De Groote Oorlog. No. 117. Dinsdag 5 October 1915. Elfde Jaargang. Vnsthijiil tb MAANDAG-, WOEHSDAG- tn VRI1BAGAV0HD. :hten. jsveld. Losse Oorlogsberichten. iUWS. |o r d z e e. De dat zich in che kust, op Noordzee V" ben door hun pen vermoord schipper A. der Justitie nkzinnigenge- Heerlen meldt Iderdagnamid- Vndrik Brims- best van Itter- meter in de lort. Hip was Itoest w as p as loverschot van Tweede Ka llen naar den loerd om daar Lu,ra is brand Jeeft de gang steenen afge- is verwijderd. F: tot Bernstorff I Buitenlandsche lit om zijn in- II door Duitsch- lan ten behoeve jrkije. 's namiddags. [iniqué van he- Artois maakten Jmet behulp van lidoostelijk van tegenaanvallen, "egen de verster- gisteren ver tegen de loop- ladden geïnstal- lrel 119, werden de Franschen laanval van den liaison de Cam- gevangenen, dat iiun vorderingen |e maakten, Jie- oificieren. (estelijk oorlogs- Inonitor bombar- In te richten, do lijde en Middel- In bij Loos schrij- ]jd voort. Eenigo handen. Pogin- ten Oosten, van van Neuville ter- I. Evenzoo vruch- Ihe aanvallen op Van Massise. De jn Champagnp ficieren en 7019 |logsterrein niets In de omge- enige weinig be- der Duitschers |e aan den Ooste- in de buurt van trachtten te krij- anderen oever kerkhof bij het restelijk van Birs- Ouitschers aange- ij daar eveneens niets belangrijks sief van de vijan- ijk 'van het meer ir een charge van Aan het front ten nski-meer hadden gevechten pl'aats. op verschillende l westelijke rich- erd in do streek bij het Narotsj- van het Narotsj- en aanval terugge- n wanorde moest ht nabij- het dorp ifwaarts van de ns gunstig. Dé po- l omi hier tot het i, mislukten, i de Beneden-Styr oosten van Kolko voortgezet. De vij- igen uit het dorp Styr, stroomop- >ens werd het dorp n Kolko door ons krijgsgevangen ge- Luck, dat 2 dagen .ten werd, heeft een vecht plaats gehad Inze troepen moes an een aanval van le sectoren terug- er door herhaalde Tsoeman ten Ruiden t te komen, terwijl ipgraven werd ver tin het dorp Kapi- rp Tsoeman werden 'geslagen Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij A gulden bij tps G IB I verlies a 3 verlies van ff I van een g a een E J U duimwijsvingerfiat te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Op het Westelijk oorlogsterrein is het groote offensief der geallieerden weer tot stilstand gekomen, terwijl van de door de Engelschen veroverde posities de Duitschers weer een stukje hebben teruggewonnen. Volgens een Duitsch communiqué heb ben de Duitschers in Champagne en ten N. van Atrecht 211 officieren en 10721 man gevangen genomen. French rapporteert een vliegeniers- aanval op door Duitschers bezette spoor wegkruisingen rondom Valenciennes, die veel schade en ongerief voor den vijand moet hebben veroorzaakt. In het Oosten hadden geen buitenge wone feiten plaats. Achter het Italiaansche front en rondom de spoorwegen van Venetië werd door Oostenrijksche luchtverkenners een le vendige actie waargenomen, die wijzen op de toebereidselen der Italianen tot een nieuw groot offensief. Trouwens be gint Italië zich in den laatsten tijd meer te roeren. In den Marinestaf hebben persoonsverwisselingen plaats gegrepen, waarvan men een minder rustige houding der vloöt verwacht, terwijl door den Mont Cenistunnel een Italiaansch hulp leger naar het Westerfront der gealli eerden heet te zijn vertrokkeu. Overigens is aller aandacht thans ge vestigd op den Balkan, vroeger niet on eigenaardig „de kinderkamer van Europa" genoemd, maar dat thans aan de voogdij der mogendheden ontwassen schijnt. Immers, Bulgarije blijkt zich steeds aan Rusland's vriendschappelijke vertoogen, de Slavische zaak toch met te verraden, niet te storen. Duitsche en Oostenrijksche officieren zijn te Sofia aangekomen als militaire instructeurs en de Bulgaarsche generaal Sawof vertrok naar het