UIT ZEELAND. Pleiter meeat, dat het verbaal moet worden uitgeschakeld, daar het op ver gissingen berust, maar ook al doet men dit. niet, dan is bekl. nog niet strafbaar. Pleiter wijst op een arrest van den Hoogen "Raad van 30 Augustus 1915, waaruit blijkt, dat een voorbereidingshan deling tot uitvoer niet strafbaar is. Pleiter vertrouwt op vrijspraak, volgt die niet dan zal de zaak nog eens be handeld worden in Den Haag. Mr. Hartog wijst er nog op, dat de petroleum bestemd was voor oen motor schip dat op België vaart. Na re- en dupliek werd het onderzoek in deze zaak gesloten. Uitspraak in alle zaken 26 November. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn /ver oordeeld wegens overtreding: Leerplicht wet: J. I'. te Oudelande, fl b. s. 1 d. h., 1. B., H. v. A., A. d. J., H. P„ te 's Heer Arendskerke; ieder f2 b. s. 2 d. h., bij le herh. D. S. te Biezelinge, f3 h. s, 2d. h., \V. J., Hoedekenskerke, f3 b. s. 2 d. h., M. C. V., Wiissenkerke, fl b. s. 3 d. h., J. B., Colijnsplaat, f5 b. s. 3 d. h.; vis sollen zonder akte en vergunning: A. v. d. G. te Driewegen, f2 b. s. 1 w. tuchtsch.; straatschenderijH. v. B„ Krabbcndijke, terug aan ouders; strooperij: J. C. G. Jzn., D. M., Iersebe, I.. S., Biezelinge, W. d. F., Goes, allen f 1 b. s. 1 w. tuchtsch., M. M. Kz., lerseke, C. d. F., Goes, ieder f2 b. s. 1 w. tuchtsch.; idem en loopen op be zaaiden grond: P. A. S., Goes, f0.50 h. s. 1 w. tuchtsch.; wettelijk als getuige opge roepen wederrechtelijk wegblijven: S. P., G. P., lerseke, M. R., Driewegen, ieder f 3 b. s. 3 d. h.; zonder verlof kipen laten loopen op bez. grond: C. d. J., te 's Iiee- renhoek, f3 b. s. 3 d. h.; zonder verlof loopen over grond die bepoot is: W. d. K., P. K., J. A. N„ D. IC, L. S„ A. v. d. K., L. K„ M. M„ J. d. J. Czn., A. T„ L. S., M. G., allen te Wolphaartsdijk, ieder f2 b. s. 2 d. h.; 's nachts varen zonder licht: C. L. d. W., Clinge, S. C., Oud Vos meer, ieder f5 b. s. 3 d. h.; fietsen over Beestenmarkt: J. F. v. d. R., Goes, f 0.50 b. si ld. h.; fietsen zonder rem/: M. P., Heinkenszand, fl b. s. 1 d. h.; 'savonds fietsen zonder lantaarn: C. L„ 's Heer Abtskerke, J. V., Wemeldinge, A. d. V., Goes, J. B., D. V., Goes, A. V., Nisse, C. F. M. H., Koudeberke, 0. M., W. d. H., Wolphaartsdijk, J. W., B. R., Oudelande, J. v. d. M., Waarde, B. L. P'., lerseke, P. S., Hoofdplaat, J. K. Bzn., Ovezande, P. d. W. Jz., Nisse, F. d. W. Jaczn., Hoede- kenskerke, allen f2 b. s. 2 d. h., A. V., Kwadendamme, f2 b. s. 1 w. tuchtsch.; Schelde bevisschen zonder consent: C. L. B. Lzn., lerseke, f 1 b. s. 1 d. h.zonder verg. zich bevinden op eens anders per ceel in Schelde: J. M. d. T., J. M. Jzn., J. P. B., allen te lerseke, terug aan ouders; op Schelde bot visschen met verb, viscih- tuig: N. M. Jzn., te Veere, f3 b. s. 3 d. h.; in verb, tijd kreeft vangen: M. M. Ezn., ferseke, f2 b. s. 1 w. tuchtsch., J. C. V. d. P., L. K. V. E., lerseke, ieder f0.50 b. s. 1 w. tuchtsch., M. S. Pz., lerseke, f3 b. s. 2d. h.; in verb, tijd kreeft vangen en vervoeren: C. J. v. d. P., lerseke, 2 maal f 1.50 b. ,s. 2 maal 1 d. h.; be schadigen steenglooiïng dijk in. Zeeland: A. J. M. te lerseke, £2 b. s. 2 d. h.dron kenschap: J. J. E., J. E., Biezelinge, P. M. te Rotterdam, J. J. V., Dordrecht, J. Z., Hansweerd, G. v. O., Goeis, W. C. d. V., aldaar, A. C. B., Baarland, ieder f2 b. s. 2 d. h., J. D., Kapelle, 2 maal gepl., 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h., A. W. d. M.t Hansweerd, f 10 h. s. 3 