OKIE De Groote Oorlog. buitenland. b)nnenland7 ISo. 131). Donderdag 25 November 1915. Elfde Jaargang. liddelburg. BIC flesschen f 0.45 0.35 0.32 „0.27 BOLDOOT Landbouwers! OMBOQTDIENST aal de Ruyter" en Zuid-Beveland". Verschijnt eiken MAANDAG-,JKNSBAfi- en VRIJDAGAVOND Feuilleton. I Losse Oorlogsberichten. hoogsten prijs wil heb- ijn Veulenmerries, Aftands die het land uit moeten, paarden, ontbiede F. DE CONINCK J.Mz., aat D 158, Goes. Dordt.—Rotterdam en Amsterdam, t de Stoomboot m GOES naar ROTTERDAM. 25 Nov. 's xorgens 1 uur. 28 Nov. 's morgens 3 uur. n GOES naar AMSTERDAM, ensdagmorgen vroeg, n ROTTERDAM naar GOES. Nov. 's morgens 6 uur. Nov. 's morgens 11 uur. AMSTERDAM naar GOES, rijdagmiddag 3 uur. Rotterdam, Haring 'dzijde. VTIËN te bekomen te Goes eer J. C. MONHEMIUS, te de beeren BOUMAN Zn., rdam bg de beeren J. B. F. en W. DEFAIS en te R o t- jj de Stoomboot-Reederjj v/h N DER SCHUIJT. IERSVRACHT Gou-Dordf- •nkolo rtls, f 1, rolour f 1,»0 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goés 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbelè bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gaiuepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte pobs, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; gulden bij verbes van^beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Zelfs in Duitschland moet men beken nen, dat Rusland zich met verbazing wekkende snelheid herstelt van de sla gen, die bet ontving, thans melden de Russen weer de herovering van Tsarto- rysk, geiegeu in een moerassige streek, die aan de Duitsclie troepen de grootste moeilijkheden bezorgde. De uiterste krachtsinspanning werd dan ook uoor de Duitschers aangewend om de stad te bezetten, wat bun gelukte, doch slechts voor 24 uur. Toen weid zij er weer uit gejaagd door de Russische artillerie, die zich op een hooger terrein aan den rech teroever van de Styr bad opgesteld. De tijdelijke ontruiming van Tsartorysk door de Russen was dus geschied met het doei om de artillerie vrij spel tegen de aanvallers te geven. De uitslag heelt die taktiek scuitterend gerechtvaardigd, zegt een Russisch bericht. Ook Koslinitzi aan den linkeroever van de Styr is door de Russen heroverd, ter wijl bun positie bij Dunaburg is verbeterd. De „vredelievendeblokkade van Grie kenland, door de vloten der geallieerden op dat land toegepast, moet dieuen om koning Constauliju eu zijne regeering er van at te houden Duitscbland s partij te kiezen. Men <stelt bet gewoonlijk zoo voor alsof de koning haudeit ouder den invloed van zijn gemalin, die een zuster van kei zer Wilhelm is. De familieverhoudingen aan bet Grieksclie hol' zijn echter heel wat inge wikk eider. De moeder deskonings, Olga, is een geboren Russische groot vorstin. Prinses George van Griekenland is een geboren princes Bonaparte, prin ces Nicolaas is van zich zelf grootvorstin Helena van Rusland en prinses Andreas is een geboren princes van Batteuberg van den Eugelscben tak. Toch moet de koning bet ontgelden vooral in de Eiigelsche pers. Wat er ook van zij, bet moet in den vorst geprezen worden, dat hij zijn land liefst niet aan den oorlogsjanimer wil prijs geven. De Serviërs, die zich liardnekkig ver zetten tegen den steeds meer en meer opdringenden vijaud, hebben de Bulga ren in de iaatste dagen eenige harde slagen toegebracht. Het gros van het Servische leger schijnt dan ook aan de vernietiging te zijn ontkomen, maar bet wordt bedreigd uoor den honger. Afge sloten van de verbinding met