No. U2. Donderdag 2 December 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND BUITENLAND BINNENLAND. Landbouw en Veeteelt Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Vdvertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 2o9. GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. .97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzek eri ngs voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van" beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Losse Oorlogsberichten. Prhrend genomen. Gisteren seinde men ons BERLIJN, (off.) De Bulgareu hebben Prisrend genomen. (Deze plaats ligt in een uitspringeuden hoek van Servië nabij de AlbaanschMuntenegrijnsche grens. (Red.) Het gelieele hierboven bedoelde com muniqué luidt als volgt: BERLIJN, 30 November (officieel.) Bij Rudnik, ten Z. W. van Mitrovitza werden vijandelijke strijdkrachten door gedeelten van het leger van generaal van Kövess teruggeworpen. Daar en ten Z. W. van Sydmca werden door de troepen van generaal Von Galwitz in het geheel onge veer 1000 man genomen. Bulgaarsche strijdkrachten hebben op 28 November Prisrend genomen. Zij maakten 3000 man gevangen en verover den 8 kanonnen. Bombardement van de Belgische kust. VLISSINGEN, 30 November (V. D.). Vanaf hedenochtend 9 uur is hier onop houdelijk de beschieting van uit zee van de Belgische kust te hooren. Vanaf de duinen zijn eenige oorlogsschepen zicht baar. Graaf du Hemptinne. Graaf Josef de Hemptinne, te Gent, die zooais men weet ter dood veroor deeld was, is thans op vrije voeten ge steld, nadat zijn familieleden een waar borgsom van niet minder dan een milli- oen francs bijeengebracht hadden. (N. R. Ct.) De Handelsoorlog. Het Fransche s.s. „Algerien" (1084 ton) is gezonken; 8 personen en een lijk zijn opgepikt; 29 man worden vermist. Het Fransche s.s. „Omara" (235 ton) is gezonken, evenals het Engelsche s.s. „Ta- nis" (2270 tou). De equipage is door twee reddingsbooten geland. Griekenland en de Entente. Men meldt uit Athene: De Grieksche re geering heeft de nota der Entente beant woord. Vernomen wordt dat Griekenland do volgende eischen heeft ingewilligd: le. De troepen der geallieerden zullen niet worden ontwapend; 2e. de gealli eerden hebben vrijheid van handelen op Grieksch gebied, voorzoover hun veilig heid eischt; 3s faciliteiten zullen worden verleend van gebruik van spoorwegen en telegraaflijnen. Over enkele bijzonderhe den heeft de Grieksche regeering zich haar beslissing nog voorbehouden. De vertegenwoordigers der Entente heb ben verklaard, dat de gedeelten van Grieksch grondgebied die door troepen der geallieerden zijn bezet, te zijner tijd zullen worden teruggegeven, dat een bil lijke schadeloosstelling zal worden ver leend. Nader meldt men: Het Grieksche antwoord is in vriende lijke termen vervat. In Grieksche officieele kringen is men van meening, dat het antwoord den weg baant voor de gewenschte overeenkomst, alsmede voldoet aan den wensch der Grie ken om neutraal te blijven, terwijl het niet ingrijpt in de bedoelingen der geal lieerden. Steeds gswapend. Een Montenegrin is nooit zon der wapens. Hetzij oorlog of vrede, steeds bevinden zich in zijn gordel de handjar, een scherp geladen revolver en twee ongeladen paradepistolen. Hiermee wandelt hij, werkt hij, zit hij in de herberg. Arm of rijk, boer of werkman, alles is even goed gewapend. Ook de beambten dragen die wapens, en zelfs de leeraars in de scholen ziet men steeds met hand jar of revolver. Nooit is de Montenegrin wapenloos, ook thuis of in de kerk niet. OUITSCHIiAlW». Na de openingsrede van den voorzitter is de Rijksdag Dinsdag begonnen met de behandeling van het ontwerp belasting op de oorhgswinst. De rijkskanselier die Dinsdag verjaarde, kreeg van den keizer een kostbare vaas en een telegram van gelukwensch PORT IIG Ah. LISSABON, 30 Nov. (Y. D). Het nieu we ministerie is thans samengesteld met Alphouso Costa als premier, tevens mi nister van finantiën. OostenrijkHongarije. Bezoek van Keizer Wilhelm. Maandagavond is Keizer Wilhelm te Weenen aangekomen om een intiem be zoek aan keizer Frans Jozef te brengen. Op het station werd hij door den aarts hertog-troonopvolger Karei Frans Jozef en de aartshertogen