Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. raadselachtig. Het heeft tegen de true- I en/.euding der Franschen geprotesteerd, maar men zegt, dat het hij dit protest zal blijven, ja zelfs komt via Bern uit Athene het typische bericht, dat men hier te doen heeft met 'n trucje, en dat minister-president Venizelos zijn pro test zou hebben opgesteld in overb g met de geallieerden, teneinde te voor komen, dat Bulgarije een aanval op Grie kenland doet van de zijde van Kavalla. 't Is zonderling, zooals alles op den Bal kan zonderling is Zoo is b v. on het Russische ultimatum aan Bulgarije, dat al meer dan 24 uur oud is nog geen ant woord gekomen en is de Russische ge zant te Sofia op een merkwaardig mo ment ziek geworden Uit Sofia wordt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat verscheidene demonstraties, die een gevaarlijk karakter dreigden aan te nemen, hebben plaats gehad voor de gezantschapsgebouwen van Rusland en Servië. Zij werden echter telkens dooi de politie bedwongen. De beide gezant schapsgebouwen worden nu door een sterke politiemacht bewaakt, welke maat regel ook daarom noodzakelijk is gewor den, omdat bataljons, die voorbij de ge noemde gezantschapsgebouwen marcheer den, op Servië en Rusland ges holden hebben. De gezantschappen zijn gesloten. Inmiddels is geheel de En'ente met Bulgarije doende. De Italiaansche minis ter Sonnino onderhandelde geruimen tijd met den Engelschen gezant Sir Rennel Rodd en niet de gezanten van Servië, Griekenland en Roemenië. De „Stampa" deelt mede, dat de Quadruple Entente zich tot den oorlog ook met Bulgarije voorbereidt. Wat Rusland betreft, zoo zou dit Rijk ruslig troepen mogen lan den op de kust van Bulgarij aan Italië is echter een geheel ander veld van actie voorbehouden. In Roemenië heerscht groote militaire bedrijvigheid, daar de regeering te Boe karest diep onder den indruk is van de mogelijkheid der „landing van honderd duizenden manschappen, behoorende tot de legers der geallieerden". Ook is daar een Oostenrijksch koerier aangehouden, die op weg was naar Con- stantinopel en niet minder dan 30 kisten met „brieven" bij zich had. Zoo gaf de man tenminste op. Op het Westerfront is de knabbel methode weer hervat, wat zeggen wil, dat de doorbrekingspoging van Jofïre voor het oogenblik is mislukt. De aanval der Fransche vliegeniers op Luxemburg, in het Groothertogdom, heeft veel sensatie verwekt Die aanval had ten doel de spoorwegverbindingen van het front der Duitschers in Noord- Frankrijk met hun reserves in Duitsch- land te verbreken Luxemburg heeft officieel bij de En- tentemogendheden tegen dat vliegbom- bardement geprotesteerd. De operatiën der Duitschers in Rus land zijn, behalve bij Dwiask, ook vrijwel tot stilstand gekomen. De veronderstel ling komt ons thans niet gewaagd voor, dat dit o.a. te verklaren is door de ver plaatsing van troepen van het Oosten naar het Westen. De verwachtingen der Russen zijn hoopvol Immers, aan de „Morning Post" wordt uit Petersburg gemeld, dat de Duitsche verliezen over het geheele cen trum van het front ontzettend zijn, zelfs in deze dagen van buitengewone slach ting. Men kan veilig aannemen, dat het Duitsche centrum, het hoofdleger, bij den aanval op Rusland driekwart millioen menschen verloren heeft aan dooden en gewonden. Het is bovendien ernstig ver minderd in kracht doordat aanzienlijke troepenmachten moesten gezonden wor den naar het Noorden en Zuiden, om de vleugels van het strategische front voor volkomen vernietiging te bewaren. Zelfs de krachtige Duitsche aanvallen op Dwiusk (DunaburgJ hebben nog steeds geen succes gehad, en zoowel teil Zuiden als ten Westen van die plaats zijn