de bui tenwereld moet het, om hongersnood te ontgaan, zich óf door de Bulgaren bij Uuskuup heenslaau, óf door Albanië naar do Adriatiscbe Zee trekken. De Ser viërs zullen bet laatste kiezen, want de Bulgaren hebben al huu strijdkrachten in Macedonië samengetrokken. Op bet oogenblik is de Servische re geering, met de vier gezanten der en- tente-mogendbeden, te Prizrend. Zwitserscbe bladen bevatien tele grafische berichten, volgens welke de tusschenkomst van Italië aanstaande zou Op (het onverwachtst aangevallen en buitendien slechts ten deele met zijne eigene geschiedenis bekend, vond Xavier gieene woorden om pp dien woedenden! aanval te antwoorden;. „Mevrouwlstotterde hg. „Zwijg!" sprak de bedelaar gebiedend; „laat mij spreken.Dit kind heeft n niet gekozen, mevrouw, want uw vroeger ge drag boezemde hem afschuw en medelij den in. Ik ben het, ik, die slechtsl het blin de werktuig van den wil uws echtgenoots b|en.Gij loochent tevergeefs, ik heb bewijzen. Wat den moord aangaat, is het niet aan ons om te sidderen!" Zoo sprekende haalde hij de papderen Van den kapitein uit zijne borst te voor zijn. Deze tijding wordt met voldoening besproken door de dagbladen, die de aandacht vestigen op alle voordeelen, welke de Servische troepen bij hun te rugtocht naar de Adriatische Zee daar van zouden hebben. Bij den huidigen toestand op den Balkan maakt het Italiaansche blad Stampa de volgende bemerking; „Bij de thans tot stand gekomen verbinding van Duitschland met Analolië, zal de Viervoudigde Entente alleen dan de zege kunnen behalen, indien Engeland alle zeilen bijzet om een groot en goed ge organiseerd veldleger op de been te brengen. Indien in het aanstaande voor jaar twee miliioen en meer Engelschen zich met de Frauscben in Vlaanderen veieenigen, zal men eerst een overwin ning van de Viervoudige Entente mogen verwachten." Van Italië gesproken. Een der redenen waarom dat land aan den oorlog deelnam was om „de onder vreemde heerschappij zuchtende broeders" in Trente Goritza (Görz) enz. te bevrijden. Hoe die „bevrijding" b.v. van de stad Görz geschiedt, moge uit het volgende blijken. Sinds 18 October wordt Görz stelsel matig gebombardeerd, dikwijls vallen 1ÜUU bommen per dag iu de stad. Vele huizen en kerken zijn reeds tot puin geschoten en vele burgers gedood. De voorsteden van Görz, zooals Pod- gora, Grafenberg, St. Andra en Oslavia zijn met baar kerken grootendeels ver nield. Verder hebben de spoorwegstati ons groote schade geleden eu zijn in Görz met zijn 12.000 inwoners 300 huizen zwaar beschadigd. Maar de stellingen der Oostenrijkers aan de Isonzo zijn nog steeds met ver overd. Ten slotte nog iets, wat met den be- faamdeii duikbootenoorlog verband houdt en met den tragischen ondergang der „Dusitauia", die volgens sommigen door de Eugelscben zou zijn uitgelokt. Blijkens aan de „Moriimg Post" uit Washington verstrekte inlichtingen heeft de Amerikaansclie „Grand Juty" (Hoog Gerechtshof; de bewijzen in handen, dat het denkbeeld om de „Lusitaniain den grond te booren, afkomstig is van Duit- schers in Amerika, die het plan op perden een groot transatlantisch stoom schip te doen vernietigen door de duik- booten, teneinde het reizend publiek vrees in te boezemen eu het overzeesche ver keer te verlammen. Het denkbeeld werd aan den Duitschen ambassadeur voorge legd en met een gunstig advies van de zen doorgezonden naar Berlijn, waar het ministerie van buitenlandsche zaken zijn goedkeuring eraan hechtte. Tot in bij zonderheden werd het plan