De Groote Oorlog. No. 129. Dinsdag 2 November 1915. Elfde Jaargang. I V W of °°g 1 I U duimLf wijsvinger f IJ s dingen, enz. lentie i Stand. :hten. Lg. Aanvoer Eieren Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. it onderwijzeres lier mej. J. An- ian de Kijksuni- ot Doctor in de illingen de lieer li te Grauw. e- en orde-oefe- ijn gisteren ge- Hanse, A. den allen van Vlis- (M. Ct.) Btlgië S van Gent, dat >r de Duitschers Je gedeelte van ïglement ten op- oor de kinderen van 6—12 jaar toeten bezoeken. In woonhuis met Lr E. Verin uo te li reven door P. 11875L. Peuters lóö'J; L. Minder- Ivoor f4700; A. like voor f4993; lolder voor f 5217. Wen inschrijver, notaris Struve te leiling voor den Ld liet woon- en lan Gilles Delle- Lland voor f2195. Iverd opgehouden (M. Crt.) Uw postwissel [ïede uw abonne- litaald. Wij heb- l is het gevraagde de firma Van rkt Goes a. 35 1 Administratie. 89 Oct. 28, Adriaan Ma- j. jm. en Maria Vessels, 24 j. jm. ka Cornelia Boer, la Margaretha Ma- lius Petrus Stieger Koningsbruggen. |vd: C. de Munck, derman, jd. 21 j. ^lse, jm. 26 j. en J. ISlet, jm. pl j. j A. Bostelaar, [l. 20 j. geb. Daniëlse, d.. |is Huissoon, 77 j.„ Oct. 1: L. P. Beije, jm &4 j. [eldt, geb. Horjus, Roskam, d.; E. d.; M. L. O. CM. Crt.) ^rg, 28 Oct. 1915- fccten was de aanvoer weken. Gerst fl„ Iruiaeboonen fl en. |ger. f 13.Zomergerstt j kilo. Kroon erwten bnen f 23.— a f 25.—, a f 23, Lange dito nud. ping van den i s t e r. voor particulieren liculieren f 9.40 per 1 28 Oct. 1915. Haver f 12.75 f 14.— a f 14.75. J f Chevaliei. 1400 K.G.Rogge; ne Boonen f 19. f-.- a f-.— -.Kroonerwten lersf 19.— af20.— f3.25 per H.L. Ajuini7.5'jaf0. Ita f Ie, 28 Oct. 1915. ivinkelpr. f 0.S0, per kleine Eieren a 10.— per 25 Aardappelen, laren heden: Ier mud f2.10 a 2.40' f3.10 „3.40 f3.10 „3.40 f2.20 „2.40' f2.20 „2.80 f2.20 „2.40' f2.75 „2.90> 12.40 „2.50 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieGaniepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit dér door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I gulden bij E A pfe gulden bij A gulden bij A H M L. fij verlies van een M I I I _verlies I I verlies van M hand, voet 11 11 I van een I I een M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. Generaal Joffre is te Londen geweest om er met de Britsche autoriteiten de regeling te bespreken van een meer in eensluitend militair optreden der bond- genooten, vooral ten opzichte van Servië. Want daarom draait voorloopig alles. Immers, wanneer de centrale mogend heden met behulp van Bulgarije, Servië verpletteren en ae verbinding Berlijn Coustantinopel een feit is geworden, vreest men, dat Duitschland zich op Egypte zal werpen, de hoofdzenuw van Engeland's koloniale macht. Dat moet voor alles voorkomen worden en hoewel de heldhaftige tegenstand der Serviërs reeds verhinderde dat Duitschland met Servië op 1 November, zooals gezegd was, „afrekende", mag voor Servië ge vreesd worden, dat de volkomen over eenstemming, die thans in de operaties der Italiaanscli Fransch Engelsch Russi sche legers bereikt is, juist te laat komt. Inmiddels schuiven de legers der cen- tralen al dichter en dichter naar Kragu- jewac, dat mede| om| zijn kunstmatige versterkingen het Noordelijk bolwerk is van Nisj. Men kan hier een verbitterd gevecht verwachten, indien de Serviërs tenminste niet uit gevaar voor een om singeling hun stellingen moeten opgeven. En dat gevaar wordt met den dag grooter, want de Bulgaren komen van het Oosten en het Zuiden dreigend op zetten, terwijl in Nieuw Servië de toe stand voor de verdediger er niets beter op is geworden en het hulpleger der geallieerden in de buurt van Strumitza niet die kracht schijnt te