De Groote Oorlog. No. 123. Dinsdag ID October 1915 Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, MISDAG- en VRIJDAGAVOND. feuilleton. Losse Oorlogsberichten. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p'. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' H P» gulden bij gulden bij A gulden bij OM v.q. ff g verlies van een M fa gg 9 verlies fj}^ 89 9 verlies van S 1 9 U 11 hand, voet g ia |j 9 I van een 9% 9 I een M j TF of oog; I duim; wijsvinger; te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Schrijven van H. H. D. D H. H. den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de Katholieken. Wegens don rampzaligen oorlog, waar in bijna gansch Europa is gewikkeld met den nasleep van ellenden, verkeert ook Z. H. den Paus van Rome, in be narde omstandigheden. Zooals ieder be grijpt, zijn de inkomsfeD, die vroeger uit de oorlogvoerende landen ruim toe vloeiden, wegens den oorlog stop gezet, terwijl de uitgaven voor den Vader der gansche Christenheid zijn vermeerderd wegens de diepe armoede, waarin de oorlog duizenden en duizenden menschen beeft geworpen en die Onze H. Vader eenigszins wenscht te verlichten. Daarom hebben H. H. D. D. H. H. de Bisschoppen van Nederland besloten eene inschrijving te openen in de Ka tholieke bladen voor Z. H. den Paus, teneinde in de dringende behoeften van den H. Vader te voorzien. Wegens de alom gekende liefdadigheid der Neder- landsche Katholieken en hun kinderlijke liefde en gehechtheid aan den Paus van Rome, achten Wij het overbodig, hen op te wekken eene milde bijdrage voor Z. H. te storten. De Aartsbisschop van Utrecht, H. VAN DE WETERING. Gaarne voldoende aan het uitgespro ken verlangen van het Doorluchtig Epis copaat van Nederland, verklaren wij ons bereid giften tot dit doei in ontvangst te nemen en in ons blad te verant woorden. N. B. Men gelieve eventueele giften op te zenden aan De Redactie van de „Nieuwe Zeeuwsclie Courant", Goes. De toestand. Berichten van ingrijpende beteekenis van het oorlogsveld zijn er niet,'maar vermoedens, meeningen, gissingen en beweringen zooveel te meer. Zoo lezen wij in „De Tijd" Volgens een mededeeling, door den minister Bark, die van een reis naar Parijs en Londen is teruggekeerd, aan 40) „Neger", zeide hij) lachend, „als John maar een paar jaar ouder was, zou ik hem tegen u laten boksen. Wat verlangt gij. Men loopt zoo maar niet het hotel de Rumbrye binnen". „Rumbrye!" herhaalde de bedelaar met een gebaar van verwondering. „Men bedelt aan de deur", hernam mijn heer Alfred „nooit zet men een voet op het voorplein; gia!" Neptunus antwoordde niet, maar hij haalde den met de letter F. A. gteborduur- den zakdoek, die zorgvuldig in een vel wit papier gewikkeld was, te voorschjjln en overhandigde dien aan den jongen Alfred Lefebvre des Vallées. „Wat is dat?" riep deze, die; zorg droeg zijlne handschoenen aan te trekken alvorens het pakje aan te raken; „op rnijjln woord van eer, het is een zakdoek van de markiezin!" ttyl liegde vijf franks in de hand van Neptunus. journalisten gedaan, is voor geruimen tijd een buitenlandsch krediet aan Rus land verzekerd en dientengevolge ook de stipte uitvoering van bestellingen aan het buitenland. Over Duitschland's pressie op Roemenië wordt verhaald, dat de Duitsche regeering besloten heeft alle betrekkingen met Roemenië af te breken, indien Roemenië zich verzet tegen den doorvoer van Duitsche en Oostenrijksche goederen naar Turkije en dat Duitsch- land Bulgarije gedeeltelijk schadeloos zal stellen ten koste van Roemenië. Aan „Daily Telegraph" wordt uit Rome gemeldt, dat, volgens de meening, heer- schende in wèl-ingelichte Italiaansche kringen, tijdens den winter geen groote beslissende actie op de Europeesche fron ten kan worden beproefd en dat de Balkan het eenige belangrijke oorlogstoneel zal zijn. Men meent daarom, dat de Entente- mogendheden het voorbeeld van Duitsch land en Oostenrijk moeten volgen en haar inspanning moesten concentreeren in liet Oosten. Een hooggeplaatste politieke per soonlijkheid zeide tot den correspondent van het [genoemde blad, dat de heftige Oostenrijksche offensieve