vervolgens uitgewerkt tusschen de Duitsche ambas sade en het ministerie, voordat de „Lu sitania" de reis aanvaardde. Vandaar Bernstoriï's advertenties om de Amerikanen te waarschuwen met met de „Lusitania' te gaan. Men zegt, dat schijn en stak de kaars aan. „Lees!" ging hij voort, ze haai- over handigende. De markiezin overzag de geboorteacte vluchtig. „Er ontbreekt slechts één ding!" her nam zij met nadruk. „Waar is mijn naam bij dat alles?" Met bovenmenschelijke inspanning1 ge lukte het Carral zich ten tweede male op te richten en het papier in te zien. „Daar staat mijn naam", sprak hij; „mijn ellendige naam: Narcissus! Dat kind is het uwekindermoordenares!..." „Die man is ijlhoofdig1", hervatte de markiezin, met den moed der vertwijfeling teglen de verpletterende waarheid strij dende; „en wat doet buitendien zijne ge tuigenis af!? hij gaat sterven!" Carral zonk weder op het tapijt terug. „Nog ©enige uren, mjjn God!" mompel de hjj, „opdat ik haar kunne beschamen!" Zijne oogen sloten rich. „Hjj is dood!" sprak de markiezin eene beweging makende pm de geboorte-acte eenige lieden, die van het complot kennis droegen, bekend hebben. Nieuws uit België. Te Esscheii zijn van de boeren duizen den kilo's haver opgevorderd voor de paarden, die ondergebracht zijn iu de quarantaine stallen. Uok zijn de boeren verplicht geworden 100 koeien eu paarden van 3-jarigen leef tijd af te geven. Deze zelfde requisities, doch op nog uitgebreider schaal, ziju toegepast te Galmthoui en Achterbroek. We vernemen, dat in Noord-Vlaande- ren Russische krijgsgevangenen aan de wegen arbeiden. Maandag j.l. beschoot de Eiigelsche vloot de kusi ten zuiden van Oslende. Te Gent zijn een 10-tal Duitsche deser teurs gevat, die voor den krijgsraad zullen komen. De Provinciale Raden van België ziju tegen 30 Nov. a. s. samengeroepen. Ten Zuiden van Zeebrugge schoten de Duitschers een Kiigclsch vliegtuig neer. De inzittenden werden krijgsgevangen gemaakt. De burgemeester van Soiteghem is door de Duitschers gevaugen genomen Iu de Noord-Vlaamsche dorpen be vin den zich honderden vluchtelingen uit de operatie streek. De H. Vader en België. Volgen „la Groix" stelt de H. Stoel levendig belang in het moreele lijden der Belgische eu Fransohe families, die zich in de door Duitschers bezette gebiedeu, bevinden, en wier lijden voortspruit uit de onmogelijkheid voor heu, om iu ver binding te blijven met hun ouders, die naar Parijs en andere deeleii vauFiank- rijk zijn uitgeweken. De Paus stelt zich voor, om zich over deze zaak te onuer- houden met den kardinaal aartsbisschop van Keulen, die naar Kome is getogen, teneinde met hem te besoreken, welke middelen een geregelde correspondentie zouden mogelijk maken tusschen familie leden, die zoo streng van elkander ge scheiden zijn. Roosevelt als Engelsch commandant. Theodoor Roosevelt heeft de Engel- sche regeering aangeboden iu 't Engelsuhe leger te treden, indien men hein het commando over een Ganadeesch bataljou wil toevertrouwen. Generaal Marchand. De „Malin" meldt, dat generaal Mar chand thans geheel hersteld is van de zware operatie, welke hij heelt moeien ondergaan, tengevolge van zijn verwon- te verscheuren. „Wie zal u nu gelooven, bedelaar?" Neptunus en Xavier waren te gelijk toe gesprongen om haar het papier te ont rukken; maar vlug als eene slang, ont snapte zij hun en nad met een sprong de deur bereikt. „Wie zal iu gelooven?" herhaalde zij zegevierend. „Ik, mievrouw", antwoordde eene ern stige en strenge stem. Als van