Sociale Berichten. De L. T. B. 3000 M. de tallooze opnameneen gebeur tenis, een natuurtafereel, enz., enz. bevat ten, welke opnamen of photo's elk slechts 183/j X 25 millimeter oppervlakte hebben en een vergroot beeld van 4X5 meter op het doek kunnen geven. Ook over de verschillende soorten van schermen, naar gelang de zaal langwerpig of meer vier kant is over de markt die in films wordt gedreven en Waar voor honderdduizenden guldens worden verhandeld; over de eigenlijke bioscopische projectielantaren, dien tiij in onderdeelen demonstreerde, over de nieuwste middelen die het in brand vliegen van een film zoo goed als onmogelijk maken, terwijl de constructie der bioscoop-theaters in gewapend beton bet brandgevaar tot een minimum beperkt, gaf de heer Van de Volkere zeer heldere met vele geestigheden versierde uiteen zettingen. Ook wees hij er op, hoe in do toekomst misschien gevonden zal wor den de z.g sprekende bioscoop, die tot heden vrijwel mislukt mag heeten ondanks alle fraaie berichten, die men daarom trent lanceert. Ook gelooft hij, dat het later gelukken 'zal de beelden te projec teeren in een holle wolkachtig© ruimte bij klaarlichten dag, waardoor de don kere bioscoopzalen, die niet zonder be denking zijn, tot het verledene zullen be lmoren. Nog beval spreker den bioscoop aan voor schoolgebruik en voor ontspanning thuis, waarna hij met zijn eigen bioscoop- toestel, met behulp van kalklicht, een kleine voorstelling gat van de film: kleine oorzaken, igroole gevolgen. Die heer Van Brugge, bestuurslid der vereeniging, dankte den spreker voor zijn aangename en leerzame voordracht en wenschte hem een tot wederziens toe. De heer Van de Volkere deed zich ken nen als een uitstekend causeur. Ieder oogenblik kunnen wij in de Staatscourant de mededeeling verwachten van het Koninklijk besluit van 9 October waarbij door H. M. de Koningin aan den heer K. Brants toestemming is ver leend tot het gelijktijdig waarnemen van het lidmaatschap van den Raad dezer gemeente niet de betrekking van school opziener in het district Goes. Aanbeveling (alphabetisch) ter be noeming van een opzichter bij den rei nigingsdienst 1 A. de Dreu, Goes, 2 P. C. Rijnberg, Kloetinge, 3 D. van der Werff, Leeuwarden. Middelburg. Zaterdagavond werd in het Militair Tehuis alhier eene algemeene ver gadering gehouden van de afdeeling Mid delburg' van den Volksbond, vereeniging teigen drankmisbruik. In plaats van den heer A. A. Noske, die Middelburg metterwoon verlaten heeft, werd tot bestuurslid gekozen mej. Van der Weel. De voorzitter, de heer J. Vreeke, bracht verslag uit als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering van den Bond. Besloten werd dezen winter wel eeai cursus in cartonnage, doch geen in hout- slojd te houden. De begrooting voor 1916 aanwijzende in ontvang en uitgaaf f221.90 werd vast gesteld Door den voorzitter en den heer Noske, in de vorige vergadering daartoe aange wezen, is een onderzoek ingesteld hoe de afdeeling adhaesie moest betuigen aan het adres van Patrimonium inzake ver mindering van het aantal vergunningen. De adhaesie wordt betuigd behalve voor wat betreft het in het adres genoemde aantal van 50. De Volksbond meent, dat het bepalen van het aantal aan den Raad moet worden overgelaten. De voorzitter wekte ten slotte de leden op propaganda te maken voor uitbreiding van het aantal leden. In de na de ledenvergadering gehouden bestuursvergadering merd mej. G. van der Weel tot secretaresse benoemd en