De Groote No. 144. Landbouw en Veeteelt Sociale Berichten. KËRKNIËU WS. ONDERWIJS Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Afloop verkoopingen. aanbestedingen enz. Openbare Verkoopingen. Losse Oorlogst Afd. Oostburg Z L M. Woensdag werd te Oostburg gehouden de vergadering van de afd. Oostburg van de Zeeuwsche Landb. Mij. Deze verga, dering was tegen de gewoonte in, zeer druk bezocht. Aanwezig waren ruim 80 leden. Behandeld werden de hoofdbestnurs- voorstellen aangaande het secretariaat. Deze voorstellen werden verdedigd door den rijkslandbo'iwleeraar I. G. J. Kake- beek© en lokten hevige discussies uit. Vandaar, dat het bestuur zeer voorzich tig optrad en aan de adgomeene verga dering voorstelde om in principe te wil len besluiten, dat contributieverhoogingj noodig was voor het kunnen benoemen van een flink gesalarieerd secretaris. Dit mocht echter niet baten, want dit voor stel inzake contributieverhooging werd verworpen met 47 tegen 30 stemmen en eenige blanco's (M. Ct.) (Er gaan geruchten, dat het hoofdbe stuur de politiek in Üe Z. L. M. wil halen, door aan een vrijzinnig man het gesa larieerd secretarisbaantje te doen opdra gen met achterstelling van een zeer be kwaam anti-vrijzinnig man in het land van Axel, aan wian zulks vroeger beloofd was. Red. N. Z. Crt.) Aanvulling vacature. In de 1 Dec. gehouden bestuursver gadering van de Boerenleenbank in het voormalig vierde district van Zeeland, werd voorzien in de vacature van se cretaris, ontstaan door het overlijden van den riteer G. A. Vorsterman van Oyen, door de benoeming van den heer J. Lij- baart te Zuidzande. Mond- en Klauwzeer. Het lid der Tweede Kamer de heer Duymaer van T wist heelt tot den Mi nister van Landbouw, .Nijverheiden Han del de volgende vragen gericht lo. Is het den Minister bekend, dat bij den veehouder Westerliof te Blanken- heim de gelieeie stal met vee is afge maakt en begraven, terwijl hoogstens 5 stuks vee aau mond- en Klauwzeer lij dende waren Zoo ja, wat was daarvan de reden, en hoeveel stuks vee van elke soort werd afgemaakt of begraven 2e. Kan de Minister eene opgave ver- strekkeu van het aantal stuks vee van elke soort dat sedert 1 Januari 1915, lijdende aan en verdacht van mond- en klauwzeer is algemaakt geworden 3o. Kan de Minister uiededeelen tut welke bedragen ten laste van den dienst 1915 assignaties zijn toegezonden ami de burgemeesters voor afmaking van vee tengevolge van het mond- en Klauwzeer 4e. is reeds met de uitbetaling van de bedrijfsschade een aanvang gemaakt en zoo ja, hoever is deze uitbetaling gevorderd 5e. Is de Minister in staat en bereid om eene volledige opgave te doen van wat in andere landen vanregeeruigsWege geschitdt om het mond- en klauwzeer te bestrijden en met name of ook elders en op welke wijze het systeem wordt toegepast Vlissingen. Z.D.1I. de Bisschop van Haar lem heeft den W.E. heer Moerel, kapelaan alhier, op- diens verzoek, eervol ontslag verleend als geestelijk adviseur van de R. K. Veree-niging „St. Martinus" te Sou burg, en als zoodanig benoemd den W.E. heer P. Kemper, kapelaan te Vlissingen. Van 5 tot 12 Pee. 1915. Zondag 5 Dec. Tweeden Zondag v. d. Advent V (bi. 72), D (bl. 274); gedach tenis v. d. 11. Sabbas V [bl. 1442 ei. 1099), D (hl. 1057 en 235); 3de gebed v. d. H. Maagd V [bl. (17), D (bl. 101). De gebeden na de stille 11. Mis op hl. 120. .Vóór de Hoogmis zegening met wijwater V .