den donder getroffen, deinsde de markiezin tot in het midden der ka mer terug; de heer de Rumbrye stond op den drempel. Hij deed een paar schreden voorwaarts, nam uit de handen zijner vrouw het pa pier, dat hij .aan den bedelaar overhan digde en ging aldus voort: „Ik heb alles gehoord! Geen woord ter uwer verdediging, mevrouw! Ik ben her waarts gekomen op den doodskreet van dezen manen ik heb met eigene oogqn de onteering van mijn huis aanschouwd. Verwijder |Ui> morgen zal ik u mijn wil ding in Champagne. De generaal maakt iederen dag een wandeling binnenkort zal hij zijn functie aan het front weer hervatten. 5 K It V I K. „Bloed zoektbloed", laat Shakes peare Macbeth zeggen. Wij dachten er aan, toen wij het officieel legerberioht lazen van het -Bulgaarsche hoofdkwar tier, gedateerd Sofia 1G November, waar in vermeld staat, dat een der voornaam ste aanstichters van den moord op Aarts hertog Frans Ferdinand, de Servische ko lonel Pubitsjewitsj, door zijn eigen regi ment, dat aan het muiten sloeg, is ver moord. Een gedenkdag. Dinsdag 23 November was het een kwarteeuw geleden, dat Z. M. Koning Willem III oveileed en H. M. Koningin Wilhelmina hem op den troon van Oranje-Nassau opvolgde. Al sluiten de omstandigheden een opeubaie feestviering uit, alle recht geaarde Nederlanders hebben dezen ge denkdag ongetwijfeld herdacht met ge voelens van liefde en dankbaarheid jegens Haar, die nu reeds vijf eu twintig jaren waarvan tien onder het regentschap van li. M de Koningin-Moeder met eere de koninklijke waardigheid heeft gedragen en op zoo menige wijze haar volk ten zegen is geweest, niet het minst in, deze tijden van oorlogsgevaar, waarin Zij Haar land en volk van de jammeren van den krijg wist te vrijwaren. Ook iu het buitenland eikeut men dit. Het Weuner „Fremdeublatt" vestigt er de aandacht op, dat het steeds het streven van Koningin Wilhelmina is geweest, goede betrekkingen met buiten landsche staten te onderhouden en dat Haar zulks ook in den huidigen oorlog is gelukt. Haar regeering heeft' zich lofwaardig gekweten van de stellig niet gemakkelijke taak, strikte onzijdigheid in acht te nemen. Tweede Kamer. (Zitting van Maandag.) Dhr. Sannes hield een interpellatie inzake de melkprijzen, waarbij hij uitvoe rig betoogde dat de prijsstijging oorzaak was van een aanzienlijke beperking der consumptie en ondervoeding in breede kringen, lnterpellant critisuerde 's minis ters regeling inzake de melkvoorziemng. Spr. noemt op wat de Min. zoo al had kunnen en moeten doen en critiseert, wat de groote steden betrelt, de staalt jes van terrorisme der boereu, waartegen de Minister geen maatregelen nam Spr. betoogt voorts, dat een algemeene doen kennen". Zonder iets te zeggen, verliet de mar kiezin het vertrek. Een glans van bevredigde wraakzucht gleed over het gelaat van den stervenden mulat. „Er is 'een God!" mompelde hij. Het was zijn laatste woord. Er lekte niets uit bij de gasten van het kasteel van het bloedige drama, dat dien nacht binnen zijne muren afgespeeld was. 1 Den volgendein morgen zat mevrouw de Rumbrye, alsof er niets voorgevallen ware, aan het schitterende ontbijt voor, 1 hetwelk al de gasten, behalve den mulat, wiens afwezigheid niemand opmerkte, in I de eetzaal vereenigde. In den loop van den voormiddag gaf j de heer de Rumbrye te kennen, dat eene zaak van het hoogste gewicht hem naar Parijs terugriep1. De gasten gingen heen gelijk zij gekomen waren; de zweepen knalden opnieuw; maar ditmaal poogde geen huurkoets met een