Duitsche hoofdkwartier. De Ententemogendheden zijn hierover alles behalve gesticht Van Fransche zijde is al opgemerkt dat Czaar Ferdinand teitelijk meer Fransch dan Duitsch bloed in de aderen heeft. Engeland laat die bespiegelingen voor wat ze zijn, maar heelt bij monde van minister Grey de volgende verklaring gepubliceerd. Volgens ontvangen berichten zijn Duitsche tn Oostenrijksche officieren eenige dagen geleden in Bulgarije aan gekomen, met het doel deel te nemen aan de leiding van het Bulgaarsche leger. Dit optreden komt overeen met dat in Turkye, waar Duitsche officieren Turkije dwongen tot een uitgelokten aanval op Rusland in 1914. Aangezien de Geallieerden verplicht zijn den Rijken, die door dergelijke handeling bedreigd worden, hulp te verleeiien, wordt het bericht met den groot sten ernst opgenomen. Rusland is nog verder gegaan en heeft tot Bulgarije een ultimatum gericht. Men seinde ons dienaangaande heden morgen het volgende LONDEN. De Russische gezant te Sofia heeft van zijne regeering order ontvangen om met het geheele legatie- personeel en de consulaten Bulgarije te verlaten, indien niet binnen 24 uren Bulgarije de onderhandelingen met den vijand der Slaven en Russen af breekt en tevens onmiddellijke verwijdering van de Duitsche officieren eischt. De bom zal dus eerstdaags wel barsten en dan zal Griekenland ondanks de ge ruststellende verzekeringen, waartoe het telegram van Czaar Ferdinand aanleiding gaf, niet werkeloos blijven en tegen Bul garije aan de zijde der Entente oorlog voeren. Bij liet steeds verder om zich heen grijpen van den oorlogsbrand vraagt men zich verbijsterd af, waar is het einde. Inmiddels moeten ettelijke duizenden Macedoniër?, zoowel uit Servië als uit Griekenland naar Bulgarije zijn uitge weken om in het Bulgaarsche leger dienst te nemen. Ook zou volgens mededeelingen van overgeloopen Servische militairen groote moedeloosheid in Servië heerschen. Jaaroverzicht van den Oorlog. 29 September 1914. De Russem die de Midden-Karpathenpassen hebben bezet en Krakau bedreigen, krijgen tegen over zich een Duitsch-Oostenrijkseh leger, dat door Zuid-Polen en Galicië oost waarts oprukt. De Duitsche kruiser Emden brengt groote schade toe aan de Engelsche koopvaarders in den Indischen oceaan. 20 October. Het front in Frankrijk breidt zich uit tot Atrecht. De Duitschers moeten in het goever- nement Soewalki terugtrekken. De Russen doen een aanval op Przemysl, om die vesting te overmees teren alvorens de Oostenrijkers die ont zetten. Bij Antwerpen vallen de forten Wavre en Dorpsveldt voor het Duitsche geweld. 3 October. Bij Antwerpen vallen de forten Lier, Koningshoyckt en Wael- hem, de spoorwegredoute en de redoute Tallaert. De Belgische troepen trekken terug over de Nethe. De gezantschappen der neutrale mogendheden verlaten Ant werpen. Engelsche hulptroepen rukken de stad binnen. 5 October. Bij Antwerpen vallen de forten Kessel en Broechem Het lot der stelling Antwerpen wordt hachelijk. Een goed vaderlander. SAS VAN GENT, 3 October (van on zen correspondent.) Het hulp- en voe dingscomité in de stad Gent ontving van een goed vaderlander, die onbekend wenschte te blijven, de som van200.000 francs voor de armen. („Maasbode.' CADZAND. Door 'de Engelsche vloot werd Zondag opnieuw de Belgische kust beschoten, doch slechts gedurende een half uur. Nadat de mist opgetrokken was, kon men een rookpluim waarnemen. Men vermoedt dat er brand is uitgebro ken. Ouder de gemeente Zuidzaude is een Engelsche vliegmachine gedaald. De inzittende officier werd geïnterneerd. Engelsche vlieger geland. Uit Breskens seint men onsDe En gelsche vlieger luit. ter zeer Boyd, op gestegen te Duinkerken, moest op een hoogte van ruim 4000 meter dalen, door dat door het zware schrapnell- en geweer vuur der Duitschers de ontsteking wei gerde. Hij kwam