thans kiachtige verdedigingswei ken opgericht, in de hoop het gebied, dat met zulke groote verliezen is gewonnen, te kunnen behouden. Daar de Duitschers reeds gedwongen zijn uit hunne strategische reserves te putten, opdat de laatste zich kunnen handhaven in den strijd tegen de ongebroken kracht vpn Rusland, is er reden te gelooven, dat de catastrofe van den oorlog, wat den vijand betreft, in uitzicht is Is Amerika is de spanning tegenover Duitschland weer sterker geworden. Na een onderhoud van president Wil son met minister Lansing nopens de Zaterdag door Bernstorff te Ni-w-York aangeboden nota, verluidt dat Duitsch land niet heeft voldaan aan den Aineri- kaanschen eisch, dat Duitschland het in den grond boren van de „Arabic" zou afkeuren en er de verantwoording voor aanvaarden Lansing heeft geweigerd mee te deelen wat de eerstvolgende stap zal zijn. Men verneemt echter, dat Bernstorff zal worden uitgenoodigd om naar Washington te komen, teneinde het inzicht der Amerikaansche regeering te vernemen. De definitieve weigering van Duitschland om aan de Amerikaansche eischen tegemoet te komen zou op een afbreking vau de diplomatitke betrek kingen kunnen uitloopeu. i De Paus en de oorlog. Op 27 Augustus j.l. hield de generaal- vicaris van Vorarlberg, Mgr. Siegmund Waitz, op den Gebhartsberg bij Bregenz een predikatie, die over de groote vragen ging, door den wereldoorlog opgeworpen. De bisschop sprak tenslotte over den Paus, zijn verhouding tot Italië en tot de gezamenlijke volkeren „Niemand komt zoo op voor den we reldvrede aldus Mgr. Waitz als de Paue. Hij stilt het verlangen der volke ren naar den vrede. Als vredesvorst treedt hij op, als waar plaatsvervanger van Christus op aarde. Niemand heeft met zooveel succes de verschrikkingen vau den oorlog kunnen verminderen, de ellende der gevangenen en de pijnen der gewonden verlichten, als hij. Duizenden uit alle naties, van allerlei geloofsover tuiging, uit alle landen hebben veel aan hem te danken. Midden onder het lijden en de ver nedering, die men hem doet ondergaan, zorgt hij voor de slachtoffers van den oorlog. Op Katholiekendagen heeft men gedurende tientallen van jaren het Paus dom „het juweel der wereld- en der volkerengemeenschap" genoemd. Dat is de Paus thans waarlijk. Hij treedt als vertegenwoordiger op van Dengene, waar van de 11 Schrift zegt: „Weldoende wandelde Hij rond". Nooit is de lievelingstitel, dien wij den Paus geven, „Heiligen Vader", zoo in eere gekomen als thans, tengevolge zij ner vaderlijke zorgen voor al het leed van dezen tijd. Zoo zitn wij dan een heerlijke triomf der Kerk in de ver schrikkingen van den wereldoorlog. („De Tijd".) De protestantsche professor dr. F. Pfaff te Freiburg in Br. schrijft in de „Siidd. Zeit." Wat wij van den Paus weten is troost rijk. Wij weten, dat zijn toestand in het door oorlogspassies woelige Italië een zeer moeilijke is. Ja, zelfs bedenkelijk Het is bekend, dat den Paus reeds meer malen toevluchtsoorden in het buitenland zijn aangeboden, maar standvastig heeft Benedictus XV verklaard, op zijn post te zullen blijven, waar hij inderdaad thans meer dan ooit noodig is. Hulde voor dit prachtig besluitAlle Katholieke Christe nen zullen hem daarvoor hulde brengen, de Protestanten niet minder. („De Tijd".) Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Zondag heerschte vreugde onder de Duitsche grensbewakers nabij Sluis, daar de proviandwagen eindelijk weder was gekomen. De laatste vier dagen hadden zij geen voedsel ontvangen uit het Duit sche kwartier en waren zij overgelaten aan de weldadigheid van de Belgische grensbewoners. De V.D. correspondent in Brabant ver neemt, dat sedert Zaterdagochtend geen eleclrische stroom door de grens versper ring gaat. Men vermoedt dat het smok kelaars ergens gelukt is, de draad af te snijden. Vanuit Baarle-Nassau, waar vele Belgen vertoeven was het nieuws spoe dig in de Belgische grensgemeenten be kend gemaakt en vele Belgen maakten 's nachts van de gelegenheid gebruik naar Holland te komen. Geen wapenstilstand op Allerzielendag. Naar de Romeinsche correspondent van de „Croix" meldt wordtin welinge lichte kringen het bericht van de „Miin. Post", volgens hetwelk de Paus een rondschrijven aan de oorlogvoerende mo gendheden voorbereid om een algemeene wapenstilstand op Allerzielendag te vra gen, absoluut tegengesproken. Fransche vlieger doodgevallen. De „Temps" meldt dat de militaire vlieger Herman verleden Zaterdag bij een proeftocht in de nabijheid van Cliar- tres van een aanzienlijke hoogte neerge stort is. De man was onmiddellijk dood. (Maasbode.) Tegen de Londensche nachtclubs. In een ingezonden stuk in de „Times", dringt de Aiighkaansche bisschop er bij de regeering op aan, dat zij, nu zij over zulke uitgebreide volmachten beschikt, krachtig tegen de Londensche nachtclubs zal optreden en vooral er voor zal zorgen dat de jonge soldaten niet aan de verlei ding van deze gevaarlijke gelegenheden zullen worden blootgesteld. De bisschop motiveert dit verzoek door de verklaring, dat deze nachtclubs meestal vei kapte gelegenheden tot zonde zijn, en aldus-een gevaar zijn niet alleen voor de individuen maar ook voor den geheelen staat. (Maasbode.) Een telegram van koning George. Maarschalk French ontving het vol gende telegram vau den Britschen ko ning „Ik wensch u en het geheele leger geluk met het succes der dappere po gingen sedert den aanvang van den gezamenlijken aanval. Ik erken, dat deze hevige strijd slechts een voorspel is van grootere daden en verdere overwinnin gen. Ik hoop, dat de zieken en gewonden het goed maken." Maarschalk French antwoordde „De strijdkrachten van Uwe Majesteit in Frankrijk zijn diep erkentelijk voor het vriendelijk telegram van U. M. Er is geen offer, dat de troepen niet bereid zijn te brengen, teneinde de eer en de tradities van U. M 's leger op te houden en eon eindelijke volledige zegepraal te voltooien". Duitsche Duikbooten. Volgens een telegram uit New-York bedraagt het aantal der in dezen oorlog vernielde Duitsche duikbooten tusschen de 61) en 70. Een nieuw leger. Uit St. Petersburg wordt aan de Cor- riere d-11 a Sera gemeld, dat de Russen in het district Petersburg een nieuw leger van l1/2 millioen man in gereed heid hebben gebracht. Oorlogsgruwelen. Onder de vele gruwzame scènes, die zich afspelen tijdens een handgemeen in dezen oorlog, wordt in de Fransche bladen ook het volgende vermeld, dat plaats greep tijdens de laatste gevechten in de Champagne Daar hadden een Franscliman en een Duitscher elkaar bij de keel gegrepen. Er ontstond een worsteling. Een kogel doorboorde echter beiden. Zij vielen dood neder, doch de handen waren niet meer van de halzen los te maken. Zij zijn dan ook zóó begraven. („De Tijd".) De oorlogzuchtige stemming in Bulgarije. Een vertraagd telegram uit Nisch aan het „Journal" meldt, dat alle Ruigiaarscbe bladen hun masker heb ben afgeworpen en in hoofdartikelen 'tvolk ten strijde roepen tegen Servië. Het blad „Neupek" schrijft: Als twee ver sterkte linies op het Russische front-door het leger van den keizer doorbroken zijn, bestaat er geen twijfel meer of Servië verpletterd zal worden. Derhalve nemien wij tegenmaatregelen om het nationale ideaal te verwezenlijken. De meest een voudige redenen dwingen ons de Duitsch- Bulgaarsehe samenwerking vast-eren vorm te geven door een gemeenschappelijk op treden van het Bulgaarsche met het Oos- tenrij ksch-Duil sc.he leger. De Handelsoorlog. Dio Stetliner stoomboot „Svionia", van do reederiji Kunst.mann is bij Arkona door een Engelsche onderzeeboot met geschut beschoten. Het schip werd hij Stubbenhamhier op het strand gezet. 