BUITENLAND BINNENLAND. Sociale Berichten. UIT ZEELAND. FBAKHKIJ k Léon Bourgeois minister? Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Ge- nève, dat volgens berichten aldaar, Léon Bourgeois zich heelt bereid verklaard het ambt van minister van buitenlandsche zaken op zich te nemen. Mgr. Or. Hansen te Rome. Naar de „Osservatore Romano" meldt, js Dinsdag 12 October Mgr. dr. A. Hen- sen, directeur van het Nederlandsc.h Histo risch Instituut te Rome, door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. (De Tijd). Naar de „Tel." meldt is op het Loo aangekomen prof. Friedliinder, onder wiens behandeling Z. K. H. Prins Hen drik zich zal stellen. Het nieuwe station der S. S. te Maastricht gebouwd naar de ontwerpen van inge nieur Van Heukelom, hij ontwierp ook dat van Roosendaal worden heden in gebruik genomen. Het is een van de mooi ste van ons land. Uitvoerverbod vetten. Naar „De Tel." verneemt zal spoedig worden afgekondigd een uitvoerverbod op vetten, behalve op margarine. Men meldt ons heden uit VaalsEen hevig kanongebulder wordt hier uit Zui delijke richting gehoord. Winterdien8t S. S. Ingaande heden, 18 October, zal trein 109, vertrekkende van Rosendaal te 9.39 n.m. tot nader order niet meer stoppen te: Wouw, Rilland-Bath en Krabbendijke. Vervoer van bestelgoed snelvervoer (S.S.) Voor het vervoer van goederen bevracht als bestelgoed-snelvervoer worden gedu rende de a. s. winterdienstregeling aange wezen 1. Op werkdagenalle reizigerstreinen. 2. Op de overige dagen: de treinen, welke vertrekken binnen een half uur na den termijn voor de aanneming ten vervoer bepaald. Deze tijd is a!s regel twee uren in den voormiddag, welke uren door de betrokken inspecteurs worden vastgesteld en voor elk station op eene al daar aanwezige „Kennisgeving, betreffen de de aanneming en aflevering van goede ren" ter kennis van het publiek wor den gebracht. Tweewielige motorrijwielen (zonder daaraan bevestigden voor-, zij- of achter- spanwagen) wegende hoogstens 100 K.G. per stuk, worden op Zon- en Feestdagen op alle stations S. 'S., met alle reizi gerstreinen, doch alleen in verkeer S. S., N. C. |g., N. B. D. S. als bestelgoed (snelvervoer) verzonden. Zierikzee. Kruisverband en Ma- riavereeniging. Woensdagavond 8 uur hielden K. V. en M. V. alhier een ge combineerde vergadering. De wharn. voorzitter, de heer Fr. Ideler, heette dames en heeren hartelijk wel kom en sprak zijn tevredenheid uit over de opkomst. Bizonder heette hij1 welkom onzen weleerw. heer Kapelaan, dien we reeds op onze eerste vergadering tijdens z'ijln verblijf te Zierikzee als invité moch ten begroeten. Spreker hoopt, dat wij mettertijd op de medewerking1 van Z.Kerw. zullen mogen rekenen. 't Volgend punt der agenda vermeldde de installatie van onzen nieuwen Geest. Adviseur. De voorzitter heette het een eer om aan de vergadering te mogen voorstellen den nieuwen Geest. Adv.seur in den persoon v,an onzen Zeer Eerw. heer Pastoor. Namens beide vereenigingen, hartelijk welkom in ons midden I De ver eenigingen zullen er prijis op stellen den raad van Z.Eerw. te mogen inwinnen en hopen steeds op zijin steun en medewer king te mogen rekenen. De Geest. Adviseur dankt voor de hem toegesproken woorden. Z.Eerw. spreekt zijn blijdschap uit over het bestaan van do drankbestrijdings-vereeniging in onze parochie. Buiten de kerk wordt veel aan drankbestrijding gedaan, maar niet in, den geest van christelijke naastenliefde. Een Roomsch drankbestrijder beschouwt spre ker als een barmhartige Samaritaan. Niet omdat ge door matig gebruik van sterken drank u aan zonden schuldig maakt, hebt ge uw belofte afgelegd, maar uit zuivere naastenliefde, tot steun en voorbeeld van den evenmensch, hebt ge vrijwillig afstand ier van gedaan. Dat is werkelijk het werk der Roomsche drank bestrijding. De Geest. Adviseur acht ook drankbe strijding