De Groote Oorlog. No. 147. Dinsdag 14: December 1915 Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOtHSDAG- en VRIJDAGAVOND OPGEPAST Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben BUITENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. 4 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Yerzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verhes vaii_beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering M gulden bij A 4% gulden bij A ffc gulden bij ffe Wm M I I verlies van een M 11 I verlies I verlies van m 1 11 9 hand, voet 11 11 I van een I I een M f of oogf duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollaridsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Nu langzaam maar zeker het tijdstip nadert, waarop de rechtsche partijen in het geweer zullen worden geroepen, om bij de Statenverkiezingen van Juni 1916 front te maken tegen de linkerzijde, heelt het zijn nut de meer argeloozën onder de coalitiegenooten te waarschuwen te gen de sluwe kunstgrepen der vrijzinnig heid om Christelijke kiezers aan de coa.i- tie te onttroggelen, welke kunstgrepen be wijzen, hoe de vrijzinnigheid steeds haar kracht zoekt in de toepassing der leus „verdeel en heersch". De liberalen weten heel goed, dat de coalitie een politiek verbond is waar mede de kerkelijke gezindheid der ver bondenen als zoodanig niets heeft te maken. De Hervormde blijft Her vormd, de Gereformeerde blijft Gerefor meerd, de Roomsch-Katholiek blijft Roomsch-Katholiek. 't Kan zijn, 'dat een Hervormde Antirevolutionair en dat een Gereformeerde Christelijk-Historiscih is. 'tkan ook het omgekeerde zijn. Maar nog eens, wat men in de kerk is tenzij natuurlijk geloovig doet niets ter zake bij de coalitie. De drie politieke part ij en: de Antirevolu tionaire, de Christelijk-Historische, de Roomsch-Katholieke gaan daarom sa men in de politiek, wijl alle drie eenige staatkundige beginselen ge- meen hebben, o.a. de erkenning van Gods souvereiniteit in den Staat, welke b 1 ij ve n, ook al zouden zij op ker kelijk, op dogmatisch gebied nog zoo oneens onder elkander z rjn. Wanneer dus de Protestantsche coa litiegenooten in hun belijdenisgeschriften, in hun kerkelijke tijdschriften, boeken enz. opinies uiten, die den Katholieken min der aangenaam in de ooren klinken of wanneer b.v. de Paus zich gedrongen ziet de roekelooze en vaak onwaardige prose lietenmakerij der Amerikaansche Metho disten te Rome in krasse termen te gis pen, dan heeft dat alles niets te ma ken met het zuiver staatkundig verbond, dat geloovige Protestanten en Katholieken in Nederland hebben geslo ten, om het liberalisme te bestrijden, dat volgens huu g e z a m e n 1 ij k e opi nie als regeerlngsstelsel ten ©enenmale veroordeelenswaardig is. De Ikrijgstakitiek vau den oudeu Von Moltke: „g-etrennt marschieren, vereinigt schlagen" .is ook, tot zekere (hoogte al thans, de taktiek der coalitie. „Geschei den opnmrcheerem" d.w.z. met behoud van ieders kerkelijke zelfstandig heid. „Vereeaigd slag leveren" d.w.z. op staatkundig gebied, dus ook bij verkiezingen, samengaan als bondge- nooten, wijl eenzelfde doel als eind station van den af te leggen politie ke n yveg, den drie reohtscihen partijten gemeenschappelijk voor oogen staat. Nog eens, de liberalen weten dat alles heel goed. Honderden malen is het hun in de reohtscihe pers zoowtel als op po litieke meetings uitgelegd, terwijl, zoo vaak de coalitie het regeeringsroer in handen (had, de praktijk volkomen do theorie van het wezen der coalitie kwam staven. Maar de heeren houden zich van den domme en trachten