(bl. 10), 1> (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. 53), D (bl. 122). Vespers op hl. 227 en 123. Maandag 6 Dec. 11. Nicolaas ,y (bl 1442), D (hl. 1057); 2de gebed v. d. Zondag V (hl. 73), 1) (bl. 274). Dinsdag 7 Dec. 11. Ambrosius V (hl 1445 en 1080), D (bl. 1058 en 222); 2de gebed v. d. Zondag V (bl. 73), D (bl. 274); gedachtenis v. d. Vigilie v. O. L. Vr. Onbevi. OM. V (hl. 1448), D (bl. 1058). Laatste Evangelie V (bl. 1449), D (hl. 1364).. [Of wel: Mis v. d. Vigilie V (bl. 1447), gedachtenis v. d. 11. Ambrosius V (bl. 1445), 'D (bl. 1058); 3de gebed v. d. Zondag V (bl. 73), D (bl. 274)J Kleur der 11. Mis paars. Woensdag 8 Dec. De Onbevi. Ontvan genis der II. Maagd Maria V (bl. 1452), D (bl. 1061); 2de gebed v. d. Zondag V [bl. 73), D [bl. 274). Donderdag 9 Dec. Mis van O. L. Vr. Onbevi. Ontv. V [bl. 1452), D (bl. 1061); 2de gebed v. d. Zondag V (hl. 73), I) (bl. 274); 3de gebed v. d. H. Geest V (bl. 1165), D (bl. 1458 en 831). Vrijdag 10 Dec. Mis en 2de gebed als gisteren; gedachtenis v. d. H. Melchi- ades V (bl. 1457 en 1002), D (bl. 1065 en 172). Zaterdag 11 Dec. H. Damasus V (hl. 1457), D (bl. 1067 en 215); gedachtenis v. ii. Oct. v. O. L. Vr. Onb. Ontv. V (hl. 1452), 1) (hl. 1061); 3de gebed v. d. Zondag V [hl. 73), D (hl. 274); 4de gebed voor den Paus V (bl. 1293) D hl. 102). Da gewone orde der H. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op biz. V 10, 1) 71. De bladzijden met Vgeteekenl verwij. zen naar het „Volksinisboek" en de blad zijden met D geteekend naar het „Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag 5 December 2de Zondag v. d. Advent Epistel Rom. XV 4—13 Evane Matth. XI 2- 10. Goes. De Weleerwaarde heer directeur der Mannencongregatie van de H. Familie alhier ontving van een der retraitanten, die Dinsdag j.l. uit Seppe huiswaarts keerden, het navolgende schrijven: Eerw, Heer, Het zij mij toegelaten u den indruk mede te doelen, die de led-en der 11. Familie hebben opgedaan in hel retraiten huis te Seppe. Op Zaterdag 27 November vertrokken 10 leden der 11. Familie naar S-eppe, waar zij in t retraitenhuis een broederlijk welkom genoten. Hier zie ik al menigeen ongeloovig kijken en ik hoor al iemand neggen, drie dagen in een klooster, vroeg opstaan, zwijgen, altijd bidden, altijd pre' dikatie, dat kan toch niet plezierig zijn. Abuis, van de 10 onzer mannen is ex niemand geweest die zich verveeld heeft, niemand trachtte naar den terugtocht, in tegendeel de vrede des harten, die in aller Mikken doorstraalde, verriad hunno innerlijke gesteltenis. In eén woord het wa,s er goed. En naar het lichaam een nette kamer (geen droeve kloostercel) ingericht volgens de laatste gezondheidsregelen, licht en luoh- tig, oen goed bed, overvloedig en sma kelijk voedsel, op tijd een potje koffio en thee. Wat kan men meer verlangen? Maar boven al het lichamelijke ging het zielsgenot. Och kenden de rnensc-hen do gu\ e Gods, kende men het Gerardushuis te Seppe, men zou er henen stroomen, men zou er in de eenzaamheid den Gods vrede willen smakenik zou het willen vergelijken hij een levensverzekering, waarvan de premie is een kleine kosten door bijna iedereen te dragen en een opoffering van eenigen lijd, die door goe den wil ook wel te vinden is en waar over men zich nooit zal "beklagen. Mogen veie dergelijke Contracten wor den afgeslotendat ze van kracht zul- Ion blijven daar .staan al degenen borg voor, die met