De Groote Oorlog. No. 131. Zaterdag 6 November 1915. Elfde Jaargang. Mijnt eiken MAMjOAG-.JfOEHSDkli- in VBIIDAEAVOHD. BUITENLAND. Dit miner Destaat 6 bladzijden. EERSTE BLAD. Oorlog en Christendom. Losse Oorlogsberichten. NIH ZEMCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Adverténtiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoortsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de BH gulden bij verlies van beide HM gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I handen, voeten of oogen. A I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 li Voorts bij ongeneeselijke 1 'll I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I W W V verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. HM gulden bij gulden bij gulden bij At |M A L I I verlies van een A I 11 I verlies I I verlies van L 1 1 hand, voet I BI I van een B'fc g I een M ^g of oog; 1^#^# duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. li. Zooals wij in ons vorig nummer aan stipten, heeft het nimmer ontbroken aan verheerlijkers van den krijg. Daar hebt ge b.v. Proudhon, die uitriep„Heil den oorlog! De ware Christus der groote massa is Alexander, is Caesar, is Na- poleonl" Of Strauss, die afschaffing van den oorlog even bespottelijk achtte als afschaffing van den bliksem. Of Las so n, die beweerde„Het hoogste recht ligt in het zwaard; toont de staat zich in den oorlog zwak, dan wordt hij terecht uitgedelgd". Of Steinmetz, die alle medelijden met den tenondergaanden, zwakken staat uit den booze noemde. Of professor Oncken van "Heidel berg, die zich vorig jaar in een 'ge- schrift over België aldus uitliet „Het lot, dat België zich zelf op den hals heeft gehaald, is hard voor den enkeling, maar te hard voor dit staatsgewrocht; want de lotgevallen van .de onsterfelijke groote naties staan te hoog, dan dat zij niet in geval van nood over die wezens zouden henenstappen, die zich niet zelf kunnen beschermen." Men hoort in al deze uitingen, wier cynische duidelijkheid den lézer wel niet zal zijn ontgaan, het geluid van Nietz sche, den apostel der geweidsmo- raal, die de vertrapping van het zwakke aanprijst als de hoogste deugd en voor het mededoogen met den zwakke slechts verachting over heeft, omdat daardoor de komst van den volgroeiden of z.g. „Uebermensch" wordt vertraagd. Wat de lezer daar zoo juist hoorde verkondigen, is niets anders dan zuivere Darwinistische selectietheorie, toegepast op de verhouding van menschen en staten. 'tValt niet te ontkennen, dat ook som mige Katholieke schrijvers, die in de toe vallige baten van den oorlog een blijvende eigenschap zagen, zich hebben laten ver leiden tot een verheerlijking van den oor log, die de perken der waarheid en voor zichtigheid verre te buiten gaat. Het gaat niet aan, om b.v. met Donoso Cortes den oorlog „een element van beschaving" te noemen, noch minder om met Joseph de Maistre van den oorlog te spreken als van „een goddelijk werk". Tegenover dergelijke meeningen, die eenvoudige zie len in verwarring zouden kunnen brengen, de ware Katholieke opvatting over den oorlog te hebben uiteengezet, is de groote verdienste der uitstekende brochure van prof. Aengenent, getiteld: „De oorlog en Gods voorzienigheid". En ware het nu maar, dat al die oorlog,- verheerlijkingstheorieën besloten bleven binnen de wanden van studeerkamer of collegezaal. Maar, „les idéés marchent", de ideeën verbreiden zich, de goede zoo wel als de kwade; de kwade vaak met meer succes nog dan de goede, wijl zij een bondgenoote vinden in 's menschen bedorven natuur. En zoo geschiedde het, dat de krachtsmoraal van Nietzsche, ge paard aan de Macchiavellistische princie pen van staatkunde en diplomatie, ge steund door de ongeloovige leerstellingen van Schelling, Hegel, Hume, Cousin, Mon tesquieu en hoe verder de corryphaeën van het moderne heidendom mogen hee- ten, in de toonaangevende politieke en militaire kringen tal van aanhangers vond, waardoor allengs een rechtsopvatting zich baan brak en officieel werd gehuldigd, welke lijnrecht indruischt tegen de rechts opvatting des Christendoms. De Katholieke Kerk wij nemen hier het Christendom in zijn ware gestalte belijdt van oudsher, dat het recht zijn innerlijk bindende