feliik. wijze van hun taak gekweten z .üw.-l afzonderlijk als g.zameii ijk op- tr. d,nde hel.hen zij de verschillende iiUinniets van het programma .p beslist superieure wijze vertolkt. Hit is te op- nierkelijker waar men, althans wat de zante rs be'reft, hoofdz "kelijk met dilet tanten te doen had Zij hebben door hun beschaafden, technisch correct, n en be zielenden zang de bewering geloochen- stiaft, die men wel eens hoort, dat dillettanti-me de dood is der kunst. Men zou een Nurks der Nurksen moeten zijn om aan het Vinceiitiusco.iicert het artis tieke stempel te willen ontzeggen Immers, welk een bezieling wi-ten de executanten te leggen in de werken van onze vaderlandsche grootmeesters der muziek, zooals Verhuist en Hol 1 Hoe machtig en geestdiiftig klonk nmt „Hol land's gloriemet die heerlijke begelei ding door het talent van den heer v. d. Glas nog verbeter»! en verrijkt! En net moge «aar zijn, dat Verhulst's .Te Deum met de strenge eischen der katholieke kerkmuziek kwalijk is overeen te bren gen, niemand zal weigeren te erkennen, dat de groote Hagenaar den geest en de beteekenis van het eerbiedwaardige lof- en danklied, eens door Ambrosius en Aueustinus aang» heven, schier door loopend op aangrijpende wijze heelt weten te vertolken dat meerdere pas sages van dien zang in het hart grijpen en de snaren van geloof en ontzag voor den Driëcniuen God doen trillen in de ziel.die naar Tertulliai-ius' getuigenis „van nature Christelijk is." Ook Cuijpers „te Deum" minder pompeus, maar religieuser en inniger dan dat van Verhuist en het pakkende „Domine Salvam lac met zijn magistrale begeleiding van Gtesen, bleken hun roep schitterend te rechtvaardigen. Beide zangen maakten, dank zij de uit muntende vertolking, zichtbaar indruk op het auditorium. Gelijk men den veldheer, die aan het hoofd zijner zegevi. rende troepen een triumfalen intocht houdt, de eere- kroon om de slapen drukt, zoo past den leid.-rs van dezen vreedzamen veldtocht in het rijk der tonen, den heeren Jos. Stieger en J. R. v. d Glas de passende I ulde te brengen die hun toekomt. Vooral eerstgenoemde, voor wien het dirigeeren van een zoo gecompliceerd ensemble, als zangeis en muzikanten boden, een novum was heeft op meesterlijke wijze aan alle moeielijkhedeu het hoofd geboden en de dirigeerstok werd in zijne handen wer kelijk een veldheerstaf, waarmee hij triomfen behaalde als de beste beroeps dirigent maar zou kuilen verlangen. w ij weuschen hem in de toekomst nog vele van zulke lauweren toe en feliciteeren het zangkoor St Cecilia met zoo'n leider. Wat den heer v. d. Glas betreu, hij wist zijn reputatie schitterend te hand haven Het instrumentale gedeelte van het concert mocht hem veilig worden toever trouwd. Inderdaad, de muzikale erb nis, die Bouwman en Barbe in „de kapel van het dei de" achterl eten, berust inde han denvan een kapelmeester, hunner waar dig. Voor hem ligt de beste lofspraak m Vfreilius' aanmoedigend woord „Bravo voor dit nieuwe blijk uwer bekwaamheid Zoo betreedt men dm weg tot den roem Een concert zonder eerste-rangssolisten is als een bloem zonder geur, een dag zonder zon. En zo waren er op dit concertZangers bij de i rati- Gods, koninklijke dragers van die heerlijke Godsgave, de meiisrhe- lijke stem! Een tenor, waarvan gefluis terd werd: „Zoo lielmen wij er nog geen in lines g- Iioord", met een klank als van Daiiuateklukj. s. helder en krachtig, ook in lu-t liooge r-gister buigzaam m teeder, kortom „eine zarte Stimmedes M ohllants, die die S- ele b-zaubert" gelijk Schiller Wallenstein van zijn dochter doet zeggen. Wat een triomfen zijn nog voor zulk een stem t.ij g-staage oefening en vervol- making wegg. legd 1 Moge de heer Louis van Tulder, wars van effectbejag, waartoe i.