DONDERDAG 18 N8VE1IEI1915, 20 zachte Olmeboonien 14 zware Populiereboomen, De Groote H een partij Afbraak, No. 136. FEESTVËRGADËRING TIJDGEEST OBLIGATIËN. WED. B. FIBER» DE IONISE, Feuilleton. Ingezonden Stukken. Muziek. SPORT. VISSCHERIJ. Openbare Uerkoopingen ADVERT EN Tl EN. H.H. Landbouwers! ST00MBÜ0TDIENST GaesDordt.—Rotterdam en Amsterdam, „Admiraal de Ruyter" en Motor „Zuid-Beveland". R. K. Propagandaclub „PI US X" te Goes, op Zondag 21 November 1915, Huishoudelijke en luxe Artikelen, Speelgoederen. Openbare Verkooping. VERKOOpEN: 20 LOOPVARKENS. 26 VERKOOPEN: Openbare Verkoopingen te 's Gravenpolder, Woensdag 1 December 1915, een Woonhuis, Werkplaats, Loods, Varkenshok en Erf Te Koop bij Inschrijving, drie Arbeidersgezinnen. Nieuwe Keien te koop. Losse Oorlogsb A Rechtbank tb Middelburg» De eerste zaak, welke Vrijdag in het openbaar behandeld werd, was die tegen den 28-jarigen meubelmaker A. M., geboren te Blankenberghe, tijdelijk te Vlis- sing-en, thans gedetineerd beklaagd van diefstal van een bankbiljet van 1000 frs. ten huizo van de wed. Dugardin. Bekl. bekende het biljet te hebben weg genomen, hij had de bedoeling het terug te geven en gaf reeds 400 frcs. Dit laatste bleek uit de getuigen verklaringen ook. De officier wees er op, dat bekl. in de woning der weduwe, waar hij inwoonde, maar raar deed, hij snuffelde overal waar hij niet noodig had, hij eischte tegen bekl. vier maanden met aftrek van het voor arrest en teruggave van 400 frcs. aan bekl. en zes honderd aan de weduwe. De verdediger mr. Groot bepleitte, dat niet bewezen was het opzet van bekl. om het geld te behouden. Tegen denzelfde bekl. werd nog eens twee maanden geëscht wegens diefstal van f 150 ten nadeele van de dochter van do in de vorige zaak bedoelde we duwe. Ook deze diefstal bekende bekl. Wegens poging tot uitvoer van zes liter petroleum en omkooping van de verbali santen door hen 5 frcs. aan te bieden, werd tegen M. W., vrouw van A. J. te Glingie (Z.), vijf dagen gevangenisstraf ge- eischt. Als nu stond terecht P. M. C. uit. West- dorpe, beklaagd van het waarschuwen van den herbergier Jansens, die zonder vergunning in zijn herberg liet dansen op muziek, voor de komst van den veld wachter G. J. Ophuis. De veldwachter verklaarde muziek te hebben gehoord en bekl. naar de herberg te hebben zien loopen <en direct daarop hield de muziek op en kwamen er menschen uit de her berg. In de herberg stonden tafels en stoelen op zijde. De twee andere getuigen, de herbergier P. D-. Jansens en de metse laar C. N-eijt verklaarden echter dat er niet gespeeld is, dit tegen hun vroeger voor den veldwachter afgelegde verkla ringen in. Het gevolg hiervan was, dat zij beiden gewezen werden op het gevaar voor aanhouding als verdacht van mein eed, en de zaak geschorst werd tot het einde der zitting, terwijl beide mannen onder bewaking werden gesteld. Wegens mishandeling werd vervolgens tegen J. A. G. uit Zaamslag f 10 of 10 dagen gevorderd. Tegen C. R. de Kr. te Biervliet luidde de eisch ondanks zijn ontkennen, wegens mishandeling, f 7 of 7 dagen. Bij verstek luidde de eisch tegen A. J. V. te Koewacht, wegens het niet voldoen aan bet bevel van een maréchaussée om van zijn rijwiel af te stappen f 10 of 10 dagen. Tegen Ch. H. F. uit Hulst, wegens beleediging van den