bier zeer nuttig; de vereenigingen hebben reden van bestaan voor onze pa rochie Zierikzee staat en wel terecht in een slecht blaadje, wat betreft het drin ken. Maar als een zeer verblijdend feit, staat er nu tegenover, dat we kunnen wijzen op een bloeiend K. V. en een bloeiende M. V. Zeker, ge kunt niet alle dronkaards bekeeren, maar wél kunt ge allen meewerken de verfoeilijke drank gewoonten tegen te gaan. Komt trouw ter vergadering en brengt I de belofte, die ge hier openlijk belijdt, thuis in praktijk, dan zullen K. V. en M. V. in bloei toenemen en het zal mij als Geest. Adviseur aangenaam zijn, daaraan te kunnen meewerken. Zeker was de voorz. de tolk der ver gadering waar hij Z.Eerw. dankte voor zijn waardeerende woorden. Medegedeeld werd, dat de viering van den patroondag der M. V. op 24 Sept. achterwege gebleven was, doch nu zal plaats hebben op 7 Nov. De feestcom missie voor 't vieren van 't eerste lustrum is pitgebreid met enkele leden. Alsdan zal opgevoerd worden 't tooneelspel Ma ria Hemelvaart. Als nieuwe leden van het K. V. wer den geïnstalleerd de heeren Arnold Plaum Jz. en Kr. v. Tiggelhoven. Door de presidente der M. V., mej. C. Henning, werd verslag uitgebracht over de gehouden proefinspectie. Mej. Mooy- man, 1ste secretaresse van den Maria bond, was op inspectiebezoek geweest. Ze had geïnformeerd naar de propaganda, die gevoerd werd, naar de samenwerking die bestond tusschen onze en andere drankb. vereen, in de stad, naar 't aantal G. O. en afschalf., enz., enz. Over 't alge meen vond ze den toestand van de vereen, en onze actie goed. Daarna werd door Mej. v. Groesen ver slag uitgebracht van de a'.gemeene verga dering van den Mariabond, gehouden 11 Aug. 1.1. in Den Haag. Alleen 't volgende wil ik er uit aanstippen, wijl 't voor veel plaatsen in Zeeland van belang kan zijn. In de nieuwe statuten van den Mariabond is 'n artikel, dat luidt: Op plaatsen waar de M. V. „begint te werken", maar waar voorloopig nog geen kans bestaat 'n af- deeling op te richten, kan 'n correspon dente worden aangesteld of correspondent schappen worden gevormd. Hierop volgde pauze, die weer gezellig werd doorgebracht onder 't genot van een heerlijk kopje thee en 't zingen van eenige liederen uit „De Leeuwerk". Na de pauze kreeg de heer W. C. v. Oosterhout 't woord voor zijn lezing. Hij behandelde de vragen: Wat bestrij den we en waarom? Hij zette ons duide lijk uiteen hoe verschillende alcoholhou dende dranken ontstaan. Vele worden be reid uit voedingsmiddelen. Hoe jammer, dat voor zulke dranken, die werkelijk vergif bevatten en geen voedingswaarde hebben zooveel geld betaald wordt, ter wijl men voor hun grondstoffen soms geen geld over heeft. Op de vraag waarom wij den alcohol bestrijden geeft spreker ons 'n volledig antwoord. Op 't gezag van professoren en heel geleerde mannen beweert hij, dat de alcohol 'n zeer slechten invloed uitoefent op 't menschelijk organisme. Heel wat ziekten (keelontsteking, suikerziekten, vet zucht) zijn vaak ontstaan door onma tig drankgebruik. Spreker eindigt met de aansporing "tot allen om hun krachten te blijven wijden aan 't prachtige vverk, dat we ondernomen hebben. De dank van den voorz. en de vergade ring voor z'n duidelijke uiteenzetting was wel verdiend. Er was 'n vraag ingekomen als volgt: Is 't waar, dat de Pausen de drankbestrij ding niet welwillend gezind zijn? De heer H. G. de Boer belastte zich met de beant woording. Luidt 't antwoord op deze vraag bevestigend, aldus spreker, dan is onze drankbestrijding uit den booze, zoo niet dan is onze beweging goed. De Pausen zijn de drankbestrijding niet antipathiek. Ze hebben ze echter steeds gesteund. In 'n tijd, toen 't drankmisbruik zeer ernstig was, was Paus Gregorius XVI reeds geheelonthouder. Toen later de vereenigingen zijn ontstaan hebben de Pausen daaraan hunne goedkeuring