nam zij die benoeming aan. Wij raden allen, die bijeenkomsten, uitvoeringen of vergaderingen willen be leggen, ten sterkste aan bijtijds daarvoor de noodige vergunning aan te vragen. Bij laat aanvragen loopt men alle kans, dat de voorgeschreven adviezen niet tij dig genoeg binnen zijn en daardoor de vergunning niet kan worden verleend. Met ingang van 5 Nov. is benoemd tot inspecteur van politie te Gorinchem de heer A. F. Schreuder, thans inspeo- teur van politie 2de klasse te Middel burg. Vlissingen. Gouden Jubilé der St. V i n een t i u s-Veree n i gi n g. Op zeer eenvoudige wijze heeft de Confe rentie van d-en H. Jacobus der St. Vin- centiusvereeniging alhier haar gouden feest gevierd. Nadat Zaterdag allereerst aan een groot aantal gezinnen een extra feestgave was uitgereikt en daarenboven aan den Ar menraad een honderdtal kaarten, recht gevende op een extra krentenbrood, waren verstrekt om onder de armen van andere gezindten te verdeelen, werd Zondagmor gen om hall elf in de Parochiekerk door den ZeerEerw. Pastoor met assistentie van de WelEerw. Heeren Kemper en v. d. Sman een plechtige H. Mis voor de Leden der Conferentie opgedragen. Onder alle H.H, Missen in de beide kerken mocht met toestemming van de Kerkelijke Over heid eene collecte met open schaal ten bate der feestvierende Vereeniging gehou den worden. Om halt' één werd een buitengewone vergadering gehouden in het gebouw der Vereeniging, welke volgens miededeeling in het Kerkbericht voor belangstellenden toegankelijk was. Niettemin bleek uit de zeer geringe opkomst - slechts een drietal personen waren buiten den Z.Eerw. Pastoor, de WelEerw. Kapelaan Moerel en den Wel Eerw. Pater Op de Kam, aalmoezenier van de Belg. vluchtelingen en .de leden aanwezig dat men zeker weinig belang stelt in de Vereeniging. Nadat de ZeerEerw. Pastoor de verga dering met gebed had geopend en de President tiet welkom op dit heugelijk leest had toegeroepen, kreeg de Secretaris het woord. Allereerst deed hij mededeeling, van een ingekomen telegrafischen gelukwensch, on derteekend door den President en 'Secre taris van den Hoofdraad en vervolgens dat van liet 11. K. Kerk- en Armbestuur slechts schriftelijk© felicitaties waren ontvangen. Daarna ving hij aan met een kort ver slag over de afgcloopen halve eeuw van liet bestaan der Vereeniging. Daarin bracht hij allereerst dank aan den vorigen secretaris der Ver. de heer Stijgers, die gedurende bijna 30 jaren liet Secretariaat heeft waargenomen en aan wiens accuratesse hij het dankte nog een aantal wetenswaardigheden, de- Conferen- tie betreflende, te kunnen niededeelen. Hij memoreerde de oprichting op initia tief van den Z.Eerw. 'Pastoor Scliluter z.g., vervolgens de vijf achtereenopvolgende Presidenten der Ver. de heeren: C. F. v. Dierendonck, z.g., C. J. v. Dalsuin', z. g., J. C'. Raams, z.g., NV. P. Edelman en den tegenwoordigen functionaris de heer J. .1 Huysinans, die reeds sedert 1902 de lei ding der Conferentie op zich neemt. üok herdacht hij nog op bijzondere wijze den heer B. Geysen z.g.. die van de oprichting af, bijna 40 jaren, als Vice- President zijn steun aan de Ver. verleende en eveneens den heer J. Houbaer, die al meer dan een kwarteeuw, de finantiën -Ier Ver. beheert met eenizorg, waarvoor hem allen lof toekomt. Vervolgens had de Secretaris nog uit het archief kunnen opdiepen, hoe de Ver. reeds in het tweede jaar van haar bestaan een eigen verenigingsgebouw bezat, dat 3 Februari 1890, vooral ten behoeve