G. inkel' r 47 zeer zware zachte OLMEN, ourdes. inkel Aanbesteding Canadaboomen. 951.10 cl Bouwland [lel burg. lelburg. No. 110. issingen. te lang Jchte is. m fl.OO. aien voor 10 cenf. VJ. JANVIER Hm. liëntèle, dat ederen [it een ieder, ichte afdee- zal komen keering', ook BINNEHLAND. Sociale Berichten. KERKNIEUWS. ONDERWIJS UIT ZEELAND. Landbouw en Veeteelt Rechtszaken. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. 410e Staatsloterij. Marktberichten. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIEN. aan te besteden: Openbare Verkoopinj. 85 zware Canadaboomen, Openbare Verpachting. 11 perceelen Bouwland en 1 perceel Dijk 2 perceelen Bouwland en 1 perceel Weiland Bij inschrijving te koop 363 Canadaboomen, To koop bij inschrijving: To koop bij inschrijving Te koop bij inschrijving: Bij inschrijving te koop, Zwartbonte 1V2-jarige Vaars RT wordt verzocht eeue met 8 December. I feestdag of in het Octaaf liederen dag der Novene, ozenhoedje in een Kerk louden in de Basiliek voor erk van de H. Kalharlna. SIDONIE KL1J BERG, jtej. D. MAAS—Waleave IJ z e n d ij k e de dames GRAAÜW, Boschstraat |Bergenop Zoom is lat. verkrijgbaar nsterdam. Singel 427, Amsterdam. (Amsterdam. trdag 27 Nov. idag. org gedragen. De Directie: De Provinciale Staten van Noord-Bra bant hebben met 44 van de 56 stemmen in de vacature wijten mr. Regout tot lid der Eerste Kamer benoemd de heer R. Diepen, fabrikant te Tilburg, lid van de Prov. Staten van Noord Brabant. Begrafenis 1. S. Meuwsen. Onder zeer talrijke blijken van belang stelling is Woensdag de heer J. S. Meuw sen op bet kerkhof Zorgvliet te Amster dam begraven. Namens de regeering sprak mr. P. Aalberse. De slippen van het lijkkleed werden door de bestuursleden van den Midden- standbond en van de Amsterdamsche Winkeliersverteniging opgehouden. „St. Raphael". Woensdag hield de R. IC. Spoort- en Tramwegvereeniging 'n goed geslaagde vergadering te Vlissingen. Even acht uur opende de voorzitter met den Christelij- ken groet de vergadering en heette allen welkoms. Na het installeeren van 6 nieu we leden, werd door secretaris hst eigen lijke doel en wezen nog eens gememo reerd aangaande de vakbeweging! Waar hij (Seer.) St. Rafaël vertegenwoordigt in den R. K. Volksbond en daaraan voor hem zooveel werk is verhonden, wekt hij de leden op met hem mee te werken ook ook Voor den R. IC. Volkshond. Dat is hard noodig! Verschillende ntededeelingen Werden gedaan, omtrent 't succesvol wer ken der vereeniging: o. m. toekenning der. overuren, voor stationspersoneel te Vlissin gen. Ook voor Middelburg is deze zaak in behandeling. Uitvoerig werd verslag uitgebracht omtrent 't mondeling onder houd dat de secretaris van het hoofdbe- stuur met onzen secretaris heeft gehad met de tramwegdirectie alhier! 