ver leend. Paus Pius IX steunde de drankbe strijding in Engeland onder Pater Matthew met aflaten. Leo XIII heeft zich herhaalde malen zeer gunstig over drankbestrijding uitgelaten. En Paus Pius X z.g. heeft talrijke aflaten verleend aan gebeden, waarin men belooft afstand te doen van den drank. Er bestaat dus 'geen reden om te zeggen, dat de Pausen de drankbe strijding onsympathiek gezind zijn. Bij de rondvraag werd op voorstel van een der leden fö uit do kas bestemd voor „een aalmoes voor den Paus". Hierna /sluit de voorz. deze nuttige en gezellige vergadering op gewone wijze. N.B. Bovenstaand verslag kwam Vrij dag j.l. te laat voor dat nummer onzer courant in ons bezit. Red. Over predikanten en hun sociale kennis. In „De Voorzorg" schreef S. iotemaker) de B.(ruine) onlangs hot volgende: „De bisschop van Roermond heeft het aantal geestelijken, dat in zijn ambtsgebied zich aan het sociale leven wijden zal, uitgebreid tot vijf. Vijf priesters, die aan hun seminarie door wekelijksche colleges jaren lang zijn ingelicht omtrent de sociale nooden, vra gen, oplossingen, strijdpunten! En die nu als eigenlijke en eenige taak hebben, zich aan dat werk te wijden Dat doet de Roomsche Kerk. De Hervormde Kerk leidt haar leeraren niet op voor deze taak. En de Synode heeft wel overwogen, of er speciale predi kanten moeten wezen, om te arbeiden onder de militairen in vredes tijd. Maar dat in onze groote steden en onze industrie-streken predikanten voor het sociale werk, laat ons zoggenduizend maal noodiger zijn, dat heeft zij zich niet herinnerd. Het is geen wonder, als sommigen zeg gen, dat de werkers hun plaats niet langer kunnen vinden in die kerk. Kan wellicht een Roomsche bisschop de oogen openen van wie de oogen slui ten, zoolang de Protestanten pleiten? Daar gaat de stroom van 't volksleven. En men merkt, men merkt het niet eens Goes. Omtrent het in November a. s. al hier te geven Vincentiusconcert bestaat, naar het schijnt, een misvatting wat betreft de twee avonden waarop het concert wordt gegeven. De bedoeling is om, gelijk „Toonkunst" alhier pleegt te doen, den eersten avond te besteden voor de Generale Repetitie, den twee den avond voor de e i g e n 1 ij k e uit voering. Op beide avonden toegang voor alle belangstellenden te Goes en daarbuiten tegen nader te bepalen tarief. De ,,Z u i d-B e v el a n d s c h e on derlinge Verzekeringsmaat schappij tegen H agel s c h ad e", komt Dinsdag 19 October om half twaalf voormiddags in „De Prins van Oranje" alhier bijeen, om te beraadslagen over het bestuursvoorstel tot vergoeding van hagel- schade aan de heeren leden J. Koert, Cs. Zuijdweg en de N. V. Hofstede „Schen- ge", onder de gemeente Wolfertsdijk, in afwijking van het bepaalde bij Artikel 48. De Bestuursvergadering is kwart na elven. De heer I. M. H. G ie sen, orgel- fabrikant alhier, heeft voor de Protestant- sche kerk te Brielle een r e i n p n e u- m a t i s c h p ij p o r g e 1 vervaardigd, dat a.s. Woensdag wordt afgeleverd. Het orgel heeft 500 pijpen die, de enkele houten baspijpen uitgezonderd, allé van tin zijn, waardoor in tegenstel ling van zink een minder scherpe toon Verkregen wordt. Geheel het mekaniek berust op luchtdruk'. Zoowel orgelkast als klavierkast en windladen zijn van massief eikenhout. De bespeling van het klavier is, dank zij de toepassing van de- allernieuwste techniek, zeer licht en gemakkelijk. De registers 11 in getal (9 eigenlijke regis ters en 2 modulaties) worden in wer king gesteld door een lichten druk op een klaviertoetsje (het uittrekken van knoppen Ls verouderd). Het orgel geeft een kloeken, Vollen toon, zoowel in het onder- als in het bovenregister, en leent zich ook zeer goed voor het geven van orgelconcerten. De tremulant werkt qp alle pijpen en doet de tonen gelijkelijk vibreeren, terwijl de overige regis'ers een overvloedig