voortdurend de coa litie op kerkelijk terrein over te bren gen en de Protestanten tegen de Katho lieken, laatstgenoemden tegen de eersten in het harnas te jagen. Den eenen dag heet het: Op, Roomschen, laat je toch niet bedotten 1 Trekt toch niet op met lieden die je afgodendienaars, Baaiskinderen noemen. Den volgenden dag heet het: Protestanten, waakt! Denkt aan Rome, dat nooit ophoudt u te verketteren! Verbreekt toch zoo spoedig mogelijk het monster verbond - Deze en dergelijke aanhitsingen om het twistvuur in de coalitie te doen ontbran den, wisselen de heeren liberalen af met smalend af te geven op den „eenen ge- loofswortel, waarop de Christelijke par tijen heeten te stoelen" (de „Goesche Cou rant" vermorste er in nog geen veertien dagen twee artikelen aan), op den „van God gegeven leider" (dr. Knyper), op het „christelijke' 'van de coalitie christelijk natuurlijk met aanhalingsteekens enz. enz., alles feitelijk muf en duf, oude roestige wapenen, alles „schon dagewe- sen". Nu, in het algemeen gesproken, de coali tie is onderhand zoo goed als onaantast baar geworden voor de liberale splijtings bacil. Er zijn echter onder de onzen altijd nog zwakke broeders, wieu het onder scheid tusschen een politiek en een kerkelijk bondgenootschap niet helder voor den geest staat en als dan een minder ontwikkeld of minder principieel Katholiek leest wat de liberale pers in verkiezingsdagen of daarvóór uit Pro testantsche schrijvers over het Roomsche geloof opdischt, of wanneer een minder ontwikkeld of minder principieel anti revolutionair of christelijk-historisch man hoort wat de vrijzinnigheid hem in het oor blaast over „Rome's dwingelandij" enz., ja, dan wordt het zoo'n zwakken broeder wel eens benauwd om het hart en zucht hijmoet ik met zulke menschen mee optrekken naar de stembus? Dal doe ik niet. En de vrijzinnigheid wrijft zich vergenoegd de handen, want de toeleg is gelukt, de onnoozele hals is verschalkt en der coalitie is een kiezer ontnomen Welnu, het is- tegen deze doodversleten maar op sommigen nog indruk makende liberale foefjes, dat wij een nadrukkelijk „opgepast 1" doen hooren. Al tuiten u de ooren in de komende maanden want het zal, vooral hier in Zeeland, bij de staten-verkiezingen geducht spannen over het geroep vau het „trouwelooze Rome" of do „steile Calvinisten", stoort u er niet aan. Schudt het af als een hond den regen. Weest jongens van sta vast en blijft de coalitie onvoorwaarde lijk, wij zouden haast zeggen blindelings trouw. Gaat voor hare candidaten eens gezind in het vuur, zonder achterdocht, zonder argwaan, overtuigd, dat de zege praal der coalitie ons nader brengt tot het schoone einddoel van ons gemeen schappelijk streven: het herstel van Gods souvereiniteit in het Christelijk Ne derland. Tenslotte meenen wij de besturen der verschillende kiesvereenigingen te moe ten aanraden, huin kiezers toch herhaal delijk het wezen der coalitie in, te scher pen en hen te waarschuwen voor de kunstgrepen van den liberalen lokvogel opdat een wel onderricht coalitieleger aan staanden zomer de christelijke banier triomfantelijk doe wapperen boven het provinciale regeeringskasteel. Zoo kwam de R Katholieke pers voor eenige weken op tegen een artikel van dr. Kuyper over Luurdes, dour hem geplaatst in „De Heraut-, wyl in dat artikel een vuur de Katholieken kwetsende beschouwing voorkwam over dat bedevaar tsoord. Maar daarom gaan de KaLholieken de coalitie niet verbreken. Zij weten maar al te goed, dat godsdienstige dispuien met d? politiek niets Ie maken hebben. Dr. Kuyper hiijfi voor hen als coalitiebrueder even aaunemeijk en als coalitieleidei evelrreer gere.