bewegingen aan den Isonzo en in het Karstgebied, in Carnia en de Herzegowina, de offensieve actie op de Duitsche fronten tegen Rus land blijkbaar alleen ten doel hebben om de Entente-mogendheden te beletten aan zienlijke strijdkrachten naar den Balkan te zenden. Duitschland begrijpt, dat; als de geallieerden het OostenrijkschDuitsche offensief tegen Servië kunnen tegenhou den, de Europeesche oorlog beslist ver loren zou zijn. De Entente heeft thans de absolute zekerheid, dat Turkije aan het eind van zijn hulpmiddelen is geko men en dat het binnen een maand indien er geen Duitsche hulp komt, gedwongen zal zijn om vrede te smeeken. De Entente kan twee of drie malen zooveel troepen naar het Oosten zenden als de Oosten rijkers en Duitschers. Het komt er dus nu slechts op aan met snelheid en kracht te haudelen, elke vertraging zou een misdaad tegen de beschaving zijn. In de „Times" doet de bekende schrij ver Conan Doyle, het voorstel tot op richting van een „wraak-eskader" van vliegers. „Indien, zegt hij, een klein „wraak- eskaker" van snelle, Engelsche vliegma chines ergens in Oost-Frankrijk gestat i- onneerd werd, en indien de regeering openlijk aankondigde, dat iedere aanval op een open stad in Groot-Brittannië dadelijk en zonder pardon gestraft zal worden door drie aanvallen op Duitsche steden, dan zal Duitschland spoedig tot rede worden gebracht. „Ik kan mij levendig voorstellen, dat onze vliegers dit een weerzinwekkend werk zouden vinden, maar zij moeten er dan om denken, dat nu reeds zoo lang ,D© drommel hale mijl, als dit geen dag voor ui is, negerKomaan nu afgemarcheerd Neptunus verliet terstond het voorplein, maar in plaats van zich te verwijderen, ging hijl, zoodra hij den voet over den drempel der koetspoort gezlet had, op een paal zitten, terwijl hij zorg droleg z'ijin strooien hoed diep over zijne oogen te trekken. Van tijd tot tijd wierp hij een bespieden den blik door de half openstaande poort. Hij. wist voortaan waar hij die vrouw kon vinden, die de trekken van Xavier had en wier naamcijfer dat der moeder van Xaviier was. Maar hijl had nog iets anders vernomen. Dat hotel droeg den naam van Rumbrye, den naam van het kasteel, waarheen Xavier zich moest begevlen. Een postrijtuig wachtte op het voorplein. Behoorden het hotel en het kasteel aan denzelfden per soon Was het de gastheer van Xavier, die met zijlne familie in dien reiswagen gingen plaats nemen Terwijl hij zich die vraag stelde, draag de galm van eene klok, door den afstand verzwakt, tot z'jjn oor door; het sloeg twtee uren op den lorep van St. Thomas in Engeland vrouwen en kinderen opge offerd zijn en al zooveel geduld is be toond en dat alleen vergeldingsmaat regelen iets kunnen helpen om de bur gers tegen deze moorddadige aanvallen te beschermen". De „Daily Telegraph" verneemt nog uit New-York De groote Amerikaansche bankiers zijn thans zekerder dan ooit, dat de gealli eerden de eindoverwinning- zullen beha len. Zij beschouwen de Duitsch-Oosten rijksche inval in Servië als een teeken van zwakte. De algemeene meening is, dat het einde van Duitschland slechts een kwestie van tijd is, wanneer de ge allieerden in staat zullen zijn den dood slag toe te brengen. De militaire schrijvers, die hun con clusies niet alleen baseeren op de tele grammen uit Londen doch ook op de berichten van neutrale autoriteiten zijn van oordeel, dat het offensief geheel en al uit Duitsche handen is genomen. Zij onderschatten liet belang van de Duitsche compagnie op den Balkan niet, doch zijn allen van meening, dat de operaties daar het minst belangrijk zijn van de drie oorlogsterreinen. Nu nog een staaltje van het enorme muitieverbruik, dat dagelijks tonnen goud verslindt, ontleend aan de N. R. Ct. Dr. Max Osborn, correspondent van de Yoss. Ztg. heeft hot munitieverbruik der Fransclien in Champagne gedurende de gevechten van 2 tot 25 September, na gegaan. Hij zegt: De gevechten begon nen op 22 September des morgens om zeven uur en eindigden op 25 September des morgens om tien uur: aldus75uren zonder ophouden. Volgens waarnemingen is vastgesteld dat gemiddeld, in een ruimte van 