vrucht een retraite heb ben medegemaakt en ondervonden, dat het best voor een ieder te doen is en waarvan de meesten, zoo niet allen, het voornemen maakten om jaarlijks de Ioo- pendo polis te vernieuwen! Bij de ge houden retraiten, waaraan al reeds ruim 12000 deelnamen, waren dunkt mij to weinig leden onzer vereeniging vertegen woordigd en daarom koester ik de hoop, dat mijne poging om hierin verandering te brengen moge gelukken; het kapi taal is verzekerd en de uitkeering is bui tengewoon groot. Een Oud-Retraitant, lid der H. Familie te Goes. 1 December 1915. Liturgisch Maandschrift. De Federatie van de Liturgische Ver- eenigingen in Nederland heeft besloten een Maandschrift voor Liturgie uit te geven. Het F. B. heeft benoemd als Re dactie Dr. W. G. J. van Koeverden te Culemborg; Kapelaan L. W. van Adri- chem te AlkmaarProf. C. J. A. Spon gers te St. Michiels-GestelProf. P. S. de Wit te Hoeven. Het Maandschrift zal in Januari ver schijnen en zal aan alle leden der aange sloten Pesturen gratis worden gezonden. (De Zoom Priesterjubdea. Op Donderdag 9 Dec. a.s. zullen de volgende Eerw. geestelijken in het bis dom Breda hun 12"2-jaiige priesterwij ding herdenken Prof. G. Huijs, aalmoezenier Ille divi sie A. Francois, kapelaan St. Annakerk te Breda; Jos. van Loon, kapelaan te LeurFr. Veraart, kapelaan te Ossen- drecht. Lourdes. De door dr. A. Kuyper begonnen zon derlinge beschouwingen over Lourdes hebben in sommige kringen ingeslagen en worden daar op nieuwe wijze gecom mentarieerd. In de „Nieuwe Ned. Kerkbode" tracht thans dr. J. F. Beerends, te Utrecht, de wonderbare gebeurtenissen te Lourdes te herleiden tot suggestie, de bepr oefde toevlucht voor de ru 't nauw gedreven rationalistische wetenschap. ür. Beerends vergeet echter, dat de genezingen te Lourdes onder controle staan van een wetenschappelijk bureau, dat bestuurd wordt door doctoren en waartoe geneeslieeren, van welke wereld beschouwing ook, toegang hebben; het onderzocht de zieken na huil aankomst en eventueel na hun genezing. Van 1858 tot 1904 werden niet minder dan 3353 genezingen vastgesteld, welke niet op natuurlijke wijze konden verklaard wor den. Het bronwater, waarin de zieken een bad nemen, is, volgens chemische onderzoekingen, gewoon drinkwater zon der bijzondere geneeskrachtige minerale substanties. En suggestie kan slechts voor een zéér beperkten kring van zenuwlijders, doch nooit voor tuberculose, blindheid, bi enbreuk etc in aanmerking komen Er zijn thans reeds duizenden van deze laatste gevallen geconstateerd, waarbij suggestie ten eenennialc is uit gesloten. (nDe Tijd".) Goes Aan diu tijdelijken onderwijzer aan school B alhier, J. M. Maat te Kloe- tinge, is eervol ontslag verleend met in gang van 1 December j.l. Geslaagd voor liet examen voor onder wijzer Stenografie syst. „Groote" J. Sinke te Middelburg. Zierkzee. lieden slaagde te Leiden voor arts onze vroegere stadgenoot P. C. J. Boudier. Examen Wiskunde L 0. Geslaagd te 's Gravenhage, J. M. van van der Hart, Terneuzen. Bij de 1.1. gehouden examens der Ver. van Leeraren in het boekhouden is ge slaagd voor diploma boekhouden mej. P. J. F. 31. van Dieren te Middelburg. Geslaagd voor vrije- en orleoefenin- gen, mej. C. E. G. I,. Pueijnders, Koude- kerke. (M. Ct.) Geslaagd voor het examen apothekers assistente mej. M. H. Dommisse geb. te Vlissingen. I De heer 1'. A. Dominicus to Krui- ninge-n is te 's Gravenhage