'l'ien koppen van de bemanning zijn in Kolligenort geland. De rest van de beman ning met den kapitein en den stuurman zijn naar Sassnitz onderweg. De mannen vertelden, dat de onder zeeër eerst de Duitsche vlag voerde, daar na de Engelsche vlag h-e-esch, en op 400 ii 500 meter zonder voorafgaande waar schuwing het stoomschip beschoot, waar op de bemanning in de booten is gegaan. Opruiming. Er zijn zeven Italiaansche generaals uit den actieven dienst verwijderd. Een Zwit- sersch blad ontleent dit bericht aan het Bolletino Militate. (N. R. Ct.) De Belgische legerwet Men .schrijft aan „De Tijd": Hier te lande is ©en telegram ontvan gen van den Belgisch-en minister van oor log to Havre, waarin op een desbetref fend verzoek werd geantwoord, dat de legerwet van 1 Maart 1915 niet geldt voor de in Nederland vertoevende Belgen. De zen worden dus niet opgeroepen. De Belgische generale staf publiceert het volgende communiqué dato 4 Octo ber: Onz-e stellingen in den om-trek van Diximiiden werden buitengewoon hevig gebombardeerd. Een zwakke aanval van infanterie is gemakkelijk afgeslagen. De ontruiming van Minsk. Die Russische Orthodoxe Synode heeft bevolen, dat de geestelijke middelbare- en hoog-eschol-en van Minsk naar Rjaesan en Jaroslaf moeten worden overgebracht, en de geestelijke scholen van Kief naar ICasan t-e verplaatsen. De landbouwschool van Sjilomir werd naar Nowo Tsjerkefsk overgebracht. „Boches". Een Fransch-gezind meisje uit Lotha ringen wierp dezer dagen aan een der Fransche krijgsgevangenen, toen dezen door de straten van Zertost trokken, waar het krijgsgevangenenkamp een briefje toe, waarop stond: „Vive la France!" en „Savez-vous, que les boches ont eu une défaite prés d'Arras". Dit briefje kwam den begeleidenden Duitschen landstormnnan in handen, waar op het meisje gevangen genomen werd. Bij de behandeling van het proces stuitte men op het woord „Boches" en de geleer den, wien gevraagd werd een verklaring van dit woord te geven, verklaarden, dat het woord een beleed igend-e bete-ekenis heeft. Op grond, dat het meisje het bij Atrecht dapper strijdende Duitsche leger bel-eedigd heeft, is ze tot vijf maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Opstootje in een kerk Dezer dagen heeft een opstootje plaats gehad in de Duitsche kerk op Bromgton- road, te Londen Terwijl de o.ganist speelde, stond een Engelscli soldaat, die met eenige vrienden op de eerste rij gezeten was, plotseling op, en zeide tot den dominé „Wilt gij den dienst in het Engelscli liou-len De prediker antwoordde „Neen, dat doe ik niet. „Wilt gij uw spijt betuigen over de Zeppelinraids en de gemeente uitnoodi- gen met u op te staan als teeken van berouw over derge ijk optreden?" „Neen," was het antwoord, „dat wil ik niet." Toen stond de bezoeker op, en met zijn gezicht naar de gemeente gekeerd, riep hij uit „Ik, John Lindsay Johnson, Engelsch- man, verklaar hierbij, dat ik den Duit schen keizer beschouw als een vlek op de beschaving en als een bt-leediging voor de geheele christenheid", waarop Johnson en al zijn vrienden de kerk ver lieten. De dienst werd verder in het Duitsch gehouden, terwijl buiten een me nigte van 300 personen „God save the king" zongen. (De Tijd ui n>nu,t\ii Spoorwegongeluk Uit Holzmin den wordt aan de Duitsche bladen ge meld, dat eergisterenmiddag de D-trein met 30 wagons bij aankomst in 't station van Stadtoldendorf