Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Misschien ware het beter geweest den man te paaien, want Churchill is er de man niet naar, genoegen te nemen met een plaats op de tweede rij en zal 't daarom zijn vroegere collega's nog wel eens lastig maken. Even blijde als ware het een overwin ning, wordt in Oostenrijk het succes der 3e oorlogsleening gevierd. Ze bracht ruim 4 milliard op. wat voor de Donaumonarchie inderdaad buitengewoon is. Op de eilanden Walcheren en Zuid- Beveland werd Zondagnamiddag de na galm van zwaar kanonvuur gehoord. Aan het Italiaansche front. WEENEN, 14 November. (W.B.) Het stafcommuniquè van hedenmiddag luidt: Gisteren hield de vijandelijke zware ariillerie over het niet bedwongen brug genhoofd heen Goerz hevig onder vuur. Ondertusschen was de vergeefsche aanvalsactiviteit der Italianen voorname lijk tegen het Noordelijk gedeelte van Doberdo gericht. Ten Noorden van den Monte San Michele ging een gedeelte van het front tijdelijk aan den vijand verloren. 'sAvonds werd het door een tegenaaval geheel terugveroverd. Alle overige aanvallen der Italianen werden bloedig afgeslagen. In den sector ten Zuiden van den Monte Dei Seibusi en voor het bruggen hoofd van Goerz werd elke aanvalspoging door ons artillerievuur verijdeld. Verscheidene van onze vliegmachines wierpen bommen op Verona. PARIJS. Het communiqué van Zondag drie uur meldt: Kort geleden heeft de Rheinisch-West- fitlische Zeitung" de „Helderziendheid" van den Engelschman E D. Morel ge prezen en zijn „buitengewone kennis van de gedachten en de gevoelens derDuit- schers''. Het is dan ook interessant eenige weg gelaten passages uit een artikel van E. D. Morel te publiceeren zooals dat ge daan is door de Humanité, welke pas sages het Munschensche tydschrift „das Forum" wilde publiceeren. „De monsterachtigheden in België be dreven, vormen het voornaamste punt van de schanden, waar de Belgische neu traliteit was gewaarborgd door een inter nationaal verdragen vooral daar België zich aan geen enkele uitdagende daad had schuldiggemaakt. De misdaad van Duitsch- land die het heeft bedreven door een klein volk, dat het geen enkel kwaad had ge daan, zonder medelijden te behandelen, zal ook zelfs na verscheidene eeuwen niet vergeten zijn". De Duitschers hebben een mijn laten springen in den sector van Frise ten westen van Péronne en hebben getracht de halte te bezetten. Zij zijn terugge dreven na een tamelijk hevig gevecht. De Franschen hebben een krachtdadig vuur gericht op het station van Chaulnes. Een dreigement van Hindenburg. Een bericht van de „Times" uit Peters burg meldt, dat, volgens mededeelingen van Duitsche krijgsgevangenen op het noordfront, keizer Wilhelm in zijn laatste onderhoud met generaal v. Hindenburg bij dezen aandrong op een krachtige actie om de Duna te forceeren ongeacht het verlies aan menschenlevens. De veld maarschalk vroeg daarop om versterkin gen, welke de keizer echter weigerde met de verklaring, dat hij niet in staat was ook maar één man aan alle fronten te onttrekken Vervolgens werd krijgsraad belegd, welke tot resultaat had, dat Hin denburg verklaarde zijn commando te zullen neerleggen, indien nog verder werd aangedrongen op de verovering van Riga en Dunaburg. („De Tijd".) De Paus en de Armenische gruwelen. De brief, door den paus aan den sultan van Turkije over de Armenische gruwe len gericht, en de instructies door den H. Stoel betreffende de katholieke Ar meniërs gezonden aan mgr.Dolci, apos tolisch delegaat te Konstantinopel, heb ben naar de Romeinsche correspon dent van „de Tijd" meldt vruchten gedragen. De Turksche minister van binnenland- sche zaken heeft aan mgr. Dolci ver klaard, dat Turkije slechts maatregelen heeft