geslaagd voor het machinist-examen. (31. Ct.) De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens mishandeling: L. de N., 17 jaar, Arnemiden, f7 b. s. 1 w. tuchtschool; L. J,, 41 j, hvr. van F. de B., Axel, f5 b. s. 5 d. h.V. L. G., 42 jSluis, G. J. R., 18 j, stoker, Middelburg, ieder f3 b. s. 3 d. h.D. v. d B., 66 j., koopman, Middelburg, 1'7 b. s. 7 d. h. Diefstal: II. A. M 33 j., schippers knecht, Terneuzen, f 15 b. s. 12 d. h. M. de J., 23 j., Hoedekeuskerke, 14 d. gev. straf Strooperij: E. M. O., 33 j., hvr. van C. C., M. T. S., 24 j., hvr. van A. v. P., en M. S. C., 25 j., veldarbeidsters, IJzendijke, ieder f7 b s. 7 d. h. Beleediging: li. D., 19 j., arbei der, Wissenkerke, f 10 b. s. 10 d li. Huisvredebreuk: C. K., 42 j., hvr. van P. Z., Krabbeudijke, f20 b. s. 20 d. li. Eenvoudige beleediging: G. S., 46 j., koopman, Goes, f 10 b. s. 10 d. h., zulks met vernietiging van het ver- stekvonnis dd. 24 September j.l., waarbij hij werd veroordeeld tot 14 d. gev. straf Visscherijwet overtreding: C. M., 28 j. en M. D., 24 j., visschers, Ierseke, ieder f 15 b. s. 10 d. h. met vernietiging van het vonnis, waarvan hooger beroep. Rechtbank te Middelburg. In besloten zitting werd heden tegen H. J. J., .uit Vlissingen, welke vrouw zich aan abortus zou hebben schuldig gemaakt, 4 maanden met aftrek van het voorarrest geëischt, en tegen J. I. v. H. te Groede wegens schennis der eer baarheid f 15 of 15 dagen. In de openbare zitting werd allereerst behandeld de zaak tegen den 23-jangen C. v. B. te Stoppeldijk, thans gedeti neerd, beklaagd van zware mishandeling, namelijk, dat hij op 26 September 1915 te St. Jansteen opzettelijk Emile de Vos, met een mes in de horst heeft gestoken, zoodat dit mes doordrong door het horst been in de borstholte. De eerste getuige, E. de Vos, ver klaarde, dat hij op den bewusten avond, aan het clubje waarbij' bekl. was, om bouquetten vroeg, waarop bekl. hem met een mes stak en hij hevig verwond werd. Bekl. bekende, hij was dronken en daar om driftig geworden. De tweede getuige, P. Baart, heeft bekl. een stomp op de borst van De Vos zien toebrengen, hij weet echter niet of b-ekl. een mes had. Daar de derde getuige, de dokter, niet verschenen was, werd de zaak uitgesteld. Tegen A. v. D. uit Hulst, thans ge detineerd, werd 10 dagen geëischt wegens terugkeer op 15 November in Zeeland na op 1 September te zijn uitgezet. Do officier vroeg tevens bekl. in vrijheid te stellen. Do verdedigster, mr. A. Bolle, sloot zich hij requisitoir -aan en wees er nog op, dat bekl. uit België naar Holland wilde gaan om ge'd voor zijn ouders te verdienen; hij moest daarom door Zee land. De rechtbank deed direct uitspraak: en veroordeelde bekl. overeenkomstig den eisch en gelastte zijn invrijheidstelling. De volgende bekl. was H. M. d. V., caféhouder te Breskens, beklaagd van mis handeling van de bij hem ingekwartierden soldaat J. P. Offernran. Het bleek, dat op den bewusten' dag Offerinan en de mede ingekwartierden Van den Boon stonden te biljarten, dat bekl. de ballen wegnam en later weigerde hem licht te geven en toen driftig werd en Oiferman beetpakte en hem aan het gelaat bloedend verwondde. De officier geloofde wel, dat de getuige het bekl. wel eens lastig maakte, maar dan had bekl. zich bij de mi.itaire over beid moeten beklagen; de officier eischte f 10 of 10 dagen. De verdediger, mr. P. Dieieman, sloot zich bij het