d. h.; niet beletten dat. hond wild opspoort: M. K., Nisse, f3 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken: beklaagd van jagen zon der consent of buitengewone machtiging: M. P., lerseke; zonder verb alcohol hou dende drank verkoopen: M. K., wed. E., Krabbendijkeontslagen van rechtsvervol ging: J. P., Kloetinge, beklaagd van zonder zonder vergunning brug over sloot maken. Goes, De R. K. Propagandaclub P i u s X, die Zondagavond voor het eerst als definitief bestaande en naar Roomsche zede volmaakt ingerichte club naar buiten trad, mag met groote voldoening op hare feestvergadering van 21 November terug zien. De opkomst was zeer bevredigend; te roemen viel het groot aantal dames dat de zaal vulde als bewijs van de belangstelling, die de openbare zaak ook bij de vrouwelijke helft onzer Katholieke samenleving ondervindt. Het stoere „Aan U 'o Koning der Eeu wen" van den stoeren priester-dichter dr. Schaepman, werd door allen „con amore" aangeheven, waarna dhr. Vienings de bij eenkomst met den Chr. groet opende, en zeide, hoe hem, als voorzitter der R. Kath. Kiesvereeniging alhier, voor eenige jaren door den HoogEerw. Deken werd vergund een politieke propaganda club van jongelieden uit de parochie op haar voorloopigen weg te leiden. Uit den ijver der propagandisten bleek de levensvatbaarheid der club en de behoefte aan een wettig voortbestaan. Thans is deze een feit. De club die zich voortaan zoowel op sociaal als po litiek gebied zal bewegen, is thans bis schoppelijk goedgekeurd en verwacht e koninklijke goedkeuring. Daarbij kreeg zij tot geestelijken raads man van Monsnigneur onzen vereerden Bisschop den weleerw heer v. d. Eem, kapelaan alhier, dien spreker bij deze als geestelijk adviseur met zeer groote blijdschap begroette en als zoodanig installeerde, daarbij de overtuiging uit sprekende, dat de Propagandaclub PiusX als een echt Roomsche vereeniging gaarne de leiding, raad en voorlichting van den priester, den man des II. Geestes, dien zij in den Eerw. heer v. d. Eem vereert, zal aanvaarden. Daarna begroette de lieer Vienings den spreker van den avond, den lieer H. Stulemeijer, wethouder van Rot terdam en schetste hem als den kloeken Roomsehen werker, dien hij reeds van jaren lier leerde hoogachten en die in het groote Rotterdam het'levend bewijs is, dat men knap, degelijk, kundig en toch goed Roomsch kan wezen. Hij S; rak als zijn overtuiging uit, dat een leerrijk woord door hem zou worden gesproken, dat nog lang zijn vrucht zou dragen, voor liet Katholieke Goes Daarna kweet het kwartet derheeren Wauters, Giesen, van Kalmthout en Wit kam zich van zijn belanglooze taak op de meest sympathieke wijze en werd een muzieknummer gespeeld. Het oogenblik was daar voor den heer Stulemeijer, om zijn lezing over „Gods dienst en Politiek" te houden Hij deed het meesterlijk. Geen over dreven zwier, geen rlietorica van meer fraaiklinkende dan inhoudsvolle frazen, maar het woord, gesproken van hart tot hart, gedragen door dien „pectus quod disertos facit" die inwendige over tuiging van liet goed recht der Chris telijke, der Roomsche zaak, die welspre kend maakt. En wat hij zeide, sloeg in, maakte indruk en opende de harten zijner hoorders tot ontvangst van het goede zaad der begeestering voor het geen ons, Roomsehen, in liet openbare leven te doen staat. Door zijn betoog liep die gulden draad, waarvan eens Koningin Sophia der Neder landen in een brief aan Alberdingk Tliym gewaagde de gulden draad van den gods- d