Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. KERKNIEUWS. ONDERWIJS Rechtszaken. Sociale Berichten. SPORT. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Sloop forkoopinp, aankledingen, enz. Faillissementen posterijen en Telegrafie. Scheepvaartberichten. VISSCH ER IJ. Landbouw en Veeteelt bestemming voor de soldaten hierboven genoemd vonden. Mr. P. Dieleman, levende in deze be (narde tijdsomstandigheden met de Bel gische Vluchtelingen hier. te lande, meer voornamelijk wat betreft de Provincie Zee land, met Mej. Mr. Anne B-olle, de Inten dance van het Provinciaal Vluchtelingen Comité, zond uit eigen middelen aan de Belgische soldaten aan Jhet front 10000 sigaren, Welke zeer -zeker als een doel matig Kerstgeschenk, dezen (van harte wel kom zull-en zijn. Provinciale Staten van Zeeland. Slot van het verslag van de Vrijdag gehouden vergadering. (Het begin is reeds in ons vorig nummer opgenomen). Z n i d-B e v. Spoor. De heer Elenbaas behandelt ten slotte de kosten en gaat speciaal na wat het emplacement te Goes in onderdeden zal kosten, waarvan echter een belangrijk deel reeds voor rekening der S.S. is genomen. Verlaging van het bedrag, dat particulie ren en belanghebbenden moeten bijeen brengen, zolu worden het dooddrukken van heel de zaak. Aan de hand van offi- ciëele cijfers en in verhand met de grootte der verschillende deelen van de Provincie toont sp-r. aan wat ieder deel per H.A. aan voorschot -en onkosten heeft genomen; en dit is van Walcheren 35, Schouwen en Duiveland 33 (als de voorschotten van den spoorweg gegeven worden), West- Zeeuwsch-Vlaanderen 42, Oost-Vlaanderen 33 gulden, zoodat Zuid-Beveland dan nog niet te veel heeft; de provinciale fondsen zijn zoo, dat zij de uitgaaf kunnen ver dragen. De Voorzitter wees erop, dat de kwestie van de lijn ten oosten van het kanaal eigenlijk niet aan de orde is en het amendement op de ligging der lijn ten oosten niet kan worden behandeld. De heer Hombach trekt zijn amendement in. De heer Fruytier verdedigt zijn stand punt nogmaals. Ook de heer Paap repliceerde, terwijl vijfmaal de heer Elenbaas met klem het voorstel verdedigde en daarbij1 er op wees, dat het verkeer vrij; uitgebreid zal zijn: Vier treinen in beide richtingen. De heer Fruijtier nam Wemeldinge uit zijn amendement weg. Het amendement werd verworpen met 36 tegen 4 stem men. Het amendement Paap werd verworpen met 26 tegen 14 stemmen. Het tweede amendement Fruijtier werd ook met 26 tegen 14 stemmen verwor pen. Het voorstel van Ged. Staten werd daar op met 27 itegen 13 stemmen aangeno men. Aangenomen werden de voorstellen tot ondersteuning van het adres inzake de aansluiting van Walcheren met het groote wegennet; en dat tot afwijzing van het verzoek van den A. N. W. B. om een afzonderlijk rijwielpad te doen aanleggen langs den weg van Neuzen naar Axel. Aangenomen werden de voorstellen tot wijziging van het verzoek een jaarlijksch subsidie van f 100 voor de oud-leden van het Botercontrölestation in Zeeland; en dat tot wijziging van de begrooting voor 1915. Het voor-stel' hot verleening van een subsidie van f 1000 aan de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose werd z- h. s. aangenomen. Alsnu is -aan de orde het voorstel van den heer De Veer om Ged. Staten uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en mogelijkheid vg.n een provincialen dienst voor keuring van levensmiddelen en andere waren. Ged. Staten stelden voor het antwoord der re geering ten deze opzichte af te wachten en de zaak aan te houden tot de aan staande zomervergadering. Dit voorstel