genomen, om te verhinderen, dat de Armeniërs door oproer de veiligheid van het Turksche rijk in gevaar bren gen. De Turksche regeering heeft beslo ten voldoening te geven aan het verzoek van den paus, om de Armeniërs, die niet reeds uit hun woonplaatsen waren weg gevoerd, naar elders over te brengen. Voorts heeft de Turksche regeering aan den H. Stoel bericht gezonden, dat onverwijld maatregelen worden genomen tot het verschaffen van levensmiddelen aan de noodlijdende Armeniërs, dat aan slagen op hun leven door Turksche amb tenaren of soldaten streng worden ge straft, enz. Gerechte straf. Een der Belgische correspondenten van „De Tijd" meldt De rechtbank te Hasselt wees 1.1. Dins- pag in zijn gehouden strafzitting vonnis in deze geruchtmakende zaak en veroor deelde den majoor Tölle, chef van het bataljon Duitsche landstorm te Maeseijck, tot een boete van 50 Marck of 10 dagen hechtenis wegens gepleegde mishandeling op het zoontje van de Maastrichtsche familie v. d. E. Zooals bekend, had de majoor den knaap, toen deze naar het pensionnaat der EE. Kruisheeren te Maeseijck terug keerde en zijne ouders vaarwel wuifde, met de rijzweep in het gelaat geslagen Verder veroordeelde de rechtbank ma joor Tölle tot een boete van 50 Mark of 10 dagen hechtenis wegens het mis handelen van den Belgischen douanier Kubben en tot 100 Mark of één maand hechtenis wegens het doen mishandelen van den Belgischen douanier Opdenakker en tevens in de kosten van het proces. Beide beambten waren op last van den majoor door zijn soldaten afgerost, om reden zij zich tegen de onverdiende mis handeling van den knaap hadden verzet Het Openbaar Ministerie, niet tevreden met het gewezen) vonnis, is bij het ge rechtshof te Brussel in hooger beroep. De Handelsoorlog. LONDEN, 14 Nov. iR. O.) Lloyds meldt: Het Noorsche ss. „Wacousta" (1988 ton) is gezonken. De bemanning is gered. ROM F, 14 Nov. (R. O.) Het Italiaan sche stoomschip „Bonna" (1519 netto tons), is door een onderzeeër, welke de Italiaansche vlag voerde, in den grond geboord. De bemanning en de passagiers zijn gered, behalve van een boot met 12 manschappen en 7 passagiers, wier lot onbekend is. („Maasbode".) Weenen -Constantinopel. Een telegram uit Boedapest, dd. 10 dezer, aan de Duitsche bladen, zegt De groote brug tusschen Pirot en Niesj bij Sakkowats is reeds hersteld. Over ten hoogste tien dagen zal men weder met den spoorweg van Weenen over Niesj en Sofia naar Konstantinopel kunnen reizen. Italië en de Balkan. Volgens berichten in de Temps heeft Italië thans besloten deel te nemen aan den veldtocht op den Balkan. Het wil in de eerste plaats de Montenegrijnen in den strijd tegen de Oostenrijkers steunen en daarna trachten tegen de flank van Von Mackensen's leger te opereeren. De tegenstand van Servië. De Berliner Zeitung verneemt uit het oorlogsperskwartier, dat de Servische strijdkrachten Woensdag den Duitsch- Oostenrijkscli-Bulgaarschen troep krach- tigen tegenstand hebben geboden. De aanvallen der opdringende vervolgers werden niet alleen door sterke achter hoeden afgeweerd, doch het geheele Ser vische leger tracht thans al vechtende het oprukken der verbonden troepen op te houden. De „Ancona". Aan de Times is uit New-York geseind dat het ministerie van buitenlandsche zaken den Amerikaanschen gezant te Rome heeft opgedragen zoo spoedig mo gelijk alle gegevens mede te deelen over de „Ancona", waarop, naar men bericht, vele Amerikaansche burgers van liet Joodsche ras uit Palistina terugkeerden. Of deze laatste aanval van een duik boot tot een diplomatiek geschil tusschen de Vereenigde Staten en Oostenrijk- Hongarije zal leiden, zal afhangen van de feiten. Volgens een der berichten heeft de duikboot een