enst en het krachtig zout van Gods woord waarmede hij de geestelijke spijze, die hij zijn hoorders voortzette, kruidde diende om ze des te smakelijker te maken en sterkte op gelukkige wijze liet'betoog dat wij zoo vaak in deze courant voer den, dat ook de Katholiek behoort ver trouwd te zijn met de H. Schrift. De lange rtde des heeren Stulemeijer door een korte pauze onderbroken in zijn geheel hier te memoreeren, zou ons verre de plaatsruimte doen overschrijden, die ons is toegemeten. Toch willen wij de hoofdlijnen aangeven. Met het aantrek kelijke aan dr. Kuijper ontleende beeld van den Meiboom in de kap, schetste hij de R.K. Propagandaclub „Pius X", voor zien van bisschoppelijk goedgekeurde statuten en een geestelijken adviseur. Hij achtte het een reden tot blijdschap, „dat de kap der bisschoppelijke goedkeu ring volkomen aansluit aan den breeden opstel van muren en binten en als het ware de bekroning is van den arbeid der bouwlieden, die door Gods geest bezield en geleid werden bij de stichting van dit bouwwerk". Na eenige vriende lijke woorden, gericht aan den heer Vienings, zijn „ouden wanenbroeder, aan wiens zijde ik menige zege mocht bevechten", sprak hij de club moed en vertrouwen in voor de toekomst. „W a t ook vail' Pius X sta pal!" Een terugblik in het verleden meende hij, zou allernuttigst zijn om dien moed, dat vertrouwen aan te wakkeren en daarna schetste ons de spreker wat het chris telijk Nederland, speciaal het Roomsche deel ervan, geleden heeft onder den druk der moderne Pharaonen van het libera lisme. Hoe de valsche vrijheid en de be ginselen der Revolutie den bodem vormden, waarin de liberale boom ge plant was, die aanvankelijk welig opschoot wijl zijn wortelen voedsel vonden in den grond, doorweekt van het bloed rondom de guillotine. Een oligarchie van nauwlijks 100,000 kiezers deelde tot diep in Thorbecke's dagen de lakens uit in ons land en de Katholieken vooral zagen zich overal achteruit gezeten als stumperds en dom ooren in den hoek geduwd Alles wat maar zweemde naar een eerepost was voor ons als met zeven zegelen gesloten; alleen de deur van het kantoor van den ontvanger was voor ons open, tot aan het loket; daar konden wij onze belas tingpenningen deponneeren. Met de neu trale volksschool meende liet Liberalisme ons baas te kunnen worden en sputterden wij tegenwel zoo zei Cappeijne, dan moeten de minderheden maar onderdiukt worden." Doch uit de verdrukking werd onze victorie geboren, gelijk de spreker met het Oud Testamentische verhaal der god- vreezende vroedvrouwen van Egypte uit Mozes II als beeld toelichtte. Wij lieten niet af, maar bouwden scholen om de ziel onzer kindereu te redden en hulde bracht spreker aan de nagedachtenis der christelijke ouders en der onderwijzers de voortrekkers die ondanks zor gen en ontbering hebben volgehouden en den grondslag gelegd voor het Chris telijk, het Katholiek onderwijs, dat blij kens een citaat uit het mandement der bisschoppen van 1868 van het allergrootste gewicht is. Ook op liet uit het liberalisme gegroeide socialisme met zijn bruut-ma. terialistische levensbeschouwing, wees de spreker als op een vijand dien wij op leven en dood hebben te bekampen en stelde hij de les der Geschiedenis voor oogen Zonder God is tegen God en politiek zonder godsdienst is antigodsdienstige politiek. Daarna wees hij op den wonderbaren omkeer, ook bij de liberalisten en zoovelen als voorheen schuwden Gods Heiligen Naam in het openbaar aanteioepen, dien de