Frans Salvator en Karei Stefan ontvangen. De keizer reed onder een onbeschrijflijk enthousiasme der sa mengestroomde menigte naar het slot van Schoenbrunn, waar hij de gast was van den Oostenrijkschen keizer. Het bezoek droeg een z!eer hartelijk karakter; de beide monarchen konden hun ontroering nauwelijks meester blijven. Keizer Frans Jozef geleidde zijn door luchten gast naar de vreemdelingen-appar tementen. Spoedig na aankomst had een intieme maaltijd plaats, waarbij slechts de beide keizers en den aartshertog-troonopvolger aanzaten. In de geheele stad heers-elite de groot ste (geestdrift en VTeugde. Overal waren de vlaggen uitgestoken. Nader meldt men: De begroeting vau de beide keizers was zeer hartelijk. Keizer Frans Jozef was zijn keizerlijken gast over de blauwe trap pen van het kasteel tegemoet gekomen. Zichtbaar aangedaan traden de twee kei zers op elkaar toe en begroeten elkaar met herhaalde kussen en handdrukken. 's Avonds om half zes is in het kasteel een maaltijd genuttigd, die een intiem karakter droeg en ongeveer een uur heeft geduurd. Daarna hebben beide monarchen cercle gehouden. Onze nieuwe gezant bij den Paus. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" schrijft over den nieuwbenoemdeu gezant bij het Vatikaan, Jhr. Mr. O. Van Ni.-pen het volgende: Correct tegenover anderen, maar niet minder tegenover zich zeiven, niet in staat iets te doen dat hij voor zich, in wezen of naar den vorm, niet zou ver mogen te rechtvaardigen, dientengevolge van een uiterste voorziclnigheid, paart hij aan deze deugd een beslistheid en een scherpzinnigheid, die hem niet al leen steeds den besten weg weten te do li kiezen, maar op dit-n besten Weg, alle moeilijkheden ten spijt, tot het einde weet te doen blijven, liet zal zeker hém niet gemakkelijk ziju gevallen een be noeming als deze aan te nemen. Zij heeft te veel onbestemds, te onzekers, haast zou ik zeggen te avontuurlijks, om een man van zijn karakter aan te lokken; maar eens door hem aangenomen, kan men zeker zijn, dat Nederland en wij drukken op dit woord geen trouwer, geen nauwgezetter, geen zorgvuldiger, geen waakzamer behartiger kan iiebben van zijn belaugen bij het sluiten van den vrede dan Harer Majesteits nieuwbe noemde gezant. Het kan zijn, dat hij tegen de moeilijkheden als bergen heeft opge zien, maar eenmaal zich bereid verklaard hebbend ze tegemoet te gaan, bestaan zij van dit oogenblik alleen nog om te w.ordert overwonnen Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal vermoedelijk de volgende week worden opgeroepen a.s. tot onderzoek der Indische Begrooting in de afdeelingen. Tweede Kamer. (Zitting van 30 Nov.) Indische begrooting. Minister Rambonnet verklaarde, aan zijn ambtgenoot van koloniën te zullen overbrengen de klacht van den heer Duijmaer van Twist inzake de onrecht vaardige bejegening, den gezaghebber van de gouvernementsmarine, Poortman, aangedaan. Tegenover dhr. Van der Voort van Zijp betoogt de min., dat geen onbillijkheid is geschied tegenover in Indië aan den wal gedetacheerde marine-officieren. Den heer Bichon van IJsselmonde be antwoordende, betoogt de min., dat een vluggere aanbouw van onderzeebooten niet ging en hij komt op tegen de wan trouwen zaaiende wijze, waarop dhr. Bi clion over de voortvarendheid van het marinebestuur sprak. Hoofdstuk Marine werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Dhr. de Muralt houdt daarna uitroe ïige technische beschouwingen over het baggeren. De hli. Heeres en Bogaardt bepleiten de toekenning van toeslagen ook aan hén, die reeds voor bestuurs ambtenaar studeeren. Dhr. Boisevain geeft eenige wenken in zake de goudwinning in Benkoelen. Dhr. Bichon verdedigt zijn amende ment, om voor den aanbouw van de onderzeeërs K 2 en K 3 ('50(1.000 uit te trekken, tegen welk amendement de minister geen bezwaar beeft, als het niet bedoelden aanbouw vertraagt. Hij neemt het amendement, op een wenk van dhr. Fock, over, nadat dhr. Bihon had ver zekerd, dat vertraging iuderdaad niet de bedoeling wan De Indische begrooting werd daarom zonder hoofdelijke stemming aangeno men, evenals het wetsontwerp tot het aangaan ee er door het Rijk gegaran deerde leening ten name van Suriname. Daarna kwam aan de