Een perceel 80DWLAND, REIZIGER. 20 Qlmeboomen, Een Wisschenbosch De Groote 0 148. DE LIGNY'S KLEEDINGMAGAZIJN. een Reiziger RESTENDE DAMES- EN KINDERMANTELS - EN MANTELKOSTUUMS - AAN STERK VERLAAGDE PRIJZEN. P. A. DE LIGNY - LANGEVORSTSTRAAT - GOES. Openbare Verkoopingen. De verkooping van huizen te Kats en te Wissekerke, bepaald op 15 Dec. 1915, gaat niet door. E. C. VAN DISSEL, ST00MB00TDIENST GoesDordt.Rotterdam en Amsterdam, „Admiraal de Ruyter" en Motor „Zuid-Beveland". SIJ INSCHRIJVING TE KOOP 4 NUTtNBUUMEN, Te koop bij inschrijving Bij inschrijving te koop de kap van 240 Wilge en Canadatronken. 235 Wilge- en Canada tronken met kap. 30 Olmeboompjes en 27 Wilgetronken met kap. To pachten bij inschrijving Te pachten bij inschrijving feuilleton. Uit dagen van Strijd. toriteiten tot afschaffing van het afmaak- systeem worde geconstateerd, dal de eerste maal allo herkauwende dieren benevens de varkens werden afgemaakt en de hof stede op de bekende manier werd ont smet. Gelijk men weet, nani onze ge meenteraad 14 Oct. 1.1. een motie aan van den heer C. L Potappel, waarin ze zich tegen het afmaak-systeem uitsprak. (Z.) Bittenvervoer. Colijnsplaat. Op de weegbrug aan den Oesterput zijn dit najaar gewogen 0.347.098 K.G. suikerpeen. Philippine. Het aanvoeren der suiker bieten is geëindigd voor dit jaar. Op de weegbrug aan de haven werden gewo gen 4.444.860 K.G. bieten tegen plm. 11.000.000 K.G. in het vorige jaar. Dit verschil werd grootendeels veroorzaakt doordat een gedeelte der bieten met de stoomtram vervoerd werd. Hoewel de opbrengst minder was dan verleden jaar, kon ze ook dit jaar nog bevredigend ge noemd worden, in aanmerking genomen vooral, dat er veel gebrek aan kunst mest geweest is. IMCt.) Vereeniging tot verbetering der geitenfokkerij In de Woensdag te Middelburg voortge zette vergadering werd nog het volgende gesproken en behandeld L)e stoffen, die de wormen afscheiden, vormen het vergif, dat de dieren ziek maakt. Als bestrijdingsmiddelen, noemt spreker het niet,geven van groenvoer uit de be smette weide, krachtig voeder met ijzer houdend voedsel. Invoer van geiten is gevaarlijk, de die ren van het fokstation komen niet meer in de weide en leveren dus geen ge vaar op. Een weide te ontsmetten acht spr. met wel mogelijk. Een onderzoek of een weide nog hesmet is, kan slechts gebeuren met Óen geit, die niet te veel waarde heeft. Bij invoer is bij de regeering op een deskundig onderzoek der dieren aange drongen. Ook in Duitscliland is men het echter er niet over eens of de ziekte wel door wormen wordt veroorzaakt, er zijn des kundigen die meenen, dat er sprake is van bacteriën. Prof. De Jong meent ook de bacterie gevonden te hebben en verklaart een ge zonde geit in drie weken ziek te kun nen maken. Wenschelijk is een nader onderzoek en spreker vraagt, daarom bij het voorkomen van een ziekte kennis te geven, want goede kennis der ziekte maakt bestrijding daarvan beter mogelijk. In de eerste plaats raadt spreker aan niet te veel dieren op een kleine weide bijeen te brengen. Ka dank te liebben gebracht aan den heer Zwagerman voor zijn leerzame rede, deed de heer Tak enke.e mededeelingen over het Fokstation te Üerooskerke, waar uit bleek, dat de toestand der dieren thans goed is. üe weide is in bouw land herschapen en wordt er voedsel voor de geiten op verbouwd. De heer Zwagerman deelde over het fokstation mede, dat het onderzoek van melkoph-rengst heeft uitgewezen, dat de Saanen meer melk geven dan de mland- sche, maar dat het vetgehalte veel lager is. De eerste geven D/2 maal meer melk, maar de lioteropbrengst is gelijk. Daar het makkelijker is de iioeveettieid te ver- hoogen dun het vetgehalte, zal het mak kelijker zijn de iniandsche geit meer melk te doen geven en is kweek daarvan wen