100 Meter breedte en 1 Kilo meter diepte,, per seconde een schot is gelost; dat deze ruimte in een uur met 3600 granaten werd bestrooiddat wan neer men het aanvalsfront op 25 Kilo meter breedte aanneemt, er per uur in het geheel 90.000 schoten gevallen zijn. Stelt men als gemiddelden duur van het roffelvuur 50 tot 60 uren, dan komt men op een totaal van 50 millioen scho ten der artillerie, een cijfer dat eer te laag dan te hoog is geschat Zoo iets heeft de wereld, zoolang ze bestaat, nog niet beleefd. Zoo'n vuur heeft geen leger nog ooit doorstaan. En nog steeds geen vredesduif in 't zicht 1 De strijd tegen Servië. Het Oostenrijksche Stafcommuniqué van 17 October meldt o.a. Ten Zuid-Westen van Semtndria en ten Zuid-Oosten van Pozarevac werd de van Aquinen. Die bedelaar sprong- verschrikt op; Xa vier had er van gesproken togen den middag op weg te gaan en Neptunus had zich verlaat; hij1 vreesde dat de jonkman reed® vertrokken zou zijln. Volslagen onbekend met de aardrijks kunde van het rijk, had Neptunusi zich slechts den naam van Rumbrye heriinöerd; zoodat de naam van het dorp en zelfs die van het departement, waar het kasteel gelegen was, uit zijin geheugen waren giewiseht. Hij stond op het punt van in allerijl naar het plein Saint-Germam-des-Prës te rug te koeren, toien een laatste blik op het voorplein van het hotel gleworpeln, hem mevrouw de Rumbrye dteed bemer ken, die op den arm van een heer leu nende, den hoogen stoep afkwam. Eerst had hij voor niemand oogen dan voor de markiezin en verrukt van blijdschap zich niet vergist te hebben, mompelde hijl: „Zjjl is het wel I" Toen daarop zijln oog van de markiezin op haar geleider zweefde, ontsnapte een kreet van verbazing zijlne borst, terwijl zijne wenkbrauwen zich sterk fronsten. „Hijl hier!" riep hij ujt. Hij had den geheimen vjjand van Xavier vijand door de Duitschers opnieuw terug geworpen. De Bulgaren trokken stroomafwaarts van Zajecar over de Timsk en namen bij bestorming ten Oosten van Knjazevac dé hoogte van Glogovica, waar zij 200 man gevangen namen en acht kanonnen buitmaakten. Hun aanval gaat overal vooruit. Daarentegen meldt de correspondent van de Matin" te Athene De Serviërs geholpen door Fransche troepen, dwongen de Bulgaren tot den terugtocht. Meer naar het Noorden rukten de Servische troepen op van Hondovo naar Strumnitza, waarvan de bezetting ieder oogenblik verwacht wordt. Frankrijk en Bulgarije. PARIJS, 17 October (R.O.). Frankrijk verklaart den oorlog aan Bulgarije. De landingstroepen te Saloniki. ATHENE, 16 October (R.O.). Volgens bier ontvangen berichten, verlieten de troepen der verbondenen heden Saloniki en begaven zich naar het Servische front op de Servisch-Bulgaarsche grens. Naar de Meierijsche Crt. verneemt, zal de Achelsche kluis weldra weder door de paters Trappisten betrokken wordeneen arbeiderswoning wordt tot verblijf van den Duitschen wachtpost ingericht. Volgens Reuter verklaarden de te Fal mouth aan wal gekomen passagiers van de Nw.-Amsterdam, welk schip naar men weet dr. Dumba vervoerde, dat bijna alle eerste klas-passagiers gedurende de reis weigerden met hem in aanraking te komen. Jongelieden in Pruisen, die in de maand September 17 jaar zijn geworden, moeten zich, naar aan de N. R C. gemeld wordt, voor den landstorm aanmelden. De Handelsoorlog. De Korrespondenz Norden verneemt, dat door Duitsche wapens tot nu toe 610 vijandelijke koopvaardijschepen, tran sportschepen en visschersvaartuigen mee geteld, met een gezamenlijken inhoud van 1.055.608 ton in den grond zijn ge boord. Saloniki. Saloniki, bet oude Thessalonica, aan wier Christengemeente de apostel Paulus in het jaar 52 twee brieven schreef, tot voor eenige jaren een Turksche, thans herkend, bijgevolg zijn eigen vijand, den man, die den verraderlijken brief aan den commissaris van politie g'eschrevie® had; hijl had Carral herkend. H'iji dacht er niet meer aan om been te gaan. Verbijlsterd,, verloren lie midden dier elkander zoo snel opvolgende ontdekkin gen, die hem nauwelijks dien tijd lieten om te overleggen, bleef hijl roerloos staan. Wat te doen'? Het gezelschap van Carral gaf