ontspoord is. De lo comotief, tender, postwagen en vier wa gons vielen om. De materiëele schade is zeer groot. Een reiziger werd zwaar en vijf licht gewond. Een onderzoek wordt ingesteld. (Maasbode.) ITALIË Mijnongeluk. De „Secoio" ver neemt uit Castel Termini, dat in de zwa- velmijnen van San Grovanello Labuaon geveer 20 arbeiders tengevolge van gif tige gassen gestikt zijn. ZWËDÜK. Karl S t a a f f fDe vroegere mi nister-president en leider der vrijzinnige partij in Zweden, Karl Staaff, is dezer dagen in Stockholm overleden. EDieELA ST» De onderkoning van Engelsch- I n d i lord Hardinge, zal op zijn ver zoek tot Maart 1916 zijn ambt blijven bekleeden. Tegen het voorjaar, vertrouwt hij, zal de oorlog zijn afgeloopen. u ic i; it ic v i, v v ik. Venizelos neemt ontslag. Men seint ons hedenmiddag: BERN. Volgens een Havasbericht ver klaarde de Griek-che ministerpresident, Venizelos, gisteren aan koning Constantijn de politiek van het kabinet niet langer te kunnen volgen, waarop h ij z ij n ontslag indiende, hetgeen werd aangenomen. ZlIID-AFItlHA. Een aanslag op generaal Smuts. Volgens een bericht van den Engelschen minister v.an koloniën is er op een vergadering van de Zuid-Afri- kaansc.he partdjl, -geleid door general Smuts, geweld gepleegd. Een troep van 15002000 mannen, gewapend met stok ken, houweel-en, enz., bestormde ten slotte de verhooging. Politie en soldaten beschermden Smuts. Er werden schoten gelost, maar niemand werd getroffen. Had het geleide van Smuts zich niet krachtig gew-eerd, dan zou de menigte zijn geslaagd in 'naar pogingen om een minister van de kroon le vermoorden. De Uitvoer. van allen honig is verboden; verder is de uitvoer van cokes verboden. De uit voer van vijgen en rozijnen uit. Smyrna is d-o-or de Turken toegestaan. Kamerverkiezing Assen. De verkiezing voor een lid vlan de Tweede Kamer v-o-or het district Assen '(vacature nu. C. Th. van Deventer), zal plaats hebben op Donderdag 14 October, de stemming -op Dinsdag 26 October, de herstemming op Donderdag 4 November. De Tilburgsche fabrieken. De vorige week is door de Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen aangekon digd, dat bij vebrek aan verfstoffen, waar van Duitschland den uitvoer niet kon toestaan, binnen vier weken verschillen de fabrieken zouden worden stopgezet, nadat vooraf reeds enkele dagen per week minder was gewerkt. Thans vernemen wij, uit betrouwbare bron, dat vanaf 15 October de uitvoer van verfstoffen door de Duitsche regee ring weer zal worden toegelaten. Vandaag worden 120 Engelsche invalie- den via Esschen uitgeleverd en te Roo sendaal verwacht. Vrijdag heeft de uitlevering van 37 iuvaliede Duitsbliers plaats. Goes. De vergadering van huis eigenaren in het Waterschap „De B re-e d e Wateri ng be westen I e rse k e", die reeds '©ens tezamen -kwam o-m middel-en van afweer te beramen tegen het voorstel, in de vergadering van Inge landen der Breede Watering gedaan tot het wijzigen van art. 101 van het Polder- reglement, waardoor ook b e bouw dfei e i gen d o m in e n in het dij-kgeschot zou den kunnen worden aangeslagen, kKvami Maandagavond weer bijeen in „De Prins van Oranje", onder voorzitterschap van, den heer J. Plazier. Na Voorlezing en vaststelling der no tulen deed de Centrale Commissie hij monde van de hoeren Arnoldi en IIoll- mann verslag van hare- werkzaamheid", hoe zij zoowel door h-et zenden van ©an request aan Gedeputeerde Staten als door het persoonlijk spreken met Sen Com missaris der Koningin in Zeeland nadruk kelijk do onbillijkheid had bepleit van den maatregel, die, zoo het voorstel- Pilaar werd aangenomen, voor eigenaren van bebouwde eigendommen zou gebo ren