De Groote Oorlog. No. 138. Dinsdag 23 November 1915. Elfde Jaargang. feischijnt eiken MAAMDkG-, WQEHSDAG- en VRIJDAGAVOND is H ^an<^> v°e^ 19111 van een n 9 9 een M BINNENLAND. Losse Oorlogsberichten. Rechtzaken. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een nur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de jpi A gulden bij verlies van beide jgM gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de |fl I 11 1 handen, voeten of oogen. |fl I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I II I Voorts bij ongeneeselijke I B B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. am gulden bij gulden bij O* gulden bij A mm B B B verlies van een jfl I I B verlies B^ B fl verlies van M of oog; 9^J^V duim; wijsvinger; WmIv gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Griekenland en de Entente. PARIJS. De correspondent van de „Petit Journal" telegrafeert uit Athene: De politieke kringen beschouwen met vertrouwen den toestand. Men erkent eensgezind, dat ernstige pogingen van alle kanten gedaau zijn, om de moeilijke kwesties bevredigend op te lossen. Het billijke verlangen van Griekenland is om niet af te wijken van de welwillende neutrale politiek. Griekenland wil van zelf voortgaan met een niet minder be vredigend verlangen ten opzichte van de machten van de Entente, de bewe gingsvrijheid van de troepen verzekeren en hun veiligheid waarborgen In regee- ringskringen toont men geen enkele on gerustheid. Men verzekert, dat er geen onoplosbare oneenigheden bestaan. ATHENE, 20 November. (R. O.) Kit chener kwam hier aan. Hij bezocht den koning in gezelschap van den Engelschen gezant. De audiëntie duurde meer dan een uur. Daarna bezocht hij Skoeloedis. Nader meldt men Het onderhoud van Kitchener met Skoeloedis duurde anderhalf uur. De gezant van Engeland woonde het onder houd bij. Daarna had een langdurige ministerraad plaats. Kitchener werd in de straten toege juicht. Hij vertrok in den avond met onbekende bestemming. LONDEN, 21 November. (R. O.) De bladen vernemen uit Athene Volgens de bladen meldt de Engelsche legatie, dat de Entent e-m ogend heden de economische en commercieele blokkade van Griekenland afkondigden. Italië en de Entente. PARIJS, 21 November. (R. O.) T e 1 e- grammen uit Rome melden, dat Italië zich bij de over eenkomst van Londen aan sloot om geen afzonderlijken vrede te sluiten. NEW-YORK, 19 Nov. In een zeer groot hoofdartikel over den veriiuoedelijken duur van den oorlog schrijft de „Tribuna", dat het geen twijfel meer behoeft, dat de vol komen Duitsche overwinning als afgewend beschouwd kan worden. Uit een militair oogpunt is het eindresultaat zeker. Des niettegenstaande is het noodzakelijk dat de oorlog nog een paar jaar zal duren. Actie in België. Men meldt ons van de grens Zondag j 1. werd weer omstreeks negen uur in den morgen eene hevige kanon- nade gehoord uit Zuidwestelijke richting. Daarna klonken bij korte tusschenpoozen de dof- lange schoten van scheepsgeschut tot in den namiddag. De operaties tegen Servië. BERLIJN, 21 November. (Wolff.) De Duitsche troepen van het leger van Von Koevess hebben Nowi-Bazar bezet. Het leger van Von Gallwitz en de rechtervleugel van het leger van gene raal Bojadjef leveren gevechten om toe gang te krijgen tot bet Lab dal, ten noorden van Prisjtina. Het aantal Serviërs, die op den 19den zijn gevangen genomen, is geklommen tot 3800. Gisteren (20 Nov.) werden meer dan 4400 man gevangen genomen. Tegen Griekenland. LONDEN, 18 Nov. Ret „Agenzia Na- zionale" meldt, dat Italië zich waarschijn lijk bij Engeland en Frankrijk zal aan- Bluiten bij eiken, maatregel, die tegen Grie kenland wordt ondernomen. (Tel.) De Handelsoorlog. LONDEN, 21 Nov. Te Plymouth is aan gekomen de „Caledonia" met een deel der deel der bemanning van het stoomschip „Don", die op 11 dezer was aangetroifen in de Middellandsche zee in twee boo ten, waarin de mannen 5 dagen hadden rondgezworven. Omtrent het lot van de rest der bemanning 'is nog niets bekend. Zeppelin ontploft. LONDEN. (Reuters Part.) Uit Kopen hagen wordt geseind: De ontploffing van de Zeppelin (te Tondern in Sleeswijk?) werd veroorzaakt door een matroos, die op het dak van de