VAKSCHOOL BINNENLAND. Boekennieuws. Marktberichten. ADVERTENTIE N. voor Snij- en Naaikunde, ZURICH, 2 Dec. Gemeld wordt, dat de Duitschers talrijke troepen uit Servië naar Galicië hebben gezonden, om weerstand te kunnen bieden aan het krachtige of fensief, dat de Russen in Galicië voorbe reiden. ZURICH, 2 Dec. Gemeld wordt, dat de Russen na een hevigen strijd, welke vier dagen duurde, Sadagora ten n.w. van Ozernowitz zouden hebben bezet. ZURICH Uit Boekarest wordt aan de Corriera della Sera gemeld, dat generaal Cerbokof bevel zal voeren over het Rus sische leger, dat in den Balkan zal op treden. Vlieger-aanval op een trein. Het Petit Journal vertelt de volgende episode uit den oorlog in de lucht: De Fransche tweedekker is op 1500 me ter hoogte. De menschen in den trein zien hem niet. Hij is juist boven hen. Plotseling, als een arend, die op zijn prooi afschiet, daalt hij boven het konvooi in een bijna rechtstandigen val. Het toeval dient de twee Fransche vliegersrechts en links velden, in het midden op een kleinen spoorda.m loopt de trein. Geen hindernissen van voren, geën hoornen, geen bosch. De tweedekker daalt steeds meer. Hoofden tvorden nil de portieren gestoken en dan verschrikt teruggetrok ken; bij het herkennen van het Fransche vliegtuig verstoppen de Duitschers zich onder de banken. Langzaam en rustig heeft G., de bestuurder van het vlieg tuig, zijn machine evenwijdig aan den trein geplaatst en de B., die zijn ma chinegeweer een kwart draai heeft laten maken, begint te schieten. Tik, tik, tik, de Fransche kogels dringen door de be schotten van de wagons heen en richten een ware slachting aan. Het geschreeuw van angst en pijn, doodskreten zijn hoor baar. De Fransche vliegers vliegen zoo dicht bij den trein en zoo laag, dat ze kijkende door de raampjes aan den rech terkant, waar ze vliegen, het landschap kunnen zien door de raampjes aan de linkerzijde. Na een hevige beschieting van den trein komen ze bij' de locomotief. Een nieuwe regen kogels doodt den ma chinist en den stoker en kwetst de le vensorganen van de locomotief doodelijk. De machine blijft plotseling staan, snui vende en wolken stoom uitspuitende. De trein staat onbeweeglijk. Uit alle wagons komen nu de Duitschers naar buiten en rennen weg in een onbeschrijfelijke ver warring, struikelend en schreeuwend. Het Fransche vliegtuig is een beetje geste gen en geen enkele Duitscher schijnt er aan te denken het naar beneden te schieten. Het keert dan naar de Fransche linie terug. Koning Peter van Servië Naar de Italiaansche journalist Magrini mededeelt, was koning Peter tegenwoor dig bij den slag van Pirot die vijf dagen duurde. Te paard gezeten en ondejsteund door twee soldaten, die naast hem liepen, begaf de oude koning zich met het zwaard in de hand, in de vuurlinie, om de sol daten aan te moedigen. Aan het einde van den dag was hij uitgeput en viel hij flauw. Al de verzoeken tot hem gericht om naar Prizren te gaan waren vergeefs Hij bleef in de Kossowo-vlakte, waar hij als een geest onder zijn volk rondwaarde. Levend begraven. De „Danziger Zeitung" vertelt de vol gende geschiedenisDe slagersknecht Ernst Stange uit Sandersleben, werd in de verlieslost als op het Westelijk front gesneuveld vermeld. Daar zijn ouders van het regiment officieel de mededeeling van zijn dood kregen, scheen er geen enkele reden te bestaan om er aan te twijfelen en het sterfgeval werd dan ook bij den burgerlijken stand opge.teekend. Eenige da gen geleden echter keerde de doodgewaan de gelukkig, zij liet ook niet heelhuids, in de vaderlijke woning terug. Hij was op het slagveld door niet minder dan; negen .schoten getroffen, maar