Gz, IE Effecten. eculaas De Groote Oorlog. in voorraad. Speculaas No. 141. Dinsdag 80 November 1915. Elfde Jaargang. JENEVER |K) AAI EN DETAIL Likeurstoker. tiers). 'IJNEN. 1ERSEKE. id: i. tof 5 uur nam. n. tot 1 uur nam. rerkrijgbaar per en 35 cent. it per pond. bn 25 cent. ider lekker is per stuk 14 cent. pCt korting, mbevelend, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND I f gulden bij' I I'll 1% gulden biJ A gulden bij gM feuilleton. Losse Oorlogsberichten. BÜ1TENLAND. BINNËNLAND. Welk weder zullen wij hebben UIT ZEELAND. IRG. ht. De influenza hoestje, doch orstaandoening. welke de Lan verwijderen, T werkt. Doet als Ijaccr en hande- E 10, welke influenza, ge- Lekkigen drogen lniet wilde los- pnauwd, dat ik Len niet slapen 1 en vermagerde pelp, nam ik de e slijm gemak- verlichtte. De Ier wat slapen, leid verdween. en in weinige hezen." De huismiddel 1 bronchitis, kin f 2.van handteekening illltl g Ite&Co., Middelburg. cent |5 cent NIH ZEEUWS® COOW Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie 110. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de MB >s& gulden bij verbes van beide SM gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de (I L I B| handen, voeten of oogen. M verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, B 1 I Voorts bij ongeneeselijke 9 jg 9 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: g verstandsverbijstering; of oog; duim; wijsvinger; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. jg L S g verlies van een M g fi g verlies g I I verlies van M L hand, voet g g g I I van een g^ g g een Jr B W m! of oogg SJ| duim6J9 wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. De oorlog is rijk aan verwikkelingen. Ru Servië zoo goed als geheel doorzijn vijanden is overweldigd, maakt Oosten rijk zich gereed om met hulptroepen van Duitschland Montenegro te bezetten. Wel is liet Montenegrijiische leger bedreven in den bergooriog, maar wanneer liuii evenals de Serviërs de toevoer van levens middelen wordt afgesneden, houdt ten slotte alle tegenstand op. Het Servische volk is er ellendig aan toemeer dan drie miliioen menschen dreigen om te komen van gebiek. Er is maar één nauwe weg door Albanië naar Servië meer open en daarlangs moet, wijl alle andere verbindingen door den vijand zijn afgesneden, de fouragetring geschieden. Hartverscheurende tafereelen worden dan ook door ooggetuigen van die ellende opgehangen. Nu het te laat is en het Servische leger verbrokkeld en deels vernietigd is komt Rusland te hulp snellen, altijd als Kunitn.ë het wil, want alleen als dat land goedvindt de Russische troepen over zijn gebied te laten passeeren, kan Rusland Bulgarije op het lijf vallen en zoodoende van Servië aftrekken. Zal Ruaienië het doen? In 1878 heeft het Rusland tegen Turkije geholpen maar al bitter weinig vooideel van zijn vrienden dienst geplukt. De Russen kunnen ook nog hun troe pen over water vervoeren en 111 Bulgarije aan land zetten, maar een opmarsch door Rumenië is natuurlijk voor lien voor- deeliger. De Entente mogendheden gaan steeds voort troepen te lauden te Saloniki. Het moet daar een bout tafereel zijn. Het krioelt er van soldaten van alle rassen en stammen en men ziet er de meest verscheiden uniformen. Maar er zijn, volgens een correspondent van Reuter, ook veel spionnen. En de schrijver ver langt nu dat tegen deze lieden, die na tuurlijk hinderlijk zijn bij de landing der Entente-troepen, forsche maatregelen worden genomen. Het is duidelijk, wat eigenlijk het doel is. De Entente nmet te Saloniki dat toch nog alUjd