schelijk, vooral daar de Zeeuvvsohe geit veel sterker is. Het fokstation zoekt het meest naar ingevoerde geiten, maar dit is geen hoofdzaak. Spr. wijst er met klem op, dat de kleur of teekening der dieren niet in aanmer king mag komen on klachten over het niet ontvangen van een witten bok zéér verkeerd zijn. De hoofdzaak zit in de innerlijke kracht van de dieren. Het fokstation beschikt thans over 71 bokken; de aanvulling geschiedt ov.er het algemeen uit op het station geboren 1 hokjes, die als regel anderhalf jaar wor den opgekweekt alvorens zij worden af gestaan aan vereenigingen. Totaal werden 79 bokken in drie jaar opgekweekt; hoe secuur daarbij te werk is gegaan, om den bokkenstapel te ver beteren, toont ppr. aan. Ten slotte heelt het station dienst ge daan als reserve stal en als sanatorium voor tijdelijk zieke of onwillige dieren. Spr. is overtuigd, dat als het geitenras in Zeeland nog eens op hoog peil komt, dit is te danken aan liet fokstation; en dat wel aan den oprichter ervan, den voorzitter, en aan den steun van Kijk en Provincie. De heer Lijppens verkreeg hierop het woord om iets mede te deelen over het verzorgen der bokken en het gebruik der merktangen. Spr. wees erop, dat hij verschillende vereenigingen de verzorging veel verbe terd is, maar in arrdere laat het nog zéér veel te wenschen over, vooral over het schoonhouden der hoeven wordt zéér veel geklaagd. Dit kan leiden tot been ziekte en tot afkeuren. Het schoonhouden der hoeven is niet makkelijk en kan niet geschieden door een bejaarden man of een vrouw; is de bok hij zoo iemand gestald, dan dient speciaal voor de hoeven een ander te worden aangesteld. Als het fokstation gezonde en frissclie bokken levert, moeten zij niet door slechte stalling en verzorging achteruitgaan; dit is zéér te betreuren. Er is naar middelen uitgezien om de stalling te verbeteren en er is door het bestuur uitgetrokken op de hegroo.ing f ÖJ en door een belangstellende f loO beschik baar gesteld voor de verbetering der bok- kenstatlen. Spr. hoopt, dat met steun van de besturen der vereenigingen dit pogen goed succes moge hebben. Spr. krijgt menigmaal klachten over slecnte bokken, die ongezond zijn en -welke klachten meer liggen aan bet minder goede inzicht der geitenhouders. Mocht het bij wisseling der bokken voor komen, dat een vereeniging een ziek dier krijgt, dan dringt spreker aan op onmid dellijke kennisgeving. Zachtheid bij het omgaan der bokken beveelt spr. ten sterkste aan; ook raadt liet bestuur aan niet alleen halshalsters, maar ook kophalstevs te gebruiken, en daarom zal iedere bok, die aan een vereeniging wordt gezonden, voorzien wor den van een kophalster. Betreffende de merktangen wijst spr. erop, dat deze in bruikleen worden gegeven, maar dat de vereenigingen dik wijls veel te lang wachten, dit is lastig; er zijn drie tangen voor ruim 50 ver eenigingen. Spr. raadt aan iemand al.e geiten achter elkaar te doen merken, het zij §an huis, hetzij op de zoo wensc-he- lijke plaatselijke tentoonstellingen. Spr. geeft aanwijzingen over de beste wijze van merken, zonder de geiten veel last of pijn te veroorzaken. Inzake keuring van bokken deelde de voorzitter mede, dat deze kwestie nader zal besproken worden in een te Utrecht te houden vergadering van geitenfokkers uit het heele land. Tot leden voor het nazien van de re kening over 1915 werden de vereenigin gen te Groede en te Nieuwdorp aange wezen. De begrooting voor 1916 werd vast gesteld op f2565 in ontvang en uitgaaf. Bij de rondvraag werd de wenschelijk- heid betoogd, dat bij plaatselijke tentoon stellingen de provinciale vereeniging de kosten der keuring helpt dragen; nu hangt men van den steun der burgerij af. De voorzitter wijst erop, dat dit aan de Provinciale vereeniging veel te veel geld