ballonloods aan het werk was, en zjjn sigaar liet vallen. De ramp is diep geheim gehouden en sedert Woensdag mag er geen enkel be richt over verschijnen in de bladen in Sleeswijk en elders. Pas gisteren werden er werden paspoorten van Tondern uit gegeven. (Telegraaf.) Italië tegen Oostenrijk. ROME, 20 November (R. O.) Het staf communiqué meldt De slag aan het Isonzo-front werd krachtig voortgezet. De Italianen bestormden met succes de verdedigingswerken in de Fondo- vallei en openden den aanval op de hoog ten ten Noord-Oosten van Gonzia (Görz). Zij kregen vasten voet op den kam van de Monte San Michele. Op het Carso-plateau werden hevige vijandelijke tegenaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Een Ipogiug der Oostenrijkers om den top van den Col di Lana in Cordevole te heroveron, eindigde met een ramp voor den vijand, die in wanorde vluchtte en wapenen achterliet. WEENEN, 21 November (W. B.) Het staf communiqué meldt De Italianen brachten opnieuw troepen van het front in Tirol naar het gebied van Görz over. Met behulp van andere versterkingen valt de vijand geheel het bruggenhoofd van Görz opnieuw aan. Voor Monte Sabotmo mislukten ver scheidene aanvallen door ons vuur. In üen sector ven Oslairja slaagde de vijand er in onze verdedigingslinie binnen te dringen. Een tegenaanval bracht deze stelling met uitzondering van et-n heuvel ten Noord-Oosten van üeze plaats, waar om nog gestreden wordt, weer in ons bezit. Drie vijandelijke aanvallen tegen Peona mislukten, onder zware verliezen. Buitengewoon hevige aanvallen waren ook thans tegen Podgora gericht. Ook hier werden ile Italianen bloedig afge slagen. Het terrein aan beide zijden van den Monte San Michele was aan zwaar artil lerie-vuur blootgesteld. In den namiddag gingen op de Noordelijke helling van den berg groote vijandelijke troepen machten tot den aanval over. Hun aanval mislukte door ons kruisvuur. Hetzelfde lot trof verscheidene aanval len tegen den sector van San Martine en ten Noorden van het bruggenhoofd van Görz tegen de slraatversperring bij Sagora. lil Tirol sloegen de vardedigers van den Col di Lana twee Italiaansche aan vallen op den top van dezen berg af. Kardinaal Mercier. BERLIJN, 20 Nov. Gemeld wordt, dat kardinaal Mercier over Oostende door Frankrijk naar Turijn wilde reizen. De Duitsche regeering ried hem aan den weg over Duitschland en Zwitserland te kiezen en bood hem het gebruik van een exprestrein aan. De bewering van de „Petit Parisien" als zou de Duitsche regeering aan den kardinaal hindernissen in den weg heb ben gelegen is onjuist. Protest. Aan „De Tijd" wordt uit België be richt Sedert eenigen tijd hebben kardinaal Mercier, aartsbisschop van Meohelen, en Msg. Heylen, bisschop van Namen, een protest gereed gemaakt tegen het Duit sche witboek, waarin de bekende beschul diging tegen het z.g. Belgische franoti- reurswezen en de .deelneming daaraan door priesters wordt uitgesproken. OoJt andere overheden hebben aan het protest, dat in krachtige bewoordingen is vervat, medegedaan. De Kamerzetel voor Hoorn. Naar „De Telegraaf" uit Hoorn ver neemt zal de heer W. J. E. K. M. de Jong, lid van de Tweede Kamer voor het district Hoorn binnenkort bedanken. Dit zou in verband staan met handelingen van den heer De Jong als lid van de peulvruchtencommissie. „De Maasbode" van van morgen noemt bovenstaand bericht absoluut onjuist. Nieuwe partij? De (anti-rev.) Amsterdammer bevat een advertentie, waarin „alle Democraten van Christelijken huize die een zelfstandige politieke actie verkiezen boven een sa mengaan met de conservatieve groepen, worden opgeroepen tot de vorming van een „Christelijke Volkspartij". J. S. Meuwsen f Zaterdagmiddag is te Bussum overle den de heer J. 8. Meuwsen, voorzitter van den Middenstandsbond. De overledene was een warm voor vechter voor de belangen der midden standers en heeft o.a. indertijd met den katholieken Middenstandsvoorstander, dr. Nouwens, in opdiacht onzer regeering een studiereis gemaakt in Oostenrijk om er de staatsinrichtingen voor den mid denstand te bezoeken. De heer Meuwsen hield voor enkele jaren te Goes een zeer belangwekkende rede voor de vereeniging „Handelsbe