kracht ontleent aan zijn zedelijken oorsprong. Ook leert die Kerk, dat bij alle menschelijke ver richtingen van het individu, zoowel als van den staat, dus ook van den Staat, het naleven der zedeleer onaf wijsbare eisch en in geweten bindende plicht is. Den Katholiek, den Christen is het bezworen verdrag, het gegeven woord dat de verbintenis staaft, heilig. Wat is van dit alles geworden onder invloed der stelsels vian Nietzsche en con sorten? De reeds genoemde Lasson, een Duitsch geleerde, bekend door zijn werken: „Das Kulturideal und der Krieg" en: „Prin- zip und Zukunft des Völkerrechts" ver kondigt de volgende theorieën: „De Staat is naar buiten een onbe dwongen, onbeteugelde, zelf zuchtige wil. Daar er voor hem geen zedelijke plicht, geen rechtsorde bestaat, dient hij zijn eigen nut. En daar iedere Staat zoo doet, geraken de Staten noodzakelij kerwijze in onophoudelijken, ook na schijnbare onderbreking nimmer ophog- denden strijd. De Staat behoudt zich voor, het vol kenrecht in acht te nemen of niet, al naar gelang het belang zulks m eeb rengt". Wij hebben hier met opzet een en ander gespatieerd, om te doen zien hoe dergelijke theorieën het fundament van het volkenrecht ondergraven en men op die wijze den oorlog als geoorloofd, ja, prijzenswaardig machtsinstrument met vlag en wimpel binnenhaalt. En dan durft men nog het Christen dom de schuld geven van het huidige wereldconflict. Zeker lezer, het is nog niet zoo heel lang geleden, dat een „neutraal" Neder- landsch dagblad een plaat uitgaf, waar op men Christus onzen Heer zag staan voor een groot veld met puinhoopen en doodsbeenderen en daaronder het op schrift: „Na twintig eeuwen Christendom". Wat hiervan te denken valt, zullen wij in een volgend artikel uiteenzetten. De toestand. De Russen onder hun generalissimus Alexejeff bereiden een nieuw offensief voor op de gedane strijdkrachten der centralen, die vele duizenden soldaten aan het Russische front hebben onttrok ken voor Servië. Bij Dunaburg dwongen de Russen hun vijand zijn linie tusschen de meren Swenta en Ilsen terug te nemen. Bij Tjartorusk trachten de Duitschers onder heftige aanvallen de Russen van de Styr af te dringen. Aan de Strypa zijnde Russen ook met succes opgetreden en maakten 5000 gevangenenen. De in het nauw gebrachte Serviërs mogen op een succes wijzen. De naar Nisj thans het nationale bolwerk oprukkende Bulgaren wisten zij een aan zienlijk eind achteruit te slaan. Of echter de opluchting die zij daardoor aan het bedreigde Nisj gaven, van langen duur zal zijn, is twijfelachtig, als men bedenkt, dat de legers der centralen steeds verder voorwaarts rukken ondanks den wanho- pigen tegenstand der Serviërs. Ook werd gemeld dat de Bulgaren de Baboenapas hebbben geforceerd. Ware dat zoo, dan zou daarmede feitelijk geheel Zuid Mace donië in hun handen zijn. Het bericht is echter tegengesproken. Jaaroverzicht van den Oorlog. 1 November 1914. Aan de Rus- sisch-Turksche grens hebben botsingen plaats. De Turksche kanonneerboot Boera- kreis door Fransche en Engelsche oorlogs schepen aangevallen, laat zich in de lucht vliegen. De Russen bezetten Protrkof en Opoezna. Bij de Chileensche kust heeft een zee slag plaats. De Engelsche kruisers Good Hope en Monmouth worden door Duitsche oorlogsschepen in den grond geboord. 2 November. Fngeland verklaart de noordelijke grens van de Noordzee voor gesloten. 3 November. Een Duitsch eskader beschiet de Engelsche kust bij Yarmouth en een Engelsch Fransch eskader bom bardeert de Dardanellen forten. 4 November. De Duitsche kruiser Yorck loopt op een vijandelijke mijn en zinkt. De Russen bezetten Kielce en Sando- mir. Engeland verklaart Turkije den oorlog, de overige entente-mogeodheden met België en Servië doen insgelijks. De Balkanoorlog. PPARIJS, 4 Nov. (Havas). Het namid- dagcomïmmiqué meldt: De ontscheping der Fransche troepen te Salonika duurt zonder incident Voort. Op het Fransche front KrivolaceRabro- vo valt niets te melden. SALONIKI, 3 Nov. (R.O.) (Vertraagd). Hevige gevechten hebben plaats tusschen Serviërs en Bulgaren .bij den Bahuna- pas, die den weg naar Prilep en Mona- stir beschermt. De beide laatstgenoemde plaatsen zijn nog veilig. SOFIA, 4 Nov. (W.B.) Het sfofcommu- niqué meldt omtrent de gevechten op 2 Nov. Onze troepen zetten het offensief op den straatweg Zajeear-Paracin voort. Wij be zetten de stad Bolevac en bereikten de linie Valakone-Bodruipvae in het dal van de Sortjigsky Timok. Na verbitterde gevechten bereikten wij de linie Kal-afathoogte (572 M.)