-imdige overmoed soms den zanger ver lokt", nog lang en vaak zijn heerlijk geluid ten dienste stellen van de Kunst, van de Chariias en van den Gods.lienst eu zich da.nuede gewettigden roem vergarenmi Nederland zoowel als in den vreemde. Dan een ba.yton als waardige even knie, met dat volle, sonore, nobele ge luid dat kan smeeken en flui.-t ren teer en zacht, maar ook, waar het mm t, schallen en schateren met den klank van de bazuin, den toehoorder roerend tot in het diepste des harten Of sloeg het met in, toen de he.-r W. de Hoog Verhulst's „Pleni sunt coeli rt ter.a niajestatis gloriae tuae" (hemel en aarde zijn vol van de majesteit Uwer glorie) de zaal inwierp als de nastaltn van den donder, die Gods lof verkondigt? Was niet ontroering zichtbaar op menig aan gezicht, toen hij met zeldzame expressie in toon en voordracht het: Geef o God, na zooveel lijden, Toch een uitkomst in den nood, enz. uit „Vredessmeeklied" van Jv. Opijnen ten gehoore bracht? Waarlijk benijdens waardig de man, die zulk een stem bezit en ze aldus gebruikt ter veredeling des harten, vat dan toch het hoofddoel is dier goddelijke kunst, welke „Muziek neet. En de 'lof hem daarvooi kwistig gebracht, is des te meer verdiend, waar ook de heer De Hoog geheel belangloos zich voor dit concert beschikbaar stelde. Was hij tot heden een onbekende voor Goes, wij gelooven geen al te slecht profeet te zijn wanneer wij voorop» llen, dat het mei „de .eiste en de laatste" maal is geweest, dat bij in ons midden optrad. Ook den koristen afzonderlijk komt een woord van h.n.ggestemde' lof toe voor hun uitstekend, n zang Zeker, e waren vlekken, maar er is nu eenmaal niets volmaakt op het onder- maansche en bovendien bij een concert dat zooals dit. gelie.-l belangloos, voor een liefdadig do. 1 w.-rd gegeven, behoort de kritiek te zwijgen. Die zou trouwens hier dan ook maar opmerkingen behoe ven te maken van zeer ondergeschikten aard. 't Geln el was uit muntend verzorgd beschaafd en geacheveerd en mei een gloed en bezieling, die de verschillende numm.rs op zeldz.me wijze tot hun recht deden komen. Vooral hij Cuijpers' „le Deum" kwam uit, van 'welk een waarde de zooz- er op prijs gestelde hulp was der Midilelbiirg-che 'en Vlissiugsche koristen. Ook de heeren Van Kalmthout, vader en zoon en m.-juffr Giesen van Rijswijk, uie de klaviei begeleiding van sommiye zangnummers vo..r hun rek. ning hadden hebben, al traden zij minder op den' voorgrond, zeker ge.-n gering aandeel in het succes van den avond. De heeren Van Kalmthout hadden reeds vroeger lner van hun begaafdheid als oigel- en pianovirtuoos doen blijken, doch mejuffr. Giesen^ was nog een onbekende voor Goes. Zij begeleidde den heer Van Tul der met veel talent, wijl zij èn op haar instrument èn op den zanger lette, zoo dat haar spel niet den zang van den solist innig kwam te harmonieeren De handdruk, dien de he.-r v. Tulder haar na het beëindigen zijn.r liederen gaf. was dan ook welverdiend. Als „uitsmijter" men vergeve ons dit woord, dat niets gemeen heeft met den,naam van een bekend.; verversching die in de café s aan al te Bacchuslievende bezoekers vóór hun heengaan pleegt te worden opgediend gaf de onder-direc teur van de militaire kapel, de heer öeegers, een marscli van eig.n compo sitie en dirigeerde dien zelf Uit het slechts traag leegloopen der zaal bleek, dat deze marsch oplettend luisterende ooren vond, zoodat deze executie voor den heer Seegers een waar succes be teekende. Nog komt den pistonist, die zoo bril- leerde in de „Freischütz", een loffelijke vermelding toe. Het arrangement van de zaal was dank zij de goede zorgen van den heer Sinke, voortreffelijk. Summa summarum de concertavond van 26 November 1915 is prachtig ge slaagd. Mogen wij hier nog dikwijls zulke avonden hebben. Wil' maken onze lezers te Goes attent op eene in dit nummer voorko mende annonce van de kiuderoperettw „De drie Kaboutertjes", die Donderdag- avond a. s alhier zal worden opgevoerd. 'ut ons genoegen vernemen wij, c ,i.