requisitoir aan, maar wees er bovendien op, dat de soldaten wel eens denken in Zeeuwsch-Vlaajideren den baas te kunnen speten; en dan is het te begrijpen, dat een driftig persoon wel eens iets te ver ,gaat. Tegen G. N. te Hulst werd wegens poging tot uitvoer en wedorspannigheid tegen de konuniezen, die hen aanhielden, 10 dagen gevangenisstraf geëischt. Door den kommies Ter Horst, wiens jas bij het verzet werd stukgetrokken, werd een vordering tot schadevergoeding van f 15 ingesteld. Tegen A. F. van C. te Clinge werd wegens verboden uitvoer en poging tot omKooping 14 dagen geëischt. Vervolgens stond terecht J. P. F. L., turfhandelaar te Voorburg, beklaagd van te Westdorpe aan twee marechaussees ieder f 2 te hebben beloofd als zij 'geen verhaal opmaakten van het rijden zonder licht met zijn motorfiets. Beki. ontkende gepoogd te hebben de politiemannen om te koopen, iiij heeft alleen gevraagd wat de bekeuring hem zou kunnen kosten. De zaak werd geschorst tot 10 De cember om de politiemannen alsdan te hooren als getuige. Wegens beleediging van den veldwach ter werd tegen J. de K. en D. 'V. te Kamperland voor ieder f 25 ol 25 dagen gevorderd. Hervat wer* nu de zaak tegen C. v. B. te Stoppeldijk. De deskundige D. C. J. van Rompu, arts te Hulst, verklaarde, dat de verwonde niet in levensgevaar' heeft verkeerd, door dat infectie is voorkomen. Het O. M. wees erop, dat bekl. zwaai gestraft zal moeten worden en 'eischte drie maanden met aftrek van het voorar rest wegens mishandeling zwaar licha melijk letsel tengevolge hebbende. De verdediger, mr. Adriaanse, sloot zich aan bij het i-equisitoir voor wat betreft de straf, maar niet voor wat betreft de qualificatie. Wegens het in het openbaar fasleedigeq van den burgemeester van Wemeldinge en v an een tweetal andere personen, werd tegen P. Iv. te Wemeldinge bij verstek f 25 of 25 dagen geëischt. Wegens diefstal van een bedrag van f2,35 aan geld werd bij verstek tegen P. C. B. te Middelburg 14 dagen gevange nisstraf geëischt. De officier wees erop, dat bekl. het geld wegnam van zijn groot moeder, die hem liefderijk had opgeno men. Behandeld werd de verzetzaak tegen Th. J. A. St. te Vlissingen, die 28 Nov. 1913 wegens mishandeling en vernieling tot drie maanden was veroordeeld en die bij zijn aanhouding in verzet was ge komen. Ofschoon bekl. reeds herhaalde malen veroordeeld is, meent de officier, dat er termen zijn de straf te verminderen tot één maand. Nog was dezelfde bekl. veroordeeld tot 3 maanden wegens wederspannigheid en ook van dit vonnis was hij in verzet geko men. Deze zaak werd uitgesteld tot 10 December. Bevestiging werd gevraagd van het von nis van den kantonrechter, waarbij L. P, te Jliddelburg tot drie weken hechtenis werd veroordeeld wegens dronkenschap. Nog werd behandeld de zaak tegen J. J., te 3Iiddelburg, die tot 14 dagen was veroordeeld .wegens verzet tegen de politie, doch die in verzet was gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis. Uitspraak 10 December. In de openbare civiele terechtzit ting van die- rechtbank te Middelburg is Woensdag mr, P. van Regteren Altena als rechter in da rechtbank beëedigd. Zierikzee. Door de Arrondissem-ents- Rechtbank alhier is, ter vervulling der vacature van griffier van haar college, de navolgende alphabetische lijst van aan beveling opgemaakt: Mr. P. van der Eist, griffier bij het kantongerecht te Middel burg; Mr. C. L. Gratama, griffier