8 dagen nadien werd 'nextra uitkeering gegeven aan het tramwegpersoneel. De directie deed ook toezegging om de balcons der motorwagens te voorzien van tochtscher men. (Afe 't nu maar spoedig gebeurt.) Ojmtrent de kwestie vrij vervoer kwam men ook tot overeenkomst. De Raad van Toezicht heeft de Directie opgedragen om meerdere zorg te besteden aan het on derhoud van het materieel! Gedeeltelijk nog maar, zal de directie onze vereeniging erkennen. Door de afgevaardigden werd verslag uitgebracht over de te Utrecht gehouden Vergaderingen van vakafdeeling 1 en III. Tot afgevaardigden voor den Raad van Afgevaardigden werden gekozen dhrn. Bodden en Bek. Onze afdeeling diende 't voorstel in, dat het Hoofdbestuur telfcenjare op de begroo ting 'n post plaatst, ami 20 leden die nog niet aan 'n retraite hebben deelgenomen, op koste der bondskas 'n retraite te laten meemaken. Vervolgens werd behandeld de circulaire omtrent het verleenen van woningtoelage te Vlissingen en de nieuwe woningen te Souburg. Verschillende Voorstellen hier omtrent werden door het bestuur over genomen ter behandeling met het Hoofd bestuur. Na 'n woord van dank van den voorzitter, aan de leden en 'n opwekking oim onze goedgeslaagde propaganda door te zetten sloot hij ten ongeveer kwart voor elf met den Christelijken groet deze leerzame en zakelijke vergadering. Kalender der Week. Van 28 Nov. tot 5 Dec. 1915. Zondag 28 Nov. Eerste Zondag v. d. Advent V (bl. 65), D (bl. 269)2de gebed v. d. H. Maagd V (bl. 67), D (bl. ,101); 3de gebed voor Kerk of Paus V (bl. 70 of 71), D (bl. 101 of 102). De igebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater V (bl. 10), D (bl. '69); na de Hoogmis gebed Voor de Koningin V (bl. 53), D (bl. 122). Vespers op bl. 272 en 123. Maandag 29 Nov. H. Radbodus V (bl. 5* en 1070), D (bl. 21* en 215); 2de gebed v. d. Zondag V (bl. 66), D (bl. 269); 3do gebed V. d. Vigilie v. d. H. Andreas- V (bl. 1426), D' (bl. 1046); gedachtenis v. d. H. Saturninus V (bl. 1427), D(bl. 1047). Laatste Evangelie V (bl. 1428), D (bl. 1048). [Of welMis V. d. Vigilie v. d. H. Andreas V (bl. 1426), I) (bl. 1046)ge dachtenis v. d. H. Radbodus V (bl. 5* en 1070), D (bl. 21* en 215); 3de gebed v. d. Zondag V (bl. 66), D(bl. 269); ge dachtenis V. d. H. Saturninus V (bl. 1427), D (bl. 1047)]. Kleur der H. Mis paars. Dinsdag 30 Nov. H. Andreas V (bl. 1432), D (bl. 1050); 2d© gebed v. d. Zon dag V (bl. 66), D (bl. 269). Woensdag 1 Dec. H. Eligius V (bl. 5* en 1070), D (bl. 1054 en 215); 2de gebed V. d. Zondag V (bl. 66), D (bl. 289). Donderdag 2 Dec, H. Bibiana V (bl. 1436 en 1112), D (bl. 1054 en 243); 2de gebed v. d. Zondag V (bl. 66), D (bl. 269); 3de gebed v. d. H. Maagd V (bl. 67), D (bl. 101). Vrijdag 3 Dec. Id. Franciscus Xaverius V (bl. 1437), D1 (bl. 1055); 2de gebed v. d. Zondag V (bl. 66), D (bl. 269). [Of wel: Mis V. b. H. Hart V (bl. 1688), D (bl. 1006)]. Zaterdag 4 Dec. H. Petrus Chrysologus V (bl. 1440), D' (bl. 1056 en 222); 2de gebed v. d. Zondag V (bl. 66), D (bl. 269); gedachtenis v. d. 'H. Barbara V (bl. 1441 en 1106), D (bl. 1056 en 240); 4de gebed voor den Paus V (bl. 71), D (bl. 102). D© gewone orde der H. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op biz. V11, D 71. De bladzijden met V geteekend verwij zen naar het „Volksmisboek" en de blad zijden met D geteekend naar het „Mis- en Vesperbo-ek" van Desclóe. Zondag 28 Nov. Eerste Zondag v. d. Advent. Epistel: Roirn. XIII 1114. Evan gelie Luc. XXI 3533. De gezondheid des Pausen. Z. H. Paus Benedictus XV, vierde op 21 Nov. zijn 61sten verjaardag. Aan het pauselijk hof zijn op het oogeti- b-lik maar vier kardinalen (Merry del Val, Pompili, Bisleti, Lega), die jonger zijn dan de Paus. Tot dusver bedekt het witte pausmutsje bij Benedictus XV een flinken zwarten haardos. Nog nooit heeft de tegen woordige Paus de raad van een dokter of medicijnen noodig gehad. Zijn ijzeren gestel kent geen verslapping en zijn op gewekte gemoedsstemming sluit iedere op winding, ook bij de ernstige diplomatieke verwikkelingen, uit. Benedictus XV schijnt met zijn taai, echt Genueesch lichaams gestel als geschapen, den ouderdom van Leo XIII te bereiken: („De Tijd".) Aalmoes voor den Paus. De achttiende ins'chrijvingslijst in „Sint- Bavo", weekblad van het Bisdom Haarlem, geeft als eindsom f 56.766,G7t/2. Op den feestdag van St. Cecilia werd, te barer eere, in de Rom. Catacomben (Valkenburg) een H. Mis gecelebreerd door den weleerw. heer Sarton, pastoor dei- parochie, welke tevens een treffend© pre dikatie hield. De gezangen der gidsen zetten aan de plechtigheid veel luister bij. Velen gingen ter H. Tafel. Examen vrije en ordeoefeningen. Geslaagd té Rotterdam op het exa men vrije- en orde-oefeningen de dames A. Vertregt en J. J. G, de Ligt, beiden te Middelburg; mej. G. van Hoeve te Arne- muid-en; en de heeren J. V. Saane te Vlissingen en W. van Veen te O. en W. Souburg. Te Amsterdam zijn op- dit exa men geslaagd de heeren W. H. Hardon te Nieuwvliet, M. J. Oste te Oostburg en mej. J. M. Bosdijk te Schoondijke. ROTTERDAM, 25 Nov. Geslaagd de dames: M. M. Boone, Middelburg en C. 41. Ludikhuize Vlissingen, en de heeren P. M. Gerritse, Middelburg; J. Barentsen, Kou- dekerke en A. L. Dikkenbei g, St. Laurens. Geslaagd te 's Gravennhage voor het stuurlieden-examen groote stoomvaart eer ste stuurman H. van Weenen; tweede H. J. P. v. d. Molen en L. P. A. v. d. Tol; derde G. M. Thoolen en P. J. v. Voort- huijzen. (Z.) De heer J. v. Gilst te Kwadendamme, thans militair te 's-Gravenhage, is door bet HaagBch Comité 0.0. aangewezen tot bet geven van yakteekenonderwijs aan gemobiliseerden. Goes. Ernstig ongeluk. Bij het rangeeren van een goederentrein is de vrachrijder Lukasse van Hoedekenskerke hedenmiddag te ongeveer kwart voor éénen, toen hij ondanks herhaalde waar schuwing met een pak de rails wilde oversteken, van de goederenloods naar het station, door den trein overreden en werd hem de voet ernstig gekwetst. Dr. v. d. Harst, ijlings ontboden, verleende de eerste geneeskundige hulp. Later werd hij per rijtuig huiswaarts gebracht. St. N icoLaas-viering. De Bur gemeester van Goes geeft, naar hij1 ons me dedeelde, den ingezetenen in overweging, om den St. Nicolaasdag, die dit. jaar op Zon dag valt, niet op Zaterdag 4 December, doch op Maandag 6 December te vieren, zulks met het oog op de drukke werk zaamheden, die de Zaterdagavond voor het winkelpersoneel toch reeds met zich brengt. Benoemd met ingang van 16 De cember a.s. tot brievenbesteller te Rotter dam de heer L. Kraak, thans kantoor knecht aan het postkantoor alhier. Middelburg. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen V. A. de L. uit Koewacht, die was uitgewezen en die toch in het in staat van beleg ver- keerend gebied is teruggekeerd. Hij werd voor den officier van justitie geleid. Dinsdag werd door de politie aange houden zekere L. P., als verdacht van diefstal van hout, ten nadeele van de Naamlooze. Vennootschap Houthandel v. h. G. Alberts Lzn. Co. Bij1 een huiszoe king werd een kippenhok in beslag geno men en per handwagen naar het politie bureau overgebracht. Ook werd gevonden een deel van een paardentuig, dat bleek gestolen te zijn bij een inwoner van Nieuw- land. De aangehoudene ,die bekende, dat het hok van het gestolen hout vervaardigd was en die ook den tweeden diefstal be kende, werd Woensdag na opgemaakt pro ces-verbaal, weder op- vrije voeten ge,- steld. (Z.) Woensdagmiddag vergadert de Raad ter behandeling o. a. van de voorstellen tot rooien van boomen langs dein Seis- singel; overname van liet onderhoud van het Oost-Indisch Huis; naar aanleiding van bet verzoek om .salaris-verhooging van de politie-agenten; en verkoop van gemeenteterrein aan de N. V. The Vitrile Works. Hedenmiddag werd aan de Belgische schoolkinderen een bioscope-voorstelling aangeboden ter eere van het patronaat van Koning ■Albert. De kleinen amuseerden zich best. Vlissingen. Ook hier zal de Sint Nico- laas- of Strooiavond Maandag 6 Decem ber worden gevierd. Zierikzee. Benoemd tot conducteur 3a kl. alhier (tramlijn SteenbergenBjirgh) S. C. A. Maarscnalkerweerd, brievenoe- sbeller te Rotterdam. Heinkenszand. Hedenmorgen sloeg het paard van een koopman uit 's Heerenhoek alhier op hól. Daar het paard was vast gebonden geweest aan een paal had het uien jU|it aen grond getrokken. De kar brak, zoodat het paard alleen de paal meesleurde. Even buiten het dorp ge raakte het woeste dier in een sloot. Nadat het op het droge .was gebracht werd het voor een anuere kar gespannen. Het dier had vermoedelijk door den paal nog eenige verwondingen aan de poolen be komen. Wemeldinge. Donderdag zonk even buiten het kanaal tengevolge van den barden noordwesten wind het ijzeren aak- schip „Cornelia", schipper Cornet, van VVerkendami, geladen met suikerpeeën van Oud-Vossemeer, met bestemming naar Ze venbergen. De opvarenden bestaande uit schipper, vrouw, twee kinderen en een knecht kwamen hier met hun eigen roei boot behouden aan. (Z.) Boschkapelle. Dit najaar is er voor het laatst eene vaargeul gedolven door het Hellegat naai den dijk van den Van Lijn- denpoider ter verscheping van suikerbie ten; de landbouwers zullen voortaan hunne bieten leveren aan de nieuwe tram lijn. Er 'zijin dit jaar aan dien dijk verladen 883.041) iv.G., alle voor de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent. Zaamslag, Aan het Sluisje bij den Een- drachtpolder zijn dit jaar verscheept 4.Ü76.320 K.G. suikerbieten, namelijk 1.780.090 K.G. voor Moerbeke, 1.590.970 K.G. voor Selzaete en 705.260 K.G. voor de Coöperatieve fabriek te Sas van Gent. De rechtbank te Middelburg, heeft he den veroordeeld wegens: diefstal: F. N. v. d. L., 46 j., werkman, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd te Middel burg tot 6 mi. gev.straf met aftrek van het voorarrest, R. d. B., 20 j., landar beider te Eede thans gedetineerd, 3 ml gev.straf met aftrek van het voorarrest, M. H., 50 j., wed. M. J. D., te Middel burg; Verduistering: A. v. O., 39 j., koop man te Koewacht, thans gedetineerd, 3 mi. gev.straf