druk dezer benauwende oorlogstijden heeft veroorzaakt. In den breede haalde hij hierbij aau wat door minister Cort v. d. Linden namens de Regeering werd gesproken in 's lands vergaderzaal, toen de uitgebarsten wereldkrijg ni Au gustus 1914 de volksvertegenwoordiging in spoedvergadering had doen bijeen komen en met name drukte hij nog eens op de woorden van den minister„Ons voegende naar Gods wil". Deu heerlijken Kerstgroet van H. Majesteit, uiting van Haar geloof en christenzin, van Haar vertrouwen in Christus' kribbe en Chris tus kruis kenschetste hij als een schit terende geloofsuiting van de hoogste be- teekenis. Ook wat èn door den voorzitter dei- Tweede Kamer èn door den minister president namens de regeering den 26 Augustus 1914 in ons Parlement werd gezegd naar aanleiding van het afsterven van Paus Pius X z g. haalde spreker aan als teeken van de verandering, die in de geesten en harten dergeuen, die niet tot onze godsdienstige en politieke geest verwanten behooren, onder den invloed der oorlogsrampen is voltrokken en dat een merkwaardige tegenstelling vormt met de lasteringen en verguizingen waar aan wij bij de verkiezingen van 1913 bloot stonden. Spreker meende gerech tigd te zijn de verwachiing uit te spreken, dat wij op staatkundig terrein betere tijden tegemoet gaan. Ook wat in dezen oorlog Nederland deed 0111 de smarten der door den krijg geslagen volkeren te lenigen, is hem een hoopvol teeken voor de toekomst en als hij zich afviaagt hoe komt het dat Nederland tot hedt-n gspaard bleef voor de jammeren van den oorlog, dan is dat niet omdat wij zooveel beter zijn dan andere volken, maar om dat „over ons heerscht met geloovige kracht een diep godsdienstige vrouw, die overtuigd van haar eigen zwakheid, maar vol vertrouwen in de sterkte Gods, open lijk lieel't willen getuigen van haar groot geloof in Gods lieven Zoon, door luid en onbeschroomd aan te heften de kreet „Le Christ avant tout", „Christus vóór allesMet welke woorden de daden onzer beminde souverein in overeenstem ming waren, als liet herbergen vau ver jaagde religieuzen in Haar land, het vor stelijk eeren van kardinaal v. Rossum enz. Nog wees spreker op het verblijdend feit hoe thans meer dan ooit „de Rots van Petrus nog voor anderen dau leden der Katholieke Kerk een baken en een onder komen is in de ziedende branding der- wereldzee", gelijk de uitzending van een Nederlandsch gezant naar het Vaticaan bewijst, waar een Paus woont die in de enkele maanden van zijn pontificaat reeds zoo heerlijk en weldoende als vredes apostel heeft gearbeid. Het afsterven van den betreurden Mr. Regout leert ons weer, zoo zeide spr., dat God ons niet voert van de eene overwinning tot de andere, maar ons wisselend smart en vreugde, victorie en nederlaag overzendt om ons steeds op onze „qui vive" te doen zijn Meteen kracht- tige en welsprekende opwekking tot de propagandisten en de Katholieken, 0111 lier voor hun beginsel uit te komen en liet wapperende vaandel der N. Zeeuw- Courant, dat de krachtige vuist van den redacteur omhoog houdt, getrouw te blijven, besloot bij zijn heerlijke, gloed volle en met groote aandacht aanhoorde rede met de navolgende woorden, die wel verdienen door ons, Katholieken van Goes, goed te worden onthouden Mijne Heeren, de feiten, waarvoor ik uwe aandacht gevraagd heb, gezien in het licht van de tijdsomstandighe den, waaronder zij zich voordeden, zijn belangrijk voor liet heden, maar vooral ook gewichtig voor de toekomst. Aan de hand