aan het vertrek der markiezin ©en schijn van bedreiging voor Xavier. Zoui de aanslag van den vorigen dag op een of andere wijize hernieuwd worden? Die man kon haar alleen vergezlellen tot verderf van Xavier. Indien nu Xavier op dat uur reeds hij toeval vertrokken was, hoe zou hij dan zijn spoor volgen? Hoe zou hij dat kasteel van Rumbrye vinden, hetwelk hijl in zijne ontstelde verbeelding vol hinderlagen en bloedige geheimen zag. Hijl wierp een besluiteloozen blik om zich heen en zag iets verder aan den tegenovergestelden kant der straat een met twee stevige paarden bespannen fiacre staan. Hijl haalde verlicht adem-. „Ik zal hen volgen", sprak hijl tot zich z elven. Op dat oogenblik wipte mevrouw de i II.!- I Li Welk weder zullen wij hebben im_ I i&LiM Verwachting tot den avond van 19 Oct. Zwakke, tot matigen, meest noordelijke tot oostelijken wind. Nevelig tot zwaarbe wolkte lucht. Weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. een Grieksche stad, is naast Konstanti- nopel de belangrijkste haven en handels stad. Vandaar wordt in het bijzonder uitgevoerdkoren, katoen, tabak, wol, huiden, opium, lijnolie en oliezaden; de stad bezit verscheidene industrieele on dernemingen, ids stoommolens, katoen spinnerijen, bierbrouwerijen, tabaksfabrie ken en ververijen. Saloniki klimt am- phitbeatersgewijze tot een hoogte van 1200 M. tegen den berg Kortasj, is daar door zeer schilderachtig gelegende stad telt tegenwoordig 100.000 inwoners. Ze ker wel de helft daarvan zijn joden, na komelingen der in 1492 uit Spanje ver dreven Israëlieten, die toenmaals naar het Turksche rijk uitweken. De stad is gedurende de laatste jaren sterk vooruit gegaan; zij bezit thans breede dragelijk geplaveide straten, gas- en waterleiding en sedert 1908 zelfs electrische verlich ting Evenals aan alle Oostersche ste den ontbreekt het haar echter niet aan nauwe, bochtige .straten en vuile, houten huizen Zij heeft den laatsten tijd bijzondere beteekenis verkregen als uitgangs- en eindpunt van de drie belangrijke spoor wegen, die zooals de militaire mede werker van de „N Ct." uiteenzet, nu vooral van strategisch gewicht zijn geworden. Eén gaat in nagenoeg Westelijke rich ting naar Monastir, ons uit den eersten en tweeden Balkanoorlog welbekendeen andere gaat aanvankelijk Westwaarts loopend, doch daarna Oostwaarts om buigend over Seres, Drama, Dedeagatsj, Dimotika en Tsjataldsja naar Konstan- tinopel. De belangrijkste spoorlijn is op dit oogenblik echter de spoorlijn, die Noordwaarts door het dal van den niet ver van Soloniki uitmondenden Vardar naar Servië gaat. Deze lijn loopt over Uskub naar Nisj en vormt de eenige spoorwegverbinding met Servië. Daarom natuurlijk wilden de Serviërs Macedonië ook slechts tot den Vardar afstaan en daarom ook landt de Entente thans troepen in Saloniki, met de be doeling n.l. om dezen spoorweg niet in handen van Bulgarije te laten vallen. Deze staat zal echter niet rusten, voor dat hij ook Westelijk Macedonië tot aan de lijn Monastir-Uskub zal bezitten. Rumbrye, vlug -en bevallig als een jong meisje, in het postrijtuig'. Alvorens in te stappen, zeide zijl tot Carral: „Nui wij alleen zijn, zullen wij den tijd hebben 0111 een en ander te bepraten". Maar zijl had buiten den jongen Alfred Lefebvre des Vallées gerekend, die zich reeds vooruit gemakkelijk op een der banken uitgestrekt had. Hem ziende, kon mevrouw de Rumbrye hare teleurstelling niet verbergen. „Gij verwachttet niet mij hier te vin den?" zeide de groote jongen met een dornmen en luiden lach. „Ik rijki met u mede, de drommel hale mij, zonder gek heid". „Ik meende, dat gij met Helena en mijnbeer de Rumbrye vertrokt", ant woordde de markiezin droog. Die heer Alfred des Vallées haalde een spii-egeltje uit den zak en streek welbe haaglijk zijne dunne knevels op. „De drommel hale mij als ik ooit met den heer de Rumbrye op reis1 g'a", gromde hij- „Op mijn woord van eer, mevrouw, ik ben niet op- mijn gemak in zijn gezel schap; hiji verveelt mijl" De markiezin maakte van den nood een deugd, en beval Carral in te stappen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1