werd aangenomen met 24 tegen 14 stemmien. Het laatste voorstel, dat van den heer Dieleman c.s., inzake den weg tusschen de heide Vlaanderens werd in iedere af- deeling besproken. In een verklaarden alle leden zich er voor, behalve één, die zich zijn stem voorbehield, in een tweede ver klaarden zich 10 leden tegen en hou den twee zich hun stem voor, in een derde afdeeling 8 voor, 1 tegen en 4 die hun stem voorbehouden. Een der voor naamste punten van bestrijding was dat niet alleen de wenschelijkheid, doch ook de noodzakelijkheid van den weg in het voorstel wordt uitgesproken. Ged. Staten deelen mede, dat zij de wenschelijkheid alleszins erkennen en dat zij gaarne bereid zijn aan deze zaak hunne aandacht te wijden, doch dat zij de aan neming van het voorstel, zooa'.s het daar ligt, ontraden. Na bespreking is het voorstel Diele man c.s. met 30 tegen 7 stemmen aan genomen. Daarna sluiting. Utrecht. Bij een twist heeft Zaterdag avond de 19-jarige J. K. 4 revolVerschoh ten gelost op zijn vroegeren vriend, den 21-jarigen W. v. K. en hem aan pols en voorhoofd zoodanig verwond, dat de getroffene is bezweken. Winschoten. Het 18-jarig meisje A. H. is Zondag door een onbekenden jongen roet een mes aangevallen en zoodanig Verwond dat zij aan de gevolgen is be zweken. Maastricht. De Provinciale Staten van Limburg kozen heden tot lid van Gede puteerde Staten den heer Ernest Regout. Amsterdam. Hedenvoormiddag is ma een plechtige uitvaartdienst in de Rozen kranskerk het stoffelijk overschot van wiji- lein den heer W:. B. G. Molken boer, directeur van de (rijfes'normaalsohool voor tetekenon-derwijs, gevestigd in het Rijlksi- musieum, op het kerkhof Buitenv-eldert on der groote deelneming aan den schoot der aarde toevertrouwd. Tal van autoriteiten en deputaties waren \o-p den Godsakker aanwezig, o.a. de ,heer Royder als ver tegenwoordiger van den minister van bin- n-enl. zaken, Jhr. Van Riemsdijk, direc teur van het Rijksmuseum enz. Na de abso-ute, Verricht door pastoor Serbock van de Rozenkranskerk voerde aan de groeve de heer Royer het woord voor een korte lijkrede waarin hij de verdien sten van den ^ontslapene huldigde. De heer T. Molkenboer, ,zoon des overledenen, dankte voor de eer aan z'ijn vader bewe zen. 13 December 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Off.) In Macedonië heeft het leger van generaal Todorow de do-rpen Dorsan en Gewgelu bezet waarbij 2 En- gelsiche divisies .zijn \in de pan gehakt. Washington. Het antwoord van Oosten rijk' op d© 'AmerikaansCbe nota inzake do „Anc-ona" wordt binnen acht dagen verwacht, zoo niet, dan kan de afbreking der diplomatiek^ betrekkingen -zeker wor den verwacht. i Londen. Reuter verneemt uit diploma.- tieke bron, dat de geallieerden vast hel sloten. zijn niet (van Salonika terug te trekken. i Salonikl. De 'Bulgaren hebben -die te rugtrekking 'naar het {nieuwe front niet belemmerd. Er heerscht een volkomen, overeenstemming tusschen de generaals der geallieerden omtrent -de maatregelen der .terugtrekking. Salonikl Vrijdag j.l. hebben wederom Engelsche troepenontschepingen plaats gehad. i Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). Er heeft een levendig gevecht met loop graafmontieren plaats gehad, waarbij het vijandelijk geschut tot zwijgen werd. ge bracht. Een Engelsche vrachtboot, die op de Belgische kust gestrand was, werd door drie Duitsche watervliegtuigen aangeval len, die bommen hebben geworpen. Eeni- ge vliegtuigen van de geallieerden zijn ■toegesneld en hebben de Duitschers ver dreven, terwijl Fransche torpedobooten uit Duinkerken