een Urieksclie stad is heelemaal thuis zijn, en door mets of niemand kunnen worden gehinderd. Vol gens denzellden corr. moet tusschen de (irieksche en de Eutente regeering over eenstemming zijn verkregen op dit punt. Aan de DarUauellen wordt de laatste dagen een verlevendiging vau den slrijd geconstateerd. Van eemg beslissend re- resultaat verneemt men echter mets. Hetzelfde geldt ook voor het gevechis- terreiu iu Rusland en aan de iiatiaansch- Oostenrijksche grens. Het arme stadje Görz is er treurig aan toe. Deze stad wordt nu stelselmatig in puin geschoten; 48) (Slot.) „Wij zullen voortaan in de stad in Bretagne wonen", zeide zij met doffe en gesmoorde stem. D>e bezoekers van het hotel de Rum brye vroegen er dikwijls en lang naar mevrouw de Rumbrye. Wat den jongen Alfred des Vallées betreft, wij geloov-en niet dat zijn verdwijning veel opspraak maakte, maar wij kunnen verzekeren, dat bet beminnelijk jong|mensch door drukke studie de bekwaamste biljardspeler der stad in Bretagne werd. Eiene maand na de hiervoor vermeldde gebeurtenissen, verzocht de heer de Rum brye Xavier in zijn kabinet te komen. „Mijn vriend", zeide de oude edelman tot Xavier, „ik bezit honderdduizend franks rente, die mijne dochter toebj> hooren. Ik wil dat zjj gelukkig worde. Mijn dagelijksch stijgt het aantal afgebrande en vernielde huizen en kerken. Ook in Mesopotamie wordt gevochten Volgens Reuter hadden de Engelschen, volgens Wolff de Turken het meeste succes. Ra, ra, wat is dat? Men schrijft ons uit Zeeuwseh- Vlaauderen (Vd.). Sinds drie dagen hoort men hier bijna zonder ophouden het bulderen der ka nonnen. Ook 's nachts houdt het schie ten niet op. Soms zijn de slagen zoo zwaar, dat de glazen staan te rinkelein. Er gaan hier allerlei geruchten omtrent een groot aantal vluchtelingen, die in de Belgische grensplaatsen aangekomen zijn en op een gunstige gelegenheid wachten om over de Hollandsche grens te vluchten. In sommige gemeenten worden reeds maatregelen getroffen om eventueel aan de komende vluchtelingen onderdak te verstrekken. Kardinaal Von Hartmann. Volgens een bericht aan de Times, is de Aartsbisschop van Keulen. Kardinaal Von Hartmann, Vrijdag te Rome aan gekomen eu kon Z.Em. reeds vooraf aan den H. Vader melden, dat het doodvon nis tegen graaf de Hemptinne te Gent in levenslange gevangenisstraf was ver anderd. Volgens de laatste berichten is graaf de Hemptinne, die zooals bekend, ter dood veroordeeld was, naar Duitschland gevoerd. Hij heeft dit te danken aan de bemoeiingen van Z. H. den Paus, maar heeft twee miliioen mark boete moeten betalen voor zich zelf en de andere ver oordeelden. De Hemptinne bood een miliioen, zijn familie heeft het resteerende miliioen betaald. Een boete. Naar een Brusselsche correspondent van de N. R. O. meldt, is aan de stad Aalst een boete vau 3000 Mark opgelegd, omdat gebleken is, dat iemand daar, tegen het verbod in, duiven heeft achter gehouden en dat de politie, hoewel de man als duivenhouder bekend stond, geen onderzoek bij hem had ingesteld. Het doel bereikt. Het officieel Duitsche oorlogs commu niqué van 28 Nov j.l. bevat o.m. deze zinsnede, betrekking hebbende op Servië: Met de vlucht der kleine rest van het Servische leger iu de Albaneesche bergen zijn groote operaties ertegen uitgesloten. Het doel, om een opening te maken voor een vrijere verbinding met Bulgarije en liet Turksche rijk is bereikt. vurigste wensch zou bevredigd zijn, in.