van de spijskokerij der Ver. en mede met h -t oog op de oprichting van eene R. K. Mili taire Vereeniging, met het tegenwoordige gebouw werd verwisseld. De oprichting, van laatstgenoemde Vereeniging geschied de ,mede -door de bijzondere hulp en steun der Conferentie reeds op 19 Fe bruari daaraanvolgende, terwijl mede op initiatief der St. Vinoentius-Vereeniging in hetzelfde jaar de Dames-Vereeniging van de H. Ludwina op 23 November haar beslag kreeg. Even nog stipte hij aan, dat sedert 1903 de Vincentianen zich ge regeld iederen Zondag belasten met dj collectebus der schoolpenning en in 1910 de onder-Afd, Liefdewerk voor Kinder- Eeschernnng was opgericht. Van laatst genoemde Ver. meldde hij in 't bijzon der, dat dit liefdewerk veel tijd, moeite en zorg van het Bestuur vergt en groot© finantieele kosten met zich medebrengt. Na de Eervv. Heeren Pastoors en Kape laans, die gedurende het 50-jarig bestaan hunnen steun aan de Ver. verleend heb ben op bijzondere wijze te hebben her dacht en voor dien steun te hebben be dankt, besloot hij met een bede om Gods hulp en zegen zijn verslag. Hierna kreeg de ZeerEerw. Pastoor het woord, om de Vereeniging en vooral de leden geluk te wenschen met het gouden jubilé. Het speet Z.Eerw. dat de Secre taris nog niet meer wetenswaardigheden uit het archief had kunnen opdiepen, maar niettemin bedankte hij dien functionaris voor hetgeen hij had medegedeeld. Hij bedankte de Vereeniging en hare leden voor al liet goede dat zij op lichamelijk en vooral op geestelijk gebied ten bate van anderen had gedaan en hoopte, dat de leden, die getoond hadden, dat de Ver eeniging een goede en krachtige Vereeni ging was, zouden zorgen, dat dit in de toekomst zoo bleef. Ten slotte herinnerde Z.Eerw. de leden er aan, dat de Vereeni ging niet alleen bestaat Oim anderen te hel pen en te steunen, maar dal tiet verrichten van de onderscheidene Liefdewerken ook vooral op eigen heiliging moet gericht zijn. Da WelEerw. lieer Moeral las alsnog de Pauselijke Breve voor, waarna de Voor zitter wederom het woord kreeg om in de eerste plaats de leden geluk te wen schen met liet 50-jarig bestaan der Ver., vervolgens den Z.Eerw. heer Pastoor te bedanken, die, door zei" de plechtige II. Mis op te dragen getoond had, de Ver eeniging een goed hart toe te dragen, wat hij nog meer had doen blijken, door do woorden zoo pas gesproken. Hij dankte de beide Eerw Heeren mede aanwezig en de belangstellenden, waarna liet slotgebed door den Z.Eerw. Pastoor werd gebeden. Met ingang van 1 November a.s. is door den heer Commissaris der Konin gin eervol ontslag verleend aan den heer Cr. J. van den Broek te Vlissingen als lid der Gezondheidscommissie. Op 53-jarigen leeftijd is te Vlissin gen overleden de lieer J. C. Jongkees, leeraar aan de De Ruijterschool en ge pensioneerd officier-machinist der Ma rine. Vrijdagavond om ongeveer 9 uur wer den de omwonenden van liet Bellamy- park alhier' opgeschrikt door een hevi- gen knal. Uit alle straten stroomde het volk in die richting De tram die juist vandaar vertrokken was stopte en beide wagens liepen leeg. Een dikke kruitdamp hing er. Men vermoedt, dat de tram over een op de rails gelegde patroon is ge reden. (M. Ct.