de stoomboot onder het vuur ©ener Duitsche batterij op het strand sleep ten. Parijs.1 (Officieel). De geallieerden zet ten hun terugtocht in den Balkan voort. Verscheidene vijandelijke aanvallen wer den gisteren afgeslagen. Londen. (Officieel).' Rapport van Gene ra al-Veldmaarschalk French 16 vliegmachines hebben bommen ge worpen op heit voorradendepöt te Miro- mont en helt vliegkamp te Mervilly. Naar men meent werden beiden ernstig bescha digd. Onze artillerie heeft de beschieting van de vijandelijke linie voortgezet en op tal van plaatsen bressen in de borstwering geschoten. Onze artillerie heeft gisteren het vuur geopend op Cité St. Eloy, dat in den namiddag nog brandde. Een klein aantal bommenwerpers drong binnen in een krachtig verdedigde Duitsche loop graaf bij Neuvei .Chapelle, vernielde een machinegeweer en stelde vele vijanden buiten gevecht. Van onze troep werden slechts 4 man gewond. Sofia, T© Ochrida werden onze troepten met zeer groote geestdrift ontvangen. De gebeele bevolking met de priesters aa.n bet hoofd waren -;o-ns tegemoet getrokt 'kien en bestrooiden hen met bloemen en kransen. De inwoners stortten tranen van vreugde bij het \zieu vau onze soldaten. Hoofdplaat. Van 24 Dec. tot 1 Jan. zal 'in de Parochiekerk de hernieuwing der H. Missie plaats hebben. Benoeaingen In het Aartsbisdom Mechelen Proffessor Allard, in het Klein Semi narie van Basse-Wavre zal Mgr. Crooy in bet Groot Seminarie te Mechelen gaan vervangen. De Zeer Eerw. H. Caers, pro fessor in het Klein Seminarie te Meche len wordt directeur vau den wijsgeerigen leergang. De Eerw. heer Leo van den Eynde wordt professor voor zedeleer in bet Kl'ein Seminarie ter vervanging van wij-I'en den Zeer Eerw. heer Van Caur wenberghe. („De Tijd".) Liturgie. De Liturgische Vereeniging in het bis dom Breda zal 21 Dec. in den Kath. Kring te Roosendaal een vergadering hou den, waar de zeereerw. F. C. van Beuke ring, pastoor te Rotterdam, een rede zal houden over de liturgie van den Advent en Kerstmis, en de zeereerw. heer L. de Meulemeester over de liturgie in ver band met het koor en de zangers. Het jongenskoor van het Instituut St. Louis te Oudenbosch zal verscheiden ge zangen uit de Advent- en Kerst-liturgie ten gehoore brengen. („Dte Tijd"). Een nieuwe Kardinalenconcregatle. Tot dusverre bestonden er 11. kardi nalen-congregaties, die den Paus in het bestuur der Kerk terzijde staan, n.l. die van het H. Officie van het Consistorie, van de Sacramenten, van het Concilie, van de Religiensen, van de Propaganda, van den Index, van de Riten, van het Cere monieel, van de Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden en van de Studiën. Z. H. Paus Benedictus XV heeft „motu" pro- prio" aan het getal een nieuwe congre gatie toegevoegd: die der Seminarie- en Universiteitsstudiën. Tot de bevoegdheid dezer congregatie zal behooren alles wat tot dusverre betref fende de seminaries bij de H. Congregatie van het Consistorie behoorde, zoodat de intellectueele en moreele opvoeding van de geestelijkheid in de toekomst geheel onder haar competentie zal vallen. Tot prefect vaüi deze congregatie is benoemd Z. E. kardinaal Bisleti. („De Tijd") Zuidzande. Op de voordracht voor on derwijzeres te Axel' staat Mej. S. Per- duyn van alhier en Mej. G. B-akker va,n Sluis. Op de Voordracht voor ©en onderwijzer aan de openbare lagere school te Zputelande (vacature J. A. R. Bommeljé) komen voor de heeren: C. Roelands te Goes, J. A. Rijnberg te Terueuzen en Li. den Hartog te Gorinchem. (Z.) Dienstweigering. Het 0-. M. bij de arr. rechtbank te Assen