ordede alge meene beschouwingen der Staatsbegroo- ting. Dhr. De Meester huldigde de regeering voor de handhaving van de neutraliteit en de pers, die haar uit vrije beweging steunt, maar becritiseert lie Telegraaf Hij kondigt een voorstel aan van ver schillende zijden om in comité-generaal te gaan ter bepaling *van middelen toi eventueele vermindering der lasten. Da belasting op de doode hand Men schrijft aan „De Tijd" o. a. Wordt deze belasting aangenomen, dan zal zij allernoodlottigst werken, ook op het gebied van het bijzonder onder wijs. Immers een nieuwe achterstelling kan niet uitblijven voor het bijzonder bij liet openbaar onderwijs. Minister Tieub wil een uitzondering maken voor alle staats- en gemeentelijke instellingen van onderwijs, niet echter voor die van van particuliere vereenigingen. De reli gieuze Congregaties zullen dus te betalen hebben voor alle scholen, ten minste voor alle huizen en gebouwen, die zij ter wille van die scholen moesten op richten en in eigendom hebben. De Staat, de provincie en de gemeen te zullen scholen mogen houwen zóó groot, als ze dat goed>inden, met uitge breide gebouwen voor onderwijzend en verplegend personeel, de Congregaties en particuliere vereenigingen mogen dat óók doen, maar m eten van al dat on roerend goed een zware belasting beta len. Waar blijft zoo de gelijkstelling van het openbaar en bizonder onderwijs? Geeft men zoo den wetgever niet het middel in de hand, om toch ten slotte nog het bijzonder onderwijs den nekslag te geven Minister Pleijte en zijn collega's. De Haagsche Briefschrijver van „De Tijd", die gewoonlijk uitstekend blijkt te zijn ingelicht, schrijft aan zijn blad dato 27 Nov. o a. het volgende Het lijdt voor ons dan ook geen twij fel of binnen eenige dagen, wanneer de begrooting zal zijn afgehandeld, zal het bericht komen, dat de heer Pleijte aan H. M. de Koningin ontslag heeft gevraagd. Het eerste slachtoffer van de ontijdige heropening van den politieki-n strijd en de Troonrede door het Kabinet zal daar mede gevallen zijn. De toekomst zal lee- ren of hij het eenige zal zijn. In parle mentaire kringen is men dienaangaande vrij somber gestemd. Het is wel merk waardig wat hier gebeurt. Het Ministerie- Cort van der Linden heeft, zoodra en zoolang het als oorlogskabinet optrad, het land en het ParlemeDt achter zich gehad. Men hoorde hier en daar wel van grieven tegen dezen of genen minister, doch het Ministerie als geheel vond waardeering. In Amsterdam IX meenden de liberalen al van distemming te pro fiteered, door tegenover den heer De Vlugt den heer Van den Tempel te steu nen ónder de leuze: Behoudt het mini sterie. Zij maakten zich daarbij wel schul dig aan een politieke oneerlijkheid het ministerie is bij de rechterzijde mis schien nóg wel zoo veilig als bij de lin kerzijde maar zij gaven daarmee tocli uiting aan de algemeene opvatting, dat het ministerie-Cort van der Linden, als oorlogs-ministerie, zoolang er oorlog is, niet mag vallen. Onder, de hemel mag weten welke booze suggestie, heeft het Kabinet echter in de Troonrede het be stand opgezegd en plotseling is alles an ders. De intrinsieke politieke zwakheid van het kabinet, die door geen kwali teit van personen is over te nemen, komt dadelijk naar voren. De heer Treub komt met een serie belastingvoorstellen tut delging van het tekort en verklaart, zoo als trouwens voorde hand ligt, dat ais men hem niet helpt het gat in de schatkist te dichten vóór de grondwetsherziening, hij heengaat. Onmiddellijk klinkt het uit het eigen kampgeen belastingherzie ning voor het uit uwe kiezeiscoi ps uit spraak deed. De regeering zelf sluit -zich daarbij min of meer aan. Men kan dus zeker zijn dat Minister Treub in den loop vau dit zittingjaar uit het kabinet ver dwijnt, tenzij de rechterzijde hem mocht redden. Sinds de bewuste Troonrede heeft de Minister van Koloniën twee ontmoetingen gehad met de Kamer do behandeling der Diambizaak en de behandeling der begrooting en beide malen hebben de eigen vrienden van de regeering gedaan wat zij konden om hem ten val te brengen. In normale orm-larr- digheden was hij bij de eerste ontmoe ting al bezwekenthans zal hij na de tweede onvermijdelijk moeten gaan. De heer van den Tempel werd gekozen on der de leuzeBehoudt het ministerie. Indien de heer Posthuma, politiek ge sproken, nog niet in do melk verdronk, dan is dit heusch niet de schuld van den heer Van den Tempel en zijn geest verwanten. Wie het oorloopig Verslag over de begrooting van ÜQrlog heelt gu lezen een der felste stukken, die reeds langen tijd verschenen zal zich omtrent het lot van den heer Bosboom wel geen illusie maken, indien hij het althans moet hebben van zijn eigen vrienden. Da houding van de „De Telegr," afgekeurd. D© onlange te Amsterdam gehou den ledenvergadering van den Nederl. Journ.