langen" aldaar. Minister Treub en zijn Belastingvoorstellen. (Slot.) Het Weergeld. De weerbelasting wordt geheven van de belastingplichtigen uit Inkomsten- en Ver mogensbelasting, die geen militairen dienst verricht hebben (24 opcenten) en van de belastingplichtigen, die zich ten volle van de hun opgelegde militaire ver plichtingen gekweten hebben (9 opcen ten); voorts wordt deze belasting naar een afloopende schaal (van 24 tot 12 opcenten) geheven van hen, die voorgoed uit den militairen dienst zijn ontslagen, voordat zij hun dienstijd volbracht heb ben. Ten aanzien van de gehuwden worden twee gevallen onderscheiden: a. man en vrouw zijn beiden weergeldplichtig; b. alleen de vrouw is weergeldplichtig. Het weergeld van de gehuwde vrouw (12 op- oenten) komt in mindering van dat van den man. De V1 o o t b e las t i n g. De belasting begint bij een vermogens waarde van f 5 .000f 200.000 (f 1 van elke geheele som van f 1000 boven f 5000) en bij een zuiver inkomstenbedrag van f 5000—f 10.000 (f 1.50 voor elk geheel bedrag van f 100 boven f 5000). De opbrengst van de nieuwe belastingen wordt als volgt geraamd: Effectenbelasting f 3.000.000 Pensioenbelasting -12.000.000 Weergeld - 4.000.000 Vlootbelasting - 6.000.000 Belasting doode hand - 2.000.000 Statistiekrecht - 3.000.000 Plaatskaartenbelasting 2.000.000 Tabaksbelasting 6.000.000 Speelkaartenbelasting - 200.000 Voomamenbelasting 500.000 De totale opbrengst van alle belastingen in hoofdsom en opcenten wordt volgens het ontwerp geraamd op een bedrag van f 263.641.GOO, terwijl voor 1916 was ge raamd f 202.509.700, zoodat de meer dere belastingopbrengst zal bedragen f61.000.000. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak was hedenmorgeu die tegen P. N. van de L., zonder bekende woonplaats, beklaagd van diefstal van een paar schoenen ten nadeele van C. Sinke te Schore. Deze landweerman als eerste getuige gehoord, verklaarde op 26 October zijn militaire schoenen op een straatje bij zijn woning te hebben gezet. Even later waren ze verdwenen. Bekl., op wien de schoenen bevonden waren, beweerde de schoenen te Amster dam te hebben gekocht. Getuige wees op het wapennummer in zijn schoenen. Ook de vrouw van Sinke .verklaarde, dat de schoenen beslist die van haar man zijn. De derde getuige, M. Zoeteweg, heeft den bekl. met nog een anderen man op het uur, dat de schoenen verdwenen zijn, van het erf van Sinke zien komen. De gemeenteveldwachter, M. Hemme- kam, nam de schoenen bij bekl. in beslag. De eisch luidde drie maanden met af trek van het voorarrest. De verdediger mr. Cleveringa refereerde zich aan den uitspraak der rechtbank. Vervolgens werden drie zaken met ge sloten deuren behandeld en werd tegen de 16-jarige J. N. uit lerseke wegens mishandeling f 10 boete of drie weken tuchtschool geëischt. Vrijspraak werd gevorderd in do zaak tegen den 11-jarigen E. de R. te Hulst, wien brandstichting ten laste was gelegd. De vrijspraak was gegrond op het feit, dat geen gevaar voor goederen ontstond. Tegen de 16-jarige St. V. uit Biervliet werd wegens mishandeling fö of 1 week tuchtschool geëischt. Bekl. beloofde de mishandelde, als zij haar nog eens te pakken kan krijgen, in elkaar te zullen trappen. Nadat de zitting weder openbaar was werd behandeld de zaak tegen R. de B. uit Eede, thans gedetineerd. De eenige getuige A. Bename, arbeider te Eede, heeft zijn rijwiel vermist, de wie len, op de rechtbank aanwezig, erkende getuige als die van zijn rijwiel. Bekl. bekende volledig. De eisch luidde tegen bekl., die reeds meer veroordeeld is, vier maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Groot, riep de cle mentie der rechtbank voor bekl. in. De volgende beklaagde A. van O., uit Overslag, thans gedetineerd, stond terecht wegens verduistering van twee balen vlas. D© vlaskioopm-an, C. van de Linden, uit Eede, heelt beklaagde opgedragen de balen mede te 'brengen, ze kwamen echter niet; en bekl. zeide dat de balen van zijn kar waren gestolen. Ook nu hield bekl. dit vol. De tweede getuige L- Serraes, te ,Zuiddorpe, heeft bekl. in zijn herberg gehad; en deze ver kocht aan P. van „Roinpu voor 800 fres. De derde getuige, O. van Rofflpu, ver klaarde twee