BINNENLAND. UIT ZEELAND. Over de middelen om dit doel te bereiken, moeten wij de algeheele vrijheid onzer besluiten bewaren. Wij bedreigen niet de kleine volkeren wij zetten den ons opgedrongen strijd niet voort, om vreemde volkeren onder het juk te brengen, doch ter bescherming van ons leven en onze vrijheid. Voor de Duitsche regeering bleef deze oorlog, wat hij van den aanvang af geweest is een verdedigingsoorlog van het Duitsche volk en zijne toekomst. De oorlog kan slechls eindigen met een vrede, die ons naar menschelijke overwegingen veilig heid tegen een herhaling biedt. Daarin zijn wij allen eensgezind. Dat is onze kracht en dat zal zij blijven. Tweede Kamer. Minister Cort van der Linden heeft Woensdag en Donderdag de ver schillende sprekers beantwoord naar aan leiding van hetgeen door hen bij de al- gemeene besshouwingen over de Staats- begrooting was opgemerkt. Z.Excell. ontkende dat er tegenstelling bestaat tusschen Regeering en Parlement inzake de verdediging van volksvrijheden, maar men vrage van de Regeering niet meer dan in deze abnormale omstandig heden mogelijk is. Wat de neutraliteitspolitiek betreft heeft de Regeering kunnen rekenen op den eenstemmigen steun der Staten Generaal, waar een andersdenkende groep geen enkelen steun vond. wat wijst op den geringen invloed van die groep De neutraliteit is voor ons volk voor deelier, maar ook noodig, om te kunnen werken voor het in den oorlog zoo droevig geschonden recht. Zijn sym pathie voor een der oorlogvoerenden uite men zonder andere oorlogvoerenden te beleedigen. Ten aanzien van „De Telegraaf" zegt spr. dat onze pers vrij is, maar dat de rechter de wet hand haaft, zonder naar links of rechts om te zien. Een conferentie der neutrale staten kan de regeering alleen bijeen roepen, als er geen verschil bij hen bestaat omtrent de opportuniteit van zulk een conferentie, al wil spr. niet zeguen, dat de wensch tot samenwer king zou ontbreken. Het vermogen der regeering om iets te doen tot beëin diging van den oorlog is zeer gering. De oorlogvoerenden zijn eenigszins wan trouwend tegenover ons gestemd en wij moeten afwachten, tot bij hen het begrip is doorgedrongen, dat zij meer gebaat zijn door vredesonderhandelingen dan door voortzetting van den oorlog. Nagaan der oorzaken van den oorlog acht spr. ontijdig. Hij verdedigt uitvoerig het ge volgde stelsel van uitvoerconsenten en ■verboden. De Regeering zal, als de Kamer dit wenscht, met een duurtetoeslag voor de ambtenaren komen, maar weigert het volle bedrag der verleden jaar aan gekondigde tractementsverhooging aan de onder wijzerswedden. Afdoening der fïnantieele wetten door de Eerste Kamer vóór de behandeling der grondwetsherziening zal noodig zijn, betoogt spr. Hij betoogt vervolgens, dat door het Kabinet het bestand niet is afgebroken omdat niet opgezegd kan worden, wat vrijwillig opgelegd is. Alleen de belan gen des lands en geen politieke specu latie bepaalden de houding der Regeering. Op het eenlge punt, |waarop strijd mo gelijk is, nl. op onderwijsgebied, wordt juist naar verzoening gestreefd, terwijl de belastingvraagstukken en de sociale wetgeving niet raken de consciëntie, zelfs niet de scheidingslijn tusschen links en rechts. Spr. hoopt, dat de bevredigingscom missie in zake het onderwijs zóó tijdig haar rapport zal indienen, dat gelijktijdige behandeling van het kiesrecht- en onder wijsvraagstuk mogelijk is. Spreker verzekerde, dat een échec dat in normale tijden het kabinet tot heen gaan zou nopen, in deze buitengewone omstandigheden voor het kabinet geen reden zou zijn, zijn taak neer te leggen, wat echter niet geldt voor individueele ministers. Hij komt er tegen op, dat dhr. De Visser den zin in de Memorie van ant woord betreffende het dreigend oorlogs gevaar driedubbel onderstreept. Zoo ern stig is de toestand niet, al blijft voort durende waakzaamheid geboden. Los- en laadplaats te Oostdijk. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont eigening ten behoeve van een los- en laadplaats „Oostdijk" bij wachtpost 28 aan den spoorweg RoosendaalVlissingen. Ter toelichting merkt de Minister van Waterstaat op, dat nadat met belangheb benden overeenstemming was verkregen omtrent de bijdragen in de kosten wegens het maken van eene los- en laadgelegen- heid aan den spoorweg RoosendaalVlis singen bij wachtpost 28 tusschen de stations KruiningenIers eke en K r abbe nd ij k e, aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ver gunning is verleend tot uitvoering der daarvoor noodige werken. Voor het verkrijgen der benoodigde ter reinen is toepassing noodig van de Ont eigeningswet. Bezwaren zijn niet ingebracht. De wetsontwerpen, waarbij twee nieuwe buitengewone oorlogscredieten worden aangevraagd, zijn van den Raad van State terug ontvangen en zullen spoedig bij de Tweede Kamer inkomen. Jhr. Mr. 0. van Nispen, de nieuwbe noemde gezant bij het Pauselijk Hof, is maar Nijmegen vertrokken om vandaar zoo mogelijk nog deze maand naar zijn stand plaats te vertrekken. Mr. P. J. Troelstra. Uit een particulier schrijven meldt „Het Volk" dat Mr. P. J. Troelstra vooral in de laatste weken goed vooruitgaat. Hij heeft gegronde hoop, dat deze vooruit gang blijvend zal zijn en geen depressie zich meer zal voordoen. De arrestatie van den heer Schroder. De verantwoordelijke hoofdredacteur Koldert verklaart, „dat de houding van „Do Telegraaf" niet zal veranderen." Hij schrijft„Ik verklaar hierbij pro-gealli- li'Oerd te zijn en alles te zullen doen om de zaak der geallieerden te verdedigen." Naar aanleiding daarvan schrijft „De Ne derlander" Meent de heer Holdert, dat de vrijheid om dit te doen, wordt aangerand? Ge lukkig bestaat in ons land drukpersvrij heid. Doch „behoudens ieders verantwoorde lijkheid volgens de wet," zooals art. 7 der Grondwet luidt. Indien „Die .Telegraal" niets- tegen do wet heeft gedaan, zal haar hoofdredac teur vrij- uitgaan, doch anders niet. Wij mogen in ons land zoowel de zaak der Geallieerden als die der Centralen verdedigen. (Maar wij mogen niet han delingen 'plegen het publieeeren van gedachten en feiten is- ook een handeling die ons land, tegen, zijn wil, in den oorlog zouden kunnen betrekken. Wij mo gen geen „misdrijven plegen tegen de veiligheid van den Staat". Evenmin „te gen hoofden en vertegenwoordigers van bevriende Staten." Vermits onze wet. zulke handelingen met straf bedreigt, zou het stilzitten der Nederlandsche Regeering hij het plegen van zulke misdrijven door de bevriende Staten als een „onvriendelijke" daad onzer Regeering moeten worden be schouwd. De Ilegeering is daarom nog meer dan anders, verplicht de wet te handhaven. Dat wij hier 'met feiten te doen heb ben, waarop zware straffen staan, is dui delijk want anders kon er niet voorloopige aanhouding hebben plaats gehad. Of strafbare feiten gepleegt