groot aantal gra naten op het stoomschip afgevuurd en de ambtenaren geven daaraan deze ver klaring, dat de Ancona heeft trachten te ontsnappen, nadat haar gelast was te stoppen. Zoo dit werkelijk blijkt het geval te zijn, dan zal Amerika overeenkomstig de door Wilson aangevoerde gedragslijn geen reden tot protest hebben. De Amerikaansche gezant te Rome bericht, dat men gelooft, dat ongeveer 20 Amerikanen met de Ancona zijn om gekomen. BGL«1Ë. Koning Albert blijkt te lijden aan een hardnekkige maagziekte, die hem veel pijn veroor zaakt, hem geregelde voedseltoename verhindert en het gestel ondermijnt. De toestand is echter gelukkig niet zorg wekkend en alsnog niet ernstig De geneesheeren hopen op spoedig algeheel herstel. (De Tijd.) EXGËLAIS». Minister Churchill afgetreden. Minister Churchill is afgetreden In den brief aan Asquith, waarin hij kennis geeft, dat hij zijn ontslag neemt, zegt hij na op het feit te hebben gewezen, dat hij niet is opgenomen in den kleinen oorlogsraad van het kabinet dat hij de algemeene verantwoordelijkheid voor de wijze, waarop de oorlog wordt gevoerd, niet op zich kan nemen, zonder werke lijk deel te hebben in de leiding en het toezicht. Asquith verklaarde in zijn antwoord op dit schrijven, dat hij het besluit van Churchill ten eerste betreurde en gaf tevens zijn hooge waardeering te kennen van de diensten, door dezen bewezen. LIXE9I BI' K O. Nadat zich reeds in de Kamerzitting van Dinsdag, toen de linkerzijde zich ontevreden betuigde over het nieuwe kabinet, persoonlijke feiten hadden voor gedaan, ontstonden er Woensdag zeer rumoerige tooneelen, die dreigden tot handtastelijkheden te leiden. De zitting werd daarop onmiddellijk opgeheven. De rellet jes worden in de hand gewerkt door de liberale meerderheid der Kamer die het de Katholieke regeering lastig maakt. Men verwacht, dat bij de Kamer ontbinding de Katholieken in de meerder heid zullen komen. Priim gevat. De militaire commandant - meldt de Luxemburgsche berichtgever van „De Tijd" - heeft een huiszoeking in de wo ning van Priim doen houden, en dezen zelf door landstormsoldaten in de werk plaats van een timmerman te Clerf, waar hij burgemeester is, gearresteerd. Terwijl Priim in een naburig hotel werd bewaakt, nam men te zijnen huize eenige geschrif ten in beslag en exemplaren van de bro chure, waarin de artikelen waren ver zameld, die hij1 teglen Erzberger, lid van liet Duitsche „Centrum", had gtepub'l'ieeerd. De arrestatie heeft in Luxemburg, waai de heer Priim zeer populair is, veel opzien gebaardmen vreest dan. ook, dat zijn aanhouding nieuwe stof tot agitatie zal geven. B U til E 41 1 E In een beschouwing over het succes van de centrale mogendheden op den Balkan schrijft de conservatieve „Steagul" Thans in de oorlog tegen Duitschland deelnemen, zou beteekenen het op zich nemen van een ondergeschikte rol, die daarin bestaat, de quadruple entente meer tijd voor landingen te Saloniki te verschaffen. Het lot van Roemenië zou dan met de sterk verminderde overwinningskan- sen van de quadruple entente verbonden zijn. Daar er heden in geen geval meer van een verdeeling van Oostenrijk-Hon- garije sprake kan zijn, maar hoogstens van een voorkomen van 'n groote Duitsche overwinning, zou een oorlog van Roeme nië tegen Duitschland waanzinnig zijn. Carmen Sylva. De „Times" ver noemt uit Boekarest, dat koningin Elisa beth, bekend als Carmen Sylva, met goed gevolg de operatie aan haar rechter oog heeft doorstaan. PB KI'. Uit Peru komen berichten over de groote eerbewijzen, waarmee de president Pardo den pauselijken nuntius Scapardini onderscheidde. Óp verscheidene bijeen komsten van het episcopaat van Peru werd op de volmaakte eenheid gewezen, welke in dit land