ontwikkelen die men ervan verwachtte. Volgens verklaringen van gevangenen, aldus de oorlogscorrespondent van een Italiaansch blad, hebben de Serviërs gebrek aan ijzerdraad en ander mate riaal voor hindernissen. Nu de sporen zijn afgesneden, kunnen zij ook niet rekenen op de aankomst van nieuw ma teriaal. Het is dus voor hen een levens kwestie om een beslissenden slag in het open terrein te aanvaarden". Van de andere fronten weinig nieuws. De Duitschers hebben heftig aange vallen in Champagne vooral op Tahure en hoogte 192 (Butte de Tahure) na bit' teren strijd gewonnen. Op het Russische front is het stil zoowel bij RigaDunaburg, alsmede ten Zuiden van de Pripet in de streek van Tsjartorisk. De Italianen zetten hun aan vallen in modernen stijl, met roffelvuur, voort. Zij behaalden opnieuw successen, die evenwel 't kleinst zijn, in het gebied, waar zij het grootst moesten zijn, 111. ih het lsonzo gebied. Rusland kan Servië eerst dan krach tig helpen als het troepen door Rumenië mag voeren. Maar Rumenië is neutraal. De diplomaten zijn thans in de weer Rumenië te bewerken. Zoowel van DuitschOostenrijksche als van de En tente zijde spiegelt men het land van koning Karei allerlei voordoelen voor als het zijn neutraliteit opgeeft. Bessa rabië is daarbij steeds het lokaas. Rumenië kan als de heldin van zekere operette zeggen„entre ces deux mon coeur balance", „mijn hart wijfeit tus- schen beiden. Men is benieuwd wat, Rumenië zal doen. De morgenbladen van heden berichten dat Kragujevac door de Duitschers is ge nomen. Red. De Balkan-oorlog. BERLIJN, 1 November. (W.B.) Kragu jevac is door de Duitsche troepen ge nomen. SALONIKI, 31 October. (Havas). (Ver traagd.) Op bevel van Londen, z\jn de Engelsche troepen te Saloniki naar het Servische front vertrokken. Zij hebben zich thans met de Servische troepen vereenigd. Vredesgeruchten Het onderhoud dat Gerard, deAmeri- kaansche gezant te Berlijn, dezer dagen met Keizer Williem had, wordt druk besproken. De algemeene opvatting is, dat daarin over vredesvoorstellen van gedachten is gewisseld. In verband met den militairen toestand in Europa meent men, dat het thans de beste tijd voor Duitschland is om vredesvoorstellen voor te leggen. Het gerucht wil, dat de samen- sprekingen over den vrede spoedig zullen beginnen, zoo zij al niet begonnen zijn. Men verneemt, dat te Washington een rapport van Gerard over het onderhoud met Keizer Wilhelm ingediend zal worden. Ondanks alle tegenspraak van de zijde der Entente wordt dit gerucht als be rustend op waarheid, vol gehouden. Dulkbooten. De Fransche duikboot „Turquoise" is aan de kuist bij de Dardanellen in den grond geboord. Die ,26 opvarenden zij'ni door de Turken gevangen genomen. Het stoomschip „Turid" heeft in de Witte Zee 22 man der equipage van het Engelsche s.s. „Empress of Britain" gered, dat op een mijn was geloopen. 7 man van de equipage zijn verdronken. De ge redden werden in een patrouille-vaartuig naar Archangel gebracht. Het Italiaansche zeilschip „Tobia" met een lading acetyleen, is bij Ithaka door een Oostenrijksche duikboot in den grond geboord; de bemanning is gered. Aan boord van 't Engelsche transport schip ,Marchetti", dat in den grond ge boord werd, waren groote hoeveelheden munitie voor artillerie, en een geheel hos pitaal met 900 bedden geladen. Een ont ploffing had plaats voor dat het schip zonk. Een deel der troepen moet gered zijn. Een zeeslag. Een Turksch eskader bestaande uit de „Goeben", „Breslau" en de „Hamidje" heeft Vrijdag j.l. de Russische vloot, die uit drie pantserschepen, verscheidene kruisers en torpedojagers bestond, aange vallen. Een verbitterd gevecht heeft plaats gehad, waarvan het resultaat tot dusver