( Vrijdagmiddag had de zevenjarige G. O., het ongeluk, van do z g. steigertjes in het verbreed kanaal aan het eiland te vallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door het 12-j uig zoontje van den heer De L., die liet genoegen smaakte den kleine van een anders wissen dood te redden Htinkenszand. De talrijke militair, n zijn hier door liet oprichten eener R.K. mili taire vereeniging, waarvan de zeerEer- waarde lieer pastoor directeur is, in staat gesteld hun avonden aanui naam en nuttig door te brengen. Er is voor hen een localiteit beschikbaar gesteld, waarin zij zich met allerlei spelen, niet ketuur, met pianospel en zang kunnen onledig houden. Zoowel Roomsche als niet Rooiiische sol daten kunnen hiervan gebruik maken. Ook overdag is het lol aal voor hen toe gankelijk en kunnen zij er brieven sclirij ven. Behalve alcoholische dranken zijn allerlei dranken en ver,er.-cliingen aan het buffet verkrijgbaar. De oprichting van di ze nuttige instel ling is te danken aan den ZeerEerw. heer Krook. Door de goede zomen van den pastoor, den Z Eerw. heer Krook, worden dezen winter ontwikkelings avonden ge geven i oor volwassenen benevens her- halingsonderwijs voor volwassenen (bui ten en behalve het gewone herlialings onderwijs) door den heer E. A. Janssen, hoofd der R. K. school alhier. Wissenkerke. Met ingang van 16 Oc tober is tot brievenbesteller alhier be noemd de heer W. v. d. Berge, tot dien datum postbode tusschen Wissenkerke (kom) en Kortgene. Hij vervangt als be steller den heer M. P. de Vos, thans gepensionneerd, na bijna -10-jarige,n dienst bij de posterijen. ,,Z. N." Breskens. Overal in Z'-euwscli Vlaan deren liggen op de havens en tramcni- placementen bergen suikerbieten te wachten op verscheping en verz- nding per tram. De bieten naar do Hollandsche fabrieken gaan geregeld weg. Die naar de Belgische fabiieken ondervinden veel vertraging, vooral die naar Moerbcke lai'gs het douane-kanto ir Sas van Gent Selzaete Terneuzen. De uitvoer van eieren voor den groothandel, gedekt door consenten, mag in de provincie Zeeland alleen plaats hebben langs het station Kapelle-brug nabij Clinge. De uitvoerders hebben voor dezen uitvoer verschillende formaliteiten te vervullen. Hulst. Het orgel onzer parochi, keik, dat zeer in verval was, is grondig her steld en nagezien door de bekende or- gelfabriek van den lieer A. S J. Dekker te Goes De restaura1 ie is tot aller te vredenheid uitgevoerd, zooals wij hij de komende feestdagen zullen hooreu AxbI. De zijtak van de Zeeuwsch- Vlaamsche stoom tramuiaatschappij loo- pende van Drie Schouwen over Zuiddorpe naar Moerbeke is, wat liet Nederlandsch gedeelte betreft, voltooid Naar wij ver nemen, zal binnen eeriige dagen ook de aansluiting op Belgisch grondgebied ge reed zijn. Zoodia dit gebeurd is, kunnen de bergen beetwortelen, die aan den weg naar Zuiddorpe en aan de Roode Sluis liggen, naar de suikerfabriek van Mocibeke verzonden worden. Koewacht. liet rooien der aardappelen is geëindigd. De opbrengst is, vooral op de lager gelegen grond, veel meegeval len. Toch is do verzending gering. An dere jaren omtrent dezen tijd zag men da gelijks volgeladen wagens naar de stations te Axel en te Kijkuit rijdenthans is de verzending zeer gering. Dit komt, omdat de landbouwers hun aardappelen niet tegen f3 a f3.25 per honderd kilogram willen verkoopen, doch liooger prijzen afwachten Daarom worden de meeste aardappelen ingekuild, in de hoop dat van den winter of'in Int voorjaar de prijzen aanmerkelijk zullen stijgen. Retranchement. Maandag j.l. is den meer dan 70-jarigen J. v. G. alhier, die wegens ziekte te bed lag, een noodlot tig ongeluk overkomen. Vermoedelijk door dat zijn dekens .in aanraking kwamen met een nabij het bed staand