aanvaarden, waarbij' zich een debat ontspon tusschen hem en den heer ,W. Kakebeeke, die op die benoeming had aangestuurd z.g. om rechts het verwijt uit handen te nemen dat het door links niet gekend werd bij benoemingen. De heer Dekker sprak flink van zich af. Bij de nieuwe verkiezing wordt de heer K. Brants gekozen tot lid der fin. comm. met 7 st. tegen 4 op dhr. Kakebeeke. De heer Brants acht zich niet be kwaam dat belangrijke werk te doen, en in financieele zaken van advies te dienen, maar nam ten slotte de benoeming aan. Alvorens over te gaan tot de benoeming van leden van de Gascommissie vraagt de heer Dekker bet woord. Spr. wijst op art. 4 van de verordening, waar gesproken wordt van 3 leden van den Raad. Dit strijdt met de Gemeentewet (art. 54) die voorschrijft, dat de burge meester voorzitter wordt. B. en Wi. erkennen dit en stellen daar om voor voorloopig 3 leden aan te wij zen. De burgemeester blijft dan toch voor zitter. Benoemd worden de heeren v, d. Leeuw mat 11, Dekker met 10 en Holimann met 7 st. van de 11. Tot leden van de Commissie voor de Strafverordeningen worden benoemd de heer jhr. J. W. E. von Schmidt auf Altenstadt (aftr.) met 10 stemmen en 4e heer E. C. van Dissel, na tweede vrije stemming, met 6 stemmen tegen 4 op den heer Brants. Tot leden van de aanslag-commissie voor den Hoofdelijken Omslag worden be noemd de heeren J. Donner (aftr.) met 10, A. S. J. Dekker (aftr.) met 10 en v. d. Leeuw met 6 st. De heer Plazier (aftr.) verwierf 4 stemmen. Tot leden van de Reclame-commissie voor den Hoofdelijken omslag worden be noemd de heeren Risch, Kakebeeke en Holimann (allen aftr.), met ongeveer alge meene stemmen. Tot afgevaardigden naar de aandeelhou dersvergadering van de N. V. Waterlei ding Maatschappij „Zuid-Beveland" wor den herbenoemd de heeren Fransen van de Putte en Dekker, beiden met ongeveer algemeene stemmen. De heer Dekker vraagt of hij als afgevaardigde, dan wel als sub-afgevaar digde benoemd is. Immers in de laatste vergadering bracht de mede-afgevaardigde 6 .stemmen uit en hij geen enkele. De heer Fransen van de „Putte zegt, dat één persoon den Raad kan ver tegenwoordigen, doch 'tis gebruik om twee afgevaardigden te benoemen, waarvan één de zes (ondeelbare) stemmen uitbrengt. De heer Dekker: Of deze ppmerking is juist, maar dan moet een eerste, stem hebbende afgevaardigde aangewezen wor den, óf de stemmen moeten verdeeld wor den. De heer Brants wijst op de moge lijkheid, dat beide heeren oneens zijn over een kwestie. Men besluit op voorstel van dhr. Dek ker de beslissing .over deze aangelegen heid uit te stellen. Tot lid van de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs wordt her benoemd de heer Dr. D. Mol met bijna algemeene stemmen. Met hem was aan bevolen de heer J. van Poelgeest. De heer Brants leest in art. 2 van de Verordening van 1865, dat de benoe mingen in het begin van het jaar (Janu ari) moeten geschieden. De voorzitter zegt 9nderzoek toe. Tot lid van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs wordt herbenoemd de heer von Schmidt auf Altenstadt met 10 stemmen. Met hem was aanbevolen de heer L. Ruijssenaars. Tot regentesse van het Weeshuis wordt herbenoemd mevrouw Breetveld-lttmarin met algemeene stemmen. Met haar was aanbevolen mevr. Ruijssenaars-Loder. Tot voorzitter van het Burgerlijk arm bestuur wordt herbenoemd de heer D. D. van den Bout met 10 stemmen. Met hem was aanbevolen de heer P. A. do Ligny. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de heeren J. Donner (met wien was aan bevolen T. Faberij de Jonge), G. van der Hoek (met wien was aanbevolen S. A. Leopold), G. Chr. Dun (met wien was aanbevolen T. Dijkstra), A. W. A. Ross (met wien was aanbevolen K. F. San- dijck), C. J. Snouck (met wien was aan bevolen W. Hengeveld); en benoemd de heeren H. P. v. d. Heil met 7 stemmen tegen .4 op J. de Kruijter (aftr.); en P. van Heat met 8 stemmen in de vaca ture D. van 't Westeinde (met v. Hest was aanbevolen de heer W,. J. M. Bitter). Tot leden der stembnreaux voor zoo noodig te honden stemmingen in 1916 zijn herkozen: a. Voor het stembureau voor den Ge- m e e n t e r a a d, tot leden de heerenHoli mann en Brants en tot plaatsvervangen.de leden de heeren: Dekker en van Dissel 4e lid dhr. Plazier en plaatsv. 4e lid dhr. de Paauw. b. Voor het stembureau voor de Pro vinciale Staten, tot leden de hee ren: van Dissel en Plazier en tot plaats vervangende leden, de heeren: de Paauw en Brants. 4e lid dhr. van der Leeuw en plaatsv. 4e lid dhr. Donner. c. Voor het stembureau voor de T w e e- de Kamer, tot leden de heeren: Ka kebeeke en von Schmidt en tot plaatsver vangende leden de heeren: Donner en Holimann. VII. Vervolgens worden de beloonin gen bepaald, en de pensioensgrondslagen dienovereenkomstig gewijzigd, van de vol gende gem.-ambtenarendie van W, C. de Beste, klerk ter secretarie, op f675; die van F. Crucq, leeraar aan de avond school voor ambachtslieden op f360; en die van J. Remijn, id., op £480. VIII. Het voorstel tot aans.uiting vau de gemeente Goes bij de Ver. van kleine steuelijke en plattelandsgemeenten wordt z. h. s. en zonder discussie aangenomen. IX. Aan den heer E. jj. van Dissel wordt op zijn verzoek met 1 Jan. eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op het L. O., onder dank betuiging van de als zoodanig bewezen diensten. De beer Brants geeft op verschillende gronden in overweging de commissie van toezicht op het Lager onderwijs te herzien door haar uit te breiden met 3 vrouwe lijke leden en de commissie van bijstand voor de handwerken op te heffen. Ook be pleit spr. het benoemen van aanhangers der bijzondere school in die commissie en haar voortaan aldus samen te stellen: 2 van de openbare school, 2 van de 2 katholieke en 2 van de prot. Chr. scho len, en drie vrouwen, van elke richting 1. De voorzitter zal de zaak met de wet houders bespreken en met het gesprokene rekening houden. X. Een wijziging in de gemeentebe- grooting voor 1915 wordt goedgekeurd. Vermindering Vergunningen. XI. Alsnu zijn aan de orde de verzoeken tot vermindering van het maximum aan tal vergunningen, ingediend door den Ker keraad der Ned. Herv. Gemeente, met adhaesiebetuigingen van de atd. Goes van den Chr. Nat. Werkmansbond en de afd. Goes van Patrimoniumdon kerkeraad der Geref. Gemeente; Het dagelijxsch be stuur der afd. Goes van de S. D. A. P.; de atd. Goes der Ned. Ver. tot afschaf fing van alcohol-houdende dranken; en den kerkeraad der Chr. Evangelische ge meente. Een debat ontspon zich tusschen de heeren Plazier, Brants en Dekker ter eenei en v. d. Bout, Holimann en Fransen v. d. Putte ter andere zijde. Eerstgenoem- den waren van meening dat men het drankmisbruik door vermindering van drankgelegeaheden moet beperken ook al brengt dat schade mede voor de gedu peerde vergunninghouders. Laatstgenoem den schrikken terug voor het maken van slachtoffers en waren bang voor vermeer dering van