had nog kracht genoeg overgehouden, om zich naar een, door een granaat geslagen, kuil te slepen. Toen hij, ,na een lange bewuste loosheid, weer hij kwam, was hij reeds, met aarde bedekt. Naast hem lagen ge sneuvelde kameraden en hij zag, hoe een oude man en ee:n vrouw bezig waren den kuil vol te gooien en de lijken met aarde te bedekken. Toen hij zich bewoog, kwami de vrouw naar hem toe. Stange werd op een baar jiaar het naastbij-zijnde hospitaal gebracht, waar hij lang tusschen leven en dood zweefde. Thans is hij bij' een uitwisseling van gevangenen terug ge komen. Tweede Kamer. (Zitting van Woensdag 1 December Dhr. Schaper, zijn rede bij de a 1- gemeene beschouwingen der Staats begrooting vervolgende, wijst er op, dat ook de Christelijke vak organisaties zijn voor maximum prijzen. Hij critiseert het standpunt van den heer De Meester, dat alles zooveel mogelijk aan zichzelf moet worden overgelaten en de arbeidersklasse hij de hooge prijzen finantieel moet worden ondersteund door de toepassing van armenzorg. Spr. be- toogt voorts, dat de uitkeeringen van het Steuncomité te laag zijn, dat liet huurbonsysteem verkeerd werkt, en dat er nog door zeer velen groote elleude geleden wordt. De regeering lette te veel op de belangen der landbouwers, te wei nig op die der consumenten. Do oorlogstoestand bracht ook bederf in lagere kringen, o.a. door den smokkel handel. De regeering had wel niet liet recht werklieden te beletten in Engeland oorlogswinsten te gaan maken, maar dezen missen het recht om den oorlog af te keuren. Bederf heerschte echter veel erger in hoogere kringen met oor- logswoeker. Geruchten gaan over om koopbaarheid van ambtenaren. In „De Telegraaf" verscheen een insinueerend bericht omtrent zeker Kamerlid. Men kome echter met welomschreven beschul digingen, opdat een parlementaire en quête zal kunnen worden ingesteld. Spr. betoogt daarna, dat van het be stand de kerkelijken het meest profitee- ren. Al wordt dit opgeheven, wij hebben toch een groot, gemeenschappelijk be lang: de oorlog buiten onze grenzen te houden. Sprekers partij (de socialisten) zal liet kabinet van harte steunen bij zijn poging om te komen tot grondwetsher ziening in tot algemeen kiesrecht en vraagt of de rechterzijde daartoe zal me dewerken. Spr. pleit voorts voor vrou wenkiesrecht, voor hefliug eener belas ting op oorlogswinsten en voor bezuini ging op onnoodigen romslomp in het staatsbestuur. De socialisten kunnen geen 8 millioen toestaan voor legerversterking na den oorlog; dan zal juist voor de so ciale wetten veel geld noodig zijn. Juist de groote moeilijkheden, die overwonnen moeten worden, bewijzen, dat uitbreiding van de overheidszorg, als verstrekking van regeerinsgroenten, enz. goed is. Dhr. Jhr Mr. DeSavornin Loh- man, afgevaardigde voor Goes, betoogt, dat de regeering, wil zij het bestand haud- liaven, niet moet komen met wetsontwer pen, waarover de partijen verdeeld zijn, terwijl er zoovele onderwerpen, liggend in neutrale zone, op afdoening wachten. Ook de grondwetsherziening had moeten zijn uitgesteld. Spr. bestrijdt voorts de belangenpoli- tiek, neergelegd in de ontwerpen van minister Treub, wiens aftreden de regee ring op onbehoorlijke wijze aankondigde, als de Kamer diens ontwerpen verwierp. Het kabinet heeft, betoogt spr., rechts den handschoen toegeworpen. Kritiek oefenende op „De Telegraaf" verklaarde spr. naar aanleiding van een interruptie van minister-president Cort van der Linden, dat een geheim tractaat met Duitschland, gelijk „De Telegraaf" beweerd had, niet bestaat, de justitie tbans moet ingrijpen, daar een dergelijke houding, als door „De Telegraaf" aan