De Groote Oorlog. No. 126. Dinsdag 26 October 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND BUITENLAND. BINNENLAND. ÜIT ZEELAND. B B B hand, voet 1 B B B fl van jeen B^H B fl een S 1 Losse Oorlogsberichten. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraal C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de jp9 gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I Hi handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, |R Hf 1 Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: LB BJp Hg# verstandsverbijstering; I of oog; UJ LI duim; wijsvinger; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollaridsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I I*" gulden bÜ I H gulden bij A A gulden bij pC j£ H I verlies van een 11 B verlies B— H verlies van S jg^ I of oogB VJ KJ duim&Jp wijsvingergfa &JP gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Er zijn" altijd nog eerlijke menschen in de wereld. Zoo ook de heer Paul Michaelis, Duitsch oorlogscorrespondent van het „Berliner Tageblalt". Hij leest de menschen in Duitschland de les, die mopperen over het feit, dat de Duitschers zoo weinig opschieten in Rusland. Die mopperaars, zoo zegt hij, moesten maar eens naar het frond gestuurd wor den! Zij zouden dan zien dat het met de Russen volstrekt nog niet gedaan is. Het Russische legerbestuur beschikt, ondanks de ontzettende verliezen, nog steeds over een overvloedigen voorraad van kanonnen en projectielen. Het heeft geweren in overvloed en vooral nog tal rijke troepen tot zijn beschikking. Over het geheel moet men zeggen, dat het weerstandsvermogen der Russen sedert den val van grootvorst Nicolai Nicolajewitsj eer grooter dan kleiner is geworden. Vooral iu den strijd ten Oos ten van Wilna en aan de Duna hebben de Russen taaien tegenstand geboden en bieden zij dien nog. „Onze troepen," zegt hij, „moeten zich hun weg bijna voet voor voet door Russische loopgra ven en draadversperringen banen en steeds weer als zij den vijand meenen te pakken te hebben, is hij hun bijtijds ontglipt om een eind verder nieuwen tegenstand te bieden". Deze woorden zijn een compliment voor de Russen en bewijzen dat niet alleen bij de Duitschers „Ausdauer", vol harding, doorzettingsvermogen is te vin den. Op die schoone eigenschap bouwen de ook Geallieerden hun hoop op de eind- zegepraal. Slechts door volhouden ver krijgen wij een zegepaaal, zoo zeggen zij, die voor lange, lange jaren den oorlog onmogelijk maakt. En de Frausche opperbevelhebber Joffre gaf hiervan de reden aan den Amerikaanschen persman Owen Johnson in de volgende bewoordingen „Wij strijden niet tegen een volk, dat dezelfde denkbeelden heeft als wij, maar tegen een volk, dat dronken is van ver langen naar imperiale overheersching, een volk, dat gelooft, dat er bij den voor uitgang der wereld geen plaats is voor kleinere volkeren. De beslissing omtrent de vraag, of in Europa een vrij en in dividueel bestaan mogelijk zal zijn, zal in dezen oorlog moeten vallen. Of wel wij bevechten thans het recht om demo cratisch en vreedzaam te blijven óf wel wij leveren Europa aan de overheersching van de imperialistische idee over. Hoe lang de oorlog ook moge duren, hij zal uitgevochten worden tot wij het recht zullen veroverd hebben om onzen kin deren den vrede ais erfenis na te laten." Bij de eind-krisis, die aan het sluiten van den vrede vooraf gaat, zou, meende Jolfre, vooral de zooveel hartelijker en broederlijker verhouding, die er in het Fransehe leger bestaat tusscheu officieren en soldaten dati in de groote machinerie der Duitsche armee en die aan de dtscipline niet de minste afbreuk doet wel eens van beslissenden invloed kun nen zijn. Toen de Amerikaansche schrij ver vroeg of, volgens Jolfre's meeuing Duitschland taktiek van terrorisme aan het optreden van enkelingen of aan een stelsel moet worden toegeschreven, ant woordde de generaal, dat er hier sprake is van een stelsel, liet is zeide hij, de gewone Duitsche theorie, dat om een land te bedwingen, de dorpen vernield, bur gers dood geschoten of voor de troepeu uitgejaagd moeten worden, als dekking. „Het bewijs, dat het een vastgesteld systeem van miuderwarige politiek was, ligt hierin, dat de Duitschers van 't oogen blik, dat zij de mogelijkheid inzagen, dat zij zouden kuuneu verliezen, dus na den slag bij de Marne, er