zijn, zal de rechter uit maken. Wij hebben dat rustig af te wachten, maar laten ons door de groote woorden van mannen, die zich gaarne voordoen als martelaars voor een schoone zaak, niet van het rechte spoor leiden. Vrijheid van drukpers, heel mooi. Maar ook de Staat der Nederlanden heeft zijn rechten. Ook de „Nieuwe Courant" wijst op de mededeeling dat de heer Schrüder ont kent het geïncrimineerde artikel te heb ben geschreven en zich bovendien beroe pen heeft op het „verantwoordelijk advi seurschap" van den heer H. M. C. Hol dert, die zich dan ook reeds tegenover de justitie zou hebben opgeworpen als verantwoordelijk schrijver van het artikel. Weet de heer Schroder waar te maken en indien de mededeeling van mr. Kapp-eyne aan den correspondent van de „N. Rott. Ct." juist is, dan moet dit met de uiteraard te verwachten volle mede werking van den heer Holdert gemakkelijk vallen dat niet hij als schrijver van het geïncrimineerde artikel de hoofdschul dige is, dan kan zijn invrijheidsstelling, naar ons voorkomt, 'niet lang op zich laten wachten Maar dan is het groote belang van de drukpersvrijheid bij de voorloopige aan houding niet méér betrokken, dan hij de strafvervolging en eventueelc veroordee ling en blijft voor de handhaving van den cerstgenoemden maatregel de vraag den doorslag geven of die eenigen waarborg biedt, dat het landsgevaarlijlk drijven van „De Telegraaf" zal worden gestaakt. Daar wij niet gelooven, dat dit van den heer Schroder afhangt, komt ons de voort during van zijn vrijheidsberooving onnoo- dig voor en hopen wiji, dat er spoedig een eind aan zal komen. „De Standaard" pleit er voor, „dat men de-zen doffer niet in de til moet opsluiten, maar vrij moet laten vliegen", insinueert, dat achter de actie van „De Telegraaf" vreemd geld zit. („Hl hoever achter zulke pe-rsacti© vreemd geld zit,, is niet uit te maken", schrijft het blad) en vindt, dat het voldoende zou zijn, wanneer onze diplomatie in het buitenland bekend maak te, dat onze Regeering vierkant tegen het drijven overslaat. Maar voor het overige blijft ons ad vies: „Ook zulke wilde vogels vrij laten vliegen." Voorheen is op allo manier beproefd, d-e Pers aau banden te leggen, maar niets heeft het gebaat. En acht men, dat in oorlogstijd, ter b-e-vordering van 's lands veiligheid, kort wieking noodzakelijk is, laat er dan een wetsontwerp ad hoe voor worden inge diend. In staat van beleg kan veel, dat anders niet kan. Waarom ook niet buiten beleg? Inmiddels duurt de actie voor de in vrijheidstelling van den h-eer Schroder voort. De Haarlemsche journalistenkring heeft een motie aangenomen, waar in geprotesteerd wordt tegen de ar restatie van den heer Schroder en waarin minister Cort gevraagd wordt om ontslag uit de voorloopige .hechtenis-. Verder heeft een 24-tal hoog leeraren van de Amst-erdamsche univer siteit een adres gericht tot minister- Ort, om zoo spoedig mogelijk een eind te maken aan de gevangenhouding van den heer Schroder. Goes. Donderdag a.s. vergadert de raad dezer gemeente ter behandeling der na volgende agenda: Installatie van den heer K. Brants als lid van den gemeenteraad. 