bij het kantongerecht te Sliedrecht; Mr. A. Visser, substituut-griffier bij de Arrondis- sements-Rechtbank te Tiel. Het O.M. bij de Reclitb. te 's Gravenhage eischte 5 jaar tegen H. J. F. de B., be klaagd van heling, diefstal en braak, ge pleegd o. a. ten ihuiz© van minister Treub en te Alkmaar. Van 2 én 3 Dec. GOES. Geboren: 3, Sophia, d. v. Fran- ciscus Schrijver en Maria Magrita Schrij ver; 3, Afatthjjs Jacobus, z. v. Jacob Gle- rum en Catlxarina van Ilekke. Overleden: 2, Cornelia Musse, 67 j., wed. van Frans Hillebrand. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. Melis, jm. 25 j. en Jac. Kasteleijn, jd. 25 j P. Marijs, jm. 23 j. en M. Biiek, jd. 21 j.; P. J. Kosse, jm. 19 j. en N. de Nood, jd. 19 j. Gehuwd: W. F. Kraak, jm. 26 j. en E. Botting, jd. 27 j. Be\alien: van Coevorden, geb. van Leeuwen, d. Overleden: B. F. Montenari, 66 j., wedn. van 31. Koenen; L. Ch. Kokuit, 82 j., wed. van Jac. Delzenne. Van 25 Nov.1 Dec. ZIERIKZEE. Bevallen': C. W. Verbeke, geb. van Woerkens, d. M. Goudswaard, geb. Verhoek, z. D. de Coninck, geb. Vo"'s, d. (M. Ct.) Over de maand Nov. 1915. OVEZAND. Geboren: 28, Alaria, d. v. Joannes Rijk en Pieternella Priem. Overleden: 1, Hubertus Leonardus Ver meide, 5 w.; 17, Magdalena Boonman, 79 j., weduwe van Daniël Boonman; 23, Laurentius Boonman, 4 w. DRIEWEGEN. Geboren: 18, Maria Hen- drika, d. v. Jan Maat en Johanna Lam- per. N1SSE. Geboren: 5, Paulina, d. v. Pie- ter Hoogesteger en Christina Huissoon; 16, Adriaan, z. v. Marinus Cornells de Schipper en Helena Bustraan; 27, Willem, z. v. Jacobus de Punder en Maria Huige. 'sHEElt ABTSKERKE. Geboren: 9, Jan Dingenis, z. v. Lucas Korstanje en Ma ria Toolens. KATTENDIJKE. Geboren: Jacob, z. v. Jacob Meeuvvse en Cornelia Welleman; Adriaan, z. v. Jacob Westdorp en Tan netje Lizierse. Overleden: Johanna Nugteren, 66 j. weduwe van Huig Kranenburg. (Z.) KR ABBEND1JKEOndertrouwd: 17, Lion Samuel Bannet, 27 j. te Vlissingen en Sara Agatha Elenbaas, 23 j. te Krab beudijke; 25, Arie Bicsheuvel, 22 j. te Numansdorp en Maatje Geense, 25 j. te Krabbendijke. Geboren: 6, Helena Jacoba, d. v. Cor- nelis Jaoob-us Lindenbergh en Maria La- vooij, te Rotterdam; 12, Jacoba, d. v. Machiel Smallegange en Maria Hendrika Cornelia Koeman; 30, Lena Dina, d. v. Abraham Hendrik Lagendijk en Jozina Joossen. (Z.) Bij de 1 Dec. gehouden aanbesteding voor magazijngoederen ten behoeve der S.S. behoorde tot de laagste inschrijvers .ook de X.V. v.h. C. A. Schuit© Co. t© 31iddelhurg en wel voor perceel 7: cocos- en borstelwerk 1465.50 en voor perceel 63: teerkwasten f400. (M. C.) Vlissingen. Door het gemeentebestuur is aanbesteed de levering van 400.000 harde -eenigszins getrokken straatklinkers. Het minst was ingeschreven door de naamlooze vennootschap Achtsch© Steen fabriek te Acht voor f 18.25 per 100 stuks. Kapelle. Woensdag werd door bouwkun dige dhr. W. Sterk te Schore, voor zijn principalen publiek aanbesteed: 1. het bouwen van een arbeiderswoning met schuur. Inschrijvers waren de heeren: Gebrs. Beenakker te Kloetinge, f3058; L. Minderhoud, Hoedekenskerke, f3000; Gebrs. Luteijn, Ierseke, f3085; II. Schout, 'sHeer Arendskerke, f2760; If. van Koe- veringe, Schore, f2428; 2. het bouwen van een burgerwoonhuis, waarvoor inschrijvers waren de heeren: Gebrs. Beenakker, Kloetinge, f5325; Gebrs. Luteijn, Ierseke, f5025; II. Schout, 'sHeer Arendskerke, f5075; W. v. d. Lin