De Groote Oorlog. No. 145. Donderdag 9 December 1915. filfde Jaargang. IftrsclijnleikenNMiDM-.MMS- enMIMSÈMND HET CONSISTORIE. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies vanjbeide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering-; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 100 ¥60 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Msb. ontving het volgende parti culier telegram uit Rome, d.d. 6 De cember De Paus hield hedenmorgen in de Consistorie-zaal van het Vatikaan met de gebruikelijke plechtigheden het geheim consistorie. Aadat de deuren gesloten waren, be noemde de Paus tot kanselier der H. Kerk Z. Em. kardinaal Cagiano, die den titel San Lorenzo in Damaso aannam. Kardinaal Van Rossum nam den titel Santa Croce in Gerusalemme aan. Kar dinaal Gasquet staat den titel San Gior- gie in Velabro af aan kardinaal Van nutelli, die den zetel van Ostia en Pale- strina gaat bekleeden. Kardinaal Vico koos den zetel van Porto en Santa Ru li na kardinaal Granito den zetel van Albano. Vervolgens hield de Paus een toespraak en creëerde tot kardinalen de monseig- nori Tonli, nuntius in PortugalMistran- gelo, aartsbisschop van FlorenceCagliero apostolisch delegaat in Centraal-Afrika; Frühwirth, nuntius in BeierenScapinelli, nuntius in Oostenrijk-Hongarije en Gus- mini, aartsbisschop van Bologna De Paus kondigde vervolgens talrijke benoemingen van bisschoppen af, waar van de meeste reeds door breve waren geschied en die alle reeds gemeld zijn. Bij het einde van het geheim Consi storie, begaf de Paus zich naar de Troon zaal, waar hij, omgeven door zijne hof houding aan de heden benoemde aarts - bisschoppen en bisschoppen, die ter con sistorie aanwezig waren de bonnet op zette. In zijn toespraak betreurde de Paus, naar het Stefanie-agentschap meldt, op nieuw levendig de gruwelen van den oorlog en wees hij met nadruk op de droevige gevolgen voor de menschheid. De Paus uitte woorden van groot medegevoel en diep medelijden voor de ongelukkige Armeniërs, die door de Tur ken op vreeselijke wijze worden vermoord en gaf uiting aan zijn verlangen en wensch naar een spoedigen, rechtvaar digen en blij venden vrede, die niet alleen gunstig is voor één enkele der oorlog voerende partijen. Hij eindigde met te zeggen, dat on danks den goeden wil, bij de overheden in Italië aangetroffen, de oorlogtoestand den abnormalen toestand van den H. Stoel nog duidelijker in het licht stelde. Een later ontvangen telegram meldt nogDe Paus zeide Het beste middel om den vrede tot stand te brengen, is door Ons reeds vroeger onder gelijk matige omstandigheden toegpast, n.l. eeo wisseling van gedachten, direct èn in direct berustend op welwillendheid en kalm overleg en waarbij behoorlijk reke ning gehouden wordt met ieders streven. Eene schikking diende tot stand te wor den gebracht door de strijdende partijen. De Paus ve-klaarde, dat het dringend noodig is. dat van beide zijden welwil lende concessies worden gedaan, zelfs met eenige opoffering, daar de voortzet ting van het bloedvergieten gelijk zou staan met een begin van het verval van Europa. De toestand. In de Engelsche pers gaan stemmen op tegen de verbrokkeling van Engeland's strijdkrachten in verschillende expedities in plaats van de aandacht te vestigen op de hoofdzaakhet Duitsche leger uit Frankrijk en België terug te werpen, en het kanaal van Suez te beschermen. Het is mogelijk, dat op de ooilogsconferentie te Parijs onder voorzitterschap van gene raal Joffie gesproken zal zijn ovei de middelen om de verschillende en afzon derlijke operaties der enteiitemaeht tot grooteren samenhang te brengen. De Engelsche wapenen zijn in de afzonder lijke expedities niet altijd even gelukkig Neem b.v. die in Mesopotamië. liet ministerie voor Indië deelde mede, dat de troepen van generaal Lownshend Koet-el-Amara zonder verdere gevechten hebben bereikt. Zonder verdere gevechten. Dat kan wel waar zijn. Maar het lijkt er wel wat op, dat de Engelschen niet sterk genoeg meer waren om nog veel te kunnen vechten. Althans niet met succes. Aan het,Irak front,zöo meidteen officieel bericht-uit Konstantiuopel, verzamelt ie verslagen vijand zijn troepen bij Koet- el-Amara in te voren bevestigde stellingen. Onze troepen naderden den 5den Decem ber Koet-el-Amara tot op een afstand van twee uur gaans, en