Kerk en Staat vereen- igt. („De Tijd") Openbaar onderwijs en rechterzijde. Dp Rotterdamsche briefschrijver van „De Tijd" meldde dezer dagen hel vol gende aan zijn blad: Sinds vier jaren worden de zaken van het openbaar onderwijs- te Rotterdam be hartigd door den antirevolutionairen wet houder Van der Molen. Bekend is, hoe dit eigenlijk niet naar behooren kan, vol gens de stellige opvattingen van al, wie tot links, in politieken zin wil worden gerekend. De Rotterdamsche raad nu is links in meerderheid. Wat sprak meer van zelf, dan dat den rechtsehen wethouder van onderwijs harde noten te kraken wer den gegeven bij de algemeene beschouwin gen der begrootings-debatten In vorige jaren beduiden de aanvallen al zeer wei nig. Maar dit keer kon zoo waar de heer Van der Molen, welbewust van zijn kracht, rustig in zijn zetel neergezeten blijven, vermits van geene zijde ook maar één woord van c.ritiek, over wat hij deed en ondernam, gesproken werd. F.en wel merk waardig feit, dat treffend belicht, hoe ongegrond de welbekende bewering is, dat. rechtsche handen niet zorgend zich mogen uitstrekken over wal tot. openbaar onderwijs gerekend worden moet. Dr. Kuijper als redenaar. Dezelfde briefschrijver heeft het over de rede, die dr. A. Kuyper heeft gehouden hij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Rotterdamsche kliniek „Eudokia" en schrijft ervan Wie Kuyper nu hooren mocht in de tot het uiterst gevulde Doelezaal, moet wel diep onder den indruk gekomen zijn van de buitengemeene kracht van geest en lichaam, 'die dezen 78-jarige beschoren is. Met onverzwakt stenigtehiid sprak hij bijna twee volle uren, rustig, stevig staan de achter den katheder, geen teeken van vermoeienis gevende, veerkrachtig, fier, voornaam, waarlijk imponeerende. En wat hij sprak, was van zeer bij zondere waarde. Hij belichtte het christe lijke wezen der ziekenverzorging op een wijze, als vóór hem weiniglen nog deden. Hij toonde een kennis der geneeskundige geschiedenis, die bij den leek wel nimmer gevonden wordt. Hij strooide over zijn toehoorders een rijkdom van kennis en gedachten, die diepste bewondering wekte. Hij. vertolkte zijne inzichten en overtuiging in een taal en stijl, zóó vol schoonheid en kracht, dat één, die in tlit opzicht met hem te vergelijken is, toch moeilijk in ons eng begrensde land aan te wijzen valt. Waarlijk, deze Hollandschc geest, het bleek ditmaal weer zonneklaar, is verbijsterend rijk in kennen en kunnen. Zoo één, dan is hij toch één onzer groot ste Nederlanders, die, in hooge levens jaren, staat als een eik, vol majesteit en kracht. Brand op de „Riouw". Volgens een bij de directie der „Stoom vaart Maatschappij Nederland" ontvangen telegram uit Kaapstad van den gezag voerder van het. stoomschip „Riouw" is op 9 November brand uitgebroken in kolen en lading van ruim 2. De brand in de lading is onderdrukt op 10 November door het aanwenden van gas. Er moest eenige lading en 600 ton kolen gelost worden. Met de beman ning is alles wel. Het s.s „Riouw" is naar Kaapstad geconvoyeerd door het s.s. „City of Co lombo. Tegen de smokkelaars. Naar de „Tel" verneemt, overweegt de regeering, ten einde het steeds toe nemende smokkelen tegen te gaan, een bewakingslinie te leggen op een afstand van 10 KM an de grens. Daarlangs mag dan alleen j asseeren, wat uitsluitend dient voor de dagelijkschebehoeften van de bevolking, gelegen tusschen deze linie en de grens. Er worden pogingen aangewend om een Neder landsche ambulance uit te rusten voor Duitschland en Oostenrijk, zooals er reeds een te Parijs voor de Entente werkzaam is. Tot het centraal comité, onder leiding van mevrouw Van RiemsdijkVan der Leeuw, behooren o.a. prof. Lanz, W. Men gelberg en