balen vlasi Vvoor 800 frcs. verkocht. Bekl. ontkende, hij heeft den getuige nooit gesproken. Getuige zegt nog dat beklaagde gezegd 'heeft, dat het gesmokkeld vlas was. De vierde getuige was ,niet verschenen en zag de rechtbank van het hooren van dien getuige af. De officier achtte bewezen, dat bekl. het vlas verkocht heeft en ©isitue wegens verduistering drie maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. De verdediger mr. Adriaans©, wee= op de goede reputatie van bekl. als vrachtrijder ©n koopman, en betwijfelde of bekl. wel tot een feit als het onderhoorig© in staat is. De verklaringen der twee laatste ge- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 23 Nov.: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, nevelig tot halfbewoikt, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst d;s nachts. Weinig verandering van temperatuur overdag. tuigen meent spr. in twijfel te moeten trekken, wat hun juistheid betreft. Wiegens bedelarij; door te Temeuzen een kaartje aan te bieden, waarop om ondersteuning werd gevraagd, luidde de eisch tegen C. M., gedetineerd 'e Middel burg, doch zonder bekende woon- of ver blijfplaats, 12 dagen hechtenis. De volgende zaak was een appèlzaak, namelijk die tegen A. v. H. te Oostburg, die wegens het weigeren van inkwartie ring voor ieen officier door den kanton rechter te Oostburg tot f50 of 15 dagen was veroordeeld. Bekl heeft geweigerd, omdat hij nog een officier lingekwaruerd had. Deze officier als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij op 22 Juli niet meer bij bekl. was, maar dat hij voor eigen reke ning in ieen hotel was, zulks op verzoek van bekl. De eisch luidde vernietiging van het vonnis wiegens vormgebrek, doch de officier achtte bewezen, dat bekl. op' 22 Juli geen inkwartiering had en dus ook niet het recht had om inkwartiering te weigeren. De officier vToeg oplegging van eenzelfde straf als voor het kantongerecht. De verdediger, mr. P. J. van Bortel', be pleitte, dat bekl. wel inkwartiering had op den bew,us'ten dag; en hij meende, dat de getuige, zoolang hij in Oostburg was, bij hem ingekw;artierd was. De volgende beklaagd© was L. d'H. uit Gent, die bij verstek was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens poging tot verboden uitvoer. Bekl. beken de goederen te hebben medegenomen naar België, maar niet te hebben geweten, dat dit niet mocht. Daar de getuigen niet opgeroepen waren, werd de zaak uitge steld tot 7 December. Wegens mishandeling van een koewach ter moesten terechtstaan de 76-jarige P. de D. en zijn dochter V. de D. uit Phi lippine, de laatste was niet verschenen. De vader hield verontwaardigd vol niet te hebben geslagen. De eisch luidde voor ieder f 10 of 10 dagen. Wegens beleediging werd tegen J. de M. uit Sluis f 15 of 15 dagen geëischt. Bekl. zegt, dat hij gezocht wordt De volgende zaak was die tegen E. A. de L. te Dssendrecht, di© bij verstek- vonnis van 26 October wegens poging tot uitvoei var 1000 L. petroleum in 5 vaten naar België, tot drie maanden werd veroordeeld. Bokl. was in verzet gekomen en zeide nu, dat do petroleum niet voor uitvoer bestemd was, maar ofschoon hij dit voor de politie bekend had. Uit de verklaringen der verschillende getuigen bleek, dat voor bekl. 5 vaten petroleum naar de Woensdrechtsche ha ven zijn gebracht en dat zij daar verborgen zijn onder takkenbossen, waar de wacht meester der maréchaussee, A. Eist, ze vond. Deze zeide, dat bekl. hem volledig verklaarde, dat en hoe hij de vaten zou uitvoeren. De officier meent, dat bekl. wel de gelijk schuldig is en dat de wet van Augustus 1914 is in het leven geroepen in het economisch belang van ons land, maar tevens in het belang van de hand having onzer neutraliteit en daarom de straf niet te zwaar is en eisohte bevesti ging van het vonnis. De verdediger, mr. Hartog uit Bergen op Zoom, begin, met de bespreking der dagvaarding, waarin staat, dat bekl. de petroleum heeft vervoerd naar België, maar dit is niet bewezen. Gaarne wordt toegegeven, dat bekl. de petroleum heeft doen bestellen, en dat hij aan de ha ven is geweest tijdens het lossen der pe troleum.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1