zou kosten; kan het later wel, dan voelt de heer Tak er veel voor. In verband hiermee werd gewezen op het gevaar van plaatselijke keurmeesters. Het bestuurslid Van Leeuwen ziet een oplossing in het houden van kringten- toonstelluigen inplaats van vereenigings- tentoonstellingen. De voorzitter merkt op, dat ook voor kringtentoonstellingen de kas niet sterk genoeg is 0111 de keurmeesters te betalen. De heer Kodde zou op die kiingtentoon- stellingeu de hokken willen samenbrengen en omwisselen. Dit zou z.i. een voordeel zijn. De heer Zwagerman ziet hierin wel een voordeel voor de controle, dooh ver wacht er weinig bezuiniging van. De heer Kodde ziet maar een uitweg, dat men net als Limburg aan het alge meen comité verzoekt maatregelen te ne men tegen de niet aangestoten bokhou- ders. Deze zullen de provinciale vereeni ging in den grond werken. Verplichte keuringen zijn hiertoe de weg. Van de bestuurstafel wordt de juistheid daarvan erkend, doch men moet ook in het oog houden, dat het aantal leden steeds stijgt. Voor verplichte keuringen acht men den tijd nog niet gelsomen; In Utrecht zal echter de zaak ter sprake worden gebracht en het Limburgsohe ver zoek worden ondersteund. Voorts wordt nog gesproken over de jaarlijksche keuringen. De klacht is, dat de geitenhouders met opkomen. Hierover merkt de heer Zwagerman op, dat men de menschen niet kan veranderen, de besturen moeten zich daarom aan de om standigheden aanpassen en voor de keu ring rondgaan, desnoods vergezeld van een der leden van het station. In over weging wordt gegeven, dat de vereenigüi- gen van de beste geiten eenige jongen zullen aankoopen en deze onder de le den zullen verloten. I11 Stoppeldijk heeft men er dit op genomen, dat men boete stelt op het wegblijven, terwijl de gemeenLe in drieën is verdeeld, zoodat men niet ver met de geit behoeft te gaan 0111 op de keu ring te komen. De voorzitter merkt op, dat dit voor vele vereenigingen misschien een goed voorbeeld is, waar echter een „wi.de bok" is zal het niet steeds mogelijk blijken. Men moet zich aan de plaatselijke om standigheden aanpassen. Serooskerke heeft ook veel last van een „wilde bok", zij meent, dat de in stelling van een geitenverzekerüig het le dental weer zou kunnen doen toenemen en roept daartoe de modewerking van het hoofdbestuur in. In de volgende bestuursvergadering zal deze zaak besproken worden. Vooris zegt de voorzitter aan de afdeeiing Serooskerke steun toe. Naar aanleiding hiervan wordt opge merkt, dat te Waarde en Kats reeds zoo'n verzekering bestaat. In Kats doet men het zoo, dat men contribueert toit een zeker bedrag, en dan stopt totdat door uitbetalingen de kas slinkt, zoodat het bedrag weer moet worden aangevuld. De voorzitter deelt hierop mee, dat de heer Gillissen van Westdorpe door het bestuur is aangewezen als vice-voorzitter, die den voorzitter zoo noodig zal ver vangen. Voorts is het bestuur voornemens aan de vereenigingen een 5-tal exemplaren van een te Maastricht verschenen boekje over de ziekten van het geitenras toe te zen den. In dit boekje zullen ook eenige op merkingen van den heer Zwagerman zijn opgenomen. Na nogmaals zijn spijt te hebben uit gedrukt over de geringe opkomst, sloot de voorzitter de vergadering. December. 17 Kapelle, woonhuis met schuurtje, Huvers. 22 'a-Gravenpolder, aannemersmaterialen merrieveulen, hoornvee, varkens en loopvarkens, Neervoort. 30 's-Gravenpoidtr, bouwland en boom gaard, Neervoort. 31 Goes, 5 paarden, harnas, mest enz., alles van den Reinigingsdienst van Goes, Hollmaun Verhoek. Waarde, December of Januari, kapi tale hofstede met boomgaard, bouw en weilanden, Pilaar. Lagemierde, (N.Br.) vruchtbare boer derij, Lasance, Dec. ot Jan. Diessen, 2 boerderijen, Mertens. Gevraagd in een Steenkolenhandels- zaak en gros en en detail - in Zeeland R. K. Kennis van het vak, alsmede van Boekhouden strekt ter aanbeveling. Brieven te adresseeren onder letter Z bureau van dit blad. Ten bate v h PI. Steuncomité. 