mede ophielden". Daar is niets vanaan, zullen de Duit schers zeggen, maar waarom hebben zij dan onlangs weer stof gegeven voor de beschuldiging van terrorisme (schrikaan jaging) toen zij 11 October) j.l.miss Cavell, een Engelsche pleegzuster te Brussel, die eenige Fransehe en Engelsche sol daten had verborgen om hen daarna hei melijk over de grenzen te brengen, ter dood veroordeelden en reeds den vol genden morgen terecht stelden, ondanks de vertoogen der bpaansche en Ameri kaansche gezanten? Men is verbaasd, zegt de N. R. Crt. dat een krijgsraad, bestaande uit man- men, wellicht met het ijzeren kruis op de borst en die dus geacht kunnen wor den, toch iets voor ridderlijkheid en va derlandsliefde te voelen, mannen, die zeer waarschijnlijk, indien zij iu de om standigheden van miss Cavell kwamen te verkeeren, precies hetzelfde zouden doen als zij, en dit hun plicht zouden achten, nu over een vrouw zoo hard kon den oordeelen. Nog verbaasder is dat men zulk een straf ten uitvoer gelegd wordt. Gelukkig dat de tusschenkomst van den Paus en den Spaanschen koning bij keizer Wilnelm ten bate van nog andere vrouwenlevens, die op het spel stonden, heeft geholpen. Want de verontwaardi ging in Engeland door de terechtstelling van miss Cavell gewekt is nog grooter dan destijds over het torpedeereu der „Lu- sitania" en zeer zeker zijn in de neutrale landen de sympathieën voor de Duit schers door dat geval er niet op vooruit gegaan. Volgens berichten uit Duitsche bron zou de kroonprins van Servië na gehou den krijgsraad den toestand van zijn land voor wanhopig hebben verklaard en aan Poincaré, koning George en Cza&r Niko- laas hebben getelegrafeerd óf Grieken land tot hulp aan Servië te dwingen óf Servië zelf zijn lot te laten beslissen. Maar of Griekenland te dwingen is, tenzij door geweld Het heeft het aanbod der Geallieer den het bezit van Cyprus iu ruil voor hulp aan Serviërs afgewezen en is nog geenszins bereid de zijde der Geallieerden te kiezen. In Servië is intusschen alles wat maar wapenen hanteereu kan, opgeroepen en wei van 15 tot 65 jaar, dus kinderen zoowel als grijsaards. Italië gaat voort met krachtige po gingen aan het Isonzofront om zoodoende Servië indirect te helpen, doch bevocht tot hiei toe slechts plaatselijke voordeelen in Zuid Tirol. De Engelsche vloot beschoot Dedea- gatsch aan de Bulgaarsche kust, doch richtte, naar men bericht, weinig schade aan. De Russische vloot heeft bij Riga door beschieting de Duitsche operaties trach ten te verstoren en in Koerland troepen doen landen, die inmiddels al weer zijn teruggenomen. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. De Duitschers hebben de greusver- sperriug bij Watervliet met een electri- schen draad vermeerderd. Deze draad loopt even boven den grond. Door de Duitschers werd te Water vliet o. a. de volgende bekendmaking van Generaal von Bissing aangeplakt: „Mij werd ter kennis gebracht, dat binnen het gebied van het Generaal- Gouvernement talrijke geblinde vogels in kooien gehouden worden. Het opzet telijk blindniaken van vogels is wreed heid, wat ik hoegenaamd met duld. Ik verzoek de kommandanturen in dezen zin zeer voorbeeldig op de bevolking in te werken eu elke overtreding streng en onverbiddelijk te straffen." De operaties der geallieerden. PARIJS, 23 October, (R.O.) Het avond- cemmuniqué meldt: De landingen der Frausche troepen te Saloniki duren geregeld onder de beste voorwaarden voort. Frausche troe pen, die de Grieksche grens overschreden, kwamen in aanraking met Servische troepen. PARIJS, 23 October. (R.O.) De „Matin" verneemt uit Athene De Russische vloot bombardeerde Varna en Burgas. Gratie verleend. De „Times" verneemt uit Madrid, dat de keizer een telegram zond aan koning Alfonso, waarin hij dezen meldde, gratie te hebben geschonken aan gravin Jeanne de Belville, mevrouw Louise Thulier en andere Belgen, die ter dood veroordeeld waren, wegens het verleenen van hulp aan Belgische soldaten, om uit België te ontsnappen. In een der kerken van Brussel werd een lijkdienst gecelebreerd ter na gedachtenis van Frank en Backelmans, die beiden wegens z. g. spionuage wer den gefusilleerd. De kerk was overvol en een groote Belgische vlag stond aan het altaar. De menigte was diep ont roerd toen bij het einde van den lijk dienst het orgel het Belgische volkslied speelde. Een