veldwachter Cort- vriendt f 15 of 15 dagen. Wegens strooperij op het hof van Francke werd tegen J. KI. te Domburg, die door den rijksveldwachter J." van Ant- 'w erpen werd aangehouden met een zak appels, des morgens om vijf uur, f 15 of 12 dagen geëischt. Bekl. zeide de appels te hebben gevonden. Wegens diefstal van steenkolen-briquet- ten werd bij verstek 14 dagen gevange nisstraf geëischt tegen vrouw R. V. N. te Schore, een recidiviste. Niettegenstaande hun ontkennen werd tegen het echtpaar M. M. B. en C. R. respectievelijk 5 en 7 dagen geëischt, wegens verzet tegen de rijksveldwachters, die in hun verloislokaliteit te 's-Heer Arendskerke een onderzoek instelden naar een vermoedelijke drankwetovertreding. G. Sch. te Goes was in verzet gekomen van het vonnis van 24 September j.l., waarbij hij wegens diefstal eu beleediging tot 14 dagen werd veroordeeld. Daar hij nu ontleende werd de zaak uitgesteld tot 26 dezer om de getuigen nogmaals te hooren. Alsnu werden wederom de beide ge tuigen gehoord in de zaak tegen C. uit Westdorpe; beiden volhardden bij hun zoo straks afgelegde verklaringen en vor derde de officier daarom rechtsingang tegen hen wegens meineed en hun onmid dellijke in hechtenisneming. De president, die alles in het werk had gesteld om de beide mannen te doen inzien aan welk gevaar zij zich bloot 46) De markiezin was sidderende in de gang blijven staan. Gebogen onder die lijdelijke medeplichtigheid, welke Carral haar opgeleegd had, wachtte zij, gereed om op de eersle schemering van onraad de vlucht te nemen. Het doodsg'ereutel van een man ver nemende, sidderde zij van het hoofd tot de voeten en wilde naar het andere einde der galerij [snellen; maar het schijnsel iter maan vertoonde haar zij geloofde het ten minste een onbestemde ge daante, die langzaam in den nacht scheen voort te sluipen. Het was een getuige die naderde. Doodelijk verschrikt, sloop zij Xavier's kamer binnen en deed de deur achter zich dicht. „Is het gedaan?" vroeg zij fluisterende. Xavier wilde antwoorden. De bedelaar legde hem de hand op den mond en ant woordde zelf: „Het is gedaan I" stelden, schorste hierop de zitting tot kwart voor twee. Des middags werd ten eerste aan Jan sens zijn schriftelijk opgestelde verklaring voorgelezen. Nu gaf hij toe, dat er wel dansmuziek is gemaakt door Neijt. Hij heeft beklaagde niet gezien en had dezen niet gevraagd liem te waarschuwen. Den veldwachter zag hij ook niet. Ook Neijt bekende nu muziek te hebben gemaakt. Hij zag -echter noch beklaagde, noch den veldwachter. Thans trok de Officier zijn vordering inzake meineed in en eischte tegen be klaagde f 10 subs. 10 dagen. Uitspraak in alle zaken 19 November. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! U zou me zeer verplichten onderstaan de regelen te willen plaatsen als ingezon den stuk in de „Nieuwe Zeeuwsche Cou rant". Geachte lezers, vooral ambachtslui 1 Eerlijk duurt het langst zegt men steeds, dus dat zal wel waar zijn Doch hoe eerlijkheid bestaat, daar wil ik een paar vragen over stellen; 'het kan leerzaaml zijn en ik word dan misschien van een onwetende een wetende. Hoe'het gaat met een besteding van een groot werk weten velen. Hoe het er soms naar toegaat door inschrijvers weten niet velen. Ik spreek niet op velen, enkel uit ondervinding op enkelen. Wanneer