4S@g~ Bezoekt de Tentoonstelling vau SCHADUWBEELDEN (Papiersnijkunst) te houden in 't „Schuttershof" te Middel burg, op Donderdag 16 en Vrijdag 17 Dec. a.s. Geopend: Donderdag van 1010 en Vrij dag van 10—4 uur. Entree 25.15 en 10 ets. Donderdag VOORDRACHTENAVOND Men leze de uitvoerige Programma's. Notaris. met de Stoomboot Vertrek van GuES naar ROTTERDAM. Donderdag 16 Dec. 's morgens 6 uur. Zondag 19 Dec. 's morgens 9 uur. Vertrek van GOES naar AMSTERDAM. Woensdagmorgen vroeg. Vertrek van ROTTERDAM naar GOES. Vrijdag 17 Dec. 's morgens 1 uur. Dinsdag 21 Dec. 's morgens 11 uur. Vertrek van AMSTERDAM naar GOES. Vrijdagmiddag 3 uur. LigplaatsRotterdam, Haring vliet, Zuidzijde. INFOKALVT1EN te beko-men te Goes bij den heer J. C. MONHEM1US, te Dordt bij de heeren BOUMAN Zn., te Amsterdam bij de heeren J. B. VERSCHURE en W. DEFA1S en te Rot terdam bij de Stoomhoot-Reederij v/h J. A. VAN DER SCHU1JT. PASSAGIERSVRACHT Goe»-Dordt Rotterdamenkele rei», 11, retour f 1,60 wassende in eon wenle iu het Oudeland ouder Helnkeiiszaiid, iu pacht bij Wed. J. Vkrmujs. Aan biedingen wórden inge wacht tot 23 UecemDer a. s. bij den heer JUo. WITKAM, Goes. staande op de Hofstede, bewoond door Mej. Wed. J. RIJKVermue te Schore, dicht bij den molen. Iaschrijvingsbriefjes in te leveren vóór 22 Dee. ten kantore van ISAAC DE WOLFF te Middelburg, of des Dinsdags te Goes, Kerkstraat 33. van den lieer J A. TRIMPE BURGER te Kloetinge, om contant geld, onder Nisse Aan den Valdijk, Aan den Koedijk, In een boomgaard tegenover het Post kantoor, Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 14 December 1915, des mid dags om 12 uur, ten kantore van Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, alwaar in lichtingen te bekomen zijn. van den heer J. A. TRIVPE BURGER te Kloetinge, dadelijk ingaande, onder Kloe tinge, in Jachthoek, voor 1 jaar groot 2.2770 H.A. Voor 3 jaren: groot 1.9140 H.A. Inschrijvingsbiljetten, ingevuld per H.A. met opgave van 2 borgen, in te leveren vóór of op 14 December 1915, des mid dags om 12 uur, ten kantore van Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn.. van den heer I A. TRIMPE BURGER te Kloetinge, voor 7 jaren, dadelijk ingaande om als Bouwland te gebruiken; gelegen te Kaptlle, in Welhoek, groot 1.1540 H.A. liischrijvingsbiljettcn, ingevuld per H.A. met opgave van 2 borgen, in te leveren vóór of op 14 December 1915 des mid dags om 12 uur, ten kantore van Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, alwaar nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. zij had haar niet tot zwijgen kunnen brengen. Gebrek aan adem stilde haar eindelijk en Nelly maakte van dat zwij gen gebruik om haar toe te spreken „Goede, oude Grannie, spreek toch zoo droevig niet, Ik zal u blijven bemin nen en dagelijks aan u denken, ook in het verre Westen, waarheen wij verban nen worden. Ik vergat nog te zeggen, dat mijn lieve moeder hier eenige maan den blijven moet, en altijd nog wel in staat zal zijn om u bij te staan, meer dan alle anderen, u, goede Grannie, die zij bemint, als waart gij de moeder van haar overleden echtgenoot". „In staat om hulp te verleenen! Ja waarlijk, zij zou het doen", antwoordde Grannie, „als zij maar kon. God zegene haar, want zij i-s eene goede en edel moedige vrouw, die nooit anders dan goed deed aan ons allen van het eerste 'oogenblik dat zij in ons midden kwam, en dit is nu met Kerstmis achttien jaar geweest. Ol dat waren gelukkige dagen, toen gij nog niet geboren waart. God ontferme zich over u, terwijl gij bloeit in zulk een stormachtigen tijd". (Wordt vervolgd.) I 1 