niet bekend is. Koning George gewond. Men seinde ons Zaterdag LONDEN, (Officieel). Bij een wapen schouwing door Koning George is het paard van den Koning gestruikeld en gevallen. De koning werd ernstiggekneusd maar bracht toch een tamelijk goeden nacht door. De algemeene toestand is verbeterd en geen complicaties deden zich voor. Ook thans is de toestand des Konings bevredigend. F K V K K IJ K Het nieuwe ministerie waarin ook een lid der rechterzijde, Denis Co chin, zitting heeft, is Zaterdag door Bri- and aan den president der republiek voorgesteld. Briand bracht warme hulde aan den vorigen minister-president, Viviani, wiens onvermoeibare toewijding gedurende zes tien maanden hij ten zeerste preesook bedankte hij hem voor zijn pogingen om een snelle oplossing van de kabinet crisis te brengen. De openbare meening, welke zich in de pers weerspiegelt, heeft het nieuwe ministerie zeer gunstig ontvangen. FAliUSTlWjt. Tegenspraak. Het Turksciie ge zantschap te 's Gravenhage meldt liet volgende De Hollandsche pers heeft berichten overgenomen, die door de Engelsche en Fransche bladen verspreid zijn en volgens welke de kloosters te Jerusaleni zeuden zijn veranderd in kazernes, reeruten zou den worden geoefend op den Olijfberg, een schietterrein zou zijn ingericht op den berg Golgotha enz. enz. De keizerlijke Ottomaansche legatie, is gemachtigd te ver klaren, dat deze berichten valsch zijn. Alleen de scholen en de gestichten, bestemd voor de peJgrims behoorende tot Fransche en Engelsche congregaties, zijn in bezit genomen, maar geen enkel klooster. De Christenen verrichten op de gewijde plaatsen hunne gebeden in alge- heele vrijheid en volmaakte veiligheid. Da uitvaart van Gezant Ragout. Vrijdagmorgen had, aldus bericht „De Maasbude", de begrafenis van Z.Éxc. gezant Regout plaats. Om balt' elf werd liet lijk van de kliniek van de Soeurs de la öagesse overgebracht naar de kerk van de H. Theresia aan het Corso d'ltalia. De baar werd door dragers op de schou ders gedragen en werd voorafgegaan door paters Capucijneri en gevolgd door de echtgenoote, den zoon en de dochter van den overledene, die in een rijtuig gezeten waren. De Theresia-kerk was rijkelijk met rouwversiering behangen. De lijkbaar werd geplaatst in het midden van de kerk, twee groote waskaarsen waren ont stoken aan üet voeten- en het hoofdeinde der baar. Bij de baar namen plaats mgr. Sanz de ciamper, camerarius van den Paus, mgr. Zampini, mgrs Caccia, Arboriomelia, Migone, Giannini, Cavjuuian, Corraggioni, Marcucci, abbo Testa, baron Reugers, de Nederiandsche gezaut bij het Romein- sche hof, en verder nog een aantal gees telijken, edel wachten, graaf Pietro Marchi, commandant van de Pauselijke lijfgarden, kolonel Repond, vari de Zwrtsersche garde, di Pietro, commandant van de Palatijnsche wacht, Ceccopieri, comman dant der gendarmen. Verder waren nog tegenwoordig het geheele corps diplomatique bij den H. ötoel, op het oogenblik te Rome aan wezig, ambassadeurs en andere diploma tieke vertegenwoordigers, de legatie-se cretarissen van Brazilië, Argentinië en Chili. Eveneens werden onder de aanwezigen opgemerkt mgr. Paccili, secretaris voor de buitengewone aangelegenheden, en beambten van het Staatssecretariaat. Op de kerkbanken hadden plaats ge nomen de Nederiandsche gezant bij het Romeinsche hof met het personeel der legatie en hun dames, in een der koren namen plaats de kardinalen Gasparri, Beimonte, Falconio, Van Rossum, Lega, Gasquet, Giuslini, Vannutelli en in een ander koor de weduwe en de kinderen van Regout. I11 de kerk bevond zich een talrijk publiek, waaronder leden van de Neder landsche kolonie te Rome. mevrouw Schlesing en de heer Wiede en vele au dere, alsook