-Kring werd door den voorzitter, mr. L. J. Plemp van Duiveland, geopend met een toespraak, waarin groote waar deering en Voldoening werd te kennen ge geven óver hetgeen in de Memorie van Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van I Dec Meest matige, Zuidwestelijke tot Zuide lijken wind Betrokken tot zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van tempe ratuur. Antwoord op -de Staatsbegïooting voor komt, betreffende de houding der pers en de persvrijheid. Spr. verheugde er zich in, dat de Regeering, ook in deze buiten gewone omstandigheden en pndanks den aandrang, meermalen in t-egeno-verges-tel- den zin op haar beoefend, de vrijheid van drukpers onaangetast wil laten, in de overtuiging, dat misbruik daarvan een voldoend tegenwicht vindt in het oordeel daarover van de pers zelve. In het belaag van -diezelfde persvrijheid en van de voortduring eener volkomen eerbiediging daarvan door de overheid voegde de voorzitter hieraan een woord van leedwezen en afkeuring toe. over den veldtocht van critiek, door een enkel Ne- d-erlands-ch persorgaan gevoerd, welke do-or den vormj, waarin dit geschiedt, de goede trouw van de Regeering in het vervullen van haar plicht van handha ving eener strikte neutraliteit tegenover de oorlogvoerende mogendheden in ver denking nio-et brengen, niet slechts in het binnenland, maar ook bij publiek en regeeringen in het buitenland. Afdetling Kruiningen Z L. M. Zaterdagmiddag werd in Hotel Koren beurs onder voorzitterschap van den heer J. Weil-eman, een vergadering ge houden van de Afd. Kruiningen der Z. L. M. Bij de opening der vergadering werd een stille hulde gebracht aan de nage dachtenis van den overleden secretaris der Mij., den heer Vorsterman van Oyen. Uit de mededeeling van den Voorz. bleek, dat de in de vorige vergadering behandelde aardappel-kwestie tot geen bevredigende resultaten heeft geleid. De open brief in de Kruiningsche Courant aan den Voorz. gericht aangaande die kwestie zal van deze plaats niet meer beantwoord worden. In een andere cou rant is daarop van antwoord gediend, zoodat de briefschrijver niets meer van zich heeft do-en hooren. D-e heer P. Vo gelaar vraagt nu, hoe de Min. aan de we tenschap is gekomen dat de aardappel oogst in die mate is tegengevallen, dat voor de inwoners slechts genoeg is ver bouwd, zoodat geen uitvoer kan wor den toegestaan, zooals in verschillende couranten is vermeld. Aan het einde der vergadering wordt deze vraag beant woord door den heer P. Lindenbergh, lid van de Aardappelv-eree-niging voor Zee land. Hij zegt daaromtrent, dat binnen kort tijdsverloop door den Min. van Landb. bekendmaking zal worden gege ven van het resultaat der gehouden be spekingen. M-eer kon heden niet gezegd worden. Het vroeger gegeven couranten bericht was slechts geput uit voorloo- pige uitslagen en vroegen uitvoer. De heer Vogelaar wordt hiermede tevreden gesteld zonder voldaan te zijn. Uit een ontvangen schrijven van de Afd. Goes blijkt, dat zij van het Dag. Be stuur der gemeente Goes bericht heeft ontvangen, dat tijd en plaats zullen wor den aangegeven om over de marktzetting te Goes te onderhandelen. De Voorz. deelt verder mede dat, om gevolg te geven aan den wensch tot stichting van een huldeblijk ter na gedachtenis aan den heer van Oyen, een commissie is benoemd, bestaande uit de heer-en Mol en Welleman. Verder wordt ter kennis gebracht, dat de heer J. v. d. Broek zijne sollicitatie voor het secretariaat van de Z. L. M. heeft ingetrokken. Daar elders in de provincie verschei dene klachten van landbouwers zijn ge-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1