i j Zij vatte de oude vrouw bij den arm en (luwde haar de hut binnen. Eens daar binnen had zij geen bezwaar haar hart te luchten en zij liet hare tranen den vrijen loop, terwijl de oude aan hare voeten op den grond zittende in luide weeklachten uitbarstte over het verwoe ste geluk van haar lieveling. „Ach! ach! dat de schoone Meimorgen van mijn lieveling, die morgen, die zoo helder moest zijn als Gods hemel hoven ons, dat die nu verdonkerd wordt als een woeste Novemberdag. Wee mij! wee mij! dat ik heb moeten leven om den dag te zien, waarop de oude stam als een nutteloos stuk hout zal worden uitge roeid, om plaats te maken voor dat be- delaarsvolk dat zeker alleen naar Ierland overkomt, omdat hun eigen land (mijn zwaarsten vloek daarover!) omdat hun eigen land te arm is om hun liet leven te doen behouden." Het was in volslagen onwetendheid en geheel te goeder trouw, dat de oude Gran nie due sprak van Nelly en haar g©. slacht, als van den o-uclen stam uit het gewest, een uitdrukking, nog heden ten ten dage geliefd bij het volk van hare klasse. Doch de afstammelingen der Engel- schen, die voor eeuwen in Ierland geko men waren, zij hadden zoozeer liet En- gelsche in taal, kleeding en manieren voor liet Lersche verwisseld, dat de oor spronkelijke Ieren hen zelfs tot hunne aanvoerders hadden gekozen, en zij in de dagen, waarin ons verhaal voorvalt, even dapper onder een De B-urgh of een Fitzgerald tegen Cromwells benden stre den, als wanneer een O'Neil of een Mac Murrough hen aanvoerde. Daarom kan de gehechtheid van Grannie aan de jeug dige Nelly evenmin verwondering baren nu zij niet van een Celtisch hoofd af stamde, als wanneer dit wel het geval zou zijn geweest. Daarenboven een hech ter band bestond nog tusschen die beiden De oude vrouw was de voedster geweest van Nelly's vader, en in alie opzichten was zy zijne dochter zoozeer genegen, ajs ware zij in werkelijkheid haar groot moeder geweest. Maar hoe natuurlijk die genegenheid ook ware, zij openbaarde zich nu, in zulk een gevaarlijke taal, dat zij op Nelly een geheel andere uitwerking had dan zij onder andere omstandigheden zou ge had hebben. Dit bracht haar dan ook de noodzakelijkheid onder het oog van rich zelve te vermannen, en overtuigd dat zij hare eigene gevoelens moest be dwingen, om die van de hartstochtelijke oude Grannie tot bedaren te brengen, veegde zij hare tranen weg en stond op van den zetel, waarin zij zich zelve mees ter was trok zij de oude Grannie tot zich, zette haar op den stoel, dien zij zelve verlaten had, en naast haar neder knielend sprak zij op eeln bevelenden maar toch liefdevolien toon: „Gij moest zulke dingen niet zeggen, Grannie. Ik verbied het u! Het kan ons niet helpen en onze droefheid niet weg nemen,en het zou u het leven kosten, moedertje, indien een kwaad gezind per soon u zoo hoorde spreken". „Mijn leven! mijn leven!" riep de oude hartstochtelijk uit; „zeg mïjj wat is mij het leven waard, als alles wat mij lief Is van mijn hart wordt weggerukt? Heb ik uwen vader, dien ik grootbracht en liefhad als mijn eigen kind, heb ik hem niet zien thuisbrengen op de bebloede doodsbaar, in den bloei zjjner jaren? Dekte ik hem niet met het doodsgewaad in dezelfde ure, waarin ik wist dat mijn eigen arme zoon styf en koud op het slagveld lag, waar hij was gevallen (God zegene hem daarvoor!) bij de verdedi ging van zijn meester? Eu nu, nu komt gij, de -eenige die mij nog te beminnen overbleef, gij, die de vreugde mijns harten waart van net eerste oogenblik uwer ge boorte af, nu komt gij mij vertellen dat men u; en den ouden lord uit uwe bezit tingen zal verdrijven, en in ballingschap zenden, God weet waarheen; hem, een ouden man van zeventig jaren, u, een meisje in den eersten bloei van 's levens lente; en gij zoudt wdlen