materiaal leveren voor bet geven van orgelmuziek in al zijn nuances. Het front is in renaissance stijl uitgevoerd, met 3 naar voren uitspringende nissen, in elk waarvan 5 achtvoetspijpen van ge polijst tin als zilver blinken.. Het lijst werk is eenvoudig, doch smaakvol. Dit orgel vormt naar onze bescheiden meening -een zeer goed specimen der Go-asche orgelbouwkunst en doet den naam van den vervaardiger alle eer aan. Be volking. In de eerste helft van de maand October zijn in deze ge meente Ingekomen: J. F. Croin, lee- raar M. O., uit. Middelburg, Nieuwstraat I76a; J. Gips, filiaalhouder, 's Graven hage, Ganzepoortstraat 204; P. Dekker, bakkersknecht, Ierseke, L. Iverkstr. 35; R. Plantenga, wed. R. H. Berg, Ierseke, Lange Vorststraat 247J. M. Baaijens, bakkers knecht, 's Heer Arendskerke, St. Adriaan- slraat 68. Vertrokken: Wed. J. J. Ie Clercq, zonder bero-ep naar Rotterdam; J. Reijer- se, pakhuisknecht, Rotterdam; J. J. Quist, zonder beroep, Rijswijk; E. de Groot, kin derjuffrouw, Rotterdam; G. A. O. Wis- kerke, controleur, Oud-Vossem-eer; La. A. Steenkamp, zonder beroep, Ginneken; '1'h. J. van der Kro-ft, surn. Post en tel., Rotterdam; G. Huijsse, schildersknecht, Middelburg; 1). C. van de Kreeke, klerk bij de registr., 's Grav-enhageA. C. No- teboom, winkeljuffrouw, SchiedamC. S. Kriense Lokker, onderwijzer, Rotterdam. „M. Ct." De uitbetaling der inkwartierings- gelden over September heeft plaats ten Raadhuize (raadzaal) vandaag en morgen (48 en 19 Oct.) van 912 uur en van 1—3 uur. Vrijdagavond a.s. treedt de heer W. C. v. d. Volkere van Rotterdam voor Wetenschappelijke Belangen op, met het onderwerp: De Bioscoop (Cinematograaf). Zaterdagnacht is door baldadige handen de brievenbus aan het eind der 's Heer Hendrikskinderenstraat omgewor pen en beschadigd. De politie doet onder zoek. De nog altijd voorloopig opgerichte R.-K. propagandaclub „Pius X", alhier, zal eerlang definitief worden geconsti tueerd en met een sociale afdeeling uit gebreid. Middelburg. Bevolking. In de eerste helft van de maand October zijn in deze gemeente ingekomen: P. Dourleijn, pakhuisknecht, Hofplein E 291, uit Koude- kerke; mej. P. Andriessen, Lange Noord straat L 85, Vlissingen; C. J. van Liere, landbouwersknecht, Schroeweg V 30, Ar- nemuiden; mej. wed. G. Franssen, Span jaardstraat E 83, Teteringen; I. de Bruij- ne, huisknecht, Loskade P 267, Vlissin gen; J. A. Berger, analist, Vlissingsch Wagenplein Q 118, Krommenie; mej. wed. P. C. Visser. Kinderdijk P 95, Medemblik; F. Hazelhoff, bankwerker, Heerenstraat H 142, Ierseke; J. A. Baggus, kappersbedien de, Lange Noordstraat C 28, Tiel; J. K. Voerman, Zandstraat Q 191, Vlissingen; G. Iluijsse, schilder, Lange Burg C 95, Goes; mej. J. W. Meertons, Dam 'Z.Z. G 96, Kampen. Vertrokken: A. de Hooge, van Hee renstraat II 135, naar Rotterdam; mej. P. C. F. van Oorschot, Dam Z.Z. G 40, Loe nen J. van Deuteko-m-, Lazarij-straat O 20, 20, Velsen; mej. P. A. Vergouwe gel). Mervel, Nieuwstraat G 227, Koudekerke; M. J. Smits, Korte Geere K 386b, Leiden; W. M. Vermeulen, Veersche singel S 19, Vlissingen; A. N. Bosschaart, Segeerssin- gel V 61, Wageningen; M. Baan, Zand straat Q 196, Vlissingen; mej. C. J. de Waal, Dwarskaai G 109, Londen; mej. wed. A. .1. Kok, Kinderdijk P 100, Vlis singen; A. de Bree Jr., Seislaagte M 136, Vlissingen; J. L. van Fraijenhove, Seisweg Noordweg R 41, St. Laurens; J. Witte, R 74, Ridderkerk; mej. wed. A. Sinke, Vlissingsch Wagenplein Q 118, Nijmegen; J. Wi. van der Zaal, Lange Noordstraat L 180, Lisse; mej. wed. A. H. Flipse, Langeviéle K 236, Vlissingen; mej. E. Iiolthuijzen, Nieuwe Oosterstraat, Leiden. „M. Ct." Vlissingen. (n een vorig nomimer meld den wij-, dat aan een 13-tal bankwerkers was. belet van hier naar Engeland te ver trekken. Dit is aanvankelijk het geval geweest en een paar dagen moesten de mannen