worden. De heer Hollmann gaf voor lezing van hiet request. Dank zij deze stappen der Commissie had dan ook het College van Gedeputeerde Staten bij schrijven van 23 Juli j.l. aan het Water schap der Breede Watering do-en weten dat op verschillende gronden, door Ged. Staten, in dat schrijven nader ontvouwd, van Ged. Staten geen voorstel is te ver wachten ooi tot zoodanige wijziging van het Algemeen Polderreglement te komen, dat voortaan ook bebouwde eigendommen in het Waterschap belastbaar zouden zijn. De vergadering betuigde door haar ap plaus de werkzaamheden der Centrale Commissi© goed te keuren. Do voorzitter gaf to kennen, dat de hui nu wel was overgedreven maar niet afgedreven, wijl! het no-g altijd mogelijk is dat het. Water schap thans hij de Provinciale Staten aanklopt, zoodat het wenschelij'k is dat het bestuur dezer vergadering op den uitkijktoren blijft postvatten. Meerderen in de vergadering, met name de he-ere-n Arnoldi en Hollmann waren evenwel van gevoelen dat ©en voorstel door het Waterschap hij Prov. Staten in gediend, na de bekende houding van Ged. Staten weinig kans zo-u hebben aan genomen te worden. Nog wees de heer Arnoldi op zijn houding in de jongste watorschapsver- gad-ering, waar de voorzitter mededeelde, dat het antwoord van Ged. Staten door h-et bestuur met waardigheid zou wor den onderzocht en de puntjes op do i ge zet, iets w-at de heer Arnoldi juist van h-et bestuur verlangt, om dan later als het bestuur der Breede Watering' soms met een nieuw voorstel mocht komen de heeren van bescheid te kunnen dienen. Niet onmogelijk is het echter, dat de Rreede Watering in het afwijzend ant woord van G-otl. Staten berust. Het zal echter zaak z'ijin deze v-ereeni-g'i'ng van huiseigenaren niet -eer te ontbinden voor dat men' z-eker weet, dat het voorstel1 Pilaar voorgoed van de baan is en dus op zijn „qui vive" t-e blijven tot na de eerstvolgende vergadering der „Breed© Watering". Hiermede stemde de verga dering in. Nog werd besloten om wille van h-et gemak en voordeel de reeds ge maakt© kosten niet perceelsgewijze, zoo- als -eerst besloten was, maar per hoofde- Kjken om-slag over cle leden te voldoen. Blijkens een in dit nummer voor komende Advertentie zal de eerste lezing over Ned.-Indië, door den heer W. 3. Giel, hier Zaterdagavond a.s. worden ge geven De Burgemeester maakt bekend, dat de broodkaarten in 't vervolg een maand geldig zullen zijn. De eerstvolgende broodkaarten worden, tegen inlevering van de oude, uitgegeven op 7 October a.s., van 95 uur eu zul len geldig .zijn 'tot en met 31 October. De broodkaarten voor November zullen w-o-rden uitgegeven tegen inlevering der oude op 1 November, v.an 95 uur. Aan elk gebruiker van regeeringshrood wordt voortaan één kaart van 140 halve kilo-grammen verstrekt. Blijkt in den loop v,an de maand, dat de kaart van ©en ge-zin, dat in die maand recht heeft o-p meer dan 140 halve kilogrammen, vol is, dan kan een nieuwe kaart ten stad- huize worden aangevraagd. Verandering van hakker voor de vol gende maanden moeten worden opgege ven ten stadhuize, o-p den 2den Woens dag van elke maand, vm. van 912 en 's nam. van 14 uur. Middelburg. De Burgemeester alhier maakt bekend I. Allen afnemers, die na 18 Octobe-i) geen goedkoop bro-od meer wenschlen te betrekken, of dit van een anderen bakker wenschen te doen, w-ordt verzocht hiervan mededee-ling te dolen hij hunnen bakker vóór of op 11 October a.s., zullende na dien tijd geen veranderingen meer worden aangenomen. II. De thans in gebruik zijnde brood kaarten moeten hij de daarop vermelde hakkers worden ingeleverd op Maan- da g 18 October p,.s. i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2