-pecleerd. De toestand Op de Entente, speciaal op Engeland werkt de rede door den Duitsehen rijks kanselier vorige week -gehouden (men zie elders in dit nummer) als de roode lap- op den stier. De Britsche pers zet een hooge borst. „Duitschland", .aldus d-ej „Daily Chronicle", is thans op het hoog tepunt van zijn militaire kracht en Wenscht niets liever dan sle geallieerden zoo ont moedigd te zien, dat ze vrede willen sluiten. Alles echter .wat Duitschland te gen ons doen 'kan, is wijzen op een aantal suoessen, die zijn voornaamste te genstanders wel wondden, maar niet ver minkten. Er is waarlijk geen reden voor flauwhartigheid. De geallie-erdeu ^zijn sterk genoeg, als zij maar vastberaden blijven. Togen het voorjaar zal het stelselma tig voorbereide voornemen om den vijand onder een hagelbui (van projectielen te begraven worden uitgevoerd en zal de wereld-grootscihheid van dit plan blijken. Omtrent do Duitsche yredesgeruchten zegt de „Daily Graphic", dat dit bewijst, hoezeer Duitschland den oorlogsnood ge voelt; dit in togeustelliug met de Britsche natie, welke meer ;>dan ooit bewust is vau haar onuitputbare jdracht en even min als- -een jaar geleden geneigd is vre desvoorwaarden te aanvaarden, .welke Duitschland in dezelfde positie als bij het begin van den. oorlog zouden brengen. Is dat krachtsbewustzijn der Britten ge- baz-eerd op den -feitelijken toestand bij hun leger en vloot? Het antwoord daarop geeft ons de En- golsche admiraal Beresford in zijn brief aan de „Times". „Wij- zijn", zoo schrijft deze ronde zee man op het oogenblik in een ingewikkelden warboel van wanorde en wanbeheer. Onze militaire veldtochten worden zonder eenig doel of plan ge-leid. Men houdt alleen rekening met politiek. In een oorlog moet de politiek door vloot en leger dwingend Voorgeschreven worden. De staven 'zijin niet geraadpleegd aangaande de vraag, of zij in manschappen en materieel de mid delen hadden om verschillende soorten van politiek van het jmhinet door te zetten. Op ziohzelt staande .personen zijn geraad pleegd; maar -de gemeenschappelijk© mee ning van de 'staven is niet gevraagd. Hel gevolg ervan :z'ijn bijna overal rampen Wij hebben met ten volle partij1 getrok ken van onze heerschappij- ter zee. In elk departement zien wij twijfel, aarze ling en uitstel. tEen oorlog eiseht snelle besluiten en onmiddellijk handelen. Het publiek walgt vau de politiek, die ge- iormuleerd is iu het gezegdeW acht maal eens af! Het gevaar voor het rijk wordt met deu dag duidelijker. En om nu bij het overzicht van heden eens bij Engeland te blijvenwat leerl de expeditie in Mesopotamia? Mesopotamia, d.w.z. het tussoheu- stroomgebied is het land liggende tus schen de welbekende rivieren den Euphraat -en de Tigris. Dat land, ook Irakgebied genoemd, wordt doorsneden door den Bagdadspoorweg, die Klein,- Azië met den Perzïsehen Golf verbindt. Nu hebben in dat gebied de Engelschen gepoogd en zij zijn er nog mee bezig Bagdad -te veroveren en successievelijk het geheele gebied te bezetten. Niet alleen doen :zij dat om hij het sluiten van den komenden ivrede een waardevol pand in handen te hebben, maar ook om Tur kije bezig te houden, de Mohammedaan- 3dhe stammen op hun hand te krijgen en daardoor het optreden van centralen en Turken tegen Egypte onmogelijk te maken. Ook tracht Engeland door schit terende krijgsbedrijven iu de buurt van Perzië (Bagdad ligt maar 70 K-M. van de Perzische grens) zijn invloed op dat land te vergrooten. i Welnu, ,tot heden kan men die expe ditie der Engelschen nu