Oe Groote Oorlog. Appelen, Huisraad. No. 180. Donderdag J November 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Verkooping. November 1915, loopen; EEM, GOES jor petroleum, »n Looplampjes, s, Koolbakken, ?n, Koekpannen, oen, Melkkokers, en, enz- enz- ONGE, Ovezand. [RRARENS Jr., OOTDIENST de Ruyter" en id-Beveland". ATSLOTERIJ. Ia 9 9 ver''es van een 99 99 9 verlies B- B 9 verlies van tj *18 B hand, voet B BB B van een 1% B fl een M Oorlog en Christendom. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. LAAR zal te half elf uur, voor A. WESTOIJK te Goes, tad op de afspanning gen contante betaling aatgevende Melkkoeien 2 vare Koeien, 1 Werk- 1, Tentwagen, 2 Men- n assen, Kar op veeren, gen en Eg- Snij-, VVind- Geeselsteen en Paard, ok, Sleepbord, Molbord, oorladders, Bascule en ren Koebak en Goot en en Pleien, Zeeften, pen, Vorken, Vleesch- Harnassement, Melk- Karn- en Roomtonnen, lkbussen, Emmers w.o. 3 i n d e 1 ij k oop van het beestiaal >en aangevangen. koopt: vraagd ijdags Goes; Zater- 9. - 's-HEERENHOEK. OORRADIG re en Verbeterde ninatarwe. Rotterdam en tterdam, Stoomboot S naar ROTTERDAM. j. 's morgens 7 uur. r. 's morgens 10 uur. 3 naar AMSTERDAM, norgen vroeg. TERDAM naar GOES, 's morgens 2 uur. 's morgens 11 uur. PERDAM naar GOES, iddag 3 uur. terdam, Haring- te bekomen te Goes C. MONHEMIUS, te eren BOUMAN Zn., bij de heeren J, B. V. DEFAIS en te R o t- itoomboot-Reederii v/h SCHUIJT. *ACHT Goe«— Dordl— reis, f I, retour f 1.S0 ar A. E. JANSSEN, kt te Goes maakt LOTEN verkrijg- it de trekking be ier. t van het bedrag •dt het verlangde n. trekkingen worden in vond bekend gemaakt. E ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummets 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de B BB BSk 4% gulden bij verhes van beide B BB ff\ gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl I banden, voeten of oogen. ja S H verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, B B B 9 9 Voorts bij ongeneeselijke 8 B B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voorverstandsverbijsteringf of oogJ duim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1 ft gulden bij gïk ft gulden bij ft gulden bij ft of oog; f BJ duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. 1. In een officieel gebed, de „litanie van alle heiligen", legi de Roomsch-Katho lieke Kerk haren kinderen de smeekbe de in den mond: „van pest, hon gersnood en oorlog verlos ons, Heer!" De Kerk beschouwt dus den oorlog als een ramp. En terecht Want, alle fraaie theorieën en kliuke frazen ten spijt, is de oorlog een kwaad, een ramp, en welk zulk een, als in de natuurlijke orde der dingen niet anders voorkomt. Zeker, het is vreesaanjagend, als de ont breidelde natuurkrachten losbarsten in orkanen, in overstroomingen, in aard bevingen, in vulkanische uitbarstingen. Het is verschrikkelijk, wanneer de hongersnood zijn vale vlerken over het land uitslaat of als de besmetting rond waart, haar offers tellende bij duizenden. Maar toch, bij al die rampen, hoe ver schrikkelijk ook, weet men, dat de mensch niet of slechts luttel er de hand in had, dat zij niet door menschelijk toedoen ontstonden. Maar de oorlog is een ramp, door den mensch zeiven gewild, bestu deerd, voorbereid, vaak jart-n lang en ein delijk gevoerd in volle bewustheid, in koelen bloede zelfs zooals het thans geschiedt met schier satanische vaar digheid en men zou haast zeggen helsch vernuft. Alle rampen treffen diep en zwaar, maar de oorlog treft het diepst en het zwaarst van alle door de men- schelijke boosheid, die er het konstituee rend element en de hoofdfactor van uit maakt. In dit verband is