mr. J. G. Schölvinck, te Am sterdam, dr. A. Kuyper, te 's Hage, mr. F. J. Van Lanschot, te 's Hertogenbosch, jhr. mr. dr. J. C. C. Rendorp en mevr. Seydlitz- van der Maesen de Sombreff, te Maastricht, mr. L. baron Miehiel.s van Kessenich te Roermond enz. Koper. De „Tel." had gemeld, dat de Engel sche regeering den geheelen invoer van koper naar ons land zou stop zetten, wijl de Nederlandsche regeering hij de Skoda-fabrieken een groot aantal kanon nen zou besteld hebben, waarvan de be taling voor de helft in goud en voor de helft in koper zou moeten plaats hebben. Het Reuter-bureau te Londen verneemt nu, dat de bewering van de „Telegraaf", dat de Engelsche regeering een dergelijken maatregel overweegt, onjuist is. TERSCHELLING. Vannacht strandde beoosten Stortemelk de stoomtrawler „Nel ly Ymuiden 9". De 11 man equipage zijn door de „Rrandaris" gered. De sleep boot „Neptunis" is er naar toe vertrok ken. Goes. Het stoffelijk overschot van onzen zoo spoedig overleden stadgenoot den heer Hoppenbrouwers, is Vrijdag j.l. te Middel burg tier aarde besteld, waarbij dr. Vul ling» de 'ceremoniën verrichtte en een hartelijk woord van troost en deelneming sprak. In onze parochiekerk alhier heeft Woensdagochtend de uitvaartdienst plaats. De R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" (afdeeling Goes), houdt Woensdag a.s. eene algemeene vergade ring'. Men zendt ons de Nieuwe Briel- s ch© C ou r a n t. van 7 November, waar in een verslag voorkomt van een orgel bespeling door den heer L'. de \Bruijln van Geervliet op het nieuwe orgel, af komstig uit de fabriek van den heer I. M. H. Giesen, alhier. Blijkens dat verslag overtrof het orgel „onze stoutste ver wachtingen", aldus de „N. Br. Ct.", en werd dan ook door d.s. Mol hij de plechtige ingebruikneming van het instrument dank gebracht aan den beer Giesen, „voor het mooie degelijke werk dat hijl heeft gele verd" met den wensch „dat hij vele zulke werken zal mogen maken". Voor Wetenschappelijke Belangen treedt Vrijdagavond a.s. op, mej. dr. C. C. van de Graft van Utrecht, met het onderwerp„Voordracht van de 15de eeuwsche Marialegenden", hij lichtbeelden naar Vlaamsche primitieven. Middelburg. Van de postbus aan het sta tion alhier wordt door zeer velen gebruik] gemaakt om hun brieven en dergelijke te posten, liet gevolg hiervan was een groote drukte voor de postconducteurs, die voor een groote post zaten om t.e stempelen, te sorteeren enz. Er is dan ook een maatregel genomen om hierin verandering te bren gen en wel op (d© volgende wijze. Aan het station is een lokaal gereserveerd voor de posterijen en wel datgene, dat het dichtst ligt aan het hek, waarvoor de postwagen stil houdt. Nu kooit sinds Maandag 8 de zer een postbode een kwartier eerder dan de postwagen op het station, licht de bus en stempelt en sorteert de brieven enz. Op den voor de lichting aangegeven tijd komt hij dan nog eens hij de bus om cfe' laatste stukken er uit te nemen. Zeker een goede verbetering in het belang der postconducteurs. Op den hoek van de Markt en de Potlenmarkt is een aanvang gemaakl met het aanbrengen van een waarschuwings- sein ,voor uit de Langeviele komende trammen, zulks in het, belang der veilig heid ter plaatse. Dit sein bestaat uit een driehoekige lantaren, waarop aan elke zijde slaat: Let op de tram. In de Zondag j.l. gehouden vergade ring van de Algen». K. K. Prop. Club „St. Paulas" is besloten tot verspreiding van de brochure „de Paus en de wereld vrede". De verspreiding zal plaats heb ben „huis aan huis" in de voornaamste! straten der stad. I Tevens werden de werkzaamheden be sproken, welke moeien leiden tot. verkrij- ging van een zoo nauwkeurig mogelijke lijst van alle Roomse! ie Middelburgers. Dit omvangrijk werk zal binnenkort worden Ier hand genomen en moet tevens dienen tot basis voor de komende kie zersteelt. Verder had de Club nog het genoegen te vernemen, dat zij in eene volgende ver gadering wederom. 