z.g. clandistien tappen van sterken drank, waardoor het miduel erger kon worden dan de kwaal. Op dien grond is indertijd ook door B. en W. van Am sterdam op zoo'n verzoek afwijzend be schikt. Het voorstel van B. en W.afwijzend op de ingekomen verzoekschriften te be schikken wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Pacht gemeentegronden. XII. Vervolgens wordt behandeld het verzoek van de wed. J. Govers om van de gemeente te mogen pachten een stukje grond ter grootte van 68 A. gelegen aan den Oosthavendijk (Roosjeshof) kad. sectie B no. 715. Op voorstel van den heer Dekker, ge steund door den heer W. Kakebeeke wordt bepaald, dat de pacht niet alleen vervalt, wanneer de gemeente den grond zelf noo dig heeft, maar ook wanneer de gemeen te het aan een ander wil geven, om daardoor hooger belangen te dienen, des noods met schadeloosstelling van B. en W. Nadat de voorwaarden in bedoelden geest aangevuld zijn, wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. XIII. Daarna is aan de orde het ver zoek van N. de Jonge Jzn. om verlenging van den pachttermijn, met betrekking tot het door hem tot 31 Oct. 1923 gepacht gedeelte gemeentegrond aan den Westwal. Omtrent deze pachtverleening liepen de meeningen der raadsleden uiteen. Som migen achtten het onbillijk tegenover ande re gegadigden. De heer van Dissel was er voor dat de heer de Jonge de pacht los laat en het perceel opnieuw publiek wordt verpacht voor 14 jaar. Anderen waren er voor de zaak aan te houden en nog eens te onderhandelen met den heer De Jonge. B. en W. verklaren ten slotte de zaak te willen aanhouden tot een volgende vergadering, ten einde met De Jonge na der te onderhandelen. XIV. De verordening op den Gem. rei nigingsdienst, wordt z.h.s. en zonder dis cussie goedgekeurd. XV. Alsnu wordt overgegaan tot behan deling van de verordeningen regelende de heffing en invordering van rechten voor het gebruik maken van diensten der ge meentelijke reiniging. Deze worden z.h.s. en zonder discussie aangenomen. XVI. B. en W. stelden verder voor tot verkoop van een boom nabij de nieuwe woning van Joh. de Kok tusschen de kilometerpalen 14 en 1415 aan de afdee- ling Werkverschaffing van den Chr. Volks bond, voor f37.50. De financieele commissie wil 5 olmen, voor perceel C 118, althans de drie olmen, die den toegang tot een schuur belem meren verkoopen. Alle deze hoornen im mers brengen veel schade toe aan huis en tuin van de Kok. De heer van Dissel stelt voor alle 5 olmen, die slaehtbaar zijn, te rooien. Met 't oog op den last, dien ze veroorza ken, is dit alleszins gewenscht. Na eenige discussie brengt de heer v. Disssed zijn voorstel terug op 3 boomen, doch dit wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór de heeren: van Dissel, Kakebeeke, Plazier, Holimann en v. d. Leeuw, De heer Dekker voelt niets voor het rooien van drie boomen, wel van vijf. Het voorstel tot het rooien van 5 boomen wordt met 8 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen de heeren: Fransen van de Putte, v. d. Bout en von Schmidt. De hoornen zullen bij inschrijving ver kocht worden. Middenstand s-crediet. XVII. Thans wordt behandeld het ver zoek ,van „De Hanze" inzake Midden- standscrediet. Wethouder Fransen v. d. Putte zette uiteen, hoe de regeering is voorgegaan met een groot deel van het risico voor haar rekening te nemen, hopende, dat de gemeenten en combinaties van personen het overige risico zullen dragen. Meerdere gemeenten zijn op het