neer in een bietenveld bij Nieuwvliet. Het vliegtuig was door vier geweerkogels getroffen. De vlieger was ongedeerd en wordt geïnterneerd. De Bulgaarsche studenten te St. Petersbnrg. Hebben dezer dagen Bulgaarsche stu denten te Berlijn een pro-Duitsche be tooging gehouden, volgens een Reuter- telegram uit Petersburg hebben 200 Bul gaarsche studenten aldaar eveneens ge manifesteerd, n. 1. door te weigeren ge volg te-geven aan den oproep, om zich bij het Bulgaarsche leger aan te sluiten. Enkelen hebben zelfs hun nationaliteit verloochend en dienst genomen in het Russische leger. Een vreemde historie. Aan de „Daily Cfonicle" wordt uit New-York gemeld, dat een document, hetwelk aan Bryan was overhandigd ter aanbieding aan den president of aan de staatssecretaris Lansing, in handen is gekomen van den Duitschen ambassa deur Bernstorff. Het document was een krachtige veroordeeling van Turksche wandaden tegen de Armeniërs. De regeering te Washington tracht nu te weten te komen, wie het document aan graaf Bernstorff in handen speelde. De pastoor van Brasschaet. Pastoor Mélis van Brasschaet, die 20 Augustus 1.1. werd gevangen genomen, omdat hij manifesten van Koning Albert d.d. 4 Augustus 1914 bij zich droeg, is weer in vrijheid gesteld. Tevens zijn de zonen van den koster De Bièrre en de veldwachter, de drie eerstgenoemden waren tot 6 maanden, de laatste tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld De gratieverlening van v. Bissing door Berlijn niet bekrachtigd. Eenigen tijd geleden werden twee Antwerpenaren, de heeren Joseph Bae- kelmans en Alexander Frank, gevangen gezet, verdacht van spionnage. Een on derzoek werd ingesteld, een rechtspraak had plaats, en beide werden ter dood veroordeeld. Familie en vrienden dienden daarop een verzoek in bij gouverneur- generaal Von Bissing om gratie, met het gevolg dat de doodstraf werd opgeschort en voorloopig gratie werd verleend tot de bekrachtiging uit Berlijn zou zijn ver kregen. Van hoogerhand is echter, naar de „Echo Beige" meldt, de gratieverlee ning van gouverneur von Bissing niet bekrachtigd, zoodat dan toch de dood straf zal moeten voltrokken worden, welke wellicht reeds geschied is. (De Tijd). Seminarie Luik. Men schrijft ons uit België De Seminaristen van het bisdom Luik zijn heden bijeengeroepen. De lessen zullen dan waarschijnlijk reeds morgen beginnen. De Duitsche soldaten in de schoollokalen ingekwartierd zullen elders een onderdak zoeken. (De Tijd). Een rede van den Aartsbisschop van Bamberg. De aartsbisschop vail Bamberg, Mgr. dr. von Hauck, hield te Bamberg een opzienbarende rede voor een gehoor van ongeveer 10.000 personen, die bij een ooi logsbedevaart tezamen gekomen wa ren. De rede keerde zich met groote scherpte tegen de moderne literatuur en kunst, tegen de zucht naar opschik en den woeker in levensmiddelen. Dr. von Hauck zeide om.: „Wel is overal de erkenning doorgedrongen, dat een zedelijke ommekeer noodig is, dat de heiligheid van het huwelijk weer meet worden geëerd; dat de beperking van het kindertal, die zoo ernstige go- volgen heeft, ophouden moet; dat de onzedelijkheid, die op het gebied van liti ratuur, kunst en tooneel van zich doet blijken, en een zoo verderfelijken invloed uitoefent, moet verdwijnen, wanneer niet tenslotte het geheele volk van goede zeden beroefd, en ontzenuwd, moreel ten gronde gericht worden. Doch ismen dan waarlijk opgegaan om dit alles te bestriiden? Zijn er geen groote kringen, die geen begrip hebben van de ernstige gevolgen der verderfelijke, wellustige literatuur? Wij moeten ons op het ergste voorbe reiden wegens de lichtzinnige houding van een deel van ons volk, vooral van het anders zoo vrome vrouwelijke ge slacht, dat den ernst van den huidigen tijd nog volstrekt niet schijnt te begrij pen, dat ook bij de beoefening van het edele