genomen, serviel, laaghartig en zelfs strafbaar is te noemen. Dlir. Tydeman huldigt de regeering voor wat zij deed om ons land buiten den oorlog te honden. De regeering re ageert terecht niet op zekere perscam pagnes, maar zij moet er in het buiten land op wijzen, dat hitr een andere ver houding bestaat tusschen pers en regee ring, dan elders Bij de zeer delicate positie van ons land kan de regeering over de internationale verhoudingen geen openbaar debat voeren, maar zij verstrekke inlichtingen met minder terughoudend heid dan hier vooral op het gebied van buitenlandsche zaken traditioneel is. Spr. wenscht comité generaal, ook ter bespre king van de steeds zwaarder gevoeld wordende lasten der mobilisatie. Dhr. Tydeman drong verder op bezui niging aan Waar de Regeering meent dat de Grondwetsherziening moet voor gaan, vraagt spr. of dit geen moeilijkhe den kan opleveren. Do totstandkoming van de ouderdomswet, die een einde moet maken aan het stelsel Tahna, acht spr. van het grootste belang. Zonder den oor log zou de Regeering de ouderdomswet reeds aangenomen zien. Dhr. Helsdingen wijst op den nood in de ambtenaarsgezinnen en gezinnen van rijksweiklieden in deze dure tijden en pleit voor spoedige verbetering. Spr. stelt in dien geest een motie voor en licht dit verder toe. Avondvergadering. Zonder stemming werd aangenomen de suppl. Justitiebegrooting voor 1915 betreffende, gestichtsarbeid en, na eenig debat, de suppl Justitiebegrooting voor 1915, betreffende reclasseering van ont slagen gevangenen. Daarna kwam aan de orde Hoofdstuk IV (Justitie.) Dhr. Beumer kwam op tegen het na leven van de begrafeniswet door den Minister en noemde diens standpunt in deze onjuist, als zou de naleving en liet bijzonder toezicht niet aan hem zijn op gedragen. Een woord van dank bracht spr. den Minister voor diens antwoord inzake het bordeelwezen. Dhr. Van Vuren besprak breedvoerig het vraagstuk der kinderbescherming en beval verschillende maatregelen aan. Dhr. Aalberse beval de instelling van een handelsregister aan. Practisch zou spr. een regeling achten als in Engeland en Noorwegen bestaat, waar de gewone handteekening beschouwd wordt als liet eigen handelsmerk. Dhr. Mendels acht urgent de lierzie- ziening van de pro deo procedure en acht mede dringend noodig dat een eind kome aan de regeling, thans bestaande, dat de commandeerende officier het recht heeft een feit te doen vervolgen dooi den auditeur-militair, ook wanneer de rechtskundige zegt, dat er geen straf baai- feit is. Dhr. v. Sasse v. IJsselt drong aan op het spoedig tot stand komen van de admi nistratieve rechtspraak. Dhr. Spiekman kwam op tegen het langzaam insluipend misbruik bij de toe passing van de wet op het arbeidscon tract, met name bij het heffen van staan geld. Het antwoord van den Minister in deze acht spr. totaal onvoldoende, wat ook geldt voor hetgeen de Minister zegt omtrent zeelieden, die tegen hun wil heel ergens anders heengevoerd, dan waarvoor zij werden aangemonsterd. (Vergadering van Donderdag 2 December.) Bij de voortgezette algemeen beschou wingen over de Staatsbegrooting zegt dhr. de Beaufort, dat de redacteuren van „De Toekomst', te wijsgeerig zijn aange legd 0111 als politieke schrijvers op te treden. De veroordeeling van de Tele graaf, wegens een artikel over een ge heim verdrag met Duitschland, acht spr. uitgesloten. Men kome tegen dergi lijk geschrijf op, maar onthoude zich van vervolging. Dhr. Nolens meent, dat de Regeering niet te klagen heelt over de handhaving van het bestand door de rechterzijde Conflicten moeten vermeden worden, door terughouding van voorstellen, die tot geschillen zouden kunnen