- dien gij mijn schoonzoon werdt". Die markies hield op. Xavier, door zoo veel geluk verbijsterd, zocht naar woor den om zijn blijdschap te betuigen. „Maar", hernam de heer de Rumbrye, „ik ben de laatste mannelijke afstamme ling van -een doorluchtig geslacht; de naam van Rumbrye mag niet geheel en al m-et mij uitsterven. Mijït schoonzoon (moet dien voeren en voortplanten. Vele pretendenten betwisten elkander de hand mijner dochter tot dien prijs. Voor haar en ook voor mij geef ik aan, u de voorkeur. Wilt gjj markies de Rumbrye worden?" Xavier boog het hoofd. „Al mijne maatregelen zijn genomen", ging de oude edelman zich in den aard zijn-er weifeling vergissend voort; „de ko ning' heeft mijn verzoek goedgunstig willen toestaan, mijn schoonzoon, wie het o-o-k zij, zal recht hebben op- het dragen van mijn titel en mijn naam". „Eene maand geleden", antwoordde Xavi-er langzaam, .„heli ik den naam mijns vad-ers vernomen. Het is de naam van -een dapper soldaat, mijnheer de mar- 1ÏALIK Verwanten van Z. H. Paus Benedictus XV. Mgr. Caroli, bisschop vanCeneda, voltrok het huwelijk tusschen Donna Giovanna Lieer en graaf Angelo Persico, den zoon van Giulia Persico, zuster van den Paus. Benedictus XV schonk de bruid een halsketting inet een kruis van brillanten. Een tweede neef' vau den Paus, markies Luigi Spiuula, verloofde zich met Lisa Elia. De Paus ontving de verloofden op het Vaticaan. „De Tijd.- Da nieuwe gezant bij den H. Stoei. De Staatscourant van Vrijdagavond bevatte de benoeming van Jhr. Mr. O. F. A. M. Van Nispen totSeve- naer tot tijdelijk gezant in buitenge wone zending bij het Vatikaan. Deze benoeming zal overal met voldoening worden vernomen. Want Jhr. O. van Nispen geniet bij alle partijen om wille zijner eminente begaafdheden als mensch en als politicus een groot aanzien, terwijl hij een sieraad van ons Katholiek Neder land mag worden genoemd. Als voorzit ter der Tweede Kamer na het ontslag van graaf van Bylandt, toonde hij zich een krachtig, strengonpartijdig leider van dit hooge Staatscollege. Op 2 October 18(57 te Arnhem gebo ren, bezocht hij het Gymnasium te Nij megen, promoveerde op 19 December 1892 in de rechtswetenschap aan de Rijks universiteit te Leiden en vestigde zich spoedig als advocaat en procureur te Arnhem. In Juni 1901 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Nijmegen, welk district hij sedert dien onafgebroken vertegenwoor digde. De heer van Nispen zat in verschil lende gewichtigde staatscommissiën en had 0 a een belangrijk aandeel als lid van de Oommissie van Rapporteurs iu de totstandkoming van de wet op liet Ar beidscontract. Zijn verdiensten in dit opzicht werden toen van regeeringswege erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw. Nadat liij gedurende een jaar het voor zitterschap der Tweede Kamer had ver vuld, werd hij bevorderd tut commandeur in die Orde. Jhr. O. van Nispen zal in de tweede helft van December naar Rome vertrekken. Voor herkiezing in 1917 als lid der Twee de Kamer voor liet district Nijmegen stelt hij zich niet meer herkiesbaar, omdat hij het bij den onzekeren duur van zijn zending, ougewenscht acht in deze be langrijke parlementaire periode den Ka merzetel van Nijmegen onbezet te laten. kies, ik zal dien niet dan bij mijn dood D-e heer de Rumbrye wa-s blijkbaar onaangenaam verrast. Hij stond op en ging een p-aar malen de kamer driftig op en neder. Daarna kwam hij op Xavier toe en reikte hem de hand. „Ik kou gehandeld hebben gelijk gij", mompelde hij, „ik kan uwe handelwijze niet lakeenmaar de naam der Rum- bry's moet mij overleven!" Zij scheidden van elkander. Alles scheen afgedaan. Maar men mag aannemen, dat h-et toch nog tot een vergelijk