1 Stukken; 2Aanvragen afschrijving van belasting en schoolgeld3 Benoeming van c-en lid van het burgerlijk armbestuur in de plaats van den lieer I. G. J. Ka- kebeeke. Aanbevolen worden de heeren: A. J. van Nieuwenhuij-zen en J. A. van den Broek; 4 Benoeming van een lid in de- commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Aanbevolen worden de heeren G. ,A. Haj-enius en mr. J. A A. Fransen van de Putte; 5 Benoeming van -een lid 'ijl de oommissie voor de strafverordeningen wegens het niet aan nemen der benoeming (door dhr. J. Don- ner; 6 Benoeming van leden in verschil lende commissiën en besturen, in ver hand met periodieke aftreding op 1 Ja nuari 1916; 7 (Bepalingen der beloonin- gen en wijziging der pensioengrondslar gen van verschillende gemeente-ambte naren in verband met de voorschriften van de pensioenwet 1913; 8 Voorstel tot aansluiting van de .gemeente Goes hij de V-er. van kleine stedelijke en plattelands gemeenten; 9 Verzoek van den hoer E. C. v. Dissel om ontslag als lid der Com missie van toezicht op liet L. O.; 10 Wijziging genieentehegrooting 1915; 11 Di verse verzoeken, om de toepassing te willen bevorderen van h-et bepaalde hij firt. 4 2e lid, sub. 1 der Drankwet (ver laging van het maximum aantal vergun ningen) ingediend door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, met adhaasiebetui- ging van de afd. Goes van den Chr. Nat. Werkmansbond en de afd. Goes van Patrimonium; den kerkeraad der Geref. gemeente; Het dagelijksch bestuur der afd. Goes van de S. D. A. P.; de afd. Goes der Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol houdende dranken; den kerkeraad der Chr. Evangelische- gemeente; 12 Verzoek van d-e- wed. J. Govers om van de gemeente te mogen pachten een stukje grond ter grootte van 68 A. gelegen aan den Oost- hav-endijk (Roosjeshof) kad. sectie B no. 715; 13 Verzoek van N. de Jonge Jzn. om verlenging van. den pachttermijn, met betrekking tot het ,-door hem tot 31 Oct. 1923 gepacht gedeelte .gemeentegrond aan den Westwal; 14 Verordening op den gem. reinigingsdienst; 15 Verordeningen regelde de heffing en invordering van, rechten voor het gebruik maken van diens ten der gem. (reiniging; 16 Voorstel tot verkoop van een boom aan den 's Heer Hendrikskinderendijk17 Adres van het Bestuur der It. K. Middenstaiidsvereeniging „De Ifanz-e" afd. Go-es, inzake het ver- I-eenen van crediet aan den middenstand als bedoeld in de circulaire van d-e re- geerings-commissie inzake het midden- standscrediet; 18 Wijzigingen der veror deningen regelende de heffing en invor dering van schoolgeld voor de O. L. school voor M.U. L. O.; 19 Wijziging ge me-ente-hegrooting 1916; 20 H-et aan schaffing van benoodigdheden voor den gem.-reinigingsdienst en het zoo noodig daarvoor aangaan van een geldleening!. „0 -economische S p ij s u i t- de-eling". De heer T. Faherij de Jonge heeft definitief de benoeming aanvaard van secretaris der vereeniging „©econo mische Spijsuitdeeling", terwijl in de pi tats van den heer J. Z. Risch, die als lid had bedankt, is -getreden de heer Johannis Pilaar. Aangezien door het aannemen van het secretaris-ambt duor den heer Faberij De Jonge een plaats als b-edeelingslid openkwam is die plaats ook aangevuld en wel door den heer L. La Porte. De eerste spijsuitdeeling zal 2en Kerst dag te 11 ,uur voormiddag aanvangen. Lezing over Indië. Ook Zater dagavond j.l. wist de heer Giel zijn ge hoor te boeien met vele wetenswaardig heden over de godsdiensten van de be woners van onzen Archipel en met name over het Animisme, het Hindoeïsme en het Mohammedanisme. Aan de beschrijving dier verschillende godsdiensten koppelde de spreker vele interessante