een werk aanbes.e-d zal wor den publiek of bij u i t n o o d i g i n g, dan gaan veelal de inschrijvers informeeren naar prijsopgave voor de onderdeelen bij de vakpatroons. Wanneer nu b.v. Donder dags door een inschrijver aan den vak patroon zijn woord gege.en wordt, dat wanneer inschrijver Vrijdags aannemer wordt dan vakpatroon ook op het werk reken-en kan en vakpatroon op deze voor waarden prijsopgave doet eu dan 's Za terdag-s toevalligerwijs de inschrijver den vakpatroon ontmoet en dan inschrijver zegt: „Vakpatroon u valt er buiten". Hoe klopt dat met eerlijkheid? Zoo'n eerlijkheid begrijp ik niet. Wanneer in 't hetzelfde geval inschrijver met opgave van vakpatroon, aan een in- ti-emen vriend-vakpatroon gunt, dan raadt men allicht de eerlijkheid. Kan iemand zoo'n handelwijs eerlijk verklaren of uitleggen, dan zal ik van een onwetende een wetende wor den. Bij voorbaat dankend voor de plaats ruimte, Ovezand. J. UITTERHOEVE. Bred a's Mannenkoor vierde gis teren zijn 50 jarig bestaan Onder de vereenigingen, die door veitegenwoor- digers de Jubileerende liedertafel comple menteerden, was ook het Middel- burgsch Mannenkoor. Naar het Centr. verneemt, zal er spoe dig een begin worden gemaakt met een geregelde propaganda voor 't Hollandsche volkslied onder de gemobiliseerde militai ren. Op het oogenblik wordt er een bundel van 50 liederen samengesteld, welke aan iederen militair zal worden verstrekt. Zoo spoedig deze bundel gereed is, zal met de propaganda worden begonnen. Voetbal Goes. Gisteren speelde alhier aan den Polderschen weg „Zeeland Vooruit I" tegen „Vlissingen III" uit Vlissingen. Stand bij de rust 4—0 voor „Z. V." Stand bij het einde 9—0 in het voordeel van „Zeeland Vooruit", Goes Voor de Zuidelijke Tweede klasse com- pititie van den Ned. Voetbalbond speelde gisteren te Middelburg „M. V. V. O." tegen „E. M. M.". „M. V. V. O." won met 3-0. Te Vlissingen had de wedstrijd „Hij is dus dood?" vroeg mevrouw de ltumbrye, bijna -even eer beangstigd door de duisternis als door de misdaad. „Hij is dood!" bevestigde de bedelaar. „Het is zonderling, Carral", hernam zij, „ik herken uwe stem niet". Xavier waande zich den speelbal van een zonderlingen droom. „Waar zijt gij?" vroeg mevrouw1 de ltumbrye wederom. Zij stiet tegen het lichaam van Carral. „Een man!" riep zij verschrikt uit. De bedelaar trok de gordijnen op-en -en h-et licht der maan overstroomde eens klaps het vertrek. „Mevrouw d-e Rutnbrye!" sprak Xavier, ten toppunt van verbazing zoodra het licht in de kamer viel. Zij za,g Xavier met een verwilderden blik aan -en boog zich daarop over Carral. Toen zij zich weder oprichtte, viel haar oog op den g-eheimzinnigen bedelaar, die onbeweeglijk en met de armen over elkan der geslagen voor haar stond. Zij wilde vluchten. Hare zinnen dreigden haar te begeven. „Blijf", sprak hij, „blijf, weduwe van kapitein Lelebvre; wij hebb-en samen eene lange rekening te vereffenen". „D-e weduwe van mijn vaderI" riep .Vlissingen"„N. A. C. H" plaats met 5-1 tot uitslag voor „Vlissingen". Te Breda moest de wedstrijd Velocitas II" „Zt-elandia" plaats hebben, bet veld werd echter afgekeurd. Mosselen. Gedurende de week van 6 tot 13 No vember werden in de haven van Philip pine gelost 1025 ton mosselen, die ver kocht werden a 2.40 fr. per ton. Naar Gent wi rden per schip vervoerd 260 ton, die daar 2.25 a 2.75 fr. per ton opbrachten. Op de steden Antwerpen, Mechelen en Brussel werd geen handel gedreven. Naar het Belgische dorp Den Doel wer den ongeveer 150 ton mosselen gebracht en daar aan venters verkocht. Verder werden veihandeld 25 manden garnalen a 17 cent per K. G M. Ct. November. 