werk der ziekenverpleging slechts de gelegenheid zoekt tot een oppervlakkig genoegen en zich niet kan onthouden van een aan de zinnelijkheid onderwor pen, dikwijls aanstootelijke kleederdracht, en deze zelfs draagt in het heiligdom der huizen van God. Wel zijn blijken gegeven van veel Christelijke naasten liefde om het door den oorlog ontstane lijden onzer broeders te verzachten. Maar staan niet tegenover deze verschijnselen ook andere van een slecht karakter; een lage geest van koopmanschap, die zich verrijken wil op kosten van het alge meen een afschuwelijk egoïsme, dat uit het heerschende gebrek voordeel tracht te trekken, dat zich met het veroordee- lenswaardige opdrijven van prijzen bezig houdt, wat ten slotte niets anders is dan woeker van de ergste soort (Msb.) Wilna. De vesting Wilna, eertijds hoofdstad van het grootvorsteudom Litauen, thans in 't bezit der Duitschers, is gelegen aan de samenvloeiing van Wileika en Wilia. Haar bevolking van 200.000 inwoners bestond voor den oorlog meerendeels uit Joden er woonden verder Litauen en Polen, en een vrij uitgebreid Rus sisch ambtenaarskorps. Yoor den oorlog resideerde hier generaal Rennenkampf. Van oudsher was er een roomsch-katholiek bisdom te Wilna, later ook een Grieksch- orthodox. Wilna is bekend uit den veldtocht van Napoleon I, die er zijn hoofdkwartier had opgeslagen, toen hij den verderen inval in Rusland voorbereidde, en er op zijn vlucht uit Moskou opnieuw vertoefde. Aan de Kölnische Ztg. wordt van de Italiaansche grens gemeld, dat de af sluiting van de Zwitsersche grenzen voor telegrafisch en ander verkeer met Italië en Frankrijk samenhangt met de zending van Italiaansche troepen door den Mont Cénis naar Frankrijk. De dienstplicht der Italiaansche geestelijken- Er heerscht nog altijd een verkeerd be grip omtrent het dienen der Italiaansche geestelijken; men gaat door ze op één lijn te zetten met hun Fransche collega's. Op het oogenblik is dit echter geheel onjuist. Vóór deu oorlog waren inderdaad de Italiaansche geestelijken, meest pries ters en seminarissen, zonder eenig onder scheid, tot eiken dienst verplicht. Be halve het vrij groote aantal officieel aan gestelde aalmoezeniers, meest Capucijnen, en degenen, die om redenen, buiten hun ambt, aan de administratie of den sani- tairen dienst waren toegewezen, waren er dus honderden „curés sac au dos" in het Italiaansche leger. Siuds het uit breken van den oorlog is dit echter ge heel veranderd. Een koninklijk decreet immers, naar ik meen van 15 Juni 1915, heeft alle geestelijken, die de wijding van het sub-diaconaat hebben ontvan gen, van den eigenlijken vechtenden dienst ontheven en geplaatst bij de in tendance, de administratie, de munitie- of levensmiddelentrein, of het Roode Kruis. Daarenboven is een groot aantal hunner benoemd tot buitengewoon aal moezenier. Deze vergezellen het leger in toog en steek; de overigen dragen hun respectievelijke uniformen, doch heb ben daarbij een onderscheidirigsteeken van huu geestelijk ambt. Sindsdien is dus niemand, die de hoo- gere wijdingen ontvangen heeft, in het Italiaansche leger tot den eigenlijken ge- wapenden dienst verplicht. De priesters komen niet meer in de loopgraven dan tot het verbinden der gewonden of het bijstaau der stervenden. De overigen blij ven achter het front. De „cuié sac au dos in werkelijken zin bestaat dus in Italië niet meer. De Italiaansche rege ling verschilt dus slechts iu.zooverre aan de Duitsche, dat deze de geestelijken slechts tot den Rooden-Kruis-dieDSt ver plicht, gene ook tot de andere takken van den ongewapenden dienst. („Maasb.") De nieuwe volkenrecht-leer. Onder dezen titel schrijft „Het Huis gezin" liet Duitsche Rijksdaglid Erzberger schrijft in „De Tijd" eeu uitvoerig ar tikel om uiteen te zetten, hoe men in Duitsche Centrumskringen over de