mededeelin- gen over de godsdienstige gebruiken dei- inlanders, hun -bijgeloovige praktijken enz. alles toegelicht met mooie lantaarn plaatjes. Het gehoor werd nog verrast door do mededeeling van den heer v. d. Brugge, dat het comité dat dez-e lezingen orga niseert, door een gift van een onbekenden gullen gever is in staat gesteld nog meer lezingen over Indië hier in Goes van den heer Giel te hooren. Een en ander werd met -applaus ontvangen. De Gymnastiekve reeni- ging „Volharding" alhier heeft Vrij dagavond op de door haar gegeven soi- rée kranig gewerkt. Aan het hoog rek gaven de leden der le afdeeling interes sante grepen en standen te zien, waar bij de leider, de heer C. T. Ruben, zelf het voorbeeld gaf. Ook de oefeningen der dames turnsters, zoowel van leden als aspirantleden waren hoogst correct en de sierstand-en en groepen aan de brug even los nis smaakvol. Het wil ons voorkomen, dat „Volhar ding", dank zij haar kundigen leider, een tijdperk van bloei daarmaakt. Moge dat tijdperk blijvend zijn. Middelburg. Paarden-ver zeke ring Walcheren. Dinsdag jl. verga derde de vereeniging tot Onderlinge Hulp- verschaffing bij sterfte en ongevallen van paarden „Walcheren," in het Schutters hof. Door de afwezigheid van den voorzit ter werd de vergadering door den 'vioe- voorzitt-er d-en heer A. Ges-chiere geleid D-e presentielijst w-erd door 65 leden g-et-eekend. Nadat de notulen en verschil lende meded-oelingen waren behandeld, ging men over om den premie over hel le halfjaar 1916 vast t-e stellen, voor landbouw- en luxe paarden o-p 1 p-er cent, gemengd bedrijf op li/g p-ct. en voor be-drijfspaarden op 2 pot. van het verze kerde kapitaal. Verder w-erd een commis si© benoemd voor het nazi-en der reke ning bestaande uit de heeren: C. Roose prim, roet P. van Leerdam sec. en H. M. van de Putte prim, met N. Cijsouw sec Vervolgens werd door den boekhouder verslag uitgebracht van de afdeeling veu lenv-erzekering van af 'de geboorte over 1915, waaruit bleek dat 44 leden met 54 v-eulenmerries hadden deelgenomen. (En ots-choon dit getal minder is dan dat van het vorige jaar, nochtans was die verzekering zoo voordeelig uitgevallen dat h-et bestuur voorstelde -en door de ver gadering ook aangenomen werd, om van liet goed slot der rekening de som van f 2.55 per veulen-merrie, van de betaalde premie, aan de deelnemers terug te geven- Verder kwam aan -de orde bet stem-men over het toelaten van 16 nieuwe leden tegen 1 Januari c.k., welke allen werden toegelaten. Nog w-erd behandeld een voorstel van den heer J. Louwers-e Wz„ om verhoo ging van het maxima, maar werd niet aangenomen terwijl een voorstel van hot bestuur om het maxima zooals het voor h-e-t 2e halfjaar 1915 is vastgesteld ook voor het le halfjaar 1916 'te handhaven, niet 40 tegen 25 stemmen werd aange nomen. (Z.) Benoemd tot reserve-officier hij het 3e Re-g. vesting-artillerie de vaandrig T. Heijblom te Middelburg. Door wijlen den heer I. P. Hil- d-ernisse, overled-en te Middelburg 3 Dec. '15 is aan d-e-vereeniging tot werkverschaf fing aan Zeeuwsche blinden aldaar gele gateerd een som van f250 vrij van suc cessierechten. (Z.) Vlissingen. Het nieuw gebouwde stoom schip „Willem van Drielen Sr." dat op de werf der Kon. Maatschappij „de Schel de'" te Vlissingen van machines en ke tels is voorzien heeft hij de Zaterdag op de- reede tvan Vlissingen gehouden proeftocht goed voldaan, waarna het schip door de reederij w-erd overgenomen. Het 'is dadelijk naar Buenos Ayres vertrok ken, tot het innemen van een lading regeeringsgraan. Door den beer Dr. A. Staverman is hij de-n gemeenteraad een voorstel in gediend tot het toekennen van een duurte toeslag aan gemeente-werklieden en amb tenaren, wier jaarlijtech inkomen f 1000 of minder bedraagt. Kostwinners worden hierbij gelijk gesteld met gehuwden. Op uitnoodiging van het Plaatse lijk Comité der Ivath. Soc. Actie alhier zal de heer J. 