-dorp Pri- kopsk Prokopje-PIavinahoogte (951 M.)- hoogte 1 (1099 M.) aan de Vicerga Mi-an( Volgens 'verklaringen van gevangenen woonde koning Peter de gevechten op dit front bij. In het dal van de rivier Vlasso-Tinsca werden de Serviërs uit hunne stellingen verdreven. Onze troepen bezetten de linie Secenica-Brishoodol en maakten nog 630 gevangenen. Van de overige fronten wordt geen ver andering gemeld. (Maasbode.) De slag aan de Isonzo. WEENEN, 2 Nov. (Korr. Bur.) Uit het Oorlogsperskwartier wordt onder dag- teekening van 1 Nov. bericht: „Volgens het officieele rapport van heden eindigde de slag aan de Isonzo, die twee weken lang heeft geduurd, met een mislukking van den algemeenen aanval van den vij and en zijn de Oosteurijksch-Hongaarsche troepen in het volledig bezit van hun verdedigingsfront gebleven. Keizerlijk bezoek aan Brogge. Keizer Wilhelm II heeft een bezoek gebracht aan de stad Brugge den vorigen Woensdag. De keizer reisde incognito door het etappengebied, doch in de stad Brugge wist men algemeen van de komst af. De keizer bezocht de stafofficieren, de Sint Salvatorskerk en den Cercle Ca- tholique in de Steenstraat. De keizer zag er opgeruimd uit, doch was veel vermagerd. (Maasbode.) Stalen helmen. Ook een deel der Engelsche troepen heeft stalen helmen gekregen om de sol daten tegen granaatsplinters te bescher men Als de proefneming slaagt dan zul len ongetwijfeld alle soldaten zooveel mogelijk van deze helmen worden voor zien. In het bijzonder worden deze hel men gegeven aan die soldaten die tot opdracht hebben, handgranaten te wer pen. Daar deze bommengooiers in En geland een zeer speciale training door maken, is van militair standpunt hun leven van grootere waarde dan het leven van den gewonen infanterie-soldaat. Waar is de regeering van Servië? De „Voss. Ztg." schrijft uit Sofia te vernemen, dat de daar aanwezige Neder- landschc gezant, die de vertegenwoordi ging van de belangen vanSeivie op zich genomen heeft, van zijn regeering ae op dracht heeft gekregen, uit te vorschen, waar zich thans de zetel van de Servische regeering bevindt. Een opzienbarende veroordeeling. De correspondent van de Tijd meld de onlangs uit BerlijnEen ergerlijk voorval in de militaire administratieve wereld wordt hier druk besproken. De zer dagen is aan het licht gekomen, dat een ritmeester en een onderofficier het Duitsche rijk voor enorme sommen heb ben opgelicht, door leverantiën aan het leger voor duizenden marken hooger in rekening te brengen dan de koopprijs bedroeg. De krijgsraad te Coblenz veroordeelde den ritmeester tot 6 maanden gevange nis, den onderofficier tot 2'/3 jaar tucht huis. De onderofficier moet zich sedert het begin van den oorlog met millioe- nen verrijkt hebben Het misdrijf is uit gekomen, toen de controle bij een der laatste posten een verschil van m. 50,000 bemerkte. De Corrispondenza Romana bevat, naar de Tijd meldt, een nota naar aanleiding der uitlating van kardinaal Amette over de toenadering tusschen Fransche en Italiaansche katholieken. Talrijke bladen aldus de Corrispondenza trekken daaruit de conclusie eener nieuwe rich ting in de politiek van het Vaticaan. Deze onrechtvaardige conclusie behoeft nauwelijks een weerlegging. De H. Stoel, die sedert het uitbreken van den oorlog steeds een gestrenge neutraliteit tegen over alle krijgvoerende mogendheden in acht heeft genomen, heeft geen reden om daarin verandering te brengen. De H. Vader, het algemeene hoofd van alle geloovigen, kan aan niemand een voorkeur toekenden of onderscheid maken tusschen zijne kinderen. Zij zijn hem allen even lief, en hij betoont allen dezelfde wel willendheid. Vredesgeruchten. De „Tribune de Genève" meldt de aan komst van prins Von Biilow met een klein gevolg te Luzern. Volgens een Italiaansch blad zou Von Bülow daar drie of vier weken blijven, waar hij met mgr. Marchetti een defini tieve formule zal opstellen voor vredes onderhandelingen. Deze