met aftrek van het voor arrest; mishandeling: J. N., 16 j., te lerseke, f 3.50 b. s. 1 w. tuchtsch., 5. V., 16 j., te Biervliet f 3.50 b. s. 1 w. tuclitsch., F. de D., 75 j., opperman en V. de D., 33 j., hvr. L. L., heiden te Philippine, ieder f 10 b. s. 10 d. h.bede larij: C. M., 39 visscher te Amster dam, thans gedetineerd, 12 d. h.; een voudige beleediging: E. J. de M., 59 j., landbouwer te Sluis, fö b. s. 5 d. h.; overtreding inkwartieringswetA. v. U., 27 j., directeur ©ener credietbank te Oosst- burg. In deze zaak werd het onderzoek bevolen op 10 December a.s. Vrijgesproken werd E. de R., 11 j., te Hulst, beklaagd van brandstichting. Amsterdam. De 'telegraaf meldt, dat volgens ter beurze circuleerende geruch ten, waarvan wij tot dusverre geen bevesti ging konden krijgen, de rubberuitvoer uit Nederlandsch-Indiü naar Nederland zou zijn verboden. Den Haag. Binnenkort is de indiening te verwachten van een wetsvoorstel tot het aangaan van een nieuwe oorlogslee- ning, groot 50 millioen. 26 November 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Off.) Balkanoorlogstooneel. Ten Zuid-Westen van Sitnika en Mitro- witsa zijn vijandelijke achterhoeden, die zich daar ter plaatse op het front van de legergroep van generaal Von Mackenzen wisten te handhaven, verslagen. Londen. De „Morning Post" verneemt uit Petersburg, dat voorbereidselen, die de Diuitschers maken, er op wijzen, dat zij hun pogingen, om Riga en de Dwina- linie te nemen, opgeven. Alles wat maar bruikbaar is, wordt door hen uit Mitau weggevoerd. 4e lijst, le kl. Trekking 25 Nov. f 400: 8273 16831 f 20: 4087 10404 10432 10468 10487 Middelburg, 25 Nov. 1915. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelgk. Handel slapwittuboonen, bruine- boonen en kroonerwten fl lager. Nieuwe tarwe f 12.50 a f 13.60, Zomergerst f 14.a f 15.per 100 kilo. Kroonerwten f 22.— a f 24.—VV itte boonen f 22.50 a f 24.50, Ronde bruineboonen f21.a f23, Lange dito f21.a f23.alles per mud. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f 0.75 a f0.80, voor particulieren f0.82 per '/a kilo. Eieren f 11.50 voor particulieren f 11.90 per 100 stuks. Zierikzee, 25 Nov. 1915 Tarwe f 12 50 a f 12.75, Haver f 12.50 a f 13.Wintergerst faf—. Zomergerst f a f Chevaliei f 14 50 a f 15.25. per 100 K.G.Rogge f 0.a f—Bruine Boonen f20. a f22.Witte boonen fa f Kookerwtenf at Kroonerwten f a f Schokkers f 21.af 23. Aardappelen f 2.80 a f 3.— per H.L. Karwij f a f Ajuin f 5.a f 0. per 50 K.G. Koolzaad 1'a f Zierikzee, 25 Nov. 1915. Boter f 0.a f 0.825 winkelpr. f 0.80, per '/2 K.G. Eieren f 0.a f2.625, kleine Eieren f0.Eendeieren f0.— a f0.— per 25 stuk. Aanvoer Boter 20 K.G. Aanvoer Eieren 50 stuks. GOES. Huw. aangifte: 25, Marcus Does, 24 j. jm. en Johanna Elizabeth Burgs, 20 j. jd. Gehuwd: 25, Adriaan de Puijt, 25 j. jm. te Kapelle en Francina Goedhart, 27 j. jd. te Goes. Overleden: 24, Pieter de Wijs, 65 j., echtgenoot van Geertruid Verbeemen; 26, Adolf Ferdinand Godfried, 21 j., z, v. Tamme Sebe Hofmann en Janine van Gelder. MIDDELBURG. Gehuwd: J. C. van der Graaf, jm. 24 j. en W. Buijs, jd. 21 j.; F. Piso, jm. 28 j. en J. C. J. Good, jd. 26 j. Bevallen: P. Breel, geb. Bustraan, z. Overleden: M. H. de