van deze feiten zullen wij en onze nakomelingen het recht niet alleen, maar ook den plicht hebben, te vorderen, dat in het bestuur van stad en land Gods wetten worden gekend. Er zal meer nog dan voorheen mede zeggenschap gegeven moeten worden aan God, die Zijn kinderen voor iets hoogers en beters dan deze wereld geschapen heeft en wij zullen tot taak hebben, ieder naar talenten, kracht en vermogen, te zorgen dat de men- schelijke wetten en verordeningen ade men den geest Gods en dat zij de uit drukking zijn van Zijn Heilige Geboden. Bovendien moeten en mogen wij het nu voorzeker niet meer dulden, dat het geloovige Nederland beschouwd en behandeld wordt als een minder waardig deel der natie en moeten wij er vooral ook met kracht en klem te gen protesteeren en ons met hand en tand er tegen verzetten, dat wij Roomsch -Kat holieken gebrandmerkt worden als Nederlanders, die de wet ten des lands niet zouden kunnen handhaven, omdat wij Katholiek zijn. Tegen zulke verdachtmaking prote steeren wij, zullen wij blijven prote steeren met onze aloude strijdleuze Voor God en Kerk, Vorstin en Land. Daverend applaus beloonde den lieer Stulemeijer voor wat de eerw. heer Kapelaan in zijn slotwoord zoo juist schetste als het „goede woord" van den heer Stulemeijer dat hij hoopte dat nog lang bij de hoorders zou bewaard blijven om overvloedige vruchten voor het Goe- sche, Katholieke openbare leven voort te brengen. Z Eerw. verheugde zich over de opkomst zooveler dames die het voor een niet onaanzienlijk deel in handeu hebben, of man, vader of zoon in kri tieke dagen al dan niet Christelijk, Ka tholiek zich toonen in het openbare leven. Ook den heer Vienings bedankte hij voor liet tot hem gespmkene. Gaarne zoo verklaarde hij nam hij, als geestelijk adviseur de leiding over eener club zoo als hij door den lieer Vienings was ge vormd, geheel af en bij haar voorloopig bestaan reeds levende volgens statuten die thans aanstonds de goedkeuring des bisschops verwierven. De rest van den avond was aan muziek en zang gewijd, waarbij het kwartet zich dapper weerde en het publiek geestdrif tig instemde met den zang van het Wil helmus en pastoor De Mulder's mooi Zeeuwsch volkslied. Hoogst voldaan keerden allen huis waarts. 21 Nov. 1915 is een merkwaar dige mijlpaal in de geschiedenis van „I'ius X" niet het minst door het optreden van den heer Stutemeijer wien wij bij het afscheid hier het moge een spoedig tot weersziens zijn geen betere lof spraak kunnen geven dan die de rector der katli. hoogeschool te Lille eens gaf aan den beroemden graaf Albert De Mun „Un bon.soldat de JésusChrist", een goede kloeke en trouwe strijder van Christus. Mej. dr. C. C. van de Graft te Utrecht heeft Vrijdag in V. O. V. al hier voor de Vereeniging voor W e t e n s c li a p p e 1 ij k e Belangen de verschillende naieve, piëteitsvolle Ma rialegenden vertolkt, die in de Neder landen, vooral in Vlaanderen, vóór de Reformatie, onder het volk circuleerden en waaruit het geloof en de liefde voor 's Heeren Moeder zoo welsprekend te voor schijn treden. Zoowel als vrouw en moe der van den menschelijken Heiland ge lijk als Koninginne des Hemels en Moe der Gods hebben dichters en schrijvers, schilders en beeldhouwers in denschoo- nen tijd van ons Katholiek voorgeslacht Maria afgemaald en terwijl Mej: van de Graft de meesterwerken van Memling, Van Eijk en andere grootmeesters der Middeleeuwsclie Vlaimsclie .Schilder school, aan Maria gewijd, op het doek vei toonde, droeg