kwam, want eenigen tijd daarna zegende de oude pas toor van Sint-Germain-des-Prés een hu welijk in, waaraan aan de eene zijde de heer de Rumbrye, aan de andere de getrouwe Neptunus als getuige deelnamen-,. Het portaal der kerk betredende, sloeg hij het oog op naar het balkon, waar hij als go-ede genius eertijds het rolletje van vijf en twintig- louis nederlegde. Ook de brui degom richtte de oogen naar dien kant en drukte toen met warmte de hand van den geheimzinnigen bedelaar. Op |h-et huwelqksregister .schreef men Het Eerste Kamerlid R J. A. Diepen. De heer R. J. A. Diepen, die door de Provinciale Staten van Noord-Brabant gekozen is tot lid van de Eerste Kamer, werd in 1875 geboren Hrj studeerde aan het R. K. Gymnasium der P. P. Jezuïe ten te Katwijk en kwam in 1895 in de lakenfabriek zijns vaders, die al ruim 100 jaar bestaat. Later zette hij met twee zijner broers de zaak voort onder de firma Gebrs. Diepen. In Juli 1901 werd de heer Diepen lid van den Tilburgschen gemeenteraad, en in 1913 lid der Pro vinciale Staten van Noord-Brabant. Het Onderwijsvraagstuk. Men meent te weten, dat de tegen het einde dez-er maand door dè Staatscom missie' van een bevredigende oplossing van het onderwijsvraagstuk te houdeu vergadering belegd is tot het vaststellen van haar eindrapport. („De Tijd".) Tegen het vloeken. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie heeft bevolen, dat het vloekeu tijdens de uitvoering van den dienst moet worden nagelalen. Wanneer een meerdere waarneemt, dat een onder geschikte zich daaraan schuldig maakt, behoort hij hem dit te verbieden. Prof. Dr. Kraus, het Eerste Kamerlid, zal Zaterdag 4 De cember als voorzitter van den Raad van Beheer van de Ned. Indische -spoorwe gen naar Java gaan voor een inspectie reis. Klein verlof en arbeidsbemiddeling. Nog enkele dagen en voor één der landweerliehtingen zal de tijd zijn aange broken, dat het militaire pakje kan wor den verwisseld door het Huisjasje. Niet iedere landweerman zal dat genoegen kunnen deelachtig worden, omdat zij thuis niet kunnen vinden wat ze behoeven, 11.I. het werk om in hun onderhoud te voorzien. Um hieraau tegemoet 'te komen is de hulp der Arbeidsbeurzen verzocht. Aan de laudweerliedeu (1908) zijn kaar ten verstrekt welke zij kunnen opzenden aan de Districtsarbeidsbeurzen. Komt zoo'n kaart bij de Districtsarbeidsbeurs in, dan moeten daar alle mogelijke inlich tingen op worden verstrekt, welke den landweerman in het zoeken naar werk behulpzaam kunnen zijn. Het is daarom, dat hij deze een oproep wordt gedaan aan alle werkgevers, ouver- sclnllig vcor welk bedrijf, dat zij teil spoedigste aan de Districisbeurzen be licht zenden, of zij nu of voor eenigen tijd personeel kunnen plaatsen, zoudat bij het geven van inlichtingen aan die werkzoekende militairen hiermede reke ning kan worden gehouden. Zouals be kend is de Districtsbeurs voor de eilan den Walcheren, Noord- en Zuid-Bevelaud den naam in van den markies Xavier Le- feb-vre de Rumbrye. Daag-s na d-e voltrekking van het huwe lijk, kwam Neptu-nus Xavier bezoeken, llij had -een reiszak en zijn langen stok in d-e hand. „Kleine meester", sprak hij, „ik kom afscheid van u nemen". „Afscheid pemen?" herhaalde Xavier verbaasd; „z'ijt gij dwaas, mij'n oude vriend? Voortaan zullen wij elkander niet meer verlaten". D-e neger glimlachte droefgeestig. „ik zou het gaarne willen, kleine mees- Ier", zeide hij; „maar ik moet vertrekken; mijne taak is vervuld. ik heb alles gedaan wat hij bevolen iiad. Thans moet ik naar mijne broeders terugkeeren, die vrij zijn. Ik ga naar