voorstel ingegaan. De Coöp. Spaarbank te Goes maakte bezwaar om bemiddeling te ver- leenen. We hebben toen geprobeerd een Verwachting tot den avond van 16 Dec: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Wes telijken wind. Neveiig tot zwaarbewolkte lucht. Wellicht eenige regen. Weinig veran dering van temperatuur. Vereeniging te stichten. Het aanbod van „De Hanze" deed ons'echter dezen maat regel nemen. Ze is bereid niet alleen Ka tholieken maar ook anderen aan geld te helpen. De heer Dekker, hoewel niet tegen het voorstel, wil een bedrag be palen, b.v. tot f 5000, waarvoor de Raad het risico op zich neemt. Een com missie uit de burgerij zou den Raad van advies kunnen dienen. De heer v. d. Bout zegt, dat 't niet druk zal loopen, want de voorwaarden zijn nog at zwaar. De heer Fransen v. d. Putte is te gen een commissie van advies uit de bur gerij1. Spr. vreest, dat dit veel te omslach tig is. Een commissie uit den Raad is geen bezwaar. De heer Dekker wil de zaak aan B. en W. overlaten, mits een maximum bepaald wordt. Met een maximumbedrag wordt be doeld het bedrag van de schade voor de gemeente, hetwelk niet overschreden mag worden. Op voorstel van dhr. Dekker wordt het bepaald op f3000. Na deze aanvulling wordt B. en Wi.'s voorstel z. h. s. aangenomen. XVIII. De wijziging der verordeningen op het schoolgeld, voor de Muioschoien wordt z. h. s. goedgekeurd. XIX. Een wijziging in de gemeente- begrooting voor 1916 eveneens. XX. Vervolgens is aan de orde het voorstel tot het aanschaffen van benoo- digdheden voor den gem.-reinigingsdiensi en het aangaan van een geldieening. Wijl de aanschaffing van een veger voorhands te duur blijkt, is de voorzitter bereid de aanschaffing van een veger voorloopig te 'schrappen. De heer Dekker geeft nader onder zoek hij andere gemeentelijke bedrijven in overweging. B. en W. zeggen dit toe, Waarop hun voorstel z. h. s. wordt aangenomen." Tot onderwijzer aan de openbare Mulo- school wordt met 10 stemmen benoemd de heer C. M. Hoosernond te Wollaartsdijk (met wien op de voordracht stond de heer J. L. v. d. Ende te Nieuwdorp). De voorzitter zegt verder, dat de aan te schatten Exhauser voor de gasfa briek geraamd was op f3000. Door de prijsstijging van Jjet materiaal zal deze machine duurder uitkomen.".We verzoeken daarom den "post met f 770 te verhoogen en den post onvoorziene uitgaven met dat bedrag te veriagen. We hopen den ouden ëxhauser voordeelig ie kunnen ver koopen. We krijgen nu een exhauser van een nieuw systeem, met een nieuwen regulateur. Door dezen regulateur kan men langzamer draaien, vandaar goedkooper gebruik en minder onderhoudkosten. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer de Paauw namens den majoor commandant van het Res. Bat. III, dank voor de wijze, "waarop de burgerij op 18 en 19 Nov. inkwar tiering verleend heeft.'t Was kader en manschappen zoo goed bevallen, dat zij Maandag terug komen. heer Dekker vraagt derrWoor- zitter maatregelen te nemen, om te voor komen dat van 811.30 uur vergaderd moet worden. De agenda was veel te groot. De voorzitter zal dit trachten te voor komen. De heer Brants geeft in overweging een vasten dag en vaste week te bepalen voor de Raadsvergaderingen. Op verschil lende plaatsen heeft men dat. Voor hein en anderen is het ongeregeld vergaderen zeer bezwarend. De voorzitter zegt overweging toe. Hierop gaat de Raad over in geheime zitting. l

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1