zij de verschillende eenviiudig-roerende verhalen voor, die niet de voorstellingen verband hielden en ontsprongen waren aan het kinderlijk geloof en de vrome vereering van het volk in die dagen. Na de pauze schetste ons mej v. d. Graft, aan wier talent van voordragen wij alle hulde brengen hoe zoet klonk in haar mond het oud Nederlandsch Maria als de „mater dolorosa" en droeg de mooie sproke „Beatrijs" voor. Er moet onder het gehoor, dat hoofd zakelijk uit niet Katholieken bestond, na de kennismaking met de Mariavereeriiig onzer Katholieke vaderen iets zijn ge voeld van de waarheid der klacht, die reeds voor jaren de door en door Prote- stantsche mevrouw Bosboom-Toussaint slaakte: „Wat heeft de Protestantsche Christenheid gedaan voor de vrouw, die liet gewijde middel heeft mogen zijn van al het heil, dat zij (de Christenheid tl 1.) hoopt en verwacht?" Met ingang van 16 December a.s: is overgeplaatst de postbode dhr. Chr. Boschaert van Goes naar Kerkwerve en in zijn plaats overgeplaatst dhr. Visser, postbode te Rilland, voor den dienst van Goes op- 's-Gravenpolder. Middelburg. De voordracht voor onder wijzer in het timmeren aan do ambacht school, zooals die na gehouden proeflessen en hot maken van proefwerk door hel bestuur aan den minister van binnenland- sc.be zaken is ingezonden, beslaat uit de heeren J. A. Baljeu alhier en B. Dentz bo 's-Gravenhage. De voordracht is niet alphabetic ch. Naar wij vernemen bestaat het plan om het plantsoen voor de Statenzaal op de Groenmarkt van de /straat af te scheiden door een gesmeed ijzeien hek. In verband hiermede heeft het kerkbestuur van de Ned. Herv. gemeente een hek doen ver vaardigen, dat voor de Nieuwe Kerk wordt geplaatst en dat met liet eerstbe doelde hek een geheel zal vormen. Voor het plaatsen van hel hek voor de kerk zijn de toebereidselen reeds gemaakt en moet dit. hek nog deze week worden af geleverd. Naar wij vernemen is door ruim 800 personen tot heden gebruik gemaakt van de gelegenheid om zich kaarten aan to schaffen voor hot afhalen van cokes aan de gasfabriek tegen verminderden prijs. Del laatste too heel uitvoering, gegeven door het Patronaal.(en de St. J o zet «gezellen vereeniging alhier is Zondagavond j.l. schitterend ge slaagd. Het spel was onberispelijk en do zaal stampvol. Voor de vereeniging en haar ijverigen directeur, den weleenv. heer Moons, een waar succes. Op 't Molenwater kan men proefne mingen zien met een rijwiel dat door een luchtschroef wordt voortbewogen. De ma ker ervan iseen 17-jarige leerling van de 4e klasse der Ambachtschool, L. Backer De schroef wordtin gang gezet door de trap pers waarvoor de ketting is verlegd van 't achterwiel naar een zich onder 't zadel bevindend stel kamraderen. Met het oog op het gevaar, dat de draaiende schroef oplevert, is door de politie niet toegestaan, dat met dit toe stel in de stad gereden werd.' (M. Ct.) Vlissingen. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging „St. Raphael" is aan het spoorwegpersoneel alhier ver goeding uitgekeerd voor de vele extra diensten,1ïwelke verricht zijn in de mo bilisatie-dagen. Een jonge Belgische vrouw, die op reis was van Terneuzen naar Kattendijke en die in eers'genoetnde plaats gevallen was en haar beenjhad gebroken, kon te t'lissingen niet verder reizen en is naar het gasthuis overgebracht (M.Ct) Door de politie alhier is aange houden een 14-jarige dienstbode die in haar dienst geid wegnam, ook werd aangehouden een 13-jarige jongen die op lieeterdaad