door van het Noorden en het Westen uit op den vij and aan te dringen, dwongen zij de vij andelijke troepen, die zich op den oever tegenover Koet-el-Amara bevonden, op de schepen te vluchten. Tusschen Koet-el-Amara en Bagh Kale hebben wij een onbeschadigd vijandelijk schip, beladen met munitie, buitgemaakt en eenige vijanden gevangen genomen. We hebben in de rivier veel lijken van vijanden gevonden. Bij Koet-el-Amara zijn de Engelschen dus voor 't oogenblik veilig. Maar hun expeditie tegen Bagdad heeft een leelijken stomp gehad. Bij Duitschland altijd nog het zelfde vertrouwen in den gunstigeu afloop van den oorlog „De tactische toestand is uitstekend", moet van Hindenburg tegen een persman van de „WienerneuePres- se" hebben gezegd „In het Oosten voor al", zoo ging de maarschalk voort, bereik te het Duitsche leëer de meest gunstige strategische linie. Over het Russische militaire materiaal uitte von Hindenburg zich als volgt: „Met de nu in het veld gebrachte reser ves kunnen de Russen voortaan slechts hun kader aanvullen, maar geen nieuw leger vormen. Het is een uitvlucht, wan neer de Russen hun nederlagen aan het gebrek aan munitie wijten. In Kowno vonden wijgeheele bergen daarvan,slechts de demoraliseering van het leger was de schuld van het prijsgeven van zulk een stelling. Met warme woorden herdacht von Hin denburg het Oostenrijksch-Hongaarsche leger. Verder zeide hij: Het zou mij zeer in het bijzonder verheugen, wanneer deze oorlog de hoofdschuldigenEngeland, Servië en Italië, hun gerechte straf zou doen lijden. In Servië is men aan het einde van een georganiseerden weerstand, al zijn er nog veel guerillabenden in de bergen en er is zelfs een vrouwenbataljon on der aanvoering van een officiersweduwe opgericht om den dood der Servische gevallenen te wreken. Een Fransch oorlogscorrespondent, die met het rampzalig overschot van het Ser vische leger vluchtte, schrijft o.a. Onze toestand is, terwijl ik deze re gelen schrijf, tragisch. Hongersnood met alude ellendige gevolgen daarvan vermeer deren de verschrikkingen van den oor log en den inval. Van Mitrowitsa tot Prizrend heb ik in de vier dagen, die ik noodig had. om laatstgenoemde plaats te bereiken, meer dan honderd vluch telingen. meerendeels vrouwen en kin deren gezien, die in sneeuw en modder van honger en koude bezweken waren of lagen te sterven. Tusschen Prisjtina en Prisrend alleen zijn duizenden ongelukkige vluchtelingen die vlieden om hun lijf te bergen en door vrees voortgedreven worden. Gelukkig nog wat er van de vluch telingen op Grieksch grondgebied terecht komt. Daar wil men tenminste helpen Al kunnen ze vaak niet, doordat de stroom vau vluchtelingen veel te sterk is met 't oog op de kleine middelen. Maar weel wat uitwijken moet in de Albaneesche bergen, in "t meest verlaten stuk van Europa onder de meest verra derlijke menschen ter wereld In de pers circuleert thans de tekst van de overeenkomst, waarbij Groot- Brittanië, Frankrijk, Italië, Japan en Rusland zich verbinden om in dezen oorlog geen afzonderlijken vrede te slui ten. Zij luidt volgens het Hbl. aldus „Daar de Italiaansche regeering be sloten heeft toe te treden tot de Ver klaring tusschen de Engelsche, Fransche en Russische regeeringen, welke op 5 September 1914 te Londen geteekend werd, tn waartoe de Japansche regee ring op 19 October 1915 is toegetreden, verklaren de ondergeteekenden hiertoe gemachtigd door hunne respectievelijke regeeringen het volgende De Engelsche, Fransche, Italiaansche Japansche en Russische regeering ver binden zich wederkeerig gedurende den tegenwoordigen oorlog geen afzonderlij ken vrede te sluiten. De vijf regeeringen komen overeen dat wanneer vredesvoorwaarden bespro ken zullen worden, geen der geallieer den vredesvoorwaarden zal stellen, zon der eerst met elk der overige geallieer den tot overeenstemming te zijn geko men. Ten bewijze waarvan de ondergetee kenden deze Verklaring geteekend en daaraan het zegel bevestigd hebben. Gedaan te Londen, inquintuplo, op heden den 30sten November 1915. E. Grey, K. Inouye, Paul Cambon, Benckendoiff, Imperiali. Het staatstuk wordt „the Pact of Lon don" genoemd. Op de oorlogsfronten is geen verande ring van beteekenis ingetreden. De oorlogsoverzichtschrijver van „De Maasbode" wijst op het samenvallen van den oorlogsraad te