Sint Domingo". Xavi-er stelde ;al het mogelijke in het werk om hem van dat besluit af te bren gen; de g eheimzinnige bleef onverzettelijk „Hebt gij my dan minder lief dan uwe broeders?" vroeg: Xavier eindelijk. Neptunus greep de hand van den jonk man, di-e hij hartstochtelijk aan de lip-pen bracht. Verwachting tot den avond van 30 Nov.: Matige tot krachtigen, Zuidelijke tot Zuid westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk regen- of sneenwbuien. Stijging van temperatuur. gevestigd in het Stadhuis te Middelburg, dagelijks geopend van 1012 uur, en zijn alle inlichtingen gratis te bekomen. Ook de reeds benoemde correspondenten in de verschillende plaatsen worden ver zocht hunne medewerking te verleenen. Goes. Het Vincentiusconcert. De groote sociëteitszaal van „Van On geil uch ten Vrij", in een concertzaal her schapen mocht die herschepping blij vend zijn leverde Vrijdagavond j.l. een prettigen aanblik op door de talrijke personen van beiderlei kunne uit de beste kringen der burgerij, die gekomen waren, om de muziek- en zanguitvoering ten bate der jubileerende St. Vincentiusver- eeniging alhier bij te wonen. O. a. werden opgemerkt deken J. M. J. Baede en wethouder I. D. Fransen v. d. Putte. Hoezeer ook het smaken van muzikaal genot 't hoofddoel was van deze meer dan bevredigende opkomst, meentn wij daarin toch ook een hulde te moeten zien, door geheel Goes van elke be lijdenis en stand waren de vertegen woordigers aanwezig gebracht aan de St. Viucentiusvereeniging, wier stille maar edele en liefdadige werkzaamheid gedurende een kwart eeuw reedszoovelen in deze stad ten zege was. Doch, zooals gezegd, men kwam ont muzikale genietingen te smaken en bracht groote verwachtingen mede. Geen won der ook. Het St. Ceciliazangkuor, dat liet concert had gearrangeerd, was reeds bij een vorig optreden een hoogst sym pathieke ontvangst ten deel gevallen, vrucht van zijn, muzikaal gesproken, even fraaie als gewichtige prestaties. Het or kest van den heer J. R. van der Glas dat met genoeuid koor ging medewerken, had zich door zijn verschillende uitvoe ringen iu den afgeloopen zomer op de Groote Markt alhier een uitstekenden naam verworven. Geen wonder alzoo, dat men iets meer dan gewoons ver wachtte. Welnu, met uitsluiting van de sympathieëD, die ons oordeel in deze zouden kuuuen beïnvloeden ten ongun- ste der waarheid, meenen wij te mogen verklaien en uitlatingen van verschil lende bevoegde personen kwamen onze opinie staven dat de verwachtingen zijn overtroffen. En solisten, én koristen, èu muzikanten hebben zich op voortref- „N-een, neenl" antwoordde hij, „het is niet om1 mijne broeders 1 mijne broeders h-ebben mij vergelen. Het is om heml Ik wil aan zijn graf gaan zeggen, dat zijn laatste wil vervuld is; ik wil nederknielen^ waar ik hem zag stervenik wil, als h-et uur zal gekomen zijn, in God naast zijne kist slapen". De stem- van den bedelaar trilde, ter wijl hij- zoo sjirak. Zijne oogen had hij naar d-en hemel opgeslagen en hij zonk met eene knie ter aarde. „Goede meester van mij", prevelde hij. in d-e overmaat zijner tevredenheid zijn nieuw geloof met zijne heidensche herin neringten vermengende„als- ik hier stierf, zou mijne ziel te ver van de uwe verwij derd zijn. Daar ginds zult gij mijn laatsten zucht hooren en van de plaats waar gij gelukkig zijt, aan de voeten van Jezus!, zult gij uw arm-en zwarte tot u roepen". Nog eenmaal kuste hij de hand van Xavi-er, wisehte ter sluiks een traan af, en vertrok om niet meer terug te keeren.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1