°? dd iaar aan do kinderen onzer Kathol e .e schoten a h er. een St.. Nicolaas- teest zal worden aangeboden. Moge do liefdadige heeren die daarvoor in de pa rochie rondgaan, met ruime giften wor- den bedeeld. Middelburg. Vrijdag a s. wordt in het patronaatsgebouw een begin ge naakt met de ontwikkelings-a.vonden. Dy weleerw. heer Hansen zal spreken over „Vrouwenkiesrecht". De vrij hevige vorst van een paar nachten, had de plasjes in ijsvlakten her schapen en er is dan gisteren door de jeugd hier en daar reeds schaatsengere- den. Heden regent het en de vorst schijnt dus wel een echt kwaad weer vorstje geweest te zijn. Het was hedenmorgen een droeve stoet, die van het Gast.iuis naar het Roomsch-Katholieke kerkhof aan den Seisweg trok. Het gold de teraardebe stelling van den milicien der veldartillerie den 19-j.arigen E. van Leeuwe uit IJzen- dijke, die Donderdag lijdende aan diphteri- tis van zijn garnizoen 's He.-r Arends- kerke naar Middelburg was overgebracht en na het ondergi.au van een operatie V rijdagmorgen is overleden. In ©en tweetal volgrijtuigen was de diepbedroefde familie geze'.en, terwijl de stoet werd voorafgegaan door een tamboer met omfloerste trom en een vuurpeloton ™vcn deputatie van het garnizoen Middelburg en een van de batterij1, waar toe de overledene behoorde, naast en achter den stoet gingen. 1 Nf?atu de kaPel de godsdienstige plechtigheid had plaats gehad en bet lijk aan den schoot der aarde was toe.er- trouwd, nam de commandant van de bat terij, kapitein Bloem, het woord en gaf de familie de verzekering van de deelne ming van de mannen der bat.erij met liet voor hen zoo treurig verlies. Of schoon de overledene nog slechts sinds 1 October bij de batterij was, waren de e enkele weken voldoende om zijn goede eigenschappen te leeren kennen. De vader van den milicien dankte den kapitein voor de gesproken woorden en de manschappen voor hunne tegenwoor digheid. En in de verte donderde het kanon van het Belgisch front als herinnering, dat zooveel duizenden militairen hun leven voor het vaderland geven. Toen Zaterdagnacht een inspecteur van politie en een hoofdagent op sur veillance waren, ontmoetten zij in de Schuiffelstraat een troepje jonge mannen,, waaronder de bekende J. J., die te veel aan Bacchus geofferd had. De politie mannen grepen J. aan om hem naar de wacht op het Stadhuis over te brengen, hetgeen hij zich vrij gewillig liet wel gevallen. Minder scheen dit in den smaak te vallen van de andere mannen en ze kere J. G. riep: „Kom jongens laten wij hem niet laten medenem -n", waarop de broer van G. den inspecteur een stomp op den rug gaf. Deze zette zijn aan rander, die op de vlucht sloeg, achterna, terwijl de agent J. wegbra hl. In de Schut tershofstraat viel G. in handen van den inspecteur, maar werd weder losgelaten, toen de broer en ook zekere J. M. aldaar kwamen en zulks om erger verzet te voorkomen, vooral waar de aanranders nu toch bekend waren. Even la er werd M. aangehouden en Zondagmorgen de bei de gebroeders G. Na opgemaakt verbaal werden allen weder op vrije voeten ge steld. In de vergadering van den Raad, te houden op Woensdag 1 Decem ber 1915, des namiddags te 2 uur, zul len worden behandeld: 1. Notulen; 2. Stukken; 3. Benoeming leden van het Burgerlijk Armbestuur, (aftreding Mr. G. F. Baron thoe Sehwartzenborg en Hohe- lansberg, en F. E. M. Viseur); 4. benoe ming lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, (aftreding J. I'. van der Harst Jzn.); 5. ontslag aanvrage H. J. Overduin, als Onderwijzer aan school J; 6. Staten van oninbare posten van: a. Schoolgelden voor de La gere Scholen; b. Schoolgelden voor het Herhalingsonder wijsc. de Hondenbelas ting 1915. 