eischte tegen ds. Hugenholtz, on- dierteekenaar van het bekende dienstwei- ■geraarsmanifest, 2 maanden gevangenis straf. Vlissingen Donderdag 9 December hield het Ondersteuningsfonds van den R. IC. Volksbond z'n driemaandelijksehe verga dering. Daar de voorzitter de heer J. Lenaerts wegens ziekte verhinderd was, opende de secretaris, de heer F. v. Dieren- donck, met gebed de vergadering. De voor gelezen notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. De heer Krieger, penningmeester, bracht z'n drie- maandelijksch verslag uit; aan contribu tie, boeten en donaties was een inkomst van f99.55; uitgekeerd werd aan zieken geld f24.51, voordeelig saldo f75.04. Nog werd uitgebracht 't jaarverslag van het Eén centsfonds. Inkomsten f89.68, uit gekeerd 2 maal een bedrag van f 20 bij overlijden; voordeelig saldo f49.68. To taal bezit thans f96.59. Met 24 tqgen 2 stemmen en 1 blanco werd aangenomen, dat degenen die een vast tractement genieten, blijven behouden hun uitkeering bij ziekte als vroeger; deze zaak, die tot nu jaarlijks behandeld werd, is nu voor goed afgedaan! Bij de rond vraag brak de heer Bedaf een lans voor meerdere 'uitkeering -aan invalieden. Sluiting met gebed. Federatie van Diocesane Hanzebonden. Gemeld wordt: Op Donderdag; 9 December j.l. vergader d-en in hotel „De Beurs' 'te Breda de afgevaardigden der Diocesane Hanzebon den uit de Bisdommen Breda, Haarlem, 's Hertogenbosch en Utrecht, ter behan deling van de concept-statuten der Fe deratie van de Diocesane Hanzebonden in Nederland, welke statuten na eenige kleine wijzigingen met algemeen© stem men werden aangenomen. Hierna had de oprichting van de fede ratie plaats. Als bestuursleden waren af gevaardigd: voor het bisdom Breda de heeren A. van Turnhout, Breda, eu P. C. M. van Mansveld, Bergen-op-Zoom; voor het bisdom Haarlem de heeren C. J. G. -Struycken, 's-Gravenhage en W. Boon, Krommenie; voor het bisdom 'sHertogen- bosch de heeren J. H. Schoenmakers, Geer- truidenberg en J. F. Wouters, Oss; voor het bisdom Utrecht de heeren W. Fransen, Leeuwarden, en W. P. Ros, Groningen, terwijl mede vertegenwoordigd waren de zeereerw. heer pastoor Overve-lde, gees telijk adviseur van de Utrechtsche en de weieerw. heer kapelaan Damen, geestelijk adviseur van de Bredasche Hanze. De heer van Turnhout Breda, rector Stroomer en dr. van Beurden .respectieve lijk geestelijke adviseurs van de Hanze bonden van Haarlem en 's Hertogenbosch, alsook de R. IC. Limburgsche Midden standsbond, hadden bericht van verhinder riug gezonden. Tot leden van het dage- lijksch bestuur werden gekozen: W. Fran sen, le voorzitter, C. J. G. Struycken, 2e voorzitter, J. II. Schoenmaker, le secre taris en P. M. C. van Mansveld, 2e secre taris. Terwijl met het oog op de latere toetreding van den R. IC. Limburgschen Middenstandsbond, welke bond toetreding in uitzicht heeft gesteld, de functie van penningmeester werd opengelaten, welke functie voorloopig door den len secretaris zal worden waargenomen. Aan het dagelijksch bestuur werd de samenstelling van een huishoudelijk regle ment opgedragen. Het volgende program van actie werd met algemeene stemmen vastgesteld en zal aan de aangesloten Diocesane Bonden worden voorgelegd: Het oprichten, instellen en bevorderen van: 1. Commissie van advies betreffende de wet op oneerlijke concurrentie; 2. Contract met de Nederl. Overzee- Trust Maatschappij; 3. Hanze Bergmaatschappij; 4. Hanze Adviesbureaux; 5. Hanze Hypotheekbank; 6. Plaatsingsbureaux voor handels-, kantoor- en winkelpersoneel; 7. Brandverzekering; 8. Fonds uitkeering