daar b'ijven, tot Woensdagavond laat bericht kwam, dat zij hun reis kon den voortzetten. Zij gingen toen aan boord van de „Mecklenburg", van welke mail boot zij de vorige reis waren afgehaald en staken Donderdag naar Engeland over. (M. Crt.) - Aan den hoofd-rechercheur van po litie, J. J. M. Drent, is eervol ontslag uit den politiedienst verleend. Ierseke. Biij schipper Paauwe is Vrijdag nacht op zijn vaartuig Y. E. 57 de ge- heele inboedel vernield en zijn de touwen stuk gesneden. Daders natuurlijk onbe kend, men veronderstelt dat het een wraakneming is geweest. De schade is belangrijk. (Z.) Vrijdagavond is hier een persoon verdacht van spionnage (schetsen maken van loopgraven, enz. en waarnemen van troepenbewegingen) aangehouden. De man, die de aandacht van alle lerseke- naars trok, werd onder grooten toeloop naar bet militaire bureau geleid ten einde verhoord te worden. (Z.) Hansweerd. De schippersknecht Z. had het ongeluk dat een zijner boenen in een sleepdraad bekneld raakte. Het gevolg wa<, dat de voet zoo ernstig verwond werd, dat hij moest afgezet worden. (Kr. Crt.) Rilland-Bath. Aan den heer G. Vette, die de gemeente gaat verlaten, werd Vrijdag als stoffelijk blijk van belang stelling, en als herinnering aan de Ge reformeerde gemeente van Rilland-Bath, namens alle leden dier gemeente een prachtig gouden horloge als een blijvend aandenken aangeboden. St. Philipsland. De gemeenteraad besloot in hare zitting van Vrijdag met 4 tegen 2 stemmen tot afschaffing der kermis. Stoppeldijk. Twee jongelui dezer ge meente, leerlingen der Normaalschool te Axel, moesten Vrijdag jl. examen doen voor vak j te Venlo, en wilden daarom Donderdag per middagboot van Walsoor den vertrekken Wegens den mist kon deze echter niet varen, waarom zij besloten zich met een sloepje te laten overroeien, uit welk vaartuigje zij onderweg nog op een motor bootje konden overstappen. Al deze moeite was echter vergeefs, want toen zij te Vlake aankwamen was hun trein vei trekken en moesten zij weer huiswaarts keeren, aangezien ze met een volgenden trein niet tijdig meer ter be stemder plaatse konden zijn Duidelijk blijkt uit <lit geval, dat door de sluiting der grens, Zeeuwsch-Vlaan- deren geheel is afgesloten, zoo vaak liet mistig is op de Schelde In vredes'ijd reisde men bij zulk weer over Antwerpen, maar dat is nu onmogelijk. Aardenburg. Op de algemeene begraaf plaats alhier is Zaterdag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, oud lid der Tweede Kamer en van de Staten van Zeeland, algemeen secretaris-penning meester der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij. Tal van belangstellenden vulden den doodenakker. Het woord werd gevoerd door het Ka merlid jhr. De Muralt, mede namens mi nister Posthuma. Hij schetste den over ledene als een groot Nederlander. De heer J. H. O. Dominicus, voorzit ter van de landbouwmaatschappij, zette uiteen, wat Van Oyen voor den landbouw deed. Dr. J. Doyer, van Aardenburg, deed uitkomen, wat Van Oyen voor Aardenburg was. Voorts spraken de heeren De Zwart, uit Zuidzande, namens de Boerenleenbank, II. A. Hanken, namens de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Paardenstamboek; ds. Pattist schetste den overledene als historicus, de heer .Meershoek sprak na mens de algemeene keuringscommissie. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. (Hdbl.) Sluis. Sluis heeft zijn gas weer terug. Zaterdagmorgen werd het blijde nieuws „uitgeklonken". Door bemiddeling van den Duitschen gezant in Den Haag, heeft de burgemeester der gemeente weten gedaan te krijgen, dat de Kommandantur in Brugge de aansluiting weer heeft toegela ten. (Hdbl.) Hoek. Vrijdag geraakte een koe van den landbouwer eensklaps in staal van dol heid. Pogingen om het dier te bemachtigen bleken met het oog op het gevaar niet mogelijk. Ten slotte geraakte het op den weg en liep in dolle vaart naar een hof stede in de omgeving, waar het in een weide geraakte. Wederom poogde men om het op te vangen, doch wanneer het op een afstand menschen gewaar werd boor de het met de horens in den grond en kwam op zijn vervolgers af. Ten slotte riep men de hulp der politie in die er in slaagde na verscheidene schoten bet beest te dooden. „M. Ct." Voo.r liet vervoer van suikerbieten loo- p-an thans weder twee extra-treinen per dag op de Zeeuwsche lijn. Verordening. Door den Militairen Bevelhebber van Zeeland, Vice-Admiraal G. P. van Hecking- Colenbrander, is in dato 14 October de navolgende Verordening vastgesteld: Artikel 1. Het verlaten over de rijksgrens van het in staat van beleg verklaarde gebied, dan wel het verlaten van plaatsen aan de rivieren golegen, om uit dat gebied in de richting van de zee, of om naar zee te varen, is aan niet-militaire Nederlanders, die voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn en behoord hebben, of behoo- ren tot de groepen, in het tweede lid genoemd, verboden, voor zoover daartoe niet door den Minister van Oorlog, of door de in hot tweede lid van artikel 2 aangewezen autoriteiten vergunning is verleend. Deze groepen zijnBankwerkers, Ge reedschapmakers, Metaaldraaiers, Boor- ders, Fraisers, Slijpers, Bedienden van, Automatische Werktuigen, Schavers, Sto- kers en Machinisten in fabrieken van Metaalbewerking, 'Bedrijfsleiders in fa brieken van Metaalbewerking, Leiders van een Technisch Bureau, Scheepsbouwkun dige en Werktuigkundige Ingenieurs in Machinefabrieken, Scheepswerven en Constructie Werkplaatsen Opzichters, Voormannen en Ploegbazen in Machinefabrieken, Scheepswerven en Constructie Werkplaatsen; Kantoorpersoneel in Machinefabrieken, Scheepswerven, Constructie Werkplaatsen, Handelsbureaux en Technische Bureaux Modelmakers, Vormers en Gieters, Be dienden van Ovens in Metaalgieterijen, Machineteekenaars, Constructeurs, Mon teurs, Koperslagers, Smeden, Loopen richters, Instrumentmakers, Ernstvuur- werkers, Zadelmakers, Rijwielherstellers. Artikel 2. Ten einde van den Minister van Oor log de in het vorige artikel bedoelde vergunning te verkrijgen, zal bij dien Minister een schriftelijk verzoek moeten worden ingediend, houdende vermelding van den dag, waarop verzoeker wenscht te vertrekken, van den weg langs wel ken hij wil vertrekken, van het vervoer middel, waarvan hij wenscht gebruik te maken, van de plaatsen in het Buiten land, die hij wenscht te bezoeken en van het doel, waartoe hij die plaatsen wenscht te bezoeken. Bij dat verzoek zal moeten worden overgelegd een duidelijke, niet verouderde photograph;© van den verzoeker met daarop gestelde verklaring van den burgemeester zijner woonplaats, dat deze photographie verzoeker weer geeft, met vermelding van zijn geslachts naam, voornamen, geslacht, geboorte datum, beroep of beroepen, welke door hem in de laatste twee jaar, of zooveel korter als hij in zijn tegenwoordige woon plaats gevestigd is, zijn uitgeoefend, woon plaats en, indien de verzoeker minder dan twee jaar in zijn tegenwoordige woon plaats gevestigd is, zijn vorige woon plaats. Behalve door den Minister van Oor log kunnen de vergunningen ook worden verleend door de volgende autoriteiten: De Commandant van het versperrings detachement te Vlissingen; De Commandant van Vlissingen; De Commandant in Zuid-Beveland te Krabbendijke De Commandant van de Scheepsmacht op de Schelde; De Commandant van Veere; De Commandant van Zierikzee; De Commandant van Brouwershaven; De Burgemeester van Bruinisse; De Commandant in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen te Axel; en De Commandant in West Zeeuwseh- Vlaanderen te Oostburg. Deze autoriteiten zullen bekend maken op welke wijze bij hun vergunning kan worden aangevraagd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2