leiden Waar de buitengewone omstandighe den nog voortduren, reserveert hij de volheid zijner hulde aan de regeering tot later. Spr. keurt de houding van de Telegraaf af, omdat zij de regeering niet steunt en het geheele volk beschimpt, alleen omdat het niet aan den oorloa wil deelnemen. Als men een volksstemming hield zou men zien dat slechts eenige tientallen serieus den oorlog willen. Hij bepleit den duurtetoeslag voor lager bezoldigde ambtenaren en deelt niet de kritiek in zake de economische maatregelen. Er is strijd tusschen hervatting van de wetgeving, die den politieken strijd doet voorzien en liet in vollen omvang onder de wapenen houden van het leger. Spreker lieeft bezwaar tegen '11 senioren convent', maar niet tegen het comité- generaal, waarom hij een daartoe strek kend voorstel onderteekende, al verwacht hij er niet veel van. In de grondwetsherziening had ook het onderwijsartikel moeten zijn be grepen. Spreker hoopt, dat zoowel het onderwijs als het kiesrechtartikel tegelijk kunnen worden onderzocht. De belastingwetten zullen wel niet alle tegelijk kunnen worden afgedaan. De regeering spreke zich duidelijk uit over den voorrang van grondwets- of belastingherziening. Bij de hervatting van den gewonen arbeid zullen de Katholieken geen moei lijkheden trachten op te wekken, maar de regeeriiig speculeere niet veel op de buitengewone omstandigheden. dhr. Bos meent, dat de Kamerleden door zitting te nemen in de levensmid delencommissies in dienst treden van het landbouwdepartemeiit en van hun zelf standigheid inboeten. In plaats van maat regelen als de bruinbroodvoorziening en de beschikbaarstelling van uit te voeren artikelen voor binnenlandsch verbruik, zou hij wenschen een rechtstreekschen steun, waarvan men weet wat het kost. Hij uit verder twijfel aan 't organiseerend vermogen van het departement van oor log, maar zal eerst mededeelingen in het comité generaal afwachten Spr. hoopt, dat voor het einde van den oorlog de grondwetsherziening voor algemeen kiesrecht en de oplossing van de onderwijskwestie zal zijn tot stand- gebracht, opdat ons volk krachtig het hoofd zal kunnen bieden aan moeilijk heden, die het na den oorlog wachten, waarbij hij er op wijst, dat wij in het buitenland geen sympathie zullen vinden. Daarna houdt dhr. Kooien uitvoerige finantieele beschouwingen. Men verstaat hieronder een bijeenkomst van de leiders der verschillende politieke fracties in de Kamer. Red. N. Z. Crt. Jhr. Mr. 0. van Nispen. Het antirevolutionair hoofdorgaan „De Standaard' 'schrijft over onzen nieuwbe- noemden gezant hij den Paus: „Ook ons komt voor, dat de Regeering moeilijker een gelukkiger keuze had kun nen doen. In geheel zijn optreden als Ka merlid, als Kamervoorzitter en als po litiek pian, mag veilig gezegd, dat de heer Van Nispen zich aandiende als een onzer beste mannen en hoogst te waar- deeren Staatslieden. Al betreuren we het dan ook, dat w© hiermee in de Tweede Kamer epn sieraad verliezen, en in onze politieke constellatie een degelijk Staats man armer worden, nu de keuze een maal noodig was, kon moeilijker een he ter keuze gedaan worden. Dat. Jonkheer Van Nispen de benoeming aannam, moet dan ook op hoogen prijs worden gesteld. Regouit kon zijn lidmaat schap van de Eerste Kamer aanhouden, Van Nispen kan dit met zijn lidmaatschap van de Twieede niet alzoo doen. Ook voor hem moet het daarom een teleurstelling zijn, dat hij zich uit het politieke leven terug moet trekken." De Kamerzetel Nijmegen. Als candidaten in de Kamer vacature jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, worden genoemdde oud-mi nister Kolkman, het oud-Kamerlid Pas- stoors, de heer