Jonge, 73 j., man v. A. Westenbrugge; G. da Keij-zer, 80 j., wedn. van P. van Houte. des namiddags teD 3 ure zal de Architect W. STERK te Schore in de herberg bij de Wed. Hanson te Kapelle, namens zijne principalen trachten A. Het bouwen van een ar beiderswoning annex berg plaats groot 91.575 M.'2. in 2 perceelen en in massa. B. Het bouwen van een bur gerwoonhuis en verder daartoe bekoorende wer ken groot 111.516 M2. Bestekken en teekeningen zijn ver krijgbaar bij den Architect voornoemd tegen betaling van f I 50 en f2.per stel, door wien tevens inlichtingen wor den verstrekt. De Notaris H. W. NEERVOORT, te 's Gravenpolder, zal op Woensdag 8 December 1915, tegen contante betaling, in het openbaar verkoopen staande aan den Langendijk onder de gemeente Baarland nabij Kwadendamme, waar des voormiddags 10 uur met de ver- kooping zal worden aangevangen. De boomen zullen worden geveild af zonderlijk, in perceelen en in ntassa De Notaris H. W. NEERVOORT, te 's Gravenpolder, zal ten verzoeke van Mej. de Wed. en Erfgenamen van dhr. Jan Woutersen, op Maandag 29 November 1915, des namiddags 1 uur, in de herberg van de Wed. L. Verbeek, te 's Gravenpolder, in het openbaar voor 7 jaar verpachten (Koedijk) onder de gemeente 's Graven polder, samen groot 8.11.12 Hectaren. onder de gemeente Kioetinge, samen groot 3.81.63 Hectaren. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris, waar de kadastrale kaart en voorwaarden ter inzage liggen. staande op den dijk tusschen de polders Westerland en Westkerke onder de ge meente Wolfaartsdijk. Biljetten in te leveren vóór of op Maandag 6 December a.s. bij den heer W. F. K. LENSHOEK te Kioetinge, bij wien tevens de voorwaarden te vernemen zijn. Te bevragen en inlichtingen bij D. J. VAN DER HAVE, Kapelle. Inschrijvingsbiljetten worden inge wacht tot en met 15 December a.s. betaling, in den boomgaard genaamd „Meesters boomgaard", in de gemeente Schore, aan den Zandweg, van Mej. Wed. Aug. Zuijdweg. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten kantore van Notaris PILAAR, te Goes, vóór 1 December a.s. J onder Kioetinge, nabij „de Wrange weg", met een aandeel in het Wegeling, groot 2 A. 69 c.A., eigendom van dhr. M. VAN BAALEN. Dadelijk te aanvaarden. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten kantore van Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, vóór of op 7 December 1915. Bij inschrijving te koop: staande te Goes, a. d. Kortevorststraat, wijk C no. 86, Kad. sectie D no. 260, groot 72 c.A. Direct te aanvaarden. Voor bezichtiging zich aan te melden bij den heer I. Remjjn. Inschrijvingsbiijetten in te leveren vóór of op I December 1915, ten kantore van Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes. in 2 perceelen, tegen contante betaling staande rondom het hoefje van dhr. W. v. d. Hooft aan den Langeweg te 's-Gravenpolder, door wien de aanwijzing geschiedt. Inschrijvingsbiljetten voor elk perceel afzonderlijk in te leveren bij Notaris H. W. NEERVOORT te 's-Gravenpolder, vóór of op 30 November a.s. Wie een vermist, kan deze terugbekomen tegen vergoeding van onkosten bij den heer B. A. REMIJN, landb., Nieuwdorp.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 5