de, Kattendijke, f4600; L. Minderhoud, Hoedekenskerke f4989; H. van Koeve- ringe, Schore, f4095. (Z.) Woensdag werd door den bouwkun dige dhr. C. van Maris te Goes, vooi den heer J. C. A. Huvers, publiek aanbe steed liet bouwen van een heerenhuis. Inschrijvers waren de heeren: A. du Burck te Tholen, f 13000; W. v. d. Linde, Katlendijke, f12130; J. J. Dronkers, Ka pelle, f11600; M. F. Goedemond, Hans- weerd, f11385; H. Kosten, Wemeldinge, f11685; Gebrs. Luteijn, Ierseke, f11980; Gebrs. Ooms, WiJhelminadorp, f11420; J. W. v. d. Weert, Goes, f11795; A. de Bruin, Goes, f11825; L. Minderhoud, Hoedekenskerke, f11400; H. Schout, 's Heer Arendskerke, f 10590. Gegund aan den laagsten inschrijver. (Z0_ December. 8 Baarland, 85 zware canada's Neervoort. 8 Wemeldinge, af braak en loopvarkens, Hollmann Verhoek. 10 Colijnsplaat, bouwland, Noordijke. 31 Goes, 5 paarden, harnas, mest enz., alles van den Reinigingsdienst van Goes, Hollmann Verhoek. Waarde, December of Januari, kapi tale hofstede met boomgaard, bouw en weilanden, Pilaar. Lagemierde, (N.Br.) vruchtbare boer derij, Lasance, Dee. of Jan. Diessen, 2 boerderijen, Mertens. Abonnementsprijs p. Afzonderlijke numrn Advertentiën wordenl half drie en Vrrjda De abonnó's op dit bl directie uitgereikte pa daarvoor vastgesteld» GRATIS verzekerd tl Eensgezind. Eensgezind is de rechl de Kamer gebleken iil van den binnenlandschel dien de Regeering heeft! leiders, Lobman (tl V oo r t v. Z ij p (A.-M (R.-K.) spraken in dens het ook met versohillel Lohinan wat vuriger, "J scherper, Nolens wat 1 Dat de Regeering d<] ons Parlement heeft trouwens door eerlijke ven. Zoo schrijft de heer Handelsblad" in zijn K| „Dat de Regeering 1 breekt naar den kant is o.i. onmiskenbaar. D, kent dit wel, maar dat) in strijd met haar dade, door het aandringen op deling van haar elect herziening, door het indi belastingplannen, waari wordt gehouden met verlangens, en vooral Treub's aanval op de Talma-wetten, aan de i handschoen heeft toege door den heer Lohmaii kort en duidelijk aangeto, de trouwens klaar te wl die geen struisvogelpolil Waar dus de volksv der Rechterzijde eens) dienen alle aanhangers lijke politiek in den L voorbeeld te volgen. N noch dreigend geschree hoort hen af te leiden zorgen, dat de Christelij idealen verwezenlijkt ziet tijk betreft, volgend ja; geestdrift den politiek© provinciale stembus te door zoo krachtig mogelij vinciale Staten liet hol Kamer onverlet in rechts en de resultaten in lt blijde voorspelling inborn te verkiezingen van 19 Dus Kiesvereeniigingen. nu reeds gewerkt om quantitatief zoowel als krachtig mogelijk te ma. en niet suffen, maar w. wachtwoord. Onze politic] slapen ook niet. Verre zouden wij met zooveel beginselen en zooveel hei door hen in ijver en v overtreffen? „Dat nooit", zei Van de handen uit de mouw. trouwen de toekomst ini Terugroeping geij PARIJS. Ziehier de te heer Lansing die de 1^ de Ver Staten bestuurd, i gevraagd heeft van den I tairen en marine attaché J dat het Amerikaanschel hun handelingen inzake I militairen aard als onwel vraagt het de onmiddellijl van kapitein Doyed, Dl attaché en van kapitel Duitsche militair attacli| onaanneembaar voor her Aan het Turkscb LUNDEN, (V.D.) 4 De- Na dat Generaal Town den en 1600 Tuiksche Ctesiphon had doen weg de Engelschen voor kra versterkingen terug, wal vember een achterhoed^

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 6