schen ding der Belgische neutraliteit denkt. Kern van dit artikel is, dat het Duit sche Centrum die schending wel betreurt, maar ze uit noodweer, door de Duitsche dwangsituatie, geoorloofd acht, en meent, dat met de toezegging van volkomen in tegriteit en schadeloosstelling, aan Bel gië na den oorlog de zaak in orde was. Het Duitsche Centrum aanvaardt hier mee een nieuwe volkenrecht-leer en een nieuwe moraal. Wat België nu is overkomen kan een Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 5 Oct Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Noord oostelijken wind halfbewolkt, weinig of geen regen. Mogelijk nachtvorst. Iets koeler over- volgenden keer een anderen kleinen Staat wedervaren. Niemauds veiligheid en onaantastbaar heid is voortaan meer verzekerd. Dat het Duitsche Centrum tegenover de neutraliteitsschennis van België een zoo onzijdig en onbillijk standpunt heeft ingenomen en het volkenrecht eenvoudig op den kop zet, zal liet door zijn vele vrienden juist in de kleine Staten niet licht vergeven worden. De Oostenrijksche troonopvolger te Triest. Op zijn terugreis van het Zuidelijk front bezocht de aartshertog troonopvolger Karei Franz Jozef dezer dagen in gezel schap van commandant Borovic de stad Triest. De troonopvolger werd op de straten door een groote menigte overal levendig toegejuicht. Bij den tocht door de stad kwamen overal een bijzondere vreugde over het bezoek, alsmede de warme sym pathie der bevolking voor den persoon vau deu troonopvolging tot uiting. De automobiel van den aartshertog was met bloemen bedekt. Toen de troonopvolger het stadhuis binnentrad, weerklonken stormachtig Ev- viva's. Zichtbaar verheugd dankte de aarts hertog herhaaldelijk voor de spontane en indrukwekkende betooging. De stad en alle schepen in de havens waren rijk met vlaggen versierd. Het gebed in den oorlog. De Parijscbe correspondent van „De Tijd" schreef onlangs. Bij een plechtig kerkelijk feest in Bm tagne heeft de bisschop van Quimper tot do zoo katholieke bevolking een toespraak gehouden, die diepen indruk heeft ge maakt. „De H. Maagd" -zoo sprak hij „heeft ons weer geleerd te bidden, aan het front, in huis, in de IkeTsen, een gebed, dat we graag volledig nationaal zagen, maar waayvan we ten minstei den troost hebben, dat het niet verflauwt en dat van uit de diepte dei- zieden komt. „Het gebed bereikt echter slechts zijn hoqge waarde in de gewetens, die rein zijn of op het jiunt zijn rein te worden. Vele nationale, collectieve en individueel© gebeden worden verlamd door de zonde en door gebrek aan berouw. „Waar de zonde geheerscht heeft, zijn berouw en boete noodig. Dat is het groote gevaar voor Frankrijk; het is niet voldoende "Poenitens et Devote, berouwvol en vroom. „Men zegt: De Katholieken zijn pessi mistisch. Zij weten, slechts te spreken van schuld en boete. De waarheid is, dat de Katholieken spreken van berouw. Het is juist het berouw, dat de zielen voor bereid weer „optimistisch" te worden, vol vertrouwen en edelmoedigheid". „Dat Frankrijk dit begrijpe. Zijn heilige Patrones zegt tot de Fransche harten „Eerst God. In vrede met Hemi om goed te kunnen oorlogen tegen den vijand". „Zij wil ons Frankrijk doen liefheb ben zooals het bemind moet worden. Hoe? Christelijk en de fouten betreurend. Is het niet de ware wijze van liefhebben, als door de burgers gewedijverd w.ordt niet alleen in vuur om hot 13 verdedigen, maar ook in de poging langzamerhand de vlekken uit te wlsschen, die bet ont sieren, de ziel te bevrijden van het atheïs me, waarin men het wil vastketenen en de vereeniging te herstellen tusschen het vaderland en de Kerk? Dit bovennatuurlijk doel kan samengaan met de heldhaftige offers van een vaderlandsliefde, die heit heele land geldt en die, volgens het

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1