'Wl. Vi-enings uit Goes den 16en December a.s. in het lokaal der R.-K. Militairenvereeniging eene lezing houden over: „De wereldvrede en het Katholicisme". Nisse. Het jachtgezelschap (bestaande uit de heeren Kolf e,a. te Rotterdam) heeft dezer dagen weer eens getoond hart te hebben voor de bewoners van ons dorp. De kinderen werden op zeer royale wijze onthaald op suikerwerken, Choco lade en St. Nicolaas, maar ook de armen zijn niet vergeten, de diaconie der Herv. Kerk ontving een gift groot ruim f 34. Een woord van lof mag hun niet onthou den worden. Hansweerd. De douane-ambtenaren heb ben weer een goeden slag geslagen. Op een mosselscheepje van Clinge werd een hoeveelheid van (ruim 300 liter petro leum gevonden. (M. Crt.) Schore. Door B. en W. dezer gemeente is op de voordracht voor secretaris dezer gemeente als no. 1 geplaatst dhr. Chr. Gle- rum Johz., thans ambtenaar ter secre tarie te 'Heinkenszand. Rilland-Bath. Door het flinke optieden der gemeenteveldwachters te Rilland-Bath en Krabbendijk-e is het Donderdag j.l mogen gelukken, de hand te leggen op erwtendieven. De veldwachters hadden er d-e lucht van gekregen, dat een partijtje van ongeveer 6 ILL. erwten van Ril land naar Krabb-endijke was vervoerd,, en aldaar in -een schuurtje was opgeborgen. Na -een nauwkeurig onderzoek kwam aan het licht, dat deze erwten waren afgehaald aan de woning van Ch. If. te Rilland die deze in vereeniging met zekere A V. van Krabb-endijke en C. J. B. van Rilland opi d-e hofstede van de firma J. K. t-e Rilland hadden gestolen. Twee der v-erdachten bekenden spoedig, doch de derde niet voordat hij naar Middelburg voor den officier van Justitie was geleid. (Z.) 's Heer Arendskerke. In de Vrijdag ge houden raadsvergadering, waarin de h-eer v. d. Po-el afwezig was, werd na onveran- anderd-e vaststelling der notulen besloten tot het uitvaardigen van een bouwverbod op gedeelten van -diverse perceel-en gelegen in den Westkraaijertpolder nabij 't nieuwe station aldaar. Verder worden vastgesteld belasting -en hoofdelijken omslag dezer gemeente voor h-et dienstjaar 1915 resp. op £7 en f679.40V2- Bij de behandeling der reclames tegen den aanslag in -den hoofdelijken omslag dezer gemeente wordt besloten de aan slag-en van J. J. Harthoorn, P. Nieuwdorp, Jac. Goud, Wed. M. Goeree en P. Pieters op het kohier te handhaven, den aanslag van W. P. Markusse te brengen van de 20© naar de 19e klasse, die van L. Goede- gebure van 13e naar lie, die van J. J. Corn-eliss© van de 20e naar d-e 17e, die van Ja-c. d-e Jonge van de 5e naar de 4e en die van Wed. P. Philips© van de 3e naar de le klasse en de aanslagen van H. Guiljam en I. A. Dekker van het kohier af te voeren. 