juist niet schit terend 'noemen. Aanvankelijk tot op 10 K.M. van Bagdad gevorderd, hebben zij voor ide Turken en d© zwervende Arabi sche stammen zooveel klop gphad, dat zij ithans tot op 180' K.M. zuidoostelijk van Bagdad zijn teruggeworpen, hetgeen natuurlijk iniet zonder verlies van tal van menschenlevens 'is geschied. Met den mi litairen .medewerker van „De Tijd" vraagt men zich dan ook af: „Zou .het aanzien van Engeland en in het algemeen de zaak der Entente niet beter gediend worden, door een krach tig, wellicht overwinnend optreden op één der operatietooneelen, dan door het uit voeren van nevenoperatiën, zooals op Gal- lipoli, in Servië en h Mesopotamië, die tot nu toe overal op niets uitloopen?" Inmiddels melden de Turken weer een nieuwe overwinning hunner troepen in het Irakgebied. Jaaroverzicht van den Oorlog. 6 December 1914 De Duitschers bezetten Lodz. De Zuid-Afrikaansehe generaal Beijers verdrinkt bij een gevecht in de Vaal. 7 December. De poging der Russen om van Radomsk uit, een omvattende beweging in noordelijke richting uit te voeren, mislukt. Ten Zuiden van Krakau beginnen de Duitsch-Oostenrijksche legers een tegen aanval. De Franschen hernemen Ver- meilles. 8 December. Bij de Falklandei- lauden worden de kruisers Scharnhorst, Gneisenau en Leipzig in dengrond geboord Ook de Nürenberg ondergaathelzelfdelot. Bij Lowiecz en ten zuiden van Krakau duren de gevechten voort Z. H. Benedictus XV stelt voor op Kerst dag een wapenstilstand te houden. Dit sympathiek plan stuit af op de weigering van Rusland. 9 December. Von Falkenhayn ver vangt voorgoed Von Moltke als chef van den Duitschen geueralen staf, Iu Servië worden de Oostenrijkers door de Serviërs geheel verslagen en uit de veroverde steden geworpen, De opstand in Zuid Atrika is geëindigd De Engelschen bezetten Koernah in Mesoputamië. 10 December. De Russen landen bij Batoem. 11 December. De Turksche vloot be schiet Batoem. De geallieerden ontnemen den Duitschers hun laatste stellingen aan den Westelijken Yseroever. 13 December. De Oostenrijkers verslaan de Russen bij Limanowa en beletten daardoor den Russen hun plan uit te voeren n.l. Krakau te vermees teren en naar Weenen op te rukken. De operatie in Bulgarije. PARIJS. (Officieel.) In Macedonië vol trokken de bewegingen der verbonden troepen zich in zeer goede orde eu met de grootste mogelijke kalmte. Tegenover gesteld aan de overdreven berichten, ver spreid door de Oostenrijkers, Duitschers en Bulgaren zijn de verliezen der Bul garen veel zwaarder dan die der ver bondenen. De terugtrekking der Engelsche en Fran scbe troepen is noodig geoordeeld, toen het feit was, dat de verbinding met het Servische leger niet te verwezenlijken was De vooruitstaande positie van onze troepen, voor Krivolac veroorloofde met een front te 'houden toen de vijand sterker was en een gunstiger positie achterwaarts ge vonden kon worden. Sinds dit terrein gevonden is, heeft de terugtrekking zich voltrokken. Ofschoon de verbonden troe pen niet beschikten over een ijzeren linie en over geen wegen, heeft de terugtrek kende beweging zich in zoodanige goe de orde voltrokken, dat de geallieerden al het materieel hebben kunnen verwij deren. Uit Vlaanderen. De controle der Duitschers in West Vlaanderen is dezer dagen erg verscherpt Het verkeer tusschen de beide Viaan derens is geheel verbroken. Niemand krijgl hiervoor passen. In de Vlaanderens heeft do Opperbe velhebber der 4e Armee, Hertog Alhrecht van Wurtumbe-rg den aardappelhandel toe gestaan van de eene plaats naar de an dere. De prijzen zijn 12 fros. 