priester geïnterneerd. Naar de „Strassburger Post" mede deelt, is den aartspriester Vagner van Diedenhofen (Thionville, door de kom mandatur, zijn geboorteplaats Büdingen bij Metzerwlede, tot verblijfplaats aan gewezen. Op de vraag, waarom hij op den kansel geen vaderlandslievende woor den uitte, moet hij hebben geantwoord, dat hij op den preekstoel het Woord Gods en geen Duitsche overwinningen had te verkondigen. („De Tijd".) De verliezen der Centralen in het Oosten. Volgens het „Svenska Dagblat", welks sympathie voor Duitschland bekend is, zouden de Duitschers op 't oostelijk frout gedurende September meer dan öOU.ODO en de Oostenrijkers meer dan 250.0ÜÜ man verloren hebben. Hieronder zijn be grepen 50.000 krijgsgevangenenmaar niet meegeteld zijn de aan een ziekte gestorven soldaten, waarvan het aantal zeer groot is, en ook niet meegeteld zijn degenen, die in de moerassen van Pinsk zijn verdronken. Actie der Engelsche duikbooten in de Oostzee. Sedert enkele weken geleden het op treden van Engelsche duikbooten in de Oostzee begon, zijn er, volgens de „Daily Chronicle" 15 Duitsche schepen in den grond geboord. De meesten dezer sche pen brachten ijzerei ts of nog kostbaarder lading naar Duitschland. Bovendien ziju 6 Duitsche transportschepen en een ter- pi. do bout in den grond geboord. Met de vroeger vermelde, komt het totaal op 28. De premie voor oorlogsmolest in de Oostzee is vertienvoudigd. Voorspraak. Behalve door den Spaanschen en den Amerikaanschen gezant, zgn ook door den Nederiandschen gezant te Brussel, den heer Van Volleuhoven, stappen ge daan tot het doen verleenen van gratie aan de ter dood veroordeelden in België. Duitsche verliezen. ST. PETERSBURG, 23 Oct. De verliezen van de Duitsche luchtvloot in de Oostzee bestaan uit 2 Zeppelins, I machines van het Albatros-type, 12 Taubes, en een Hy- droplan. LONDEN, 23 Oct. Uit Boekarest wordt gemeld, dat een Turksch leger van 200.000 man langs de linie DedeagatsjAdriauo- pel is opgesteld. De amputatie der hersenen. In de moderne oorlogs'chirurgie schijnt bet woord „onmogelijk" niet meer te bestaan. Een sprekend bewijs hier van wordt uit Parijs gemeld. Daar werd een jonge soldaat opgenomen, die door een granaatsplinter in het hoofd getrof fen was, en die daardoor een zware sche delbreuk in het achterhoofd had. Bij de onmiddellijk uitgevoerde operatie verwij derde de chirurg de naar voren gekomen hersenmassa en haalde uit een verzwe ring in de middenhersenen drie beensplin ters. De patiënt, die eerst vrij goed was, ging echter plotseling zoo sterk achter uit, dat hij na twee dagen een nieuwe operatie moest ondergaan, waarbij weer een gedeelte der hersenen verwijderd, een nieuw gezwel opengesneden werd, en waarbij men eenige beensplinters vond. De soldaat, die nu ongeveer een derde deel van zijn linker hersenhelft mist, on. dervindt daar niet de minste last van. Zenuwstelsel en geestvermogen zijn vol komen normaal, en de patiënt is voor den velddienst goedgekeurd. („V. M.") i; v a li i. y i». Miss Cavell. Twee bladen te Lon den openden een inschrijving voor een gedenkteeken voor miss Cavell. Reeds zijn 700 pond sterling ontvangen. De beeldhouwer sir George Trampton bood aan, als een werk van liefde het beeld te vervaardigen. Uit Washington wordt gemeld, dat ofschoon geen vertoogen tegen Duitsch land gericht zijn, officieele personen de excecutie van miss Cavell afkeuren. Een onderzoek van Amerikaansche rapporten, tot den buigeroorlog teruggaande, ver meldde geen enkel geval van executie van vrouwen, zelfs niet in geval van spionnage. De herinneringsplechtigheid voor miss Cavell, die heden (Maandag) in St. Pauls kathedraal gehouden zou worden, is uit gesteld tot Vrijdag, wanneer Asquith aanwezig zal zijn. Al de Engelsche bladen uiten huu af schuw over de terechtstelling van miss Cavell. Gezant Regout. De berichten uit Rome melden, dat de toestand van mr. Regout bedenkelijk blijft. De gezant schijnt te zijn aaugegrepen door groote zwakte en een ingewands lijden. Een coalitieoverwinning heeft de rechterzijde in Rotterdam IV te boekeu voor den gemeenteraad. Vrij dag werd de heer G. A. v. d. Wilde (C -H.) bij herstemming gekozen tot lid van den gemeenteraad met 4612 stem men tegen 4115 op den heer J. Biauti- gam (S. D. A. P.), die door de liberalen werd gesteund Voorwaar, een mooi succes. Ook te Haailem had de coalitie bij de gemeenteraadsverkiezing dezer dagen in district 1 gehouden succes Uitgebracht werden 1684 geldige stemmen, waai- van op dr. lCuenen (R.