17 Kruidingen, woonhuis, moestuin enz. Schram. 18 's-Gravenpolder, bouwland, Neervoort. 18 Oudelande. afbraak, merrie's, runders en loopvarkens. Hoilmann Verhoek. 19 Goes, bouw- en weiland, erven Pijke, Pilaar. Waarde, December of Januari, kapi tale hofstede met boomgaard, bouw en weilanden, Pilaar. 26 Kloetinge, hoornvee, Pilaar' Di cember. 1 's-Gravenpolder, woonhuis, werkplaats enz. Pilaar Hun, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wijlen MATTH. VAN LIERE, in leven pimmermau te 's-Gravenpolder en overleden dei: 28 Augustus 1915, wordt verzocht, opgaaf of betaling te doen ten kantore van Nota ris PILAAR, vóór 24 November a.s. Wie den hoogsten prijs wil heb ben voor zijn Veulenmerries, Aftands paarden, die het land uit moeten, en Slachtpaarden, ontbiede JAC. F. DE CONINCK J.Mz., Nieuwstraat D 158, Goes. met de Stoomboot Vertrek van GOES naar ROTTERDAM. Donderdag 18 Nov. 's morgens 7 uur. Zondag 21 Nov. 's morgens tuur. Vertrek van GOES naar AMSTERDAM. Woensdagmorgen vroeg. Vertrek van ROTTERDAM naar GOES. Vrijdag 19 Nov. 's morgens 3 uur. Dinsdag 23 Nov. 's morgens 11 uur. Vertrek van AMSTERDAM naar GOES. Vrijdagmiddag 3 uur. LigplaatsRotterdam, Haring vliet, Zuidzijde. INFORMATIËN te bekomen te Goes bij den heer J. C. MONHEMIUS, te Dordt bij de heeren BOUMAN Zn., te Amsterdam bij de heeren J. B. VERSCHURE en W. DEFAIS en te R o t- terdam bij de Stoomboot-Reederij v/h J. A. VAN DER SCHUIJT. PASSAGIERSVRACHT Goe» -Dordt- Rotterdam: enkele reis. ft. retourM.s*. Xavi-er. „Mijne- moeder! Hij wreef zich de oo-gen uit, terwijl hij zijne gedachten poogde te verzamelen. De tegenwoordigheid van den bedelaar, de doode man, welke voor zijn bed lag, die vrouw, welke men zijne moeder noem de, dat alles maakte hem bijkans waan zinnig. „Om Godswil!" riep hij, „zeg mij toch wat er hier gebeurd is?" E-en geweldige poging op zich zeiven tlo-e-nde, was het der markiezin gelukt een weinig hare koelbloedigheid te her nemen. „Ja, wat is hier eigenlijk gebeurd?" vroeg zij. „Ik kom hier aangetrokken door h-et gerucht en ik vind een lijk bij een mijner gasten!" „H-et lijk van een man, dien ik gedood heb, mevrouw", viel Nep-tunus haar in do rede, „omdat hij ter volvoering uwer bevelen uw zoon kwam vermoorden". „Is het mogelijk!" mompelde Xavier. „Mijn zoon!" herhaalde de markiezin: „ik heb géén anderen zoon dan Alfred d-es Vallées". „En d-e andere? Gij meendet, dat hij goed <en wel verloren was, niet waar?" hernam de bedelaar. „Dat alles is reeds zoo lang gel-eden en ligt zoo goed in de van de in de Concertzaal der Sociëteit „Van Ongenuchten Vrij", waarhij LEZING van den Edelachtbaren Heer H. STULEMEIJER, Wethouder van Rotterdam, over „Godsdienst en Politiek". De avond zal worden opgeluisterd door strijkmuziek en zang. UJBp"" Entree vrij voor alle Katholieken van Goes en omstreken, zoowel Dames als Heeren. Programma's in de zaal verkrijgbaar Premietrekkingen volgens aanwijzing der Nederlandsche Staatsloterij f2.50, f5.