betrapt werd op diefstal van leverworst uit een',slagerswinkel. (M.Ct.) Rilland. De paardenknecht M. de W. alhier, Zaterdagavond de strengen van de ploeg afstekende,1 kreeg plotseling een hevigen slag van een der paarden van onder tegen den buik. De man moest huiswaarts gebracht worden, waarna direkt geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter verklaarde den toestand «oor niet al te ernstig, hoewel de man te bed moet blijven, hevige pijnen lijdt en zijnjbeen niet kan bewegen. Krabbendijke. Door de] Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is met ingang van 23 November verplaatst van wp. 24 'alhier naar wp. 20a te Rilland dhr. P. J. van der Velden, zulks ter aanvulling der vacature ontstaan door liet pensioneeren der wachteres Steen bakker. Heinkenszand. Met ingang van 1 Dec. a.s. is de kommies Edskes verplaatst van Ililvarenbeek naar deze gemeente. Nisse. Zaterdag werd in een spoed- eischende vergadering van den gemeente raad besloten de boomen, staande op- het dorpplein, niet te gunnen, zoodat ze voor loopig blijven staan, wat zeker een teleur stelling voor de heeren inschrijvers zijn zal. De vergadering was door slechts 4 leden bezocht. Wolf aartsdijk. De raad heeft in zijn Vrijdag gehouden vergadering beslo ten aan Gedeputeerde Staten naar aanleiding van door dat college on dernomen herziening van de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen, tel adviseeren het salaris dier functionaris sen te bepalen op f 1000. Bienloemd werden tot leden der com missie tot wering rail schoolverzuim de aftredende heeren I'. van de Linde Pz., A. Hudsson Sr., -en A. Koster. Aan de onderwijzers G. van de Kreke en C. M. Roozemond werd een gratificatie verleend voor liet onderwijs in vak j ad f 25 ieder en aan mej. M. C. van den End-o f 50 en mej. S. IC. Schippers f31.25 als gratificatie voor het onderwijs in de mitt. handwerken. oor buitengewone poliliediensten werd een gratificatie aan de rijkspolitie ver leend van f25. Vrouwepolder. Op liet strand is aan gespoeld en aan den voet van liet duin begraven het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man, gekleed in leeren broek'en witten wollen trui. Hoofdplaat. Aan de haven alhier zijn dit jaar 3,5 millioen 1C.G. suikerbieten minder aangevoerd dan het vorige jaar. Het muziekgezelschap heeft beslo ten d-zen winter]]twee concerten te geven Het eerste zal gegeven worden in de school op 28 Nov. a. s. Wij vernemen, dat dezer dagende laatste opmetingen gedaan zijn voor den aanleg van de tram. Begin Maart zal de lijn HoofdplaatPyramide aanbesteed worden als onderdeel van het groote lijnencomph x der Zeeuwsch-Vlaarasche Tram weg- Ma atsehap pij Sluis. Het briefverkeer tusschen het Etappengebied Brugge en Duitschland is door de Duitschurs van heden af toe gelaten. "Breskens. Hoe de 2e Kamerle den over Zeeuwsch -Vlaande ren denken! Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer werd door sommige leden gevraagd, waarom aan de haven van Breskens zooveel geld wordt ■besteed. Zouden die heeren Zeeuwsch- Vlaanderen nog steeds als een aanhang sel beschouwen? IJzendljke. Bij den landbouwer E. Maen- hout stierven deze week, drie paarden aan een onbekende ziekte. Bij dan Oudemanspolder is een Duitsch schildwacht aan den electrischen draad dood gebleven. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim zijn herbenoemd de hh. Th. Willems, Th. Gvertveld, G. van Heyst en E. Bevin.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2