kachelje is hij zoodanig gebrand en door de rook bevangen, dat hij bezweek, juist op 't oogenblik toen zijn vrouw die op het land achter de woning aan ,het werk was binnenkwam en haar man met zware brandwonden in dien toestand vond lig gen. (M. C.) Cadzand. Inderlijd hebben wij melding gemaakt van het springen van bommen of granaten aan de haven in de nabijheid der Sluis van de Wielingen alhier, en hoe de sluiswachter Van den Heuvel, door een stukje koper daaruit, in den schouder getroffen werd, zoodat hij den volgenden dag zich aan de overzijde der Schelde geneeskundig liet onderzoeken. Men achtte de wonde volstrekt ongevaarlijk. Maar nu blijkt, dat de man, die van Hercu lische sterkte was, zoodanig in krachten vermindert, dat zijn overheden vreezen, indien het zoo voortgaat, hij zijn be- 1 trekking niet zal kunnen blijven waar nemen en worden er stappen bij de En- gelsche regeering gedaan om schadever goeding voor den verwonde te verkrijgen. (Zelandia.) Zaamslag. Vrijdag is gekozen tot wet houder in de vacature van wijlen dhr. F. de Ruyter (a.-r.) met G van de 10 stemmen de heer C. A. Wisse (a..-r.). Op een vorige vergadering was met algemeene stemmen herkozen de heer W. de Mul (lil)-.). (Z.) Besmettel ij ke ziekten. In de week van 1319 October zijn uit Zeeland de navolgende besmette lijke ziekten ter kennis van den cen- tralen gezondheidsraad gekomen: Typhus: -een geval te S-erooskerke (S.) Roodvonk: 4 geva'len te Terneuzen en 4 te Hoek. Diphteritis: een geval te Elle- woutsdijk, Katt-endijke, Vlissingen en Zie rikzee. Maatregel tegen verboden uitvoer. De viceTadmiraal, comman dant in Zeeland, heeft de volgende veror dening vastgesteld: Artikel 1. Het is verboden in uitwaart- terrein bedoeld bij artikel 177 van de wet van 26 Augustus 1822 (ongeveer één uur gaans van liet vreemde grond gebied, uitgezonderd de kommen der ste den), buiten route of 'heirbaan te ver voeren al datgene, waarop bij beschik king van den Minister van Finantiën het Kon. Besluit van 7 Augustus 1915 van toepassing is verklaard, tenzij dit ver voer geschiedt in het tijdsbestek van één uur vóór zonsopgang tot één uur na zonsondergang, op een zoogenaamd binnenlandsch paspoort, te verkrijgen bij de ontvangers der invoerrechten en ac cijnzen. Dit paspoort wordt niet afgege ven, dan op vertoon van een bewijs van den militairen commandant in of bij de woonplaats van den ontbieder, waaruit blijkt, dat deze laatste a's koopman, win kelier en neringdoende bekend staat en dat de hoeveelheid, welke hij wenscht in te slaan niet grooter is dan hij rede lijkerwijze voor zijn bedrijf wordt ge- aciht noodig te hebben. Bij de afgifte van het paspoort wordt bedoeld bewijs door den ontvanger ingetrokken. Artikel 2. Het verbod in artikel 1 dezer verordening is niet van toepas sing op hoeveelheden niet grooter dan redelijke-rwijze geacht kan worden noo dig te zijn voor de dagelijksche behoefte van degene, voor zich, of voor wiens dieren de behoefte bestemd zijn. Artikel 3. Het is aan particulieren ver boden, grootere hoeveelheden van de in art. 1 bedoelde artikelen in te slaan, of voorhanden te hebben, dan redelijker wijze geacht kan worden voor hunzel- ven of hun dieren noodig te zijn. Even eens is het verboden aan kooplieden, winkeliers en neringdoenden grootere voorraden van die artikelen in te slaan of voorhanden te hebben dan voor de uitoefening van hun normaal binnen landsch debiet noodig is. Artikel 4. Hij, wien vanwege het mi litair gezag, door