P. Dobbelman, lid van de Prov. Staten van Gelderland, en de heer Engels, ambtenaar der Kath. soc. actie te Leiden. De besloten vergadering van de Tweede Kamer schijnt te zullen worden aangevraagd als de verschillende sprekers bij liet algemeen begrootings- debat in eersten termijn het woord heb ben gevoerd, dus vóór het antwoord van den minister. Volgens de „Tel." komt morgen de Tweede Kamer in geheime vergadering bijeen ter bespreking van de vraag of gedeeltelijke demobilisatie dan wel ver ruiming der verloven van ons leger mo gelijk is. De Kaascrisis. Donderdag werd er geen kaasmarkt te Hoorn gehouden hij gebrek aan aan voer. Slechts een tweetal boeren waren met kaas in de stad gekomen. Hun kaas werd echter niet gemarkt. Ballon Captif gedaald. In den Oranjepolder te Hoek van Hol land is een Duitsche ballon captif gedaald, waarop het volgende was geschilderd Der Wiederbringer erhiilt 10 Mk. Kin dergeld. Feldartillerie Schieszschule, Berlin 5 b. Gasfiillung Feuer gefalirlich. Gleich-Gewicht 6.65 K.G. (Msb Grensverkeer met Duitschland. Men meldt ons uit Nieuwe-Schans Het toezicht aan de overzijde der grens is thans weer buitengewoon streng, zoo dat het reizigersverkeer er niet aange namer op wordt Vooral reizigers, die Duitschland verlaten, worden aan een scherp onderzoek onderworpen. Bijna zonder uitzondering moeten zij zich een onderzoek aan den lijve laten welge vallen. Ook de censuur schijnt het weer druk te hebben in de laatste dagen. Personen, die geregeld met Duitschers correspon deeren, ontvingen sedert verscheidene dagen geen bericht, terwijl naj.l. Vrijdag geen Duitsche krant meer de grens pas seerde. De tabaksbelasting, door den minister voorgesteld zal zijn een zegel belasting op het fabrikaat, terwijl de invoerrechten op buitenlandsche tabak, sigaren en sigaretten zullen worden ver hoogd. Het ontwerp wijst als belastingobject aan de tot verbruik bereide tabak, siga ren, sigaretten, rook- en pruimtabak en snuif. De handel in ruwe tabak zal nage noeg zijn vrijheid van beweging behouden Als maatstaf voor te berekening der belasting is aangenomen de kleinhandel- prijs, terwijl het bedrag is bepaald op 10 °/0 van dien prijs Hierdoor wordt bereikt, dat iedere verbruiker betaalt een evenredig deel van hetgeen hij voor ta baksgenot besteedt, zoodat de belasting geheel drukt naar draagkracht. De accijns zal worden geheven van de fabrikanten of van de importeurs en eerst verschuldigd zijn op het oogenblik waarop de tot verbruik bereide tabak uit entrepot of uit het buitenland in bet vrije verkeer wordt gebracht. De belas ting wordt voldaan door middel van zegels, die de fabrikant of importeur tegen con tante betaling of op krediet betrekt van de belastingadministratie en die op de verpakking der aan den accijns onder worpen artikelen moeten worden aange bracht, zoodanig, dat het openen zonder schending van het zegel niet mogelijk is zonder merkbare sporen achter te laten. De controle berust hierop, dat de arti kelen allet-n mogen worden verkocht, te koop aangeboden, afgeleverd of ten ver koop in voorraad gehouden in de voorge schreven gesloten verpakking en voorzien van ongeschonden zegels, en tegen geen hoogere prijs dan op de zegels staat. In het meest ongunstigste geval, nl. indien de invoering der wet de consump tie zoodanig zou verminderen, dat de gezamenlijke verbruikers niet meer voor tabaksgenot besteden dan thans, zou de opbrengst van den accijns bedragen 10 percent van f54.100.00t) f5.410.000; de ervaring, die elders bij verhooging van de belasting op tabak is opgedaan, leert intusschen, dat van een matige be lasting als de voorgestelde een groote duurzame