7. Hooien van hoornen langs de Seissingel; 8. overname van het on derhoud v. h. Oost-Indisch Huis; 9. ver koop van Gemeente-terrein aan de N.V. „The Vitrite Works"; 11. reclames tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting, (H- O.) Vlissingen De politie heeft aangehou den een drietal personen, verdacht van diefstal van koper, zink, enz., ten nadeele van een tagrijn alhier. Een man, afkomstig uit Goes, die zich hier ter stede heeft schuldig gemaakt aan oplichting van een viertal heeren- costuunjs, is door de politie te Arnhem aangehouden. II i is aldaar in het huis van bewaring opges.' iten, omdat hij zich daar ook had schuJ ig gemaakt aan diefstal (Z.) Hier zijn gearriveerd 8 nieuwe wa gens van de S.S., bestemd tot vervoor van gezuiverde petroleum van de Ame rican Petroleum and Asphalt Comp. al hier. De inhoud van iederen wagen is 17000 liteer. (M. Ct.) Zierikzee. Benoemd met 1 Jan. 1916 tot concierge-bod© bij de rechtbank alhier de heer D. C. van der Kreke, kantoorbe diende. (Z.) h'einkenszaad. De slagersjongen J. M. alhier had Vrijdag hij het worst-malen hel ongeluk zijn hand te ver in de machine te steken, waardoor hem een stuk van een vinger werd afgesneden. Het stuk kon men niet meer vinden en is dus naar alle waarschijnlijkheid ook tot worst gemalen. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. (Z.) Heinkenszand. De kommies der Dir. Bel. P. v. d. Bliek alhier, is met ingang van 1 December overgeplaatst naar Putten (N. Br.). Hoedekenskerke. Nader meldt men ons, dat de vrachtrijder L. alhier, die te Goes door den trein werd overreden, naar Mid delburg vervoerd is tot verdere behande ling van het gekwetste lichaamsdeel in het ziekenhuis aldaar. Hansweerrt. Met het leggen der kabels v. or de electrische leiding der nieuwe sluis is een aanvang gemaakt (Kr. Crt) Ellewoutsdijk. Door den raad der ge meente werd mej. J. P. T. Maat te Dor drecht met op één na algemeene stem men benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden herbe noemd of voor het eerst benoemd: do heeeren P. C. Vroegop, P. Stouten, G Molhoek, A. Smallegange Jz. en D. Zoeter. De heer A'. Riemens werd herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur. (M. Ct.) Nisse. Zondagavond omstreeks half acht werden we opgeschrikt door het luiden der brandklok. Bij onderzoek bleek, dat er brand ontstaan was in de Herv. Kerk. De oorzaak was dat een kozijn in den muur, dichtbij de kachel vlam vatte. Door flink optieden was men het vuur spoedig meester. Hoofdplaat. De muziekvereeniging „Oe fening baart Kunst'" gaf haar eerste con cert Zondag j.l. in de 0. L. School. Druk bezoek. Het doet goed in dezen naren oorlogstijd eens zoo'n onschuldig concert bij te wonen. Men denkt dan niet aan officieel© communiqé's van Franschen, Engelschen, Duitschers, Tur ko's enz. enz. Het scherm blijft lang omlaag, wal e'li ter geen nadeel is, daar de schildering ons in geheugen brengt de Loreley-legenda niet den stroomenden Rijn, de hooge her gen en den Rooverburcht, een legenda rische voorstelling, waarmee wij altijd dweepten. De hel klinkt ©n daar komt gedopt op m'nheer Hannes, liet adspdrant-Kamerlid, die- in quasi-deftige zinnen een idealen toestand zal scheppen, als hij gekozen wordt. Daarna „De Muizenjacht", een blijspel in één bedrijf' voor zeven personen met leuke verwikkelingen, waarin de Vrek, zijn zoon en de knecht goed tot hun recht komen. Nu komt Karei op - - ieder op Hoofd plaat kent z'n klucht'gen aard met een komische' solo-scène „Mijn Rheumatiek". Lachsucces I Na de pauze is aan de lieurt „Oppasser Jan'" een komische voordracht, waarin de jonge soldatenhig zuiver naar voren treedt. Dan volgt „Zijn eerste spreekuur" een aardig blijspoltelje, dat ons den jon gen dokter met zijn geraff neerden knecht voorstelt op den dag van het eerste con- sult, dat wiel een druk1, maar geen voor- deelig verloop heeft. Het „Avontuur van Likstok" doet ons meeleven, wat de provinciaal meemaakt bij een stadsbezoek. Nu „De gestol'eR rok", een klucht in één bedj-ijf, waarin de opschepper'ge kleerenjood deerlijk be drogen uitkomt, doch een zuivere rol speelt. Tot slot „De twee boeven", een komische