den militairen com mandant, waaronder hij ressorteert, schrif telijk is aangezegd welke hoeveelheid hij van een artikel, bedoeld in artikel 1 de zer verordening in voorraad mag hebben voor zijn eigen gebruik, of voor zijn nor maal binnenlandsch debiet, heeft zorg te dragen, dat hij na 24 uur na die aan zegging, niet in het bezit is van een grootere hoeveelheid van dat artikel dan de vastgestelde. Artikel 5. Overtreding van deze ver ordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand, of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. De vice-admiraal commandant in Zeeland heeft de volgende verordening vastgesteld Art. 1. Iedere landbouwer in Zeeuwsch- Vlaanderen, die tarwe verbouwt, is ver plicht 4 H.L. goede baktarwe in voorraad te houden tot den eerstvolgenden nieu wen oogst. Deze voorraad mag alleen in geval van nood, te bepalen door het mili tair gezag, worden aangesproken. Art. 2. De Burgemeesters zullen de voorraden, bedoeld in art. 1, ieder voor wat zijn gemeente betreft, elke maand doen opnemen. Art. 3. Overtreding dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste een maand of geldboete van ten hoog ste drie honderd gulden. Vlissingen. Op verzoek van het Hoofd bestuur van den B. K. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem, heeft het Bestuur van het PI. Com. v. K. S. A. alhier, het initiatief op zich genomen om ook te Vlissingen nogmaals te trachten eene afdeeling op te richten. Woensdag 27 October zal in de kleine zaal van het Concertgebouw eene propa- ganda-verg. gehouden worden, waartoe alle It. K. Middenstanders op bijzondere wijze zijn uitgenoodigd. Als spreker zal optreden de WelEd. heer C. G. .1. Struycken van 's Gravenhage Volgens nader ontvangen bericht zal ook de WelEd. heer Viester. Administrateur van de Hanzebank te Delft, op die ver gadering in 't bijzonder over de „Hanze bank" komen spreken. Te Hansweerd en Heinsens- zand heeft de heer A. H. J. Engels uit Leiden Zondag j.l. voor de verga derde R.-K. landbouwers uit die streken gesproken over de oprichting van afdee lingen hier in jZeeland van den R.-K. Diocesanen Land- en Tuin bouw bond in het bisdom Haarlem. Daar wij reeds onlangs uitvoerig in dit blad we zen, doel en strekking van den L. T. B hebben uiteengezet, willen wij om herha ling te vermijden, alleen er op wijzen, dat de heer Engels wiens groot© werk kracht op het gebied der K. S. A. be kend is, toonde, zich geheel in deze so ciale landbouwkwestie te hebben inge werkt. Duidelijk en helder zette hij uit- 'een, dat de wil van Pausen en bisschop pen, speciaal jhet verlangen van onzen beminden kerkvoogd, Mgr. Callier, tot or ganisatie in Katholieke bonden, reeds een machtig motief moet zijn voor de land bouwers zich te organiseeren. Bovendien dwingen de tijdsomstandigheden met hun geheel veranderde werkwijze in den land en tuinbouw en de geheel veranderde uitzichten op gebied van verzending naar het buitenland en het plaatsen op bin nenlandsche markten van de gewonnen producten als het ware om door het teza men brengen van velen in een bond de lasten zoo gering mogelijk en de voor deden zoo groot mogelijk te maken. Ook kan, waar inzake domeinen en pacht- rechten nog veel verouderde gebruiken bestaan, die den bloei van Land- en Tuin bouw en Kweekerij1 in den weg staan, de organisatie door haar aandringen bij de regeering en het voorlichten der open bare meening, nuttige veranderingen en verbeteringen tot stand brengen, wat den eenling