dat ik bedaard was, willen dat ik onder een glimlach de gevoelens van mijn hart verborg? En dat om 'n weimg levens dat mij nog rest? V\ aarlijk, lieve meesteresse, ik heb een goed deel daarvan gehad en ik heb het zoo zoet niet gevonden, dat ik een- en kelen stap zou willen verzetten om het te verlengen. Niet zoo zoet, niet zoo zoet", snikte de oude vrouw, het hoofd schuddend, „njoen, niet zoo zoet voor de 'eenzame weduwe, die nauwelijks een dak boven bet hoofd heeft, en als gijl weg zijt niets meer hebben zal om te be- mmnenl" Grannie had deze weeklachten geuit met al de -welbespraaktheid van haar gevoelig lersch gemoed, en schoon Nel- j meer dan eeine poging had aangewend, Abonnementsprijs p. 3 maart Afzonderlijke nummers 5 Advertentien worden itigei) half drie en Vrijdag vóól De abonné's op dit blad, I directie uitgereikte polis, daarvoor vastgestelde v| GRATIS verzekerd tegen I De toestand Wat zijn de centrale mogorl plan, of liever wat heeft Du| den zin, want dat land heeril I)at een nieuwe campagne I bereid is buiten twijfel. Nu gel migen, dat -een zware druk ,1 ten zal worden uitgeoefend II voorjaar, anderen echter vorwl druk in het Westen. De correspondent van de „I te Rotterdam schrijft in dier! „Het Duitsch© leger is nog I formidabele, militaire machine! genadeloos opofferen van Du I schappen heeft tengevolge ge I zeer zwakke schakels zijn in I ren ketting. Hollanders, zoowl schors te Rotterdam, zeggen I de onvermijdelijke groote slagI op het Westelijk oorlogsfront I hebben, en dat de Duitscherl tot een offensief zullen overgal land kan niet langer toelaten meer levens worden opgeoffl nutteloozen loopgravenoorlog, I Engelsche troepenmachten daJ versterkt worden, zoowel watl pen betreft als munitie. Allel genomen is mijn opinie, dat, I geallieerden hun aanvallen evl Ien uitstellen tot het voorjail volgend jaar, de Üuitschers I hun slag zullen trachten te I neer harde vorst de grond I heelt gemaakt voor infanterie tl Indien dit nu juist zou ll zou de groote slag zeer wil omstreeks Nieuwjaar plaats hil der den minsten twijfel zal cl dezen geweldigen strijd besli I kanonnen dan ooit zullen inl worden gebracht, een vuur, dl nuten of uren zal duren, ml ja zelfs weken, zonder een I onthoud. De Duitschers zijn il sten tijd bezig het Westelijk I weldig te versterken. De Bei I volking wordt weggevoerd en i l ren aangelegd. Zij beweren o-l kanonnen te beschikken, die zn en minstens even snel als del Fransche 75-ers". Erg hoopvol voor den vree er dus niet uit. En toch ontbre in de landen der strijdenden helderziende geesten, die den u zakelijk noemen. De Engelsche „Economist" I schrijvende over den „Oorlog eiI sies over den vrede" o.m.„il geschikte en succesvolle ondl gen, niet gehinderd door een tair controle, maar geholpen vrije rationeele discussie, een eerlijke regeling tot stand k: vóór een totaal bankroet ne het vasteland van Europa, za reden hebben dankbaar te 2 kunnen niet vergeten", zoo voe er aan toe, „dat elke maan tionale schuld nu evenveel ve de drie jaren van den Boeret klat het plan, om onze leei volle te dekken, daarvan af we niet den oorlog doorvecht einde, of tot dat de laatste c worsteling is opgeofferd. Dit c ker: hoe langer de oorlog duurt, lijkor het zal zijn 0111 den fj toestand weer in het rechte brengen." Een maand eerder 4(10 millioon kunnen beschi om da verwoeste streken in Azië t-o herstellen. Het blad uit ook de meening, do financieeie uitputting van d beden een waarborg is tegen men eenige jaren opnieuw uiti vijandelijkheden. En indien ei congres den vasten wensch he publieke crediet te handhaver waarschijnlijk elke regeering ei gen om tot een algemeene - ring in militaire uitgaven ove Tot zoover de „Economist".

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 4