bij overlijden; 9. Samenwerken der Hanzebanken; 10. Handelsonderwijs. („De Tijd".) Voetbal Voor d-e Zuidelijke tweede klasse com petitie had gisteren te Middelburg de ont moeting plaats Jd. V. V. >0.Velooitas- II, met 11 tot uitslag. De uitgeschreven wedstrijd voor de derde klasse Vlissin gen IIPosseidon ging niet door. Goes aisteren speelde alhier aan den Polderschenweg een „Zeeland-Vooruit- combinati© een vriends'chappelijken wed strijd tegen „Concordia" uit Goes. Stand bij de rust 10 voor „Concordia". Stand bij bet einde 20 voor Concordia. Dammen. Bij de Zondag te Bergen op Zoom gespeelde laatste ronde voor het kampi oenschap van Zeeland en West-Noord- Brabant werd het kampioenschap voor 19151916 behaald door den heer W. Strijbos'. (M. Ct.) Veilingsvereen. „Goes en Omstreken". Goes, 11 Dec. 1915, Appels: Court Pendu 5 ct., Bellefleur 68 ct., Goud Reinet 79 ct., Armgaard 6 ct., alles per K.G. Peren: Gieser Wildeman 34 ct., Suikerijpeer 4 ct., Jodenpeer 4 ct., alles per K.G. Diversen: Honing 40 ct. per i/2 K.G., Mispels 6 ct., per K.G., Hazen f 1.65 per stuk. Zaterdag wordt om 2 uur en Dinsdag om 12 uur geveild. Rotterdam, 13 Deo. 1915. Binnenlandsche granen. tarwe zeer ruim aanbod f 12 h f 12.50. Gerst niet van beteekenis verhandeld. Ha ver zeer ruim ter markt, lager verkocht, f 12.50 k f 13.10. Bruine boonen kleiner aanbod, onveranderd f20 h f28.50. Erw ten tamelijk getoond, alle soorten naar kwaliteit f27 a f29. Kanariezaad f34 h f35 per 100 K.G. Koolzaad f35 a f36 per 100 K.G. Karwifeaad f26 a f27 per 50 K.G. Buitenlandsche granen. Mais. La Plata loco f220, stoomend f 226, Amerik. mixed, nieuwe oogst, f 240, witte Natal f250. Eieren. Zeeuwsche f8.25 a 19, Over- maassche f9 a flO per 100 stuks. Varkens. Aanvoer 854 stuks. Prijs 43 a 46 ct., iic-hte voor export 31 a 38 ct. Aardappelen. Brielsche kralen f3.20 k f3.25, Zeeuwsche blauwe f3.25 h f3.60, Zeeuwsche eigenheimers f2.75 a f3, Zeeuwsche boute £3.25 a f3.60, Zeeuwsche bravo's f3.30 a f3.60, Spui- sche eigenheimers f3.20 a f3.30, Poters f2.20 ,a f2.60, Red Star f2.60 a f2.80. Weinig ganvoer, weinig vraag. Vlas, -Aanvoer 10081 steen blauw, prijs 11Ö k 145 stuivers; 1404 st. wit, prijs 100 a 120 stuivers; 800 st. Gron., prijs 110 a 145 stuivers; 2545 st. Holl. geel, prijs 110 k 145 stuivers; 7255 st. half gezwingeld blauw, prijs 50 a 60 stuivers. Ajuin. Aanvoer 3000 H.L. f 6.50 per 60 K.G. Van 11—13 Dec. GOES. Huw. Afk.: 11, Pieter Frederik Bebelaar, 28 j. jm. te Wolphaartsdijk en Dina Jacoba Timmermans, 29 j. jd. te Wolphaartsdijk, onlangs te Goes. Overleden: 11, Margrietha van der Maale, 63 j., geh. met Pieter Rijn. MIDDELBURG. Bevallen: M. B. Wink- ster, geb. Fermond, z.; Th. Moens, geb. Gijtenbeek, z.; E. Coppejans, geb. Rom- mens, z.; A. de Reij, geb. Kuijper, d.: Ph. Abbenbroek, geb. de Vriese, d. KRUININGEN. Ondertrouwd: Petrus Jo hannes Simons, ,41 j., jm. en Elizabeth Pieterse, 38 j., wed. van Cornelis Martina,s Simons. Gehuwd: Marinus Driedijk, 24 j., jm. en Elisa Prenen, 20 j., jd. Geboren: Maria, d. v. Adrianuö Du- rinck «i Geertruid Driedijk; Willem, z, v. Willem Pieterse en Adriana van de Vreug de; Judith Johanna, d. v. Jacob Hanne- wijk en Josina de Bel. Overleden: Liske Roukema, 80 j., wed. van Izak Houtzager. Kr. Crt. Over de maand November. KAPELLE-RIEZELING. Ondertrouwd en en Getrouwd: Cornelis Driedijk, 23 j., jm. en Augustu Maria de Block, 19 j. jd. Geboren: Pieter, z. v. Leendert Gijzel en Adriana Zuidweg; Cornelis Jozias, z. v Johannes Zegers en Tannetje Lepoeter; Pieter Anthoni©, z. v. Pieter Jacobus Pelis en