2 nieuwe leden zal kunnen installeeren. Het ledental i,s door de daarvoor ge voerde actie sterk toegenomen, .zoodat de Club met frisschen moed de toekomst te gemoet gaat. De ontwikkeling der leden zal met kracht worden voortgezet. Deze zeer opgewekte vergadering werd gepresi deerd door den beer J. C. Droog, die na, afloop onder dankzegging en met. den Christelijken groet sloot. In de Katholieke kerk alhier werd hedenmiddag te vijf uur een Te Deum gezongen, ter herdenking van den naam dag des konings van België. Eigelijk is het heden de naamdag van Koning Leo- pold, maar koning Albert liet bij het aanvaarden der regeering 15 November als de dag voor de viering van den naam dag des konings behouden. Een niet kerkelijke herdenking van dezen dag zal plaats hebben op 26 November, den eige- lijken naamdag van koning Albert. Vlissingen. De vereeniging „Gemeen schappelijk Belang" alhier heeft besloten: voor de leden een viertal lezingen te hou den over bedrijfsleer, boekhouden enz. Besloten werd voorts aan de gasfabriek en aan de Vlissingsche Duinwaterleiding Maatschappij, te verzoeken de prijzen re spectievelijk van de cokes en van het duinwater te verlagen, daar deze hier zeer hoog zijn in vergelijking met de prij zen op andere plaatsen. (M. Ct.) De naamdag des konings van Bel gië ging heden hier niet onopgemerkt voorbij. Vanmorgen te half twaalf had in de St. Jacobuskerk een plechtige H. dienst plaats, waarbij een Te Deum ge zongen werd. Te half een vereenigden zich tal van Belgen in het Sociëteitslokaal van het Belgisch loodswezen, waar een Vader- landsche rede werd uitgesproken. Te drie uur was het hedenmiddag reünie voor de kinderen in dezelfde so ciëteit, waar de middag gevuld werd met muziek, zang o. a. door een kinder koor enz. Hedenavond is het feest voor de volwassenen, dan zal er namelijk een muzikale kustavond worden gegeven in het vereenigingsgebouw van de Belgische Vakvereeniging in het Concertgebouw. - Er komen hier de laatste dagen weer geregeld buitengewoon veel personen uit het door de Duitschers bezette gebied in Noord-Frankrijk. Het. zijin veelal oude lie den, vrouwen en kinderen, ook veel gees telijken. De toestand in Noord-Frankrijk wordt steeds meer onhoudbaar. Alles is ontzettend duur, hier en daar moet bijna hongersnood heorschen. Zij die totaal on bemiddeld zijn moeten wel blijven, maar wie eenigzins in de mogelijkheid is gaat naar Holland. Zij worden te Vlissingen door het Fransehe consulaat verder via Engeland naar Frankrijk geholpen. Er worden in den eersten tijd veel dergelijke vluchtelingen verwacht. (Z.) De politie alhier heeft aange houden een man, die van het transport invalide En.gelsc.he burgers Zondagmorgen achterbleef, omdat zijn nationaliteit niet was vast te stellen. Hij, is namelijk in Duitschland geboren en woonde jaren in Engeland. Zoowel de Engelsche als de Duitsche consul beweren dat de man niet meer tot de onderdanen behoort van het rijk, dat zij vertegenwoordigen, en wei geren beiden hem een pas te verstrekken. De politie heeft den man nu tijdelijk in bescherming genomen. Kloetinge. De hofstede „Dorpszicht" is in pachi. toegeweaen aan de firma wed. 1'. de Jonge te Goes,, die de landerijen uit sluitend voor den zaadteelt wil be stemmen (Kr. Ct.) Hoedekenskerke. In de Vrijdag' gehouden raadsvergadering was weth. M, G. Ver beek met kennisgeving afwezig. Overeenkomstig een verzoek van het R. K. Kerk- tevens Schoolbestuur wgrd

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2