absoluut onmogelijk is. Na den oorlog, als de door de reus achtige krijgslasten uitgeputte landen al lerlei maatregelen zullen beramen om zich uit de stoffelijke en economische ellende omhoog te werken, zal onder die maat regelen zeer zéker vallen een sterk© ver- hooging der invoerrechten Engeland denkt er nu reeds aan waardoor de vette jaren, die do boeren nu in ons land doormaken, wel eens in magere en in zeer magere kunnen verkeeren. Tenzij de organisatie onder de boeren er bijtijds voor zorge de ziaken goed onder de oogen te zien en te maken, dat de producten van onzen bodem hun weg vinden in Nederland en koloniën en zoodoende een even ruim afzetgebied krijgen, al zijn ook de grenzen van het buitenland vrijwel gesloten. En dat kan, a.'.s men bedenkt, dat b.v. nu reeds in onze Oost de druiven worden gegeten, die in het Westland onder glas zoo voortreffelijk worden geteeld. Maar vooral zal de organisatie van den L. T. B. met zijn stoffelijke voordee- len nuttig werken aan de ontwikke ling onzer Landbouwers, hen een betere handelskennis bijbrengen, hen vertrouwd maken met de juiste administratie van hun bedrijf, waarvan het gewicht niet genoegzaam kan worden onderstreept, hen inwijden in de vraagstukken als: het marktwezen, het aanknoopen van han delsrelaties met andere landen, de kennis van de producten in verband met mo derne ontginningswijze, bemestingsleer, enz. enz. Ook de godsdienstige en ze delijke ontwikkeling, die in onze dagen zoo broodnoodig is om onze Room sche mannen werkelijk een steun en sieraad te doen zijn van Kerk en Maat schappij kan door de organisatie van den L. T. B. met kracht en succes ter hand worden genomen, zoodat wanneer bin nen niet al te langen tijd ons eiland door het nieuwe locaal-spoorwegnet met de bui tenwereld meer dan tot nu toe in contact wordl gebracht, ons Roomsche landvolk aan de verleiding dier buitenwereld krach tig )iet hoofd kan bieden wijl het door zijn ontwikkeling tegen de gevaren is ge pantserd. ■Op de opmerking welke te Heinkenszand den heer Engels door een der aanwe zigen gemaakt werd, of n.l. de reeds hier bestaande en nuttig werkende coöpera tieve instellingen b.v. voor gezameidij- lijken aankoop van kunstmest, waaraan zoowel Roomsche als niet-Roomsche hoe ren deel hebben nu uit elkaar zouden moe ten worden gerukt en zulks ten nadeelo der Katholieken die hier, ook in den boe renstand, in de meerderheid zijn, antwoord de de lieer Engels uitdrukkelijk, dat al die instellingen kunnen blijven bestaan, dat men daar van lid kan b 1 ij v e n, maar dat zulks den Katholieken landbouwers niet belet om lid te worden van den L. T. B., die hun nog zoovele andere stof felijke en geestelijke voordeelen behalve en naast de voordeelen der reeds be staande coöperatieve instellingen aanbiedt. Redenen waarom de heer Engels bij zijn hoorders aandrong met volle vertrou wen zich bij den L. T. B-. aan te slui ten. Wat dan ook zoowel te Hansweerd als te Heinkenszand geschiedde en nage noeg alle ter vergadering aanwezigen de ledenlijst van den R.-K. Land- en Tuin- bouwbond in liet bisdom Haarlem tee kenden. Aangezien het getal Hoomsch© boeren te Hansweerd niet groot genoeg scheen om reeds nu tot een afdeeling over te gaan, werd daar besloten om te zien of men zich eventueel hij een der andere afdeelingen van Westelijk Zuid- Beveland Heinkenszand. Kwadendamme, Ovezand enz. zou aansluiten. Dat er onder onze boeren wel lief-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2