-K.) 928, die dus gekozen is. Verder verkregen de heeren: J oosten (soc.-dem.) 570 en Von Saher (v.-d.) 186 stemmen.. De Raad bestaat thans uit 16 links, 16 rechts en één partij- loozie (v. d. Kamp, die vroeger rechtsch was). Dienstweigering. Onder de beschuldiging ter zake van opruiing door middel van het zoogenaam de manifest der dienstweigeraars is door den officier van justitie te Assen rechts vervolging ingesteld tegen dr. Louis A. Biihler, rustend predikant te Paterswohle. „Ass. Ct." Treub's belastingwetten. Verwacht wordt, dat de belastingont- werpen (heden) Maandag bij de Tweede ICamer zullen worden ingediend, behalve een drietal dat de volgende of de daarop volgende week ingediend zal worden, n.l. de effectenbelasting, de tabaksbelasting en de voornamenbelasting. Van het wetsont- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 26 Oct. Matige, tot krachtigen, tijdelijk stormach tige, noordelijke tot noordoostelijken wind. Zwaar bewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen. Aanvankelijk iets kouder. werp tot technische herziening van het Tarief weet men nog niet, wanneer het bij de Kamer zal inkomen. De verzeke- ringsontwerpen zullen waarschijnlijk aan het eind der volgende week of in het begin der daaropvolgende week bij de Kamer inkomen. De metaalbewerkers en het buitenland. Naar „Het Volk" meldt werd op de onlangs door twee hoofdbestuurders van den Metaalbewerkersbond en den heer Spiekman met den minister van oorlog gehouden conferentie, door de hoofdbe- stuurdi rs er op aangedrongen dat bij handhaving van het bekende verbod om buiten het land te gaan werken, door de regeering ook zal worden meegewerkt hier te lande de loonen voor de metaal bewerkers belangrijk te verhoogen. De Minister deelde mee, dat hij, hoe wel noude, tot den harden maatregel moest overgaan in het belang van het land. Omtrent medewerking tot loonsver- hooging kon hij geen toezegging doen hoewel de kwestie in ernstige overwe ging is. Voor de werklieden, die zich reeds ver bonden naar het buitenland te gaan, zul len voorzieningen worden getroffen. Intusschen wordt dit „uitvoerverbod van menschen" door het „Handelsblad" scherp gehekeld en in strijd geacht met de grondwettige vrijheid. Een Engelseh eendje 7 Volgens Reuter bevat de Londensche „Mormngpost" een bericht uit Bucharest, inhoudende, dat de Nedcrlandsche ge zant bij het hof van Rumenië zou hebben deelgenomen aau een Pro-Duitsche be weging en openlijk zou hebben verklaard, dat Nederland verplicht was totdeGer- maansclie confederatie toe te treden. Natuurlijk zijn in deze dagen alle diDgen mogelijk, maar als jhr. dr. Van Vreden- burgh dit gedaan heeft, dan zal hij bin nen korten tijd wel van zijn taak ont heven wezen. Vermoedelijk is de „Mor- ningpost" iii de war met een ander per soon van gelijken naam. („De Tijd Goes. Wij vernemen, üat de Koninklijke goedkeuring op- de Statuten van „de ver- eeniging R. K. Middenstands- viereeniging „De Hanze" afdeeliirg Goes, gevestigd te Goes" is verkregen bij Koninklijk besluit van 18 October j.l. Voor deV e r e e n i g! i n g v a n VV e- tenschappelijke Belangen" hield voor een matig bezette zaai de heer W. C. van de Volleer e te Rotterdam; vroeger te Vlissingen, Vrijdag een interes sante voordracht over de Bioscoop, welke roet de even interessante demon straties de belangstellende hoorders tot ongeveer 11 uur even aangenaam als nuttig bezig hield. Na te hebben ver klaard, hoe de wetenschappelijke toepas sing van de bioscoop; waarvan spreker een groote instructieve en paedagogische beteekenis toekende, al was hij met blind voor het bioscoop-gevaar, berust op de inertie(traagheid) van ons oog, dat een beeldsindruk een twaalfde deel van een seconde nog vasthoudt, ging hij den ont wikkelingsgang na van den bioscoop, van af de gewone draaiende tooverschijf, uit gevonden in 1826, de stroboscopische schijf, de bioscopische opnamen van Muiy- bridge, het optisch theater van Reinaerd, het photographisch geweer van prof. Mae- ry tot aan de fabricatie van den film, d. w. z. het lint, bestaande uit chrystal- loide-stof, die thans tot een lengte van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1