postrijtuig in Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 25 Nov.: Meest matige noordelijke tot noordweste lijken wind. Zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring. Weinig of geen neerslag. Des nachts iets kouder. a regeling noodzakelijk is, want melk is er genoeg in het land. Er zijn boeren die nog meer willen hebben en drang op den Minister zullen uitoefenen, want zegt spr de hooge prijzen zijn'den boeren naar het hoofd geslagen. Op verschil lend gebied van den handel is een zekere demoralisatie, waar te nemen. De Minis ter dient daar krachtig tegen op te treden. Door het volk worden duizenden ver- zuchtigen en vervloekingen geslaakt aan het adres van den Minister. Ten slotte doet spr. een beroep op den, Minister van Volksvoeding om te zorgen, dat de melkprijzen naar beneden gaan. De Minister van Landbouw, dhr. Post- huma, wil thans op zijn wijze de zaken mededeelen. Hij heeft ook in deze het het warme gevoel gehad om te helpen. Hij treedt in eene verdediging van de becijfering van de productiekosten. De inlichtingen uit Amsterdam zelf verkre gen van het gemeentebestuur, waren oorzaak, dat hij het bijltje er bij neer lei. Ten onrechte heeft men hem voor gesteld als een beul en een schavuit. Spr. geeft een overzicht van hetgeen door hem gedaan is. Spr. bedankt er voor van Nederland eén groote melkinrichting te maken, waarvan hij de chef is. Hij heeft rekening te houden met de maat schappij vóór de crisis en te zorgen dat de maatschappij na de crisis niet al te zeer daarvan verschilt. Over het melk- verbruik behoeft men zich in ons land nog niet al te zeer ongerust te maken. Spr. geeft den raaddrmkt afgeroomde melk, die is naar verhouding aanmer kelijk billijker. De aanvoer in Den Haag is zelfs grouter dan verleden jaar, het geen te danken is aan de Regeerings- maatregelen (uitvoer-consenten) Op de vraag van den interpellaut antwoordt spr., dat wanneer de raad eener gemeente den wensch te kennen geeft de Regeering bereid is twee-derde van den prijs boven den winterprijs 191419X5 voor kinde ren en ziekten bij te dragen op voor waarde, dat de gemeente daarvan een derde bekostigt en de btaten-Generaal de benoodigde credieten goedkeurt. Dhr. Sannes repliceerde en zette zijn interpellatie iudeavond vergadering voort. Dhr. Sannes stelde tenslotte de vol gende motie voor „De Kamer, van oordeel dat maatre gelen noodig zijn waardoor de bevolking plaatselijk zal zi,n verzekerd van vol doende hoe\ eelheid melk tegen een prijs, doorgahus niet hooger dan de winterprijs 19141915, gaat over tot de orde van- den dag". Besloten werd die motie den volgenden dag in stemmen te brengen vóór de pauze. snelheid te wedijveren. De heer de itumbrye vertrok een van de laatsten met zijne dochter, Xavier en den geheimzinnigen bedelaar. Dit was een onderwerp- van onuitspre kelijke verbazing voor den jongen Alfred Lefebvre des Vallées, die op zijn eere- vvoord verklaarde, dat hij nooit iets derge lijks gezien had. Maar hij was nog niet aan het einde zijner verrassingen. inderdaad, terwijl' de 'kales van den markies, aan het einde van den dreef ge komen, den weg naar Parijs volgde, sloeg het postrijtuig der Creoolsche de richting in naai- Bretagne. „De drommel hale mij, als die postillon niet beschonken is 1" riep- de jonge Alfred. De markiezin legde hem met een gebaar het zwijgen op en verborg haar hoofd tusschen hare handen. Eene doodeljjke bleekheid bedekte haar gelaat. (Slot volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1