-, flO.—f20.—, f25.-. Volgestort (Wettig geoorloofd). Verkrijgbaar a.h. Hoofdkantoor Wijnhaven 15 le Rotterdam en bij H.H. Agenten Onze etalages zijn gereed en bevatten eene rijke sor teering van de nieuwste en ook zeer vele nieuwe FIRMA C 38, Langekerkstraat, 039. GOES De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen des voormiddags om b''-2 uur, '>p Int boefje van don heer 1. ZANDÉEteOudelando als: 2000 Pannen, 2000 Leien, Planken, Balken, Kozijnen, Ra men, Deuren, partij Steen, Brand hout, enz. V o o r t s 2 jaarling Merrie's, 1 Veulen, 10 éénjarige Runders en De Notaris PILAAR te Goes, /al des voormiddags te half elf uur, voor den heer J. M. STRAUB, op het dorp Kloetlngs, tegen contante betaling (controlelijsten van meikopbrengst ter inzage bij den verkooper.) 1 jaarling Vaarskalf, 1 Stierkalf en 1 Victoriukarn. vergetelheid begraven, dat gij u verbeeldt, dat h-et u genoeg zal zijn het te ontkennen I Gij bedriegt u, mevrouw, ik heb hier hij sloeg op- zijne horst het noodige om u te overtuigen. 'Gij hebt twee zonen, waar van d-e eene het wettige [kind is van kapitein L-efebvre en dat is1 deze hier!... terwijl gij voor den zoon van den En- gelschman stoutweg zijn rtaa.rn hebt ge steld!" „Neger!" sp-rak de markiezin, als had zij in hare ('reoolsche woordenlijst geen bloediger beleediging kunnen vinden, „gjrj zult uwe vermetelheid duur betalen! Gij zijl ten mijnent, ik ben hier meesteres; alles wat gij zegt is logen en bedrog! Het lichaam van den mulat scheen te herlevenhij maakte een lichte bewe ging- „Ontwaak om mij te verdedigen, Car ral!" hernam de markiezin, wier trekken door d-e woede akelig verwrongen waren „Spreek! spreek toch. Carral richtte zich met moeite op, viej wieder en richtte zich wederom op. Na verscheidene vruchtelooze pogingen, slaag de hij er in zich te doen verstaan., „Die man beeft de waarheid gesproken", stamelde hij, op zijne voormalige meeste res zijne van haat gloeiende oogen vesti- OP ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes. a. des morgein te 10 uur, in het koffie huis bij Mej. Wed. Verbeek, van te 's Gravenpolder, groot 3 A. 95 c.A. Bewoond door Wed. MATTH. VAN LIERE uiterlijk tot 1 Mei a.s., gedurende welke bewoning f125 per week door haar be taald wordt. In het pand is een timmermanszaak uitgeoefend, doch het is ook zeer geschikt voor vrachtrijdersbedrijf. b. des middags te 12 uur, aan gemelde werkplaats TEGEN CONTANTE BETALING van7 Ladders, 2 dubbele Ladders, Trap, 2 Schaafbanken met toebehooren, Slijpsteen en Bak, 3 Kruiwagens, Hand kar op veeren, Fornuis, een partij tim mermans- en metselaarsgereedschappen, Schoppen, Spaden, Rijven, Werkhout, Kozijnen, Ramen en Deuren, Brandhout, 1000 Waalsteenen, Kalk, Zand, Verf waren, Vaten, enz, tegen contante betaling, EN in den boomgaard bij de hofstede van den heer Gd. Nieuwenhuijse Lz. te Nisse. Inschrijvingsbiljetten voor elke partij afzonderlijk in te leveren bij Notaris PILAAR vóór 20 November a.s. S. ADRIAENSSENS, in den Schenge- polder, bij de spoorhalte Noord-Kraaijert vraagt tegen 1 Maart a. s. of vroeger Ruime nieuw gebouwde woningen met grooten tuin kunnen worden betrokken. Te Borsselen Te bevragen F. DUIJNHOUWER, Goes. g-ende. „Uw leven was een langdurig lo- g-en.Moge God u vergeven, mevrouw, en mij