'per 100 K.G. voor den kleinhandel' en 8 frcs. voor eenzelfde hoeveelheid voor den groothan del. Op overtreding staat eene boete van 10000 mark. Te Maldeghem is een persoon door do Duitschers gevangen genomen uit Oston- de, genaamd de Bock, die jonge Belgen over de grens hielp. Hij- zal gestraft wor den met den kogel'. CADZAND. Het marinegeschut der En gelöche vloot klinkt de laatste dagen weer hevig, jot hier door, vooral des nachts Generaal Gouraud. Volgens de „Times" is generaal Gou raud, die in Juli iu de Dtardanellen werd Verwachting tot den avond van 14 Dec:: Krachtige tot matigen, Noordwestelijke, later tijdelijk afnemende en krimpende wind. Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog sneeuwbuien. Nachtvorst. Iets zachter overdag. gewond, wei'der hersteld en heeft hij- hel hevel over de troepen in Champagne op Zich genomen. Een Turksche overwinning aan het Irak-front' Het Turksche hoofdkwartier meldt: Aan het Irak-front vermeesterden onze troepen door krachtige aanvallen de stel lingen van den vijand bij Kutel-Amara. De vijand werd in zijn hoofdstelling te ruggeworpen. De verhezen van den vij and in dezen strijd bedragen meer dan 700 man. De onze nog geen tweehonderd aan dood-en en gewonden. De Handelsoorlog. Een groote Oostenrijksche onderzeeër beschoot in het oostelijk gedeelte van de Middellandse!» Zee het Amerikaansche tank-stoomschip „Petrolit-e" met granaten. Een lid der bemanning werd licht ge kwetst. Naar h-et schij-nt, slaagde de „Pe- trolite" -er in te ontsnappen. De Ancona. LONDEN, 9 Dec. Een Amerikaansche nota zal te Weenen worden overhandigd, waarin volledige voldoening wordt ge eischt voor de torpedeering van de „An cona", n.l. toekenning van schadeloosstel lingen, afkeuring der handeling en be> straffing van den kapitein en de beman ning van de duikboot. De nota is strenger dan die over de „Lusitania" en drukt afkeer uit over hel gebeurde. ummiiiiAAii». De Rijkskanselier heeft Donderdag een uitvoerige rede gehouden over den oor logstoestand en o.a. het volgende gezegd Wanneer onze vijanden komen met vredesvoorstellen, die in overeenstem ming zijn met de waardigheid en de veiligheid van Duitschland, zoo zijn wij ten allen tijde bereid, deze te hespreken. lil het volle bewustzijn der benaalde, ouwankeibare successen der wapenen, wijzen wij de verantwoordelijkheid af voor de ellende, die Europa en de wereld vervult. Men zal met kunnen zeggen wij willen den oorlog zunder noodzaak langer doen duren, iu vroegere rede voeringen gal' ik een schets van het algemeene doel van den oorlog. Uek heden kan ik niet op bijzonderheden ingaan eu u niet zeggen, welke waar- boigen de keizerlijke rt-geering b.v. in de Belgische kwestie eischen zal, en elke grondslagen zij voor deze waar borgen noodzakelijk acht. Eene zaak moeten onze vijanden begrijpen: Hoe langer en veroitterder zij oorlogvoeren, des te meer groeien de noodzakelijke waarborgen. Noch in het Oosten, noch in het Wes ten mogen onze vijanden van heden be schikken over poorten voor een inval, waardoor zij oris vau morgen af aan scherper dan tot nu toe zuilen veront rusten. Het is bekend, dat Frankrijk aan Rus land zijn leemugen slechts verstrekte onder de voorwaarde, dat Rusland de Poolsche vestingen eu spoorwegen tegen ons richttedat Engeland en Frankrijk België als hun opmarschgebied beschouw den. Daartegen moeten wij ons politiek en militair beveiligen. Wij moeten ons ook onze economische ontwikkeling ver zekeren. Ik denk, er is niemand in het Duitsche vaderland, die dit doel niet nastreeft

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1