het wel opmerkens waard, dat toen door den profeet aan David werd gezegd, uit verschillende rampen een te kiezen, die God zou zen den om de overtredingen des konings te straffen, David niet den oorlog koos, ofschoon die ook genoemd was, maar de pest met de beteekenisvolle woorden: „het is mij beter te vallen in de handen des Heeren, dan in die der men schen". (Paral. XXI 9—13). Blijkbaar wist David uit eigen ervaring wat het zeggen wil, een oorlog over zijn volk te ontketenen. Maar een oorlog kan toch noodzakelijk en dus geoorloofd zijn Ongetwijfeld De wet der wettige zelf verdediging in den uitersten nood geldt niet alleen voor het individu, maar ook voor den Staat. Der Overheid is het zwaard niet om niet gegeven, doch om het te trekken ter schutse van 't recht, dat door den aanrander met verkrachting wordt bedreigd. Men denke slechts aan België. Men vergete echter niet, dat zoo'n oor log .slechts als laatste noodmid- del mag worden aangewend, d. w. z. wanneer alle andere middelen om den aanvaller tot rede te brengen hebben gefaald. En ook dan nog eDcht de liefde rekening te houden met de nadeelen, die door den oorlog voor anderen kun nen ontstaan, 't Is toch waarachtig geen kinderspel, wat wij thans aanschouwen schier een geheel werelddeel in tranen bloed en vuur 1 De zoo juist beschreven eischen, waaraan iedere oorlog moet voldoen, wil hij recht vaardig en geoorloofd zijn, zijn die welke de Katholieke geleerden reeds voor eeuwen als bindend erkenden, zooals Tho mas van Aquine, uarez en in den jong- sten tijd de jezuïet Th. Meijer en anderen, Hoevele der achtduizend oorlogen, die, naar men zegt, historisch vaststaan, zou den wel aan die eischen hebben beant woord? Werd niet hot overgroote deel gevoerd uit wreedheid, wraakzucht, na ijver en dergelijke onedele beweegrede nen? Mag niet naar waarheid worden geconstateerd, dat de oorlog in verreweg de meeste gevallen niet de verdediger maar de verkrachter is gebleken van het recht, de groote geweldenaar, die het leven doodt, de beschaving vermoordt, de kunst verlamt, de barbaarseheid ten troon verheft? Maar, zoo brengt men in het midden, de oorlog brengt toch veel voortreffelijks in zijn schoot, want hij kweekt moed, doodsverachting, vaderlandsliefde, zelf opoffering. Niemand ontkent, dat de krijg tot menige dappere daad, tot menige edele gemoedsuiting .aanleiding aanlei ding geeltde geschiedenis, ook van dezen oorlog, is daar om het te bewijzen. Maar zou men denken, dat 'smenschen deugden en goede hoedanigheden zich min der talrijk en minder schitterend openba ren in vredestijd? Men spreekt van moed. Maar wat was het dan, wat onze dap pere zeelui in Februari 1907 aandreef om niet te versagen, alvorens de rampzalige schipbreukelingen van de „Berlin" heel huids waren aan land gebracht? Men spreekt van doodsverachting. Maar wordt zij niet dag aan dag betoond door onze liefdezusters en verpleegsters, wakend aan het krankenleger van den besmetten lijder Is een pater Damiaan die vrijwillig zijn leven sleet onder de melaatschen van Molokkai totdat hij zelf aan die vreeselijke ziekte stierf, niet veel grooter held dan de een of andere z.g. beroemde vechtgeneraal Men spreekt van vaderlands liefde. Maar hebben zij hun vaderland minder lief, die het groot en welvarend en gelukkig willen maken door het deel achtig te doen worden aan de werken der beschaving, der kunst en der wetenschap, de vruchten des vredes? Men spreekt ook van zelfsopoffering. Maar wordt zij niet betoond door den geleerde, die zijn onderzoekingen, zijn proefnemin gen ten bate der menscüheid voortzet, ook al staat zijn gezondheid, zijn leven op het spel? En