duet voor twee personen. De jonge spelers geven ons een kijkje in het cynische gedoe der lieden van den zelf kant der maatschappij en vervullen hun ne rol goed. We hebben weer eens heerlijk gela chen om het kluchtige, dat bel liefheb berij toon eel kan presteeren en verlangen al naar het volgende om weer eens te proesten van bet lachen. Breskens. De Tooneelvereeniging der soldaten en matrozen van „Den Verklik ker" gaven Zaterdagavond j.l. een wel geslaagd concert in de zaal van dhr. de Krijger. - In Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. wor den plannen gevormd om een Algemee- nen Smedenbond op- te richten. Biervliet Zondag j.l. gaf de Rederijkers kamer „Jacob van Lennep" eene uit voering, die druk bezocht werd. Tot lid van ide Commissie tot wering van Schoolverzuim is benoemd dhr. J. Weijffels. Aan dhr. J. Maarleveld alhier is door Ged. Staten vergunning verleend tot het aannemen zijner benoeming als ambte naar ter secretarie. IJzendijke. D r. A. van Delden zal met Januari onze gemeente verlaten en zich te 's Hage vestigen. Uit de Belgische gemeente Water vliet zijn een 5-tal metselaars ontvlucht, omdat zij niet voor de Duitschers wilden werken. Zoo niet spoedig uitkomt, waar genoemde personen zich bevinden, zal genoemde gemeente zwaar beboet worden. Door Gedeputeerde Staten is de slui ting der jacht op hazen, patrijzen, fazan ten, korhoenders en kwartels in deze pro vincie bepaald op Vrijdag 31 December 1915 met zonsondergang en zal het tijd stip der sluiting van de jacht op kant snippen en waterwild op nader te bepa len datum worden vastgesteld. Bij de directe belastingen is de be vordering van den rijksklerk 3e klasse H. Zoetekouw ter inspectie 's-Hertogen- bosch tot rijksklerk 2e klasse ter inspectie Oostburg ingetrokken, en in laatstgenoem de inspectie bevorderd met 1 Dec. de rijksklerk 3e klasse H. J. L. Camps te Kerkrade. Verplaatst V. J. Neomagus, kom mies le klasse van Ter Neuzen naai Zierikzee. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden een Amsterdamsche koopman onder Veere werd aangehouden, als ver dacht van oplichting door het afgeven van kaartjes, waaruit moest blijken, dat hij geld voor werkloozen ophaalde, ter wijl hij het ontvangen geld ten eigen bate gebruikte. De rechtbank heeft echter op 22 October den man vrijgesproken en hem weder in vrijheid gesteld. Naar wij vernemen loopt de man nu weder 'het platteland af en geeft weder kaarten af, waarop sommige hem geld geven. Waar het niet makkelijk is zulke mannen te straffen, willen wij onze lezers voor zijn praktijken waarschuwen. Gemengd Nieuws. Uit Cuijk wordt aan de „N. Venl. Ct." gemeld Dezer dagen werd h'er hij het opgra- van van de fundeeringen der oude kerk een geheel ongeschonden gr.afke.der ont dekt, vermoedelijk van ouden datum. Voorts stuitte men bij het opgraven op zware muurwerken, naar deskundig oor deel waarschijnlijk uit den Romeinschen tijd afkomstig. E-en smokkeltruc. Zaterdag avond werd door de douane te Gen iep op de treeplank aan den van het perron vertrekkenden trein, een zakje meel van 10 K.G, gevonden. De eigenaar meldde zich natuurlijk niet aan en het zoet winst,© van 5 A 6 gulden is voor hem verkeken. Eenigen tijd geleden werd door een fa brieksarbeider hetzelfde trucje uitgehaa.d met een stuk spek. Deze man werd ech ter gesnapt en liep er een maand gevan genisstraf mede op. (Tel.) Een patrouille door een sneeuwstorm overvallen. Uit Brig wordt gemeld, dat een militaire pa trouille, uit een officier en vijf solda ten bestaande, in het Simplongebied door een sneeuwstorm werd overval.en. Een reddingspatrouille slaagde er in de vijf soldaten in de sneeuw eener lawine te vinden. De ongelukkigen waren echter reeds dood. Vervolging tegen „De Tele graaf". De firma Wambersie Zoon te Rotterdam heeft, volgens de „N. Ct,, een klacht ingediend tegen de redactie van het dagblad „De Telegraaf" en aan