vermindering van het verbruik per hoofd niet is te verwachten. Houdt men daarenboven rekening met den nor malen aanwas der bevolking, dan mag binnen enkele jaren op een opbrengst van f6.000.000 worden gerekend Reeds kwam de Warraondsche hoog leeraar Aengenent velen te liulp door ziju glasheldere brochure De Oorlog en Gods Voorzienigheid. Om echter een ruime vefspreiding van de katholieke opvattingen omtrent dit vraagstuk mogelijk te maken, lieeft thans het Centraal Bureau voor de K.S.A. te Leiden een Cents-Vlugschrift uitgegeven, getiteldDe Oorlog en de God delijke Voorzienig hei d.". Op bevattelijke en overtuigende wijze worden daarin, aan de hand van een artikel van Pater Chr. Pesch S. J de verschillende moeilijkheden besproken, waarmee thans zoovelen blijkbaar geen weg weten. Het zal zeer nuttig zijn, dit hoogst actueele en voor velen bijna noodzake- kelijke Vlugschrift zeer ruiminallekringen te verspreiden. Ook met een ruime ver spreiding onder de R. K. militairen zal men een goed werk doen Middelburg, 2 Dec. 1915. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk. Handel vl :g; p1 ijzen aan vorige week. Nieuwe tarwe f 12.50 a f 13.50, Zomei gerst f 14.a f 15.per 100 kilo Kroonerwten f21.af23.-, Witie boonen f' 22.50 a f' 24.50, Ronde bruineboonen f21.a f23, Lange dito f 2f.a f23.alles per mud. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f 0.775 a f 0.82s, voor particulieren f0.85 per '/2 kilo. Eieren f 10.60 voor particulieren f 11.per 100 stuks. Zierikzee, 2 Dec. 1915 Tarwe f 12.a f 12.40, Haver f 13. a f 13.25, Wintergerst f- af Zomergerst fa fChevalier f 14.75 a f 15.per 100 K.G.Rogge f 0.a f Bruine Boonen f 20. a f23.Witte boonen fa f Kookerwten f a t Kroonerwten f a f Schokkers f 21.af 22 50, Aardappelen f 2.50 a f 2.75 per H.L. Karwij f a f Ajuin f 0.a f 0. per 50 K.G. Koolzaad f a f Zierikzee, 2 Dec. 1915. Boter f 0.77" a f 0.82; winkelpr. f 0.80, per '/2 K.G. Eieren f 2.50 a f 2.75, kleine Eieren f 0.Eendeieren f 0.a f 0. per 25 stuk. Aanvoer Boter 68 K.G. Aanvoer Eieren 140 stuks. AMSTERDAM, 3 Dec. Aardappelen. De aardappelenprfizen waren heden: Zeeuwsche eigonh. per mud f2.40 a 2.60 Zeeuwsche bonte f3.20 „3.40 Zeeuwi-che blauwe f 3.10 3.30 Zeeuwsche blauwe eigenh. f2.8l„2.90 Zeeuwsche Red Star f 2.60 0. Zeeuwsche industrie's f 2.40 2.50 Eigenheimer Poters f 2.50 0. Spuische eigenh. f0.—„0. Spuische poters f0.— 0.— Aanvoer 6 ladingen. Heden overleed plotseling te Coudewater, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mevrouw de Weduwe C. A. BERLAGE, geb Tombrink, in den ouderdom van 77 jaren. Goes, 1 Dec. 1915. E. M. v. i). HARST- Berlage. W. P. V. D HARST. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Volstrekt eenige kennisgeving. Het bestuur van de Vereeniging van St. Vincentius a Paulo te Goes brengt bij dezen aan allen, die hebben bijge dragen tot het schitterend finantieel succes van Int concert van 26 Nov. j.l. afgedragen werd een batig saldo van f 200 haar oprechten dank. Het Bestuur M. A. STIEGER, Voorz. D. v. 't WESTEINDE, Secr. Onzen hartelijken dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven bij de viering van ons 25-jarig huwelijksfeest. P. BOUDENS Az. Pha. BOUDENS-Borm. Rotterdam, Joost v. Geelstr. 52a. De Oorlog en de Goddelijke Voorzienigheid. Velen zijn er, die onder den invloed van de verschrikkingen en ellenden van den wereldoorlog tobben over de oude vraag, hoe God zooveel kwaad kan toe laten. bestuurd door Mejuffrouw M. Geijsen, MIDDELBURG. Aanvang van den NIEUWEN CURSUS 3 Januari 1916. Zich aan te melden vanaf 5 Decem ber, Noordstraat L 187,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2