dan nog 1 Die moed, die doods verachting enz. welke de oorlog kweekt, worden zij niet gekocht voor een prijs, die tot het gekochte in geen verhouding staathecatomben van menschenlevens, het merg en bloed der volken Neem eens het onlangs verschenen boek„les soutanes sous la mitraille" „de priester op het slagveld", geschre ven door den priester-brancardier Rtné Gaell. Niemand, die deze 19 boeiende schetsen leest, of hij geraakt onder den indruk van het verblijdend feit, dat ook in dezen wereldkrijg de godsdienst in vele versteende harten weer opleeft, dat plichtsgetrouwheid en vaderlandsliefde zich toonen in hun edelste gedaante. En toch! Datzelfde boek is vol van de afschuwelijkheid van den oorlog, zoo dat 't een hellestraf moet zijn liet te hooren voorlezen, wanneer men een der machthebbers van deze wereld is, die roekeloos met het woord „oorlog" heb ben gespeeld en huil hoop, dat het er eens toe mocht komen, zóó lang en zóó sterk hebben uitgesproken, dat het er werkelijk toe gekomen is. Wat schrikkelijke verantwoording dus de oorlogsverheeriijkers, de oorlogspane- gyristen op zich laden, is uit het boven staande gemakkelijk af te leiden, doch hierover in een volgend nummer. Roemenië mobiliseert. De correspondent te Saloniki der „Petit Parisien" seint, dat Roemenië 450.000 man gemobiliseerd heeft. 200 000 zijn geconcentreerd aan de Bul- gaarsche grens, terwijl er 350.000 gecon centreerd zijn aan de Hongaarsche grens. De grensversterkingen zijn volkomen ia orde bevonden. JofTre te Londen. Het bezoek van generaal Joffre heeft te Londen 'n uitstekenden indruk gemaakt. Het stond ongetwijfeld voornamelijk in verband inet de Balkankwestie, terwijl bovendien nog andere vraagstukken zijn opgelost. De politieke medewerker van de „Daily Chronicle'' meent, dat thans een snel verloop der gebeurtenissen te wachten is, en dat nieuwe legers voor den dienst in het Oosten zullen worden ge organiseerd. Rede van Asquith. Minister Asquith heeft Dinsdag in het Lagerhuis om. het volgende gezegd: Het deed hem Asquith genoegen te kunnen zeggen, dat het resultaat van Joffre's bezoek was een volkomen over eenstemming tusschen de beide landen omtrent wat er in den Balkan moest worden gedaan. Servië kon ervan verzekerd zijn, dat zijne onafhankelijkheid door de verbon denen werd beschouwd als een der voornaamste doeleinden van den oorlog. Het oorlogs-comité in liet kabinet zou worden beperkt tot drie of vijf leden en voorzieningen zouden worden getroffen voor een nauwer militaire, maritieme en diplomatieke samenwerking tusschen de verbondenen. Hij was er zoo sterk als ooit van overtuigd, dat wij onze rechtvaardige zaak tot een overwinnend einde zouden voeren en hij zou den last niet neerleggen, zoolang hij het vertrouwen van den ko ning, het Huis en het land bezat. De Balkan-oorlog. De „Times" verneemt d.d. 29 October uit BoekarestIn officiëele marinekringen alhier, gaat het gerucht, dat heden Rus sische troepen te Varna geland zijn. Wat Duitschland vraagt. DEN HAAG. Van geloofwaardige zijde, doch niet officieel wordt ons verzekerd, dat eenige leden van den Duitschen Rijksdag onlangs te Amsterdam hebben vertoefd en een hunner bij besprekingen, die bij die gelegenheid zijn gehouden, heeft gezegd, dat de Rijkskanselier van Bethmann Holweg als voorwaarden, waarop Duitschland geneigd zou zijn vrede te sluiten, heeft genoemd behoud voor Duitschland van de Belgische Maas linie zoowel uit militair als als uit indu strieel oogguntbehoud door Duitschland van Kiirland en een oorlogsschadever goeding van 30 milliard mark. Graaf de Hemptine gefusileerd. De „Maasbode" verneemt uit Oostburg Graaf Jozef de