Parijs en het Pause lijk consistorie te Rome. „Daar, op het consistorie, klonk de stem van den Vertegenwoordiger van den Vorst des vredes met manenden aandrang tot vrede, daar klonk Zijn bit tere klacht, dat Zijn vredes-oproep tot de volkeren zoo weinig weerklank ge vonden had, daar klonk Zijn verschrik king over den oorlogsgruwel en Zijn hoop op een beëndigen daarvan. Welk een ontzettende tegenstelling tusschen die twee bijeenkomsienhet consistorie te Rome en den oorlogsraad te Parijs I Welk een verschil van woorden daar bij gesproken, welk onderscheid van plannen daar gemaakt, welke uiteenloo- pende factoren, die zich daar deden gel den 1 De scherpe tegenstelling, die bij deze gelijktijdige bijeenkomsten, zoo fel aan het licht treedt, moge wel een aanwijzing wezen van de noodzakelijkheid, die er bestaat om de vredes-actie van den Paus eendrachtig te steunen, en te pogen Zijn roerende wenschen voor den vrede te stutten door de geestelijke middelen, die ons daartoe ten dienste staan." De Balkan oorlog. BERLIJN, 7 December. (W.B.) Ipek is bereikt. Ongeveer 1250 gevangenen zijn gemaakt en zes kanonuen genomen. De Franschen moesten we gens een dreigende omsinge ling hunne stellingen in den boog van de Zrna Reka (K a- rasu) tot de Wardar opgeven. Verklaringen van Koning Constatijn. NEW-YORK, 7 December (R.O.) De correspondent van de „Associated Press" te Athene had een interview met koning Constantijn. De koning zeide, dat Griekenland tegen over de Verbondenen de neutraliteit zou handhaven. Er was geen reden om aan te nemen, dat Griekenland bereid was de Entente aan Duitschland te verraden. Griekenlund's neutraliteit was zoover mogelijk gegaan om de Entente tegemoet te komen. Konmj Constantijn had persoonlijk zijn woord gegeven aan de Entente, dat Grieksche troepen die der Entente niet zouden aanvallen, indien de Entente zou willen verzekeren,dat, indien de En tentetroepen in Griekenland zouden worden teruggedre ven, zij weder scheep zouden gaan en de Balkan-Campagne als geëiindigd zouden beschou wing. Hij zou hun de bescher ming van zijn geheele Leger waarborgen tegen een aanval der Duitseliers. Gedurende de inscheping zou hij niet zijne troepen van Saloniki en van de grenzen terugtrekken en ook zou hij niet toeslaan, dat Griekenland gedwongen of verleid zou worden, om de neutraliteit op te geven. („Maasbode."! Da ontruiming van Monastir. Verleden Woensdag, aldus de „Daily Mail" is de ontruiming begonnen. De burgers gingen voorop, de reservisten volgden, de geregelde troepen verlieten het laatst de stad. Alle munitie en ont ploffingsmiddelen werden vernield en de kanonnen onbruikbaar gemaakt. Zeshon derd ton meel werd aan het Amerikaan- sche Roode Kruis overgedragen, ten be hoeve van de noodleidende gezinnen. Toen den volgenden ochtend de mili taire afvaardiging verscheen, die de over gave van de stad kwam eischen, werd zij ontvangen duor den Griekschen me- tropolitaau, en door een Bulgaarsch en een Servisch priester. De burgers die in Monastir bleven, vormden een burger wacht van Grieken, Turken en andere nationaliteiten. Oorlogsraad van den Vierbond. Uit Parijs wordt gemeld van 6 Decem ber „De eerste oorlogsraad der bondgenoo- ten is heden onder leiding van generaal Joffre gehouden. Rusland, Italië, Servië, Engeland eu België waren vertegenwoor digd." Men seint uit Londen „Minister Asquith heeft in het Lager huis medegedeeld, dat er maatregelen voor een nauwere militaire samenwerking met Frankrijk getroffen zijn en dat de- zeilde stappen worden overwogen ten opzichte van de andere boudgenooten. Hij verklaarde tevens, dat het met in het algemeen belang was, bijzonderheden over deze maatregelen mede te deelen, die voor den vijand van waarde zouden kunnen zijn." Da Belgische oorlogsschatting. Men schrijft uit Brussel aan de „N. R. C.": De Staten der provinciën Antwerpen en Brabant, die in hun eerste vergade ring de opbrengst der maandelijasclie schatting van veertig millioen frank ver wierpen, althans vau verschillende voor waarden afhankelijk gesteld hadden, heb ben op 4 December zich bij de eischen der Duitsche overheden neergelegd. Deuzelf den dag I >eslo ten de v oörnaamste bankiers uit België, te Brussel onder lei ding der Suciété Générale vergaderd, evenals voorheen hun medewerking aan deze kredietinstelling te blijven