zou dan door Z. H. den Paus als bemiddelaar aan de Quadruple Entente worden voorgelegd. Maar Z H. moet aan Kardinaal Amette hebben verklaard, dat ook Hij geen vrede tot eiken prijs nastreefthét moet een vrede zijn, waarbij het recht zegeviert. Nog verneemt de Londensche corres pondent van „De Tijd". „Het ingrijpen van Roemenië en Grie kenland, gevoegd bij de ongemeen toe geruste landingstroepen der Entente, wier sterkte veel grooter is en die hard nekkiger zal worden voortgezet dan men denkt, zal spoedig aan den Europeeschen oorlog een keer geven, die nog vóór het nieuwe jaar den vrede zal brengen. Rusland bereidt zich met nieuw krijgs- materiaal en reeds gevormde versche legers voor op oorlogsbedrijven, die de wereld zullen verassen." De strijd in Montenegro. CETTINJE, 3 Nov. (Havas). (Vertraagd). De strijd ten Zuiden van Visegrad duurde op 1 November voort. Het aantal gevan genen, dat wij in de laatste gevechten gemaakt hebben, bedraagt meer dan 300, waaronder drie officieren. Een geneesheer, die eveneens gevangen Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 6 Nov. Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Oos telijken wind. Nevelig tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Iets kouder. genomen is, meldt dat de Oostenrijkers meer dan 800 dooden en gekwetsten hadden. (Maasbode.) Te Londen zal opnieuw een z.g. rijks- conferentie, een bijeenkomst van alle eerste ministers van de onderdeelen van het groote Britsche rijk worden gehouden. De „Times" verneemt, dat de premier van Nieuw-Zeeland en minister Ward, zich met dat doel half December naar Europa zullen inschepen. Lloyd George heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat er thans 1346 munitie fabrieken onder regeeringstoezicht staan. Tot opvolger van generaal Gallieni als militair gouverneur van Parijs is benoemd generaal Manoury, die in den slag aan ae Ourcq het zesde legercorps met roem heeft aangevoerd. In het trommelvuur. Het was onbeschrijflijk. Begint men met. het sterkste vuur, dat men zich kan voor stellen, dan is dat de stellende trap. En dan kan men zeggensterker vuur en het sterkste vuur. Men was verdoofd. De kwelling was zoo groot, dat men tot zich zelf zeide: schiet m'e dood. Liever dood, dan 'dit nog langer te verdragen. Maar de lieden leven. En leefden. Den 24en werd ik afgelost. Maar mijn opvolger is: den 25en verdwenen. Dood, gevangen de hemel weet wat. De loop graven waren greppels en kuilen. Men kroop er over heen. De verbindingssappen zijn tot brij! ge schoten. Reeds hameren de Franscihe ma chinegeweren. De kogels vliegen ons om de ooren. Er is bijna geen dekking meer. Met Verhitten kop kruipt en struikelt men achteruit. Bij iederen stap zegt men tot zich zelf: Nu is het uit. Maar men doet den volgenden stap, men is verbaasd. Een machinegeweer rakketakt. Maar men leeft en komt er uit, zonder eigenlijk te weten hoe. Ook schieten de Fransohen handgra naten op Vimy. Lakrood, prachtig1 om te zien, vliegt de steekvlam na het inslaan anderhalve verdieping omhoog in het dui ster. Ze is doorzichtig en daarachter rolt een fel gele muur van gas. Dan rook en vuur, dat in het donker lokt en klautert. Dat alles neemt men zoo terloops waar. Ondanks alles. De Fransche artillerie schoot op die dagen, wat de loopen konden uithouden. De ee-ne brandgranaat na de andere. Dan stinkbommen, elke twintig meter één, als een parelketting. Honderd meter achteruit een tweede rij, tot in een diepte van een paar kilometer. Afsperringsvuur op de wegen. Granaat na granaat op de verbindingsgraven. Vuur, overal vuur I AHGKIK.1. Een Katholieke betooging. Men schrijft ons uit Garfield dato 11 October j.l. dat te Passaic (NewYersey) een grootsche betooging van Katholieken is gehouden, waaraan 12000 menschen deelnamen en welke ten doel had Gode een plechtig eerherstel te geven voor het misbruiken van Diens Heiligen Naam. Daarom heette de betooging Holy-Name Parade". Bisschop Currier van Mexico hield een toespraak, op de tekstwoorden „In dat teeken (des Kruises) zult gij overwinnen"Daarna werd door alle be- toogers gebeden voor den vrede. De be tooging had een grootsch verloop en maakte diepen indruk.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1