Hemptine is te Gen', wegens spionnage gefusilleerd (Graaf Jozef de Hemptine was een der meest bekende iudustrieelen van Geut en een uitnemend Katholiek. Hij was lid van verscheidene Katholieke vereeni- gingen en president der Conferentie van St. Vincentius A Paulo. Hij was ongeveer 55 jaar oud, vader van een talrijk gezin en broeder van wijlen Dom de Hemptine, abt van Ma- redsous. De recruteering in Engeland. Sinds de laatste dagen is er een buiten gewone toeloop van recruten. De bekend making van 's konings oproep en 't be gin van lord Derby's recruteeringscam- pagne hebben zeer veel invloed gehad en de ambtenaren van het centrale re- cruteeringsbureau hebben het zeer druk. Deze resultaten worden in hoofdzaak toegeschreven aan de koninklijke bood schap en in mindere mate aan de or ganisatie van openluchtmeetings. Uit de steden in de provinciën komen eveneens berichten over toeneming van het aantal lieden, die zich aanmelden. Van den Balkan. PARIJS, 2 Nov. (partEen onbeves- ligd bericht zegt dat 20.000 man Fran- sche troepen uit Saloniki te Monastir zijn aangekomen en tegen Kuprula, dat door de Bulgaren op de Serviërs her overd werd, zullen oprukken. Voorts is bericht ontvangen, dat een Bulgaarsch-Duitsch legercorps tegen Nisj optrekt. Te Pirot is zware Oostenrijksche artil lerie aangekomen, welke bestemd is voor het bombardement op Nisj. De strijd in het Westen. DUINKERKEN, 1 Nov. (part., ver- traagd). Met halsstarrigen overmoed bot sen de Duitsche troepen sinds meer dan een week tegen de Fransche linies bij Neuville, waar het vooral des nachts tot verschrikkelijke gevechten komt en zelfs aanvallen met de bajonet worden ondernomen. Bajonetgevechten zijn op het Westelijk front zeldzaamsedert de bloedige ge vechten om Loos hebben zij zich ook in Artois niet meer voorgedaan. Sinds twee dagen duurt een ontzetten de kanonnade aan beide zijden voort. De vliegers der geallieerden verkennen met veel vrucht de bewegingen van de Duitsche troepen, die achter het front gebruik maken van eenige der voornaam ste lijnen, waarop Belgisch materiaal in dienst is gesteld. Zeer zwak was de laatste weken de Duitsche vliegeractie. In veertien dagen hebben zich boven de linies der Fran- schen slechts vijf Duitsche vliegtuigen bewogen en van dezen werden er twoe naar beneden geschotenbij La Folie en Givenchy. Ondanks het hevig verzet, dat de Duitsche soldaten bieden, vorderen de geallieerden legelmatig en winnen grond gebied. Moeilijk is de strijd tegen de Duitsche heuvelstellingen en de bosch versterkingen, waaraan maanden gewerkt is om ze in onneembare vestingen te hervormen. Van het vuur uit deze stellingen, welke ondersteund worden door een talrijk en zwaar geschut van de hoogvlakte van Mericourt, hebben de Fransche loopgra ven ten Noorden van Neuville en bij deze stad het meest te verduren Op dezen kleinen sector zijn de verliezen der geallieerden groot, doch de Fransche soldaat weet van geen wijken. De weg van Lens naar Ecurie wordt voor een zeer aanzienlijk deel door de artillerie der verbondenen beheerscht. De Franschen naderen in het Zuiden Rodincourt. Het einde van den strijd? LONDEN. De correspondent van „De Tijd" meldt dat een lid van Wilson's kabinet aan een vertegenwoordiger van de „Daily News" heeft verklaard, dat het vechten in Europa aan zijn einde is en de diplomaten in stilte bezig zijn den strijd over te nemen. ENfifiliAKD. '8 Konings val. LONDEN, 2 Nov. Volgens een ver klaring van betrouwbare zijde, bereed de Koning bij de inspectie der troepen een vreemd paard Dit schrikte van de toejuichingen, begon te steigeren en viel tengevolge van de gladheid van den