verschillende religieusen. De H. Mis werd opgedragen door den majordomus van den 1'aus, Ranuzzi Biauohi. Het koor werd gedirigeerd door maestro Antonelli en voerde muziek van Peroai uit. Nadat de H. Mis geëindigd was, ver richtte kardinaal Gasparri de absoute. De lijkkist werd vervolgens opgebaard in een speciale lijkkoets, bestemd voor de hoogst geplaatste personen, en naar het kerkhof van Verano overgebracht. Nog verneemt „De Maasbode" uit Rome Z. H. de Paus ontving de weduwe van nu wijlen gezant Regout met haar doch ter en zoon in particuliere audiëntie. De Paus richtte woorden van troost tot de weduwe en den zoon en prees den over ledene, op wiens medewerking de Paus zulk een groot vertrouwen liad gesteld. De voorstellen tot Grondwetsherziening zijn Zaterdag bij de Tweede Kamer inge komen, en bevatten o. m. de nieuwe kiesrechtparagraaf. Dr. A. Kuyper. Bij de gelegenheid van Dr. Kuyper's verjaardag (29 October) verscheen bij Kok te Kampen een „volledige lijst der boe ken en geschriften van dr. Kuyper". Het is een heele catalogus van 220 nummers, waaronder uitgebreide standaardwerken. Naar wij vernemen zal H. M. de Ko niging Woensdagavond 3 dezer per ex- tratrein S.S. te 9,56 uit Groningen, van haar bezoek aan het noorden, in de residentie terugkeeren. De wet-Alberse op de oneerlijke concurrentie. Door de politie te Leiden is proces verbaal opgemaakt tegen iemand, woon achtig te Amsterdam, die te Leiden goe deren aan den man trachtte brengen onder valsche voorwendsels. Up grond daarvan is tegen hem wegens overtre ding van genoemde wet proces-verbaal opgemaakt. Opgebracht. Te Halitax (Nova Scotia), is het Nederiandsch stoomschip Hamborn opge bracht, onder verdenking dat Khet aan Duitschers behoort. De Hamborn behoort aan de N.V. Mij. Yulcaan, te Rotterdam. Vermoed werd dat het aan ^en Duit sche maatschappij behoorde. Aardappelen. Naar het „HM." verneemt, zal binnen enkele dagen een nieuwe regeling voor de fabrieken van aardappelenmeel wordqn afgekondigd. De strekking van deze rege ling is, dat d-eze fabrieken de aardappe len, die zij krachtens gesloten contracten nog moeten ontvangen, mogen verwerken. Voor het daarmede verkregen product zal uitvo-erconsent gegeven worden. Toegezien zal worden, dat de fabrieken haar produc tie niet uitbreiden. Voor den uitvoer van aardappelen blij ven de grenzen in ieder geval gesloten. Mocht in het voorjaar blijken aldus is do bedoeling dat er dan nog voorraad dan zullen deze aardappelen kunnen wor den aljgeieverd aan de aardappelmeelfa brieken, waardoor deze haar productie alsdan kunnjen hervatten. Goes. Van af heden (2 November) wordt het carillon weer geregeld Dinsdags be speeld. De heer Kauffmann, Papegaaistraat al hier Maandagmorgen bezig zijnde met zijn arbeid, waarbij hij van een benzinelamp gebruik maakte, had het ongeluk dat de lamp in brand vloog wegens ontploffing der benzine. De winkelruiten, alsmede de ruiten aan de overzijde, aan den winkel van den heer v. d. Linde, waren ge sprongen. Voorts werd bij den heer K. de binnendeur totaal ingedrukt. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Een en ander was verzekerd bij de Zierik- zeesche Brandwaarborgmaatschappij. De heer v. d. Linde hij de Haarlemsobe. Als wonder boven wonder was er op het oogenblik in het drukke straatje geen voorbijgaand publiek, anders waren er bij deze ramp menschenlevens te betreuren geweest. In de Woensdagavond 7 uur te houden raadsvergadering zal de heer K. Brants geïnstalleerd worden. Verder ont- leene-n we aan de agenda de volgende punten Benoeming van een lid in de Commis sie voor de strafverordeningen, wegens het niet aannemen der benoeming door den heer J. Donner. Verzoek van den Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 3 Nov.: Meest matige Oostelijke tot ZuidoostelU- ken wind. Betrokken tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk nog regenbuien. Iets zachter. heer J. A. Wilton van Reede, om ont slag als regent van het Gasthuis. Benoe- rniug van een regent van het Gasthuis. Benoeming van een regentes van het Gasthuis. Verzoek van den heer C. T. Ruben om voor het geven van particu liere lessen, gebruik te mogen makerl van het gymnastieklokaal der O. L. sychool voor M. U. L. O. Voorstel tot on bewoonbaarverklaring van het perceel B no. 23 „Blaauwe Steen". Verzoek van den heer 1. G. J. Kakebeeke, om onstlag als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, in verband met zijn vertrek uit de gemeente. Verzoek van den heer I. G. J. Kakebeeke, 0m1 ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voor stel tot het verleenen van een gratificatie aan W. F. Aarts, wegens het bewijzen van meerdere diensten, als concierge van de voormalige Openbare Meisjesschool en de O. L. schooi voor M. U. L. O. ge durende het jaar 1915. Benoeming van een Baas-opzichter bij) den Gemeentelijken Reinigingsdienst. Voorstel tot het ver- koopen van drie zachte olmen, staande aan den 's Heer Hendrikskinderendijk, en het ter plaatse weder inplanten van 7 zachte olmen. Missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland betreffende de rege ling der jaarwedden van Burgemeester en Secretaris. Begroeting van de gemeente gasfabriek voor 1916. Gemeente-begrooting voor 1916. De burgemeester maakt bekend, dat met 13 No-v. de prijs van gebuild tarwe bloem gesteld wordt op f 18.25 per 100 kilogram; de prijs van tarwemeel (onge- build) op f 15.25 per 100 kilogram; netto contant, af fabriek of molen, voor bakkers en dergelijke verbruikersaan tus- schenpersonen moet op verzoek eene re ductie worden toegekend; de maximum prijs voor brood wordt met ingang van 18 November a.s., per kilogram contant, afgehaald aan bakkerij of winkel voor; gebuild tarwe-waterbrood 22V2 cents; ge build tarwe-waterbrood, gebakken onder rabbinaal toezicht 23V2 cents, ongebuild tarwebrood (bruin brood! 19 cents. (Z.) Middelburg. Men schrijft ons; De heer Jef. Denijn heeft thans ook onze gemeente bezocht en heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand, waarin het carrillon van dein Abdijtoren verkeert. De klokken vond de beiaardier zéér mooi en goed; hij stond verbaasd hier zulke klokken aan te treffen,. Ook het mechaniek van dein trommel •en het horloge noemde de heer Denijn uitstek-end; het klavier is echter niet goed. liet klavier moet vervangen worden door besp-eling volgens het Mechelsche systeem, namelijk slag-methode. Een verplaatsing der klokken zon zéér goed zijn maar is niet beslist noodzake.- lijk. W-el moeten ook aan de klepels en aan enkele andere onderdeelen wijzigingen worden gebracht. Een en ander zal vol gens den heer Den.ijn f 1685 kosten. Opgemerkt zij nog, dat de klokken van den Abdijtoren bujten hangen. Vlissingen. In de raadszitting werd Vrijdag nog benoemd tot regent van het gasthuis de heer R. G. van Nieuwkuyk. Besloten werd o.a. tot het verpachten voor 5 jaar tegen f 10 per jaar van den dijk langs den Koningweg, aan den brugwachter J. J. de Jong. Tot het aangaan van een nieuw con tract met de Schelde, inzake ruiling van grond aan den Peperdijk. Tot het voldoen aan het verzoek van de afdeeling Vlissingen van den Algemeenen Nederlandsch-en Typografenbond, omi bij aanbesteding van drukwerken ten behoeve der gemeente de overeenkomst, gesloten tussehen den Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen en de Werklieden-organi-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1