barmhartig zijn!" Dat was alles. Zijn hoofd bonste op nieuw tegen den vloer. Buiten zich zelve van woede stiet de gravin hem verachtelijk met den voet van j zich af. „Sterf dan, -ellendige -slaaf 1" sprak zij met diepe verachting. Zich daarop tot Xavier wendende, voeg de zij dezen toe: „En gij, mijnheer, beef. zoowel als uw medeplichtige !Er is een moord in mijn huis gepleegd, die moord zal gestraft wor den. Oik weet wel niet waarop uwe eer- looz-e aanslagen zich gronden, maar ik ken hun doel, mijnheer! Ik weet, dat gij, een kind zonder vader, in het leven gehouden en ondersteund door eene geheimzinnige en regelmatig uitbetaalde aalmoes, ik weet, dat gij uwe oogen durft opheffen tot freule de Rumbrye! Gij hebt eene 'moeder noodig, mijnheer, gij hebt een naam noodig 1 ©n gij hebt uwe keuze op mij laten vallen! en gij zult u van den naam mijns zoonjs meester maken! Gij zijt ©en eerlooze bedrieger, mijnheer I" (Wordt vervolgd.) Abonnem«ntspr(js p. 31 Afzonderlijke nummers; Advertentiën worden ifl halt drie en Vrijdag v| De abonné's op dit bla directie uitgereikte poli: daarvoor vastgestelde GRATIS verzekerd teg Wegens overvloed berichten heden geen geen oorlogsoverzicht De oorlog op den SOFIA, 16 November muniqué van den 14en m De operaties ontwikkele geheeie front gunstig voo Bij Prokuplje maakten 480 kisten artillerie-ammi ten infanterie-munitie, 12 oorlogsmateriaal en 1 piot 16 pontons buit. Onze tegenaanval op de teu Zuiden van Veles, ein, feit, dat de Franschen op d oever van deze rivier vollj teruggeworpen. Daar name door een krachtigen sto gezang van het nationale verschanste stellingen van Do toestand in S Het Algem. Handelsblai Saloniki dato 15 Novemb Het hedenavond van front ontvangen nieuws gunstig, zelfs verontrusten- hebben met een talrijke s flankeerende beweging gei de van Tetowo in de rich tiwar, zoodat zij Prilep en] Monastir bedreigen. Te Gradsko moesten de1 twee plaatsen terugtrekke Het corps diplomatiqui van plan veranderd en ve Skoetari in plaats van na; Er worden toebereidselen het vertrek van een aanta Monastir De operaties in België en LONDEN, 16 Novembei telegram van maarschalk wederom, dat er alleen artiJ gevechten op het Britsche plaats gehad. De infanteri in acttie. Van het Oostelijk oorlog: PEI'ROGRADO, 16 Nov. nik.) Het communiqué van generalen staf meldt: Op het geheeie front vai Pripjet heeft op den 15den belangrijke gebeurtenis pla; In de streek van de dorp en Kriask voor de overga Styr duren _de gevechten vi De toestand van het Servit Naar aan „Daily Teiegrap niki van vertrouwbare z wordt, heelt, volgens beric binnenland van Servië, hi| leger, dat langzaam terugtr doel bereikt. De positie v zijn gelegen in het bergac dat vroeger de Turksch-Ser vormde vóór den Balkan-ooi liezen van het leger zijn, wordt, niet grooter dan 3 gewonden en gevangenen e er bovendien in geslaagd, oorlogsmateriaal mede te ne binding met de Servische de passen van Katsjanik vi tot stand gebracht langs di Novi Bazar en den Mitrowi De Duitsch- Üostenrjjkscht I sche legers zullen het als e zaak ondervinden, het Ser dat als geheel in stand geb het gebergte en uit het gankeljjk gebied, dat het ni te verdrgven. De zware Oi en Duitsche artillerie en tr- district onbruikbaar.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 4