grond, ongelukkigerwijze op zijn berijder, die gewond werd en een nevigen schrik kreeg, maar niets brak. Het ongeval werd nog verergerd, doordat de patiënt in een auto over een zeer grooten afstand ver voerd moest worden. In den liospitaaltrein viel een treffend incident voor. De koning, ofschoon hul peloos te bed liggend, besloot aan een soldaat persoonlijk het Victoriakruis te overhandigen. Deze knielde neer op den grond, de koning boog zich voorover om hem dc decoratie op de borst te spelden, maar bemerkte, dat hij zijn krachten had over schat Hij was niet bij machte de speld door het dikke khaki te steken. De aan wezigen moesten hem dus te hulp komen. De koning werd van Victoria-Station op een draagbaar, die in een ambulance wagen werd gezet, naar Buckingham- Palace gebracht, Zijn wonden waren zoo pijnlijk, dat de wagen stapvoets meest rijden. (Handelsblad.) Welk weder zullen wij hebben Verwaohting tof den avond van 4 Nov. Zwakke tot matigen, veranderlijke wind, later wellicht uit oostelijke richtingen. Nevelige tot zwaarbewolkte lucht. Later opnieuw kans op regen. Weinig verandering van temperatuur. JtUITSCHliAWD. Viervoudige moord. tMen meldt uit Dantzig, dat in Ost-Ueblau het huis van den molenaar Schmedofki, die zich aan het front bevindt, in vlam men opging. De toesnellende buren vonden voor de deur een 17-jarigen zoon, die zwaar gewond was en vertelde, dat 's nachts verschillende mannen het huis binnen gedrongen waren eu zijn grootmoeder, moeder en beide broeders vermoord hadden. Daar het huis in vlammen stond, kon men eerst 's middags de verkoolde lijken bergen. Drie uit een opvoedingsgesticht ont vluchte jonge lieden worden verdacht en de vervolging is onmiddellijk be gonnen. FBASHBIJ k Allerzielendag is in Frankrijk met meer dan gewone plechtigheid ge vierd. Niettegenstaande het slechte weer, begaven zich al zeer vroeg des ochtends groote menigten menschen naar de kerk hoven, in het bizonder naar degene, waar de gesneuvelden begraven liggen. Er werden ook bedevaarten gedaan naar de slagvelden aan de Ourcq en de Marne. UlKKVIk De koningin van Roemenië. Naar gemeld wordt is de oogoperatie van koningin Elisabeth volkomen geslaagd ABGBlkA. Ontploffing te Wilmington. Zeventien man werden ernstig gewond bij de ontploffing van een wagonlading kruit, die, naar vermeld wordt, door een onbekende oorzaak bij de Dupont-fabriek, dicht bij Wilmington in brand raakte. Het verlies van Mr. Ragout. De „Standaard" schrijft: „Ook voor de pogingen die van ons land uit mochten beproefd worden, om althans een begin van bespreking over herstel van den Vrede mogelijk te maken, is het zoo onverwacht ons ontvallen van den Gezant bij het Vaticaan een ernstige teleurstelling. „Toen er een Gezant van bet Vaticaan stond benoemd te worden, gaf ieder toe dat de lu gestorve als aangewezen was, en van allen kant bleek dan ook, hoe groot de tegemoetkoming was, die nem te Rome te beurt viel. „Niet, dat 't straks niet mogelijk zou zijn, hem op uitmuntende wijze te ver vangen, maar 't droeve feit ligt er dan toch toe, dat wie er nu ook als plaats vervanger van den ontslapene been moge gaan, hij zijn taak niet met die opge wektheid eu dat animo zal kunnen aan vaarden, als thans zoo gunstig werkten". Wij kannen djze meening met deelen. Z K. H. de Prins der Nederlanden heeft doen toekomen aan den secretaris van de centrale commissie voor ontwik keling en uitspanning der gemobiliseerde troepen een gift van f200, met bestem ming voor die militaire tehuizen en lees zalen, welke door den duur der mobili satie financieelen steun niet kunnen ontbereD.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1