's Heerenhoek. Niet te 's Heer Arends kerke, zooals abusievelijk in ons vorig nummer stond, maar in deze gemeente gebeurde Vrijdag het volgende ongeluk: Toen de jongens van den vracht rijder P. F. alhier, bezig waren met eten voor de paarden klaar te maken, waarbij een stroomolen werd gebruikt, wilde -een andere jongen 1). R. ook eens helpen om wat in te steken. Die jongen, zeker niet op de hoogte van dat. werk, stak onvoorzichtig zijn handen te ver, zoodat van een hand de twee voorste vingers door de messen werden geraakt. Van den eersten vinger werd een lang werpig stuk afgesneden, en van de mid delvinger werd ook een groot stuk afge malen, zoodat geneeskundige hulp, moest worden ingeroepen, welke door dr. Pfeif fer van Borssele werd verleend, die van den voorsten vinger de wond dichtnaaide en den middelvinger tot aan het 2de lid amputeerde. Terneuzen. Door den heer L. T. van Hasselt, lid van den gemeenteraad, is bericht, dat hij geen gevolg zal geven aan de uitnoodiging der lib. kiesvereenij ging om zijn mandaat ter beschikking der ki-ezers te stellen. (M. Ct.) IJzendijke. De laats-te dag-en gingen bijna geen personen meer langs h-et kantoor Watervliet België in. iPassen worden al leen aan enkelen gegev-en, die inkoopen in Nederland komen doen. Breskens. "De laatste dagen wordt in h-e-t 4e distric-t een leVendige handel in hooi en stroo gevoerd. Tarwestroo wordt betaald met f22,50 en hooi met. f 50 de 1000 K.G. Waterlandkerkje. In -de naburige Bel gische grens-gemeenten Watervliet, Wa- terland-Oud-eman, Sintc Marguerite en Sint-Jan in Eremo--begint gebrek te komen aan d-e- voornaamste levensmiddelen, daar de aanvoer uit Recloo geregeld veel te lang op zich laat wachten. St-Jansteen. Met ingang Van 1 Januari is tot tweede Veldwachter alhier benoemd dhr. J. d-e- Bot. Nieuw Namen. Bij de gehouden klop jacht in -den Emmap older werden door dhr. Hombach 278 en door dhr. Collot d'Es- cury 106 hazen geschoten. Oostburg. Vrijdagavond j.l. gaven dhrn. Pa-clinck en Van der Loven een muziek- conc-ert in de Graanbeurs voor viool en piano. Er werd aardig spel ten gehoore gebracht. In de 'School met den Bijbel zijn drie gevallen van roodvonk geconstateerd onder de leerlingen. Schoondijke. In de lage polders va;n Ze-ouwsieh-Vlaanderen begint sinds -de vele regens- der laatste dagen waterbezwaai' te komen. In de zeer lage gedeelten staan aanzienlijke s-tukken land blank. Sluis. Gedurende de St. Nicolaasdrukt-e werden op de tram Breskens -Maldeghem 3166 pak-etten behandeld. Besmettel ij ke zieken. In de week van 1- 7 Dec. 1915 zijln uit Zeeland de volgende 'besmettelijke ziek ten ter kennis van den Centralen Gezond heidsraad ge-komenRoodvonk 8 geval len te Neuzen, 4 t-e Hoek pn voorts een geval in -elk der volgende plaatsen: Cad- zand, 's Gravenpolder, Middelburg, Nisse, Poortvliet, S-cherpenis.se, Stav-enisse, Ril land-Bath en Zaamslag. DiphteritisEen geval t e 's H. Arendskerke, te Middelburg en t-e Zierikzee. Giften uit Zeeland voor de Belgische soldaten. D-oor bet Zeeuwsch-Vlaamsch Boe kenfonds, Voorzitter Mr. P- Dieleman en Secretaresse Mej. J. v. d. Feen, beiden te Middelburg, zijn door bemiddeling van van de Belgische Vakvereeniging te Vlis singen, v-erzonden aan de Belgische sol daten aan het front, moer -dan 1000 boe ken, welke zijn opgezameld van verschil lend© corporatien, geefsters en gevers. Be halve deze hoeken werd het boekenfonds ook verblijd met aanzienlijke giften, voor welke som door het fonds te 's Graven- hage pirca 500 nieuwe hoeken op allerlei- gebied werden gekocht, die eveneens een

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2