verlee- nen, zoodat deze ook verder de oorlogs schatting zal blijven linanceeren. LLver sterven dan slaaf. Volgens -een mededeeling van den con sul van Montenegro te Rome, heeft ko ning Nikita van Montenegro een mani fest uitgevaardigd, waarin hij1 het volk herinnert aan de traditie, dat de Monte- negrijn-en liever willen sterven, dan sla ven te worden. Hij is vast besloten tot het uiterste tegenstand te bieden en .zal zijn residentie, indien het noodig mocht blijken, van den eenen berg naar den anderen verplaatsen. Een luchtgevecht. Op een keer ontdekt© een Engelsche vlieger, die alleen in een aeroplane zat, een Duitsche „Albatros" op een hoogte van 8000 voet. Hij steeg tot dezelfde hoogte, haalde zijn tegenstander in en er ontstond ©en gevecht. De Duitscher Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 9 Dec: Matige, tot krachtigen, wellicht weer toe nemende Westelijke tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring, regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. opende het vuur uit zijn machinegeweer. De Eng-eTschman dook handig en vloog op slechts 15 yards over de Duitsche ma chine heen, terwijl hij voortdurend vuurde. De „Albatros" begon onmiddellijk te da len, achtervolgd door de Engelsche ma chine, die echter niet kon beletten, dat de Duitsche de eigen linies bereikte. Zijn tocht vervolgend, zag de vlieger een andere Engelsche machine, die in een hevig gevecht met twee Duitsche gewikkeld was. Hij snelde te hulp- en de twee Engelsche vliegtuigen joegen nu de Duitsche spoedig op de vlucht. Tijdens het gevecht waren twee vijan delijke machines in de buurt, die, vreemd genoeg, geen deel namen aan het ge vecht. (Handelsblad). De redevoering van Lucci. Het ,„Bierl! Tagebl." verneemt uit Lu gano nadere bijzonderheden omtrent de redevoering die de socialist Lucci Vrijdag j.l:. hield in d-e Kamer. Lucci nam daar bij geen blad v.oor den mond, doch ver klaarde ronduit, dat d-e regeering door getoek aan inzicht en door lichtzinnig heid het voortbestaan van Italië op het spel gezet had. Met goedkeuring der regeering wérd, zeide hij' onder levendige instemming van linkerzijde en Gentrum, het neutraal-ge zinde deel der bevolking beschuldigd, ver dacht gemaakt -en beschimpt. En zeer heftig viel Lucci de Entente aan, die, volgen-s hem, Italië eenvoudig den tuin leidt. De Entente, zeide 'hij, heeft aan Italië alleen de bescheiden rol willen tio-ebedeelen, om de Oostenrijkers bezig te houden, ten einde het Russische front te ontlasten. „Terwijl wij: ondankbaren arbeid ver richtten, bleek plotseling, tot grooten schrik van alle naieve- li-eden, hoezeer wij Engeland, Frankrijk en Rusland had den overschat, dat Bulgarije overliep naai de centrale mogendheden, zoodat Italië plotseling voor geheel nieuwe, onverwach te -en buitenge-woon moeilijke problemen stand. De Centrale mogendheden versloe gen d-e Entente op alle fronten, verover den reusachtige gebieden in het land van den vijand, boden eein beeld van ont zaglijke kracht -en Lucci achtte het spel voor het Viervoudig Verbond definitief verloren. Niet het Viervoudig verbond, maar de Central-e mogendheden hebben in den oor log de overhand, zeide hij. Het Vievoudig Verbond beeft geen initiatief, maar moet den vijand volgen waarheen hij den oor log wil overbrengen. Er trekt zich een „vreeselijfc onweer samen boven Italië. De socialisten juichten de rede leven dig toe -en het is- wel' kenschetsend, dat de m-eerderheid den spreker geen en kele maal in de rede viel, hem integen deel herhaaldelijk toejuichte. („De Tijd Vtrandering van vechtmethode der Italianen. Hieromtrent meldt een oorlogscorres pondent van d-e „Voss. Ztg." aan zijn blad het volgende „Hun wijze van aanvallen is, sedrt Jof fre in het Italiaansche hoofdkwartier is geweest, veranderd. De Italianen houden vooral met groot-e hardnekkigheid vast aan de k-euize jjan het aanvalsgebied. -Steeds maar do-or worden geweldige stoo- ten tegen dezefde stellingen gericht. En daarbij wordt de bekende taktiek van Joffre van den aanval in massa gevolgd. Sedert den derden slag aan de Iso-nzo treden do Italianen niet meer als' vroe ger in eenige losse tiraeilleurslinies op, maar de vo-orste linie wordt steeds weer door nieuwe in vele gelederen voorwaarts

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1