Elizabeth Provoost; Janna, d. v. Marti nne Almekinders en Ida, Butler; Maria d. v. Jan Johannes Zegers en Christina Johanna Lindhout; Stoffel', z. v. Adriaan .Duivewaarde en Neeltje Groenleer; Huigje Wisse, d. v. Dirk Wisse Nijssen en Cor nelia Rottier. Overleden: Cornells- Kloosterman, 75 j., wed. van Jannetje de Jager; Jannetje Adriana 15 maanden, d. v. Pieter Kor- stanje en Maria Looij. (Z.) TIIOLEN. Ondertrouwd: J. C. van Beek, jm. -en M. C. Ribbe, jd. Getrouwd: W. Baaij, jm. en P. G. Rie- dij-k, jd. Geboren: Johanna, d. v. P. W. Potter en J. Praat; Cornelia, d. v. J. M. Visser en M. Hofman; Willem Frederik Herman, z. v. P. de Jonge en A. J. Cordes. (Z.) Kapelle. Woensdagavond werden ten overstaan van Notaris Huvers publiek geveild twee woonhuizen, op het dorp staande. Kooper werd dhr. H. Duive- waarde, voor f1230 plus de kosten. Colijnsplaat. Uitslag der Vrijdag ten overstaan van notaris Noordijke gehou den openbare verkooping van landerijen aankomende de erven van wijlen dhr. P. K. Boone. Koop 1, 87 A. 60 c.A. in Oud Noord-Be velandpoi-der tegen den zeedijk, toegewezen aan dhr. M. J. Kar man voor f 1440. Koop 2, 1 H.A. 8 A. 60 c.A. in Nieuw Noord-Bevelandpolder in de streek Vroegrijke, verkocht aan dhr. J. Breure voor f 1750. Koo-p 3, 5 H.A. 33 A. 60 c.A. in Nieuw Noord-Beveland polder aan den Groenen weg, kooper dhr. Anth. Kole Cz. voor f8580. Onkosten 8i/2 pCt. Totale opbrengst f 11770. Alle koopers wonen te Colijnsplaat. (Z.) Zierikzee. Uitgesproken faillissement M. Boogerd, schilder en glazenmaker. R. C. mr. van der M-ersch; cur. mr. van Heus-de. In aansluiting op het hulptelefoon kantoor te Oud-Vossemeer is in het per ceel van den heer Joh. Rijstenbil aan het Veer te Ou d-V ossemeer een publiek telefoonstation geopend voor het interlocaal en internationaal verkeer. Nabij Doel (op de Schelde) heeft het schip Venus" bij een aanvaring aanzien lijke averij bekomen. Het schip wordt met extra sleepbooten naar Dordrecht gesleept. Het roer was mede onbruik baar. (M. Ct.) Mosselen. Gedurende de week van 3 tot 10 De cember werden in de haven van Philip pine gelost 1175 ton mosselen, die per ton opbrachten 2 tot 2.25 fr. Recht streeks van de banken werden per schip vervoerd naar Gent ongeveer 375 ton mosselen en daar verhandeld tegen 2.50 a 2.75 fr. per ton. Naar de Belgische plaatsen Den Doel en Temsche' werden gebracht 125 zakken mosselen en daar verkocht naar kwaliteit tegen 3 a 5 fr. per zak. Aan handelaars te Ierseke wer den geleverd 250 ton mosselen tegen fl.25 a f i.65 per ton. (M. Ct.) Mond- en klauwzeer. Bij den landbouwer P. van der Hooft in den Zuiddiepepolder te IJzendijke is mond- en klauwzeer uitgebroken. Hoe veel beesten er zullen afgemaakt en be graven worden van de 12 koeien en 5 varkens is nog niet te zeggen. (M. Ct.) Deze besmettelijke veeziekte breidt zich gestadig in Zuid-Limburg uit, en ook in gemeenten in de omgeving van Roer mond treedt zij steeds meer en meer op. Bet afmaaksysteem, dat uitermate kost baar is, levert praktisch niet het go- wenschte resultaat. („De Tijd.") IJzendijke. Bij den landbouwer v. d. Hooft werden 12 koeien en 5 varkens afgemaakt 'wegens mond- en klauwzeer. IJzendijke. In den kring IJzendijke is bet weer verboden herkauwende dieren, varkens of honden te vervoeren wegens gevallen van mond- en klauwzeer. Stavenisse. Voor de tweede maal is mond- -en klauwzeer geconstateerd op de hofstede van den landbouwer C. Steen- dijk alhier. In verhand met de beweging van verschillende bekende landbouw-au-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 3