den officier van justitie te Amsterdam verzocht t>egen haar een vervolging te willen instellen wegens smaadschrift. Een moord. Toen Zaterdagmorgen een koffieleester aan haar pakhuis te Rotterdam arriveerde, vond zij de deur tegen gewoonte gesloten. Door de brier venhus kijkend, zag zij' den pakhuisbaas M. P. H. V. op d'en vloer liggen. Hij bleek vermoord, en toonde een won de aan den linkerslaap; het lijk toonde ook teekenen van worging. Een der zak ken wais opengescheurd en een porte feuille met f90 bleek daaruit vermist. Een puntdicht. Aan de „Haag- scbe Post" zond A. P. te Amsterdam het volgende puntdicht: Jan moet examen doen. Nu zit hij er nog voor; Als hij er achter is, Dan is hij ook er door. Een deugniet. De slager B. te Haarlem liet onlangs door zijn 17-jarigen knecht B. eenige kwitanties innen. Het jonge mensch inde ze ook, doch toog met het geld naar Amsterdam, waar hij het verteerde. Met leege handen keerde hij terug en een flinke gevangenisstraf was zijn deel. De slager B. wilde den jongen voort helpen en nam hem in dienst en het ging goed, zóó, dat B. hem met f 50 aan kwi tanties ter ontvangst uitzond. Sedert een paar dagen heeft men nietsvan den jon gen gemerkt, hij is spoorloos verdwenen en met hem het ontvangen geld. Bij Millingen is een 40 jarige vrouw, die wilde smokkelen, door een grens wacht aangeschoten. Zij is zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Ontzettend ongeluk. De „N. Soer. Cour." maakt melding van een ont zettend ongeluk in de zeepfabriek der Hand. Ver. Yoe Hin Tjiang te Soerabaja. „Door een lek in den bodemi van een met circa 2 M3 kokende zeep gevulden ketel, heeft het vuur zich aan den inhoud medegedeeld, waardoor eene ontploffing ontstond, welke de geheele kook-inrichting uit elkaar deed spatten en een gedeelte van het dak meenam. Bij deze gelegenheid werden de Chinee- sehe stoker en zijn helper, een Javaan, die zich in de nabijheid van den ketel bevonden, deerlijk verwond; zij kregen n.l. d© kokende vloeistof over het geheele lichaam1 en de Chinees zelfs in de heide oogen. Onder de vreeselijkste pijnen hebben de ongelukkigen getracht, zich uit de gloeien de zeep-massa, waarmede de gansche vloer der fabriek was overgoten, te wer ken. Ook in een belendend huis viel er een slachtoffer; eene inlandsche vrouw, die juist op het oogenblik, dat de explosie plaats had, onder een dakgoot de een of andere huiselijke bezigheid verrichtte, kreeg een straal kokende zeep op den rug, waardoor zij ineen zakte; zij bekwam eveneens zware brandwonden". Andrew Carnegie heeft Donderdag zijn 80en verjaardag gevierd. De' H. Vader en de O'n z ed i ge kleederdracht. De Ronieinsche correspondent van „De Tijd" schrijtf ons: i\!en weet, dat Z. H. P'aus Benedictus XV uitermate tegemoetkomend is in den omgang, en ruimdenkend ten aanzien van menschelijke nood-en en zwakheden. Ge lijk hij diegenen zijner familieleden ze gende, welk© naar het front togen en hen aanmoedigde ten volle hun plicht te vervullen, zoo heeft hij aan niet-Katho- liefcen, die ambtshalve ten Vaticane ver keerden, of -de armien, die hiji -daar ont ving en die de- de etiquette wel eens miskenden, steeds een vriendelijk ontzag, een grootmoedige houding en een liefde getoond, welke als een goede geur Christi onvergetelijk blijven voor dege nen, die haar ondervonden. Maar o-p één punt blijft hij onverbid delijk; hij offert 'in zijn omgang nooit iets op aan mondaine gebruiken, en met nam© handhaaft hij vooral ten aanzien van vrouwelijke bezoekers op audiënties gestreng de Vaticaansch© etiquette, vol gens welk© zij in zedige kleedij ©n ge sluierd zullen verschijnen. Op het stuk der nakoming van de christelijke zedenwet kent hij geen toegeeflijkheid, gelijk voor- beeelden zouden kunnen getuigen, die men elkander te Rome vertelt, maar die min der ter publicatie geschikt zijn.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2